voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de fiommelerwaard. Ho. 4057. Woensdag 2 Februari KOOPT EERSTE KLAS Emailleerinrichting T. JONKER, VEEN bij Heusden. 5toomhoatza$«rij Jc Singe". HOLTZ EN ADVOCAAT. J. ELEKAN, Swan-vulpenhouder L. J. VEERMAN. Hötel Café-Restaurant en Uitspanning. Kunsttanden 0jree!e Voorraad banden lage prijken. jtont- en Steenkolenhandel. Kantoor: Arkelstraat GOR1NCHEM. ipgT Overtuigt U en komt een kijkje nemen. BEDWATEREN. Ijzerwaren en Gereedschappen Ook gelegenheid voor stalling van vee. Behandeling geheel pijnloos. Spreekuren 9-4, BErlOORENDE BIJ HET DE BAZAR. Het voornemen bestaat eind Februari of begin Maart een BAZAR te houden ten bate van het Diaconessen-Huis, Het is genoegzaam bekend, dat de nood van dit Huis dikwijls groot is, terwijl de giften maar al te spaarzaam vloeien. Op het oogenblik behoeft o.a. ook de linnenkast dringend aanvulling. Bij voldoende belang stelling kan de te houden Bazar flinke baten afwerpen voor dit symphatieke doel. We doen daarom met volle vrijmoedigheid beroep op aller medewerking. Zoowel giften in geld als voorwerpen ter verkoop, zijn hartelijk welkom. Zoowei aan de Pastorie der Ned. Herv. Gem. als aan het Diaconessen-Huis zullen zeer gaarne de giften in ontvangst worden genomen, liefst vóór 15 Februari a.s. De Voorzitter. J. H. HUIJGENS. Predt. Heusden, Januari 1921. van Mej. JJ.1 kleedje, 1 speldenkussen. van Fam. de W., f 2.50 van Mej. L,, fl. van Mej. T., 1 zakdoekje, 1 luierbroekje, 1 kalender en kleinere voorwerpen, van A. J. C. v. S. te 's Gr., f2.50. van Dames R. te 's Gr., flO. van N. N. te 's Gr., fl. van Mej. G. v. d. H. te 's Gr., 2 ge haakte rokjes, 3 panlappen en kleinigheden, van G. B. v. A. te 'sGr., f3. van II. W. te V.. flO.— van Mevr. H. B. 1 pop, 6 boekomslagen, 2 kindermutsjes, 3 slabbetjes, 1 servet zakje en 4 bladwijzers. van Mej. de M. uit S., 3 vaasjes, kleedje, pakje thee en f2. van Mej. V. M. de R. uit A., 2 kleedjes, naaldenboekje. S. bloemenmand, papiermand, van U. te R., papiersnijder, verschillende dingen voor den grabbelton. van de Zusters, 3 bloknoten, werkmandje, doosje, naaldenboekje, bakje, 2 kleedjes, 5 speldenkussentjes, borsrokje, schilderij lijstje, 2 fotodoozeri. van de W., f 0.50. BUITENLAND. Een brutale, bandieten streek. Een buitengewoon brutale bandietenstreek wordt gemeld uit Mascara in de provincie Oran, een der dichtstbevolkte en meest intensief bebouwde districten van de Fransche kolonie Algerie (Noord-Afrika). De autobus, die de verbinding onderhoudt tusschen Mascara en de stad Oran, bevond zich dezer dagen op een avond op ongeveer 12 K.M. van eerstgenoemde stad, toen de chauffeur bemerkte dat er een zware boomstam dwars over den weg was gelegd welke de passage geheel belemmerde. Toen de chauffeur stopte, kwam van achter de boschjes langs den weg een troep gewa pende inlanders te voorschijn, die hun geweren op den chauffeur en de reizigers richtten, terwijl hun aanvoerder hun toe voegde Verroert u niet, of gij zijt kin deren des doods I De passagiers, 45 in getal, werden vervolgens beleefd door hem verzocht uit den auto te stappen en zich op een rij te stellen. De Europeanen werden daarbij zeer voorkomend behandeld, terwijl de inlandsche reizigers het zwaar moesten ontgelden en op kolfslagen en trappen werden getracteerd. De aanvoerder van de bende had de lantaarns van de