een Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4039 Woensdag 1 Dceember. 1920 FEUILLETON HET TESTAMENT Und van altena KAN MEN VINDEN BIJ Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40, Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. rr~ Kinderboeken van diverse Schrijvers, Prentenboeken, Kleurboeken, Kinder spellen, Kleurpotlooden, Kleurkrijt, Qriffeldoozen, Sponzendoozen, Brief kaart-albums, enz. - LEDERWAREN, alsPortemonnaie's, Zakportefeuilles, Sigarenkokers, enz. Verschillende soorten Vulpenhouders, Zakpotlooden, Passerdoozen Groote keuze in doozen Post - vï; BUITENLANDSCH OVERZICHT. De waarschuwing, die de Engelsche re geering tot koning Konstantijn in balling schap te Zwitserland heeft gericht, moet toch heel wat minder sterk zijn, dan de wenk, dien Frankrijk gegeven heeft. Vol gens de Times is het standpunt van het ministerie van buitenlandsche zaken zoo, dat ofschoon men zich niet tegen terugkeer van den gewezen koning zal verzetten, als het Grieksche volk dien verlangt, dat dan toch aan de nieuwe Grieksche regeering duidelijk gemaakt zal worden, dat zij niet denzelfden steun zal kunnen verwachten, die aan Wenizelos verleend werd. Het verschil tusschen Engeland en Frankrijk is dus, dat Frankrijk Konstantijn onmogelijk acht op den troon, maar Engeland zich tegen zijn troonsbeklimming niet zal ver zetten. De Fransche politiek zou er niet rouwig om zijn, indien het tractaat van Sèvres verscheurd werd en het daardoor uiteen gerukte Turkije weer opgelapt werd, zoodat het bekeerd kan worden tot een bruikbaren vriend van de entente, voor Engeland daar- van Mr. MEESON. Naar het Engelsch van H. Rider Haggard. 4) Haar treurig lot zal dus al hetzelfde wor den als dat van al de overigen zij zal een literaire dagloonster worden. Want dat de firma Meeson geen grooter doel najaagt dan geld te maken, dat weet gij toch waarlijk het best. Daarom kan zij echte oorspron kelijke talenten niet gebruiken. Daarom geeft de firma de voorkeur aan flauwe en zoete kost. En dat noem ik gewoonweg schande. Ziet gij Oom, dat is mijn oordeel En de jonge man, wiens oogen op dit moment bliksemstralen schoten ten gevolge van de opwinding, waarin hij lang zamerhand was geraakt, sloeg met zijn vuist op tafel. «Zijt gij gereed vroeg de Oom met een ontzettende kalmte. «Ja, ik ben gereed en ik hoop, dat ik my verstaanbaar genoeg heb gemaakt «Goed, maar stel het geval, dat gij een maal na mij de zaak zoudt overnemen, zoudt gij u dan nog altyd blijven houden aan de ideeën, welke ge daar juist hebt ontwikkeld «Zonder twijfel, zeer zekerHet zou niet in mij opkomen, in dit opzicht iemand entegen berust de waarde van dat tractaat in den vrijen toegang dien het er door tot de Turksche zeestraten heeft verkregen en in de ontmanteling van de forten Rusland heeft vooreerst de zeemogendheid afgedaan en Engeland heeft er nu geen belang meer bij, die zeestraten voor de Russische oor logsschepen dicht te houden. Het verschil van meening tusschen de twee bescher mende mogendheden is in het voordeel van de Grieksche regeering. Italië, zoo heet het, wil er zich heelemaal buiten houden en weigert om iets tegen Griekenland en den koning, dien het wenscht, te onder nemen. Italianen en Grieken zijn de eerste geallieerden geweest, wier troepen, in de buurt van Smirna, met elkaar in botsing geweest zijn, Italië heeft met leede oogen de machtsuitbreiding van Griekenland te Smirna gezien eri het hoopt misschien, dat de politieke veranderingen in Griekenland tot een herziening van het tractaat van Sèvres en een inperking van die machts uitbreiding zullen leiden. De tuchtelooze Grieksche soldaten in Klein-Azië leggen al geen geestdrift meer aan den dag, om de winst uit den oorlog met Turkije te