Een internationaal protest. Een bericht uit Smyrna meldt, dat de Engeische, de Amerikaansche, de Italiaan- sche en ook de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Smyrna krachtig hebben geprotesteerd tegen de belemmeringen, welke de Grieksche burgerlijke autoriteiten den handel in den weg leggen. Zij drin gen aan op de onverwijlde intrekking dezer maatregelen, die de haven van Smyrna met den ondergang bedreigen. De Kamers van Koophandel zullen nader overwegen wat er gedaan moet worden om aan den onhoud- baren toestand een einde te maken. Ife vestingwerken van Antwerpen geslecht. Enkele vestingwerken van Antwerpen worden nu toch wezenlijk geslecht. In de Standaard lezen wij, dat tusschen de mi nisteries van Ryksverdediging en openbare werken overeenstemming bereikt is voor de afbraak van het gedeelte tusschen de Herenthalsche en de Leopoldpoorteri en ook tusschen de Schelde en de Mechelsche poort. Het bestek overschrijdt 't millioen. o Orsote brand te Antwerpen. Een hevige brand heeft te Mexem bij Antwerpen gewoed, waardoor verscheidene fabrieken j en arbeiderwoningen werden vernield. De schade bedraagt verscheidene millioenen. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. BINNENLAND Ante te watertwee menschen verdronken. Zondagavond 10 uur reed op den Schie- weg bij de Melkmarkt te Rotterdam, een auto in de Schie. De chauffeur B. L., werd spoedig gered. Drie inzittenden waren bewusteloos. De reddingsbrigade traehtte de levengsgeesten op te wekken, wat ech ter slecbts gelukte bij 25-jarige H. V. G., die naar het ziekenhuis werd vervoerd ds 24-jarige juffrouw M. V. L. en de machinist V. L., haar broeder, bleken ver dronken te zijn. Beiden woonden in de Jacobusstraat te Rotterdam. o De valschc bankbiljetten van f25. In het kort is reeds melding gemaakt van de inbeslagneming van valsche bank biljetten van f 25 van de serie B. X. Deze bankbiljetten voelen vettig aan, doch zijn over het algemeen goed nagemaakt. Som mige zelfs voorzien van een watermerk. Het vnlsche bankpapier wordt bij groote hoeveelheden in ons land gebracht, en wordt vermoedelijk in België en Duitsch- land vervaardigd. Reeds heeft onze re cherche in Duitschland, maar in het bij zonder bij Dusseldorf een onderzoek inge steld. Een paar personen, die verdacht werden, de valsche biljetten in omloop ge bracht te bebben, zijn gearresteerd, en ook iemand, die van de vervaardiging op de hoogte moest zijn, is aangehouden, doch zij zijn weer losgelaten. Zeker is het dat de biljetten in Dusseldorf gedrukt worden. Weldra zal de recherche opnieuw in die stad en ook in eenige Belgische steden rasporingen doen want de moge lijkheid bestaat, dat er in Duitschland en België een complot bestaat van valsche munters, die deze bankbiljetten in.ons land invoeren. o Daling schipperstarief. Aan de rijksschippersbeurs te Gorin- chem, waar in den regel zeer vele be vrachtingen afgesloten worden, worden in de laatste weken zeer weinig vrachten aangeboden. De schippers hebben daarom uit eigen beweging de hooge tarieven lager gesteld en nemen nu ladingen ter vervoer aan voor 80 pCt, van het door den minister vastgestelde tarief. Ook de vrachtprijzen van het steenkolen- vervoer uit Duitschland zijn belangrijk ver minderd. Tal van schepen, hier en elders, liggen sinds geruimen tijd voor anker. Verhoogiug van deu boterprtyien. Ten gevolge het weder openstellen der grens voor kaasuitvoer is de prijs der boter door de Eldriksche boterfabriek te Angerlo weder met 10 ct. per K.G. verhoogd, ter wijl de directie het voornemen had, juist den prijs per KG. met 10 ct. te verminderen. Een verschil dus van 20 ct. op een kilo gram. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. In de gehouden vergade ring van stemgerechtigden van het water schap »De Hooge Maasdijk* werden op de voordracht geplaatst voor dijkgraaf de hee- ren no. 1 Fr. Pulles te Elshoutno. 2 N. Brouwers te Heesbeen, en no. H. J. Luyben te Luttelherpt. Voor heemraad no. 1 I. Buijs Adr.zn. te Herptno. 2 A. M. Buijs te Luttelherptno. 3 Jac. de Wilt Pzn. te Herpt. Tot secretaris-penning meester van het waterschap werd gekozen de heer H. II. Verhoeven te Heesch, in de vacature A. Th. Buijs, die ontslag had aangevraagd. Volgens een bericht in de Bossche Ct. zou onze vroegere ingezetene W. R. werkzaam in de kolenmijnen te Heerlen, een ongeluk zijn overkomen, van zoo ern- stigen aard dat men vreesde voor zijn leven. Blijkens door de familie ingewon nen berichten is de toestand niet zoo ernstig als dit bericht deed gelooven. Gisteren (Dinsdag) vierden de echt- genooten H. Braat en M. Dukino in de Putterstraat alhier hun gouden bruiloft. Door de bewoners van deze straat was voor een eereboog en versiering gezorgd, terwijl de meisjes in den morgen toepas selijke liederen zongen. Den geheelen dag was het druk van bezoekers, die de oudjes kwamen feliciteeren, en des avonds te half acht droeg de »Heusdensche Harmonie* er het hare toe bij om dezen dag voor het echtpaar tot een onvergetelijken te maken, en bracht hun een serenade. Almkerk. Onze dorpsgenoot, de heer B. P. Roubos, thans sergeant bij de Mil. Ziekeninrichting te Dordrecht, legde dezer dagen met goed gevolg het examen voor stenotypist en kantoorsteriograaf in de Ne derlandsche taal af. De vorige week kwam de auto van de Coöp. Aan- en Verkoopvereeniging al hier, van de richting Nieuwendijk gereden, toen ze in de helling van de stoep bleef staan en zoodoende achteruit ging. De auto kwam door de heining van de Wed. van Kiimpen in den boomgaard terecht en sloeg Jomver. De inzittenden konden zich met moeite redden en persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Andel. Voor de lichting 1922 zijn alhier ingeschreven 17 personen, waarvan 5 recht hebben op vrijstelling wegens broederdienst. Blijkens de gehouden volkstelling was het aantal inwoners dezer gemeente 1128, waarvan 581 mannelijke en 547 vrouwelijke. Voortaan is het hulppostkantoor aihier des Zaterdags na 3 uur voor den postdienst gesloten.' Aalburg. Zaterdag j.l. kon een ieder, die lid van den Coöper. Boerenbond was, gratis 80 K.G. steenkolen bekomen. Dat niemand dit buitenkansje voorbij heeft laten gaan, laat zich begrypen. Br&kel. Sedert 1 Maart van het vorige jaar is aan de O. L. school alhier de be trekking van onderwijzer met verplichte hoofdacte vacant, zonder dat zich sollici tanten hebben aangemeld. Beneden Langstraat. Vette varkens gaan in prijs gestadig omlaag, terwijl de handel in vette kalveren verbetert en in schapen en lammeren onveranderd blijft. Men besteedt voor vette kalveren f 0.90 6 f 1.15 per halve K.G.. vette varkens f 0.80 a f 0.85, schapen f 45.— a f 50.— per stuk en biggen f17.f20.--. 