Fa- ALPH- HUPSCH Uitgebreide collectie FRANSCH KRISTAL Vughterstraat 19. 's-BOSCH. Levering onder garantie van breuk en bij levering. SANAPERIN in de nieuwste modellen. TABLETTEn tegen hoest, verkoudheid heeschheid, keelpijn. TELEFOON 715. 5pierpijn, 7^ en pijnen van allerlei aard als hoofdpijn en kiespijn. Zenuwpijnen,enz. Neemt TABLETTEN pftiü »ea kokek nu bu awm,** orosijre« Fabr. A.MIJNHAROT. ZeisK Hongcrnood en cholera in China. Een Reuterbericht uit Peking meldt, dat thans ook cholera zich heeft vertoond in de gebieden van China, waar 25.000.000 tot 30.000.000 menschen door hongersnood worden geteisterd en gevaar loopen om te komen. Een medewerker van het Asso ciated Pressagentschap® heeft onlangs een reis gedaan tot in het hartje van het hon- gersnoodgebied. Hij bevond dat de toestan den nog ongunstiger waren dan uit vroe gere berichten was vermoed. In het plaatsje Kwai-an, bestaande uit een honderdtal ge zinnen, zijn 30 menschen aan de colera bezweken. Uit tal van andere oorden zijn berichten van dezelfde strekking ingekomen. Hetgeen deze correspondent op zijn reis ont waarde was troosteloos de bodem lag zoo woestijnachtig als in het midden van den winter de prijzen zijn zeer hoog gestegen wie nog gelden eenigen ondernemingsgeest hadden hebben de streek verlaten of gin gen vertrekken. De menschen leven van onkruid, kaf, distels en bladeren, Kinderen, vooral kleine kinderen, worden te koop aan geboden tegen den gemiddelden prijs van een kleinen Chineeschen muilezel. De cholera maakt zooveel slachtoffers, omdat de bevol king zoo ondervoet is. De zelfmoorden uit pure wanhoop zijn talrijk. Met ziet oude vrouwen en kinderen overal bezig met on kruid wieden. Voor de mannen valt er geen werk te doen. Tal van vluchtelingen hebben een toevlucht gezocht in de tempels der groote steden. Naar hetgeen de correspondent vernam was men nog niet aan de eigenlijke crisis die zou pas over een week of tien haar intrede doen. Millioenen menschen wachten met gela tenheid den dood af welken zij niet meer hopen te zullen ontsnappen. Zij hebben reeds al wat verkoopbaar was verkocht en zoodra de vorst invalt en de nog niet genuttigde bladeren en het onkruik zullen zijn weggeschrompeld, zal er voor op zijn minst de helft der bevolking totaal niets meer te eten over zijn. Op elke tien men schen is er reeds één weggevlucht, zonder geld en zonder plaats van bestemming. Daar op tal van plaatsen ook huisraad en kleeren verkocht zijn, zullen de menschen daar, in dien zij al niet van den honger stierven, toch van koude moeten bezwijken. Diensttijd van zes maanden. Volgens De Schelde hebben een zestal par lementsleden (België), een wetsvoorstel inge diend om den miltitairen diensttijd voor alle wapens op zes maanden te brengen. Twee waggons sigaretten aangehouden. Te Leipzig zijn twee waggons met bui- tenlandsche sigaretten in beslag genomen, die binnen gesmokkeld waren. Zij bevatten meer dan millioen sigaretten. Den laatsten tijd moeten er over de 40 millioen sigaretten Duitschland binnenge smokkeld zijn, waarschijnlijk voor het grootste gedeelte over de Nederlandsche grens. en Uw lichaam saai verzwakken-» gebruikt dan MlJNHARDTJsf /n bussen vanaF F!.7ö bij ApothenDro<£/s>cen BINNENLAND De onderwjjierssalarissen. Naar de «Telegraaf® verneemt zou de verklaring van den Minister van Onderwijs dat hij gaarne «eenige plooien wil glad strijken op deze concesie in de nieuwe salarisregeling neerkomen, dat over de geheele linie een verhooging van f 200. wordt toegekend. Voorts zal de hoofdakte-marge van f 700 op f 600 worden teruggebracht. De handwerkonderwijzeressen zullen voor het bezit van haar diploma f 100 ontvangen terwyi het maximum voor M. U. L. O.