be veiligen. Lloyd George en de Fransche eerste minister Leijgnes zijn Vrijdag ter behan- zoo grof beet te nemen. »Ik ben u zeer verplicht. Ik moet u zeggen, gij schijnt in Oxford u een duide lijke wijze van spreken eigen te hebben ge maakt, maar dat blijkt dan ook het eenige te zijn, wat gij gesprofïteerd hebt. Enfin, dat is nu eenmaal niet anders. Maar nu kom ik aan de beurt om eens wat te zeg gen. En dan wou ik u kort en bondig vertellen, wat ik verlang, waarde heer. Gij zult mij oogenblikkelijk wegens uwe woor den om excuus vragen, of gij verlaat op stel en sprong mijn woning. «Ik zou u om excuus moeten vragen, omdat ik u de waarheid verteld heb vroeg Henri heftig. «Het is een feit, dat gij hier nooit de waarheid krijgt te hooren. Al die arme drommels hier kruipen op hun knieën voor u, aan wien zij hun hart en hun ziel hebben verpand. Ik zal verbazend blij zijn, als ik hier uit dit huis weg kom, dat wil ik u wel bekennen. De heele zaak hier hangt me de keel uit. Elk ding hier is vervuld met een reuk van brutale geld- en schraapzucht, voor welke elk middel goed genoeg is.® De oude heer had tot dusverre zijn uiter lijke kalmte vrijwel bewaard, maar deze laatste gepeperde bloemlezing uit een forsch woordenboek werd al te machtig voor iemand die door het bezit van zoo kollossale schatten er sedert jaren voor bewaard was gebleven, om de waarheid zoo grof en brutaal in het aangezicht te moeten zien. Het gelaat van den man nam een duivelachtige uitdrukking deling dezer kwestie te Londen samenge komen. Giolitti, de Italiaansche premier, die ook uitgenoodigd was, heeft bericht van verhindering gezonden, Sforzo komt nu in zijn plaats. De diplomatieke medewerker van de Evening Standard verneemt dat Frankrijk en Italië beiden de kwestie van een her ziening van het vredestractaat met Turkije te berde willen brengen. Maar Venizelos zal er spoedig bij komen, om zoo iets te verhinderen en om de Engelsche regeering, die daar mg niet van gediend lijkt, te steunen. Wat hij te Londen voor argu menten denkt te gebruiken, heeft hij al in den spoortrein op Fransch gebied ver raden. Hij legt het jongste verkiezings votum tegen hem vooral uit als een votum tegen de nog maar steeds voortdurende mobilisatie van het Grieksche leger, als een uiting van oorlogsmoeheid. Maar men mag daar het Grieksche volk niet voor laten boeten, door aan Thracië en Smirna te raken. Van Konstantijn wil hij niets weten, reeds niet omdat de verhouding met Servië onmogelijk zou worden, dat nog niet vergeten is, hoe Konstantijn aan Bulgarije de vrije hand had gewaarborgd, om het te verpletteren. Het woord van Venizelos zal wel zooveel gewicht in de aan, zijn dichte wenkbrauwen fronsten zich samen en zijn bleeke lippen trilden van woede. Eenige secondeo kon hij niet spre ken zoo groot was zijn opgewondenheid. Toen hij ten slotte woorden vond, was zijn stem dof en klankeloos geworden door de zoolang in toom gehouden drift. «Gij, onbeschaamde rekek begon hij. «Gij ondankbare vondeling Meent gij mis schien, dat, toen mijn broeder u in nood en ellende achterliet, ik u daarom van de straat heb opgeraapt, opdat gij de brutali teit zoudt hebben om mrj te willen leeren, hoe ik mijn zaak moet inrichten Kijk eens, waarde heer, ik wil u eens precies uiteen zetten, hoe de zaken tusschen ons staan. Wat mij betreft, moogt gij uw zaak geheel naar uw eigen inzicht leiden maar met Meeson hebt gij niets te maken en ik raad u, nooit te wagen er u neus in te steken,of ik geef den opzichter bevel u weg te. jagen, Begrepen Ziet gij, dat wou ik u maar eens vertellen en nu heb ik verder niets meer te zeggen. Reken verder niet meer op mij, al hadt gij ook maar één six pence noodig. ik denk er geen oogenblik aan, langer voor uw