voor het Land van Heusden en Altena, ie Langstraat en de Bommelerwaard. 80.4050. Zaterdag B Jaiafi pü d 1 ünóa 4)2 °|o Deposito's Effecten De Gezondheidscommissie, Arbeidswet 1919. Zenow-lablelfen hoest GORINCHEM Arkelstraat A 490. Coupons. L. J. VEERMAN, HEUSDEN. Nieraandoening bij kinderen. ,ffl' onrast, gejaagdheid, oversp&nninc, examen vrees, prikkelbaarheid en zenuwachtigheid MUNHARDT" of BEHOORENDE BIJ HET Kinderen zijn zoowel als volwassenen onderhevig, aan nieraandoeningen en men heeft zelfs opgemerkt, dat profcentsgewijze blaassteenen meer voorkwamen bij kinderen dan bij volwassenen. Sommige kinderen erven nierzwakte over. Bij anderen is het een gevolg van mazelen, scharlakenkoorts, diphteritis, windpokken en dergelijke infectieziekten. De ouders dienen derhalve op te passen, als een kind klaagt over pijn in den rug en de ledematen, pijn in de schouders, of als de urine bezinksel bevat. Allicht is het meest voorkomende gevolg van nierzwakte bij kinderen het verlies van de macht over de blaas, hetgeen bedwateren en dergelijke onaangename kwalen veroorzaakt. Als uw kind teer en kwijnend is, niet" speelt en draaft als andere kinderen, treurt en kfaagt over moeheid, wees dan bedacht op een vorm vsn nieraandoening en onder zoek dit spoedig. Foster's Rugpijn Nieren Pillen bleken succesvol in tal van dergelijke gevallen. Het verdient dan tevens aanbeveling^op opwin ding door stoeien en lezen voor het slapen gaan te vermijden, het kind 's avonds niet te veel te laten drinden, het niet te warm toe te dekken en het vooral niet te straffen voor zijn kwaal. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let op den juisten nasm) zijn verkrijgbaar bij alle bekende drogisten a fl.75 per doos. BUITENLAND. Prijsdaling te Berlijn. Tot dusverre was van prijsdaling in Berlijn niets te bespeuren. Vóór en na de Kerstdagen waren alle prijzen op het hooge niveau gebleven, waarop zij in de laatste zes maanden hebben gestaan. In deze toestand is de laatste dagen, volgens de Tel., een groote verandering gekomen. De zaken die vóór en na de Kerstfeest viering slechts weinig van de hand hadden kunnen doen en die in het nieuwe jaar een. prijsdaling verwachtten, zijn begonnen hun wintervoorraden tegen aanzienlijke lage prijzen uit te verkoopen. In de Nieuwjaarskranten werd geannon ceerd, dat alle groote zaken, in het bijzon der de confectiemagazijnen, inventarisuit verkoopen hielden, waarbij vele artikelen tegen een derde van de vroegere prijzen werden aangeboden. Costuums en zijden avondtoiletten, die 2500 mark gekost heb ben, gaan in vele zaken voor 900. Andere, die 1500 en 1600 mark gekost hebben, gaan voor 350—300 mark. Het Berlijn- sche publiek laat zich door deze prijsdaling overhalen op groote schaal inkoopen te doen. In vele zaken was zulk een toeloop dat men tijdelijk wegens overvolte moest sluiten. De vergadering der nationalisten te An gora publiceert een besluit, waarbij de mo bilisatie bevolen wordt van alle Mohamme danen en niet Mohammedanen tusschen twintig en dertig jaar. Volgens de Berlijnsche bladen heeft von Bethmann-Hollweg het tweede deel zijner ^Beschouwingen over den wereldoorlog,c waaraan hij tot op zijn laatste gewerkt heeft, op alle belangrijke punten voltooid. In een telegram van rouwbeklag van den vroegeren Duitschen keizer komt o.a. voor »De overledene was een edele man. Zijn verdiensten voor het wel?ijn des volks wer den door een eerlijke overtuiging gedragen, door een oprecht verlangen om goed te doen. Zijn arbeid behoort tot de geschiedenis, zijn nagedachtenis zal bij mij in hooge eer blijven. o Een ballon. Uit New-York wordt gemeld d. d. 1 JanuariEen marine-ballon, die sedert 12 December vermist werd, is den 14en veilig bij Moose Factory (Ontario) geland. De bemanning verbleef in een handelspost bij de naburige Hudson-baai. word! spoedig