10e VOLKSTELLING Tegen aambeien, droge of bloedende, wende men Foster's Zalf aan. Deze doet de jeuk en pijn on middellijk bedaren, en^heeft een bijzonder heelende werking, rPrijs fl.75 per doos, alom verkrijgbaar. „Limbenrg eédé." Naar aanleiding van een klacht van de Gazette de Hollande over het feit, dat bij brieven uit België, bestemd voor plaatsen in Nederlandsch-Limburg, herhaaldelijk de aanduiding «Limbourg cédé« op het adflss voorkomt, schrijft de Etoile Beige «Wij begrijpen niet, welk belang België kan heb ben bij dergelijke kinderachtige plagerijen.t o Een nieuwe partyjn Duitschland. Het 8-Uhr Abendblatt verneemt van be- trouwbare zijde uit Dresden, dat de vor ming van een Saksische Koningspartij naar het voorbeeld der Beiersche Koningsparij, dezer dagen kan worden verwacht. De staking der betalingen deor flultsehland. Woensdag heeft de Fransche gezant op het departement vanebuitenlandsche zaken een nota der Fransche regeering overhan digd, waarin geprotesteerd wordt tegen de staking der Duitsche betalingen en deze een schending van het vredesverdrag wordt genoemd. Aardbeving in Argentinië. Slechts druppelsgewijze worden nadere bijzonderheden, over de ontzettende aard beving, die Argentinië getroffen heeft, be kend. Zoo weten de Romeinsche bladen nog het volgende mede te deelen. De aardschokken begonnen den 16en Decem ber en duurden tot den 19den. Vele plaat sen zijn van den aardbodem verdwenen. Vliegtuigen trachten eenigszins voor het verkeer in de geteisterde streken te zorgen. De Italiaansche kolonies zyn zwaar ge troffen. Yulkaan-uitbariting iu Japan. Een telegram van Tokio meldt dat den uitbarsting van de Japansehe vulkaan A- zama heeft plaats gehad op Woensdag j.l. Deze was de hevigste, welke in de ge schiedenis van Japan bekend is. De asch ligt in dikke lagen over de dorpen uitge spreid. De uitbarsting was gevolgd door een uitspatting van vlammen en rook en aardbevingen in verschillende districten. Verschillende bosschen en dorpen raakten in brand. Men vreest, dat vele menschen- levens te betreuren zijn. Aaukoudiugen op groote schaal. Naar aanleiding van talrijke diefstallen, welke de laatste twee jaar van het slation te Thionville hebben plaats gehad, heeft het parket te Metz een instructie geopend. Deze heeft geleid tot de aanhouding van 55 spoorweg-employé's, opzichters, weg werkers, wissel wachters, baanwachters en anderen, die stelselmatig groote rooftochten ondernamen in goederenwagons. Bij de nader gehouden huiszoekingen heeft men aanzienlijke hoeveelheden goe deren van uiteenloopende soort gevonden. De heele bende is op transport gesteld naar Metz. o fhitploffingen in België. In de Belgische stadjes Nives en Stave hebben noodlottige ontploffingen plaats gehad. In het eerstgenoemde plaatsje ont plofte een kist dynamiet, waardoor twee werklieden werden gedood. In het tweede plaatsje werden twee arbeiders, die een door de Duitschers achtergelaten bom ont dekten en deze uit den bevroren grond wilden rukken, tengevolge van het springen der helsche machine aan stukken gescheurd. o Spoorwegongeluk. Bij een spoorwegongeluk naby Madras (Voor-Indië) zijn 150 personen gedood. De burgeroorlog in Ierland. Kwart over een 's morgens werd bij Bruff, in het graafschap Limerick in het gebied van den staat van beleg een samenkomst van gewapende burgers door Britsche troepen overvallen. Toen zij naderden, werd er op hen ge vuurd. Een der politieagenten werd ge dood het vuur werd beantwoord en vijf der aanvallers werden gedoodbij het onderzoek werden 138 personen gevangen genomen. De gerechten tij Flume. Gedurende den nacht werd er hevig met geweren en mitrailleurs geschoten in een gevecht tusschen geregelde Italiaansche troepen en legioennairen van Fiume, zonder ernstige gevolgen evénwel. Generaal Cavigliano liet door vliegers in Fiume een proclamatie werpen, waarbij de burgers werden uitgenoodigd, om op te houden met den broederstrijd. De dagbladen vernemen, dat, nadat