Und van ALTENA Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No, 4051c Woensdag 12 Januari1921 FEUILLETON. HET TESTAMENT Dit blad verschijnt WOENSDAG er, ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BÜITENLANDSCH OVERZICHT Het schijnt thans zeker, dat de opperste Raad te Parijs bijeen zal komen, teneinde te beslissen over de ontwapening van Duitschland. Leygues, de Fransche eerste minister, heeft als zijn meening te kennen gegeven, dat hij den stelligen indruk had, dat Duitschland ten slotte het tractaat van Versailles stukje voor beetje zou uitvoeren, vooral, omdat het Duitsche volk zelf voor stander is van ontwapening. De Italiaan- sche en de Belgische regeering kunnen zich vereenigen met het standpunt dat de Fransche regeering in deze heeft ingeno men. Doch de Engelsche en ook de Amerikaansche regeering zijn het niet eens met het Fransche standpunt. Blijkens berichten uit Parijs zou het Amerikaansche departement van staat aan de Fransche regeering hebben medegedeeld, dat zij enkel dan bereid zou zijn Frankrijk te steunen om te komen tot eene geleidelijke ontwa pening van Duitschland, indien rekening werd gehouden met de Duitsche binnen- landsche aangelegenheden. De Temps meent, dat de conferentie te Brussel, die zich bezig houdt met de schade loosstellingen, haar werk zal kunnen her vatten onmiddellijk na de bijeenkomst van den Oppersten Raad. Zij had den lOden Januari weer bijeen moeten komen, maar de Duitsche deskundigen hebben te kennen gegeven dat zij waarschijnlijk niet gereed zouden kunnen zijn voor den 20sten. Men zal trouwens het verloop der schade loosstellingen, zooals dit was vastgesteld door de Fransch-Belgische overeenkomst van 11 November 1.1. waarschijnlijk bekor ten. Het is mogelijk, dat de conferentie te Genève onnoodig zal worden. Na de voornaamste punten, die de Ge allieerden zullen hebben te onderzoeken, in herinnering te hebben gebracht, besluit de Temps Het is om den vrede te waar borgen, dat Frankrijk de uitvoering van de besluiten van Boulogne en de bepalingen van Spa nastreeft. Het is overbodig om te zeggen, dat het in Duitschland niet de overwinning van het bolsjewisme, dien vogelverschikker, werischt, maar het is van belang om aan te geven, dat het niet van plan is om in Duitschland de organisatie van een militairen staatsgreep mogelijk te maken, en de voorbereiding van een her stel van het keizerschap, dat onvermijde lijk alle naburige staten zou bedreigen. Om de geschonden beslissingen en be- Mr. MEESON. Naar het Engelsch van H. Rider Haggard. 14) Toen Meeson naar hem toekwam en hem de hand toestak weigerde Lord Holm- hurst den groet te beantwoorden en stap te hij minachtend den uitgever voorbij. Mr. Meeson was het eerste oogenblik geheel verbluft, maar zei dan op venijnigen toon »Aha, goed zoo. Wij zullen eens zien My» lord, wie van ons beiden het meest te zeg gen heeft. Wat de Engelsche pers be treft, daarin hebben wij ook nog wat te zeggen. Daar zijn menschen, die zich zoo maar niet ongestraft door een gouverneur der koloniën laten trappen.En kokend van woede vergat hij zich zoo zeer, dat hy achter den argeloozen Lord zijn machtelooze vuist balde. ïGij schijnt heelemaal uit uw humeur te zijn Mr. Meeson,» zei op dit moment een stem naast hem, die van een krachtig gebouwden jongen man met een gepronon- ceerden, hoewel niet onaangenamen trek om den mond. Wat heeft de gouverneur u gedaan >Wat hij mij gedaan heeft Mr. Tom- bey Hij heeft mij smadelijk, onverant- palingen te doen eerbiedigen, om zijn vei ligheid en die van de andere naburige sta ten van Duitschland te waarborgen, heeft Frankrijk het recht van te handelen. Daar om hoopt de Fransche regeering die vastberaden is om slechts wettige en te verwerkelijken dingen te willen, maar daar toe ook onwankelbaar besloten is dat de waarborgen, die voor den vrede noodig zijn, zullen ontstaan uit een volledige over eenstemming tusschen de geallieerden. In verband met de Valera's terugkeer wordt het waarschijnlijk geacht, dat het Dail Eirran bijeen zal komen en afgevaar digden aan zal wijzen om op vreedzame wijze het Iersche vraagstuk mét vertegen woordigers der regeering te bespreken. De besprekingen, die reeds tusschen