Slechte spijsverteering Itodireer. Het >Giornale d'Italiac verneemt uit Walona, dat een storm in het zuidelijk deel* van de Adriatische Zee geweldige schade heeft veroorzaakt op het eiland Saseno, waar Jaardstortingen verschillende verwoestingen veroorzaakten. De militaire commandant van het eiland en zijn beide dochters en een pleegzuster zijn verdwenen; 17 soldaten en twee onderofficieren zijn gedood. Werkloosheidscrisis. De werkloosheid neemt in België angst wekkend toe. In het zuiden van Vlaanderen zijn de vlasbewerkers zonder werk het aantal werkloozen is 50.000. De arbeiders die nog aan het werk zijn, hebben genoe gen moeten nemen met een loonsvermin dering van 50 a 70 centiemen per uur. In de textielnijverheid te Gent zijn 21.000 arbeiders zonder werk. Het aantal werk loozen te Antwerpen in de diamantnyver- heid wordt op 2000 geschat. o Konstintyn te Athene. Konstantijn is te Athene met een spe- cialen trein van Korinthië aangekomen. Hij begaf zich terstond naar de kathedraal en vandaar naar het koninklijk paleis hij werd door de menigte enthousiast toegejuicht. Uit Athene wordt nog geseind, dat ko ning Konstantijn om 11 uur arriveerde. Een zeer enthousiaste menigte verwelkomde den teruggekeerden monarch en toen de koning van het oorlogsschip in een sloep nederdaalde, sprongen tientallen personen te water, zwommen naar hem toe, en om ringden juichend het vaartuigje, dat Kon stantijn naar den wal bracht. en de onaangename gevolgen als brakin gen, hoofdpijn, gemelijkheid, verstopping, geelzucht, hartwater enz. verdwijnen door liet gebruik van Foster's Maagpillen. Prys f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. binnenland. De onderhandelingen met België. Door den Minister van Buitenlandsche Zaken wordt in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat sinds de door België naar aanleiding van de Wielingen-kwestie in Mei j.l. in het leven geroepen schorsing der onderhande lingen, geen feitelijke verandering in den stand van zaken is gekomen. De Nederlandsche regeering zou niet kun - nen ingaan op een eventueel initiatief van België tot hervatting der onderhandelingen, hetwelk gericht zoude zijn op prijsgeven of wyziging van de eenmaal verkregen basis van overeenstemming. Een initiatief tot hervatting der onderhandelingen zou slech's volgens den Minister, resultaat kunnen heb ben, indien het ten doel had tot afdoening te geraken van nog niet geregelde onder werpen als vaststelling van 't door de com missie van veertien aan de betrokken re geeringen uit te brengen rapport, overleg omtrent den Nederlandschen tekst van het NederlandschBelgisch tractaat, enz. Te St. Pancras zijn twee jongens door het ijs gezakt en verdronken. o De duisternis elementen van de Zeedijk- buurt zijn in den nacht van Vrijdag op Zaterdag weer aan den gang geweest. Een bewoner van de Frans Halsstraat die op de Geldersche kade liep werd plotseling aangevallen door twee opgeschoten jongens. Zij wierpen hun slachtoffer op den grond, ranselden hem af en gingen met zijn porte feuille, welke slechts getuigschriften bevatte er van door. Op den Zeedijk werd een inwoner uit Heerlen aangerand door vijf personen, die hem zijn portemonnaie afhandig maakten. De buit was echter niet groot, slechts f22.50 Vier van de aanranders, wisten haastig weg te komen, de vijfde, een 50-jarige vuur werker, viel in handen van een paar 'sur veillerende agenten. De portemonnaie is later op straat teruggevonden, maar het geld was er uit. o Te Uithoorn geraakte het echtpaar v. D. uit Weesp, tengevolge der duisternis, in een wak in de Wetering. Jammerlijk moesten beiden verdrinken. Zij laten drie nog jeug dige kinderen achter. o De RoUerdamiehe Handels- en Landbeawbaak. Er heeft zich een comité gevormd ter behartiging van de belangen van obligatie houders van de Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank. De bedoeling is langs ge rechtelijke en andere wegen, terugbeta ling te verkrijgen van de gestorte bedragen. o Het einde van de