Alle jeukende huidkwalen als eczema, uitslag, netelroos, acne, winter handen enz., en ook lichte kwalen als zadel pijn, insectenbeten, kloven enz. geheel door aanwending van Foster's Zalf f 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. dit Sovjet-Rusland. Rumor in Casa. Naar de correspondent van de »Morning PosU te Reval seint, wordt in goed inge lichte 'bolsjewistische kringen aldaar druk gesproken over een heftig incident, dat zich op een der zittingen van het onlangs te Moskou gehouden Sovjet-congres heeft voor gedaan tusschen Zinovjef en den vo rzitter van de commissie van de bosschen, Lomof, Zinovjef zoo wordt gemeld, dreigde Lomof te zullen neerschieten, indien deze zich te Petrograd zou durven vertoonen, waarop Lomof antwoordde »Ik ben niet bang voor u, Schiet mij neer, zoo dikwijls gij wilt, en lieg Europa voor zooveel gij wilt. Daarin zijt gij een specialiteit. Volgens mijn opinie is een gek, zooals gij zijt, veel gevaarlijker dan een vijand. Het kwam tot een handgemeen tusschen de aanhangers van Zinovjef en die van Lomof waarbij gevoelige klappen werden uitge deeld. Ten slotte herstelde een afdeeling roode gardisten de orde. BINNENLAND VALSCHE ZILVKRBONS. De Rotterdamsche recherche heeft Zondag morgen, naar de Crt. meldt, na op drie plaatsen in de stad huiszoeking te hebben verricht, de drukkerijen ontdekt, waar de valsche zilverbons van f 2.50, die den laatsten tijd in omloop zijn gebracht, ver vaardigd werden. Het zijn de drukkerijen Boekhorststraat 28 en 30, de steendrukkerij in de Vijverhofdwarsstraat en het pakhuis Panierstraat 27. Zaterdagmiddag ontving de sigarenwinke lier Swegman op den Binnenweg van een als heer gekleed kooper een zilverbon, die ietwat vettig aanvoelde. Voorzichtig ge worden door de waarschuwingen in de bladen riep hij, nadat de klant vertrokken was, een politieagent, die den man onmidde- lijk arresteerde en naar het bureau Witte de Witstraat bracht alwaar bleek, dat de zilverbon valsch was. De arresstand bleek te zijn de steendrukker W. M. F. uit de Boekhorststraat. De man werd gefouilleerd en onder zijn jas vond men nog 32 valsche zilverbons. Voor zijn fouilleering had hij nog kans gezien een pakket van 30 bons weg te werpen. Dit pakket werd later in het wachtlokaal teruggevonden. Gistermorgen werd F. gehoord en be kende hij de zilverbons te hebben gedrukt. Per auto werd hij naar de Boekhorststraat gebracht om tegenwoordig te zijn bij de huiszoeking in de steendrukkerij Daar men uit zijn uitlatingen kon opmaken, dat hij een medeplichtige in deze zaak had, nam men hem ook mee naar het pakhuis Ba nierstraat 27. Daar vond men vijf vellen zilverbons, die zoo van de pers kwamen en nog niet gescheiden waren. Er bevonden zich zestig op ieder vel. Ook vond men hier de gravuursteenen, waarin het origi neel is gegraveerd. Deze steenen werden met de afdrukken in beslag genomen. Vervolgens had huiszoeking plaats in de steendrukkerij Vijverhofdwarsstraat, alwaar werden gevonden zeven afdruksteenen met een capaciteit van veertien bons per steen. Bovendien vond men achter een zooge- naamden overdruksteen, waarop de volledige zilverbon, zoowel de voorkant, als de achter kant, is gegraveerd. Dit gaf aanleiding den eigenaar der drukkerij F. S. eveneens te arres teeren. Hij bekende verschillende partijen zil verbons in Rotterdam en in den Haag te hebben uitgegeven. Tot dusver waren 400 zilverbons vervaardigd. Met de uitgifte was begonnen in de laatste helft van Decem ber, doch het grootste deel was eerst de laatste zes dagen in omloop gebracht. Men was juist van plan de zilverbonfabriek in volle actie te zetten. De heer Swegman, aan wiens optreden de ontdekking van de zilverbonfabriek te danken is, zal de uitgeloofde belooning van den Minister van Financiën, groot f 500, ontvangen. De locomotiefbotsing bij Hoensbroek. Van de vier beambten, die bij de bot sing van twee locomotieven tusschen Hoens broek en Nuth gewond werden, is thans, behalve de machinist Peeters, ook de leer ling-machinist