Angtvsiroop !AL MA'AG maagzuur, slechte jHj Ingekomen bij de Zusters voor de Bazar. n| DMS-M spijsvertering.oprispir^^ KUntPI gebrek aan eetlust. ^ö.bruikt MIJNHARDT'S r.MAAQ-TABLETTE M PKWS KI WK(I 75* B'J AKI Th t* OROGlirtfl Groot diner ten Hove. Dinsdagavq^d had, voor de eerste maal na de buitengewone omstandigheden die het gevolg van den oorlog waren, wederom een groot diner ten Hove plaats, door de Koningin aangeboden aan de gezanten en hun dames. Het diner telde 65 couverts. De roofmoord te Blitterswtyk. De 28-jarige A. E., landbouwer te Horst, thans gedetineerd, werd door de rechtbank te Rotterdam, ter zake van moord op Mej. E. V., veroordeeld comform den eisch tot levenslange gevangenisstraf. De kolondistribntie. Alleen nog enkele soorten aan be perkende bepalingen onderhevig. De Rijkskolendistributie heeft allen groo- ten verbruikers in een rondschrijven er nog eens aan herinnerd, dat de distribuiie van Duitsche kolen is vervallen van 1 Ja nuari af en dat met ingang van 17 dezer ook de distributie van Limburgsche kolen is opgehouden. Thans is derhalve de aan koop door de groote verbruikers van alle kolen vrij en zal de Kodibu geen toewij zing meer doen. De groote verbruikers dienen zich voor hunne behoeften aan kolen rechtstreeks te wenden tot de importeurs en producenten. Het spreekt dus vanzelf dat geen formulieren voor het opgeven van verbruik, voorraden en aanvragen meer worden toegezonden. De distributie van kolen door de Kodibu zal zich verder nog uitsluitend bepalen tot het toewijzen van z.g. goedkoope stukken en ei-briketten aan de brandstofïencommissie. o Speorwcgougerallen. Dinsdagavond zijn te Elten bij Zevenaar twee goederenwagens ontspoord, waardoor het verkeer met Nederland gestremd was. De materieele schade is vrij groot. Te Oldenzaal had een zijdelingsche aan rijding plaats van een trein, waardoor een Duitsch postrijtuig omver werd geworpen en ontspoorde. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Te Vlaardingen is de goederentrein No. 5224 komende van Schiedam bij het station vermoedelijk door verkeerden wisselstand op eenige stilstaande wagens geloopen, waardoor een wagen omver geworpen en twee wagens ontspoorden, terwijl de tender werd ingedrukt. De machinist die zag, dat hij een verkeerde lijn opreed, wist grooter onheil te voorkomen, dcor zijn krachtig remmen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor en het personenvervoer onder vindt hierdoor geen vertraging. HET HOOGE WATER EN DE STORM. Door den sterken Noord» Wester storm is het Zwarte Water zoo krachtig opge stuwd, dat het in de straten van Zwolle vloeide. In vele straten stond het water tegen de huizen aan, waardoor de bewoners hun woningen niet konden verlaten. Enkele scholen moesten worden gesloten en eenige fabrieken stopgezet. De «Dovercaslle®, een Engelsche barge met mineraalwater van Oberlalmstein naar Londen, is tegen den dijk bij -Zierikzee gestrand. Het schip zit bij hoog water onder. Het volk is geland. Schip en la ding kan wellicht bij gunstig weer ge borgen worden. De dijk bij Durgerdam is voor een gedeelte weggezakt. De hoofdingenieur der Prov. Waterstaat verklaart dat de dijkverzakking geen reden tot ongerustheid geeft. Door den hevigen storm en het oploopen van den waterstand in het Eemnerpolder- gebied is de «Zuidwanden® onder geloopen. Te Westkapelle is een 21-jarig meisje in aanraking gekomen met een door den storm afgebroken electrischen draad. Zij was onmiddellijk dood. Een IJmuider stoomtreiler heeft te IJmui- den binnengebracht de bemanning van het Duitsche stoomschip «Daysiet in Flensburg, dat bij Doggersbank-Zuid in nood verkeerde. De Duitschers zijn in het Koning Willems huis te IJmuiden opgenomen. Het schip was met een lading hout op weg van Zweden naar Engeland. Te 's Gravenhage is in de Heulstraat een groote schutting omgewaaid. Twee passeerende werklieden geraakten onder het neervallende houtwerk, waarbij zij deer lijk gewond werden. Beiden braken een been. De werkman de G. bekwam boven dien een hoofdwonde en de 35-jarige L. werd ook inwendig gekneusd. De toestand der beide werklieden is be vredigend. Te Rotterdam is de stad Dinsdagavond niet aan het hooge water ontkomen. Om half zeven was, naar de »N. R: Ct.