ii:i Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4045 Woensdag 22 December. 1920 HET TESTAMENT Und van alten^ NIEUWJAARSGROET Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. Met het oog op de Kerstdagen zal het nummer van Zaterdag 25 Decem ber een post vroeger verschijnen. Heeren adverteerders en Heeren correspondenten gelieven hunne ad vertenties, berichten en predikbeur ten tijdig in te zenden. In het nummer van 1 Januari wordt weder, evenals andere jaren, de gelegenheid aangeboden voor het plaatsen van een aan Familie, Vrienden, Kennis sen en Clientèle. Tijdige opgave wordt verzocht. De Administratie BUITENLANDSCH OVERZICHT. Eerst thans is het officieele verslag van Jellicoe, den Engelschen vlootvoogd in den slag bij Jutland, verschenen. Het is een boekdeel van ruim 600 bladzijden met de dépêches van Jellicoe, Beatly en den Duit- schen admiraal Von Scheer als aanhangsel. De marine deskundigen in de heele wereld zullen hun hart kunnen ophalen. Uit de officieele stukken blijkt nu dat door een misverstand bij 't seinen de Engelschen een beste kans verloren hebben laten gaan om de geheele Duitsche linie-vloot af te snijden. De Engelschen wisten uit spion- nage, dat de Duitsche vloot zou uitvaren voor een aanval op de Engelsche oostkust. Aan de Duitsche vloot, die nu niet meer bestaat, brengt het verslag hulde voor voortreffelijke vuurleiding, vuursnelheid, vuurjuistheid, organisatie bij nacht, supe rioriteit in de uitrusting met zoeklichten, eriz. Zij heeft onder bekwame aanvoering misschien het maximum gepraesteerd, wat er van haar te verwachten was. Zooveel te meer moet het verbazen, dat van het moreel, dat die vloot op 31 Mei en 4 Juni 1946 bij Jutland toonde, in October 4948 zoo weinig meer over was, dat de Duit sche marine niet meer te gebruiken bleek om op den vijand los te trekken, om hem, desnoods ten koste van eigen ondergang, de grootst mogelijke schade toe te brengen. Dan zou de geschiedenis van de Duitsche vloot besloten zijn met een roemrijker bladzijde dan haar weerlooze overgave aan van Mr. MEESON. Naar het Engelsch van H. Rider Haggard. 40) Juist was zij ingeslapen, toen een we zen, dat zij niet zien kon, voor haar bed stond en een stem, die zij niet hooren kon, in het duister van den nacht riep. Daar had ondertusschen een wezen moe ten bukken voor den onbekende, dien de men- schen den Dood noemen. Weder was er een weggedragen op zijne ruischende vleugelen naar zijn verborgen verblijf. Wederom lag daar een mensch stil en roerloos weder was er een rekeningafgesloten en weder was er de draad van een menschenleven afgesneden. De kleine Jenny had het tijdelijke met het eeuwige verwisseld. Augusta droomde, dat iemand met kou dei» adem haar in 't gelaat blies. Plotseling ontwaakte zij. Vol aandacht luisterde zij Jenny's bed stond aan het andere eind der kamer. In den regel kon zij het duidelijk hooren, als de zieke zich verroerde Jenny sliep in den kaatsten tijd zeer onrustig. Thans kon zij niets hooren zij vernam niet eens het zwakke geruisch van haar ademhalen. Er heerste een absolute, een benauwende rust, die haar te midden der de haar tegemoet stoomende Engelsche marine. Brussel en Genève zijn de twee steden waar de aandacht van de geheele wereld nu op gevestigd is. Te Genève is Donderdag j.l. alweer een vroegere vijand van de geallieerden, Bul garije, tot den volkenbond toegelaten. Daarna volgden nog Costarica, Finland en Luxem burg. Voor Armenië, Estland, Lithauen eri Georgië viel de stemming ongunstig uit. Zij moeten buiten den Volkenbond blijven, omdat niemand nog kan zeggen, wat er uit den Russischen chaos zal worden, en sommige mogendheden de vingers niet willen branden, door den Volkenbond voor de mogelijkheid te plaatsen, dat hij Russische randstaten tegen Sowjet-Rusland zou moeten bijspringen. Alleen ten aanzien vari Finland, waar de toestand van- onaf hankelykheid meer geconsolideerd lijkt, heeft dat be zwaar niet gegolden. Dat Armenië niet toegelaten werd, was nog het begrijpelijkst, want de vroegere regeering, die het verzoek tot toelating had gedaan, bestaat niet meer en het land zit nu onder de plak van de Sowjet. De nieuwe regeering zal daarom heel niet meer op toelating gebrand zijn. Wat Litauen betreft is het zonderlinge in den toestand, dat men dat land niet toelaat, maar