feuilleton. PY 1 1 Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No4055. Woensdag 26 Januari. 1921. HET TESTAMENT "i '•-•X UND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 40 uur ingewacht. BUITENLAXDSCH OVERZICHT. De kabinets-crisis in Frankrijk is opge lost en met eene meerderheid van 407 stemmen heeft de Kamer eene motie van vertrouwen aangenomen in de regeering van Briand. De crisis is geëindigd met de keus van een opvolger die in zijn binnenste dezelfde gematigde opvattingen kasteit als Leijgnes en de richting van Poincare, die het vorige ministerie niet wenschte te vol gen zal door het ministerie Briand even min worden gevolgd. Antwoordende op de intespellatie in de Kamer heeft Briand verklaard, dat Frankrijk dat in den oppersten Raad met zijne bondgenooten de bespre kingen moet voeren, daar alle wenschelijke vrijheid van onderhandelen moet hebben. Hij zeide o.m. Wij zullen ter conferentie gaan in de hoedanigheid van schuldeischers. Onze schuldenaar verklaart, dat hij niet aan zijn verplichtingen kan voldoen. Ik zal zijn argumenten slechts onder benefice van inventaris aanvaarden. Ik wil toestaan dat men aan Frankrijk de te berde gebrachte onmogelijkheid aan toont mits men onderscheid maakt tusschen de huidige onmogelijkheden en de toekom stige realiteiten. Men heeft gesproken over een accoord. De geallieerden zullen zich rekenschap moeten geven van de financieele mogelijkheden van Duitschland. Dit zou het oogenblik zijn om een ac coord te sluiten, dat de geallieerden voor de uitkomst zou binden, Duitschland, dat pas een oorlog heeft doorgemaakt, staat er slechts voor, en als wij niet denken aan de toekomst, zullen wij een slechten koop doen. Briand vervolgtDuitschland heeft een geweldig voortbrengingsvermogen. Men moet óf de onmiddellijke voorloopige resul taten aanvaarden, met voorbehoud der toe komst, óf partij trekken van de duisternis, waarin de zaken verkeeren, om alles te eischen en den oorlog opnieuw te beginnen. Ik zal de lijn, door mijn voorgangers aan gewezen niet verlaten en met bondgenooteu onderhandelen om te halen wat er te halen valt, en ik ben er zeker van, dat wij on middellijke resultaten zullen bereiken in het belang van alle landen, die thans een ern stige economische crisis doormaken. Briand wijst er op, dat de geallieerden, die het recht van toezicht hebben, zich er rekenschap van kunnen geven of Duitsch land wel de noodige fiscale maatregelen neemt, of het geen groote stukken van MR. MEESON. Naar het Engelsch van H. Rider Haggard. 17) «Het is een walvischvaarder I Hij heeft geen lichten op« en rauwe angstkreten werden hoorbaar. Voordat de reusachtige colossus aan zijn stuurraden gehoorzaamde, had er een ge kraak plaats, zóó als Augusta nog nooit in haar leven had vernomen gevolgd door een vreeselijken stoot, die haar van de voeten wierp. De ijzeren masten schud den heen en weer, als waren het riethal men. Het enorme vaartuig, dat met de ontzagwekkende snelheid van 17 knoopen de golven doorkliefde, stiet met zulk een ontzettend geweld tegen het schip, dqt hem juist in den weg kwam, dat dit in twee deelen midden door werd gesneden. Het werd in den grond geboord, als was het een kleine jol. Kreten van angst en vertwijfeling klon ken door het luchtruim. Augusta die, half verdoofd van ontsteltenis, nog op de knieën lag, voelde nog een reeks van vreeselijke schokken. De Kangoeroe voer dwars over den walvischvaarder heen. Slechts lut tele seconden waren verloopen en toen zijn hulpbronnen verbergt, of zijn mijnen en andere ondernemeningen wel een nor male opbrengst geven en het kunnen dwin gen om een verklaring te geven van het groote getal zijner ambtenaren, die van 500.000 in 1914 tot 2.000.000 op het oogenblik zijn gestegen. Als er een bank roet moet zijn, goed, maar dan van den overwonnene. Frankrijk was het slagveld van de geheele wereld. Frankrijk moest leeningen sluiten voor zijn verdediging. Duitschland leende niets in het buitenland zijn staatskas raakte leeg, maar de brand kasten zijner burgers vulden zich. Men moet de saamhoorigheid van den staat en zijn burgers aantoonen om Duitschland in staat te stellen te voldoen aan de ver plichtingen, waaronder het zijn handteeke- ning heeft geplaatst. Briand vervolgtDe