voor het Land van Heusden a Altena. de Langstraat en ie Bommelerwaard. wo, 4040. Zaterdag 4 Deceier EEN WIJS MAN heefteer? 5PAARBRIEF BEHOORENDE BIJ HET Urinezuur en de nieren. Overtollig urinezuur is de werkelijke oorza k van rheurnatiek, ischias en spit, en het kan zoowel de oorzaak als het ge volg zijn van nierzwakte. Zware, moeilijk verteerbare spijzen, alcohol, overwerking en nadeelige gewoonten leiden tot de vor ming van een dusdanige hoeveelheid van 'it vergift, dat de nieren overweldigd ..u. Jen door de overspanning om het uit t bloed te filtreeren. "Voorzorgen en matigheid verminderen de hoeveelheid urinezuur, vergemakkelijken de taak der nieren en voorkomen, dat niet- gefiltreerd urinezuur zich in de aderen, spieren, zenuwen en gewrichten afzet en kristalliseert* Deze voorbehoedende maat regelen kunnen worden aangevuld door tydige versterking van de nieren door Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit spe ciale niergeneesmiddel verschaft succes, zelfs in gevorderde gevallen van nier aandoening en verschijnselen als rheurna tiek, steen, spit, ischias, niergruis, nier waterzucht, nier- en blaasontsteking, en urinezuur- vergiftiging. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken niet op de ingewanden, doch louter op de nieren en blaas. Antiseptisch, voorbehoe dend en genezend, wordt dit niergenees middel alom aanbevolen als gevolg van de uitmuntende resultaten, die men ermede behaalde. Verkrijgbaar bij alle bekende drogisten a fl.75 per doos. BUITENLAND. Een oorring van 200.000 mark. Een dame uit de hooge Russische aris tocratie is te Berlijn een brillanten oorring van 1\ karaat kwytgeraakt. Of zij het kleinood heeft verloren, of dat het gesto len is, is nog niet uitgemaakt. De steen is 200,000 mark waard. Elf moorden op zijn geweten. Men meldt uit Berlijn aan de N. R. C. Te Spandau is een 50jarige koetsier, genaamd Schulz, aangehouden, die niet minder dan 11 moorden zou hebben ge pleegd. De leiten, die hem ten laste worden gelegd, dateeren gedeeltelijk uit het jaar 1899. De moordenaar heeft eenige hem ten laste gelegde feiten bekend. h« heeft mannen, vrouwen en kinderen gedood, hetzij om hen te berooven, hetzij om lastige getuigen uit den weg te ruimen. Een ontploffing. Er zijn drie werklieden gewond bij een door een ongeluk ontstane ontploffing in de electrische centrale te Woolwich. Een jongen die op een omnibus zat, welke zich op een mijl afstand van de plaats van het ongeluk bevond, werd gedood door een over de Thames geslingerd stuk metaal. Een Amerikaansch slagschip. Kort na Nieuwjaar zal de Platt-Mij. een super-dreadnought de Massachusetts op stapel zetten. Het schip wordt 660 Eng. vt. lang, krijgt 21 stukken van 16 Eng duim en 18 stukken van 6 duim. Het zal een snelheid ontwikkelen van 23 knoop en 43.200 ton waterverplaatsing hebben. Een maand later wordt de slagkruiser Lexington op stapel gezet, lengte 880 vt. De machines van 180.000 P.K. zullen het schip een snelheid verzekeren van 35 zeemijlen per uur. Een serum tegen mond- en klauwieer. Men meldt uit Brussel Een Waalsche veearts, de heer Pottiez, te Fontaine l'Eveque, in Henegouwen, zou een serum tegen het mond- en klauwzeer hebben ontdekt, dat in het bijzijn van deskundige gedelegeerden van de Belgische, Zwitsersche en Australische regeeringen tot afdoende resultaten moet hebben geleid. Op verzoek van de Nederlandsche en de Zwitsersche regeering zullen nu ook in Nederland en Zwitserland proefnemingen plaats vinden. Droogte in Zuid-Duitsehland. Zuid-Duitscbland