overwonnen door Igebraik van I per koker 75 er bij apoth en drogisten iFABft AJiIJNHARDT. ZEIST Scheepsramp. Vermoedelijk zijn 254 personen, voor het meerendeel passagiers, omgekomen bij de schipbreuk van de Spaansche mailboot Santa Isabel nabij Villa Garcia. Zondagochtend, terwijl de passagiers nog sliepen, is het schip op de rotsen geloopen, in tweeën ge broken en bijna onmiddellijk gezonken. Spoorwegongeluk. Er gaat bijna geen week voorbij, zonder dat in Frankrijk een min of meer ernstig spoorwegongeluk te melden valt. Nu heeft weer een nieuw spoorwegongeluk plaats gehad bij het station van Saint Joachim bij St. Nazaire, waar een arbeiderstrein naar Penhouet van achteren door een vol genden trein werd aangereden. Er zijn 35 gewonden, van wie de meeste lichte ver wondingen bekwamen. Goedkoope étagcwoningeii. De Parijsche gemeenteraad heeft dezer dagen een bedrag van 115 millioen francs uitgetrokken voor den bouw van goedkoope étagewoningen, ten einde in den dringenden woningnood te voorzien. De étages zullen elk een badkamer krijgen en een wasch- hok, welke gemakken tot heden vrijwel niet in Parijsche woningen voorkwamen. Bomontploffingen. Te Bilbao ontplofte dezer dagen een bom voor het groote portaal der Sint-Antonius- kerk. De materieele schade is aanzienlijk. Te Cadix zijn door ontploffing van een bom in de bureaux van de groote maga zijnen van bouwmateriaal twee personen doodelijk getroffen, vier anderen werden ernstig gewond. Onlusten «p de Philipyneii. Op de Sulu-eilanden worden de in De cember uitgebroken onlusten tusschen de Moros en de politie nog steeds voortgezet. De Moros werden door de regeering ge dwongen hunne kinderen naar openbare scholen te zenden, waarvan de inboorlingen echter niets willen weten. Dientengevolge kregen de gendarmen opdracht, de kinderen met geweld naar school te brengen, waarop de inboorlingen zich verschansten en den strijd met de gendarmen aanbonden, Tut nu toe zijn bijna 300 inboorlingen en ruim 20 soldaten gevallen. BINNENLAND Korting op belasting. Ter voorkoming van groote kasgeldlee- ningen tegen den hoogen rentekoers heeft een lid van den Raad der gemeente Doe- tinchem het denkbeeld geopperd om aan hen, die hun hoofdelijken omslag terstond betalen, eenige procenten korting toe te staan. B. en W. zullen dit denkbeeld overwegen. 0— Plotselinge prijsdaling. Friesche exportslagers, die de afgeloopen week geslachte biggen naar de Londensche markt zonden, hebben daarmede groote verliezen geleden, sommige duizenden. In gekocht voor f 0.95 f 1.00 per pond, bracht het vleesch op f 0.37J a f 0.45 per pond. Failliesmenten in Nederland. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de week eindigei de 31 Dec. in Nederland uitgesproken 33 faillissementen tegen 12 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 31 Dec. 1920 1457 faillissementen tegenover 1059 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. 0 De doodslag te Enschede. Het »Hbld.t verneemt hierover nader: Aan den moord in »De Krim« op Nieuw jaarsmiddag, ging een ruzie vooraf tusschen den verslagene en de gebr. De Graaff, allen onder den invloed van sterken drank. Rillmann liep zijn woning in om een ver weermiddel te halen en kwam met een bijl gewapend terug. Bij de voortzetting van het geschil ontving R. den messteek, die kort daarop den dood als gevolg had. De politie heeft direct H. de Graaff gear resteerd als zeer vermoedelijken dader. Bij zijn insluiting was hem nog niet eens de doodelijk afloop bekend. Het mes, waarmede de daad is gepleegd, is in beslag genomen. 0 c Inbraak. Maandagnacht is ten huize van den rijksveldwachter te Macharen, terwijl hij op wacht was, ingebroken en een bedrag van ruim 200 gulden aan waarden ont vreemd. Van den dader geen spoor. De huisgenooten die ter ruste lagen hadden niets vernomen. 