Kaleadiitributie. In een vergadering die plaats heeft ge had met de vertegenwoordigers der vier grootste gemeenten, Amsterdam, Rotterdam Den Haag en Utrecht, en de Nationale Brandstoffencommissie onder voorzitterschap van den heer Frowein is besloten op 1 April de Kolendistributie te doen ophouden doch dat reeds van nu af de gascokes vrij zul len zijn. Een milliaan roar de slachtoffers der mobilisatie 1 In de Tweede Kamer heeft de Minister van Oorlog toegezegd, de vraag van een uitkeering aan de slachtoffers der mobili satie in gunstige overweging te nemen, en een amendement om voor dit doel een mil- lioen gulden uit te trekken, overgenomen. Schipbreukelingen. Uit Vlissingen seint men ons De Mailboot »Princes Juliana® heeft hier aangebracht elf der zestien opvarende van het Grieksche stoomschip »Jolanda,« dat in 'het nauw van Calais geraakte en in zinkenden toestand werd verlaten. Van de 5 overigen is niets bemerkt. o Prijsverlaging der gaicokes. Uit goede bron verneemt de Tel., dat, behalve nu de dislrubutie van gaskolen is opgeheven, binnenkort ook een prijsverla ging der gaskolen verwacht kan worden. Ook de verkoop der cokes van de gasfa brieken is vrijgesteld. o Tweede kamer. Donderdag is de Oorlogsbegrooting aan genomen met 50 tegen 23 stemmen. De motie-Oud tot verhooging van de predikantstractementen met 40 pet., is ver worpen met 52 tegen 21 st. Ernstige treinbotsing bij Rosmalen. 3 dooden. Omstreeks halftwee Maandagmiddag is nabij station Rosmalen, aan de lijn Den Bosch-* Nijmegen, de uit Rosmalen ver trekkende goederentrein in de flank ge reden door den uit Nijmegen komenden goederentrein no. 4130. De locomotief van deze ging van de lijn, de volgende wagens werden op de locomotief gedron gen. Door den geweldigen schok werden de overige wagens in en op elkaar gedrukt. De remmer Mui kens is doodgedrukt. De hoofdgeleider Molenbeek is waarschijnlijk eveneens gedood. De remmer Hendriks lag onder de opgestapelde wagons. Nadat hjj met veei moeite was bevrijd, werd hij overgebracht naar het groot ziekenhuis te 's Bosch, alwaar hij nog denzelfden nacht is overleden. De genoemden zijn allen uit Nijmegen afkomstig. De materieele schade is zeer groot. plaatselijk: nieuws. Hensden. De heer Maas, sedert eenige jaren maréchaussee bij onze brigade, is naar men meedeelt na afloop van zijn dienst verband aangewezen tot gem.-veldwachter te Dussen, een benoeming, waarmee we die gemeente kunnen gelukwenschen in vele opzichten. We vernemen dat tot rijksveld wachter ter standplaats Baardwijk is be noemd de heer van de Griendt, thans al hier, doch tot voor eenigen tijd veldwachter te Nieuwkuijk. Over enkele maanden zou de benoemde zijn nieuwe standplaats aan vaarden. Bij r'e op heden gehouden drijfjacht onder Oudheusden, werden door de heeren Verhoeven, met 6 geweren geschoten 23 hazen en 16 fazanten. Werkendam. Aan Mej. D. Boer is eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan school B. Aalburg. Door den Min. v. Arbeid is aan de Firma W. Bouman Co., mandenfabriek alhier, vergunning verleend om hun personeel langer dan acht uren per dag te laten werken. Almkerk. J.l. Woensdagavond trad voor de Ger. Jongelingsvereen. alhier op Ds. J. E. Vonkelenberg van Amersfoort, met het onderwerp»Wijze kleintjes«. Aan het einde zijner rede werd er f 26, ten bate der Jongel.-vereen., gecollecteerd. Babyloniëenbroek. Zaterdag 25 Dec. hoopt de heer D. Branderhorst alhier den dag te herdenken, dat hij voor 40 jaar het eerst optrad als voorzanger en voorlezer in de Ned. Herv. Kerk. Beneden-Langstraat. Bij de ver pachtingen van schaarhout worden weder om hooge prijzen besteed. Naar schatting wordt voor vijf- en zes-jarig eiken- of elzenschaarhout 10 42 cent per takkebos op struik betaald. Drnnen. De schoenfabrikanten zétten reeds bijna allemaal voor een halve week stop, en naar men verneemt zullen ook de andere binnen korten tijd hun bedrijf voor enkele dagen in de week stopzetten. Drongelen. Heden (Woensdagmiddag) 2.30 uur zal er alhier vergadering van den Gemeenteraad gehouden worden, de te behandelen onderwerpen zijn 1. Ingekomen si ukken. 