heeft zeer onder de droogte der laatste weken te lijden. De boven-Rijn en de Neckar gelijken op tal van plaatsen nog steeds op zwakstroomen- de beekjes. Beneden den stuwdam ligt de boven-Rijn geheel droog. De krachtstations van den boven-Rijn zagen zich reeds ge noodzaakt voor het winnen van electrischen stroom de toevlucht te nemen tot stoom kracht. Elders liggen krachtstations door het watergebrek droog. De textielindustrie in het Wiesen dal heeft hiervan veel te lijden. De bronnen in de Zwitsersche^Jura zijn volgens de Zwitsersche bladen geheel droog. Met groote moeite heeft men nieuwe wel len gemaakt om de hooggelegen dorpen van water te voorzien. In tal van plaat sen in de Jura heeft men een waterrant- soenneerifig ingesteld. Tot op een hoogte van 3000 meter zijn de Zwitsersche Alpen thans v»ij van sneeuw, daar in het hoog gebergte reeds sedert 3 maanden geen sneeuw gevallen is. o Sabotage. Het prachtige Spaansche stoomschip »Alfonso XIII®, dat 14000 ton groot is, en 14 September te Bilbao van stapel is geloopen, is in brand gevlogen. Volgens den correspondent van de »Temps« te Madrid hebben de autoriteiten de bewijzen in handen, dat het een daad van sabotage is. Er heerscht sedert eenigen tijd een volkomen tuchteloosheid onder het personeel van de werven. Eiken dag worden er op de schepen inschriften ontdekt als »Leve Sovjet-Rusland «Dood aan Engeland Het ontslag van eenige honderden werk lieden heeft de ontstemming ten top doen stijgen. Men schat de schade, die geleden is door den brand van den «Alfonso X1II« op meer dan 6 millioen peseta. o Een vermakelijk geval. Men schrijft aan de «N. V. Ct.« Het volgende vermakelijk geval speelde zich dezer dagen, volgens de «Rechts Rheiriische bladen®, op de Rijnbrug te Dusseldorf af. Te Neuss was dezer dagen een zware brand uitgebroken, zóó zwaar, dat de plaatselijke «Feuerwehr® er niet meester over kon worden. Reden waarom assis tentie gevraagd werd aan de naburige brandweer uit Dusseldorf. Dadelijk aan treden en uitrukken naar de plaats des onheils was 't werk van een oogenblik en in vliegende vaart ging 't met motorspuit en manschappen de Rijnbrug over, die, zooals bekend, door Belgische bezettings troepen bewaakt wordt in de richting Neuss. Maar daar plotseling o nood lottige vergissing werpt, door uniform en motorwagen met panischen schrik be vangen, de heele brugbezetting met Lui tenant Commandant incluis haar wapens weg en staat sidderend met de «handen hoog« voor de aanrukkende brandweer, tot groote hilariteit van 't passeerende (.ubliek Men meldt dat de commandee- rende officier is gedegradeerd en de man schappen zware straffen hebben opgeloopen. Dat het heele geval nogal beroering en lachlust heeft opgewekt laat zich begrijpen. Jau Olieslagers. Uit Brussel verneemt de «N. R. Ct.« Aan den ook in Nederland goed beken den Antwerpschen vlieger, Jan Olieslagers, is opdracht gegeven een nieuw vliegterrein in te richten, ter vervanging van het vliegpark te Wilrijk. Zijn ontwerp om een groote vlieghaven te Antwerpen te maken, werd goedgekeurd. De haven zal ingericht worden naar het Engelsche model bij Harwich. Ook te Vlissingen komt eer lang een dergelijke vlieghaven tot stand. Nieuwe kopermijnen. Op de Shetland-eilanden gaat men ko permijnen exploiteeren, die volgens rapport van een Belgisch ingenieur zeer rijk moeten zijn. Er is een moderne mijninstallatie gemaakt en werklieden en mijningenieurs uit Cornwallis zijn begonnen de mijn te ontginnen. Er is kopererts gedolven dat 12 tot 15 pet. koper