be paalde officieele personen en afgezanten van Sinn Fein hebben plaats gehad, hebben het pad voor een dergelijke be spreking geëffend en het is niet waar schijnlijk, dat de Valera's komst in Ierland een bestrijding van deze verkennende stappen, die tijdens zijn afwezigheid door Arthur Griffith, de waarnemende president, en andere leiders van Sinn Fein zijn onder nomen, ten doel zou hebben. Het is duidelijk, dat de regeering voor nemens is de home rulewet in werking te stellen, zoowel in het Zuiden, als in het Noorden van Ierland, maar zij is klaar blijkelijk bereid om in ruil voor overeen komstige waarborgen concessies toe te staan, welke tegemoet komen aan de eischen van die Sinn Feinleiders, welke bevoegd zijn om over den huidigen tbestand in Ierland te oordeelen. De regeering heeft getoond, dat zij in staat is om aan de politiek van geweld en vreesaanjaging het hoofd te bieden en Sinn Fein i3 er thans van overtuigd, dat deze politiek schipbreuk geleden heeft. De onmogelijke eisch van erkenning der repu bliek schijnt men voorgoed te hebben laten vallen en is geheel de kop ingedrukt door het ruime uitzicht op verwezenlijking der nationale verlangens, dat de home rulewet biedt. De Margené, de Fransche gezant te Brussel, heeft eene ophefmakende Nieuw jaarsrede gehouden die te Brussel in poli tieke kringen en vooral in de pers zeer druk besproken wordt. Na eene toespeling op het Fransch-Belgische militaire verdrag heeft hij zich als volgt uitgelaten »Gy weet, dat ten onzent de duur van den militairen dienst geleidelijk zal worden woordelijk behandeld. Niets meer, maar ook niets minder. Hij heeft mij behan deld als een hoop vuil 1 Ik stak hem mijn hand toe en onverschillig liep hij rnij voor- bij, als zag hij mij niet.» ïMaar, kunt gij dan volstrekt niet vra gen,» vroeg mr. Tombey, een welgesteld grondeigenaar uit Nieuw Zeeland, waarom hij die houding aannam Waarom? Dat zal ik u in een paar woorden zeggen. Daar is eenig en alleen dat meisje de schuld van.» Gij bedoelt toch niet miss Smithers vroeg Tombey, terwijl een eigenaardige gloed in zijn oogen schitterde. »Ja juist, miss Smithers Zij heeft een boek geschreven, dat ik voor vijftig pond gekocht heb, waarbij ik het recht bedong, dat ik alles, wat zij in den loop van de eerste vier jaren zou schrijven, voor een bepaalden prijs zou moeten uitgeven. Wat is daar nu voor bijzonders aan Dat ge beurt toch alle dagen zoo, als men te doen heett met lui, die dom genoeg zijn, om zulke voorwaarden niet kortweg te wei geren En toen nu buiten verwachting haar boek opgang maakte en het publiek er om vocht om het te lezen, komt zij naar mij toe en verlangt meer geld. Ja, zij verlangt, dat ik haar van haar verbinte nis oDtsla en heeft nog een heel verlang lijstje meer. lk weiger natuurlijk daarin te treden, maar toen hadt gij het meisje eens moeten hooren 1 Zij valt geheel uit haar rol en maakt me daar een scène van verminderd tot het absoluut noodzakelijke minimum. Ik hoop, dat enkele pogingen, die in België zijn gedaan om den tijd van het verblijf onder de wapenen bovenmate te verlichten, geen gevolg zullen hebben, want dan zou de last meer op het eene land dan op het andere drukken.» Mathieu, de nationaal socialistische afge vaardigde, heeft zich tot den eersten minister gewend met de vraag, of men uit deze woorden moet afleiden, dat België bij het bepalen van zijn toekomstig mil. stelsel, rekening moet houden met de Fransch-Belgische overeenkomst? Het weekblad »La Politique» betreurt de rede van Margerie, niet zoozeer om den inhoud zelf, als wel omdat de tegen standers van een verbond met Frankrijk er nieuwe argumenten voor htm bewerin gen in vinden. Natuurlijk wordt ook Nederland er weer bij te pas gebracht. Zoo beweert het annexionistische orgaan, dat de Nederlan ders en Duitschers en hun vrienden zich verheugen in hetgeen thans gebeurt. Het blad ziet alleen maar redding in het slui ten van een nauw verbond met Frankrijk. Dat men de kwestie volledige oplossing geve, schrijft het blad verder, en daarbij vooral niet uit het oog verlieze, dat een accoord in de eerste plaats dient bereikt inzake de Schelde, de Maas en den Rijn. Gebeurt dit niet, dan mag als resultaat