r SENORIO de 10 cents sigaar, Bü dit nr. behoort een Bijvoegsel. Und van altena Rook ons SUCCESMERK, HABAZZJI Tel. int. Hinthamei*str>aat 24, 's-BOSCH. Magazijn St. Jozef. L. DERKS, Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4042 Zaterdag 11 Dceember. 1920 FEUILLETON. HET TESTAMENT BAH LM ANN'S lleeren- en Kinderkleediiig- Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsi uimte Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten,' tabak. r-bbo BUITENLANDSCH OVERZICHT. De Argentijnsche delegatie heeft de Voikenbondsvergadering te Genève den rug toegekeerd en vriendelijke uitnoodigingen om haar tpt andere gedachten te brengen zijn vruchteloos gebleven. Zij verklaart te han delen volgens de haar gegeven instructies. De kwestie loopt hierover, dat enkele op 't volkenbondsverdrag ingediende amendemen ten in deze vergadering nu niet zullen behan deld worden maar in de volgende verga dering, die vermoedelijk in September 1921 gehouden wordt. Of Argentinië nu den Volkenbond zal verlaten is nog on zeker. Misschien is het alleen te doen om de Algemeene vergadering tot wat meer doortastendheid aan te sporen. Te Genève is men niet gerust over de gevoelens in Amerika ten aanzien van den Volkenbond en men vermoedt, dat de te genstanders in de Vereenigde Staten hun invloed laten gelden. Twee der bekendste, de senatoren Lodge en Knox, hebben zich al in dien zin uit gelaten en verklaard dat de i>onvermijde lijke scheuring* is begonnen. Vast staat, dat men in de nieuwe we reld de gebreken in het Volkenboudsver drag scherper gevoelt dan in de oude en dat men het zoo spoedig mogelijk wil los maken van het vredesverdrag van Ver sailles. Opmerkelijk is ook dat de Britsche dominion Canada aan die beweging mee van Mr. MEESON. Naar het Engelsch van H. Rider Haggard. 7) Het eenige genot, dat hij in zijn leven kende, was geld maken, maar niet het geld uitgeven 1 De eenige oogenblikken, dat hy zich inderdaad gelukkig voelde, waren, als hij in zijn kantoor zat en zijn reusachtige zaak beheerde en het eene pond voor, het andere na, zyn kolossale schatten steeds meer en meer ophooptedat was zijü eenigp vreugde geweest veertig jaren achtereen En dan wilde hij toch ook denken aan zijn neef, den eenigen zoon van zijn broeder, van wien hy vroeger zoo innig veel had gehouden, vóór dat hij zijn beter-ik onder het geld maken had ver loren. En hij slaakte een zuchthij had dien au fond zoo braven jongen gaarne bij zich gehouden, al mocht hij nu en dan eens wat ruw geweest zijn het deed hem zeer, dat hij hem van zich af had moeten stooten. Maar Henri had hem de waarheid zoo plomp in zijn gezicht gezegd hem, die van alles het minst de waarheid kon verdragen. Hij had hem gezegd, dat zijn handelsprincipes doet. Het heeft een zeer ingrijpend amen dement op het Verdrag ingediend, n.l. schrapping van art. 10, 't welk luidt »De leden van den Volkenbond verplichten zich, de onschendbaarheid van het gebied en de bestaande politieke onaf hankelijkheid van alle Bondsleden te ontzien en tegen eiken aanval van buiten te verdedigen. In geval van een aanval, van een bedreiging met een aanval of gevaar voor een aanval treft de Raad de noodige maatregelen om deze verplichting ten uitvoer te leggen.