bevat. o Lenin's lyfwaeht. Onder het opschrift «Een lijfwacht voor Lenin® wordt uit Helsingfors bericht, dat volgens het Russische blad «Iswestia® te Moskou vierduizend Chineesche soldaten zijn aangekomen, die in Mantjsoerije zijn aan geworven en die een elite-regiment zullen vormen, waaraan de bewaking van het Kremlin wordt opgedragen. Een vriendelijke mededeeling. In de laatste dagen heeft men weinig meer gehoord van Balachowitsj, den door de Sovjet-troepen verslagen generaal. Vol- VAN DE ZEESTRAAT68 DEN HAAG VRAAGT PROSPECTUS gens een draadloos bericht uit Moskou is hij vastgeloopen in de moerassen van Pol- jesjc, waar hij door een ijzeren band van de roode troepen wordt omkneld. «De Sov jethelden van het westelijke front zoo luidt de vriendelijke mededeeling uit Mos kou verder mogen de benden van Ba lachowitsj niet uit dezen ijzeren ring laten ontsnappen. De heele witte garde moet in de moerassen omkomen.® BINNENLAND. Men seint aan de «N.R.Ct.® uit Ant werpen, dat de gemeenteraad aldaar gister ochtend vergaderd heeft en een bespreking gewijd aan het Nederlandsche wetsvoorstel voor den aanleg van een groot kanaal van Maasbracht naar Maastricht, dwars door het Zuid-Limburgsche mijndistrict. Besloten werd onmiddellijk de aandacht van den Belgischen minister van openbare werken te vestigen op het gevaar, ,dat voor de haven van Antwerpen in de uitvoering van dit plan zou besloten liggen, indien van Belgische zyde niet dadelyk overgegaan wordt tot het graven van het Rijn-Schelde kanaal en een verbetering van den water weg van Antwerpen naar Luik. - Een ernstige beschnldiging. Naar aanleiding van de aanvaring tus- schen den stoomtrawler »Camelia« en het Duitsche s.s. «Juno® had de «Visscherij- Courant« een invervieuw met den gered den machinist, den heer Rosier, uit wiens mond het blad de volgende meest bezwa rende en ernstige omstandigheden vernam, waaronder de aanvaring had plaats gehad. Het was een lichte maan en prachtig helder weer, terwijl de »Camelia« geladen met haring met een 9 rnij's \aart stoo- rnende was. De machinist had de wacht in de machinekamer en stond juist even aan dek een luchtje te scheppen, toen op een nog tamelijk langen afstand een vracht boot bemeikt weid, die recht op de «Ca melia® aan kwam stoomen. De roerganger der «Camelia® gaf één stoot op de fluit, ten teeken, dat hij stuurboord zou uitwij ken, doch daar de naderende vrachtboot op den trawler aan bleef houden, werd onmiddellijk de schipper gewaarschuwd. Wederom werd één stoot op de fluit ge geven en week de trawler nog meer naar stuurboord uit, doch tot aller ontsteltenis kreeg men het roode vuur der «Juno® niet te zien en hield deze recht op de «Came lia® aan, zonder zelfs ook maar eenig sein terug te geven. Ten derde male gaf de trawler één stoot en werd het roer hard aan stuurboörd gegooid. Nog volgde geen sein van de «Juno® eu daar deze dreigend op den trawler afkwam, kreeg men de ontwijfelbare zekerheid, dat dit schip hem moedwillig wilde rammen, wat dan ook na eenige oogenblikken tot ontzetting der opvarenden geschiedde. «De «Juno® ramde de «Camelia® met volle kracht in de mid scheeps, zoodat deze binnen eenige minuten met de opvarenden in de diepte verdween. Na een half uur op zijn zwemvest in het ijskoude water rondgedreven te heb ben, bevond de heer Rosier zich op korten afstand van de «Juno® en riep om hulp. Alvorens hem echter hulp te bieden, werd hem toegeschreeuwd of ze soms En- gelschen warenToen hy terug ant woordde «Ik ben Hollander®, gooide men hem een lijn