een commissie van den vol kenbond er met dat al doende is, om het geschil tusschen de regeering van Kovno en die van Centraal Lithauen bij te leggen. De Volkenbond heeft 48 dezer hare slot vergadering gehouden In deze vergadering bracht de commissie voor Armenië verslag uit De vergadering blijft in samenwerking met den raad van den Volkenbond, die be last is met het toezicht op het lot van Armenië, zich dit aantrekken en zal zoo noodjg een beroep doen op haar leden, ten voordeele van Armenië met welk land verscheidenen, op verzoek van den bond, reeds hun sympathie hebben betuigd, zooals president Wilson, Spanje en Brazilië. De raad zal ook het voorstel van Roemenië nopens militaire tusschenkomst in Armenië in studie nemen. Hiermede was het werk van de eerste volkenbondsbijeenkomst geëindigd. Hijraans, de voorzitter, verklaarde in zijn antwoord, dat de vergadering zoo verstandig was ge weest om niet dadelijk wijziging in het bondsverdrag te brengen. Zes nieuwe sta ten werden toegelaten. Er zijn technische lichamen ingesteld om een eind te maken duisternis met schrik vervulde. Zij sloop stil uit haar bed en stak een lucifer aan. Een seconde later stond zij reeds voor Jenny's bed en wachtte zij, totdat de kaars aan was. Daar lag Jenny met haar bleeke gelaat op het magere armpje hare oogen waren geopend. Maar toen Augusta met de kaars bijlichtte, bewoog zij zich. niet en sloten de oogleden zich evenmin Hare vingers waren kalm en verstijfd. Augusta begreep op eens alles. Vol ont zetting liet zij een vreeselijken gil hooren, die ooor het gansche huis weerklonk. Hoostuk iv. AUGUSTA'S BESLUIT. Twee dagen waren sedert den dood der arme kleine Jenny Smithers verloopen, toen mr. Eustach Meeson in Birmingham, met de handen in de zakken, rondslenterde. Zijne anders zoo zelfbewuste en vastbera den houding gaf heden duidelijk blijk van een zekere besluiteloosheid. Toch was Eu stach Meeson, door den plotselingen om mekeer zijner levensomstandigheden, niet bijzonder ter neer geslagen. Hij was een jonkman vol veerkracht, hij trok er zich over 't algemeen al bitter weinig van aan. Als vrijgezel had hij voor vrouw noch kind zich bezorgd te maken en wist, dat het al heel erg moest loopen, als hij niet met be hulp van de 100 pond per jaar, die zijn inkomen uitmaakten, in staat zou wezen, om er zich, althans met zyn kennis, door- aan den economischen warboel, evenals een verkeerscommissie. De vergadering bereid de den strijd tegen de typhus voor. Uit alle hoeken der wefeld kwamen afgevaar digden op de vergadering financieelen steun daarvoor aanbieden en gaven zoo een prach tig voorbeeld van menschlievende eensge zindheid. Om den grootsten geesel der wereld, den oorlog, te bezweren zocht de verga dering langen tijd naar deugdelijke mid delen. Voor het verzekeren van het eco nomische dwangmiddel besloot zij een in ternationale blokkadecoonmissie in te stellen. Inzake het ontwapeningvraagstuk, gaf de •vergadering toe, dat het thans niet moge lijk is dit ideaal te verwezenlijken. Som mige volken zijn verplicht maatregelen te nemen, maar niettemin leeft het ideaal in alle harten. Niemand méér naar den vrede, dan zij op wien het roemrijk noodlot den plicht legde om te strijden voor het recht en de vrijheid der wereld. De conferentie te Brussel neemt naar het oordeel van alle betrokkenen een gun stig verloop. De Engelschen, die minder reden tot geheimzinnigheid schijnen te heb ben dan de Frarischeri en de Duitschers, geven heel duidelijk blijk van hun tevre denheid. Zij zien in de conferentie een gewichtige gebeurtenis. Het oordeel der Franschen is nog steeds minder ondubbel zinnig, maar juist het feit, dat zij zich zoo weinig' duidelijk uitspreken en ongaarne zien, dat anderen dat doen, mag men als een bewijs opvatten, dat zij hier met zeer positieve bedoelingen aan het werk zijn. Zij willen blijkbaar tot iederen prijs op positie in de pers verhinderen voor zij een maal tot een resultaat gekomen zijn. De Franschen zijn van meening, dat er nog steeds te veel over de conferentie uitlekt. Onder het personeel van hun eigen dele gatie is opruiming gehouden en het con signe van geheimhouding is nogeens her nieuwd. Men zal dus geduld moeten oefe nen tot de resultaten te voorschijn komen. De voorstellen, die de Duitsche gedele geerden meebrengen zijn