een groep legioennairen te Fiume verklaard hadden, dat zij zich wilden overgeven, een compagnie Alpenjagers naderde, maar in een hinderlaag vielde compagnie werd gevangen genomen i;na krachtige tegen stand verscheidene der Alpenjagers wer den gewond. Verschillende plaatsen, die bezet werden door de geregelde troepen, ontvingen dezen als bevrijders. Op de torpedojager «Espero* is brand uitgebrasten. Pogingen tot opstand van de burgers vau Fiume worden streng onderdrukt. BINNENLAND. Benoeming ran leden der Colleges ran Zetters roer 'sKyks Directe Belastiugrn. BrakelL. van Wijgerden en E. Klop Gameren C. C. Timmer en J. A. de Jong Kerkwijk G. H. Rutgers en P. Rooijens Nederhemert G. L. van Genderen en W. Roseboom Poederoijen G. D. van Os en A. J. H. Maas Zuilichem G. A. Dingemans en F. van Dalen. O Achteruitgang der Yakrareenigiugeiic Het verschijnsel, dat de organisaties der vakvereeniging in ledental achteruitgaan, zoodat het Nat. Vakverbond in het derde kwartaal dezes jaars met ruim 17.000 man terugliep, nadat er in het tweede reeds een verlies van ruim 13.000 was geboekt, heeft zich thans ook voorgedaan bij de -Katholieke vakorganisatie. Het aan tal daarbij aangesloten leden was van 1 Juli tot 1 October met ruim 3000 man vooruitgegaan, maar dit werd veroorzaakt door de aansluiting van bijna 4200 leden van de Mijnwerkersbond, zoodat er feitelijk een verlies valt te boeken van 1200 man. Aangezien evenals bij het Nat. Vakver bond ook bij het Nat. Arbeidssecretariaat het ledental terugliep in twee kwar talen met 11.500 leden is het duidelijk dat de aftakeling algemeen wordt. Het aantal georgariiseerden nam in een half jaar dus met bijna 43.000 man af, wat zeer zeker iets te denken geeft. De Katholieken houden nog het beste stand. R.-K. Vakbew. Verheuging van den bieraccyns. Naar de »Nieuwe Ct.meldt is binnen kort de indiening bij de Tweede Kamer te verwachten van een wetsontwerp tot verhooging van den bieraccijns met 100 pCt. Kystpryi verlaagd. De prys van de rijst is te Utrecht met 20 cent per kilo verlaagd. loord by Sittard. Te Lutterade bij Sittard werd het lijk gevonden van den ongehuwden landbouwer M. Tummers in een steegje tegenover het station. De ongelukkige was doodgebloed hem was de halsslagader doorgesneden. De vermoedelijke dader J. T., een neef van den verslagene, werd aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. De verslagene was met zijn beide neven waarbij de vermoedelijke dader, in het café Ceulen, waar een woordenwisseling ont stond. Om erger te voorkomen, verwij derde zich het slachtoffer, doch werd on middellijk door zijn belagers gevolgd. Bui ten werd hij vastgegrepen en by de ge volgde worsteling is hem de noodlottige steek toegebracht. Hij heeft nog getracht zich door de vlucht aan verdere mishan deling te onttrekken en verstopte zich in het steegje tegenover het station. Hier werd hij later dood gevonden, ongeveer 50 meter van de plaatst der worsteling. De verslagene stond als zeer oppassend en gunstig bekend, terwijl de vermoedelijke dader, die bereids gearresteerd werd, te boek staat als een zeer berucht individu, die reeds meermalen met de justitie in aan raking kwam en zware gevangenisstraffen achter den rug heeft. De huiibraudkolen. Door de Rijks-Kolendistributie is aan de Brandstoffen-Commissie een circulaire ge richt waarin wordt medegedeeld, dat aan ieder verbruiker elke gewenschte hoeveel heid brandstoffen boven het gewone rant- soetf tegen den voor groep B geldenden prys (gewone huisbrandkolen plus f 2 per eenheid) kan worden afgeleverd. Dit komt dus practisch hierop neer, dat de huis brandkolen tegen de hooge prijzen onge- rantsoeneerd te krijgen zijn. De waker gestolen. Maandag stond een trekhond voor een wagen gespannen in de Nassau van Zuij- lensteinstraat in Den Haag. Terwijl de eigenaar even naar binnen was, heeft een tot nu toe onbekend gebleven persoon den hond uitgespannen en meegenomen. Toen de eigenaar weer naar