levens onderhoud te zorgen. Weet gij, wat nog het eenige zal zijn, dat ik doen wil Ik zal naar den ouden Todd gaan gij kent mijn notaris immers wel en ik zal hem vragen een ander testament voor me te maken. Mijn heele vermogen tot den laatsten penning toe en dat bedraagt niet veel minder dan twee millioen pond laat ik schaal leggen, dat de kansen van Konstan tijn er aanzienlijk door zullen verminderen, ook al komt Rhallis, de nieuwe Grieksche eerste-minister, volgens zijn plan Dinsdag te Londen. Uit Athene wordt gemeld, dat de volks stemming over den terugkeer van Konstan tijn nu voorgoed op 5 December bepaald 13, maar ook daar wil men te Londen misschien nog een woord over meespreken. Een bericht uit Warschau van Woensdag meldt een schorsing van de onderhandelin gen te Riga van Russischen kant op grond dat de Polen in gebreke gebleven zijn, om hun troepen achter de vroeger afgebakende Pripet-linie terug te keeren. Als het be richt niet van gisteren gedagteekend was, zou men geneigd zijn het te beschouwen als een weerklank van de vroegere ongun stige geruchten. Tegelijk wordt uit Kowno geseind, dat de Sowjet-regeering opnieuw van zins zou zijn, om Wilna te bezetten, dat haar ook vroeger als steunpunt bij de operaties tegen Polen gediend heeft. Zul len de pessimisten dan toch gelijk krijgen, die rekening hielden met een spoedige her vatting van de vijandelijkheden tusschen Polen en Rusland en het te niet te doen van den voorloopigen vrede van Riga De verklaring, die Witos, de Poolsche minister-president, in de Landdag te War schau heeft afgelegd, was een bevestiging dat het er met de onderhandelingen te Riga niet goed voorstaat. Zooveel haast de Russen hadden met het sluiten van de wapenstilstand en de vrede met Polen, toen zij hun troepen tegen Wrangel noodig hadden, zoo weinig haast hebben zij op dit oogenblik, nu het erom te doen is den voorloopigen vrede in een defisitieve te veranderen. De Sowjet regeering zal spoe dig kleur moeten bekennen, indien de re geering te Warschau haar voornemen uit voert, om een bepaalden termijn voor het tot stand komen van de overeenstemming te eischen, met andere woorden, een ulti matum stelt. De inhechtenisneming van het Sinn- Feinsche parlementslid Arthur Griffith, «waarnemend president van de lersche re publiek®, en drie andere hoofdlieden van de Sinn-Fein-beweging te Dublin, is een opzienbarende gebeurtenis. Dezer dagen is er nog de aandacht op gevestigd, dat Griffith en zijn naaste medewerkers zich vry konden bewegen, waaruit men moest opmaken, dat ook het uitvoerend bewind in Ierland de leiders van Sinn-Fein niet na aan Addison en Roskoe. Deze hebben het wel niet noodig, maar wat komt dat er pp aan. Gij krijgt er in elk geval niets van want ik wil niet, dat ook slechts het geringste deel daarvan door u wordt weggeschonken aan weldadigheidsvereeni gingen en al dergelijke dwaasheden. En nu, waarde heer, maak dat je weg komt en zie voor mijn part, of gij met uw fraaie principes óók in het leven kunt blijven.® «Goed, Oom, ik zal gaan,® zei de jonge man kalm. «Ik begrijp heel goed, welke beteekenis deze twist voor mijn verdere toekomst heeft. Maar, om u de waarheid te zeggen, daar ben ik niet rouwig over. Nooit heb .k den wensch gehad, van u afhankelijk te zijn of met een zaak als die van Meeson iets uit te staan te hebben. Mijn moeder heeft mij 100 pond per jaar nagelaten en met behulp daarvan en van mijn kennis hoop ik wel rond te komen. Maar niet dan hoogst ongaarne zou ik zoo van u scheiden. Want gij zijt toch nu en dan bijzonder vriendelijk voor mij geweest. En gij herinnerde! er zooeven terecht aan, dat gij mij indertijd van de ellende gered hebt, daar ik toch zoo goed als een wees was. En daarom hoop ik, dat gy, vóórdat ik heenga, mij de hand zult willen reiken.