- onderwijzers met f 200 zal worden ver hoogd. Kotterdamsche veiling. Op de in ons Veilingslokaal, Delfstsche- straat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 16.20.22.20 id. (klein) f 12.90—15.95 Aanvoer 62000 stuks. o Onderzeeërs. Onder overgroote belangstelling is de K III onder kanongebulder te Taudjong Priok aangekomen, begeleid door torpedo jagers en vliegtuigen. Vice-admiraal Ümb- grove begroette den commandant met een geestdriftige redevoering, waarin hij wees op de geweldige prestatie, die eervol zou worden vermeld in de annalen der historie. Hij deelde de benoeming mede tot ridder in de orde van Oranje Nassau van den commandant, die dank zegde. De K III is daarna naar vertrokken, enthousiast gehuldigd door duizenden toeschouwers. Plannen van Minister De Vries. Naar de »N. R. Ct.® verneemt, bereidt de minister van Financiën plannen voor tot een belangrijke bescherming van de pro ducten der Nederlandsche nijverheid, in verband met de malaise in de Nederland sche industrie. De hoofdambtenaren aan 't departement adviseerden den minister evenwel tegen een dusdanige belangrijke verhooging der invoorrechten. o Onveiligheid. In de omstreken van Gorcum wordt 't ten tijde der lange nachten zéér onveilig. Al wat niet spijkervast is wordt gestolen. De aardappelenkuilen worden opengemaakt en men neemt zooveel men kan. In den polder van Vuren is een brug uit de weide weggehaald, elders een vet schaap. Van leskou naar Enschede. Te Enschede zijn, naar het «Hbld.® meldt, twee jongens aangekomen van 15 en 17 jaar, die in 6 weken de reis van Moskou daarheen te voet hadden afgelegd. Tegen de Invaliditeitswet. Te Velsen tracht men menschen te be wegen zich te verzetten tegen de Invalidi teitswet. Er gaan lieden rond met lijsten, waarop men zich met zijn haridteekening moet verbinden niet mee te 3oen aan het zegeltjes plakken. Wyiiglng van de posttarieven. De Tweede Kamer heeft aangenomen het wetsontwerp tot wijziging van de Postwet enz. Hierdoor wordt bepaald dat het port van brieven en andere poststuk ken zal worden vastgesteld bij Kon. Be sluit tot een zeker maximum. Dit maximum bedraagt bijv. voor de briefkaarten 7l ct., voor een brief van niet meer dan 20 gram 12s ct., voor meer dan 20 gram tot en met 100 gram 17s ct. Het porto van drukwerk mag uiterlijk bedragen 2' ct. tot en met 50 gram, voor nieuwsbladen 1 ct. tot en met 50 gram. Tevens behelst de nieuwe wijziging een opheffing van den portvrijdom voor dienst- stukken. o Prijsdaling van vleesch. In de prov. Groningen zijn de prijzen van het vee steeds dalende. In enkele plaatsen wordt spek en vleesch zelfs f 0.40 per K.G. goedkooper verkocht dan begin en eind November jl. Slapte in den seheepsbouw. Uit Martenshoek wordt gemeld, dat een groote werkeloosheid in het scheepsbouw bedrijf binnenkort staat te wachten. Verscheidene personen werd reeds ont slag aangezegd, terwijl geheele stopzetting van eenige scheepsbouwerijen staat te vreezen. o De tuaschenhandel uitgeschakeld Een groote confectie-fabrikant te Arnhem van meening, dat detailhandelaren in zijn branche de prijzen te hoog houden, waar door zijn omzet niet voldoende is en hij zelf met overproductie heeft te worstelen, besloot een eigen ver^ooplocaal aan zijn fabriek te verbinden. De artikelen zullen nu veel lager dan tegen kleinhandelprijs worden verkocht. o Lagere elerpr(jzen. Op de markt Tiel is de prijs van de eieren sterk teruggeloopen, niettegenstaande er een belangrijk kleinere aanvoer was. Voor enkele partijtjes groote werd 18 cent besteed, het grootste gedeelte bracht slechts 15 cent op. Nederland en België. In de Belgische Kamer heeft Minister Jaspar gisteren, volgens de «Msb.