pa ALPH- HUPSCH I collectie FRANSCH KRISTAL CHRAL 's-BOSCH S in cie n-leuwste modellen. Vughterstraat 19. Levering onder garantie van breuk en bijlevering. HOOFDPIJN TELEFOON 716. gesprongen of ruwe Gebruikt Een paar weken geleden stierf de Sultan en de verraste bootsman kreeg van het Amerikaansche ministerie van Oorlog be richt, dat hij als eerste erfgenaam in het testament van den Philippijnschen vorst stond vermeld. En de argelooze bootsman kreeg als zijn deel toegewezen eenige parelvisscherijen, verscheidene landerijen met kokospalmen en. den welvoorzienen harem van den ouden sultan. Mac Claine leeft gelukkig gehuwd in Massachusets en we denken dat zijn echt- genoote tegen dat deel van de erfenis krachtig geprotesteerd heeft. Ten minste de landerijen en de parelvisscherijen heeft hij geaccepteerd, doch de harem is ter beschikking van de Amerikaansche regee ring gesteld. o Menschencters op Haïti. Zeven mariniers en een officier opgegeten. Londen, 4 Jan. Volgens berichten uit Washington verklaart de Amerikaansche generaal Zarnett in zijn rapport over den toestand op het West-Indische eiland Haïti, dat inboorlingen aldaar zeven Amerikaan sche mariniers hebben opgegeten benevens een Amerikaansch officier. o Ëen oudje van 108 jaar overleden Te Woodstock (Ontario) is dezer dagen in den leeftijd van 108 jaar mej. Sarah Freeman overleden. Zij was van kinds af aan gewend dagelijks een aantal pijpen tabak te rooken en beweerde steeds dat deze gewoonte en het feit, dat zij wat Indiaansch bloed in de aderen had, haar zoo oud deden worden. Ëen huiselijke drama. De werkman Joseph Lasnier, te Orleans kwam Zondagmiddag zooals gewoonlijk dron ken thuis. Na eenige bedreigingen tegen zijn vrouw geuit te hebben, ging hij op een tafel liggen slapen. Om 7 uur 's avonds werd hij wakker. Hij nam een mes en wilde zich op zijn vrouw storten, die half krankzinnig van angst naar een andere kamer vluchtte. Reeds had de woesteling de deur ngetrapt, toen hun 21 jarige zoon, monteur in een auto-zaak, het huis binnen kwam. Onmiddelijk besefte hij het gevaar waarin zijn moeder verkeerde, en wierp hij zich op zijn vader. Er ontstond een wor steling de mannen vielen op den grond. Toen de zoon een messteek in den ar*i had gekregen, greep hij zijn vader bij de keel en worgde hem. De dader is ge arresteerd. Ëen afschuweltyke moordaanslag. De Fransche bladen maken melding van een afschuwelijken moordaanslag, die te Bordeaux door een weduwe op haar 18 jarige dochter is gepleegd. Zij begoot het bed, waarin het meisje sliep, met petroleum en stak het in brand. Toen het meisje, dat door de pijn was ontwaakt, wilde vluchten, werd haar dit belet door haar moeder, die haar met een ijzeren staaf op het hoofd sloeg. Toen liep de ontaarde vrouw weg, roe pende J>lk heb mij gewroken Het meisje is in een wanhopigen toestand naar het ziekenhuis overgebracht. Zij was echter nog bij machte een verslag te doen van het drama, dat zij had doorleefd. Ëen merkwaardig auta-augeval Een correspondent van de f Daily Mail® meldt uit Christiania, dat tijdens een storm in Noorwegen een auto, waarin 6 menschen waren gezeten, in een afgrond reed. De auto viel 30 meter naar bene den, kantelde daarbij om en om en kwam ten slotte weer op zijn wielen terecht. Toen een reddingsbrigade hulp kwam brengen, waren 5 van de inzittenden bewusteloos. Geèn van hen was echter ernstig gewond. De stemming onder de üuitiche spoorweg arbeiders. Bij de stemming onder het spoorweg personeel in. het district Mainz stemden 93 pet. der arbeiders voor het doorzetten der eischen met alle vakvereenigingsmid- delen. o