2. Vaststelling Begrooting 1921. 3. Aanbieding begrooting Burgerlijk Armbestuur 1921. 4. Verhooging van heffing der opcenten op de grondbelasting 5. Voorstel betreffende verzoek tot vereeniging van gemeenten. 6. Vaststelling vereoidening regelende de inrichting en samenstelling eener school commissie. 7. Benoeming leden schoolcommissie. 8. Raclames Hoofdelijken omslag. Herpt. Bij de Herv. Gem. alhier zijn herkozen als Ouderling J. v. Gammeren en als Diaken A. Bouman. Evenals den vorigen winter wordt hier door het Polderbestuur premie betaald voor het inleveren van doode huismusschen. De bedoeling is verdelging van dit scha delijk gevogelte. Oudendijk. De gem. Zangvereen. »Kunst na Arbeid® directeur J. Spiering, hoopt Dinsdag 28 Dec. a.s., in de Open bare School een uitvoering te geven, alleen voor donateurs toegangelijk. Op Zaterdag 25 Dec. a.s. n.m. 2 uur hoopt de alhier .bestaande Zondagschool in het gebouw der Openbare School het Kerstfeest te vieren. Het feest zal ge houden worden onder leiding van Ds. Schilder uit Gorinchem. Ouders en belangstellenden worden tot bijwoning uitgenoodigd. Wegens beperkte ruimte zal, behalve de leerlingen, niemand beneden den leeftijd van 18 jaar worden toegelaten. Raamsdonkcveer. De heeren D. Kommers en de Beer, slaagde beiden voor het Telegraaf RadfcaaI-examen. Door de commissie tot rondgang voor het Groene Kruis werden ongeveer 30 nieuwe leden aangebracht, terwijl de contributies stegen van f750.tot bijna f1300.— Ds. de Graaf verblijdde Zondag morgen zijn Gemeente door de mededeeling dat Z.Eerw. voor de beroeping naar Kestereo had bedankt. Bij het schaatsenrijden brak van T. zijri arm, terwijl de R. in een wak terecht kwam, waaruit hij met groote moeite ge red werd. Onze dorpsgenoot, dhr. Lansdaal werd met ingang van 1 Januari a.s. be noemd tot machinist aan het stoomgemaal te Nieuwendijk. Door veldwachter de Kloonen werd van den opkooper de J. uit Waspik een kalf in beslag genomen, dat gekocht was bij C. D. op 't Dorp. De veearts keurde het vleesch ongeschikt voor de consumptie. Zaterdagavond meldden zich twee Duitschers aan bij de marechaussée om onderdak. Daar hun papieren niet in orde waren werden de jongelui, op last van den Heer Burgemeester, naar Venlo gebracht, teneinde over de grer.s gezet te worden. De HoogWelGeb. Heer Dekker, Lid van de Tweede Kamer, was door ziekte verhinderd Zondag II. voor de R.K. Kies- vereeniging alhier op te treden. Later zal dit plaats hebben. Sprang. Het aantal werklooze arbei ders in de schoenindustrie bedraagt in deze gemeente reeds 110. In het gezin van M. alhier heerscht diphteritus. Moge deze ziekte tot dit eene gezin beperkt blijven. Den 4sten Kerstdag des nam. 2 uur zal door de Ger. Zondagschool »Jachin« alhier in het Ger. Kerkgebouw Kerstfeest gevierd worden. Bij de j.l. Zondagavond gehouden verkiezing voor 2 Ouderlingen en 1 Diaken bij de Ger. Kerk werden gekozen, tot Ouderlingen J. J. Dalmaijer en H. Both en tot Diaken Veijari. Allen lieten zich de benoeming welge vallen. De heer A. B. v. d. Hoeven die bij een vorige stemming reeds was gekozen, heeft zijn herbenoemd tot Diaken ook aan vaard. Door de Ger. Kerk alhier zal aan haar vroegeren predikant Ds. J. Visser, thans te Kockengen, ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubeleum een cadeau worden aangeboden. Enkele dames hadden op verzoek van den Kerkeraad het initiatief genomen om bij de leden der Kerk voor dat doel gelden bijeen te zamelen. Tot lid van het Burgerlijk Armbe stuur is herkozen de heer J. L. van Santen* In de vacature A. J. C. Meijer is benoemd de heer G. J. van Willigenburg. A.s. Maandagavond hoopt de A. R. Kiesvereeriiging alhier een vergadering te houden, welke toegang geeft voor alle belangstellende uit onze gemeente. Door de heer G. J. van Willigenburg lid van den Gemeenteraad, zal ter bespreking wor den ingeleid het onderwerp Vereeniging Gemeenten nSprang