Huidaandoeningen. Laag water op den Rijn. Uit Mainz wordt aan de «Deutsche Allg. Ztg.c gemeld, dat de waterstand op den raiddenloop van den Rijn nog lager is dan de laagste stand sedert 1820. Het verkeer met stoombooten is onmogelijk geworden. De waterstand in de Main is twee Meter beneden het gewone peil. Ernstige brand te Liverpool. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn 18 magazijnen te Liverpool, welke in hoofdzaak katoen bevatten, in brand ge stoken. De politie heeft een aantal pe- troleumbussen, benevens een hoeveelheid paraffine gevonden. Vyf personen werden gearresteerd. Er is een sterk vermoeden, dat Sine-Feiners den brand hebben aan gestoken. Tevens werd de politie beschoten. Twee der magazijnen zijn geheel verwoest. o Veertig inboorlingen verbrand. In Trariskal, een streek in Zuid-Afrika, zijn 40 inboorlingen verbrand, doordat de hut, waarin zij aan het feestvieren waren, in brand geraakte. Vier gewonden. Bij Strée tusschen Beaumont en Thuillies in België, zijn twee goederentreinen op el kander gereden. Vier personen van het treinpersoneel werden gewond. Brussel. 26 Nov. Hedenmorgen heeft een hevige brand tien groote barakken verwoest op het terrein der villa Parmen- tier, aan de Avenue de Tervueren bij Brus sel, waar verminkte oud-strijders zijn ge huisvest. Vele invaliden moesten op bran cards naar buiten worden gedragen. Nie mand werd gewond, doch de materieele schade is aanzienlijk. Niet alleen de werk plaatsen, waar den invaliden wordt geleerd met hun kunstledematen te werken, doch ook de operatfe-zaal brandde uit. Eenige weken geleden was reeds een der grootste werkloodsen door brand vernield. Zaterdagmiddag is in de wandelgangen van het Lagerhuis een Ier gearresteerd, die zonder papieren was en beweerde werk loos te zyn. Omtrent de arrestatie wordt verder niets gemeld, doch waar is, zegt de Msb., dat per telefoon een der voornaamste firma's vau Londen Zaterdagavond laat nog bevel kreeg barricades op te werpen rond de Downingstreet en de ministerie-wijk. Vele werklieden zijn den geheelen dag bezig geweest met het plaatsen en stellen van hekken en afsluitingen rond het minis terie van buiterdandsche zaken, de wonin- gen van Lloyd George en Bonar Law en het bureau voor Indische zaken. Verder wordt officieel bekend gemaakt, dat geen bezoekers meer worden toegela ten in het Hooger- en Lagerhuis. Dit alles heeft te Londen groote sensatie gewekt. o Nieuwe ellende in Oostenrijk. Het uitblijven van de kolen uitTsjecho- Slowakije maakt den toestand te Weenen opnieuw rampspoedig. Uit een onderzoek van het meel is ge bleken, dat dit grootendeels verrot was en schadelijk voor de gezondheid. Vandaar ook, dat het brood zoo slecht smaakte in den laatsten tijd. De Weensche academie van wetenschap pen heeft, omdat haar laatste middelen uitgeput zijn al haar publicaties moeten staken, waardoor het peil der Weensche wetenschap, naar het in een manifest van den voorzitter heet, tot dat der eskimo's daalt. o Een outploffing. Den Reutertelegram uit Milaan maakt melding van een hevige ontploffing in een munitiefabriek er werden zeven personen gedood en 15 -gewond. De ontploffingen duren nog voort. De spoorwegverbinding CallarateDoma- dosSola is verbroken. o Een rjjk Amerikaan verdwenen. Te Dortmund arriveerde eenige dagen geleden een rijke Amerikaansche goudsraid, zekere Shasi, met zijn gezin en twee an dere Amerikaan, Koper en Hendriks. Ter wijl zijne familieleden in wachtkamer ble ven wachten, gingen de mannen de stad in om een woning te zoeken. Shasi is echter niet tot zijn gezin teruggekeerd en daar hij een valies met ongeveer een mil- lioen mark bij zich had, vreest men, dat hij vermoord is. Zweudelarjj met legergoederen. Te Dresden is een uitgebreide zwendelarij met legergoederen ontdekt, waarbij ook ambtenaren van het rijksdepartement be trokken zijn, die de goederen voor een appel en een ei aan bepaalde firma's hebben verkocht en daardoor groote provisie ge noten. In verscheidene gevallen zijn de goederen naar het buitenland afgezet. o De oliekoning John D. Rockefeller, die thans in zijn 81ste jaar is, heeft onlangs een bedrag van 15.940.830 pond sterling aan verschillende liefdadige en godsdiens tige instellingen geschonken ter gedachtenis aan zyn vrouw, die in 1915 overleed, en waarvan hij eens zeide «Zonder haar ver stand van zaken zou ik nog een arm man zijn.