's Gravenmoer. De heer A. van Gogh, rijkstuinbouwconsulent voor Noord-Brabant zal a.s.Donderdagavond 7 uur in het wa pen van 's Gravenmoer« eene lezing hou den over de fruitteelt en de verschillende voorkomende ziekten. Voorzeker een interessant onderwerp voor deze gemeente in hare omgeving. Voor de Nationale Militie, lichting 1922, zijn in deze gemeente 12 inge schreven. Nederhemert. In de Donderdag j.l. gehouden raadsvergadering werd tot onder wijzeres aan de school aan de Noordzijde benoemd mej. Leenhouts, eerder werkzaam te Waalwijk. Door het polderbestuur was ver gunning aan het Rijk aangevraagd en ook verkregen om op kosten van den polder en bijdragen van particulieren een stoep aau te leggen aan den dijk, in oostelijke richting, zooals er zich een bevindt in wes telijke richting. De werkzaamheden zijn reeds eenige weken in vollen gang, zoodat binnenkort de stoep gereed zal zijn. Voor de voertuigen, die naar Zaltbommel, Hedel en andere plaatsen moeten, een groot ge mak. Oudendijk. Op verzoek der Landb.- vereen. ^Samenwerking* aihier, hoopt op Donderdag 3 Febr. a.s. 's avonds 7 uur, in het gebouw der 2de Openbare School, de heer v. d. Hark, hoofdinspecteur der Raiffeissenbank te Utrecht, een lezing te houden over het doel en de werking van een Boerenleenbank. Deze lezing heeft plaats in verband met de plannen die hier bestaan, om tot oprichting van een Boe renleenbank te geraken. De knecht van den landbouwer Schriek, zekere van D., bezig zijnde een jong paard te tuigen, had het ongeluk door dat het paard schrok, daar af te tuimelen. Hij bezeerde zich zoo ernstig, dat hij zich nog denzelfden dag onder geneeskundige behandeling moest stellen. Poederoijen. Mej. Verbaan, onder wijzeres aan de op. school alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Maasdam. Raamsdonksveer. Voor tarwe werd Zaterdag IJ. in Hotel ïde Reijer* op de graanbeurs besteed: f23 a f 24 per 100 K. G. voor haver f 15 a f 16voor Rogge f 18 a fl8j; voor hooi f20 a f22. Weinig handel in hooi. Door het bestuur der Chr. Scholen werd als onderwijzer aan de M.U.L.O. afdeeling benoemd dhr. v. d Berg onder wijzer te Utrecht. De heer J. v. Woerden richtte, dezer dagen een Geref. Knapenvereeniging op. Zaterdag werden 98 kavels hout geveild in Hotel j>de Reijer*. Over het algemeen werden geen hooge prijzen be dongen. Zuster Debbe uit Zuilen werd be noemd als Wijkzuster voor de afdeeling van het Gr. Kruis Raamsdonk en omstreken. Op de werf van de N. V. v/h P. en A. Ruijtenberg geraakte de werkmar. M. met een zijner vingers tusschen een plaatijzer bekneld met het ongelukkig ge volg dat dit lichaamsdeel afgeklemd werd. Mej. C. Kenniphaas, tot voor onge veer een half jaar onderwijzeres aan de Chr. School alhier, thans te Gorcum, ont ving een benoeming te Willemstad en nam deze aan. Door vermolming e.a. van de klok- ken-stoel is het gevaarlijk geworden de klok der Ned. Herv. kerk op 't Dorp te luiden, vandaar dan ook dat bij 't begia- ven of des Zondags geen klok zal geluid worden voorloopig. Nu doet zich het ei genaardige geval voor, dat naar^ons mede gedeeld werd, de klok aan de kerkelijke Gemeente zou zijn en de toren van de Burgerlijke. De landbouwers hebben den melk prijs met 2 cent per L. verlaagd nu is die bij sommigen 18, bij anderen 20 cent per Liter. Sprang. In deze gemeente was de stand der bevolking op 31 Dec. 1920 als volgt Manneu Vrouwen Totaal 31 Dec. '19 950 864 1814 Geboren 26 39 65 Gevestigd 53 63 116 1029 966 1995 Overleden 16 13 29 1013 953 1966 Vertrokken 74 65 139 31 