Altijd in huis De ontsmettende, verzachtende en hee- lende eigenschappen van Foster's Zalf ma ken deze onmisbaar voor huiduitslag, kloven, huidvlekken, eczema, psoriasis, en de verschillende vormen van aambeien. Spoedige aanwending brengt weldra baat. Houdt Foster's Zalf altijd in huisprijs fl,75 per doos, alom verkrijgbaar. BINNENLAND Hoofd eeBer school geschorst. Wij lezen in de sprov. Gron. Ct.® Het hoof'! der school te Valthermond, de heer D. Brandon, is wegens plichts verzuim en ergerlijk brutaal optreden tegen den arrondissements-schoolopziener (hij heeft dezen het lokaal uitgejaagd) op voordracht van den districts-schoolopziener door B. en W. van Odoorn geschorst. Genoemd schoolhoofd is reeds eer als klasse-onderwijzer door het gemeentebestuur van Odoorn 2 maanden geschorst, wegens bedreiging van den destijds fungeerenden burgemeester van Odoorn, de heer J. G. Borgesius. De Barneveldsche eieren. In het afgeloopen jaar zijn op de Barne- veldsche eierenmarkt aangevoerd 6.341.000 eieren of ruim driemaal zooveel als in'19. Bewijs hoezeer de kippenstapel zich in 1920 heeft uttgebreia. Toch is hij, volgens het »Hbld.«, nog lang niet weer op het oude peil, aangezien de eierenaanvoer zelfs in 1916 nog ruim 13£ millioen stuks bedroeg. De Bruinkoolontginning Graetheide. De bruinbool-ontginning Graetheide bij Sittard zal, naar wij vernemen, over twee maanden geheel afgegraven zijn. De on derneming zal dan worden opgeheven. Krassin Haar «us land 1 Naar het »Vad.« uit Londen verneemt, is er sprake van, dat de sovjet-vertegen woordiger Krassin, die, zooals men weet, binnenkort naar Moskou terugkeert, ook een bezoek aan Nederland zal brengen, althans wanneer het hem gelukt een pas voor ons land te krijgen. De inbraak te Schoonhoven. Als verdacht medeplichtig te zijn aan den diefstal met inbraak bij de firma Van Kempen te Schoonhoven, waarbij 30 a 40 duizend gld. aan goud werd gestolen, is te Vlaardingen gearresteerd zekere A. B. uit Rotterdam. Hij was aldaar ruim 1 jaar op een scheepswerf werkzaam onder den naam Kees de Kievit. De volkstelling. Processen-verbaal tegen de nalatigen. Naar men meldt, heeft de politie te 's Graverihage een aanvang gemaakt met het opmaken van de processen-verbaal tegen hen, die tot heden weigerden om hun kaarten voor de 10de volkstelling in te vullen of voor de invulling hiervan de gegevens te verstrekken. De heer van Vollenhoven eereburger van Geut. Het eereburgerschap van Gent zal bin nenkort worden aangeboden aan den heer Van Vollenhoven, oud-minister-resident der Nederlanden te Brussel, welke eer hij zal deelen met den Spaanschen ambassadeur, markies de Villalobar, den Franschen am bassadeur de Margerie en dien der Ver. Staten Brand Withlock. (Hbld.) Het onderwtyzerstekort. Naar wij vernemen heeft men na her haalde oproeping geen sollicitanten ge kregen te Opmeer, 't Veld, Finsterwolde, Nieuwe Torige, Stellendam. Een sollicitant kreeg men te Middelharnis, Heusden, Wijk (N.