een verzwakking van beide landen en een vernederende hervatting der Nederlandsch- Belgiscbe besprekingen, die sedert een achttal dagen weer overwogen wordt, wor den verwacht. BUITENLAND. Scheepsramp te Buenos Ayres. Een boot, waarop zich 100 werklieden, in dienst van den waterstaat, bevonden, is gezonken. Daarbij zijn circa vijftig menschen omgekomen. o Californiê en de Japanners. De Senaat van Californiê heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen, welke er bij de Bondsregeeririg op aan dringt, geen verdrag met Japan te sluiten hetwelk de Californische wet tegen de vreemdelingen waardeloos zou maken of den Japanners burgerrechten zou verleenen, Typhns-epidomie, In Cherson heerscht een verschrikkelijke belang. En later komt het bij slot van rekening uit, dat zij het geld had willen hebben, om een zieke zuster, of een tante, een nicht of een neef, wat weet ik naar het Zuiden te transporteeren, en daar zij daar nu niet toe in staat was en het familielid stierf, gaat zij landverhuizen en vertelt zij aan alle lui hier aan boord dat ik de eenige ben,, die van al haar ramp spoed oorzaak ben.» >Nu, mr. Meeson, ik mag toch zeker wel aannemen, dat gij u aan dat verwijt niet stoort. »Neen, mr. Tombey natuurlijk niet. Zaken zyn zaken en dat ik bij het contract met deze jonge dame op mijn voordeel lette, te beter immers voor mij, zij moet maar zorgen, dat zij eerst ondervinding opdoet, ziedaar alles. Zij is niet de eerste en zij zal ook niet de laatste zijn, wien het op die wijze zal gaan. Maar als zij het hart heeft, nog meer over my te blijven praten, dan zal zij mij leeren kennen, daarvoor sta ik in.» »Om de eenvoudige reden waarschijnlijk, dat men de waarheid altijd het minst van alles verdragen kan.» ïLaat zij naar den drommel loopen,» zei mr. Meeson, zonder op deze opmerking te letten, terwijl zijn wenkbrauwen zich fronsten, »die ergernis, die zij mij geeft, houdt maar niet op. Eerst heb ik over haar een hooggaanden twist met mijn neef en thans sleurt zij mijn naam hier door het slijk. Ik zou durven wedden, dat zij typhus epidemie. Dagelijks doen zich 300 nieuwe gevallen voor. Er zijn slechts 2 hospitalen. Van het geneeskundig personeel is meer dan 60 pet. ziek. Drie personen doodgeschoten. De eigenaar der myn ïRedlichkeitsgrube» te Königshütte, diens dochtertje en een assistent zijn door eenige jeugdige roovers vermoord. De eigenaar en de assistent werden onmiddellijk neergeschoten en toen de bandieten zich hadden meester gemaakt van de aanwezige sieraden en voorwerpen van waarde, schoten zij ook het 9-jarig meisje dood. De politie heeft reeds eenige lieden uit de buurt als verdacht van de misdaad in arrest gesteld. o De aanstaande verblijfplaats van d'Annunzio. In Nizza gaan hardnekkige geruchten, dat de dichter-held van Fiume zich te Monte Carlo metterwoon zat vestigen. Zelfs beweert men, dat hij er al vertoeft, maar zich nog niet aan het publiek laat zien. Van andere zijde wordt echter medege deeld, dat d'Annunzio naar Ierland zal gaan. o Hagenbeek. Het dierenpark van Hagenbeek, te Stel lingen bij Hamburg, kan zich niet meer bedruipen. Eenige kapitalisten ter plaatse zijn nu overeengekomen, het voortbestaan ervan Je verzekeren, mits de bevolking van Hamburg door het nemen van aandeelen toont, dat zij in het behoud van de dier gaarde belang stelt. o Een reusachtig gebouw. Te Dresden zal binnenkort begonnen worden met de stichting van een reusach tig gebouw, dat 1000 kantoorlokalen, 30 ateliers, 40 winkels, en verder concert-, vergader- en tooneelzalen zal bevatten. Het zal een front van 200 meter hebben en 7 verdiepingen ho g worden. Ernstig auto-ongeluk. Nabij Weenen heeft dezer dagen een ernstig ongeluk plaats gehad, doordat het stuur van een herstelde auto plotseling weigerde, waardoor de auto in volle vaart tegen een boom reed. De twee inzitten den en de chauffeur, allen leden van het groote ziekenhuis van Wiener-Neustadt werden op slag gedood. de geschiedenis nu ook nog in Nieuw Zee land gaat verspreiden.» »Ja,« hernam mr. Tombey, »dat zaakje zal u nog onaangenaamheden genoeg op leveren. En als gij mij vergunt, in deze ook nog een woordje te spreken, dan zou ik u wel met een paar woorden mijn