Dec. '20 939 888 1827 J.l. Donderdagavond had in den Biersteeg alhier een déraillement van den stroorntram plaats waardoor het verkeer meer dan 2j uur vertraging ondervond. Vrijdagavond werd alhier in het gebouw van den Chr. Volksbond een vergadering gehouden ten einde te komen tot dé op richting van een Chr. Zangkoor. Na een breedvoerige bespreking werd een commissie benoemd bestaande uit de heeren Genuït, Pruisers en de Rooij die zullen trachten de zaken verder te regelen. A.s. Donderdagavond 7 uur zal in gecombineerden dienlt in de Ger. kerk aan het ^Bruggetje* optreden Ds, Wemega van Wateringen. Wijk. Loop der bevolking over het jaar 1920 Vermeerdering door geboorte 87 vestiging 90 0 Totaal 177 Vermindering door overlijden 38 vertrek 95 Totaal 133 Totale vermeerdering 44. Bevolking op 1 Januari 1921 2412 zielen. De heer Havelaar uit Woudrichem is benoemd tot directeur van de Gemengde Zangvereeniging »Cresendo« alhier. Wondrichem. Op zijn verzoek is aan deu heer H. de Lorm alhier, ontslag verleend als secretaris der landb.-vereen. ^Samenwerking* alhier. Wegens het bedanken door de heer de Lorm, als bestuurslid, is in diens plaats gekozen de heer C. Vink, die tevens door het bestuur tot secretaris is gekozen. Voorts is ingesteld een commissie tot voorbereiding van een op te richten mus- schengilde, bestaande uit de heeren Y. M. Kentie, A. Vink Czn. en B. van Andel. Waspik. Tot Ouderling der Ned. Herv. Kerk alhier is benoemd de heer B. de Poorter. Zondag gaf onze Tooneelvereeniging »Entre Nous* eene uitvoering in de har moniezaal. Opgevoerd werd >Zijn Trots*, tooneelspel in vier bedrijven. De zaal was geheel bezet. Het daverend applaus, na afloop van elk bedrijf, bewees duidelijk dat de rollen bij de spelers in goede handen waren, zoodat hun een woord van lof toe komt. Onze dorpsgenoot, de heer M. Coesmans bracht ook het stuk ten gehoore, waarmede hij eenige weken geleden op het solisten- concours met goud werd bekroond. Hij oogste eveneens veel bijval. Waalwijk. Vrijdag 21 Januari j.l. had alhier, in hotel »de twee kolommen*, een vergadering plaats, van pachters van de Domeingronden van de Bergsche Maas, ter bespreking, onderhandsche inhuur van boven genoemde gronden. Bijna alle pachters, de Ontvanger der Registratie en Domeinen te Waalwijk en verschillende belangstellende waren op deze, door de heeren Nieuwkoop en van Camper, te Drongelen, bijeen ge roepen vergadering aanwezig. Na een woord van welkom, aan de pachters, de belang stellende, in 't bijzonder den heer Ontvan ger, werd deze bijeenkomst door den heer Nieuwkoop, die deze vergadering presi deerde, geopend. Na breedvoerige bespre kingen, en duidelijke uiteenzetting van de voorwaarde waarop, vroeger de perceelen zijn verhuurd, trad duidelijk naar voren, de pachters, een groot zedelijk recht hebben, om de huurtermijnen onderhandsch ver lengd te krijgen. Eenparig was men dan ook van oordeel, dat dit recht, aan de betrokken Minister zou worden kenbaar gemaakt. Hierop werd dan ook besloten, de ontworpen adressen, aan de betrokken autoriteiten goed te keuren, te teekenen, en zoo spoedig mogelijk te verzenden. De pachters en ook den heer Ontvanger, waren van oordeel dat het adres aan den Minister mondeling zou worden toegelicht, hiervoor werden aangewezen de heeren C. G. Nieuwkoop en J. A. v. Campen te Dron gelen en A. M. Rijken te Loonsche dijk, die ook verder de belangen der