0 De Belgische loodsen te Vlissingen. Naar aanleiding van een mededeeling van de »Indépendance Beiges:, volgens welke de Belgische loodsen te Vlissingen zich binnenkort niet meer in de str&ten van Vlissingen zullen mogen wagen, schrijft men van daar aan de »Nieuwe Crt« »Zeker is het dat er een gespannen verhouding bestaat tusschen het Neder- landsche en het Belgische loodswezen, maar hier overdrijft het Belgische blad weer op de bekende wijze. Nog nooit hebben wij vernomen of bemerkt, dat de Belgische loodsen zich hier niet vrij zouden kunnen bewegen. Zij loopen hier rond als ieder Nederlandsch burger, al worden zij door de Nederlandsche collega's niet meer, zooals vroeger uitzonderingen daargelaten als collega's gegroet. IIIIBI Neemt BONBONS Gestrafte menslievendheid. Ofschoon het nieuw gebouwde huis nog niet voltooid was, gaf de eigenaar te Heeren veen verlof aan den huurder het te be trekken omdat hij anders op straat zou staan, vanwege den woningnood. De eige naar is thans deswege geverbaliseerd. 0 Stopzetting negens gebrek aan brandstof. Sedert gedurende een maand moet de brikettenfabriek van de firma Koops, Bosch Co. te Wezep stoppen wegens gebrek aan brandstof (bruinkool) voor dry f kracht. Als oorzaak wordt opgegeven gebrek aan wagons. Dat moet er nu nog bij komen I De economische crisis. Naar het »Rott. Nwsbl.« meedeelt, heeft de firma Dobbelman te Rotterdan haar personeel doen weten, dat zij haar fabrieken zal sluiten, wanneer het personeel geen genoegen neemt met te werken voor i/s van het tegenwoordige loon. Do koningin-Hoeder ongesteld. De Koningin-Moeder lijdt sedert eenigen tijd aan hernia, waarvoor operatieve be handeling vvenschelijk is. Zij zal zich daarvoor eerstdaags onder behandeling stellen van professor Laméiis, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. 0 Stoomboot gekanteld. Te Rotterdam is op de Maas nabij boei 25 de sleepboot »Merwede« bij het vast- meeren van een zeilschip gekanteld en ge zonken. De kapitein T. de Bruin en de dekknecht L van Wijngaard zijn verdron ken. De machinist wist zich te redden. De lijken zijn nog niet opgehaald. 0 De drank. Te IJmuiden moest de politie genees kundige hulp inroepen bij een bewusteloos gevonden jongen van 15 jaar, die naar later bleek, met nog eenige jongens een liter cognac had gekocht en die in een half uur had opgemaakt. Noodlottig schot. Een militair van het bewakingsdetache ment te Yeenhuizen schoot een collega per ongeluk een kogel van een dienstrevolver in het hoofd. De getroffene is naar Gro ningen vervoerd. Zijn toestand is ernstig. 0 Ook daar overvloed van werkkracht. Een veehouder in Friesland vroeg een jongen, gehuwden arbeider tegen een weekloon van 20 gld. en bovendien vrije woning. Binnen 3 dagen hadden zich 240 liefhebbers aangemeld. Ook in het boerenbedrijf dus overvloed van werkkracht. 0— In het groot. De politie te Barneveld heeft een aller- gevaarlijksten dief aangehouden, namelijk den 24-jarigen St. uit Bodegraven, die bekende by een rijwielhandelaar te Nieuw- veen 14 fietsbanden, een aantal lantaarns, kloksloten enz. te hebben gestolen. Volgens opgave had dit jonge mensch reeds 4 jaar gevangenisstraf ondergaan, terwijl hij nog 6 jaar tegoed heeft. Toch had hij, naar zijn zeggen, nog vaker uitbraak dan inbraak gepleegd. 0 Be troepeuzending naar Wilna. Naar de »N. Ct.« verneemt, ligt het in de bedoeling, om wanneer mocht worden overgegaan tot het zenden van een con tingent Nederland-che troepen naar Wilna, de leiding daarvan op te dragen aan kapi tein H. baron van Hemert tot Dingshof van het kords mariniers. Het contingent, bestaande uit honderd man mariniers en eenige luitenants zal dan tevens met zich voeren een keukenwagen, een tweetal vracht wagens en een Spijkerpersonenauto. Een onwillige verhuurder. Een huiseigenaar te Amsterdam, eige naar van eenige woningen te Bussum, blijft sedert 27 Dec. weigeren een zijner wonin gen van een drinkwaterleiding te voor zien. De politie heeft sedert dien tijd eiken dag proces-verbaal tegen dezen onwillige opgemaakt. Hikziekte. Te Limmen (N.