« meldt, de was al goed merkbaar, maar het water kwam in de havens, op de laagstgelegen gedeelten, eerst tegen tienen over den wal. Kwart over elven was de hoogste stand, 3.20 meter, boven Rottepeil, bereikt. Toen spoelde het water op de Leuvehaven tus- schen de Twee Leeuwen- en Schildersteeg op verschillende gedeelten tot tegen het trottoir. Zoo ook op de Spaanschekade en in de Open Rijstuin. In de Boompjes, op de Wijnhaven, de Nieuwehaven en den Ha ringvliet vloeide het over den kant tot de boomenrijen, hier en daar zelfs verder. De Oosterkade stond geheel blank, en het Maasstation was van die zijde niet meer bereikbaar. Ook op den Middensteiger was het blank water. Daar en ook op de Noordblaak reden de trams er door. De Oude Plantage liep onder. Men meldt uit Texel Tijdens den Zuid-Wester storm die deze week woedde, is de zeedijk aan het Horntje over een lengte van pl.m. 30 meter weg geslagen. Met alle kracht wordt er aan gewerkt het gat voorloopig zoo goed moge lijk te stoppendoor met zeilen en zandzakken er in te werpen. De nieuwe campagne roor uitlevering van den ex-keizer. Reuter seint uit Parijs »De Temps® bevat een telegram, door den correspondent te München van het nieuwe »Journal de Strasbourg« gezonden aan zijn blad volgens dit telegram zou de Nederlandsehe regeering het bewijs hebben, dat de ex-keizer en de Duitsche kroonprins een gewelddaad in den zin hebben om Duitschland te herwinnen. Een buitengewone »kroonraad«(!) werd bijeengeroepen en daarna heeft een verte genwoordiger der regeering, vergezeld van twee politie-beambten, zich naar Doorn begeven, naar den ex-keizer en noodigde de keizerlijke familie uit om binnerkort Nederland te verlaten, zoo niet, dan zou de regeering genoodzaakt zijn geweld te gebruiken. o Een bloedige kloppnrtty. Men meldt uit Oss, d.d. 19 Jan. Een twistgesprek, ntstaan in café van Rosmalen tusschen gebrs. van der Leest en N. Schuijers, en buiten voorgezet, ont aardde hedenmiddag in een bloedbad, waar bij een der gebrs. v. d. Leest en Schuijers beiden steekwonden opliepen, de eerste gevaarlijk diep, terwijl den tweede boven dien een zijner beenen uit elkaar geschopt werd. Het heele stelletje werd door de politie ingerekend. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. De vorige week herdacht de besteller van de Heusdensche Stoom bootmaatschappij H. van Beersum, den dag dat hij voor 25 jaar bij de Maatschappij in dienst trad. Even snel als het water in de Maas was opgeloopen is het weer weggevloeid. De uiterwaarden zijn weder droog en de booten kunnen weder aan de steigers hunne goederen lossen. Het verschil tusschen den hoogsten stand met den stand op 't oogen- blik (Vrijdagmorgen) bedraagt 1.10 M. Werkendam Door den storm in het begin der week is het water nogal hoog geweest, zoodat de buitenwaarden en eenige binnenpolders vol liepen ook ging het overzetten naar Hardinxveld niet ge makkelijk, terwijl Dinsdag een zandaakje nabij de Kraaienest in nood verkeerde en de noodvlag heesch. Een sleepboot met eenige schepen achter zich liet de laatsten los, verleende aanstonds hulp en bracht het aakje in veiligheid. Een en ander ging nogal met moeite gepaard, doch gelukkig liep alles goed af. Ds. Kalkman hoopt 