voor driekwart negatief en voor een kwart positief. Zij knabbelen aan de financieele lasten- van de bezetting wenschen dat de waarde van de Duitsche leveringen berekend zal wor den volgens den wereldprijs zetten uiteen dat Duitschland zijn eerste aflossing van 20 milliard gouden marken al betaald heeft in den vorm van staatsbezit in afgestane streken, inbeslag genomen handelssaldi, heen te slaan. Het was trouwens ook niet het gemis van het gezelschap van zijn oom of het vooruitzicht op het verlies van de twee millioen pond, welke van invloed waren op zijn stemming integendeel, nadat hij eenmaal in Pompadour Hall zijn boeltje gehaald en naar zijn vertrek in een der Hotels gebracht had, dacht hij er nauwe lijks meer aan. Des te meer hielden zyne gedachten zich bezig met Augusta Smithers oogen. Om een beteren blik in haar aard en karakter te kunnen slaan, had hij zich in een exemplaar van «Jemina's geloftec verdiept, waardoor hij natuurlijk tegen zijn wil tot vergrooting van mr. Meeson's winst had bijgedragen. Nu was «Jemina's gelofte,* ofschoon eenvoudig en natuurlijk geschreven, een in hooge mate aangrijpend en interessant werk, hetwel in alle opzich ten den roep verdiende, dien het zich had verworven, en Eustach, die daarin boven vele andere jongelui uitmuntte, dat hij den goeden bouw van een roman van een slech ten wist te onderscheiden, werd door het verhaal veel meer getroffen, dan hij zich zelf bekennen wilde. Hoe het ook zij, in elk geval begon Eustach, nadat hij de no velle ter» einde had gelezen, dank zij den schoonen stijl, waarin het verhaal was ger schreven en bij de herinnering aan Augusta's bekoorlijke oogen, met medelijden vervuld wegens het haar geschiede onrecht, allerlei overdreven gevoelens te ontwikkelen, zoo, ongeveer alsof hij tot over de ooren op levering van vee enz. en doen ten slotte het positieve aanbod, om het nu te ramen bedrag van de schuld af te lossen in stij gende jaarlijksche termijnen, waarvan het bedrag zal afhangen van Duitschland's wel vaart op dat oogenblik. Een procédé waarvoor alles te zeggen valt. De patient begint met kleine ader latingen toe te staan, opdat zijn arbeids kracht voor de toekomst niet in gevaar komt. Naarmate hij zich sterker voelt, is hij bereid om meer bloed af te staan. Voelt hij zich bijzonder gezond, dan laat hij zich zelfs wat extra afnemen (vergun ning tot vervroegde betaling van termijnen.) Volgens deze voorzichtige en rationeele methode, krijgen de geallieerden geleidelijk hun deel en brengt men den patient niet in doodsgevaar, waardoor er aan verdere aderlatingen een einde zou komen. Alleen schijnt men aan lrrarischen kant nog altijd te duchten, dat bij deze methode de patient wel eens op een gegeven dag zoo sterk zou kunnen worden, dat hij de chirurgijns met hun laatmessen de deur uitsmijt. Engeland is totnogtoe voor de voorzich tige methode geweest, maar in de kringen van handel en nijverheid beginnen zich toch in den laatsten tijd teekenen te ver- toonen van nieuwe vrees voor de Duitsche mededinging. Men roept er ach en wee over het Duitsche speelgoed en de Duitsche kleur stoffen, die de Engelsche nijverheid afbreuk doen. ~BÜIT^^ND Drijvende mijnen in de Oestsee. De «Daily Telegraph* verneemt uit Ko penhagen dat een groot aantal drijvende mijnen in de Oostzee ontdekt zijn, ver moedelijk mijnvelden uit de Bothriische Golf, die doordat het ys bij Helsingfors is losgebroken, door wind en stroom over de zee verspreid werden in de richting der Deensche wateren. Waarschijnlijk zijn het gevaarlijke Russische mijnen, door de Bols jewisten gelegd tegen een actie der geal lieerde vloten. ffl&rineraartuig verongelukt. Naar uit Athene wordt gemeld is het Fransche marinevaartuig »Bar-le-duc« ver ongelukt. Zeventig leden der bemanning zijn in Piraeus aangekomen. Er zouden 20 slacht offers zijn. haar verliefd was. Toen hij daar nu zoo, ingedachten ver diept, door de stad wandelde, ontmoette hij als bij toeval een klerk, dier» hij bij Meeson op 't kantoor had leeren kennen. Het was een dergenen, die op dien bewus- ten avond, evenals hij zelf, ontslagen waren geworden. Hij vernam van hem miss Smit hers adres en overwoog de vraag, of hij haar al of niet mocht gaan opzoeken. Niet dadelijk een besluit kunnende nemen, zette hij zijn wandeling voort, totdat hij onver