Schubert overleden. Beiden waren uit Venlo afkomstig. De toestand der beide gekwetste ma chinebeambte is zeer ernstig. De lijn is weder vry. De beide machines zijn naar Heerlen vervoerd. De betrokken wissel wachter is aan een verhoor onderworpen. o Men meldt te Venlo Zekere A. F. is, die in een kraam bij de grens handel drijft, voornamelijk met Duitschers, in zijn tent vermoord gevon den, badend in zijn bloed. Het hoofd ver toonde vier diepe snijwonden, die vermoe delijk zijn toegebracht met een bijl, welke later achter een kist weFd gevonden. Diefstal is vermoedelijk de drijfveer ge weest. De man laat een weduwe met drie kin deren achter. o Ontduiking nccijns. Eenigen tijd geleden is te Winschoten valschelijk op naam van caféhouder te Finsterwolde 200 liter sterken drank met paard en wagen gehaald. Het verschul digde bedrag werd betaald. De kommiezen bij 's Rijks belastingen doorzochten de behuizing van den caféhou der, doch vonden de 200 liter niet. Bij de marechaussee heeft de caféhouder thans een klacht ingediend. Arrestatie van valsche mnnters. De politie te Roosendaal heeft twee Belgen aldaar gearresteerd, die »op toer* waren met een partij valsche bankbiljetten van f 25 om deze aan den man te brengen. Verschillende winkeliers waren reeds de dupe geworden van hun manoeuvres. Den een na den anderen winkel aan de Dwars- kade stapten de Belgen binnen om 'n klei nigheid hier 'n reep chocolade, elders ,n kluw touw te koopen, waarvoor dan briefjes van vijf-en-twintig in betaling wer den gegeven. Toen zij hun truc ook bij zekeren Mees ters wilden beproeven hadden de oplichters hun meester gevonden. Deze toch ver trouwde het zaakje niet en liet voorkomen alsof hij geen geld terug had, waarom hij specie in betaling vroeg. Nauwelijks waren de vreemde klanten verdwenen of Meesters waarschuwde één van z'n kennissen in de buurt om op z'n hoede te zijn. Doch deze was er 'n kwar tier tevoren al ingevlogen, naar hem nu bij het nazien van het ontvangen biljet bleek. Hij begaf zich onmiddellijk naar het nabij zijnd politie-posthuis, van waar twee agenten er aanstonds op uittrokken. Bij den spoorbaanoverweg stonden de Belgen te wachten, wijl de weg was af gesneden, omdat er een trein passeeren moest. Deze omstandigheid werkte ertoe mee, dat de Belgen zich niet uit de voeten konden maken en dat zij de politie zoo vlug in handen vielen. Om elke poging tot ontvluchten onmoge lijk te maken werden zij in het posthuis zwaar geboeid en van daar naar het hoofd bureau overgebracht. Het bleken te zyn inwoners van Ant werpen. In hun bezit werden nog meer dan dertig valsche bankbiljetten gevonden, met de serieletters B.X', benevens een flink bedrag Hollandsch geld en een soms aan Belgisch geld, zoowel in specie ais bankbiljetten. Ze zullen ter beschikking worden gesteld van de justitie te Breda. o De dalende vlscschprijicn. In den tijd van een week hebben de voornaamste slagers te Middelburg den prijs van rund- en varkensvleesch met 40 cent per K.G. verlaagd. Zunrstofoiitplofiing. In de rijkswerkplaatsen te Spandau heeft een zuurstofontploffing plaats gehad, waar door twee arbeiders gedood en zes zwaar gewond werden. o Slaapziekte. In Apeldoorn komt onder de kinderen slaapziekte voor. Een drietal gevallen werd geconstateerd. Een der patiëntjes is de crisis te boven en, na meer dan een week onafgebroken geslapen te hebben, thans weer beterend. o De werkeloosheid. Naar de ïN. Ct.« verneemt, heeft de minister van arbeid de leiders uit de vak beweging telegrafisch uitgenoodigd tot een bespreking inzake de werkloosheid, welke zal worden gehouden op Dinsdagmiddag 25 dezer. Uitvoer van eieren. De minister van landbouw heeft besloten met ingang van heden tot nadere aankon diging dispensatie te vérleenen van het'ver, bod tot uitvoer van eieren, eigeel en eiwit, in verschen en gedroogden toestand, zoo mede van producten daarvan. Pest op Java. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ont vangen telegram bedroeg het aantal pest- gevallen op Java in de maand December in Lamongan 6, Bojoladi 11, Semarangl, Salatiga 83, Eradal 18, Magelang 49, Temangoen 31, Wonosodo 159, alle met doodelijken afloop. -o Duur voe. Werd dezer dagen gemeld, dat te Din- teloord een hengst was aangekocht voor f22.000, de verkoop van den stier Ad miraal Beatty te Nieuwenhoorn voor f 85.000 spant de kroon. o Baakdiefstal te Sittard. Er is ingebroken in de Sittardsche Bank. Uit de brandkast werd 40.000 francs gestolen. Het juist daarnaast liggende Hoiiandsche en Duitsche geld liet men lig gen. De brandkast is vermoedelijk met een sleutel geopend. Er zijn dus waar schijnlijk bekende personen aan het werk geweest. Op den grond vond men een stukje papier, dat de daders achterlieten en dat misschien wel leiden kan tot opsporing der dieven-inbrekers. Groote belooning uitgeloofd. Naar aanleiding van een belangrijken diefstal in den nacht van 8 op 9 Decem ber gepleegd in een slaapwagen tusschen Madrid en Barceion, bij welken diefstal voor een waarde van 8\ ten aan gouden en zilveren sieraden en juweelen werd ont vreemd, is thans aan het hoofdcommissa riaat van politie te 's Gravenhage een be kendmaking aangeplakt, waarbij 60000 gulden wordt uitgeloofd voor dengene, die aanwijzingen kan geven, welke leiden tot de ontdekking van de daders en van het gestolene. o Premies op borrels. Verschillende kasteleins te Helmond heb ben een premie gezet op het gebruik van borrels. Eén kost 20 cents, twee 35, drie 45 cents. De dubbele moord te Hengelo (G.). Vrijdagmiddag tegen 12 uur begaven zich de officier van justitie te Maastricht en die te Zutphen, de rechtercommissaris van Maastricht met zijn griffier, de inspec teur der recherche met rechercheurs van Heerlen, bijgestaan door de marechaussee van Heerlen en Zutphen, naar Heerlerheide, naar de woning van zekeren A. H. Na de woning omsingeld te hebben, drongen zij het huis binnen en arresteer den genoemden Hwaarna hij geboeid werd weggebracht. Hij wordt verdacht voor anderhalf jaar den dubbelen moord gepleegd te hebben te Hengelo (G.) op een man en een vrouw, broeder en zuster. Na het plegen van dien moord is H die in Hengelo woonachtig was, spoorloos ver dwenen na eerst zijn goederen verkotht te hebben. Thans woonde H. te Heerlerheide zonder een beroep uit te oefenen. Hij is gehuwd, 57 jaar oud en moet vroeger veldwachter geweest zijn. Wel ontkent de gevangene, doch de bewijzen moeten overtuigend zijn. De verdachte zal naar Zutphen worden overgebracht. o Zware brand in Philips fabrieken. Een brandmeester in brand geraakt. De schade op eenige tienduizenden geschat. Eindhoven, 24 Jan. Hedenmorgen om streeks halfelf ontstond een hevige brand in een der bijgebouwen der Philips Gloei lampenfabriek. In een oogwenk stond de autogarage, waar de brand ontstaan was, in lichtelaaie. Het vuur vond gretig voed sel in de talrijke olie- en benzinevaten, daar aanwezig, zoodat zware, donkere rook zuilen omhoog stegen en zich over de stad verspreidden. De uiterlijke teekenen deden het aanzien, alsof het geheele gebouwen complex in brand stond. Een ontelbare menschenmassa stroomde van alle kanten toe om het onheil gade te slaan. De politie nam terstond uitgebreide maatregelen en zorgde voor een goede afzetting. Van de autogarage sloeg de brand onmiddellijk over naar een belendend gebouw met een zwaar geteerd dak, waar de Oude Timmer winkel gevestigd is. Deze stond ook terstond in lichtelaaie en brandde geheel uit, terwijl de autogarage totaal vernield werd. Het was bijna kwart over elven, een half uur na den aanvang van den brand, toen eerst de slangen op de waterleiding in actie konden komen. Even daarna kwam de autospuit aangereden, op welke thans aller hoop gevestigd was, om den brand te be dwingen. Aan de autogarage was niets meer te redden. Meer werk maakte men toen van het keeren van den brand in de Oude Timmerwinkel, Met bewonderens- waardigen moed drongen de brandweer mannen het perceel binnen. Door hun ijver had men een dankbaar resultaat en werd men