® By de vermelding van Canada's voorstel merkt Reuter veelzeggend op, dat het »in overeenstemming met den wensch der Ver eenigde Staten is. De Algemeene vergadering van den Vol kenbond neemt het terugtrekken van Ar- gertinië nogal kalm op en heeft de zaak met de betuiging van leedwezen afgedaan. Geen enkele afgevaardigde keurt de stap goed en Lord Cecil heeft de Landdag van den Argertijnsche minister hopeloos ver keerd® genoemd en de hoop geuit, dat deze van de dwalingen zijns weegs '/al terugkeeren. Daarop bestaat wel kans, want de Argertijnsche afgevaardigde schijnt de instructies van zijn regeering verkeerd be grepen te hebben. Er schijnen werkelijk onderhandelingen tusschen Sinn Fein en de Engelsche re geering op til te zyn. Al zal men goed doen er niet 4e veel van te verwachten, het is een gunstig teeken dat aan beide kanten een zekere verzoeningsgezindheid aanwezig is, die men na de campagnes van moord en represailles niet zou hebben verwacht. Te gunstiger is dit teeken nu onreëel waren, dat hij meer in zijn zak stak dan hem toekwam en dat dit werkelijk het geval was, dat voelde hij maar al te goed. Maar hij kon het niet verdragen, dat het hem in het gezicht werd gezegd en dat op al de schatten, door hem bijeen gezameld met zooveel moeite, de vloek zou rusten van door onrecht verkregen te zijn. Het allerminst kon hij het verdragen, dit te hooren van iemand, die in zekeren zin van hem afhankelijk was. Toch was hij au fond geen slecht mensch dat is ei- genlyk niemand hij was alleen een koele man van zaken, verhard en verdorven geworden door een langjarig in hooge mate eenzijdig handelsleven. Hij had evengoed een warm gevoel als elk andermaar hij kon geen tegenspraak velen en daarom had hij zich gewroken. En toen hij daar nu zoo stil zat, in zichzelf gekeerd, werd hij het zich op een maal bewust dat wraak geen geluk aan brengt en kon hij het zichzelf niet ont kennen, dat hij den karaktervollen eerlijken jonge man, die hem zonder zijn eigenbelang te ontzien, zoo rondweg zijn opinie geuit had, eigenlijk benijdde. Niet, dat hij van plan was, van meening te veranderen. Neen, rar, Meeson gaf nooit toe en ver anderde nooit van meening. Ware dit zijn gewoonte geweest, dan zou hij in dit moment niet de gelukkige bezitter van twee millioen pond geweest zijn. de eerste stap van Sinn Fein is uitgegaan, althans van zijn hoogsten vertegenwoordiger, de geestelijke O'Flanagan die Griffith ty- dens diens gevangenschap als waarnemend president vervangt. Op Lloyd George zal nu de verre van gemakkelijke taak rusten, met een ont- werp-vergelijk over de brug te komen. Men neemt te Londen aan, dat Henderson, die als hoofd der missie van de arbeiders partij met de voornaamste Sinn Fein- leiders heeft onderhandeld, op de terug reis naar Engeland is om den eersten minister in te lichten over de voorwaarden die Sinn Fein voor een schikking stelt. Uit Ierland zelf komen echter min gun stige berichten over de kansen van een vergelijk. Men beweert n.l. dat O'Flana gan zijn verzoeningsgezind telegram aan Lloyd George heeft gezonden zonder voor kennis van het Sinn Fein-parlement, of schoon dat alleen bevoegd was een der gelijke stap te doen. Het telegram moet dan ook maar uitsluitend als de meening van O'Flanagan weergevende, opgevat worden. Met een verpletterende meerderheid heeft het Grieksche volk, zelfs in het nieuwe gebied van Tracië, zich uitgesproken voor den terugkeer van koning Konstantijn. Die beslissing is te gewichtiger, nu de deelneming aan de stemming nog aanmer kelijk grooter was dan bij de algemeene verkiezingen, zoodat de bewering, dat de Venizelisten zich hebben onthouden, geen steek houdt. Er werden 300 duizend GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Oud-Hollandsch tinwerk. Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter den Kaasmesjes. OERO ZILVER - ALPACCA Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver. voorbeen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. Hoofdstuk III. AUGUSTA'S KLEINE ZUSJE. Augusta Smither's vader was als dorps geneesheer niet bovenmatig met aardsche schatten geregend geweest en toen hij de oogen sloot, liet hij zijne"weduwe en zijn beide kinderen, de veertienjarige Augusta en de nauwelijks tweejarige Jenny, zoo on geveer niets na. Het eenige wat mrs. Smithers gelukkig bezat, was de rente eener levensverzekering van zevenduizend pond, welke haar per jaar driehonderdvijftig pond inkomen afwierp. Om met dit kleine in komen op de beste wijze rond te komen en tegelijkertijd haar beide dochters een goede opvoeding te kunnen geven, was zij na den dood van haar man van het stille dorpje, waar hy zoo lange jaren als geneesheer was werkzaam geweest, naar Birmingham verhuisd. Hier woonde zij ongeveer zeven jaren in de grootste afzondering, maar dan volgde zij haar echtgenoot in het graf. De beide arme meisjes de eene was nu negentien, de andere eerst acht jaar oud waren thans geheel ouderloos. Zij hadden vrienden noch magen, die in hun verlies konden deelen. Zij stonden thans voor de zware taak, met eigen krachten zich een weg door het leven te banen. Ho« nauwgezet mevrouw Smithers haar kapitaaltje had weten te bebeeren, zou echter eerst recht duidelijk na haar dood aan het licht komen. Het bleek namelijk stemmen meer uitgebracht dan bij de ver kiezingen. Het opmerkelijkste van den uitslag is dat slechts 2 pCt. tegen Kon stantijn heeft gestemd en dat dus ook de meeste Venizelisten zijn terugkomst wen- schen. Frarische bladen mogen begeren, dat er sterke pressie bij de stembus is uitgeoefend, men kan dit op het eerste gezicht zonderlinge verschijnsel ook anders verklaren. Reeds bij de algemeene ver kiezingen toch verzekerden Grieksche kran ten dat de kiezers, als zij daartoe in staat werden gesteld, zoowel voor Venizelos als voor Konstantijn zouden stemmen. De uitslag van het plebisciet is zoo on dubbelzinnig, dat de Grieksche regeering niet aan de consequenties kan ontkomen. Dat inziende heeft de Daily Chronicle, het orgaan van Lloyd George, gemeend een be roep te moeten doen op Konstantijn om zich alsnog terug te trekken. Het blad houdt hem voor dat Griekenland anders de gebiedsaanwinst in Smirna en Thracië zou verliezen. Tot de Nederlandsche regeering is van wege den Raad van der) Volkenbond 't ver zoek gericht 100 man troepen beschikbaar te stellen om dienst te doen tijdens de stemming die gehouden wordt in het geheel dat Polen en Lithauen elkaar betwisten en waar van Wilna het middelpunt vormt. Be halve deze 100 man wordt nog verzocht 5 officieren aan te wijzen voor bijzondere te verrichten diensten. Ook Denemarken Noorwegen en Zweden zijn verzocht een gelijk getal manschappen uit te zenden ter wijl verder Engeland, Spanje en Frankrijk elk 300 man en België 100 man zuilen zenden. De kosten worden gedragen dooi den Volkenbond. De Nederlandsche regee ring beeft op dit verzoek nog geen besluit genomen. BUITENLAND. Volgens een bericht uit Cairo, is bij de opgravingen, welke op last van het Depar tement van Oudheden in Palestina gedaan worden, onlangs een belangrijke vondst ge- daan. Men heeft n.l. in den tuin van Gethsematié, aan den voet van den Olijf berg, die in het bezit is van de Francis caner monniken de overblijfselen ontdekt van een middeleeuwsche kerk, waarvan men den geheelen plattegrond heeft kunnen nagaan. Belangrijke mozaiekvloeren zijn bij de nagraving reeds voor den dag gekomen. De fuudeering van deze kerk uit de vierde dat, na afdoening van aile verplichtingen, nog een som van zes honderd pond voor de meisjes beschikbaar bleef want de rente der moeder ging natuurlijk met haar dood verloren. Toch waren de renten dezer geringe som op verre na