Influenza^ öanaperin Gebruikt TABLETTEN 13 Negers naar de gerangenis gebracht. Te Morlin (Noord-Carolina) werden 13 negers naar de gevangenis gebracht. Een gemaskerde menigte haalde twee hunner uit de cellen en lynchte hen. Dit relletje was uitgelokt door de arrestatie van 5 leiders van de aldaar wonende negers. Er zijn allerlei ongeregeldheden voorgevallen en een aantal negers werden op kanonnen vastgebonden. Etn brutale mitdaad. Zaterdagavond is te New-York weer eens een brutale misdaad gepleegd. Zekere Henry Young, die een winkel heeft in de 42ste straat, zat, na de sluiting, met vier vrienden kaart te spelen in een achterkamer. Er reed een auto voor, en vier personen dron gen den winkel binnen. Toen zij merkten, dat er menschen in de achterkamer waren, begaven zij zich daarheen en bevolen den eigenaar en zijn vrienden, de handen om hoog te houden. De heeren vermanden zich echter, grepen elk een stoel en sloegen er op in. De bandieten schoten er onver schillig op los, doodden een van de kaart spelers en wondden den eigenaar van den winkel Young op vijf plaatsen. Ten slotte kozen de boeven het hazenpad en wisten in hun auto te ontkomen. Lieden die hen zagen wegrijden beweren, dat het jonge lieden, bijna nog jongens waren. o Een dubbele paniek. Te Valencia had Zaterdagmorgen een rumoerige manifestatie van arbeiders plaats. De politie meende te moeten ingrijpen en voerde verschillende charges uit, waardoor een paniek ontstond. Nog grooter werd echter de algemeen schrik, toen plotseling een vijftal leeuwen verschenen, die uit een dichtbij gelegen circus waren losgebroken. Slechts met groote moeite slaagden de dierentemmers er in de beesten weer in de hekken te krijgen. Aan de relletjes was echter voor goed een einde gemaakt. Ruim een half millioen verdwenen. Zondagmorgen vond het personeel van een der grootste hotels te Nice een Zuid- Amerikaansche familie van drie personen bedwelmd in de slaapkamer liggen. Een groot gedeelte van het vermogen, bestaande uit juweelen en bankpapier, ter waarde van ruim een half millioen gulden was[gestolen. Groote brand in de Yer. Staten. De schade op 4 millioen dollar geschat. Athens, (Staat Georgia V.S.) 26 Jan. In de zakenwijk alhier zijn drie blokken huizen geheeel door brand verwoest. De schade wordt op 4 millioen dollar geschat. De oorzaak van den brand is onbekend. BINNENLAND. Do hoofdcursus. Men deelt aan de Msb. mede, dat te Kampen bericht is gekomen dat de hoofd cursus zal worden verplaatst naar Alkmaar en dat in het hoofdcursusgebouw de cen trale cursus zal worden gevestigd. De achturige arbeidsdag. 117 Werkgevers en 298 werknemers te Axel verzoeken in een adres aan den minister van arbeid te bevorderen de in trekking van de wet op den achturigen arbeidsdag. o Hondsdolheid. In het dorp Onstwedde (Gr.) zijn een 8-tal honden en eenige katten, lijdende aan hondsdolheid, afgemaakt. Vermoed wordt, dat de ziekte overgebracht is uit Duitschland. De burgemeester heeft de ingezetenen gewaarschuwd tegen het aan- koopen van honden over de grens. —o— De Rijksmiddelen. Uit den staat der opbrengst van 's Rijks middelen over de maand Dec. 1920 blijkt, dat deze maand een vermeerdering aan toont van bijna f 9 millioen (8.962.560.51), vergeleken met Dec. 1919, en voor 'tge- heele jaar f 110.714.627.93j. De ver meerdering in 1919, vergeleken met 1918, bedroeg f 79.680.019.98|. De opbrengst over Dec. 1920 beliep f 41.151.277.64J, tegen f 32.188.717.13j, in Dec. 1919idem over 1920 totaal f439.624.590.96 tegen f 328.911.963.02j over 1919. Oneerlijk postbeambte. Voor de Arnhemsche rechtbank heeft terechtgestaan de postbeambte L. v. Z., uit Arnhem, beschuldigd in den nacht van 10 op 11 December uit een postpakket f 10.000 te hebben ontvreemd. De eisch luidde 2 jaar gevangenisstraf. Een oneerlijke nachtwaker. Door den nachtwaker van den Nationalen Nachtveiligheidsdienst J. M. M. werd mede gedeeld, dat hij de deur van perceel Hooge- zand 62n te Den