geallieerden hebben geen enkele voorwaarde van Duitschland aanvaard. Hun onderzoek wordt voortge zet. Het zou gevaarlijk en onvruchtbaar zijn om zijn toevlucht te nemen tot ge weld, als Frankrijk het vooraf eens is met al zijn bondgenooten. Briand toont aan, dat het noodig is om de eenheid van actie te herstellen, die tij dens den oorlog de overwinning heeft ver oorzaakt en voegt eraan toe ik ben ervan overtuigd, dat de geallieerden deze nood zakelijkheid zullen begrijpen, en zich eens gezind zullen toonen, want als zij dit niet zouden doen, zouden zij voor Duitschland de mogelijkheid openen om aan een groot deel van zijn schulden te ontkomen. (Luid applaus). Maar als de vordering is vast gesteld en de betalingsmogelijkheid van Duitschland is bepaald, dan ik zeg dit tot Duitschland moet het zeker zijn, dat het niet zal ontkomen aan dwang maatregelen, als het zou willen ontsnappen. Wij moeten aan onze bondgenooten doen begrijpen, dat dit het belang van allen is om het voorrecht van een duurzamen vrede te erlangen. Over de bijeenkomst van den Oppersten Raad wordt nog uit Parijs gemeld, dat, wat de ontwapening van Duitschland be treft, waarschijnlijk een nieuw uitstel aan Duitschland zal worden toegestaan. Daarna worden zoo noodig sancties toegepast. Hierover zijn Londen en Parijs het bijna volkomen eens. De uitlevering en vernie ling van oorlogsmateriaal schiet bevredigend op, maar Duitschland houdt veel meer sol daten op de been, dan het verdrag toestaat vooral in Oost-Pruisen en in Beieren. Augusta weer om zich heen kon blikken, zag zij juist nog, hoe het donkere gevaarte van den romp des walvischvaarders nog een paar seconden op de watervlakte voort dreef om daarna snel en zonder veel ge- ruisch in de diepte te zinken. Daarop werd een zacht geluid verneem baar, dat eerst een stil gemurmel, in een dof geruisch en spoedig in een bruizend rumoer overging. En uit elke hut, uit elk luik, kwamen de bange verschrikte boots lui en pasagiers, naar buiten, mannen, vrou wen en kinderen, allen bleek van schrik en angst, de meesten nog in hun nacht gewaad gestoken. Met honderden vlogen zij op het dek, want de Kangoeroe had een duizendtal koppen aan boord. Allen ijlden naar het achterdeel van het schip. Het was een wild woest gehuil, als alleen bij zulk een vrepselijk schouwspel gehoord werd. Au gusta greep een touw vast, om de menigte voorbij te laten stroomen. Zij deed al haar best, om zich niet door de algemeene pa niek te laten medeslepen. Zij slaagde er in, haar tegenwoordigheid van geest te behouden en toen zij weer in staat was, te overleggen, wat haar thans te doen stond, zag zij maar al te goed in, welk een ontzettend gevaar haar dreigde, haar en al degenen die met haar aan boord waren. Een zoo verschrikkelijke botsing kon on mogelijk plaats hebben gehad, zonder dat ook het eigen schip schade had beloopen. Naar men zegt, zal de Opperste Raad in een buitengewoon krachtige nota de ontwapening dier troepen eischen. Ook zal de kwestie van Oostenrijk worden be handeld. Oostenrijk legde zijn lot in han den der commissie voor de vergoedingen. De geallieerden willen de Oostenrijksche kroon stabiliseeren door een crediet van 250 millioen dollar over 5 jaar verdeeld te openen. ^Anders zou Oostenrijk ineen storten en zich bij Duitschland aansluiten. Men weet echter niet hoe men zich dat crediet moet verschaffen. Over het verdrag van Sèvres blijven Londen en Parijs verdeeld. Frankryk wil met de Turksche nationalisten onderhan delen, Engeland niet Frankrijk wil het verdrag van Sèvres herzien, Engeland niet. In Hongarije is de toestand nog verre van rooskleurig. Te Boeda-Pest schijnt, volgens den Weenschen correspondent van de Freiheit, eene groote legitimitische partij te zijn gesticht met het doel de Habobur- gers weer op den troon te brengen. An- drassy, een der leiders der beweging, wil een groote partij en tevens een gewapende macht tot stand brengen, om dan op het juiste oogenblik een staatsgreep ten gunste van het huis Haboburg te ondernemen. Men beroept zich te Boeda-Pest op het voorbeeld van koning Konstantijn, en meent, dat de Entente zich wel zal schikken, in dien maar eerst een Haboburger te Boeda- Pest zal zijn teruggekeerd. Men hoopt verder, dat in de