|K#?' Und van altena Uitgever: L~ J. VEERMAN, Heusden. No. 4057. Woensdag 2 Februari1921. Bi tiii nr. tetourt een üoeisel. i i:uiLLiyroi\. HET TESTAMENT ww§ v.T-'-.'v v<-:- tj %f|É' s. - H Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. A bonne mentspr ij s: per 3 tnaanden 1.25, en franco per post beschikt 1.40, Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT In de Daily Telegraph worden onthul lingen gedaan over de vindingrijke methoden waarmee de mogendheden den toestand in Klein-Azië willen herzien met inachtneming van den grondslag van het tractaat van Sèvres. Het zal volgens den medewerker van genoemd blad een compromis worden waarbij de Grieksche troepen uit Klein- Azië worden teruggetrokken en Smyrna, hoewel onder souvereiniteit van den Sul tan, een Grieksche economische invloedsfeer zou worden onder bescherming van eene internationale gendarmerie. Men meent te Rome, dat. zulk een re geling zoowel de Turksche eigenliefde als den Griekenschen wensch naar demobili satie zou bevredigen.® De oplossing is geniaal, in zooverre zij niets optost, en geen mensch ter wereld meer zal kunnen uitmaken wat Smyrna dan eigenlijk is. Het zou zonde zijn, in dien de internationale gendarmie te Smyrna niet werd opgericht, want niet alleen moet er daar een macht zijn, om te verhinderen, dat Turken en Grieken elkaar doodslaan, maar haar ontbreken zou ook afbreuk doen aan de schilderachtigheid van de verwar ring. Onwaarschijnlijk klinkt het bericht niet, want het past geheel in het kader van de wijze, waarop de mogendheid vroe ger heete hangijzers in de Oostersche kwestie hebben aangepakt. Zulk een lang zame methode van Hellenisatia heeft het voordeel, dat men net kind niet bij zijn naam behoeft te noemen. Cyprus, Egypte en Bosnië zijn indertijd met dergelijke middelen, die niet aan een radikale afsnij ding doen denken, van Turkje losgemaakt. Wanneer de Turksche nationalisten er nu ook nog genoegen mee nemen, kunnen de Grieksche troepen eindelijk huis toe. Te Konstantinopel heeft de regeering haar laatste bezit, de inkomsten uit douane, aan de mogendheden verpand, om uit tijde lijke financieele moeilijkheden te geraken. Die moeilijkheden hebben hare diepere oorzaak in den nationalischen opstand in Klein-Azië, waar Kemel-pasja en niet de Sultan de opbrengst van de belastingen opstrijkt. De Turksche schatkist heeft, zoo lang het tegenwoordige levende ge slacht zich heugt, in een wanhopigen toe stand verkeerd, maar ditmaal hadden de MR. MEE SON. Naar het Engelsch van H. Rider Haggard. 19) Mr. Meeson hield zich krampachtig vast, totdat de beide matrozen, riadat de boot een 50 yards had afgelegd, inhielden en, zij het ook niet zonder moeite, mr. Meeson naar binnen heschen. Ondertusschen was de paniek aan dek van het stoomschip nog toegenomen. Vóór op 't schip weerklonk onophoudelijk de stoom misthoorn en zijn geraas vermenigde zich met het gebrul van een duizendtal in wilde beesten veranderde menschen, terwijl van tijd tot tijd een vuurpijl sissende om hoog ging. Om de booten hadden ver schrikkelijke gevechten plaats. Augusta zag hoe een groot aantal lieden zich van de grootste boot meester maakten, die nog in haar kenterbalgen hing. Zij hadden blijk baar de matrozen, die de rechten der vrouwen en kinderen verdedigden, over wonnen. Het volgende moment lieten zij de boot zakken, maar, door een verzuim alleen het achtergedeelte. De spiegel van de boot ging dus omlaag, terwijl de boeg bleef hangen. Het gevolg laat zich eer gissen ambtenaren zoovele maanden geen salaris gehad, dat het leek, of zij onbezoldigd waren en had de Sultan ook nog nauwe lijks geld om zijn huishouden te bekostigen. De kwestie van Wilna is den laatsten tijd niet aangeroerd en het begon er op te gelijken, of deze kwestie niet heeleraaal vergeten zou worden. We worden er echter nu toch eens weer aan herinnerd. Zooals men weet had reeds 20 December de Raad van den Volkenbond aan Polen en Litbauen verzocht, om hun goedkeuring te hechten aan het besluit van Brussel aangaande eene te houden volksstemming in het betwiste gebied van Wilna. Den 21en Januari heeft de Raad, aangezien het Lithausche antwoord nog niet was ontvangen, kolonel Chardigny verzocht aan de Lithausche regeering den volgenden brief te overhandigen ïDe Raad deelt aan de Lithausche re geering mee, dat hij binnen 10 dagen na het overhandigen van deze mededeeling antwoord verwacht op zijn brief van 20 December. Indien in dien tijd geen be vredigend antwoord is ontvangen, zal de Raad gedwongen zijn aan te nemen, dat de Lithausche regeering weigert zich te houden aan de verplichtingen, welke de heer Woldemar 8 November namens haar op zich heeft genomen.