buiten kwam, vond hij zijn kar zonder hond. Wel een zeldzaam brutale diefstal. o Yeehtparty. In den laten avond van den eersten Kerstdag ontstond te Gorinchem in een café een onderlinge vechtpartij van eenige dronken jongelieden. De groote gelagka mer w as niet ruim* genoeg en men koos een kruispunt van de straat. De politie was niet bij machte om de vechtenden te scheiden, zij trok de sabels en loste een ge revolverschoten in de lucht. Een der politieagenten werd «geschept* en bekwam een messteek in den rug, ter wijl ook een der vechters verwond werd. Beide geblesseerden moesten naar 't Zie kenhuis vervoerd wordende belhamels werden gearresteeod. o Kerkbrand. Uit Zeist meldt men d.d. 27 December Gisteravond werd tegen half tien brand ontdekt in de Ned. Herv. Kerk te Debilt. Een deel der kerk was reeds uitgebrand toen het blusschen kon beginnen tegen 11 uur was men den brand meester. Ook het orgel had aanmerkelijke schade geleden. Vermoedelijk heeft het vuur uit een omge vallen stoof den brand veroorzaakt, daar bleek dat de tydens de godsdienstoefening gebruikte stoven niet waren opgeruimd zoo als is voorgeschreven. Ook een teeken dee tyds. De heer Hub. Dirkzwager verzoekt te melden,^dat de schepen van de N. V. Ree- derij voorh. Dirkzwager, die van Septem ber 1914 tot begin December 1920 ge regeld de visscherij op de Noordzee heb ben uitgeoefend, aan de treil visscherij 1921 geen deel zullen nemen, daar de totale af wezigheid van eenigen steun aan de vis scherij door de Regeering en het steeds opdrijven der kosten door de verschillende Regeeringsmaafregelen het bedrijf geheel onmogelijk maken en dat hierdoor weder 48 zeelieden, die tot de beste visschers be- hooren, genoodzaakt zijn zich tot werklo zenkassen te wenden, terwijl vier werklie den ook ontslagen zijn. BEKENDMAKING. (Wet van 22 April 1879, Staatsblad No. 63, gewijzigd bij wet van 26 April 1918, Staatsblad No. 270). (Koninklijk besluit van 13 April 1920, Staatsblad No. 177), BURGEMEESTER en WETHOUDERS van HEUSDEN, brengen ter algemeene kennis, dat dit jaar zal gehouden worden de 10e Algemeene Volkstelling. Deze heeft ten doel de aanwijzing van allen, die te middernacht tusschen 31 De cember 1920 en 1 Januari 1921 hunne werkelijke woonplaats binnen Nederland hebben, ook al bevinden zij zich tijdelijk in het buitenland. Deze allen worden aangewezen, onver schillig of zij op genoemd tijdstip in hunne woning al dan niet aanwezig zijn. Ook worden aangewezen zij, die, zonder werkelijke woonplaats binnen Nederland te hebben, op genoemd tijdstip aldaar aan wezig zijn. Omtrent deze allen moeten de opgaven verstrekt worden, die gevraagd worden op kaarten, welke tusschen 26 December 1920 en 1 Januari 1921 zullen worden rond- bezorgd en dadelijk na Nieuwjaar zullen worden teruggehaald. Door of voor ieder moet aan zijne wo ning worden ngevuld eene Gele Kaart voor een man (of jongen) niet in gestichten of instellingen eene Witte Kaart voor eene vrouw (of meisje) niet in gestichten of instellingen eene Blauwe Kaart voor een man (of jongen) in gestichten of instellingen eene Grijze Kaart voor eene vrouw (of meisje) in gestichten of instellingen. Bovendien moet door of voor ieder aan de woning waar hij (zij) tijdelijk aanwezig is ingevuld worden eene Oranje Kaart voor een tijdelijk aanwezigen man of (jongen) of eene Rose Kaart voor eene tijdelijk aanwezige vrouw of meisje. Het hoofd van ieder gezin, elke afzon derlijk levende persoon of de bestuurder van iedere instelling, gebouw, gesticht of schip, waar de kaarten in omslagen worden bezorgd, is verplicht voor de behoorlijke invulling, ook voor de vragen, op de om slagen gedaan, zorg te dragen. Deze zorge er dus voor, dat aan den teller, wanneer hij de kaarten bezorgt, worde opgegeven hoeveel GELE, WITTE, BLAUWE, GRIJZE, ORANJE en ROSE kaarten, er in de woning noodig zijn. In eiken omslag bevindt zich bovendien eene groene kaart waarop bedrijfshoofden moeten worden beschreven, omtrent