-Br.), Lochem twee te Haule, Odoorn en Scherpenisse. Interneering van Belgische soldaten. De »Nation Beige® schrjjft, dat de re kening, welke Nederland bij België heeft ingediend voor de interneering van Bel gische soldaten, 250 millioen bedraagt. De Geallieerden zijn echter overeengekomen om deze op de oorlogsschuld van Duitsch- land over te schrijven. Hetzelfde was geschied met de inter- neeringskosten in Zwitserland. Dit land heeft echter onmiddellijk zijn rekening in gediend, terwijl Nederland, ondanks de aanbiedingen er de voorkeur aan gaf zijn vordering te laten rusten. Thans heeft Nederland deze ingediend, vermeerderd met een interest van 6 pCt. (Msb.) Uit 's Gavenhage wordt gemeld, dat de Nederlandsche regeering reeds in Juni 1920 de desbetreffende rekening aan de Belgische regeering heeft aangeboden. Van België zal ongeveer 53 millioen gevorderd worden voor de internee ring van militairende 45 millioen, uitgegeven voor de burgerlijke Belgi sche uitgewekenen, worden niet terug gevraagd. o Het geheele personeel ontslagen. Naar wij vernemen is het geheele per soneel der firma Van Houten Co. te Weesp tegen 1 Maart ontslag aangezegd. Het ingenieurspersoneel zal op een wachtgeld gesteld van 30 50 pet. van het huidige salaris, de werklieden zullen geen wachtgeld, doch een uitkeering ineens van f100 ontvangen. HU had een vrouw getrouwd. De reeds bejaarde brugwachter ergens in Friesland was voor eenigen tijd voor de tweede maal in het huwelijk getreden met een eveneens reeds bejaarde matrone. Per 1 Januari had een ander zijn brug gepacht en hij geraakte nu zonder ver dienste. Goede blagen wenschte vrouwlief wel met haar echtvriend te deelen, maar evenwel kwade niet. Daarom is zij maar op »stap« gegaan, meenemende een som van pl.m. 1500 gulden, brugwachters spaarpotje. Hij zoekt haar thansof liever zijn 1500 pop. o Hollevellctjes. Friesche groothandelaren in mollenvellen zouden duizenden en nog eens duizenden velletjes, ingekocht tegen 1 gld. en hooger per stuk, naar Amerika ten verkoop hebben gezonden. Ze blijken daar niét te ver- koopen te zijn, dan met zeer groot verlies. Oostenrijkschc zee-efficieren in Neder- landschen dienst. Naar het »Vad.« verneemt hebben reeds 30 Oostenrijksche zee-officieren een betrek king bij de Koninklijke Paketvaart aange nomen. De werkloosheid. De standaard meldt, dat terwijl elders loonsvermindering plaats heeft tengevolge van de prijsdaling, in België naae-het uiter lijk te oordeelen de arbeiders veeleer een verdere loonsverhooging eischen. In som mige Waalsche streken is dit reeds tot uiting gekomen. Dientengevolge hebben verscheidene groote, door het blad met name genoemde, fabrieken besloten, haar bedrijf gedeeltelijk stop te zetten. Carpcntier. Carpentier, de beroemde Fransche bok ser die gehuwd is met een Holland- sche dame uit Den Haag, is in ons land aangekomen. Omtrent zijn plannen ver telde hij aan de »Tel.« Als ik Dempsey mocht overwinnen, blijf ik nog wel een tijd boksen, maar als ik verlies, dan houd ik onherroepelijk met boksen op en ga mij uitsluitend aan mijn zaken wijden. Carpentier zal in Amsterdam en Rotter dam zijn strijd tegen Batting Levinsky de- mor.streeren. Opheffing R. K. D. De A. v. p. verneemt, dat de Commis sie van Advies inzake de Rijkskolendistri- butie aan den minister van Landbouw heeft verzocht om zoo spoedig mogelijk detijks- kolendistributie op te heffen. Daar de ko- lenprijzeri steeds dalen, is het onmogelijk op denzelfden voet door te gaan. Amsterdam uitgebreid. Sinds Nieuwjaarsnacht klokslag twaalf uur is in het gemeente-gebied van Amster dam uitgebreid met de gemeenten Sloten, Watergraafsmeer, Ransdorp en Nieuwer- dam, gedeelten van