Ëen Hieuw Inchtsehip De sDaily Maik meldt, dat in Engeland spoedig een nieuw luchtschip (R 36) vol tooid zal zijn. Dit luchtschip, dat het eerste zal zijn, dat onder beheer komt van den civielen vliegdienst, zal 50 personen kunnen vervoeren, waarvoor tevens slaapgelegenheid aanwezig is. De opvouwbare bedden be vinden zich in de huiskamer en zijn afge scheiden door gordyntjes. Ook voor wasch- gelegenheid is gezorgd, terwijl op de uren der maaltijden de passagiersruimte omge- tooverd wordt in een eetzaal. Voordat het luchtschip in actieven dienst gesteld wordt, zullen eerst verschillende proefvluchten ondernomen worden. Het ligt in de bedoeling de R 36 naar Cairo te zenden en na een rondreis eer naar Engeland terug te laten komen. De troebelen in Ierland. Nieuwe daden van geweld. Te Cork werd een bom geworpen naar een politiepatrouille. Zes politieagenten werden gewond. Soldaten vuurden daarna met geweren en machinegeweren op bur gers in de naburige straten. Verscheidene personen werden gewond. Ëen aanval rau Sinn Ëriuucrs opregec- ringstrocpcn. Officeel wordt geseind, dat een afdee'ing regeer ingssoldaten in motoriorreis in de buurt van Kanturk (Cork) door Sinri Fei- ners is aangevallen. De soldaten verstrooi den hun aanvallers, doodden er 16 van en namen vele anderen gevangen. Van de soldaten werd geen enkele gewond. Gesnapt. Eenige dagen geleden bestelde een jon geman van omstreeks 25 jaar kamers in een hotel te Charleroi. Hij noemde zich Prins van Warwick. Den volgenden dag wandelde hij rond in een Britsch marine uniform, met talrijke decoraties behangen, waaronder zelfs zeer hooge. Hij ging naar Brussel, meldde zich aan het Koninklijk Paleis, vroeg een audiëntie aan bij den koning en telefoneerde hierover met den oppersten kamerheer. Den volgenden dag vervoegde hij zich bij den pauselijken nuntius, aari wien hij inlichtingen vroeg over een morganatisch huwelijk en keerde daarop naar Charleroi terug, waar de politie hem om zijn passen vroeg. Deze bleken in orde te zijn, doch toen werd een Britsche rechercheur binnen geroepen. Uit een gesprek met den »prins« bleek dat hij geen recht had op zijn mooien naam, titels, uniform en decoraties was een bewoner van Marseille, Baudon geheeten. De Sovjet-regeering verbiedt het staken. Een belicht uit Helsingfors meldt, dat de Sovjet-regeering een besluit heeft uit gevaardigd, waarbij stakingen worden verboden en stakers worden bedreigd met gevangenisstraf van 1 tot 5 jaren, terwijl aan hun gezinnen de distributiekaarten voor voedsel worden ontnomen. De Sovjet- regeering houdt niet van halve maatrege len, dat blykt weer eens uit deze ontken ning van het recht van staken. Een vraag. Ford heeft zijn automobielfabriek voor de maand Januari gesloten. Thans heeft hij van zijn personeel het volgend verzoek ontvangen »Wilt u ons uw fabriek leenen voor een paar dagen om voor ons zelf ieder een automobiel te maken Wij be loven u de fabriek in een nog beteren toestand terug te geven, dan zij thans reeds is. Daar u haar deze maand niet roodig heeft, mogen wij haar hebben Het personeel wijst er nog op, dat Ford steeds zoo gaarne de menschen heeft wil len van dienst zijn. De arbeiders zulien zelf alle kosten, ook die voor de grondstof fen betalen. o Tegenspraak. Op hoog gezag worden te Londen de onderstellingen in de Vereenigde Staten gelogenstraft, dat er geheime verbintenissen tusschen Japan en Engeland zouden bestaan of niet openbaar gemaakte bepalingen van het Engelsch-Japansche tractaat van bond genootschap van 4911. De veronderstel lingen zijn onjuist. Artikel 4 is opzettelijk opgenomen om