wier bedrijven enkele bijzonderheden moeten worden vermeld. Schippers en bewoners van woonwagens moeten onderzoeken of zij staan ingeschre ven in het bevolkingsregister der gemeen ten waarin zij thuis behooren. Overtreding van de voorschriften betref fende de volkstelling wordt krachtens ar tikel 20 der wet van 15 April 1886 (staats blad No. 64) gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. De nauwkeurige, door de volkstelling te verkrijgen kennis der bevolking is eene zaak van algemeen belang. Tot het verkrijgen dier kennis is noodig, dat alle vragen op elke kaart en op eiken omslag met de meest mogelijke nauwkeurigheid en volledigheid worden beantwoord. Op verzoek der Regeering noodigen Bur gemeester en Wethouders allen met aan drang uit, door nauwkeurige en volledige invulling der kaarten en omslagen tot het welslagen der volkstelling mede te werken. Heusden, 16 December 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. De Wethouder, VAN EVERDINGEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Verleden Zondag had er een extra winteruitvoering plaats van de R. K. Tooneelvereeniging «Kunst en Ver maak*, welke uitvoering nu eens uitsluitend- was gewijd aan comische voordrachten. Gelijk gewoonlijk was ook ditmaal de zaal propvol, het spel van schier allen voor treffelijk, de regie meesterlijk. En toch heb ik een gegronde ernstige aanmerking. Laat bij andere gelegenheden de rolvast heid van sommige spelers wel wat, van een enkele dikwyls veel te wenschen over, ditmaal was de mindere rolvastheid van verschillende spelers bepaald h i n d e r 1 ij k. Hadden de spelers, vooral in de grootere stukken hun rol, hun parlando beter ge kend, dan waren die stukken bepaald beter tot hun recht gekomen. Tengevolge van het »niet kennen« kreeg het spel dikwijls de schijn van sniet kunnen«. Nu en dan liet het dientengevolge (van het »niet kennenbepaald te wenschen over. Daarom, Heeren van Kunst en Vermaak, de volgende maal beter gestudeerd I Zonder kennis is geen ware kunst mogelijk. De Donderdagavond gehouden alge meene ledenvergadering der Heusdensche Buitensociëteit werd door een zevental leden bezocht. De notulen werden onveranderd goed gekeurd. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd goedgekeurdjj Het aftredend bestuur werd met algemeene stemmen herkozen en tot voorzitter werd benoemd de heer A. B. de Moor. In het Wapen van Amsterdam is een dansclub opgericht van 24 leden en staat onder leiding van den heer Landmeter te 's Bosch. Door de slagers is het rundvleesch met 20 cent per kilo verlaagd. Maandagavond vierde de Zondags school der Ned. Herv. Kerk haar Kerstfeest in het kerkgebouw, waarbij zeer veel be langstellenden tegenwoordig waren. Als leider trad op Ds. Nauta van Doeveren, daar Ds. Huijgens door ziekte verhinderd was het Kerstfeest met zijne leerlingen mede te vieren. Het feest werd geopend met gebed en gemeenschappelijk gezang fier gemeente, waarop de kinderen, klas voor klas, hunne liederen ten gehoore brachten. Hoe heerlijk klonk het gezang van «Stille NachU en »Eere zij God« der kinderen door het kerkgebouw. Hierop werden de kinderen onthaald op koekjes en lekkernijen, waarna door Ds. Nauta aan de leerlingen verschillende vragen werden gesteld, die goed werden beant woord. Het kerstverhaal «Gods Voorzienigheid* werd op boeiende wijze en prettige toon verteld, zoo echt tot het kinderhart ge sproken. Bij het einde kregen de leerlingen, die de Zondagschool verlieten, een prachtig bijbeltje mee voor hun verder leven, met een tekst door Ds. Huijgens daarin ge schreven, terwyl de andere leerlingen ca deautjes kregen. Ds. Nauta dankte allen die medegewerkt hadden voor dit heerlijke Kerstfeest, de onderwijzeressen voor hun on vermoeiden ijver en toewijding en spoorde hen en de ouders aan voort te blijven gaan op dezen weg. Almkerk. J.l. Woensdagavond 22 Dec. gaf het fanfarecorps «Nooit Gedacht* voor een flink bezette zaal haar eerste Winterconcert, uitsluitend voor H.H, Dona teurs met hunne dames. En Donderdag 23 Dec. voor het publiek hoewel deze avond de zaal minder bezet was, werd het pro gramma op beide avonden zeer verdienste lijk afgewerkt, en roepen wij het fanfare korps «Nooit Gedachte een spoedig tot weerzien toe. Beneden Langstraat. In den hooi- handel gaat zeer weinig om, waardoor de hooiprijzen terugloopende en gedrukt zijn. Voor het goede handelshooi besteedt men thans niet hooger dan f 24.per 500 KG. 