Nieuwer-Amstel, Ouden- Amstel, Diemen, Zaandam, Oostzaan en Westzaan en stukken van het open IJ en de Zuiderzee. Door deze belangrijke uit breiding wordt Amsterdam in één sprong van een stad met 656000 inwoners en een oppervlakte van 4600 H A. tot een kleine provincie® van 16000 H.A. met ongeveer 690000 inwoners gemaakt. o Zweedsche officieren in het Nederlandsche leger. Naar het Skandinavisch Persbureau ver neemt zullen van 1 Mei a.s. af eenige Zweedsche officieren dienst doen in het Nederlandsche leger, en wel luitenant P. L. T. Falkman, van het Vaxholmsche grena diers-regiment, die gedurende twee maan den de organisatie en vorming van ons leger hier te Lande zal bestudeeren en luitenant P. Cariberg, van het Smaalandsche artillerie regiment, die gedurende vier maanden hier te lande zal vertoeven, ten einde het mate riaal en het gebruik daarvan te bestudeeren. o Moord te Reilen. Onze correspondent te Assen seint ons Het O. M. bij de rechtbank te Assen eischte heden tegen den 20-jarigen Arend G., boerenknecht te Spier, beschuldigd op 10 October te Beilen de 10-jarige Geesje Schans van het leven te hebben beroofd, 20 jaar gevangenisstraf. Verlaging der Gasprtyien. Met ingang van 1 Januari j.l. is de prijs van het gas te 's Bosch over gewone meters verlaagd tot 20 cent per M3. en over munt meters tot 20.4 cent per M3. Vóór genoemden datum bedroegen de prijzen respectievelijk 23 ct. en 23.8 cent. o De toestand van de Koningin-Moeder. De toestand der koningin-moeder blijft goed. De eetlust is bevredigend. De vooruit zichten blijven gunstig. o Naar uit Den Haag gemeld wordt, zal de oud minister van Oorlog, de heer A. Colijn, in 1922 als leider der anti-rev. fractie in de Tweede Kamer optreden. o Poging tot moord. Zondagavond 6 uur kwam te Purmerend de vrouw van zekeren J. B., bij de buren ingeloopen met de mededeeling dat haar man zwaar gewond in bed lag ook de politie ging ze waarschuwen en liet het voorkomen alsof inbrekers aan het werk waren geweest. De kast waarin het geld lag stond open. De man had een wond aan den hals die later bleek niet zoo heel ernstig te zijn geweest, daar het mes op het strottenhoofd was afgegleden. Toen de politie kwam beschuldigde de gewonde zijn vrouw van poging tot moord. De vrouw werd direct in arrest gesteld en de man verbonden. De politie heeft haar terstond aan een gestreng onderzoek onder worpen en vermoedt dat zij de daaeres is. Bij onderzoek moet ook gebleken zijn dat de vrouw haar echtgenoot slaappoeders heeft ingegeven om hem vaster te laten slapen. Zware brand. Zondagavond is, tengevolge eene tot nu toe onbekende oorzaak, in de Sigaren fabriek Heijnen en Co. in de Paradijslaan te Eindhoven een groote brand uitgebroken. De fabriek is totaal uitgebrand daar het vuur gretig voedsel vond in de opgesta pelde voorraden. De woningen van de heeren Lonts en Clerx, welke aan het brandend gebouw grensden, konden, dank het oordeelkundig en beleidvol optreden der brandweer, ge spaard blijven. Er zijn plm. 300 balen tabak en eenige millirenen sigaren een prooi der vlammen geworden. Alleen uit het kantoor heeft men nog een en ander kunnen sparen. o De werkloosheid. Naar het Volk meldt, bestaat in de krin gen der sociaal-democratische Kamerfractie het voornemen bij het weder-bijeenkomen der Tweede Kamer aanstonds een inter pellatie aan te vragen omtrent de houding der