Engeland te ontslaan van de verplichting om zich bij Japan aan te sluiten in een oorlog tegen de Vereenigde Staten. o Een stad uit leent gebouwd. In het Zuiden van Spanje ligt een thans vergeten stadje Niebla, aan welks wording bewoners van Carthago, Rome en van Arabië hebben meegewerkt. De overblijfselen der 80 kerken en mos keeën zijn met mos begroeid. Maar de menschen, die tegenwoordig aan den oever van de. Rio Tinte wonen, bouwen nog juist zooals hun voorouders deden. Hout is er zeldzaam en duur steenen zijn zoo kost baar, dat een eenvoudig burger ze niet betalen kan. Hij bouwt zijn huis dus uit leem op dezelfde wijze als de bewoners van het stadje voor tweeduizend jaar bouw den. Hij koopt den bouwgrond voor een kleinigheid, gebruikt den leemen stadsmuur tot achterwand van zijn woning en gaat dan met twee houten planken en twee ijzeren staven aan het werk. Om den vierhoekiger! bodem zijn de leemen muren spoedig opgetrokken. Voor het dak worden eukalyptusstammen gebruikt Als het huis maar eenmaal klaar is, dan is de inrichting betrekkelijk spoedig vol tooid. Het vlechten van matten uit bam boe en palmvezels is een der weinige huisindustrieën die in Niebla bloeien. De vlcer is spoedig met zulke kleurige matten bedekt, en een paar ijzeren ledikanten worden gekocht. Voor verlichting wordt gezorgd, want Niebla, waar sedert dui zenden jaren in eenvoudige lampjes olie werd gebrand, heeft thans electrisch licht gekregen. BINNENLAND. Lijkverbranding. In het afgeloopen jaar. [hebben in het crematorium op Westerveld te Velzen 177 verbrandingen plaats gehad, tegen 162 in het jaar te voren. o Dood gekneld. De koetsier D. J. van de firma de Vroedt te Gouda is met het draaien van den wagen bekneld geraakt tusschen den dis selboom en [een[3telefoonpaal. De ongeluk kige overleed spoedig daarop. Dronken machinist. De machinist, die op Nieuwjaarsdag den morgen D-trein van Amsterdam naar 01- denzaal had gebracht en des avonds den goederentrein van Oldenzaal naar Amster dam zou rijden is in dien tusschentijd aan het zwieren geraakt en stond des avonds dronken op de machine. De stationschef gelastte hem de machine te verlaten, waar aan hij geen gevolg gafr waarop de sta- tionspolitie den machinist verwijderde en in verzekerde bewaring nam. o Het Duitschc pasvisum Naar het Vad. verneemt is binnenkort een belangrijke daling in den prijs van het Duitsch pasvisum ts verwachten. Vermindering van belasting. Het heffingsperceritage op het inkomen, 8,1 in 1920, is voor dit jaar te Leeuwar den verminderd tot 7,2. o De middagslulting van postkantoren. Naar aanleiding van het bericht, als zou het plan bestaan de postkantoren des mid dags tusschen halféén en twee uur te slui ten, heeft de Haagsche correspondent van de »Tek zich gewend tot den heer E. P. Westerveld, directeur-generaal der Poste rijen en Telegrafie. De heer Westerveld deelde mede, dat 't bericht in vermeiden vorm onjuist is. Er wordt niet aangedacht een dergelijken maat regel te nemen, behalve dan voor gemeen ten, waar de dienst het mogelijk maakt. De bedoelde sluiting zal alleen geschie den zoo verzekerde de heer Westerveld, »in gemeenten waar het verkeer zoo ge ring is dat ook naar de meening der plaatse lijke autoriteiten (o a. de burgemeester) de sluiting zonder eenig bezwaar kan geschie den.® Hieruit volgt dus, dat de maatregel in geen geval zal worden genomen voor ge meenten van eenige beteekenis. Oostenrijkers by de Paketvaart. Naar het »Vaderl.« verneemt, hebben reeds 80 Oostenrijksche zeeofficieren een betrekking bij de Koninklijke Paketvaart aangenomen. De toestand van de Koningin-loeder. Een bulletin van hedenmiddag 12 uur luidt De Koningin-Moeder werd Dond.