* Het totaal der door Rockefeller ge schonken bedragen is thans 118,750.000 pd. st. een veel grooter bedrag dan door wijlen Andrew Carnegie is weggeschonken. o Te Cork werden Zaterdagnacht geweer- en revolverschoten gehoord. Verschillende huizen in verschillende deelen van de stad, waaronder een groot kleedingmagazijn zijn in bradd gestoken en afgebrand. o Te Valparaiso in Chili is het tramver keer stopgezet ten gevolge van gebrek aan kolen. Tegen huiduitslag, eczema, dauwworm, gordelroos, en alle jeukende huidaandoenin gen, wordt Foster's Zalf sterk aanbevolen. Zij geeft baat vanaf de eerste aanwending. Prijs fl,75|'per doos, alom verkrijgbaar. BINNENLAND. Raad van Arbeid te Tilburg. Wij meenen goed te doen de aandacht van belanghebbenden te vestigen op de be paling der Invaliditeitswet, dat allen, die na 3 December 1920 in de verplichte verzekering worden opgenomen, en ouder zijn dan 35 jaar, geen recht op ouder domsrente hebben, tenzij zij 1248premiën (minstens 24 jaar verzekerd) in rekening kunnen doen brengen. De arbeiders in loondienst, die tot heden nalatig zijn gebleven zich bij den Raad van Arbeid aan te melden, raden wij daarom in hun eigen belang aan zulks alsnog ten spoedigste, doch zeker vóór 3 December (voor a.s. Vrijdag) te doen, anders loopen zij, naast de zekerheid hun eigen belang te schaden, bovendien gevaar om bij contróle gestraft te worden. Voorzichtigheidshalve deelen wij mede, dat deze bepaling niet geldt voor de Vrij willige Ouderdomsverzekering. Immers de gelegenheid tot het sluiten eener vrijwillige verzekering blijft voor personen, die op 3 December 1919 ouder waren dan 35 doch jonger dan 65 jaar, bestaan tot December 1923. Een vlugge aanvrage om in deze ver zekering te worden opgenomen is hier echter ook geboden. Eerstens moet premie betaald worden (39 cent per week) vanaf 3 De cember 1919. Bovendien krijgt een ver zekerde het recht op uitkeering bij over lijden f 100.eerst drie jaren na aangifte dus n i e t 3 jaren na 3 December 1919, zooals velen meenen. Aanmeldingen voor 3 December 1921 geven wij in ernstige overweging, want ieder die zich na dien datum meldt krijgt zijn ouderdomsrente niet op zijn 65ste jaar, doch zooveel weken later, als de aanmelding na 3 December 1921 is geschied. Een spoedige aanmelding voor beide verzekeringen is dus zeer zeker in het voordeel van de belanghebbenden. o De Onderwaters. In het gebouw voor Kunsten en Weten schappen, in het theater Verkade, in Dili- gentia te 's Gravenhage werd Zaterdag middag een meeting belegd door het salaris comité uit de onderwijzersorganisaties. Er was een geweldige belangstelling. Verschil lende Kamerleden waren mede aanwezig. Bij de binnenkomst van mr. Troelstra en den heer Ossendorp brak een luid applaus uit. De volgende motie werd onder luide in stemming aangenomen «De vergadering enz. Spreekt haar bittere teleurstelling uit over de door het Kabinet in het vooruit zicht gestelde salarisregeling voor de onder wijzers, omdat de daarin genoemde bedra gen verre blijven beneden die, voorgesteld door de Centrale Commissie voor georgani seerd overleg en krachtig gesteund door de heele Nederlandsche Pers. Constateert, dat ten gevolge van die regeling bij de onderwijzers een stemming heerscht, gevaarlijk voor de belangen van de school van heden en van de toekomst, Dringt er alsnog met klem op aan, dat de regeling in overeenstemming gebracht worde met het advies van de Centrale Commissie, vastgesteld overeenkomstig de wenschen van alle onderwijzers-organisa ties.