Lente een oorlog tegen Sowjet-Rusland zal uitbreken. ^mTiNLAND^ 3 dooden eu 16 gewonden. Naar uit Napels wordt bericht, werden er bij het instorten van een trap in het gebouw van de «Banco d'Italia,« aldaar drie personen gedood en 16 gewond. Neemt Italië een voorschot op ztyn aandeel Groot opzien baart in Duitschland het bericht uit Italië, dat de Italiaansche re geering voornemens zou zijn, alle Duitsche eigendommen in Italië, een waarde van meer dan 25000 lire te bovengaande, te confiskeeren als voorschot op het Italiaan sche aandeel in de Duitsche schadeloos stelling. o Autodiefstallen. Te Parijs zijn sedert 1 Januari 1919 niet minder dan 426 auto's gestolen, tot Waarschijnlijk zou binnen enkele minuten ook de Kangoeroe naar de diepte zinken en met man en muis vergaan. Het kostte haar moeite, zich die vreeselijke werkelijk heid voor oogen te stellen, maar zij vatte moed. Hoe weinig geluk en vreugd had het leven haar tot dusverre geboden 1 Maar zij dacht aan die anderen. Waar was Lady Holmhurst Waar haar zoontje met het kindermeisje En als bij instinct ijlde zy naar de salonkajuit. De salon was bijna ledigde meesten waren reeds op 't dek en spoedig had zij dus de hut van het kind bereikt. Er brandde licht van binnen en bij den eersten blik reeds overtuigde zij zich, dat het kindermeisje weg was, weg I en dat zij het kind gewoon in den steek had gelaten Daar lag het, rustig in slaap, met den glimlach der onschuld om de lip pen. Het ventje was door de botsing nau welijks wakker geworden misschien had hij in kinderlijken eenvoud dadelijk de oogen weer gesloten. «Dick, Dick," riep zij en zij schudde hem. Het knaapje ging rechtop zitten en geew- de. Daarna liet het zich weer in de kus sens vallen en riep «Dick zoo moe." «Ja, maar Dick moet opstaan en tante (zoo noemde hij haar) wil Dick mee naar het dek nemen, om mama te gaan zoeken. Dat zal wel aardig zijn, he lieve Dick, om zoo in de duisternis boven op 't dek te zijn. een waarde van 20 millioen francs. Daarvan zijn er slechts 251 terugge vonden. Een Engelsche «nderzeeêr gezonken. Ean vreeselijk ongeluk heeft plaats ge had tijdens den jongsten storm van Don derdag. De admiraliteit meldt het verlies van een grooten onderzeeër, de «K. 5,« die met 50 man in de diepte verdwenen is. Het ongeluk had plaats op ongeveer 100 mijl van de Engelsche kust. Het schip was van 'n nieuwe klasse groote onder zeeërs, een van de modernste der Engel sche vloot. o Het ongeluk met 's Konings auto. Te Kessel-Loo heeft Vrijdagmiddag de begrafenis plaats gehad van het meisje, dat door de koninklijke automobiel werd overreden en gedood. Een groote volksmenigte volgde de baar. Achter den lijkwagen, die geheel met bloemen was bedekt, volgde de heer M. Ingenbeek, vertegenwoordiger des konings, de burgemeester der gemeente, de arron- dissements-commissaris en verscheidene autoriteiten van naburige gemeenten. Zaterdag zou er een plechtige lijkdienst plaats hebben, waarbij de koning en de koningin tegenwoordig zouden zijn. De koningin heeft speelgoed gezonden aan het andere meisje, dat bij het auto ongeluk gewond werd en welks toestand aanzienlijk verbeterd is. Een muur ingestort. Te Ostende heeft Donderdag een vreese lijk ongeluk plaats gehad. In de rue de l'Est achter het postkantoor, bezweek een vier meter hooge oude muur, onder den druk van een hoop zand. Over een lengte van tien meter stortte de muur in. Ver scheidene kinderen werden onder de puin- hoopen bedolven. Na eenigen inspannen- den arbeid kon men twee lijkjes van kin deren van 11 en 13 onder het puin van daan halen, terwijl een 10-jarig jongetje zeer ernstig werd gewond. o Inenting tegen typhus. Tijdens den oorlog zijn de Franschen soldaten ingeënt tegen typhus. In de Fransche Akademie van Genees kunde heeft nu professor Chauffard ge sproken over de gunstige resultaten van deze inenting tegen typhus, waarvan de gevolgen zich nog lang na den oorlog doen «Ja«, zei Dick vol vertrouwen en Au gusta nam hem op haar schoot en trok hem snel een paar der hoogst noodige kleeren aan. Tegen de deur der hut hing een lekker warm manteltje, dat het kind bij koel weer droeg. Dit trok zij hem over zijne blouse en zijn flanellen hemdje aan. Aan het voeteinde van het bed stond een trommel met