regeering ten aanzien van het werk- loozenvraagstuk. De kaarten der volkstelling. Hoe gemakkelijk te begrijpen en te overzien de ons toegestuurde kaarten der volksstelling zijn, duidt Anonymus aan in het »Geïll. Volksblad® Ziezoo die taak is weer verricht I Ik deed getrouw mijn burgerplicht Die arbeid, keurig toegelicht, Was in een uurtje braaf studeeren Voor u en mij nog wel te leeren. Maar 'k had en gij hadt ook misschien Toch wel 't gezicht eens willen zien Van Klaas en Piet en Trui en Sien Bij 't overpeinzen van de stukken Die men voor ons gemak liet drukken 1 En dan 't beschrijven I'k maak me sterk Dat was voor hen een heidensch werk, En meenge kaart draagt daarvan 't merk 1 Komt straks dat heele zootje samen, Met zooveel millioenen namen En fouten ,'k ben er zeker van Gaf elk abuis me een kwartje dan, Dan was 'k opeens een schatrijk man 1 Vogelverdelging en verboden vangmid delen. In den laatsten tijd ontvangen wij tal van klachten over het gebruik van paal- klemmen tot het vangen van roofvogels, terwijl doch deze klemmen tot de verboden vangmiddelen behooren en derhalve alleen met speciale machtiging gebruikt mogen worden. Tegen het plaatsen ^an paaiklemmen bestaan ernstige bezwaren. In de eerste plaats is deze vangwijze buitengewoon wreed, omdat het slachtoffer vaak urenlang met verbrijzelde poolen in den klem moet ver toeven, alvorens de dood kan volgen. Doch veel ernstiger nog is het bezwaar, dat nie mand van tevoren weet, wat er in de paaiklemmen gevangen zal worden en ieder vogel, welke gaarne op hooge punten plaats neemt, loopt gevaar er in te geraken. En al zal zoo'n dier in sommige gevallen niet direct afgemaakt worden, dan zal het toch een Jangzamen marteldood moeten sterven, omdat het met gebróken pooten niet in zijn onderhoud kan voorzien, Vooral uilen en koekoeken zijn het, welke door de paaiklemmen gedood worden en het groote nut van deze vogels voor land-, tuin- en boschbouw zal niemand tegen woordig meer ontkennen. Aan het gebruik van paaiklemmen moet zoo mogelijk eeu einde worden gemaakt en wij hebben daartoe reeds de medewer king van tal van autoriteiten ingeroepen. Wij stellen ons voor om voortaan elke ge gronde klacht ter kennis te brengen van den Minister van Justitie. Dringend ver zoeken wij daarom den Nederlandschen natuurvrienden ons uitvoerig te willen in lichten, wanneer hun feiten betreffende het gebruik der klemmen bekend worden. Wij zijn er van overtuigd, dat zeer velen er toe zullen willen medewerken, om de na- tuurverarming, die noodwendig voortvloeit uit het gebruik van klemmen tegen te gaan. Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot Btfecherming van Vogels. Dr. J. Bültikofer, Voorzitter. Dr. A. E. H. Swaen, Secretaris. Amsterdam, Heerengracht 260/266. PLAATSELIJK NIEUWS. Heasden. De heer S. A. van Hulst die in 't najaar zijn diploma verwierf als Cand. Gem.-Secretaris, is als adj.-Commies geplaatst bij de afd. Waterstaat op de Pro*. Griffie te Assen. Almkerk. Tot ouderling en diaken zijn in de Ger. Kerk alhier herkozen de heeren H. D. v. d. Heiden en A. v. Spe ren en in de Nederl. Herv. de heeren J. v. d. Koppel en J. B. Branger. Een stellig weinig voorkomende ge beurtenis had in deze gemeente plaats. Van een wanbetaler der gemeentebelastin gen, werden zijne in beslag genomen eigen dommen door de deurwaarder der plaatse lijken belastingen in het openbaar verkocht. Zondag j.l. is in de Ger. Kerk aan den Voorsteeg alhier, de som van f 50. gecollecteerd ten bate.vah de armen. Aalst. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier door ds. Schipper te Groot-Ammers. Brakel. Dezer dagen werd bij den landbouwer v. W. veikooping gehouden wegens aanstaand vertrek naar Amerika. Spoedig daarop kreeg hij echter berouw, zoodat hij van zijn reis naar de Nieuwe Wereld heeft afgezien. Beneden-Langstraat. De hooihandel geeft weinig vertier en de geheele hooibouw loopt voor den pachter op verlies uit. Voor het goede hooi besteedt men slechts f 25.per 500 K.G. Ook naar stroo is zeer weinig vraag. Gameren. Handel in hooi is er totaal niet. In aardappelen ook weinig, maar tegen verlangde prijzen. Werden ze in Oct. en Mov. vastgehouden ze zouden ze nu graeg willen verkoopen, dohh daar zal evenals in vele artielen ook een daling moeten plaats hebben, wat ook waarschijn lijk niet zal uitblijven. 's Gravenmoer. De heer J. Pruissen, hoofd der Openbare Lagere School alhier, is benoemd tot onderwijzer te Amersfooit. Op 1 Januari 1920 bedroeg de bevolking dezer gemeente 1405. Zij ver meerde door geboorten met 34 en door ingekomen met 96, doch verminderde door overleden met 25 en door vertrek met 89, zoodat de gemeente op 1 Jan. j.l. 1421 inwoners telde. Er werden 16 huwelijken voltrokken. In het afgeloopen jaar werden door het hulptelegraafkaritoor alhier behandeld 803 telegrammen, waarvan 322 verzonden en 481 ontvangen. Het aantal telefonische gesprekken be droeg 738. Op de Rijkspostspaarbank werd ingelegd f 29712.56 en terugbetaald f37 7 35.635. Door den heer Van Vliet werd voorgaande weëk alhier in de Openbare School eene lezing gehouden over het on derwerp Vakorganisatie van landarbeiders noodzakelijk. Het lokaal was zeer goed bezet. Meeuwen. Donderdagavond j.l. hield in het café Smits de WelEd. Heer L. van Giersbergen, Rijksbijenteeltconsulent te Wageningen, op uitnoodiging van de Afd. sLand van Heusden en Altena® der Ned. Pom. Vereen, eene lezing over bijenteelt en het nut daarvan in boomgaarden. Spreker begon met te doen zien, dat de bijenteelt in vroegere eeuwen op grooter schaal werd uitgeoefend dan thans. Als gevolg van het gebrek aan onze tegen woordige verlichtingsmiddelen, als electri- citeit, petroleum, kaarsen enz. moest de bijenteelt intensief aangepakt worden, wijl uitsluitend de was door de bijen vergaard, onze voorouders moest strekken tot verlich ting en andere doeleinden. Tot aan de uitvinding van de petroleum heeft de bijen teelt daarom een hooge vlucht gehad, om na de invoering der petroleum enz. snel te dalen, zoodanig zelfs dat thans de Re geering zich geroepen acht de bijenteelt op verschil!lende wijze te steunen en aan te moedigen. Want wat toch is, zegt spreker, het nut der nijvere bijen voor onze boomgaarden, afgezien van de opbrengst van honig en was. Om dit vooral duidelijk in het licht te stellen, behandelde spreker de ont wikkeling en groei van een appel en doet zien, dat verschillende soorten fruit slechts door de hulp van een bij, hetzij een honig- of een wilde bij of hommel, tot goede ontwikkeling kunnen komen. Want bij verschillende soorten fruit is het immers een vereischte dat het stuifmeel van de eene bloesem op de stamper van een andere bloesem wordt