® gezegd over de betrekkingen met ons land Niemand meer dan wij, in ons paci- fiek land, wenschen goede betrekkingen met onze Noorderburen. Niemand wil, dat de huidige spanning voortdure. Onze eco nomische toestand eischt, dat de abnor male verhoudingen tusschen Nederland en België verdwijnen. Gij kent het incident, dat zich in Mei 1920 heeft voorgedaan. Nederland heeft aanspraak gemaakt op de Wielingen, die tot een neutraal gebied be- hooren. Het is van dat tijdstip af dat de onderhandelingen werden stopgezet. De minister herinnert er aan, dat de Kamer indertijd haar algeheele goedkeuring aan de stopzetting had gegeven. Nederland, zoo vervolgde hij, heeft nog niet de verklaring afgelegd, die wij ver wachten en onze regeering is van oordeel dat het onmogelijk is de onderhandelingen te hervatten, zoolang Nederland niet aan zijn aanspraken op de souvereiniteit der Wielingen heeft verzaakt. (Applaus op enkele banken). Ik wensch een definitief accoord met Nederland te zien tot 6tand komen in het belang van onze veiligheid en voor de economische betrekkingen van beide landen, en ik verklaar hier openlijk, dat België noch veroveringen, noch avonturen wil. Maar na 'n oorlog als die, waaruit wij zijn opgestaan, kunnen wij niet toelaten, dat men aanspraak make op een deel van ons nationaal gebied. De naHwe banden, die vroeger de volkeren verbonden, moeten opnieuw worden aangehaald. De socialist Huysmans, daarna het woord voerende, zeide o.m. dat hij voorstander bleef van een Entente tusschen de kleine naties en dat België zoo spoedig mogelijk toenadering moet zoeken met Nederland, de Scandinavische landen, Tsjecho Slowakië enz. Het accoord met Nederland moet zoo spoedig mogelijk gesloten worden. Men is in Nederland vol goeden wil. Laten wij dat ook zijn. o Storm. Aneta seint uit Weltevreden dd. 7 Dec. Tengevolge van storm zijn te Bangan- siapiapi tweehonderd vijftig vischvaartuigen min of meer ernstig beschadigd, enkele zijn vergaan. Twaalf handelszeilschepen werden ernstig beschadigd, drie handels vaartuigen werden tegen de droogvloeren vernield. 'Zeven zijn omgewaaid, 163 djermals nagenoeg geheel vernield. De totaalschade bedraagt vijf ton de gouvernementsschade vier en een half mille. Negen visschers zijn vermoedelijk ver dronken. FLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Met ingang van 8 Januari 1921 wordt het post- en telegraafkantoor alhier op Zaterdag voor den postdienst om 6 uur n.m. gesloten. Voor de busrechthouders blijft de ge legenheid opengesteld tot 7.30 n.m. de voor hun aankomende stukken af te halen. Voorts zal des Zaterdags de gelegenheid tot verzending van aangeteekende stukken met uitzondering van die, waarvoor expresse bestelling wordt verlangd, slechts worden gegeven tot 3 uur n.m. Werkendam. Dinsdagavond werd al hier een Nutsavond gegeven in de Nuts- school, nadat eerst een nieuwe Voorzitter was gekozen de heer Nijpels. Daarna traden op Mej. Marij Beekman en John Schmidt uit Amsterdam. Het was een mooie en gezellige avond. Alle stukjes werden reusachtig gespeeld en de voor drachten vielen zeer in den smaak, zoodat het allen speet toen het afgeloopen was. D nsdagavond werd hier door eenige personen gevonden langs den Sasdijk een persoon B. R., die bleek dat hem drie steken waren toegebrachttwee in den rug en een steek in het harthij werd opge nomen en in de woning van A. P. ge bracht, waar