® Generaal Zeligofski schijnt intusschen reeds bezig te zijn met de verkiezing van een constituante in Centraal-Lithauen en de Raad van den volkenbond verzocht nu aan Polen om zich met kracht daartegen te verzetten, daar genoemde Raad geen ver kiezing kan toelaten in het gebied, dat Generaal Zeligofski wederrechtelijk bezet houdt, en waarover de Volkenbond eene volksstemming voorbereidt. Na vele en langdurige beraadslagingen schijnt det overeenstemmingen tusschen de geallieerden omtrent de kwestie van be taling der schadevergoeding door Duitsch- land thans een feit te zijn. De laatste dagen was het verschil in standpunt tusschen Frankrijk en de bond- genooten in den Oppersten Raad onmis kenbaar. Frankrijk stond vrijwel alleen. Men had den indruk, dat het zelf niet wist wat het wilde. Het ontbrak aan continuïteit tusschen de opvolgende regee- ringen. Millerand en Briand leken het evenmin eens als Briand en Doumer. De vaste wil om nu voor goed de kwestie der vergoedingen te regelen heeft gewonnen. De Opperste Raad werd daartoe zelfs in- dan beschrijven. Veertig a vijftig personen vonden hun dood in de golven. Een andere boot werd door een stort zee omgeslagen, juist toen ze den water spiegel bereikt had. Een derde kwam ge lukkig omlaag, doch bleef met een der touwen aan het schip bevestigd en werd zoodoende, daar niemand een mes of een bijl bij zich had om het los te snijden, een minuut of wat daarna met de Kan goeroe mee de diepte in getrokken. De overige booten, met uitzondering van die, waarin Lady Holmhurst zich bevond en welke nog vóór de muiterij had kunnen afvaren, werden geen van alle neergelaten of sloegen, door den wilden drang der woeste menigte, al spoedig om. De weinnge passagiers en matrozen, die hun tegenwoordigheid van geest hadden behouden vermochten niets tegen een hcop van waanzinnigen, van welke elk alleen op redding van zich zelf was bedacht, al zou de2e ook de ondergang van alle anderen ten gevolge hebben. En zoo waren na de botsing met den walvischvaarder 20 minuten verloopen. Hetgeen er gebeurde was toch gauwer geschied, dan het kan beschreven worden. Nu zonk ook het trotsche, machtige vaar tuig, en met uitzondering van een acht en twintig tal menschen, sloten de golven zich de hoofden van honderden men schen, allen voor 't meerendeel in de kracht van hun leven. gekrompen. In persoonlijke gesprekken trachtten de leden zich te verstaan. Daarmee is de koortsige dag van Vrijdag heengegaan. Briand's ontwerp is daartoe met wijzi gingen aangenomen. Duitschland moet dus 2 jaar lang 2 milliard, daarna 3 jaar 4 milliard en 3 jaar 5 milliard en einde lijk 31 jaar 6 millirad, dat is bij elkaar 226 millioen storten, met een uitvoerbe- lasting van 12 procent. De dwangmaatregelen tegenover Duitsch land ingevai dit zijn verplichtingen niet mocht nakomen, bestaan o.m. in het be slag leggen op de douane-opbrerig3t als onderpand vaststelling van nieuwe belas tingen of verhoogirig van de bestaande. De commissie voor de vergoedingen zal elke buiteniandsche leening, die Duitsch land mocht sluiten, controleeren. De con ferentie der deskundigen zal nu binnenkort te Brussel hervat worden om de wijze van uitvoering van de thans tot stand gekomen overeenkomst vast te stellen. Wat de ontwapening betreft, hierin heeft de Opperste Raad de rapporten* der des kundigen voor leger en vloot en luchtvaart aanvaard. Enkele uitstellen, waarvan de uiterste niet verder loopt dan 1 Juli a.s. zijn toegestaan voor de ontbinding van de Beiersche er Oost-Pruisische burgerwachten. De conferentie heeft de volgende sanc ties goedgekeurd, voor het geval dat Duitschland de maatregelen over de ont wapening niet zou uitvoeren lo. opschor ting van het uitstel voor de ontruiming van het Rijnland door de geallieerde troe pen, 2o. bezetting van nieuwe gebieden, 3o. invoering van douane-maatregelen in het Rijnland. Curzon stelde voor, dat de geallieerden zich zullen verzetten tegen de opneming van Duitschland