toe en werd hij uitgeput aan boord getrokken. Het machine-personeel aan boord der «Junot was hem zeer behulpzaam en voor zag hem in de machinekamer van droge kleeren, doch opmerkelijk onverschillig was de houding van den kapitein en stuurlui. De leugen van deze, dat zij geen enkel sein van den trawler gehoord hadden, werd al spoedig neergelegd, door het gezegde van een der stokers der «Juno® die aan den heer Rosier vertelde 't fluiten van den trawler zelfs in de machinekamer gehoord te hebben. o 's Lands geld. Het Departement van Koloniën had voor de oefening der troepen in Indië speren noodig. Het wendt zich tot een particulier en uie kan de benoodigde partij leveren. Toen de koop gesloten was deed de ver- kooper blijken van zijn verbazing, dat het Departement niet zelf even aan den anderen kant van het plein geïnformeerd had, dan had het de winst, die hij met deze trans actie maakte, kunnen besparen, want hij had aan Oorlog de speren gekocht in de juist gebleken onderstelling, dat waar nu zooveel minder manschappen onder de wa penen waren, men wel een deel van dit oefenmateriaal zou kunnen missen. Daaraan schijnt men op Koloniën even min te hebben gedacht bij deze transactie als aan de belangen van de schatkist. En het staat te vrerzen, dat het bij een volgende gelegenheid niet anders zal gaan, want op een desbetreffende wenk moet bovendien nog zijn geantwoord met het Dep. van Oorlog hebben wij niets uit te staan. N. Ct. Vreeseiyk ongeluk. In de buurtschap Spork bij Dinxperlo was de landbouwer R. bezig met het op laden van veeknollen op zijn land. Zijn 6-jarig dochtertje had zich ongemerkt op zijn wagen gezet en was in slaap gevallen. Terwijl nu de landbouwer zijn kar vol laadde, raakte zijn kind daaronder bedol ven en toen hij thuiskwam, kwam hij tot de treurige ontdekking dat zijn kind dood was. o Auto in brand. Op den weg van Helmond naar Deurne is de auto van den heer Th. uit Helmond in brand geraakt. De wagen werd geheel vernield. De bestuurder kon zich in vei ligheid stellen. llotterdamsclie eierveiling. Op de heden in ons Veilingslocaal, Delftschestraat 43, gehouden Veiling, wer den de volgende pryzen besteed Kipeieren f 18.00—f 24.80 id. (klein) f 13.10 ~f 17 55 Aanvoer 42000 stuks. 101 jaar. De heer G. Kamps te Laren (Gron.) is 101 jaar oud geworden. Hij is de oudste bewoner der provincie en heeft zoons van 72, 70, 66, 64 en 62 jaar. o Gearresteerd. Op last van de Rechtbank te Heeren veen is Zaterdagmiddag te Giethoorn ge arresteerd en in voorloopige hechtenis ge steld S. v. S. de B. aldaar beschuldigd van poging tot doodslag met een bijl op den rijksveldwachter Scheper. De ex-kroonprins Reuter seint uit Londen, d d. 30 Nov. Frederic Hall heeft in het Lagerhuis de aandacht van de regeering gevestigd op het bericht, dat de ex-kroonprins betrek kingen zou onderhouden met de leiders van de Pruisische monarchistische partij met het doel de tegenwoordige Duitsche regeering omver te werpen. Bonar Law heeft dienaangaande ver klaard, dat hij van die berichten op de hoogte was, doch er geen groot gewicht aan hechtte. Hij twijfelde er niet aan of de Mederlandsche regeering zou haar ver antwoordelijkheid ten opzichtte van den ex-kroonprins zeer ernstig opvatten. Een vierling. Te Breda schonk een schippersvrouw dezer dagen het leven aan vier spruiten (2 jongens en 2 meisjes). Moeder en kin deren maken het uitstekend.. De schippers, die met hunne schepen in de nabijheid lagen, ongeveer 30 in getal, heschen alle de vlag in top. Oorlogsslachtoffers. Vanwege