13 Maart a.s. alhier des nam. zijn intrede te doen, na des morgens bevestigd te zijn door zijn oom, ds. Kalkman, em. pred. Aalst. Het kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeente alhier heeft het predikants- tractement met f 500 verhoogd. Almkerk. Op 16 Februari a.s. hoopt onze zeer geachte Kantoorhouder der Pos; terijen, den Heer M. Geudeke, den dag te herdenken dat hij voor 25 jaren in 's Rijks dienst is getreden, gedurende dien tijd is hij onafgebroken in Almkerk werkzaam geweest. Voor dien tijd heeft den Heer Geudeke 12 jaren in militairen dienst doorgebracht. Het zal den jubelaris dien dag zeer zeker niet aan blijken van be langstelling ontbreken. Door den Raad dezer gemeente werd in zijne vergadering van 18 Jan. j.l. op voorstel van den Heer Ouwerkerk besloten het raadslid A. Z. Snoek te schorsen naar aanleiding dat deze eene gemeentelijke betrekking bekleede (Directeur van het Electrische bedrijf) zulks in strijd met de gemeentewettevens werd door het be danken van den tegenwoordigen Directeur van bovengenoemd Bedrijf als zoodanig benoemd den Heer Joh. v. d. Stelt Gz. te Nieuwendyk. Ook werd door den Raad, op voorstel van B. en W. het besluit genomen, het salaris van den Gemeente-Veldwachter ge heel te regelen en vast te stellen overeen komstig het advies van de Gedep. Staten van Noordbrabant, (Prov. Bijblad van 15 Oct. 1919 No. 59. Besoijen. Door den krachtigen N.W. wind is de buitenpoider geheel ondergeloopen. Het water stond tegen den Winterdijk. De verbinding met het Land van Altena over het Drongelsche veer werd verbroken. Capelle. De landbovwer C. A. v. d. H. alhier gaf j.l. Woensdagavond in drift den tienjarigen P. V. zoodanigen slag op het hoofd, dat onverwijld geneeskundige hulp moest worden ontboden. Ouze vroegere predikant Ds. J. H. Koster is beroepen bij de Ned. Herv. ge meente te Nijkerk op de Veluwe. Tengevolge van den krachtigen noordwesten storm der laatste dagen is de polder ten oosten van de Capelsche haven overstroomd, zoodal het verkeer met het land van Altena gestremd is. Naar men ons mededeelt worden er krachtige pogingen in het werk gesteld om in de Nieuwstraat alhier een Chr. M.U.L.O. school op te richten, zoo moge lijk de thans bestaande o. 1. school daar voor in gebruik te nemen. A.s. Zondag staat den voetballief hebbers uit deze gemeente een spannender) wedstrijd te wachten, aangezien de a.s. kampioenen van de 2e klas B.V.B. op het voelbalterrein alhier een competitiematch te spelen hebben tegen Excelsior I. Het zal voor de Capelsche geel-zwat ten hard wei ken en volhouden van het begin tot het einde zijn, ten einde een minder ge- wenschte nederlaag te voorkomen. Drongelen. Woensdagavond 19 Jan. had in de zaal van den heer R. Bouman te Eet hen, de 3e jaarvergadering plaats van de Vereeniging »Het Groene Kruis« te Drongelen, Genderen, Eethen, Meeuwen en Babyloniënbroek. Uit het inleidend woord van den Voorzitter, den heer C. G. Nieuwkoop, het jaarverslag van den Secretaiis, den heer J. Lagendijk en het financieel verslag van den Penningmeester, den heer M. Verzijl, bleek dat de Ver eeniging uitstekend wei kt. De wijkzuster is tot tevredenheid van het Bestuur werkzaam geweest, terwijl het Bestuur krachtdadig werkzaam is, om de Vereeniging steeds te voeren tot hooger peil, tot heil voor de zieken en zwakken. De voorstellen van het Bestuur tot aan koop van een huis tot stichting van een consultatie-bureau werd met algemeene stemmen aangenomen, terwijl tevens be sloten werd de gelden daarvoor uit een obligatielening onder de leden te verkrijgen en staande de vergadering door het Bestuur en enkele andere leden reeds voor een flink bedrag werd toegezegd. Tot Bestuurslid voor Eethen werd met bijna algemeene