binnen betrekkelijk korten tijd den brand meester. Te 12 uur, toen de auto spuit een half uurtje bezig was geweest, kon het vuur bedwongen worden geacht. Wel laaiden nu en dan de vlammen nog op, maar zij konden niet meer om zich heen grijpen. De ramp, die hierdoor een oogenblik onze stad had bedreigd, kon als afgewend worden beschouwd. De brand is ontstaan in de autogarage. Daar was te kwart voor elven een elec- trische lamp gesprongen, waardoor bijlig gende benzine in brand geraakte. Bij de pogingen, dit eerste begin te blusschen, kwamen de kleeren van den in de garage werkenden chauffeur De Wolff, in brand. Deze brandende kleeren werden den man van het lijf gerukt en hij moest ten slotte met ernstige brandwonden aan hoofd, han den en voeten worden weggevoerd. Hij is in de fabrieks-ziekenafdeeling door dr. Rentmeester behandeld en daarna per auto naar huis vervoerd. Zijn toestand is ernstig, doch niet levensgevaarlijk. Een viertal auto's, benevens veel timmer- materiaal is verbrand. De aangerichte schade wordt op eenige tienduizenden geschat. De brand wekte nog al sensatie onder het personeel der fabriek en de heer Staal, directeur der fabriek, had heel wat moeite om het personeel in bedwang te houden. Tot Commissaris der Koningin in Zeeland is benoemd Jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. Moordaanslag. Onder de gemeenten Venhuizen (N.-H.) is een moordaanslag gepleegd op een alleen wonende vrouw. De dader, haar zwager, is gearresteerd. Fokkerty cn Veeteelt. Vrijdag vergaderde te Waalwijk in hotel Verwiel de afdeeling Noord-Brabant van de nationale vereeniging tot bevordering der Paardenfokkerij in Nederland. Er werd besloten de vergaderingen te Waalwijk steeds op Vrijdag te houden. Tot commissaris in het hoofdbestuur werd herkozen met 31 van de 32 stemmen de heer D. van Buuren. Een verzoek om een 55-urige werkweek. Eenige sigarenfabrikanten te Gouda heb ben aan den Minister van Arbeid een schrij ven gezonden, waarin zij te kennen geven dat zij door de invoering der werkweek van 45 uren, niet in staat zijn hun bedrijf gaande te houden. Dat zij door de invoering van sigaren uit het buitenland, alsook door de huisin dustrie, niet meer de concurrentie het hoofd kunnen bieden en alzoo reeds sedert eenige maanden hunne fabrieken hebben moeten sluiten. Zij verzoeken derhalve den Minister hun toe te staan, de 55-urige werkweek in te voeren, in welk geval zij voornemens zijn hun personeel weder aan den arbeid te doen gaan, aangezien alsdan het stukloon met ongeveer 20 pCt. kan worden verminderd terwijl tevens de huisindustrie hierdoor zal worden tegengegaan. Ontslag van perse»cel. Wegens de heerschende malaise is Za terdag weer aan 16 werklieden van de cacaofabriek der firma Bensdorp en Co te Bussum ontslag aangezegd. Einde dezer week zullen een 60 tal werk lieden aan de Vereenigde Nederl. Touw- fabrieken te Edam ontslagen worden. Te Oude-Pekela heeft de cartonfabriek Brittania aan 80 werklieden het werk op gezegd. De Tielsche papierfabriek is Maandag wegens slapte stopgezet. Het mynongeval te Heerlen. De mijnwerker W. Simons die bij het mijnongeluk op de Oranje-Nassau-mijn vol gens de »Tel.« ernstig werd gekwetst, is Zaterdag overleden. De ongelukkige woonde te Mariendorf (Duitschland) en laat een echtgenoote met zeven kinderen achter. Dit is reeds de vierde doode in het mijn bedrijf in deze maand. o De storm op Texel. Het gat, dat deze week in den dijk van Horntje geslagen is, heeft men met zakken zand dicht gemaakt, zoodat voorloopig het gevaar geweken is. o De dubbele moord te Retranchement. Op 19 Januari 1919 werden zooals destijds is gemeld de 76-jarige I. Per- reis en zijn 77-jarige echtgenoote, wonende onder de gemeente Retranchement door tot nu toe onbekende daders vermoord, terwijl hun geld en sieraden werden gestolen. Wel was indertijd zekere D. aangehou den, doch hij werd later weer losgelaten. Thans schijnt in deze zaak meer licht te zijn opgegaan, zegt de xTel.c. Reeds di rect was vermoed, dat