pachters zullen blijven behartigen. Daar de bespre kingen veel tijd in beslag hadden genomen, konden tot hun spijt, de beleggers van deze vergadering een ander onderwerp niet min der urgent, dan het reeds behandelde, niet meer ter tafel brengen, n.l. de slechte ver binding tusschen de Langstraat en het Land van Heusden en Alteria, daar deze verbin dingswegen, 's winters bijna geregeld onder water komen. WTij vertrouwen echter, dat ook dit onderwerp, zoo nauw in verband staande met het algemeen belang der streek, hun volle aandacht zal behouden en weldra ter hand zal worden genomen, opdat ook hierin een groote verbetering tot stand moge komen. Naar de »E. v. h. Z,« uit betrouw bare bron verneemt, kan eerstdaags het wetsontwerp tot vereeniging der gemeenten Waalwijk, Baardwijk en Besoijen worden tegemoet gezien. Zuilichem. De heer J. W. Jonker, oud-hoofd der school met den Bijbel alhier, is tot onderwijzer te Hedel benoemd. Vervolg Raadsverslag Wijk. Hier wordt de discussie heftig en mengen zich daarin verschillende leden, zoodat het verloop niet goed is te volgen. v. d. Velden. Dat is niet waar, dat is door u zelf voorgesteld. Ik verzoek den Secretaris de notulen van die vergaderin gen op te slaan, dan zal daaruit blijken dat 't voorstel van B. en W. is uitgegaan. Ik wil niet ontkennen dat ik er direct voor ben om dingen te herstellen die vroe ger nagelaten zijn. Wethouder Bouman moet met geen leugens komen. Voorzitter. Ik zou willen dat dat oud en nieuw weg bleef, dat wordt vervelend. v. d. Velden. Wie geeft er aanleiding voor, als ons noodzakelijke verhoogingen werden voorgedragen, was ik er voor. Roza. Door wie zijn de, verhoogingen, die de Raad heeft toegekend, voorgesteld, dit zou ik Bouman wel eens even willen vragen. Voorzitter. Die zijn voorgesteld door B en W., daartoe genoodzaakt door Gedep. Staten. Roza. Dan treft het verwijt van wet houder Bouman, ook« niet het lid v. d. Velden, doch B. en W. Voorzitter. Hierop zal ik niet ingaan. v. d. Pol. Het lid v. d. Velden heeft gelijk, de herstelling van den bol is nood zakelijk en ten algemeene nutte, zooals het er nu gesteld is, is het een jamboel. Secretaris. Als we eens in overleg traden met den Hoogen Maasdijk en den Polder van Wijk, om den dijk nabij de stoep te verlagen, dan was daarmede al een flinke verbetering tot stand gebracht. Hoewel hierdoor reeds eene verbetering zou totstand zijn gebracht, wat den oprit betreft, zien de leden daarin niet veel, omdat het in loofdzaak over de aanlegplaats gaat. v. Kuijk. De salarissen van gemeente- de en gemeenteveldwachter zijn door ons ook te hoog opgevoerd, ik ben daar ook tegen geweest. Roza. Ik vind ook dat de salarissen thans voldoende zijn en zou ook niet meer willen verhoogen, vooral nu er binnenkort een daling komen moet. v. d. Velden. Ik kan het lid v. Kuijk niet begrijpen, die zich tegen verhooging van salarissen van gemeente-ambtenaren verklaart. Ik begrijp niet, dat v. Kuijk die zelf arbeider is, niet is blijven werken voor 80 cent daags, doch ook f 3,opstreek voor de werkzaamheden aan den Hoogen Maasdijk. Het salaris dat door ons is toe gekend is werkelijk niet te hoog. Als de ruim f2000,-- die er in die jaren aan den bol zijn overgeschoten daar ook aan waren besteed zou hij thans niet in zoo'n ellendigen toestand verkeeren. v. Kuijk. We zijn den bode zelf vooruit geloopen en hebben zijn salaris verhoogd, zonder dat hij