stemmen herkozen den heer J. P. Smits. Na een woord van dank door den Voor zitter, voor de' prettige en zakelijke be sprekingen, hier dezen avond gevoerd, en voor het vertrouwen in het Bestuur gesteld, werd de vergadering gesloten. Genderen. De laatste dagen is de prijs der biggen zeer dalende, ook de vette varkens zijn aanmerkelijk lager. Een prijs van 67 ct. per pond levend gewicht, welke de vorige week nog werd besteed, kan thans moeilijk gehandhaafd blijven. Dalen de veevoederprijzen nog niet sterker dan thans, zoo staat het te bezien of de mes- terij nog rendabel kan zijn. 's Gravenmoer. Als een bewijs, dat hier ook nog wel goed vee wordt geslacht, mag zeker wel worden vermeld dat de vleeschhouwer G. Swets eene vaars op de slachtbank had van ruim 800 K.G. Nienwendijk. Vrijdagavond 28 Jan. a.s. zal in het Instituut, voor de Chr. Vakvereeniging optreden de heer Kruithof van Rotterdam, lid van het hoofdbestuur C. N. P. Raamsdonksveer. Krachtig deed de wind zich Dinsdag 1.1. gevoelen een groote boom aan den Oosterhoutschen weg werd ontworteld, terwijl vele daken belangrijke schade bekwamen. Woer.sdag stroomde de «Dombosch® tengevolge van den hoogen vloed volook de polder langs den Oosterh. weg kreeg veel water. Voor de vaceerende betrekking van onderwijzer aan de Chr. M.U.L O.school kwamen een drietal sollicitaties in voor die aan de lagere schooi nog geen enkele. Vrijdag, Zaterdag en morgen ver gaderden of vergaderen verschillende Kies verenigingen alhier, met het oog op de candidaatstelling voor den «dubbelen Raad® in verband met de plannen tot samenvoe ging van Waspik, R'donk, G'berg, Made en Drimmelen. Indien mogelijk zal de verkiezing van dien bijgevoegden Raad bij enkele candidaatstelling plaats hebben. Sprang. Bij de j.l. Dinsdag gehouden verkiezing voor 7 leden der commissie be doeld bij art. 131 der Gemeentewet, zijn bij enkele candidaatstelling gekozen de heeren N. Bakker, Jose de Bie Czn., C. J. van Heijst, Th. H. Hoek, H. B. v. d. Hoeven, T. Maat en J. C. Maijers. De storm van j.l. Maandag heeft in deze gemeente aan de rieten daker. veel schade aangericht. Op enkele plaatsen zijn schoorsteenen afgewaaid en werden dak pannen afgerukt. Dinsdagavond werd door de Chr. vak- vereen. van leerbewerkers haar 3-jarig be staan herdacht. In zijn openingswooord wees spr. op den druk der tijden en zijne gevolgen. Door den sec. werd verslag uit gebracht waaruit bleek dat de organisatie zich in een gestadigen bloei mag verheu gen. Ook het finantieël verslag gaf reden tot tevredenheid. Tot bestuursleden wer den herkozen de heeren M. Rijken, H Spiel ings eh H. Chabot Ant zn. Woensdag 26 Januari hoopt de Hulpkas-verbonden aan de afdeeling «Pa trimonium® alhier haar 12de jaarvergade ring te houden. In haar vergadeiing van j.l. Woens dagavond werden door de afdeeling «Pa trimonium® tot bestuursleden herkozen W. M. Dalmaijer en C. van Heijst. In de vacHire J C. de Roon die zich niet her kiesbaar stelde werd benoemd D. J. de Roon. Tot voorzitter werd J. Dalmaijer herkozen. In den tuin 4)ij zekeren D. alhier staan de sneeuwklokjes in volle bloei ter wijl een rozenstruik reeds met rozenknop pen getooid staat. Waalwijk. In de schoenindustrie is de laatste week een kleine opleving ge komen, al verwacht men ook dat die slechts van zeer tijdelijke aard zal zijn. Nagenoeg alle fabrieken hebben de laatste weken geheel stil gelegen, doch thans wordt weer halve weken gewerkt. Waspik. In plaats van wijlen den heer A. D. de Roon is tot commandant der Burgerwacht alhier, benoemd de heer H. Samuel. Onze dorpsgenoot de heer B. de Winter, ambtenaar ter secretarie alhier, is met ingang van 1 Maart- a.s. als zoo- nig benoemd te Veghel, Het water was gisteren in deze gemeente