* (Volgen de namen van deze). Na de vergaderingen trokken eenige duizenden onderwijzers en onderwijzeressen naar het Binnenhof. Daar werd halt ge houden, en slechts eenige afgevaardigden uit het hoofdbestuur van het N, O. G., den Bond, de Hoofdenvereeniging en De Unie ging het Binnenhof op, ten einde aan minister Ruys de Beerenbrouck aan diens departementen de aangenomen motie te overhandigen. Daarna ging de menigte ordelijk uiteen. o Van een ouden Moord. Tien jaar geleden 17 December 1910 werd in een bosch te Haskerhorne (Fr.) het lijk gevonden van den bejaarden koop man Tj. de Jong. Het bleek, dat de man beroofd was zijn zakboekje met ongeveer f 125 aan bank papier werd niet op het lijk gevonden. Thans is het na een instructie van eenige maan den, den opperwachtmeester der mare chaussee Woltjer te Heerenveen gelukt in deze zaak klaarheid te brengen en den ver- moedelijken dader, den 45-jarigen J. van W. te Oudehaske te arresteeren. Na een scherp verhoor bekende deze ten slotte den ouden koopman te hebben aangevallen, geslagen en beroofd. o Waarschuwing. Eenige dagen geleden kwam in sommige dagbladen een advertentie voor van een Deenschen confectiehandel, genaamd^»De foranede Fabriker, Klaedevare-Afdelingen te Aarhus,* waarin werd medegedeeld, dat op bestelling tegen^rembours een|stuk cheviot (blauw) zou worden afgezonden, tegen betaling van Kr. 34 of ongeveer f 16f 18. De hoofdcommissaris van politie te Am sterdam geeft, in verband hiermede, in overweging niet met genoemde firma in relatie te treden, omreden bij hem bericht is ingekomen, dat de stof van zóódanige inferieure kwaliteit is, dat het niet loont de stoffen te laten verwerken en naailoon daaraan te offeren. o De Rotterdamsche Landbouw- en Handelsbank. Vrijdag heeft de Rotterdamsche recherche in de drukkerij Morris te Rotterdam onge veer 6000 obligaties der Rotterdamsche Landbouw- en Handelsbank, welk juist ter aflevering aan die bank gereed lagen, be nevens eenige cliché's voor obligaties in be slag genomen. De obligaties waren bestemd voor de nieuwe Kerstmisuitgave. Een en ander is in handen gesteld van den Officier •van Justitie. Belangrijke Kerkdiefstal. Uit Hengelo meldt men Geruimen tijd geleden is een kerkdief stal gepleegd te Wolbeek bij Munster in Westfalen, waarbij een zeer grootere waar- den*aan kerkgewaden en gouden voorwer pen werd gestolen. De daders zijn tot heden niet opgespoord en de Duitsche jus titie heeft een belooning van 50.300 Mark gesteld voor de aanhouding. Dezer dagen heeft een poltiehond het spoor gevolgd tot even voor de Nederland sche grens. De Nederlandsche politie zette het onderzoek voort en kwam op het spoor der gestolen goederen. Deze zijn n.l. met wagens takkenbossen, nabij Oldenzaal ge smokkeld en vandaar door een bekenden hótelhouder verzonden naar Tilburg. Bij een onderzoek bij den hótelier werd een kelk van groote waarde gevonden van den diefstal te Wolbeek afkomstig. De be wuste hótelier, eigenaar van een der grootste hótels te Hengelo, is gearresteerd en naar Almelo overgebracht om verder verhoord te worden.» Of deze zaak, zooals zij zich hier afspiegelde als smokkelzaak of als hel ling zal beschouwd worden, moet alsnog worden afgewacht. Poging tot doodslag. Te Assen is gevankelijk binnengebracht de arbeider W. M. te Emmer erfscheiden- veen, verdacht van poging tot doodslag van zijn dochter Jantje, door met een revolver op haar te schieten. Onder een paard geraakt. Te Zuidiaren is het 11-jarig dochtertje van den heer Weitering onder een op hol zijn paard geraakt en onmiddellijk gedood. Tan een wagen gevallen. In den afweg te Haarlemmermeer, is het negenjarig dochtertje van den bakker S., dat op een beladen boerenwagen ge klommen was, daar afgevallen en onder de wielen geraakt. Vreeselijk verminkt werd het kind opgenomen het overleed na enkele minuten. o Ongelukken. Te Druten is de 13-jarige G. Z. door het ijs gezakt en verdronken. Gisteren had het vierjarig dochtertje van de echtelieden J. A. in het Philipsdorp te Eindhoven de onvoorzichtigheid te drinken