mee ning willen zeggen. Het zal u nog wel nooit overkomen zijn, dat men u aan het verstand heeft gebracht, wat een gemeene, ordinaire kerel gij eigenlijk zijt, en daarom wil ik het u in dit geval in 't kort duide lijk maken. Al zijt ge nu niet bepaald een dief, dan zijt ge toch een welgelijken de photografie van een dief. Gij geeft het werk van een jonge dame uit, maakt hon derden en duizenden winst en maakt u van haar af met een onnoozele vijftig pond en ge verstrikt haar zoodanig in uw netten, door haar zulke voorwaarden op te leggen, dat gij uw oplichtery in de eerste jaren rustig kunt voortzetten. En als zij dan eens om een paar pond komt vragen, dan wijst gij haar botweg de deur 1 En dan durft ge uw nog te verwonderen, mr. Mee son, dat eerlijke lui niets hoegenaamd met u te doen willen hebben Wilt ge mijn opinie hooren, geef u dan geen moeite, uwe wolvennatuur verder onder een schaaps vacht van geveinsde goedaardigheid te ver bergen. Gij zijt herkend, hoorGoeden morgen En de jonge flinke man keerde hem den rug toe en draade met verachtend gebaar aan de punten van zijn knevel. Opnieuw veepest in België. Volgens de »Vee- en Vleeschhandel» zijn nieuwe gevallen van veepest 5 Jan. vastgesteld te Vollzeele in Zuid-Brabant. Drie koeien zijn bezweken, andere moeten afgemaakt worden om besmetting te voor komen. Van de intrekking der door de regeering getroffen maatregelen ter be strijding en beperking van deze epidemie, welke op 15 Januari was gesteld, zal nu denkelijk niets komen, zegt het blad. o Ougewensehte vreemdelingen. De klachten in de Parijsche bladen over de toeneming der misdaden, bedreven door vreemdelingen en vagebonden, vermenig vuldigen zich. Dagelijks komen aan de verschillende Parijsche stations lieden aan zonder middelen van bestaan. Zij worden gearresteerd en naar het depot gezonden. In December zijn ruim 200 vari zulke lie den in Parijs ^afgestapt», van wie 75 vreemdelingen waren. De bladen dringen aan op maatregelen, om zich van de ongewenschte gasten te ontdoen. Mijnongeluk. In de mijn Westende nabij Duisburg heeft een instorting plaats gehad een groot aantal arbeiders moet afgesloten zijn. Tot nu toe werden zes dooden geborgen. Bijzonderheden ontbreken nog. Een mijnramp in Italië. 23 Mijnwerkers zijn in een myn te Araceli gebleven, tengevolge van een brand. Men meent, dat zij voorgoed verloren zijn. De Belgische visschersvloot. De Belgische visschersvloot bestond op 31 Dec. 1920 uit 35 stoomtreilers, 290 zeilschepen en 201 bootjes. Op de eerste plaats komt Ostende met 312 bodems. Dc bevolking van België. Op een bevolking van 4,700.000 inwo ners in Vlaamsch België waren 88.187 geboorten en 66.562 sterfgevallen. In Waalsch België met 2.800.000 inwoners waren 46,404 sterfgevallen en 40.000 geboorten. Dat was nu de tweede maal, dat mr. Meeson de waarheid moest hooren. Het ergste was echter, dat hij Numero 2 niet evenals Numero 1 kon onterven. Blijkbaar was mr. Tombey een slecht trooster. Geroepen, om een woord van gemoedlijke vertroosting te spreken, liet hij zich meeslepen door zijn drift om zulke harde woorden te zeggen. Hoe dat kwam Het waren Augusta's vriendelijke oogen, die het hem (evenals nog slechts enkele dagen geleden Eustach Meeson) hadden ge daan. Hij had voor haar een hartelijke genegenheid opgevat, tengevolge van den dagelijkschen omgang, zooals alleen een zeereis dien mogelijk maakt. Mr. Tombey en miss Augusta Smithers stonden naast elkander, tegen de verschan sing geleund en beschouwden tezamen het levendige spel der dartele golven. Mr. Tom bey was zichbaar geagiteerd, terwijl miss Smithers volkomen rustig er over nadacht, of zy den booswicht, dien zij in een nieu wen roman bezig was te schilderen, niet net zoo'n knevel zou kunnen geven als mr. Tombey had, sloeg zijn blik op naar het met sterren bezaaide uitspanseldaarna liet hij zijn oogen weder over de onme telijke watervlakte gaan. Maar hij kreeg maar geen gelukkigen invaleindelijk wilde hij een poging wagen. »Miss Smithers,» zei hij met een van aandoening bewogen stem.» Wordt vervolgd). 1MIEIIWSBLAI ïoorlietLanElvanHeiisdeBenAltena, deLangstrBatGnde8omnielerwaaril VAN m

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1