Haag, waarin is geves tigd de goud- en zilver winkel van den heer K., had opengevonden. Bij onderzoek bleek, dat in genoemd perceel was ingebroken en dat voor een waarde van ongeveer f 2000 aan gouden en zilveren horloges en ringen was ontvreemd. Sporen van braak werden evenwel niet gevonden. Een tweetal rechercheurs, die een onder zoek instelden, koesterden argwaan tegen den waker en bij onderzoek werden in de voering van zijn jas gevonden 6 zilveren en nikkelen horloges en 5 gouden ringen, benevens een revolver met scherpe patronen. Met de eigenlijke inbraak moet de nacht waker evenwel niets hebben uit te staan. Een onderzoek naar de daders van deze inbraak wordt nog ingesteld. De nachtwaker is in arrest gesteld. Onjuiste verklaring. De Bredasche Rechtbank veroordeelde een geneesheer, die een milicien de ge neeskundige verklaring gaf, dat hij wegens ziekte niet in zijn garnizoen kon terug- keeren zonder onderzoek van den betrok kene, wien volgens twee medici destijds niets mankeerde, tot veertien dagen ge vangenisstraf. De eisch was 4 maanden. Voor de muizen. Te Lehe kwam de landbouwer G. tot de ontdekking dat zijn f24.000 aan bank noten door muizen bijna geheel opge peuzeld waren. Verboden loterijeo. De A v p. verneemt, dat aan het Dep. van Justitie overwogen wordt, krachtig op te treden tegen alle obligatie-Maatschap pijen, als zijnde verkapte loterijen, wier administratie fraudeleus is. Moord of zelfmoord. Men meldt aan de »Tel.« uit Waddinx- veen, dd. 24 Jan. Hedennamiddag vond men op een zij weg van* het Goudsche Rijpad in de ge meente Alphen aan den Rijn het lijk van den ongeveer 25-jarigen Rijksveearts P. van den B., wonende aihier. Het hoofd van den overledene was doorboord met een kogel. De revolver, waarmede de daad waarschynhjk is geschied, lag in de on middellijke nabijheid van het lijk, terwyl de vingers krom stonden, precies in den vorm van de kolf van de revolver. Of men hier echter met zelfmoord te doen heeft, wordt betwijfeld. De politie te Alphen a/d Rijn heeft de plaats, waar de moord plaats vond, nauwkeurig onderzocht, echter zon der resultaat. Enkele personen hadden den veearts wel in den omtrek zien fietsen. Ook was er maar één fietsbandenspoor op het wegje en wel 't spoor van het rijwiel van den veearts. Op het lijk vond men enkele brieven, allen ongeteekend. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. o Landbeuw en veeteelt. Yan 9 tot 16 Jan. kwamen in ons land voor 60 gevallen van mond- en klauwzeer, verdeeld over 54 gemeenten. In Noord- Brabant waren de cijfers resp. 12 en 11. De gaiprys. 4 De gasprijs te Utrecht wordt 1 Februari verlaagd van 20 tot 18 cent. o Vergadering van den Raad der Gemeente WIJK ca. op Dinsdag 25 Jan. 1920, vm. 9.30 u. Voorz. Ed.Achtb. Heer R. J. v. Doveren. Secr. WelEd. Heer E. Sluijmers. Aanwezig de leden Bouman, v. d. Pol, v. Kuijk, v. d. Velden, Roza en Boenders. Afwezig het lid Vos. Het lezen van de notulen wordt uitge steld tot de volgende vergadering, omdat deze wegens ziekte van den Secretaris niet gereed zijn gekomen. Ingekomen stukken Bezwaarschrift tegen hunnen aanslag in den Hoofd. Omslag doof II. de Waal, A. de Waal, Wed. N. v. Bergeijk en M. de Kok. Deze stukken worden in handen gesteld van de daarvoor aangewezen com missie. Een schrijven van de Coöp. Boerenleen bank Wijk en Aalburg, waarin wordt verzocht de bij deze coöperatie aangegane geldleening met de rente binnen den tijd van 8 dagen af te lossen, wijl door het vast leggen van gelden in gemeenteleeningen, de bank op een gegeven oogenblik niet zou kunnen voorzien in het verleenen van crediet ten behoeve van den landbouw. Het lid v. d. Pol vraagt hoe groot het bedrag is en of niet een leening aange gaan zou kunnen worden bij de Nationale Credietbank in den Haag. De Voorzitter antwoordt hierop dat het bedrag f 7500.groot is, dat vroeger reeds beproefd is van de bedoelde bank geld ter leen te krijgen, doch dat dit op eene mislukking was uitgeloopen