Kalenders 1921. Utrechtsche, Rotterdamsche en Noord brabantsche Almanakken, Und van altena L. J. VEERMAN. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No4047. Woensdag 29 December. 1920, FEUILLETON. HET TESTAMENT In alle mogelijke soorten voorhanden in den Boekhandel van Wederverkoopers ruime korting. voorradig bij L. J. VEERMAN. 0 Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT. In het groote theater te Moskou is het achtste Al-Russische Sovjet-congres bijeen. Meer dan 2000 afgevaardigden uit alle deelen van Rusland, den Kaukasus, Siberië, de Krim, Armenië, Oekrainë en Aser- beidzjan zijn te Moskou aanwezig, Lenin heeft twee uur lang een uiteen zetting van den economischen toestand ge geven en een programma aangegeven voor den economischen en politieken wederop bouw, voor de reorganisatie en disciplinee ring van den arbeid en voor verhooging van de productie. Het congres moet met algemeerie stem men een motie aangenomen hebben waarin wordt gezegdHet congres, gehoord het verslag van de regeering van arbeiders en boeren over de binnen- en buitenlandsche politiek, keurt de handelingen van de re geering zonder voorbehoud goed. Doch hoe is de opvatting' der burgerij, hoe die van de boeren die niet op het congres vertegenwoordigd zijn Want wij weten niet hoe de gedelegeerden voor dit congres gekozen zijn en wij vermoedenniet volgens het beginsel van algemeen en ge heim stemrecht. Het is te vreezen, dat het bij redeneeren zal blijven en het ook aan het achtste Sovjet congres niet zal gelukken den boel in Rus land in orde te krijgen, daarvoor is de wanorde te groot. Men tracht overal orde in den chaos te brengen, zoolang echter het wantrouwen onderling zoo groot blijft als thans nog het geval is, zal dat waarschijnlijk niet gelukken. Lefèvre, de afgetreden Fransche minister van oorlog, heeft in de Fransche Kamer een opzienbarend pleidooi over de militaire behoeften van Frankrijk gehouden. Het opzienbarendste in die rede was wel, dat hij 'een nieuwen Duitschen aanval op Frankrijk al komende jaar mogelijk achtte. Lefèvre had eerst de militaire wetsontwerpen, waarin de beginselen van inkrimping van het leger waren neergelegd, met zijn collega's mede onderteekend, maar kreeg daarvan berouw en ging in Oosterschen trant zelf moord, om de aandacht te vestigen op het gevaar voor zijn vaderland. Is het Duitsche gevaar nu echter reëel of alleen de hersenschim van een beangste verbeelding Wij zouden geneigd zijn het laatste te gelooven. De krachtige poging tot herstel, die de Duitsche nijverheid op van Mr. MEESON. Naar het Engelsch van H. Rider Haggard. 11) En zonder twijfel ligt daaraan een zekere waarheid ten grondslag. Niet, dat de Brit voor het ware genie geen hoogachting koestert en ieder buigt daarvoor Vol eerbied het hoofd, hetzij hij het vreest of benydt maar hij heeft nu eenmaal een heel wat hoogere meening van het doode dan van het levende genie Als tegenwoordig een of ander lid eener familie het eervolle beroep van auteur heeft gekozen, dan zijn z'n vrienden en verwan ten in staat om medelijdend de schouders op te halen en zich in afkeurenden zin over hem uit te laten, zoo zij niet naar redenen zoeken, die zijn daad verontschuldigen. Hoe zou 't de arme Augusta zijn ge gaan, als zij eens verscheidene vrienden en verwanten had gehad nu het bleek, dat zij, niettegenstaande het enorme succes van haar werk, nog zoo hopeloos in de wereld stond, zonder te weten wat en waar heen Niemand had haar opgezocht. Een of twee bekende Londensche auteurs en eenige onbekende lieden uit verschillende deelen van het land hadden haar brieven het oogenblik doet, is niet te miskennen. Duitschland werkt, volgens eensluidende berichten, hard en in het Westelyke nij'- verheidsgebied beerscht zoo weinig werk loosheid, dat de gemeente Arnhem daar een uitweg zoekt voor een deel van zijn werkloozen, die ook vroeger over de grens gewerkt hebben. De