nr. Rook ons SUCCESMERK, S fc N O R S 0 de 10 cents s/gaar, MA&AZIJH "I L Tel. int. Hinthamerstraat 24, 's-BOSCH. Magazijn St. Jozef. Kinderkieediiig. Uitgever: L. J. YEERMAN, Heusden. No4056. Zaterdag 29 Januari1921, FEUILLETON. BAHLNANN's Ileeren- en Gori^iiiem. DRAAGT UND VAN alten* Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën wordentot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. BUITENLANDSCH OVERZICHT Reeds in de eerste vergadering van den Oppersten Raad van Maandag j.l. heeft zich bij de behandeling van de kwestie van de ontwapening van Duitschland een tegenstelling afgeteekend tusschen het En- gelsche en het Fransche standpunt. Het ging om de vaststelling van den termyn, dien men aan Duitschland zou stellen om die ontwapening ten volle uit te voeren. Volgens den diplomatieken medewerker van Havas, stelden de Engelschen toen voor, om de Duitschers vooraf te hooren alvorens hen ir. gebreke te stellen om de besluiten van den raad te aanvaarden. Briand achtte dit verhoor onnoodig, daar men te doen heeft met maatregelen, vroe ger vastgelegd in overleg met de Duitsche afgevaardigden. De andere delegaties gaven, om uit de moeilijkheden te komen, den middenweg aan, dat men definitieve be sluiten zou nemen en aan Duitschland be- teekenen, maar het gelegenheid zou geven om zich nader te verklaren over de mo daliteiten van de uitvoering. Later ont stond tusschen dezelfde partijen verschil van meening over het Duitsche oorlogs- materieel. Engeland stelde zich op het standpunt dat er genoeg wapentuig uitge leverd of vernield was, om Duitschland voortaan onschadelijk te maken, de Fran- schen stonden op striktere uitvoering van de militaire bepalingen en het einde was, dat de deskundigen voor leger, vloot en HET TESTAMENT MR. MEESON. Naar het Engelsch van H. Rider Haggard. 18) •Nu dan moeten de mannen zich opof feren,* zei Lord Holmhurst met ijzingwek kende kalmte, »Gods wil geschiedde 1 •Uw Lordschap wil zeker een plaats in een van de booten hebben,* zei de kapi tein. 3>Ik heb order gegeven, ze uit te laten en gelukkig breekt de dag aan. U draag ik op, de reederij van het schip later met den loop der zaak in kennis te stellen en mij te rechtvaardigen. De booten moeten koers nemen naar Kerguelenland, circa 70 mijlen Oostwaarts. •Dan zult ge uw verklaringen aan een an der dienen mee te deelen, kapitein,* luidde het antwoord, »want ik zal blijven en het lot van de andere mannen deelen.* Lord Hulmhorst zei die woorden zonder eenige zucht tot grootspraak. Neen neen,* zei de kapitein, terwijl zij zich ijlings weer naar het achterdek begaven. »Hebt gij uw revolver bij U •Ja.« Goed, houd hem dan gereed. Gij zult hem wellicht nog noodig hebben, want de lui zijn voornemens de booten stormender- luchtvaart belast werden met de opdracht, om na te gaan wat er nog ontbrak aan de uitvoering van de militaire bepalingen. Beslist is er dus nog niets, want het rap port van de deskundigen dient afgewacht te worden. De moeilijkheden, die zich al dadelijk voordeden, zijn teekenend, omdat ze over de ontwapeningskwestie het minst verwacht werden. Dagen lang had de Engelsche pers ons verzekerd, dat juist daarover de overeenstemming al zoo goed als bereikt was. Te Spa was Lloyd George trouwens nog zeer bezorgd geweest over de Duitsche wapening, zoodat zijn bedenkingen tegen het standpunt van Briand de Franschen weer argwanend zullen maken. Dinsdag heeft men beraadslaagd over Oostenrijk, en wel in volmaakte overeen stemming. Men was het er over eens, dat Oostenrijk geholpen moet worden, ook omdat de gezondheid van den toestand daar zeer nauwsamenhangt met dien in de landen er om heen, en kan echter wel nagaan, dat de geallieerden zeiven