Capellen®. Vervol gens candidaatstelling voor de dubbelen Gemeenteraad. Vlijmen. Bij de alhier gehouden open bare aanbesteding voor de electrische in stallaties in 28 nieuw gebouwde woningen, vanwege het gemeentebestuur is het werk gegund aan het Electro Technisch Bureau der Fa. Gebrs. Boeren te 's Hertogenbosch Wijk. Vergadering van den Gemeente raad alhier, op Woensdag, den 22 Decern., des namiddags, ten 6J ure, te behandelen onderwerpen Benoeming onderwijzer. De aangifte voor de militie der lichting 1922 is voor deze gemeente meer bepaald vastgesteld op Dinsdag 11 Januari a.s. des voormiddags tusschen 1011 ure. De heer H. M. de Wind, onder wijzer alhier, heeft met ingang van 15 Februari a.s. zijn ontslag verkregen wegens benoeming als hoofd aan de openbare school te Zuid-Beierland. Onze dorpsgenoote Mej. C. H. C. J. Zoon, onderwijzeres aan de openbare school te Aalburg, is benoemd tot onderwijzeres aan de M.U.L.O. school te Vlaardirigen. Donderdag en Zaterdagavond gaf het fanfarecorps »Oefening en Uitspanning® alhier, haar aangekondigde uitvoering voor een overvolle zaal. Beide avonden werden de muzieknummers goed ten gehoore ge bracht. Ouk het tooneelstukje getiteld »Sprekend portret van Oome Toon« oogstte veel bijval in. Een woord van dank aan fanfare en de tooneelvereeniging uit Heus- den in hier zeker niet misplaatst. Wij roepen hun dan ook een spoedig weder zien toe. Waspik. Bij besluit van Gedeputeerde Ssaten, is goedgekeurd de begrooting dezer gemeente, dienstjaar 1921, in ontvangst en uitgaaf op f82019.69. Door den Heer Commissaris der Koningin, is tot lid van het College van Zetters in deze gemeente benoemd, de Heer A. A. de Graauw, timmerman en aanne mer alhier, die zijne benoeming heeft aan genomen. Op 6 Januari a.s. zal de Harmonie in samenwerking met de Liedertafel alhier, een muziek en zang-avond geven. Dooi de Liedertafel zullen o.a. ten gehoore wor den gebracht de te Waalwijk met den eersten prijs bekroonde kwartetnumrners. Ons wacht dus weder een gezellige en genotvolle avond. Aan de N.H. Bijzondere School al hier, is benoemd tot onderwijzeres Mej, E. van Rijs, thans in gelijke betrekking te Opsteriand. Aan het solisten-concours te Breda zullen deelnemen de Heeren H. van Irsel en M. Goesmans. Aanvankelijk hadden zich vijf leden opgegeven, maar door de te groote opgave voor deelneming, werden bovengenoemde Heeren door loting aange wezen. Wij twijfelen er niet aan, of zij zullen bekroond terugkeeren. Zondag l.l. ontstond een begin van brand in de woning van den Heer G. van der Werf. Met behulp der buren, kon men den brand spoedig biusschen. en erger voorkomen. Verzekering dekt de schade. Hoden Woensdag des namiddags ten twee ure, zal eene vergadering worden gehouden van den Raad der gemeente. Aan de orde zal o.a. worden gesteld I. Mededeelingen. II. Vaststelling verordening op de hef fing van opcenten op de grondbelasting. III. Advies op de yoorgestelde regeling der bezoldiging van de Ambtenaren van den Burgerlijken Stand. IV. Benoeming lid van het Burgerlijk Armbestuur, wegens periodieke aftreding van den Heer S. van Strien. Vergadering van den Raad der gemeente HEUSDEN op Vrijdag 18 December, des avonds half acht. Voorzitter den EdelAchtb. Heer H. J. van Eggelen. Aanwezig alle leden. Te 7.45 opent de Voorzitter de verga dering. Hierop legt -de heer v. Herwaar den in handen van den Voorzitter de ver langde eeden af, waarop de Voorzitter het nieuwe Raadslid geluk wenscht met zijne toelating en de hoop uitspreekt dat de heer v. Herwaarden gelegenheid zal vinden de belangen der gemeente te behartigen naar het voorbeeld van zijn voorganger en met in ooghouding van den eed door hem af gelegd. Nadat de heer v. Herwaarden den Voor zitter heeft dankgezegd worden de notulen der vorige vergadering gelezen, die daarop zonder op- of aanmerkingen worden vast gesteld. Ingekomen is 4. Een brief van Ged. Staten houdende goedkeuring wijziging pensioensverordening. 