Duitsche mark staat laag maar in den laatsten tijd vrij vast, waardoor het den Duitschen industrieelen mogelijk is met het buitenland op velerlei gebied met succes mede te deelen. Dat zijn verschijnselen die sommige Fransche politici zenuwachtig maken. Men zou echter meenen daé Duitschland, na de lessen van dezen oorlog, er veeleer op uit zal zijn, zich te herstellen en zijn oude plaats terug te veroveren door het eenige middel, dat geen onzekere kansen biedtindustrieele inspanning, die ook voor een industrieel land levensvoorwaarde is. Er is nog meer in Duitschland wat de Franschen ongerust maakt en dat is de oprichting van koningsgezinde partijen in Beieren en nu weer in Saksen en het streven dat ook in andere bondsstaten merkbaar is tot terugkeer naar den vroe- geren toestand, als natuurlijke reactie op het in gebreke blijven van het republi- keinsche stelsel om de kwade gevolgen, die de groote catastrophe het na heeft ge laten, te overwinnen. Wat Beieren en Saksen betreft kan men trouwens moeielijk volhouden dat de vroegere regeerende hui zen vedf schuld hebben gehad aan die ca tastrophe. De Franschen zeiven hebben bovendien hun royalistische party, die nog nooit iets heeft kunnen uitrichten. Er is ook in Duitschland na den oorlog zooveel veranderd dat nog bewezen moet worden, dat een poging om het heele Duitsche rijk weer te vermonarchiseeren succes zou heb ben door eensgezinde medewerking van het heele volk. En zelfs als men een oogen blik aanneemt dat de Duitsche monarchieën zich kunnen herstellen, zou men dan moe ten gelooven, dat de vorsten hun heil weer zouden gaan zoeken in een oorlogzuchtige politiek, nadat zij pas de les geleerd heb ben, hoe gevaarlijk een verloren oorlog voor hun kroon is Vrijdag is de Fransch-Britsche overeen komst over de grens van Palestina open baar gemaakt, die den vorigen dag te Parijs door Leygues en Lord Hardinge, den Britschen gezant, was geteekend. In de tot nog toe geldende grens in het Noorden wordt deze verandering aangebracht, dat geschreven. Ziedaar alles. Had zij in Londen geleefd, dan zou het misschien nog anders geweest zijn en ware zij nog min der opgemerkt geworden, Hoe meer zij nadacht, des te minder bepreep zij, welken weg zij uit moest, totdat haar opeens een gedachte in 't brein schoot. Waarom niet uit Engeland vandaan te gaan Wat was er dan, dat haar daar bond 1 In Nieuw Zeeland had zij een neef, die er geneesheer was. Wel had zij hem nooit gezien, doch hij had «Jemina's geloftes gelezen en haar een aardig briefje er over geschreven. Dat is ten minste een van de heerlijke dingen, aan het boekenschrijven verbonden, dat men zich overal vrienden verwerft. Zeker zou hij wel genegen zijn haar een poos gastvrijheid te verleenen, totdat zij den weg zou hebben gevonden, dien zij had in te slaan, wilde zij niet door Meeson worden lastig gevallen. Waarom zou zij niet gaan Zij bezat nog twintig pond en de ver koop van haar meubilair, tot hetwelk eenige wankele stoelen behoorden, alsmede van haar boeken, zou haar toch ongeveer twin tig pond opbrengen genoeg althans om een biljet tweede klasse er voor te kunnen nemen. In het ergste geval zou het alleen een verandering zijn en zij vertrouwde wel een weinig, dat een noodlot, dat hier haar thans met zijn hardste slagen scheen te willen treffen, ginds allicht genadiger zou wezen. Nog denzelfden avond schreef zij een brief Palestina [beschikking krijgt over het Hoeledal een gebied van 50 K.M. lang en 25 K.M. breed, dat zich 75 K.M. ten Zuidwesten van Damaskus uitstrekt. De rivier Jarmoek en de spoorweg in net Jarmoekdal, ten Oosten van het Zuidelijke uiteinde van het meer van Tiberias of Genezareth, komen daarentegen in de Fransche sfeer te liggen. De pas gesloten overeenkomst maakt een einde aan een strijdvraag, die al sedert het Sykes-Picot-verdrag van Mei 4916 tusschen beide landen hangende was ge weest. De Italiaansche regeering maakt