de daders zich in België ophielden en nu komt bericht dat te Brugge twee personen zijn aangehouden, als verdacht meer van dezen misdaad af te weten. Itederl&ndsche motorschoener gezonken. Twee opvarende vermist. De directie der Vrachtvaartmaatschappij •Neerlandia* te Rotterdam heeft van ka pitein P. Ellens van de motorschoener •Clara* uit Aarhus telegrafisch bericht gekregen, dat genoemd vaartuig nabij het eiland Samsö op de klippen geslagen en gezonken is. Van de uit 10 man bstaande bemanning zijn acht, waaronder de gezagvoerder op gepikt door het Deensche stoomschip »Nielst Holst*, dat Zaterdag te Aarhus arriveerde. Twee man der bemanning bevonden zich in een defect geslagen boot, die van de andere afgedreven was. In die boot waren de matrozen A. Duisterwinkel en P. van der Ploeg, beide van Rotterdam. Naar deze boot wordt nog gezocht. De »Clara* was 385 ton groot en eerst sedert 1919 ia de vaart. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Heusden maakt bekend, dat nog 'enkele paren Amerikaansche en Militaire Schoenen in kleinere maten tegen verlaagde prijzen ver krijgbaar zijn. Heusden, Januari 1921. De Burgemeester voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Door de „Heusdensche Harmonie" is een prachtige eerste kwaliteit Ringbas aangekocht. Voor dit instrument heeft een goede kracht zich aangemeld, zoodat dit zeker1» een flinke aanwinst en een sieraad bij de muziek zal zijn. Onze stadgenoot, de Heer H. J. van Eggelen Jr., is benoemd tot hoofd-ambtenaar ter gem. secretarie te Boxtel. Op Hemelvaartsdag hoopt de Muziek vereniging de Heusdensche Harmonie" deel te nemen aan het Muziek-Concours te Kuilenburg. Wij wenschen haar dien dag succes. Belangrijk daalde deze week de prijs der eieren, zoodat ze thans te bekomen zijn voor 11 cent per stuk. Nu geen buitengewoone, doch de gewone jaarlijksche voorjaars-uitvoering. Op Zondag 23 en Zondag 30 Januari andermaal een uitvoering van de R.K. tooneelclub: »Kunst en Vermaak.De Première van deze twee opvoeringen heeft plaats gehad. De vorige maal kon het geen onverdeeld stuiten lijden, doch moest de ijver van sommige acteurs publiek eens worden aangeprikkeld. Ditmaal hebben die acteurs bewezen, dat die prikkel goed heeft gewerkt, en daarom kan het ook ditmaal publiek onverdeeld stuiten lijden. Rekening houdend met de beschrenkte plaats en de beschrenkte middelen waar over ïKunst en Vermaak* beschikt, hebben schier alle Acteurs bij deze gelegenheid gegeven, wat er bij mogelijkheid door Dillantanten ook maar te geven is. Daarom bravo voor allen, voor spelers, regisseur en grimeur. Moge dit welgemeend doch ook welverdiend publiek woord van lof, sommige, acteurs, die, naar ik hoor, met het onzalig plan rondloopen, de planken verlaten, van dwaling huns weegs weerhouden, en hen, die de uitvoering ditmaal nog niet hebben bijgewoond aanspore dit alsnog a.s. Zondag te doen. Want werkelijk, indien ooit dan hebben wezenlijk Zondag de afwezigen veel gemist. De handel in vette varkens staat hier in de omgeving nagenoeg stil. 80 cent per schoon pond is de uiterste prijs, dien men bedingen kan we hoorden zelfs van aanbieding tot 70 cent bij een gewicht van bij de 200 pond. Maandagmorgen werd Heusden ver schrikt door het gerucht dat bij de firma Wed. Engelen een poging tot inbraak had plaats gehad, een feit dat in ons stil plaatsje tot de hooge uitzonderingen be hoort. Dit gerucht bleek waarheid te bevatten. Om twee uur in den nacht van Zondag op Maandag hoorde de bewoner L. Engelen, die alleen thuis was, gerucht in de voorkamer. Gewapend met een zak lantaarn en een knuppel ging v. E. op dit gerucht af en vond een man, klein van persoon met zwarten snor, zijn pet diep in de oogen getrokken en gewapend met een groot mes. Thans bleek dat E. niet verschrokken is, hij ging den man zoo geducht te lijf, dat een plas bloed de plaats aanwees waar hij met den inbreker was slaags geweest. Deze zag echter nog kans te onkomen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2