auto verbrijzeld zoodat alles in de duisternis geschiedde. Ten slotte verdwenen de roovers, na hun slachoffers van een bedrag van ongeveer 75.000 fr. aan gereed geld en daarbij een aanzienlijke waarde aan sieraden ontlast te hebben. Zij waren er blijkbaar mee bekend, dat de auto bezoekers van de groote veemarkt1 te Sig vervoerde. De auto zette na het vertrek der roovers met spoed de reis naar Mascara voort, waar de autoriteiten met een en ander op de hoogte werden gesteld. Zij troffen terstond uitgebreide maatre gelen, met het gevolg, dat reeds verschei dene verdachte individuen zijn gearresteerd. Op dezelfde plaats waar de autobus was aangevallen, bad men een half uur tevoren een particulieren auto aangehouden. De inzittenden waren eveneens van hun heb ben en houden beroofd. Het geval heeft groote ontroering ver wekt onder de nijvere bevolking van het district. o Aardschokkon. Uit Philadelphia wordt gemeldt, dat daar aardschokken, of anders ontploffingen van groote hevigheid zijn gevoeld. Er kwamen verzoeken om opheldering uit allerlei plaat sen in de buurt, en zelfs uit plaatsen op verren afstand b.v. uit Trenton in New Jersey. Te Mount Holly, in New Jersey werden vier verschillende schokken gevoeld. Er kwamen heel wat schoorsteenen naar be neden, en tal van ruiten werden vernield. Uit Trenton kwam nog bericht, dat in de buurt van Riverside en Riverton een zoo hevige schok werd gevoeld, dat de menschen in paniek hun huizen ontvluchtten. o De bevolking. Uit de volkstelling den len December in Zwitserland gehouden, is gebleken, dat het aantal inwoners 3,856,825 bedraagt. In 1910 was dit cijfer 3,753,298. De ver meerdering bedraagt dus slechts 2.6 proc., terwijl deze het tijdvak 19001910 13,2 was. In de 25 steden met meer dan 10,000 zielen woont 27| proc. van de bevolking. Thans telt Zwitserland vier steden met-meer dan 100,000 inwoners: Zürich, Bazel, Genève en Bern. Een lynchpartij. Volgens een bericht is te Osceola in Arkansas een neger, die gearresteerd was op de beschuldiging een man, vrouw en dochter te hebben vermoord, uit verzekerde bewaring gehaald door een woedende me nigte, die hem aan een paal verbrandde. Voor de brandstapel werd aangestoken, vroeg men aan den neger of hij nog een iaatsten wensch had, waarop hij om voedsel vroeg en daarop verzocht om zijn vrouw en kinderen te mogen zien. Er had toen een roerend afscheidstooneel plaats. Voor zyn dood verklaarde de neger dat hij dronken was toen hij de moorden pleegde. o Spoorwegdicfstallcn in Amerika. Bij de vijf groote spoorwegmaatschappijen, die haar eindstation te New-York hebben, is het afgeloopen jaar voor ongeveer 5 millioen dollar aan bagage* pakjes enz. gestolen. Men heeft thans he.t plan een speciaal bureau op te richten om aan deze spoorwegdiefstallen een einde te maken. Bankbiljetten-regen boren Memel. De inwoners van de stad Memel werden een dezer dagen verrast door een regen van biljetten van 1000 Mark, die zoo maar uit de lucht kwamen vallen. Een wind vlaag deed de biljetten plotseling in het drukste deel van de stad neerwaaien, en het leek alsof ze zoo regelrecht uit den hemel waren gevallen. Dadelijk vond een heftige scherromutseling onder de voorbij gangers plaats en het behoeft nauwelijks gezegd te worden, dat er op het moment dat de politie arriveerde, geen enkele bank biljet meer te vinden was. Men denkt dat de bankbiljetten, van