's Gravemoer. De Kerstdagen zijn hier genoegelijk en stil verloopen, waaraan de beide bestaande zangvereenigingen het hunne hebben bijgedragen. Zoowel in de Hervormde als in de Gereformeerde Kerk werd op eersten Kerstavond eene welge slaagde zanguitvoering gegeven, die beiden veel publiek trokken. Onder leiding van Ds. Jonker uit Waspik vierde des voor middags de Zondagsschool der Hervormde Gemeente haar Kerstfeest, waarvan zoowel jongen als ouden hoogst voldaan huiswaarts keerden. De tooneelvereeniging «Oefent U zelvencc, die reeds eenige jaren slapende was, is ook weder uit dien slaap gewekt. Met frisschen moed is men aan het werk getrokken om spoedig weder op het tooneel te verschijnen. Hedel. Woensdag heeft de Rijks waterstaat aanbesteed het maken en leveren •van 2 ijzeren brugschepen en het wijzigen van een ijzeren brugschip voor de schip brug over de maas tusschen Hedel en Empel. Laagste inschrijver de heer v. d. Werff Oebelen, te Doesburg, met f 29.924. Poederoijen. Bedankt voor het be roep naar de Ned, Herv. Gemeente alhier door ds. H. J. van Schuppen te Groot- Ammers. Raamsdonksveer. Op eersten Kerst dag des voormiddags werd in de Veersche kerk met 204 kinderen der Zondagsscholen het Kerstfeest gevierd. Door de milde bydrage der Gemeente was het mogelijk de kinderen ruim te onthalen, benevens een mooi Kerstboekje te geven. Dat de kleinen, alsmede de talrijke belangstellen den (de kerk was geheel gevuld) ten zeerste tevreden waren, spreekt van zelf. De jongeheer C. v. Beek, die laatst het dipoloma M.U.L.O. verwierf, werd ge plaatst bij de Spoorwegen, standplaats Geertruiden berg. Doordien de voerman van een rij tuig uit Dussen zijn paard niet voldoende in bedwang had, werd de 70-jarige S. aangereden en tegen den grond geworpen, waardoor deze eene bezeerde knie en een buil aan het voorhoofd opliep. De voerman trok zich van het geval niets aan en reed door of er niets was gebeurd. Sprang. De met het Kerstfeest gehou den extra collecte bij den uitgang van het Ger. Kerk gebouw voor de buitenlandsche zending heeft f 53.391 opgebracht. Zaterdagmiddag vierde de Zondag school vereen. «Jachin* alhier met'de kin deren Kerstfeest. Op gebruikelijke wijze werd deze door den leider J. C. de Roorr geopend. Door de kinderen werden verschillende toepasselijke liederen gezongen. Aan het slot, werd aan hen, de Zon dagschool, wegens gevorderden leeftijd, ver laten een prachtig boek ter hand gesteld». De overige kregen ook elk een boekje en versnaperingen mede. Het kerkgebouw was zoovol met belang stellende dat vele zich met een staanplaats moesten te vreden stellen. Ook de kin deren waren hoogst voldaan over de trac- taties en het genoeglijk kerstfeest. Waspik. Tot onderwijzer aan de R.K. Bijzondere Jongensschool alhier, is benoemd de heer Van der Ploeg, thans in gelijke betrekking te Rotterdam. Zaterdagavond werden bij A. Smits alhier, de ruiten zijner woning stukgegooid. De politie stelt een onderzoek in. Met ingang van 1 Januari 4921 is aan de lantaarnaanstekers eervol ontslag verleend, wegens electrificatie der straat verlichting. Zondag II. speelde het tweede elftal van onze voetbalvereeniging «Brabantia*, een compititiewedstrijd tegen «D.V.V. I« uit Kaatsheuvel. Uitslag 82 in het voordeel van «Brabantia.* Tot Voorzitter van de commissie tot wering van schoolverzuim i3 benoemd de heer A. F. Maas, hoofd der R.K. Byz» Jongensschool alhier.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1920 | | pagina 2