hij verklaarde te zijn gestoken door P. G.de dokter en de politie werden gewaarschuwd. Even nadat hij door den dokter verbonden was stierf hij nadat hij eerst nog verklaarde, aan de Majoor van Brugge, gestoken te zijn door bovenge noemde. De politie heeft toen P. G. uit zijn bed gehaald en opgesloten. Woensdag zijn verschillende getuigen gehoord. P. G. blijft echter ontkennen. Donder dag arriveerde het parket uit 's Bosch dat een onderzoek instelde. Doch voor dien tijd had P. G. echter een volledige beken tenis afgelegd. Hij is gevankelijk wegge bracht. Almkerk. Zondag j.l. is in de Ned, Herv. Kerk, alhier voor de Zendingde Colletaale som van f30 gecollecteerd. Woensdag 8 Dec. j.l. gaf de Gem. Zang. Ver. Excelsior voor een tamelijke be zette zaal een goede geslaagde uitvoering. Vrjjdag 17 Dec. a s.'s avonds 6 uur hoopt voor de Geref. Gemeente alhier op te treden Ds. J. E. Vonkelberg van Amers foort Bonds Directeur der Jongelingsvereeni- gingen. Naar wij uit goede bron vernemen hoopt het fanfare Corps N. G. alhier op Donderdag 23 en Vrijdag 24 Dec. a.s. haar eerste Winter Concert te geven. Andel. De Zangvereeniging «Hebt dan de Waarheid en den vrede lief® hoopt 18 December eene uitvoering te geven. Het programma, waarop een 15tal zangnum mers, zal worden afgewisseld met voor drachten, zoodat een genoeglijke avond te wachten staat. Capelle. Gedurende de afgeloopen maand werd in de Rijkspostspaarbank op het hulppostkantoor alhier ingelegd f 2295,38 en terugbetaald f 2725,95. Het aantal in lagen bedroeg 31, dat der terugbetalingen 25. Er werden 110 telegrammen behandeld waarvan 39 verzonden en 71 ontvangen, terwyi 171 telefoongesprekken gevoerd werden, waaronder 9 celgesprekken en 2 telefoon-oproepberichten. Tot onderwijzer aan de Chr. School aan den Loonschendijk is benoemd de heer Brabber te Delft. De heer A. Huijsman heeft voor zijn benoeming tot Notabel der Ned. Herv. Gem. aan den Loonschendijk bedankt. Toen j.l. Donderdag de auto van den heer C. O. voor de woning van A. L. S. alhier stond en de vrachtwagen van laatstgenoemden heer het erf op wilde rijden, kwam deze in botsing met de auto, zoodat één der spatschermen geheel werd ingedrukt. Door het kranig optreden van den chauffeur, die bijtijds het portier sloot, werd grooter onheil voorkomen. De Voorzitter der A. R. Kiesver- eeniging alhier, de heer W. J. Kolkert, heeft in verband met zijn vertrek naar Eemnes (Buiten), als zoodang bedankt. Door de malaise in de schoenindustrie zijn de schoenfabrieken van de firma's Kerst en Oerlemans en C. Vos in de Nieuw- straat alhier voorloopig 6 dagen stopgezet. Circa 100 personen zijn hierdoor werkeloos geworden. Land van Altena. Na den regen van Zaterdag is het den landbouwer moge lijk hun winterkoren alsnog uit te zaaien. Beter laat dan nooit Oudendijk. Maandagmiddag heeft de goede Sint vergezeld van zijn knecht ook een bezoek gebracht aan de openb. school alhier. De jeugd was zeer verrast en nam dankbaar de verschillende geschenkjes van hem in ontvangst. Voor het financieele gedeelte van dit feest, hadden een paar inwoners een rondgang door het dorp ge daan. Hulde voor dit werk. Raamsdonkveer. Aan het postkan toor en de daaronder ressorteerende halp- postkantoren, werd gedurende November ingelegd f 12.237,86 en terugbetaald f20.612,40. Tot nog toe hadden we hier Wil- helminalaan en Prins Hendrikstraatdoor dat aan Stadsweg den naam van Juliana- laan gegeven werd, is het Vorstelijk Huis bijna geheel vernoemd. De raam Erama- laan of Emmastraat ontbreekt alzoo nog. Wegens vacaturebeurt te 's Graven moer zal Ds. v. d. Graaf Zondag slechts één keer voor zijn Gemeente optreden en wel op 't Veeraanvang der godsdienst oefening half tien. De huizen in de gemeente worden van een nieuw nummer voorzien. Nu blijkt dat er in totaal 1404 nummeringen zijn, waarvan 1037 op 't Veer en 369 op 't Dorp. De beer L. C. Vogel, onderwijzer aan de M.U.L.O.