die hulp niet kunnen verschaffen. Frankrijk rekent al met den eersten Duitschen termijn van schadeloosstelling om zijn begrooting in evenwicht te krijgen. Engeland staat voor een probleem van schuldaflossing, dat als eersten eisch stelt dat er op alle uitgaven bezuinigd wordt, en over Italië en België kan men zwijgen. De onoplosbare moei lijkheid werd dus weer in handen van een commissie gesteld, nadat Lloyd George als het einde van alle wijsheid had verkon digd, dat Oostenrijk moeilijkheden zou ont moeten, als het bij de mogendheden wilde hand te veroveren. De dag begon blijkbaar aan te breken en wierp zijn bleeken schijn op de ont zettende scène aan boord van het schip. Om de booten hadden de officieren en eenige matrozen zich verzameld, teneinde ze met vereende krachten uit te laten. Reeds was er een te water. Daarin bevond zich Lady Holmhurst, dien men tegen haar wil gedrongen had er in plaats te nemen, en nu om man en kind riep. En met haar bevonden zich een aantal vrouwen en kinderen, alsmede een half dozijn matrozen met een officier. Augusta merkte haar vriendin in de schemering op en riep haar toe 1 ïBessie, Bessie Lady Holmhurst, alles in orde ik heb het ventje.* Lady Holmhurst hoorde haar en wenkte haar met de hand. Het volgende oogenblik reeds stieten de man nen de boot af en een seconde later was deze reeds in de duisternis verdwenen. Op dit moment voelde Augusta zich door een krachtige hand in den arm gegrepen. Zij keek op. Het was mr. Tonbey, die in de andere hand een revolver hield. •Goddank,* hoorde zij »ik heb haar ge vonden, maar nu gauw, gauw, dezen kant uit.* En hij duwde haar naar achter, waar een tweetal matrozen bij de kenter- balken van een kleine boot stonden, die reeds half buiten boord geheschen was. •Vooruit eerst de vrouwen,* riep een officier, die met het inschepen belast was. Een aantal mannen drongen naar voren. leenen, en zich daarom rechtstreeks met particuliere bankinstellingen in verbinding zou moeten stellen. Voor het nemen van zulk een besluit zou de zaak niet in den Oppersten Raad hebben behoeven te komen en in Weenen moeten de woorden van Lloyd George een ontmoedigenden in druk maken. Van de Roomsch-katholieke kerk, tot wier trouwste dochteren Oosten rijk altijd heeft behoord, is, zooals men uit den brief van den Paus aan kardinaal Gas- parri moet opmaken, al evenmin hulp te verwachten, want de kardinaal-staatssecre taris wordt er alleen in uitgenoodigd om, ten behoeve van het ongelukkige land een beroep te doen op het diplomatieke corps, dat bij den Heiligen Stoel geaccrediteerd is, wat niet meer dan platonische beteeke- nis kan hebben, nu de Opperste Raad aan de zaak. haar aandacht gewijd heeft." Uit Amerika, dat in Europa al genoeg onin bare posten naar zijn zin heeft uitstaan, hoort men niets, behalve dan wat de par ticuliere liefdadigheid doet. Het gevaar, dat de Oostenrijksche regeering het een of andere wanhopige besluit neemt, is nog niet verminderd en dan kan de toestand er slechts wanhopiger door worden. Emigratie op groote schaal zou een hulp middel kunnen zijn, als het geld, dat de Oostenrijksche landverhuizers in het nieuwe land brengen, er eenige waarde had. Het eenige lapmiddel is voorloopig het verkoopen van arbeid aan het buitenland, dat dan met geld, dat in de wereld gangbaarheid heeft, of met voedsel kan betalen. Een GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Oud-Hollandsch tinwerk. Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. GUSRO ZILVER - ALPACCA Tafel-, Dessetf-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver, j voorheen u^smo, jagq. krijbolder Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. »Eerst de vrouwen de vrouwen voor aan »Ik heb geen haast 1 riep Augusta, die met het bevende kind in haar arm bleef staan. Deze vastberaden houding oefende althans gedurende de enkele sekonden op de mannen om haar heen een kalmeeren den invloed uit. Vooruit zei mr. Tombey en hij hukte zich, om haar op te heffen en haar in de boot te kunnen duwen, bij welke poging hij bijna door een man in zijn buurt werd omvergeworpen. Het was mr. Meeson en toen hij dezen herkende, gaf hij hem een stomp in .de borst, zoodat de man bijna ruggelings op het dek te land kwam. •1000 pond voor een plaats schreeuw de hij, •ÏOOO pond voor één zitplaats in de boot En wederom deed hij een poging, om in de boot te klauteren. Doch wederom werd hij teruggestooten. En Tomby nam Augusta en het kind in zijn krachtige armen en zette beiden in de boot neer. Daarop kuste hij haar op 't voorhoofd en mompeldex>God zeger.e U, vaarwel Op dit moment verhief zich een ont zettend geschreeuw. De boeg van het vaartuig zonk blijkbaar. Augusta meende duidelijk de woorden te hooren »wij zin ken, wij zinken.* Uit het binnenste van het schip kwamen de stokers naar boven vliegen. Hunne zwarte gezichten konden de algemeene paniek slechts vermeerderen. Zy ijlden naar het achterschip, gevolgd eerste poging in die richting ziet men in den invoer van houten huizen uit Oosten rijk in ons land. De beraadslaging in den Oppersten Raad over de Oosterste kwestie heeft evenmin iets beslissends opgeleverd. Men zal alles overlaten aan eene conferentie, die in de laatste week van Februari te Londen bijeen zal komen en waaraan Grieken en Turken zullen deelnemen. In zake de schadevergoeding neemt de Duitsche regeering het volgende standpunt in. Het is een dringend belang van Duitsch land het bedrag van zijn schuld voor schade vergoeding zoo spoedig mogelijk te kennen en Duitschland heeft er volgens het verdrag recht op er 1 Mei 1924 kennis van te krijgen. Duitschland erkent intusschen, dat die vaststelling met moeielijkheden gepaard gaat. De Duitsche regeering zou daarom bereid zijn van het vasthouden aan den termijn af te zien, indien zij er in slaagt zich met de geallieerde regeeringen te ver staan over gedeeltelijke betalingen door Duitschland gedurende de eerste 5 jaren. Zij heeft daartoe een plan voor öjaarlijk- sche betalingen als uitgangspunt voor nadere besprekingen aangenomen. De Duitsche regeering verlangt echter, dat ten spoedigste Duitschland's prestatie vermogen vastgesteld wordt en dat over het bedrag van het totaal der schuld niet pas na afloop van de 5 jaar, maar zoo spoedig mogelijk nader onderhandeld zal worden. Dit verlangen is door den Fran schen gezant te Berlijn als rechtmatig erkend. Zonder een tegemoetkoming van de geallieerde regeeringen op de punten, die door de Duitsche gedelegeerden te Brussel aangewezen zijn, zou de Duitsche regeering het aannemen van de 5 jaac- lijksche betalingen, die harerzijds een groote tegemoetkoming zijn, niet kunnen verant woorden. De reeks van berichten over het stil zitten van of het verkorten van werktijden in fabrieken en werkplaatsen in verschil lende landen wordt op hoopvolle wijze onderbroken door een bericht uit Engeland dat eenige blikfabrieken in Wales weer beginnen te werken en dat de karitfabrieken te Ayrshire, die sedert Juli met vermin derde k#acht werkten, weer in vollen gang zijn. Een groot reeder verklaarde in eene vergadering van aandeelhouders te geloven, dat de malaise haar hoogste punt had be reikt en eenige verbetering te verwachten was, terwijl de president van de Kamers door een menigte matrozen en Landver huizers. •Bestormt de booten,* riep een stem met een sterk geprononceerd Iersch accent, •of wij moeten ellendig verzuipen.