uit een op een gasstel staanden kokende theepot, waardoor het kind zulke inwendige brandwonden bekwam, dat men voor be houd van het leven vreest. De broodprijzen. De R. K. Coöperatie «De Eendracht* van den Nijmeegschen R. K. Volksbond heeft den prijs van het wittebrood met f 0.06 per K.G. verlaagd. De ex-keizer. De Britsche regeering twijfelt niet aan het woord van Nederland. In het Lagerhuis zeide Lloyd George in antwoord op een vraag, dat de ver plichtingen welke de Nederlandsche regee ring op zich genomen heeft, uitsluiten dat zij den ex-keizer zou toestaan Nederland te verlaten. De Britsche regeering had geen reden er aan te twijfelen, dat de Nederlandsche regeering alle noodzakelijke stappen zal blij ven nemen voor een veilige interneering. Overtreding Arbeidswet. Zaterdagmiddag heeft, naar 't «Eindh. Dagb!,« meldt, de rijkspolitie een inval gedaan in de drukkerij «De Meierij* te Eindhoven.Aan de voorzijde was alles gesloten, zoodat zij zich toegang verschafte door den tuin van een naast liggend per ceel. Zes man personeel bleken aan het werk te zijn. Ter zake overtreding Ar beidswet werd proces-verbaal opgemaakt. Het werk, waar men aan bezig was, bleek te zijn het vervaardigen van trekkingslijsten voor de Rotterdamsche Handels- en Land- bouwbank. Aldaar werd ook aangetroffen zekere heer Klaas Kat, die met de order naar Eindhoven was gekomen en op de aflevering wachten moest. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Naar wij vernemen zal a.s. Donderdag 2 Dec. omstreeks 11 uur vm. te water worden gelaten het s.s. «Geer- vliet* gebouwd op de scheepswerf van de Heeren De Haan Oerlemans. De Rijksveldwachter Havelaar, stand plaats alhier, is tijdelijk te Budel gestati- onneerd [met het oog op de veepest in België. Met ingang van 1 Dec. is de heer B. Baaijens benoemd tot brievenbesteller alhier sedert enkele jaren was hij reeds hulpbesteller. Almkerk. Naar wij uit goede bron vernemen hoopt de gem. Zangvereeniging «Excelsior* alhier op 9 December a.s. een openbare uitvoering te geven in bet school gebouw aan de Voorsteeg. Brakel. Dat onze kippenhouders op hun hoede mogen zijn, blijkt uit het vol gende In den nacht van Maandag op Dinsdag werden bij de Wed. Sch. 9 kip pen en '1 haan gestolen en in den nacht van Dinsdag op Woensdag bij dhr. P. 15 kippen. Dader(s) niet te ontdekken. Beneden-Langstraat. Niettegenstaan de de jonge biggen het geheele jaar hoog in prijs stonden en het voedermeel ook nog duur moest worden betaald, levert de varkensmesterij toch goede resultaten. Vette varkens staan nog aan fl.k fl.05 per half K.G., schoon gewogen. Drongelen. De vorige week werd ons dorp een zijner meest begaafde ingezetenen, de heer D. van Campen, door den dood ontnomen. De anders zoo krasse man be gon sedert eenige maanden zichtbaar in krachten te verminderen en slechts een paar weken geleden bleek, dat een onher stelbare ziekte zijn lichaam ondermijnde. Een buitengewoon werkzaam man is hiermede van ons gegaan. Stil zitten kon de heer Van Campen niet. Ook voor'het openbare leven gaf hij gaarne zijn mede werking. Van 1908 tot 1911 was hij lid van den Raad dezer gemeente, een reeks van jaren mocht de Ned. Herv. Gemeente aan hem als kerkvoogd hare belangen toever trouwen, terwijl hij eerst eenige jaren als lid van het Dag. Bestuur en vanaf 1913 als voorz. van de Waterschappen De Bin- nenpolder van Drongelen en den Buiten Millenaarspolder, zijn beste krachten gaf. ;^In verschillende Coöperaties op Land bouwgebied heeft de overledene zitting als voorz. of bestuurslid gehad. Bij zijn verscheiden past een eeresaluut voor de bekwaamheid en de vele ver diensten die zijn jpersoon waren toebedeeld. Dassen. Zondagavohd jl. omstreeks 9 uur brak bij den heer C. de Lint, land bouwer alhier, brand uit. De kapitale boerderij ging in vlammen op. Ook de nevenstaande woning met schuur van den landbouwer G. Koops brandde totaal af. Bij De Lint zijn 4 paarden en 5 koei n in de vlammen omgekomen, bij G. Koops is al