biscuits en een bus met melk. De biscuits stopte zij, zooveel zij er bergen kon, in haar mantel en verder liet zij Dick drinken, zooveel hij maar lustte, terwijl zij zelve de rest opdronk. Daarop sloeg zij zich een shawl, dien zij toevallig zag liggen, om de schouders, nam het kind op haar arm en snelde toen naar boven. Op de trap kwam zij lord Holmhurst tegen die zich juist naar beneden spoedde om het kind te zoeken. «Ik heb hem al, Lord Holmhurst,riep zij, «het kindermeisje is weg. Waar is uw vrouw «God zegene u,« zei hg dankbaar, «gij zijt een lief meisje, Bessie is ergens op het achterdek. Ik wilde niet, dat zij mee hierheen ging. Men is bezig om juist het volk van de booten af te houden. Zij zijn allemaal half waanzinnig van angst.c «Zinken wij dan?« vroeg zij huiverig. «God weet het o, daar is de kapi tein.» En hij wees op een man, die zich met geweld door de tierende, woeste me nigte een weg baande. Lord Holmhurst greep hem bij den arm. gevoelen. De vrijwaring tegen de ziekte, die het gevolg is van de inenting, blijkt nog in belangrijke mate te bestaan. Het getal typhusgevallen van personen boven de 20 jaar, van wie de meesten zijn in geënt, is zeven maal kleiner dan vroeger. Men moest, volgens den professor de ge heele burgerlijke bevolking met de zege ningen van deze inenting gelukkig maken, die in staat zal zijn de typhus geheel te doen verdwijnen. Loonsverlaging. De loonen in de Vereenigde Staten zijn ongeveer 22£ pet. naar beneden gegaan, hetgeen eene aanmerkelijke vermindering der pryzen van schoenwerk eri kleeding tengevolge had. o Voor de kinderen van ceutraal-Ëuropa. Hit New-York wordt aan de «Central News« gemeld, dat Rockefeller Jr. verklaard heeft een millioen dollar te zullen bijdragen voor 't fonds van de hongerlijdende kinderen in Europa. o Negeropstand op Cuba. Uit Madrid wordt gemeldt een telegram van Cuba aan de dagbladen deelt mee, dat de negers in het centrum van Cuba in op stand zijn gekomen. De regeering heeft troepen gezonden om het oproer te onder drukken. De staat van beleg is afgekon digd. o De Werkeloosheid. Volgens een onderzoek, ingesteld door de agenten van het departement van Arbeid, waren er op i Januari in den staat New- York 645 043 mannen zonder werk, of ongeveer een op elke zestien. Onrust in Spanje. Telegrammen in Spanje ontvangen mel den, dat Vrijdagavond drie bommen teSevilla ontploften en belangrijke schade veroorzaak ten. Te Bilbao is een ernstig complot van extremisten ontdekter is een nauwgezet onderzoek gedaan. Twee-en-twintig per sonen zijn gearresteerd. Een der gearre steerden beweerde, dat de extremisten het doodvonnis hadden uitgesproken over talrijke fabrieksdirecteuren en industrieele leiders. Wegens aanslagen op de directie eener groote textielfabriek te Barcelona, heeft deze het werk stopgezet, zoodat 1200 ar beiders werkloos zijn. «Laat me lose riep hij ruw, maar ziende, wien hij voor zich had «Ah, zijt gij het, Lord Holmhurst «Ja sta me één seconde te woord en zeg me, wat er met ons gebeurd. Ik ben op het ergste voor bereid. «Welnu, luister dan, Lord Holmhurst. Wij hebben één walvischvaarder van circa 500 ton doormidden gevaren. Hij had geen lichten op. Onze boeg is totaal ver pletterd. Het schip is nu langzaam zin kende. De timmerman en zijn helpers doen al hun best om het lek aan de bin nenzijde met planken te stoppen, maar het water stroomt met breede geulen naar binnen en ik vrees, dat we ook nog an dere schade hebben. Alle pompen zijn aan 't werk, maar er is reeds al te veel water in de kielruimte binnen gedrongen. «En als het voorste deel zinkt, dan zul len wij zeker mee den kelder ingaan,c zei Lord Holmhurst gelaten. «Goed, dan moeten wij in de booten onze toevlucht nemen, Is dat alles «Ja, maar in 's hemels naam, is dat nog niet genoeg riep de kapitein, wiens bleeke gelaat de vreeselyke spanning ver ried, waarin hij verkeerde. «Maar neen, gij hebt gelijk, Lord Holmhurst. Het erg ste heb ik nog niet verteld. Onze booten kunnen hoogstens 300 personen bevatten en ik heb 1000 menschen aan boord, on der welke 300 vrouwen en kinderen. (Wordt) vervolgd), .-v \v voor liet Land van Unin tn Altena, de Lanostraat en k Biiitltniirl IJ r-a 0 VAN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1