* Bij deze woorden drong de waanzinnige me nigte, al vloekende en tierende, naar de booten. In een paar seconden waren de vrouwen en kinderen,, die op het te water laten stonden te wachten opzij geduwd en met ruwe kracht poogde men de booten te bemachtigen. Augusta zag nog, hoe mr. Tombey en Lord Holmhurst, die juist ook op de plek verscheen, en de officieren, met hunne pistolen vuur gaven. De Ier en een man in zijn buurt stortten op den grond. Wat geven wij om die pistolen jon gens 1* riep een stem, 'tis hetzelfde of je neergeschoten dan verdronken wordt. In de booten is toch hoogstens voor de helft onzer plaats. ïVoóruit 1* en een tweede bestorming volgde. Weder ston den alleen de drie moedige mannen onver saagd daar tegenover. En wederom knal den de revolverschoten. >Bill,« riep de man, die het touw van de boot vasthield, •laat de boot gauw naar beneden, anders veroveren zij haar.* Bill liet zich dit geen tweemaal zeggen en liet de boot zakken, juist op het mo ment dat het gepeupel, zich er van mees ter wou maken. Nog vier of vijf sekon den en de boot zweefde boven het water. Een der mannen deêd een poging om van Koophandel te Londen voorspelde, dat in 1921 de donkere wolk van de werke loosheid snel zou verdwijnen en dat het één van de beste jaren zou worden, die Engeland ooit gekend heeft. BUITENLAND. Twee dooden en acht gewonden. Een sergeant en een gewoon soldaat zijn gedood, en een officier en 7 manschappen zijn gewond, tengevolge van een hinder laag, gelegd aan een militaire vrachtauto in de buurt van Thurles (Ierland). o Wereldtentoonstelling te Manchester. Te Manchester is een beweging op touw gezet om, ten einde handel en industrie op te wekken, een groote internationale wereld tentoonstelling te organiseeren, op voorbeeld van die, welke gehouden zijn te Chicago, Saint Louis en Parijs. Men stelt voor, die tentoonstelling te houden in 1923 of 1924. Men meent, dat het plan een groot succes zal blijken, in het bijzonder gezien de plaats, die Manchester inneemt in den wereld handel en -industrie. Spoorwegongeluk. In een plaatsje in Zuid-Wales meldt de »Msbd.« is een sneltrein in volle vaart op een anderen trein geloopen. De ma chinisten van beide ireinen werden gedood, benevens een tiental reizigers. Er waren 20 gewonden, waaronder een katholieke lord van het Hoogerhuis. De materieele schade was aanzienlijk. van boord in de boot te springen. Hij kwam op den rand terecht, doch viel in het water en was een oogenblik daarna verdwenen. Een der vrouwen, de echtgenoote van een rechter, wierp haar kind omlaag. Au gusta probeerde het op te vangen, doch slaagde er niet in de knaap zonk jam merlijk inde diepte. Reeds hadden de beide matrozen de boot van het schip ge- stooten, toen de scheepsspiegel van de Kan- geroe zich op het water verhief, zoodat de schroef en de geheele stuurinrichting zicht baar werden. t£)p hetzelfde oogenblik stortte mr. Mee son, in zijn verlangen naar zelfbehoud, met een luiden schreeuw, in het water. Met een 2waren plof viel hij, op enkele voeten afstands van de boot in zee. Spoedig kwam hij weer boven en smeekte hij, in de boot geholpen te worden. •Slaat dien ouden rakker met je roei spaan op zijn vingers, anders trekt hij on ze boot nog omver,* riep de eene der beide matrozen. •Neen, neen riep Au gusta, die getroffen werd, toen zij den ouden vijand in zulk een hopelozen toe stand opmerkte, »daar is nog ruimte ge noeg in de boot.* •Nu goed, maar houd je dan stevig vast aan de boot,* zei de matroos, »zoodra we in open vaarwater komen dan zullen wij je binnen boord halen, 1 (Wordt) vervolgd), voor liet Land van Htisfei ti Atteia, de Laiistraat sn de Bommglerwaarü VAN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1