gebracht, wil er bevruchting en als gevolg daarvan vorming van een vrucht plaats hebben. De bij nu is het aangewezen insect dat daarvoor zorg draagt. Uit de bloesems put zij de honig en komt daardoor met haar harig lichaam in aan raking met het stuifmeel, dat zich daaraan vastklemt, vliegt naar een andere bloem en onderzoekt deze, waardoor het meege dragen stuifmeel in aanraking komt met de stamper dier bloem en het proces van bevruchting is aangevangen. Spreker me moreert daarop eenige van de vele gevallen waarin onweersprekelijk is gebleken, dat de niet aanwezigheid van bijen oorzaak was, dat boomgaarden weinig en slecht fruit droegen, terwijl bij aanvoer van bijen het fruit overvloedig aanwezig was. Daarom, zegt spreker, gij allen die boomgaarden hebt, houdt bijen, omdat de bloesems uwer ooftboomen bevrucht kunnen worden en u een rijken oogst mogen brengen, want bij de in deze streek zich nog steeds uitbreidende aanleg van boomgaarden, zullen ten slotte nijvere arbeidsters die voor de stuifmeelbevruchting hebben zorg te dragen, te kort zijn om alle bloesems te bevruchten en hun te gering aantal oorzaak zijn van minder fruit. Daarna gaf spreker nog een kort in zicht in het leven der bijen, hun wonder- 1 lijke gedragingen, hun onverklaarbaar in stinct in samenleving en arbeid, hun ijver en werkprestatie, die velen onzer in de tegenwoordige tijden van werkschuwheid en verspilzucht, ten voorbeeld mogen strek ken. Nadat nog eenige aanwezigen enkele vragen gesteld hadden, sloot de Voorzitter met een woord van dank aan den geachten spreker dezen leerzame en genoeglijke avond. Nederhemert. Onze predikant, ds. H. Cluin, ontving een beroep naar de Herv. Gem. van Her wijnen. Raamsdonksveer. Mej. A. Kenr.ip- haas, onderwijzeres aan de Chr. school op 't Veer, werd in gelijke betrekking benoemd te Klundert. Doordat zij de benoeming aannam, komen er aan de Chr. school al hier niet minder dan drie vacatures. Naar men ons mededeelt zal het Oosterh. [Tooneelgezelschap Geestbescha ving® op Woensdag '19 dezer op verzoek van de Harmonie »De Eendracht« optre den in het Oude schoolgebouw, teneinde op te voeren het tooneelspel »Pastor Bonus« en het blijspel »Universeel« van Kenri 't Sas, onder zijn leiding. Tot bestuurslid van de Woningbouw- Vereeniging ^Volksbelang® werd gekozen dhr. Gos Simonis in de plaats van dhr. P. A. v. Dongen, die bedankt had. Volgens ontvangen mededeeling heeft de Woningbouwvereeniging besloten in de Koningstraat nog twintig arbeiders woningen te laten bouwen. Het laatste vrije schoollokaal van de Oud Openb. School wordt door de Eerw. Zusters in gebruik genomen voor Bewaar- schoolonderwijs. De bovenste drie lokalen worden gebruikt door de Chr. Schoolde beneden drie door de Eerw. Fraters, de Hanze en door de Eerw. Zusters. De Directeur der Papierfabriek kwam met zijn auto, waarin 5 personen zaten, Zaterdag 1.1. in botsing met die van den dokter uit Dussen. Wonder boven wonder bekwam niemand eenig letsel, hoe wel de eerste auto zwaar beschadigd was. Aangezien de volkomen gelijkstel ling tusschen Openb. en Bijzonder Onder- v/ijs tot stand gekomen is, werd de col lecte voor de scholen in de Herv. Kerk afgeschaft, daarvoor kwam in de plaats een collecte voor de Kerk. Ook de Oranje collecte wordt niet meer gehouden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2