er om heeft gevraagd. v. d. Velden. Ieder werkgever moet dit zelf weten, doch ik acht het plicht, als blijkt dat een salaris te laag is, dat dit verhoogd wordt zonder dat de arbeider daarom vraagt. Voorzitter. Ik sluit de discussie over dit onderwerp. Ik stel voor de gemeente-reke ning 1919 voorloopig vast te stellen. Alleen zou ik aan het rapport van de commissie nog even deze toelichting willen geven. Alle jaren wordt den bol gegrint en nog nooit is daarvoor iets in rekening gebracht, daarom hebben wij~ nu een schuit grint op rekening van den bol gesteld. De vaststelling geschiedt hierop met alge meene stemmen. Aan de orde is vaststelling gemeente- begrooting 1921. De Voorzitter zegt dat met het. oog op deze vaststelling een beslissing dient te worden genomen of de Raad de opcenten op de grond- en personeele belasting zou wen- schen te verhoogen. Spreker verklaart zich daarvoor omdat anders de heffing van den H. Omslag ook niet aan het Rijk kan worden overgedragen. Het lid Roza zegt voor verhooging der opcenten op de grondbelasting te zijn, om dat daarin ook niet ingezetenen betalen, doch eene beslissing omtrent de opcenten op de personeele belasting acht hij moei lijker omdat de ingezetenen dit op moeten brengen en deze hun H. O. toch reeds hebben. Nu kunnen de menschen nog wel betalen, doch waar in de- toekomst de be lasting vandaan moet komen kan spr. niet overzien, dit geldt niet alleen voor Wijk, doch voor het geheele Rijk. v. Kuijk. Men zou er den moed bij verliezen. v. d. Pol. En men hoort tegenwoordig overal ïHoudt er den moed maar in Het lid Roza zegt er voor te zijn om de heffing van den H. O. over te dragen aan het Rijk alvorens men daartoe over gaat, dient men dit echter eerst goed te overwegen, omdat men daarmee ook het heft uit handen geeft. De Voorzitter zegt, dat van het Rijk door opcenten op de vermogens- en rijks inkomstenbelasting 11 12 duizend gul den zal zijn te krijgen en de rest dan met een H. O. kan worden aangevuld naar gelang de behoefte is. De menschen zijn in 't algemeen tegen belasting betalen doch bij de betaling der gemeentebelasting heeft men de meeste onwilligen. Het overgaan tot vervolging zal niet kunnen uitblijven. Draagt men de belasting over aan het Rijk, dan heeft de fiscus daarvoor te zor gen. Het lid v. d. Velden vraagt of de be slissing hierover niet kan worden uitgesteld, waarop de Voorzitter antwoordt, dat nog deze maand de beslissing moet zijn mede gedeeld. De verhooging der opcenten heeft ook nog dit voordeel, dat zij die het meeste hebben ook het meeste betalen. Wethouder Boender zou maar in eens willen besluiten om het Rijk de belasting te doen innen. Het lid Roza kan de gevolgen nog niet overzienJ en zou daarom liever eene be slissing aanhouden. De gemeente is lid van de vereeniging van gemeenten, en het beste was naar zijne meening daar eerst advies in te winnen. De Voorzitter zegt, dat men niet aan de beslissing gebonden is, het volgend jaar kan het men weer anders doen. Met het oog op den korten tijd die voor eene be slissing nog rest, zou spreker voor willen stellen, te besluiten tot heffing van 80 in plaats van 40 opcenten op de ongebouwde en van 20 in plaats van 10 voor de ge bouwde eigendommen en de opcenten op de pers. belasting met 100 pCt. te ver hoogen, onder voorwaarde, dat eerst nog advies zal wor den ingewonnen. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2