thans ernst met de tegen d'Annunzio gerichte maatregelen en zij bepaalt zich niet meer tot vertoogen en bedreigingen. Generaal Caviglia rukt voorwaarts en heeft de door d'Annunzio vooruitgeschoven posten ver dreven. Maar er is gevochten en aan de zijde der regeeringstroepen zijn 5 dooden op het slagveld gebleven. Het blijmoedige avontuur van den eens populairen dichter neemt een dramatische wending. Want ook met deze vijf dooden en dertig gewonden heeft men de vrijheid van Fiume nog niet gekocht. Het getal doo den zal trouwens wel grooter zijn, want de verliezen der Arditi zijn niet bekend. Vermoedelijk zal d'Annunzio met een grootsch gebaar zeggen «ik tel mijn dooden niet 1maar intusschen is het niet zijn lijk dat den opmarsch van Caviglia's troepen verspert. Te Rome hoopt men dat de Arditi voor een groot deel avonturiers, losbandige elementen en muiters in hart en nieren, ook tegen hun oppersten oorlogsheer aan het muiten zullen slaan. Verder rekent men op den honger, als bondgenoot. BUITENLAND. Het «Berliner Tageblatt« verneemt uit Rome, dat soldaten van het leger van Wrangel door den intergeallieerden krijgs raad wegens bolsjewitische gezindheid en betrekkingen met Kemal pasja ter dood zijn veroordeeld. Zij werden doodgeschoten, niettegenstaande hun verzekering, dat zij onschuldig waren. Het rapport van het kasteel te Dublin zegt, dat de week, die 20 dezer eindigde, zich gekenmerkt heeft door het toenemen van de georganiseerde aanvallen op de dienaren der kroon. Er werden zeven politie-agenten en twee soldaten gedood, aan haar neef, den geneesheer. Hoofstuk v. HARER MAJESTE1TS SCHIP »DE KANGOEROE.* Het was op een Dinsdagavond, dat uit de monding van de Theems statig een ont zagwekkend vaartuig zeewaartsstroomde, het welk zijn koers in rechte lijn naar de on dergaande zon scheen te nemen. De Kan goeroe, de «kleine Kangoeroe,a zooals het scheepsvolk in den regel spottend zei, was een voortbrengsel van de moderne scheeps- bouwkunde. Elke bijzondere inrichting, van het electrische licht tot den schoorsteen toe was volgens de nieuwste systemen vervaar digd. In de lengte meette het schip vier honderd voet. Het inwendige paarde de pracht van een paleis aan het comfort van de nieuwste Amerikaansche hotels. Zelfs de mannen van het vak bewonderden in opgetogenheid den kolossalen bouw der ma chines en roeraden de snelheid van het schip eene van ongeveer 48 knoopen per uur en zijn voorbeeldig gering ko- lenverbruik. Inderdaad was het een genot, te zien hoe kalm en statig het schip daar over de baren dreef. Langzamerhand bewoog het zich sneller voort en steeds krachtiger kliefde zijn scherpe kiel de zilte golven. Thans liep het met vollen stoom en de kust van Engeland werd steeds flauwer en flauwer zes politie-agenten en tien soldaten gewond. Er zijn meer dan 800 lieden geïnterneerd in een kamp te Dundrum Bay. Een nieuwe komeet. Aan den sterrenwacht te Kaapstad is onlangs een komeet ontdekt, welke werd gezien in de nabijheid van den Waterslang. De komeet zou in een gunstig geval aan onzen ochtendhemel zichbaar kunnen wor den, in den Leeuw of in den omtrek daar van, zegt het »N. v. d. D.« o Een Bulgaarsch-Serrisch incident. Een Hongaarsch blad meldtJongstleden Maandag, gedurende een vergadering van de Commissie voor de grensafbakening tus schen Servië en Bulgarije, had tusschen den Bulgaarschen kolonel Kusuw en den president der vergadering een opgewonden woordenwisseling plaats. Deze liep zóó hoog, dat Kuswo met een revolverschot den Servischen generaal, die de zitting presideerde, doodschoot en vervolgens zelf moord pleegde. o Een Kerstgave van den koning van Engeland. Alle armen boven de 60 jaar die in Windsor wonen krijgen deze week een «hundredweight* (442 Engelsche ponden) steenkool als Kerstgeschenk van den koning. Meer dan 80 menschen zullen daarmee gelukkig gemaakt worden. Wanordelijkheden. Bij een socialistische vergadering