in den Volkenbond. BUITENLAND. Een aanral. Reuter verneemt dat 300 opstandelingen uit de provincie Ghilan, ten Zuid-Westen van de Kaspische Zee, een aanval hebben gedaan op een Perzisch kustplaatsje, onder bescherming van het vuur van bolsjewis tische schepen. Na verscheidene notabelen en een hoeveelheid rijst en vee te hebben meegenomen, zijn de aanvallers terugge gaan. De Perzische regeering heeft bij de Sovjet-regeering geprotesteerd. o Hoofdstuk VIII. KERGUELENLAND. Zoo was dan mr. Maeson op voorspraak van" Augusta den dood van verdrinken ont komen. Hij lag nu uitgeput in de boot neder. Ook Augusta liet, afgemat en ver moeid van de doorgestane emotie, het hoofd hangen en drukte het kind, dat angstig om zich heen zag, vaster tegen zicli aan. Toen zij een minuut of wat later de oogen weder openden, braken de eerste zonnestralen reeds door de nevelen. Gol ven, als huizen zoo hoog slingerden het schip wild voort. Bij de sombere verlich ting bood het wrak een schouwspel van zeldzaam grootschen aard. ïDaar zinkt het, o God, het zinkt,® riep de eene matroos, Johannie, en nauwe lijks had hij de woorden gesproken, toen het machtige vaartuig zich scheen op te richten, langzaam, heel langzaam, onder de kreten van vertwijfeling der ongelukkigen, die zich aan boord bevonden en voor welke thans alle hoop op redding voorgoed ver loren was. Al hooger en hooger hief het schip zich op en dieper dook de boeg naar onder. De schipbreukelingen schreeuwden en smeekten den hemel om hulp. Een oogenblik stond het schip bijna loodrecht boven water, wellicht ter hoogte van hon derd voet. Het leek een dier zeemonsters, van welke de oudé zeelieden altijd vertel len. De masten braken knetterend door Orkaan tc Boedapest. Boedapest is geteisterd door een orkaan, die ook merischenlevens gekost heeft. Een jongmensch is onder een instortenden schoor steen bedolven, een meisje van 7 jaar werd door den wind opgenomen en in den Donau geblazen, waar zij verdronk, een vrouw zoo krachtig tegen de straat geslingerd, dat zij een schedelbreuk kreeg en stervend naar het gasthuis moest worden gedragen. Voorts werden tal van lieden door afgewaaide pannen en planken ernstig gewond en is er veel stoffelijke schade aangericht. o Vrouwelijke apachen. Te Haulchin zijn twee vrouwen, die het gelaat met een masker hadden bedekt, de woning binnengedrongen van een zekere Mme Loire-Soriaux tijdens de afwezigheid van den echtgenoot. Na de bewoonster te hebben neergeslagen stalen zij de spaar penningen van het echtpaar, ten bedrage van eenige duizenden francs en namen daarop de vlucht. De toestand van Mme Loire-Soiraux is ernstig. Illassa-Antslag ran Engelsche mijnwerkers. De directie van Fanis Hodbarrow-ijzer- mijnen te Millow (graafschap Cumberland) een van de grootste ondernemingen der wereld, heeft heden haar bedrijf voor onbe- paalden tijd stopgezet. Tweeduizend arbei ders zijn hierdoor werkloos geworden. Eeu Engelsch dctectire gearresteerd. Sinds eenigen tijd werden aan kolonel Wynne Roberts, commandant van bet Engelsche kamp bij Antingues, talrijke dielstallen gerapporteerd van motorrijwielen, schrijfmachines enz. De kolonel gaf de zaak in handen vari den chef der gendarmerie, Léger, die na een nauwkeurig onderzoek de overtuiging kreeg, dat de voornaamste schuldige een Engelsche detective was, dien hij dan ook arresteerde. En toen bleek dat de man zelf ook belast was met het opsporen *an de dieven. Hij bekende en bij arrestatie van zijn medeplichtigen kwamen aan het licht, dat hij zelfs de leider was van een uitge breid complot. o De veepest in België Te Voilenzeeie in Brabant zijn opnieuw gevallen van veepest geconstateerd. Ne gentig runderen moesten worden afgemaakt. midden, de machines sprongen uiteen en met dof gedreun vlogen de kisten met bal last tegen elkaar. Plotseling verdween het schip in de onmetelijke diepte orn voor goed aan het oog te worden onttrokken. De mannen in de boot konden een kreet van schrik niet onderdrukken het kind keek geheel ontsteld en ook Augusta was gansch onder den indruk van het ontzet tende. schouwspel. »Roeit terug,® zei zij met heesche stem «en ziet, of wij niet nog den een of ander kunnen redden.® »Neen, neen,« riep Meeson, aanders zinken wij ook nog.® »Nu, veel zou 't ook niet geven,® zei Johannie. »Het is haast niet te denken, dat er nog één naar boven komt drijven. Ze zijn allemaal te diep gezonken.