® «Ah,® bromde mijn Oom, «ja, ja, nu zoudt ge desnoods op uw knieën willen val len Maar thans is het te laat. Scheer uw weg, zeg ik en voed u nu maar nooit met de hoop, ooit nog een voet in Pom padour Hall te kunnen zetten, tenzij om met de leiders van de moordempagne ver eenzelvigde, maar Grifith, prof. de Me Neill enz., veeleer beschouwde als mannen die van een vredeslievende regeling niet af- keerig waren, waarvoor zy ook doorgingen. Men zal dan ook moeten afwachten, of de overheid niet misgetast heeft, want de papieren die bij de huiszoeking bij hen in beslag zijn genomen, moeten nog nauw keurig onderzocht worden. Handhaaft Du blin Castle deze jongste inhechtenisnemin gen, dan beteekent die een oorlogsverkla ring aan Sinn-Fein en heel zijn macht in Ierland. Griffith heeft, naar men zich herinnert, de plaats ingenomen van de Valera, den eigenlyken «president van de Iersche repu bliek®, toen deze naar de Vereenigde Staten uitweek. De Tory-pers brengt in herinnering dat Griffith zich reeds in Juli heeft uitge laten, dat «Sinn-Fein de hulp van Duitsch- land had aangenomen en de hulp van iedereen zou aannemen, .zoolang Ierland onder het Engelsch juk zat®, maar iets feitelijks was hem totdusver niet ten laste gelegd. Professor Mc. Neill die hoogleeraar is in de oude en middeleeuwsche geschie denis van Ierland aan de hoogeschool te Dublin, was na den Paaschopstand van 1916 ter dood veroordeeld, maar met andere rebellen krachtens de algemeene amnestie van 1917 in vrijheid gesteld. Hij had zich tegen den Paaschopstand verzet en op Paaschzondag de algemeene mobilisatie van de Iersche vrijwilligers, die op dien dag bepaald was, herroepen. Dientengevolge moest het oproer tot den volgenden dag uitgesteld worden en bleef het vrijwel tot Dublin beperkt. Een gerucht wil, dat de overheid den in hechtenis genomen leiders ten laste wil leggen, dat zij de middelen waarover Daif Eiranu, het Iersche parlement, beschikte, aangewend hebben ten behoeve van moord- campagne. BUITENLAND. De arbeiders-onrust in Spanje. Blijkens berichten uit Barcelona zijn ver scheidene aanslagen gepleegd. De politie belegerde een onbewoond huis, waarin de daders van den aanslag op een hotelier waren gevlucht. Na een hevig gevecht, waarbij met revolvers werd geschoten en 13 personen werden gewond, arresteerde de politie een- vijftal mannen. uw kleeren te halen. Nog eens, scheer u weg «Gij hebt mij niet goed verstaan,® her nam Henri met waardigheid, «waarschijn lijk zullen wij elkander niet weder ontmoe ten en daarom zou ik niet gaarne in toorn van u ^scheiden. Verder niets. Nu, goe den morgen I® Hij boog en verliet het kantoor. «Laat hij naar den duivel loopen,® mom pelde de oude Meeson, toen Henri de deur achter zich had dicht getrokken. «Hij be zit vastberabenheid. Maar ik ben ook vast beraden. Meeson is iemand, die woord houdt. Heb ik hem met een kluitje in het riet gestuurd Neen, ik heb geen enkelen shil ling in uitzicht gesteld. En toch ver draaid ik mag den jongen wel lijden. Maar komaan, 't is met hem afgedaan, dank zij die zottin van een blauwkous. Misschien is hij wel op haar verliefdnu, dan kun nen zij samen gebrek lijden. Zij hadden beter gedaan, met mijn levenspad niet te kruisen. Maar zij zal er voor boeten, zoo zeker als ik Jonathan Meeson heet. Ik houd mij aan den letter van het contract. En als zij het probeert ergens in of buiten de grenzen een boek uit te geven, dan zal ik haar vsrc^iW 1 moest het me 5000 pond kosten.® En woedend sloeg hij met de gebalde vuist op tafel. Daarna stond hij op. Wordt vervolgd lMEUWSBLAt voor kit Land ui Heisden en Mtm, lie Langstraat en U Bonelerwasrd m

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1