en hij dus van een hernieuwde poging niet veel verwacht. Ook verwacht spreker niet veel van het aangaan eener obligatieleening met uitloting, zooals door het lid Roza wordt voorgesteld. Het voorstel van het lid v. d. Pol om eens bij zijn neef, die procuratiehouder is bij de Nationale Credietbank, te informee- ren, wordt dankbaar aanvaard. Hierop wordt besloten de Boerenleenbank te berichten, dat zoo spoedig mogelijk be proefd zal worden geld te leenen en dan de aangegane geldleening zal worden af gelost. Een schrijven van den heer Platteel, de nieuwbenoemde onderwijzer, waarin deze mededeelt niet met 45 Febr. in dienst te kunnen treden, omdat het hem tot heden niet is gelukt een kosthuis te krijgen. Een verzoek van het Gemeentebestuur van Bergen op Zoom om adhaesie te be tuigen aan haar adres gericht tot H. M. de K ningin. In dit schryven wordt er op gewezen, dat in Bergen op Zoom aan den ambtenaar van den Burg. Stand volgens voorschrift van Ged. Staten een salaris van f1200.moet worden gegeven. Het gen. Gemeentebestuur acht een salaris van 1600.voor deze werkzaamheden, die tijdens de gewone kantooruren plaats heb ben, ruim voldoende en protesteert daarom bij H. M: tegen dat voorschrift. De Voorzitter zegt dat het voorstel van Ged. Staten reeds is goedgekeurd en stelt daarom voor dit schrijven voor kennisge ving aan te nemen. Hiertoe wordt besloten. De Voorzitter verzoekt de commissie die belast is geweest met het onderzoek der gemeenterekening 1919, rapport uit te brengen omtrent dit onderzoek. Het lid v. d. Velden neemt namens deze commissie het woord en zegt, dat volgens de Gemeentewet, binnen 7 maan den, nadat het jaar waarover den dienst loopt, is verstreken, de Gemeenterekening behoort te worden ingediend en de com missie er dus hare afkeuring over moet uitspreken, dat dit niet heeft plaats gehad. Verder zijn eenige bescheiden ontdekt, die niet voldoende waren geteekend, en onder Hoofdstuk 8 een klein verschil van f 3. dat inmiddels door den Secretaris in orde is gebracht. Voor het rijzen hoofd, beter bekend onder den naam bol, staat een ontvangst van f 456.36 en een uitgaaf van f 489.83. Onder deze uitgaaf is begrepen een schip grint ter waarde van f231.75. Spreker merkt op dat voor den bol nooit geen. schip grint is gebruikt, als deze hoe veelheid 5 a 6 ellen bedraagt, dan is het veel. Trekt men van de uitgaven het bedrag van f231.75 dus af, dan is er voor den bol geen nadeelig, doch een voor- deelig saldo. Spr. haalt dit aan omdat den bol nogal eens in de vergadering ter sprake komt. Verder is de rekening in orde be vonden, en adviseert de commissie met een woord van dank aan den Gemeente ontvanger, de rekening 1919 goed te keu ren in ontvangst op f47.301,566 en in uitgaaf van f50.761,94, sluitende alzoo met een nadeelig saldo van f3460,376. Het lid v. Kuijk merkt op, dat hem den post voor het verrichten van politiedienst door den onbez. rijksveldwachter Bouman hoog voorkomt. De vorige Raad droeg den veldwachter Leijdsma de distributie regeling op, om hem geen verhooging te behoeven te geven, doch gaf aan den an deren kant f350.uit aan Bouman plus een toelage aan de Rijkspolitie. Wethouder Bouman merkt den spreker op, dat de rege.ling der politiediensten bij den Voorzitter berust, dat echter indertijd door den ouden Raad de distributieregeling den veldwachter Leijdsma was opgedragen omdat deze zoo met zijn vrouw moest sukkelen. Was voor de distributie een ander persoon aangesteld moeten worden, dan zou het de gemeente veel meer gekost hebben. Het lid v. d. Velden meent ook, dat de Gemeente er dan niet zoo goedkoop zou zijn afgekomen. Deze zegt verder, door den Voorzitter in de gelegenheid te zijn gesteld de laatste rekening over de jaren '15, '16, '17 en '18 over den veelbespro ken bol na te zien. Dat hem is gebleken dat de ontvangsten over déze jaren be droegen respectievelijk f780.70, f902.21, f 209.22 f668.86, totaal dus f2560.99 De uitgaven bedroegen f 