zoodanig gestegen, dat de weg naar 's-Gravemoer blank stond. Door het gemeentebestuur zijn zoodanig maatregelen genomen, teneinde overlast van het water te voorkomen. Zaltbommel. Door den Raad van Zaltbommel is besloten tot 't instellen van een tweede Paardenmarkt in November, te houden terstond na de groote St. Maar- tenmarkt te Gorcum. gesprongen of ruwe 3 r Gebruik) PREDIKBEURTEN 23 Januari. Ouderl. en Diakenen. Collecte Diaconessenhuis. Geref. Kerk, vm. 9.30 u. en nm. 6 u. leesdienst. Geref. kerk A, vm. 9,30 u.J en nm. 6 u. ds. André. Ger. Gem. vm. 9,30 u. en nm. 6 u. ds. v. Reenen. Donderdag nm. 6.30 u. ds. van Reenen. Chr. Ger. Kerk, vm. 9,30 u. en nm. 6 u. ds. Barth. Woensdagav. 6.30 u ds. Barth Aalburggeen dienst. Geref. Kerk vm. 9,30 en nm. 2 u. ds. Bosch. Geref. kerk, vm. 9,30 u. en nm. 2 u. ds. v. d. Sluis. s-Gravenmoer, nm. 2 u. ds. v. Padden burg van Capelle. Geref. kerk vm. 9,30 u. en nm. 2,30 u. leesdienst. m Chr. Geref. kerk vm. 9.30 en nm. 2.30 u. leesdienst. (Bed. H. A.) 2 u. ds. Kluin. Graaf. Ger. Kerk vm. 9,30 u. lees dienst en nm. 2 u. ds. André van Werkendam. Van Mej. D. van U. te R een doos zeep en kleedje. Van Mej.. A. B. te R. een pr. poppenschoentjes. Van Mevr. T. te T. 5 kleedjes en speldenkussentje. Van Zr. A. van G. te D. een speelaapje. Van Mej. van W. f2.50 Van de Wed. v. d. P. f 0.50. Van N. N. pak boeken, 3 spelen. Van A. J. 3 gewerkte teksten. Van L. een kleedje, kinder schortje. Van de Zusters 2 werkzakken, 1 taschje, 3 kleedjes, 1 inktlap, 1 werkdoosje, 2 speldenkussens, 2 hoedenspeldkussens, 1 bloem- «bakje, 2 boekomslagen, 3 pannen- lappen, 1 presenteertrommeltje, 1 portretlijstje, 1 naaldenboekje, 1 werkzakje, 1 kinderkapje. Burgerlijke Stand. HEUSDEN. Geboren: Maria Wilhelmina, d. van D. C. Roukema en J. Postma. WERKENDAM. Geboren: Pieter z. van A. Oostrom en L. C. Schaddelee. Ondertrouwd: A. G. Ottevanger 26 jaar en B. Ippel 23 jaar J. L. van Gooi 25 jaar en A. W. Ippel 24 jaar. Getrouwd: C. Tak 25 jaar en M. Visser 21 jaar. Overleden: Jac. Verheij 1 maand Joh. Verheij 1 jaar; E. van Driel79jaar. BRAKEL. Over de maand December. Geboren: Catharina d. van L. Schreu- ders en D. den TekLouisa d. van A. Vervoorn en M. van Dalen Adrianus z. van G. van der Linden en M. van der Linden Izaak z. van N. Lemmen en K. G- M. Streefkerk Cornelia d. van W. Kuijntjes en J. van Mourik Peterke d. van J. van Wijgerden en H. van Honk, Levenloos aangegeven kind van W. J. Ermstrang en J. A. van Dalen Getrouwd :^[Bastiaan Meeuwenhoek oud 35 j. en Willema Vervoorn oud 33 j. Jan van der Steen oud 29 j. en Maaike van Wijk oud 28 j. Overleden: Peter van Wijgerden oud 60 jarenDirk van Wijgerden oud 8 jaren. i t—D verAri/gh bff Sfr.Ai m drog/sAe?* n Hemden, vm. 10 u. ds. Huijgens. Bev. Werkendam, vm. 9.30 u. ds. De Wit van Uitwijk. Andel vm. 9.30 u. en nm. 2 u. ds. v. d. Put. Almkerk, nm. 2 u. dr. Gobius du Sart van Woudrichem. Aalst, nm. 2 u. ds. Japchen. Doeveren, vm. 9.30 u. en nm. 2 u. ds. Nauta. Drongelen, nm. 2 u. ds. v. Asch. Eethen, vm. 9,30 u. ds. v. Asch. Denderen, vm 9,30 u. ds. Rijnenberg. Heeabeen, vm. 9.30 u. ds. Bakker. Nederhemert, Zz. vm. 10 u. en Nz. nm. Meeuwen, nm.2 u. ds. Bakker v. Aalburg. Ger. Kerk nm. 6 u. ds. de Bruin van Dussen. Raamsdonk (Dorp), nm. 2 u. ds. v. d. (Veer), vm. 9,30 u. ds. v. d. Graaf, Sprang, vm. 9.30 u. leesdienst en nm. 2 u. een predikant. Ger. Kerk vm. 9.30 en nm. 2.30 u. leesdienst. Sleeuwijk, vm. 9,30 en nm. 6 u. ds. van Garderen. Uitwijk, nm. 2 u. ds. de Wit. en nm. 6 u. ds. Dekker van Waardhuizen. Veen, vm. 9.30 en nm. 2 u. dr. Tjalma. Geref. kerk, vm. 9,30 u. en nm. 2 u. leesdienst. Wijk, vm. 9,30 u. en nm. 2 u. ds. Gobius du Sart.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2