-afdeeling, in het bezit van Hoofdakte, Lager- en Middelbaar Wis kunde, werd benoemd tot Leeraar aan de Kweekschool te Doetinchem. Voorzeker voor den 23-jarige een prachtige promotie. Sprang. Ten nadeele van den land bouwer W. F. alhier zijn uit het kippen hok 3 kippen en een haan ontvreemd. De kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente alhier hebben het predikants- tractemerit tot f 3000 opgevoerd. Terwijl voor de z.g. 1ste preek een bedrag van f 600 zal worden toegekend. -- Door de Ned. Herv. gemeente al hier is toezegging van beroep gedaan aan de heer C. v. d. Graaf cand tot den hei ligen dienst te Rotterdam. Op uitnoodiging van den kerkeraad der Ger. Kerk te Kockengen om de Ger. Kerk van Sprang te vertegenwoordigen bij het zilveren ambstjubleum van haar voor malige predikant Ds; J. Visser werden tot afgevaardigden benoemd de heeren Both, Dalmeijer en de Jong. Door den stoomtram komende van de richting 's Bosch stopte alvorens de halte bereikt te hebben, stapte de heer S uit 's bosch te vroeg uit en viel door de dui sternis misleid voorover in den vrij diepen sloot langs de trambaan. Boven wonden kwam hij met den schrik en enkele kneu zingen aan het hoofd en hand-vrij. Wondrichem. Daar Vrijdag 3 Dec. j.l. geen fruit meer ter veiling was aan gevoerd, besloot het Bestuur, vanaf heden geen veiling meer te houden. Op verzoek kan voor een bepaald product nog een vei ling worden uitgeschreven. Zaterdag 11 Dec. a.s. 's avonds 68 uur zal in café wed. Bergeijk, door den Veilingmeester nog een laatste zitting wor den gehouden voor de te verrekenen gelden. Het meer dan duizend jaar oude kerkgebouw van de Hervormde gemeente alhier, zal gerestaureerd worden. Er kon wegens bouwvalligheid geen dienst in ver richt worden, terwijl de kerkelijke kas voor de groote kosten voor het herstel ontoe reikend was. Voor de restauratie heeft de synode f500 subsidie toegekent. Waspik. De diefstallen behooren hier tot de orde van den dag. Dezer dagen werden bij den heer A. v. d. I. een twee tal prachtige konijnen gestolen. Van de daders geen spoor. Wijk. Het fanfarecorps «Oefening en Uitspanning® alhier, zal Donderdag 16 dezer een uitvoering geven voor har begunstigers en Zaterdag 18 Dec. eene toegankelijk voor iedereen. Op beide avonden zal dé tooneelvereeniging, verbone den aan de Heusdensche Harmonie, har medewerking verleenen. Door deze laatste zal worden opgevoerd «Het sprekend pore tret van Oom Toon®, blijspel in 3 bedrijven. Zaltbommel. 7 Dec. Op de heden gehouden najaarsveemarkt waren slechts aangevoerd 3 runderen en 2 kalveren. Geen handel. Op de weekmarkt waren aange voerd 60 biggen. Met slappen handel waren de prijzen van 18 tot 34 gld. Vette var kens van 72 tot 73 ct. per pond vuil ge wicht4000 eieren, prijs per stuk 15 d 17 ct. van jonge kippen 10 d 11 ct. 400 K G. boter, prijs per J K.G., room boter fl.75. boerenboter fl.50 a fl.60. IPerdocsfo en po erbij opofaen drogsteo] T^jap3B;A - fly Burgerlijke Stand. HEUSDEN. Ondertrouwd: Johannes Alardus van Oorschot 31 j. en Wilhelmina Hen- drika van Hooft 23 j. SPRANG, over de maand November. Geboren: Johanna Maria d. v. M. M. van Strein en N. SpieringsCornell's z. v. C. van den Hoven en C. J. de Jong

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2