2. Procesverbaal van kasopneming .op 14 Dec. bij den gemeente-ontvanger waarbij alles in behoorlijke orde is bevonden. 3. Besluit Ged. Staten tot goedkeuring gemeentebegrooting 1920. 4. Idem rioolbelasting. De stukken 1 tot 4 worden aangenomen voor kennisgeving. De verordening op de keuring van waren wordt, nadat zij op advies van de gezond heidscommissie met een art., voorgesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid, is aangevuld, vastgesteld, zooals zij in het ont werp door Ged. Staten is aangegeven. Het toegevoegde art. zegt dat een gedrukt exemplaar der verordening niet hooger dan 2 meter van den grond, benevens alle mededeelingen door B. en W. te verstrek ken, door den- winkelier in zijn verkoop- locaal behooren te worden opgehangen. De twee bestaande verordeningen op het hakken van brood die tijdens de mobilisatie zijn vastgesteld, zijn door de veranderingen der tijdsomstandigheden vervallen, zoodat een nieuwe verordening dient te worden gemaakt. Het ontwerp-verordening is den leden toegezonden. De heer H. Verhoeven vraagt naar de beteekenis van het artikel dat zegt, dat bij openbare verkoop weegschalen aanwezig moeten zijn om het gewicht te kunnen controleeren. De Voorzitter zegt, dat dit artikel alleen van beteekenis is voor de bakkers van buiten. De verordening wordt hierop met alge- meene stemmen vastgesteld Door B. en W. is eene aanbeveling op gemaakt voor leden eener schoolcommissie. Op deze aanbevelingslijst zijn geplaatst Mej. E. Knoop als vertegenwoordigend het on derwijzend personeel der openbare school, de heeren C. G. Carpay, oriderw. personeel bijzonder onderwijs, H. Crijns, als ouder schoolgaande kinderen bijz. onderwijs, H. M. J. Hendrikx, als algemeen ingezetene, Mr. C. W. v. Ommeren als ouder school gaande kinderen openb. onderwijs. De heer de Haan stelt voor de benoe ming in eens te doen geschieden. De uit slag der gehouden stemming is, dat alle voorgestelde leden met algemeene stemmen zijn gekozen. De Voorzitter zegt, dat gebleken is, dat op de verstrekking van bruinbrood niet veel prijs wordt gesteld, waarom B. en W. voorstellen het Levensmiddelenbedrijf met 1 Januari 1921 op te heffen. Ook dit voor stel wordt met algemeene stemmen aan genomen. De administrateur van dit bedrijf wordt met genoemden datum eervol ontslag verleend en bepaald, dat de f 150,die deze als vergoeding voor zijn bemoeingen genoot, gevoegd zullen worden bij zijn salaris als ambtenaar ter secretarie, zooals vroeger reeds in beginsel was besloten. Het salaris van genoemden ambtenaar wordt tevens met f 100.verhoogd en alzoo ge bracht op f 1000. De door Gedep. Staten ontworpen rege ling der bezoldiging van de ambtenaren voor den Burgerlijken Stand wordt met algemeene stemmen aangenomen. Het col lege zal worden medegedeeld, dat het be staande salaris van f 250.dus hooger dan het door Gedep. Staten voorgestelde, blyft gehandhaafd. De Voorzitter verzoekt de commissie die de rekening 1919 en de begrooting 1921 der godshuizen heeft onderzocht, rapport te willen uitbrengen omtrent dit onderzoek. De heer H. Verhoeven, namens de Com missie rapport uitbrengende, zegt dat de bescheiden prachtig in orde zijn bevonden, zoodat deze tot goedkeuring adviseert. Die goedkeuring heeft hierop met algemeene stemmen plaats. Op verzoek van den Voorzitter brengt de heer de Haan namens de'Commissie belast met het onderzoek der gemeentebegrooting 1921 rapport uit. De heer de Haan rap porteert, dat de Commissie tot haar leed wezen heeft gemerkt dat de H. O. weder rnet f 2000 verhoogd is moeten worden, waarop de Voorzitter opmerkt, dat dit leed wezen ook bij B. en W. bestaat, dat echter geen andere oplossing is gevonden kunnen worden. De heer de Haan zegt, dat de Commissie wel betere straatverlichting zou wenschen, toch terugschrikt om de daar voor uitgetrokken post van f 1000 te ver- hoogen, aangezien er geen posten zijn ge vonden waarop bezuinigd zou kunnen worden. De Voorzitter verklaart, dat van de 45 of Donker Amsterdam.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2