-middag ten Paleize operatief behandeld. Er deden zich geen verwikkelingen voor en f'e operatie werd zeer goed doorstaan. De algemeene toestand is bevredigend. (w. g.) H. J. Laméris. C. L. de Jongh. o Het wassen der Haas. Uit Maastricht wordt gemeld Voor korten tijd was de Maas zóó laag, dat hier en daar ter hooogte van de Maas brug den bodem gezien kon worden. Door de regens der laatste dagen is de river nu enorm gestegen. Teekende de peilschaal aan de Maasbrug onlangs nog 49 c.M. onder nul, nu is zij reeds tot 1 M. boven nul gerezen, dus in een korten tijd een was van 4.50 M. De schepen maken van den gunstigen waterstand gebruik om de rivier af te zakken. o Dc loodsdienst iu de Wcster-Schelde. Dezer dagen wordt, zoo meldt de Mid- delb. Ct., te Vlissingen uit Den Helder verwacht een gewezen mijnenvisscher (model stoomtreiler), bestemd voor een der buitenposten van den Nederlaridschen loods dienst voor den mond der Wester-Schelde. MIJNHARD l^r&rügbaorbi) apo>h.en drogisten PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. De oudste inwoner van Heusderi, Antonie Kieboom, bracht ons een bezoek en deelde mede dat hij op 1 Januari den 97 jarigen leeftijd had bereikt. Hij is nog kras en we zien hem op zijn stokje geleund nog geregeld passeeren, Den 30sten December is door de melk-vereeniging »Ons Belang® eene leden vergadering gehouden in het café Verheij. De opkomst was niet groot, zooals de Voor zitter tot zijn teleurstelling moestconstateeren. Het jaarverslag werd door den secretaris uitgebracht en in orde bevonden. De af tredende bestuursleden werden herkozen. Als Voorzitter de heer Schmiehusen, als secretaris-penningmeester den heer B. Slui- mers, als commissarissen de heeren Smits en Sulsters. Besloten werd de prijs der melk te be palen op 20 cent per liter de contributie voorloopig op te heffen, zoodat een ieder melk kan bekomen. Werkendam. De heer C. H. Biesheuvel heeft bedankt als lid van den raad. Thans is aan de beurt de laatste der lijst van de S. D. A. P. en wel de heer C. de Gelder. Door den raad der gemeente is be sloten de Bouwvereeniging alhier een borg stelling te verleenen groot 150.000 ten einde deze in staat te stellen tot het uit betalen van kooppenningen en opho >gen van bouwterrein. De Oudejaarsavond en Nieuwjaars dag zijn hier gelukkig kalm verloopen. Dit mag wel als eene bijzonderheid worden aan gemerkt. Wel waren er eenigen die te diep in 't glaasje hadden gekeken doch vechtpaitijtjes en wanordelijkheden vielen niet voor. De heer H. Teunissen ambtenaar bij P. T. T. alhier is met ingang van 16 Januari a.s. overgeplaatst naar Dirksland. Aalburg. Woensdagmiddag j.l. had de zoon van den landbouwer A. v. Wijk alhier, het ongeluk, bij het aanzetten van den motor, heete olie tegen zijn gezicht te krijgen, waardoor hij eenige brandwonden bekwam, zoodat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Babyloniënbroek. Ds. E. van Asch alhier, heeft toez. van beroep ontvangen naar de Ned. Herv. gem. te Daarle. Beneden-Langstraat. De prijzen van vette kalveren loopen van f 2.50 tot f 2.80 per K.G., nuchtere kalveren f 25 a f 35 per stuk, vette varktns fl.80 a fl.90 per K.G., biggen f18 a f 25 per stuk, vette schapen f 45 a f 80 en weideschapen f 35 a f 60 per stuk. Een en ander is terugloopend. Raamsdonksveer. Bij de Rijkspost spaarbank alhier is over de maand Dec. ingelegd f 17,635,92, en terugbetaald f 16.827.45. Tot haltewachter aan den overweg alhier werd aangesteld dhr. P. Loone in de plaats van P. de Jonge, die den dienst