-H.) lijden 5 personen aan de hikziekte. 0 Malversatiën door een armhuisvader. De Officier van Justitie te Winschoten heeft in overeenstemming met den wensch, door den gemeenteraad van Hoogezand uitgesproken, een onderzoek gelast naar de handelingen van den armhuisvader Meyer te Hoogezand, gedurende het waarnemen zijner betrekking. Hij wordt beschuldigd van malversatiën. In Mei 1.1. was hem Eervol ontslag verleend. da Uw lichaam gaaf verzwakken debruikfc dan MIJNHARDTS1 5 M &nl tn bussen va na F f 1.75 bij Apothen Drogisten Brand. Te Hallingen (Fr)) is Dinsdagmorgen de boerderij van H. v. d. Heide door onbe kende oorzaak afgebrand. Twee paarden en 8 runderen kwamen in de vlammen om. Het vee was niet verzekerd. Een auto verbrand. Op den Oostsingel te Delft is een Rot- terdamsche vrachtauto door het springen van het benzine-reservoir totaal uitgebrand. Wees voorzichtig met heete kruiken. Te Beemster heeft dezer dagen een kindje brandwonden opgeloopen, doordat een kruik met kokend water was open geraakt. Thans is het kindje overleden. 't Kan verkeerén. De vorige week werd bij een publieke verkooping te Rotterdam een partij ge droogde uien, wegende 40,000 kilo, in bod gesteld op f 5. De bieder bleek echter spoorloos te zijn verdwenen toen er niet hooger geboden werd het goedje bleek onverkoopbaar. Gedurende de oorlogsjaren kostte dit ar tikel f 5.per kilo. 0 Marktberichten. ROTTERDAM, 4 Jan. Vee. Aanvoer 209 paarden, 7 veulens, 526 magere en 657 vette runderen, 177 vette en Gras kalveren, 269 nuchtere kalveren, 73 scha pen of lammeren, 82 varkens, 155 biggen, 7 bokken of geiten. Men noteert runderen le kw. 195 a 198, 2e kw. 180 a 190, 3e kw. 460 a 170 ct. p. K.G. Ossen le kw. 192 a 196, 2e kw. 180 a 188, 3e kw. 158 a 168 ct. p. K.G. Kalveren le kw. 260- 280, 2e kw. 220—240, 3e kw. 180—200 ct. p. K.G. Handel in alle kwal. matig. Prijzen voor prima iets vaster. Ruime aanvoer. Melkkoeien f350 a f650, kalf koeien f375 a 675, stieren f 480 a f600, pin ken f175 a f225, vaarzen f185 a 250, werkpaarden f 300 a f 650, slachtpaarden f 450 a f300, hitten f175 a f350, nuch tere kalveren f 48 a f 30, fokkalveren f 24 a f 42, biggen f 20 a f 35, overloopers f35 a f90. Handel en aanvoer over 't algemeen matig GORINCHEM, 3 Jan. Op de veemarkt werden heden aangevoerd 66 runderen, 3 nuchtere' kalveren, 62 overloopers, 236 biggen. Men besteedde voorzware kalfkoeien f 520f 640, melkkoeien f 500 f 540, kalfvaarzen f400f460, boter fl.70 fl.76, eieren 1920 ct. p. stuk. ZALT-BOMMEL, 4 Jan. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 80 biggen, met slappen handel prijs f24 f38, 7000 eieren, prijs 17 a 48 ct., henneneieren 13 a 14 ct., 440 K.G. bo ter, prijs boerenboter fl.50 a fl.60, roomboter fl.70 per halve K.G. Rotterdamsche eierveiling. Op de heden in ons Veilingslokaal, Delftschestraat 43, gehouden veiling, wer- de volgende prijzen besteed Kipeieren f 18.10—f 22.30 id. (klein) fl5.90-f 17.50 Aanvoer 28000 stuks. gezeteld te Hensden, ontvangt klachten over onderwerpen de volksgezondheid betreffende, en verstrekt dienaangaande inlich tingen. Zij is samengesteld als volgt: H. PRINSEN te Haarsteeg Voorzitter. W. C. STAL te Heusden. Dr. A. J. OVERBOSCH te Almkerk. J A. VAN HEIJST te Baardwijk. W. F. HILWIG te Heusden. J. J. MONUÉE te Woudrichem. B. C. E. VAN STEENBERGEN te Werkendam. H.J. VAN EGGELEN te Heusden, Secretaris. EN zijn verkrijgbaar in den Boekhandel van eiJVGECSEL jft'etiwsblad h ^ROM IN DOOZEN VAN 60 en QO Cl BIJ APOTH. EN DROGISTEN ARBEIDSLIJSTEN ARBEIDSREGISTERS

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 5