te zichbaar aan den horizon, totdat zij bij de schemering, die was ingetreden, eindelijk geheel aan het oog werd onttrokken. Op de verschansing van het blank ge schuurde scheepsboord leunde een slank jong meisje, dat met iets dweepends in haar blik, haar oogen over de watervlakte liet zweven. Op het oogenblik, dat de kust zich aan haar blik onttrok, keerde Augusta want zij was het zich om. Het was haar zoo droef te moede, het arme meisje zij was zich zoo diep bewust van hetgeen zij was een schip zonder roer op de uitgestrekte levenszee. Niet, dat zij daar ginder op het vasteland, hetwelk zij den rug toekeerde, zooveel liefs achterliet, och neen, immers niets anders dan een klein graf met een wit kruis er op. Niet één vriend bleef er achter, die haar beklaagde. En toch, terwijl zij daaraan dacht, dook in haar verbeelding de herrinnering op aan het vriendelijk open gelaat van Eustach Meeson, aan zijn weiwillenden aard. Het deed haar pijn, te weten, dat zij, naar alle waarschijnlijkheid, hem nimmer zou weder zien. Het is waar, na zijn eerste bezoek was hij niet teruggekomen, maar zy had hem zoo gaarne een vaarwel willen toeroepen. Half en half dacht zij er aan, hem nog eenig bericht te doen toekomen en hem van haar vertrek te verwittigen. Bij nader overleg besloot zij echter, dit liever niet te doen. In de eerste plaats toch kende zij zijn adres niet en buitendien had zij zich Ferrara is een conflict uitgebroken tus schen socialisten en fascisten. Er werd geschoten, waarbij drie personen werden gedood en zestien gewond. o flartHianivreilerkopf. De vereeniging «Souvenir Frangais« heeft besloten de Hartmansweilerkopf, de beruchte heuvelrug in den Elzas, waar tijdens den oorlog zoo verwoed is gestre den, als historisch monument te behouden. Daarom zal de heuvelrug worden hersteld in den staat, waarin hij zich gedurende de meest verwoede tijdperken van den oorlog bevond. Zoo zullen er de loopgraven, ver bindingsgangen, draadversperringen, enz. intact worden gelaten, terwijl een eenvou dig gederikteeken op den top zal worden geplaatst met de namen van de gevechten, de data, en de corpsen, welke er zich hebben onderscheiden. Tevens zal er op heuvel 900, tusschen de Molkenrain en de Hartman, een groot kruis worden geplaatst, hetwelk uit een uit Elzassische inschrijvin gen verkregen som geld zal worden be kostigd. Het onderhoud zal aan een te Thaun gevestigde comité worden opgedra gen. De bewaking zal worden toever trouwd aan oud-strijders of verminkten. Oost-Pruisen. De burger- en grenswachten in Oost- Pruisen hebben de rijksautoriteiten verwit tigd, dat zij, in verband met den gevaar lijken toestand der provincie stellig weigeren de organisaties van zelfbescherming te ont binden. nu eenmaal voorgenomen, met haar ver leden te breken. Had zij op dit moment Eustach's gelaat kunnen zien, had zij ge weten, wat er in hem omging zij zou zeker berouw hebben gevoeld over haar besluitwant juist op hetzelfde oogenblik, stond Eustach voor de deur van miss Smit- hers kleine woning in de nauwe straat van Birmingham. «Weg?* vroeg hij. «Miss Smithers weg naar Nieuw Zeeland Waar is het adres dan «Zij liet geen adres achter, mijnheer,* antwoordde het smoezelig uitziende dienst meisje, met een verlegen lachje. «Zij ver trok een paar dagen geleden, om in Lon den aan boord te gaan.* «Hoe heet het schip dan vroeg Eu stach op een toon van wanhoop. Het meisje dacht na «KanKon Kongerul,* stotterde zij. Maar zonder veel verdere plichtplegingen sloeg zij hem de deur voor den neus dicht. Die arme EustachHij was naar Londen getogen, om een betrekking te gaan zoeken. Na menige vergeefsche poging was hij er eindelijk in geslaagd, in een uitgeverszaak een baantje van corrector machtig te woeden, op een tractement van 480 pond per jaar. ILAD voor liet Land mi Heusden ti Altsia, tie Langstraat ti He luitltrviirl Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 1