® Toch keerden zij de boot, zij het ook veel te weifelend en te langzaam naar den zin van Augusta, en werkelijk hoorden zij nog een of tweemaal een zwak hulpgeroep. Maar toen zij na een poos de plaats des onheils waren genaderd, was er geen levend wezen meer te zien alleen het gebruisch der golven, over welke zich dicht en somber als een lijkkleed, de nevel uitstrekte. Zij riepen en nog éénmaal hoorden zij een zwak antwoord. Zij roeiden in de aange wezen richting, doch zagen niets dan over blijfselen van het wrak. Allen hadden blijkbaar in de golven hun graf gevonden hun doodstrijd was volstreden. Zelfs de laatste hulproepen waren verstomd. ïMijn God, mijn God,® riep Augusta in Gerechtelijke dwalingen in oorlogstijd. Tot de verschrikkelijkste dingen uit den oorlog behooren mede de gerechtelijke dwalingen van de op het front onmiddel lijk beraadslagende en vonnis vellende oor logski ijgsraden, wier beslissingen dan ook onmiddellijk werden uitgevoerd. Zoo zijn er vele soldaten door hun eigen troepen onschuldig gefusilleerd. Het Fransche hof van cassatie heeft sedert den wapenstil stand reeds eenige van die vonnissen ver nietigd eri aan de ongelukkige slachtoffers na hun dood althans een eerherstel gegeven. Thans heeft dat hof weder een van de tragische gevallen te behandelen gehad, de ter dood veroordeeling, onmiddellijk gevolgd door ten uitvoerlegging van het vonnis van een Franschen korporaal en vijf soldaten, die eind 1914 bij vergissing veroordeeld waren wegens het verlaten van hun post in het aangezicht van den vijand, maar die volkomen onschuldig geweest waren. De vonnissen zijn vernietigd. Alle zes mannen waren getrouwd. De regeering zal aan hun weduwen een pen sioen van 2000 frank per jaar uitkeeren en eveneens aan de kinderen een uitkee- ring doen tot hun meerderjarigheid. o Zware sneeuwstormen te Danzig. Zware sneeuwstormen hebben in een groot gedeelte der stad schade aangericht. Een aantal schepen in de haven sloeg van de bakens los. Het Amerikaansche s.s. ^President Grant®, 18000 groot, is los geslagen en beschadigd. Het schip dreef voor den uitgang van de haven, welke daardoor werd versperd. Htynongeluk. Naar uit Duisburg wordt gemeld, heeft op de mijn Westend een ongeluk plaats gehad doordien het gewelf van een mijn gang instortte, waardoor een groot aantal arbeiders onder den grond werd bedolven. Elf personen worden nog vermist. Groote brand te Chatham. Den geheelen nacht van Woensdag op Donderdag heeft te Chatham een hevige brand gewoed. Meer dan 1000 zeelieden en soldaten hielpen de brandweer bij het blusschingswerk. Zeven uur duurde de strijd tegen de vlammen. Een groot blok gebouwen was toen echter in de asch ge legd. De schade is natuurlijk zeer aan zienlijk. vertwijfeling, terwijl zij zich aan de bank van de wiegelende boot vastklampte. »Daar is toch vóór ons nog een boot afgevaren. Waar kan die toch zijn zei mr. Meeson, die, rillende in zijn doornatte plunje, zich oprichtte met woesten blik om zich heen keek en te vergeefs poogde, te mid den van dien dichten mist iets op te merken. *Daar is wat,® zei Johannie en hij wees op een voorwerp, dat in de verte werke lijk veel van een boot had, al was het nog slechts zeer onduidelijk te onderschei den. Zij roeiden er heen en werkelijk, het was een boot. maar zij was leeg en zwakte met den kiel naar boven op het water rond. Het bleek nu, dat het de boot was, die, eerst met vrouwen en kin deren bemand, door het zinkende schip mede in de diepte was getrokken. Onder water was de ketting gebroken en de boot aan de oppervlakte van het water terug gekeerd, maar zonder haar opvarenden. Zij wendden zich af van het ontzettende schouwspel en roeiden langzaam te midden der talrijke overblijfselen van het wrak, tusschen al de vaten, planken en kisten door. In een hoenderhok, dat mede rond dreef, vonden zij eeri paar verdronken kip pen, die zij voor alle zekerheid in hun boot namen. Daarop begonnen zij iuide te roepen, in de hoop, zoodoende de opmerk zaamheid te trekken van de opvarenden van de andere boot4 die zich toch, naar hun vaste overtuiging, niet ver van hen kon bevinden. (Wordt) vervólgd voor ligt Land van HgüsdË!! sd Aüene, dg - P: VAN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1