119.10, f193.67 f 139.65, f 128.75, totaal dus f581,17, zoodat er een batig saldo is van f 1979.82. Waren de baten dus steeds voor het onderhoud van den bol gebruikt dan zou deze op 't oogenblik niet in zoo'n slechten toestand verkeeren. Spreker zou daarom eene leening willen aangaan en den bol ineens radicaal in orde willen doen bren gen en deze leening aflossen uit de op brengst van den bol. De Voorzitter zegt bedragen te hooren noemen van f 900.doch kan zich niet herinneren, dat de bol ooit voor dit bedrag is verhuurd geweest, misschien dat de Secre taris eenige inlichtingen kan verstrekken. Deze verklaart, dat de door den heer v. d. Velden genoemde cijfers juist zijn en de opbrengst over die jaren werkelijk zoo hoog is geweest. Alle gegevens zijn echter aan Ged. Staten verstrekt met het oog op de vaststelling van de nieuwe verordening. Het lid v. d. Velden zegt dat de Ge meente voor een groote schuld zit. De distributie is daarvan in hoofdzaak de schuld, daarover wil spreker ook niemand een verwijt maken, want hij vertrouwt, dat dit geld wel nuttig besteed is. Deze groote schuld mag volgens spreker geen beletsel *zyn, om de zaak maar te laten hangen, temeer niet nu uit de rekeningen blijkt, dat de kosten te dekken zijn uit de op brengst van den bol. De grossier Schou ten, die wel het meeste goed aankrijgt en veel belasting betaalt, noemde het tegen spr. een schandaal zooals de bol er bij lag en beweerde dat het haast een onmoge lijkheid was om zijn goed af te halen. De Voorzitter zegt dit niet ligt aan den toestand van den bol, maar aan dé slechte hitten van Schouten, die deze echter in middels heeft opgeruimd. De boeren die hun bieten naar den bol hebben gereden konden er best op en af komen. Gaat men voor den bol aan het baggeren, dan zakt de kant toch weer weg. Het lid v. d. Pol wil het op en af komen van den bol nog laten rusten, doch vindt het ongehoord dat beurtman Vos zich zelf en een ander voor den steiger altijd in den weg ligt. Het is volgens spreker voorgekomen, dat een passagier met zijn paard -naar Aalburg moest omdat hij hier onmogelijk aan boord kon komen. Het lid Roza kan niet goed begrijpen, dat er in 4914 wel gebaggerd kon worden en dit nu niet zou gaan, toen was een begrooting der kosten opgemaakt en was daarvoor een post op de begrootihg uit getrokken. Wethouder Bouman zegt dat in 1914 door den Raad besloten was den bol te doen repareeren en de rivier er voor te doen uitbaggeren. De oorlog is toen echter gekomen, waardoor het werk werd uitge steld en later maakte het de distributie schuld onmogelijk. Spreker erkent den slechten toestand doch zou met het oog op de groote schuld die de gemeente reeds heeft de zaak nog willen uitstellen. Als men toch doorgaat met schuld te maken, dan zal het volgens spreker niet de oude Raad zijn die schuld heeft gemaakt, doch wel degelijk de tegenwoordige. In het najaar zijn duizenden kilo's bieten verscheept, al is de toestand slecht, on houdbaar is hij nog geenszins. v. d. Velden. Dat behoeft de Gemeente geen geld te kosten, die reparatie kan uit de opbrengst van den bol betaald worden. Uw verwijt, dat wij de Gemeente op kos ten jagen is ongegrond. v. d. Pol. Precies, precies. Bouman. Er is nog geen vergadering geweest, of uwe partij, en in hoofdzaak het lid v. d. Velden is het geweest, die de kosten maar wil opdrijven. v. d. Velden. Als u maar eens wilt opnoemen, welke uitgaven overbodig zijn geweest, ik wil niet verweten worden, dat ik het ben, die de Gemeente op kosten jaagt. Bouman. Een lijkkoets, een nieuwe secretarie. Slot in het volgend nummer. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. De nieuwe schoolcommissie werd Dinsdagavond door de Burgemeester dezer gemeente geïnstalleerd. Tot Voor zitter werd benoemd de heer Mr. C. W. v. Ommeren en tot secretaresse rnej. E. Knoop. Tot plaatsvervangend Voorz. de heer Carpay en tot plaatsvervangend secr. de heer Hendriks. Werkendam. De heer B. C. E. van Steenbergen, Ontvanger der Registratie en Domeinen alhier, is in gelijke betrekking benoemd aan 't kantoor No. 1 te Am sterdam. Andel. Op Woensdag 2 Febr. a.s. zal in het Café ven de wed. B. Bouman a/d Rib alhier, door den heer C. Kole, Hoofdcontroleur der Coöperatieve Beet wortelsuikerfabriek te Zevenbergen eene bespreking met de landbouwers van Andel en omstreken worden gehouden met het doel als lid bietenverbouwer bij voornoemde Coöperatie zich aan te sluiten. De ver gadering is voor ieder toegankelijk. Aalburg en Heesbeen. Op het zes tal, tot beroeping van een Predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Delft, komt o.a. ook voor Ds. N. C. Bakker alhier. Almkerk. Naar wij uit goede bron vernemen, hoopt de Gemengde Zangver- eeniging «Eendracht maakt Machte te Uppelschendijk (gem. Almkerk) alhier in het begin der volgende maand een open bare uitvoering te geven in het Gymnas tieklokaal aan de Voorsteeg. Wij wenschen deze nog zoo jonge vereeniging van harte succes. Het hulppostkantoor alhier zal vanaf heden des Zaterdagavonds om 6 uur ge sloten zijn. Dus niet meer tot 7 uur zooals voorheen. Besoijen. De Obligatie-leening dezer gemeente, groot f 60.000 waarvan de in schrijving was opengesteld vóór of op 1 Februari 1921 was op 24 Januari 1921 reeds geheel volteekend. Capelle. De heer J. Huijsman alhier is benoemd tot Armmeester van het Alg. Burg. Armbestuur dezer gemeente. De heer J. P. Konings alhier is benoemd tot onderbrandmeester bij de brand weer dezer gemeente. Naar men ons uit goede bron mede deelt zal alhier een wachtgeldregeling tot stand worden gebracht voor de werkloozen bij de schoenindustrie. Zondag a.s. zullen de twee elftallen onzer voetbalvereeniging »Excelsior« op het Achillesterrein te Tilburg een competitie match spelen, respectievelijk tegen Achilles III en Achilles IV. Nienwendijk. Vrijdagavond 4 Febr. zal in de Chr. School alhier, vanwege de Chr. Schoolvereen,, een ouderavond geor ganiseerd worden, waarop ouders en leden der vereen, vrijen toegang hebben. Naar wij uit goede bron vernemen zal de hengst »Cubald«, die 't vorig jaar in den Biesbosch gestationeerd was, thans bij P. A. Vermeulen gestald worden. Waspik. De collecte, Zondag in de R. K. Kerk alhier gehouden, voor den bouw eener R. K. Kerk in de Mynstreek, bracht ruim f200 op. De bevolking dezer gemeente bestond op 31 Dec. 1920 uit 1732 mannen, 1625 vrouwen Totaal 3357 personen. Het 4jarig zoontje van den heer M. de Z. had het ongeluk in een emmer met kokend water te vallen. Na een zeer smartelijk lijden is het kind aan de gevol gen overleden. Raamsdoaksveer. Bij den land bouwer A. L. moest een paard wegens dolheid in den kop afgemaakt worden. Dat zal zeer zeker voor dien landbouwer een schadepost zijn. De heeren G. Oosterling, M. Rib- bens, L. v. d. Waals en P. C. v. Dongen werden gekozen als Bestuursleden van de Chr. Middenstandsvereeniging. Van de werf der N.V. Scheeps- bouwwerven v. h. P. en A. Ruijtenberg werd met gunstig gevolg te water gelaten de voor Fransche rekening gebouwde lichter «Verdunt groot 400 ton. Tot Bestuursleden van de R.C. Vrouwenkiesvereeniging alhier werden o.m. gekozen de damesMevr. Heere, Mevr. Simonis-v. Laarhoven, Mej. A. v. Son en Mej. M*. de Kleijn. Voor de betrekking van Wijkzuster voor het Groene Kruis te dezer plaatse kwamen slechts drie sollicitaties in. Het aanvangsalaris is f 1600. Een der Weensche kinderen, liefde rijk opgenomen bij dhr. M. alhier, geraakte met een been in een emmer met kokend water en bekwam hevige brandwonden. A.s. Dinsdag en Woensdag wordt in de oud Openb. School een Bazar ge houden, waarvan de netto opbrengst ten goede komt aan de alhier bestaande Groene Kruis Afdeeling. Waar er zeer veel, en daaronder vele prachtige voorwerpen te koop zullen aangeboden worden is het te hopen dat er vele kooplastige uit deze en omliggende gemeenten zullen komen, opdat het succes reusachtig zij.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2