het vee gered. Drongelen. Openbare vergadering van den Raad dezer Gemeente op Woensdag 1 Dec. des namiddags ten 3 uur. Eethen. Herkozen tot notabel bij de Ned. Herr. Kerk alhier, de heer BI. Branderhorst. Bij de Geref. Kerk zyn als ouder lingen gekozen de heeren W. Versteeg (aftr.) en S. Verlare, en als diaken de heer C. Dekkers (aftr.) Land van Altena. Hoewel de handel in vette varkens niet druk is, blijven de pryzen zich nogal staande houden. In de afgeloopen week werd nog geleverd voor 83—87 ct. per pond, levend gewicht. Ondendljk. In de afgeloopen week werd door de Land.v. «Samenwerking* alhier een groote partij stroo aangekocht. Men besteedde voor tarwe-, boonen- en erwtenstroo respectievelijk 12,50, 10, en 14,gld. per 1000 pond. Raamsdonksveer. Ds. D. v. d. Graaf heeft tot blijdschap van velen zijner ge meenteleden bedankt voor de beroeping naar Ede. Tot onze teleurstelling vernemen we dat ook Zuster Bruijse de benoeming als Wijkverpleegster van Het Groene Kruis alhier niet aannam. Naar men ons mededeelde houdt Het Groene Kruis a.s. Zaterdag een buiten gewone ledenvergadering in verband met den finantieelen toestand der Kas en het bedanken van twee benoemde Zusters. A.s. Donderdag moeten hier twee Notabelen der Ned. Herv. Kerk gekozen worden, aftredenden zijn de heeren A. C. Timmermans en A. Redert J.Ezn. Sprang. Jl. Zaterdagmiddag c.a. 12.30 uur brandde de stoomschoenfabriek Mignon alhier door een onbekend gebleven oorzaak tot den grond af. Behoudens een 50 paar gedeeltelijk afgewerkte schoenen kwam alles in de vlammen om. Het kantoor-meubilair, de boeken en brandkast kon nog tijdig in veiligheid gebracht worden. Assurantie dekt de schade. Döor dezen brand zijn een 40tal arbeiders werkeloos geworden. Door den Z.O. wind bleef het vuur ge lukkig tot de fabriek beperkt. Mej. D. alhier had het ongeluk bij het aanmaken van haar kachel dat haar kleeren vlam vatten. Gelukkig behield zij haar tegenwoordigheid van geest, zoodat zij zelf nog in staat was de vlammen te dooven. Waspik. Zaterdag 1.1. des namiddags 2 uur, had alhier de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van .den heer A. D. de Roon. Op uitdrukkelijk verlangen van de familie van den overledene had deze plechtigheid in alle stilte plaats. De lijkbaar was bedolven onder kransen en bloemstukken, terwijl tal van vrienden hem de laatste eer bewezen. Ds. Jonkers hield een treffende lijkrede, waarin hij de ver schillende goede hoedanigheden van den overledene opsomde. De WelEdele Zeergel. Heer Dr. A. Simons, te Utrecht, zwager van den overledene, dankte voor de eer. Naar wij uit goede bron vernemen zal in de maand December alhier een tuinbouw-cursus worden opgericht. De les sen zullen worden gegeven door den heer Schoenmakers. Vrijdag jl. hield de heer van Roos malen te 's Hertogenbosch alhier eene Genderen. Bij den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier zijn herkozen de heeren J. v. Vuuren en M. v. Wijk Johz. resp. als Ouderling en Diaken. Verder zijn bij het Kerkbestuur van genoemde Gemeente herkozen de heeren C. v. d. Vliet en A. Vos Antz., resp. als Kerk voogd en Notabel. Het zwingelen in de machinale vlasscherijen is reeds in vollen gang. Worden de vlasprijzen echter niet hooger, dan zullen de ondernemers dit jaar, hoewel het product niet tegenvalt, toch geen voordeelige zaken maken. 's Gravenmoer. In de voorgaande week gehouden algemeene vergadering der afdeeling van het Groene Kruis zijn als bestuursleden herkozen de heeren Ds. A. Dronkers te Dongen en S. Verlare alhier. Na eene wijziging van het Huishoudelijk Reglement wordt besloten pogingen in het werk te stellen tot het verkrijgen van een spreker voor het houden eener lezing in het belang der Vereeniging, tot het houden van een cursus en tot het verkrijgen van lectuur ter verspreiding. By de Hervormde Gemeente alhier is als herder en leeraar beroepen de heer C. J. van der Graaf, cand. te Rotterdam.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2