de Engelsche regeering is aan mej. de wed. Marijs te Arnemuiden, wier echtgenoot door een ongeluk met een En gelsche mijn om het leven is gekomen, een som van f 3000 uitgekeerd. Aan den heer W. van Belzen, die bij hetzelfde on geluk zijn kleeren, enz. verspeelde, werd f 300 uitgekeerd. o De duivel en de engel. Naar aanleiding van een verzoek van België om Belgische diploma's ook in Frankrijk geldig te doen zijn verklaart de «De Schelde® zich hierby alleen neder te leggen op voorwaarde, dat de Belgische regeering het noodige zal doen om tusschen Nederland en België op dezelfde wijze voor alle mogelijke, ook voor academische diplo- mn's, dezelfde oplossing te verkrijgen. Dat zal de Belgische regeering echter niet doen, meent het blad, want, zegt het, alle Vlamingen toch weten hetNederland is voor de regeering «de duivel uit het Noor den®, de Marianne met de roode rauts daarentegen «het engeltje uit het Zuiden.® o Een manifest der onderwyiers. Het Haagsche Corr. Bur. meldt Het Comité voor salarisactie (hoofden- vereeniging, Ned. Onderw. Genootschap, Bond van Ned. Onderw.) verzoekt ons, naar aanleiding van de gevallen beslis singen over de amendementen Ossendorp en Otto, publiciteit te verleenen aan onder staand manifest. Aan het Nederlandsche volk. De slag is gevallen De ongehoorde aanslag op de salarissen der onderwijzers is met succes bekroond. De grievende vernedering, een corps van 33000 ambtenaren aangedaan, is niet te niet gedaan. De gevolgen Voortaan zal de onderwijzer(es) met lager salaris beginnen dan de gemeentewerkman en 't gehuwd kunnen brengen tot de hoogte van een politieagent. De ongehuwde zal nog 100 gulden minder ontvangen. Voortaan zal hij (zij) de oogen behooren neer te slaan voor den onderwijzer in wor ding. Voortaan zal hij tezelfder tijd hebben te strijden in den dienst tegen wrok, thuis tegen ontbering. Maar de Nederlandsche onderwijzer, als ambtenaar gedegradeerd, als burger thans verlaagd, laat zich niet vernederen. Hij gaat zich verzetten. Hij bindt den strijd aan met een Nederlandsche regeering. Hij zal dien doorzetten tot het gelukkige einde. Met elk geoorloofd middel. Die strijd zal worden gevoerd ten koste van de belangen der Nederlandsche jeugd, tot groot nadeel van het onderwijs. Maar de nadeelige gevolgen komen voor rekening der regeering, die ontbering gaf in plaats van loon en vernedering in plaats van waardeering. Het Comité voor salarisactie (hoofden- vereeniging, N. O. G. Bond van Neder landsche Onderw.) L, NOOTEN, voorz. H. J. BON. J. LOUIS. ANGENITA. C. KLOOSTER. J. J. LAMERS, secr. Het vermogen van den ex-keizer. Bonar Law heeft in het Engelsche Lagerhuis een desbetreffende vraag beant woordend, gezegd Ik verneem dat een som v$n 50millioen Mark aan den ex-keizer is uitbetaald vanaf Januari 1919. Het grootste deel van de som schijnt te zyn betaald in verband met den koop van het huis in Nederland en den verkoop van zekere eigendommen te Berlijn. De aan dacht van de Commissie van Herstel is gevestigd op deze betalingen. Claude Lowther vroeg, of 't geld grijpbaar was. Bonar Law zeide: het is niet gemakkelijk geld te grijpeD, dat uit Duischland naar een ander land gesmokkeld is. George Lambert vroeg of de geallieerden voorzorgen hadden genomen, dat het geld niet zou worden gebruikt om den keizer naar Berlijn terug te brengen. Bonar Law antwoordde Ja, de gealliearden beschouwen het als hun plicht, op wat in dit verband gedaan wordt. I IUVOECSEL Nieuwsblad o— f

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 7