wacht de stille straat bereikte, waar Augusta woonde. Spoedig genoeg had hij het huis gevonden, hem door den klerk aangewezen. Zonder verder veel na te denken, trok hij aan de schel, De deur werd door het dienstmeisje open gemaakt. Dit keek hem niet weinig nieuws gierig aan. Zij zei, dat miss Smithers thuis was, wees hem een deur, die half open stond maar liet hem daarna op de wijze, zoo velen dienstboden eigen, heel gewoon staan. Eustach was op het eerste moment wel een weinig verbluft en toen hij door de reet van de deur keek, zag hij Augusta zelve, die in een zwarte japon gekleed, met de handen in den schoot, op een stoel zat. Haar gelaat was strak hare oogen blikten droomerige voor zich heen. Hij bleef staan en vroeg zich verwonderd af, wat er dan toch hier geschied zou zijn. Maar zijn parapluie viel hem uit de hand, hetgeen zooveel geraas veroorzaakte, dat hij thans wei blyk moest geven van zijn aanwezig- Zilverlagen ontdekt in Klondyke. In het district Mayo in het stroomgebied van de Yoekon (ongeveer 150 ir.ijlen ten oosten van Dawson, Klondyke Canada) zijn rijke zilverlagen ontdekt, welke de goud mijnen in de buurt van Dawson nog in waarde overtreffen. —o Een aardbeving. In de provincie Mendoza (Italië) heeft een hevige aardschok plaats gevonden. Er zijn 450 dooden. Wild West. Een brutaal stukje is dezer dagen te Müggelsoe bij Berlijn in het bekende res taurant Rübezahl uitgehaald. In dit café verschenen 's avonds legen 7 uur drie man nen, die koffie bestelden. Terwijl de waard hen bediende, trokken zij plotseling hun revolvers en zetten hem die op de borst. Toen de zoon var» den eigenaar, die op het gerucht was komen toeloopen, wilde telefoneeren, rukte een der bandieten hem van het toestel weg en wierp een hand granaat in zijn richting. De roovers door zochten daarop het geheele huis en maakten zich ten slotte met 5000 mark, een gouden horloge, een diamanten ring en een rijwiel uit de voeten. Veelelschende werkloozen. Volgens een bericht van den «Lokal Anz.t uit Plauen eischten de werkloozen aldaar van het gemeentebestuur onmiddel lijk uitbetaling van 450 Mark per man. Ze trokken naar het stadhuis en verbrij zelden verscheidene ruiten. De politie trachtte de menigte door schoten in de lucht te verdrijven. Dit gelukte echter niet, en de eisch der 11.000 werkloozen moest worden ingewilligd. Een kazerne ingestort. Op het eiland Saseno Italië (Adriatische Zee) is tjjdens een hevigen regenval een vleugel van een marinekazerne ingezakt. Een inwonende luitenant met zijn beide dochters en 15 manschappen werden hierbij gedood. Stoomboot aan den grond. Het «Berl. Tageblatt* meldt uit Cuxhaven dat de passagierboot «Auguste Viktoria« sedert Maandag tusschen de eilanden Sylt en Föhr in de ondiepe Waddenzee tusschen de ijsschollen vastzit. Veertig personen loopen gevaar te verhongeren, daar men het schip tot dusver nog niet heeft kunnen bereiken. heid Augusta stond op toen hij naderbij trad en keek hem eenigermate verlegen aan, als viel het haar moeielijk zich zijn naam en de gelegenheid, waar zij hem ontmoet had, weer voor den geest te roepen. «Ik maak u mijne excuses,* stamelde hij, ik moet wel uit eigen beweging bin nenkomen, want 't meisje liet me buiten staan. Ik ben Eustach Meeson.* Bij het hooren van dezen naam vertoonde zich een pijnlijke trek op Augusta's gelaat. «Als U van de heeren Meeson en Cie komt* hernam zij snel, maar om dade lijk weer af te breken, als kwam zij op een nieuwe gedachte. >0 neen,* zei Eustach, «behalve mijn naam, heb ik met mr. Meeson niets meer gemeen. Ik ben trouwens ook alleen ge komen om U te vertellen, hoe het mij speet dat gij zoo schandelijk door mijn oom werd behandeld. Gij zult u toch wel herinne ren, dat ik tegelijk met u op het kantoor was «O ja,« hernam zij, terwijl zich een vluchtig blosje vertoonde, «ik herinner me dat 1 waart zoo vriendelijk.* «Ja, weet U, miss Smithers,* ging hij voort «ik had daarna een heftigen twist met mijn oom, die daarmee eindigde, dat hy mij met pak en zak het huis uitjoeg. Hij vertelde mij, dat hij mij wou onterven en dat,* voegde hij er nadenkend bij, «zal hij dan zeker thans al gedaan hebben. Wordt vervolgd). MEUWSBL4B voor het Land van Hgusden en Altena, do Langstraat en d6 Bomiiielerwaiird

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1