met pensioen verlaat. In deze Gemeente komen enkele gevallen van roodvonk voor. Het is te hopen dat de ziekte niet kwaadaardiger zal optreden dan ze tot dusver deed. Dat er niet veel kooplust bestaat, wat huizen betreft, bleek deze week wel, toen er een burgerhuis in de Pr. Hendrik straat en een in de Suikerstraat »aanlie- pen® en, voorzoover ons bekend, niet gegund werden. Een derde lokaal van de oud openb. school is dezer dagen door een klasse van de chr. school in gebruik genomen, zoodat deze school nu 9 klassen telt. De zitplaatsen in de Ned. Herv. Kerk brachten bij de gehouden verhuring weder meer op dan het vorig jaar. Naar men ons mededeelt zal a.s. Dinsdag in de consistoriekamer der Ger. Kerk een bazar worden gehouden, waarvan de opbrengst ten voordeele zal strekken van de Geref. Zending onder de heidenen. Sleeuwijk. Tengevolge van de ont slagname van dhr. A. van der Stelt Mz. is door het centraal stembureau tot lid van den Gemeenteraad benoemd G, M. Kam steeg te De Werken. Sprang. Door het bestuur der Coöp. »De Broederhulp« is ter bevoegder plaatse aangedrongen om de plaatselijke verorde ning inzake het gewicht op het brood enz. bij vernieuwing te handhaven. Zaterdagavond 7.30 uur zal door de A.R. Kiesvereeniging met de besturen der beide alhier bestaande Jongelingsvereeni- gingen in het Chr. volksgebouw een ver gadering gehouden worden ter bespreking van het »millioen plan®. Zondagavond zal bij ue Ger. Kerk alhier de bevestiging der gekozen ambts dragers plaatsvinden. Bij deze gelegenheid zal in de bediening des Woords voorgaan Ds. v. d. Sluis van Genderen. Over de maand December werd aan het hulppostkantoor alhier op 's Rijks postspaarbank belegd f 4239.80 en terug betaald f2242.81. Wijk. Onze dorpsgenoot, de heer K. H. C. van Doveren, ambtenaar ter secre tarie alhier, heeft vrijstelling verkregen van het voorbereidend examen der ge beente-administratie. Bij der. landbouwer L. v. Wijk alhier is Woensdagavond tusschen 69 ingebroken. Al het aanwezige geld is door hen medegenomen. Van de(n) dader(s) tot heden nog geen spoor. Dinsdagavond j.l. hield de Gem. Zangvereeniging sCresendo® alhier, haar jaarlijksche ledenvergadering. Nadat door den Penningmeester rekening en verant woording was gedaan, werd het navolgende bestuur gekozen. Tot President herkozen W. H. J. van Wijnen; tot Secretaris, in de plaats van T. M. J. van Alphen, A. van Alphen in de plaats van den Pen ningmeester J. Bouman, G. Lubberdink tot Commissarissen zijn herkozen W. Bouman en B. Kuijpers. Mej. Zoon heeft voor de benoeming als onderwijzeres aan de M.U.L.O.school te VI aardingen bedankt. Door den Kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier, zijn tot Ouderling en Diaken gekozen de heeren A. A, van Bergeijk en C. W. Verzijl. Beiden hebben hunne benoeming aan genomen. De gehouden verhuring der zit- a plaatsen in de Ned. Herv. Kerk alhier hebben dit jaar f 191 meer opgebracht dan het vorige. Zaltbommel. Wij vernemen dat door de heeren C. v. Boort, H. Stehmann en J. Boelen, besloten is, tot 't oprichten van een fabriek voor bereiding van roestvrye verfstoffen. Het geheim dezer bereiding is door een dezer heeren uitgevonden en reeds moet op die uitvinding patent zijn aange vraagd. INGEZONDEN. Mag ik eenige regelen in uw veelge lezen blad. Bij voorbaat dank daarvoor. In Heusden, shet eldorado®, is de prijs van de melk 22 cent per liter. Geen der melkverkoopers schijnt te denken, dat die prijs veel te hoog is en het publiek van Heusden daardoor veel schade lijdt. Mijnheer de Redacteur!

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2