niet voldoende, om in het levensonderhoud van de twee jonge meisjes te kunnen voorzien. Zoo zag Au gusta zich dan welhaast genoodzaakt, haar kleine kapitaal aan te spreken. Daar zij intusschen al zeer vroeg van een bepaald litterair talent had blijk gegeven, gaf zij korten tijd na den dood van haar moeder haar eerste boek uit, geheel voor eigen rekening. Zij had daarmede echter geen succes. Na de ontvangsten en uitgaven te hebben vergeleken, bleef er een verlies over van twee en vijftig pond. Spoedig was zij intusschen deze teleur stelling te boven gekomen en schreef zij vJemina's gelofte® dat bij Meeson in het licht verscheen. Hoe vreemd het ook klinken moge, dit werk was de voor naamste nouveauté van het jaar. Helaas was Augusta, tengevolge van het strenge contract met Meeson, daargelaten haar reputatie en haar roem, ook ditmaal niet in staat om de vruchten van haar werk te plukken. Zij mocht alleen bij Meesqn uitgeven en slechts tegen het gestipuleerde bedrag van zeven procent van den omzet. Er waren nu sedert den dood van mrs. Smithers reeds een drietal jaren verloopen en men zal licht begrijpen, dat er van de DRAAGT Gorincheiii. eeuw onzer jaartelling strekten zich uit tot buiten den tuin van Gethsemané, zoodat er ook met andere grondeigenaars rekening moet worden gehouden, maar het Depar tement van Oudheden is in staat de moei lijkheden uit den weg te ruimen, en de interessante historische overblijfselen verder te ontgraven en te bewaren. o Volgens berichten uit Amerika heerscht daar in landbouwstr eken een ernstige krisis, tengevolge van de daling der prijzen van Amerikaansche landbouwproducten die de landbouwers er toe gebracht heeft te wei geren, hun tarwe tegen de lagere prijzen te verkoopen. Volgens de landbouwers zijn de tegen woordige prijzen beneden de productiekosten, zoodat zij daarvoor niet kunnen leveren. Zij houden dus hun graan vast, totdat de prijzen weer gestegen zullen zijn. Tengevolge van deze crisis hebben reeds eenige banken hun betalingen gestaakt. Te Hamburg werden op klaarlichten dag drie loopers van een yzerfabriek, die 250.000 Mark gehaald hadden van een bank, door gemaskerde roovers overvallen en bestolen. Eén der loopers werd dood geschoten En De vrouw van een operazanger- werd op klaarlichten dag te Berlijn op straat overvallen, gebonden aan handen en voeten en door de misdadigers zoo laag mishandeld tot ze bewusteloos was. o zeshonderd pond ha'rer erfenis niet veel meer over was. De beide meisjes hadden trouwens de tering naar de nering gezet. In een der kleinere zijstraten hadden zij een kleine woning betrokken van slechts enkele kamers, maar de ernstige longziekte, waardoor de kleine Jenny, een kind van twaalf of dertien jaar werd aangetast, deed hare uitgaven buitengewoon snel aan groeien en maakte elk streven naar zuinig heid feitelijk onmogelijk. Nog denzelfden morgen was Augusta naar den dokter geweest. Geheel terneer geslagen was zij door zijn adives, dat haar kleine zusje minstens voor den tijd van een jaar naar een warmer klimaat moest anders zou zij den winter niet meer halen. Jenny naar het Zuiden Hij had haar evengoed een reis naar de maan kunnen aanraden Ach, zij bezat immers maar zoo bitter weinig middelen. Hoe zou zij den raad ooit kunnen opvolgen Maar moest zij dan haar, die haar in dit leven het liefst en het dierbaarst wa3, zoo maar zien verdwijnen en wegsterven, en dat alleen bij gemis Van een armzalige honderd pop die immers voldoende zouden zijn om haar in 't leven te behouden. voor lel Laid van Heusilen ti Alteia, it Lanjstrast ti U BomieUrwsar Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1