diefstal afkomstig zijn, en dat ze door den dief in een paai van de electrische tram waren verborgen. Door het trillen van de paal kwamen zij los en de wind transpor teerde ze verder over de stad. o Een drievoudige moord. Het stadje Glütz bij Grévesmühlen in Mecklenburg is door een drievoudigen moord, aldaar gepleegd, uit zijn rust op geschrikt. Huisgenooten van den koopman Dörring vonden hem en zijn vrouw en zijn 80jarige moeder, afschuwelijk toege takeld, op den grond liggen. Daar Dörring de gewoonte had, de deur eerst tegen den tijd dat hij naar bed ging te sluiten, moet het den dader gemakke lijk zijn geweest in huis te sluipen. Met een ijzeren staaf sloeg hij Dörring neer, zijn vrouw, die blijkbaar nog om hulp heeft geroepen, sneed hij met een mes de keel door en de oude moeder, die wellicht reeds naar bed was gegaan, doch op het angstgeschreeuw van haar schoondochter haastig kwam toesnellen, sneed hij de polsaderen door. De dood van de drie slachtoffers zal wel ongeveer onmiddellijk na het misdrijf zijn ingetreden. De moordenaar is blijkbaar in zijn roofplannen gestoord geworden, althans uit de uitstalkast ontbrak niets. Ook ver gat hij in de haast de ijzeren staaf mee te nemen. Men is den dader evenwel nog niet op het spoor kunnen komen. Oude menschen iu Ierland. Volgens de officieele verslagen over 1919 "stierven in Ierland niet minder dan 31.142 personen of 39.6 pet. van het totaal aantal overledenen in dit jaar, die 65 jaren en ouder waren. Daaronder be vonden zich 456 personen 217 mannen en 239 vrouwen van 95 jaar en ouder en 88 (39 mannen en 49 vrouwen) die 100 jaar waren of ouder. De bevolking bedroeg in dat jaar 4.462.000 zielen, het hoogste cijfer in deze eeuw bereikt. BINNENLAND. Vliegongeluk bij Arnhem. Een ernstig gewonde. Naar de »N. Am. Ct.« meldt, heeft nabij Arnhem een ernstig vliegongeluk plaats gehad. Een toestel van de onder neming Zablabnich, Berlijn, (luchtlijn Am sterdam- Munster e.v.), dat acht passagiers vervoerde, geraakte ter hoogte van Zeve naar verdwaald in een hevigen sneeuw storm, die oriënteering onmogelijk maakte. De bestuurder beproefde een noodlanding, doch verloor op 20 Meter van den grond de controle over zijn machine. Het toestel stortte omlaag en werd ge heel vernield. De monteur werd ernstig gekwetst, de passagiers kwamen met den schrik vrij. De bestuurder, die zeer ver moeid en uitgeput was, kreeg de stuur stang tegen de borst. Eenige boeren uit den omtrek verleen den de noodige hulp en zorgden voor onderdak. De passagiers konden den reis naar Duitschland per trein voortzetten. Nederland en België. Wij hebben reeds gemeld, aldus de M s b. dat er een overeenkomst inzake de kwestie der schepen van de Rijnvaart-Maatschappij de »Fluviale« getroffen is. Gelijk men weet, werden deze schepen, die zich op den Rijn en in Nederland bevonden, bij den vrede aan België toegewezen. Er waren evenwel Nederlanders, die aandeelen en hypotheken op deze schepen hadden en hun rechten natuurlijk deden gelden. Zij lieten de schepen, zoodra zij in Nederlandsche wateren kwamen, aan den ketting leggen. Zoo kon België de hem toegewezen vaar tuigen niet naar België halen. De Belgische bladen hebben daarover meermalen hun misnoegdheid op de hun eigen wijze te kennen gegeven en men zal zich herinneren, hoe de anti-Neder- landsche pers den Antwerpschen advocaat en luitenant ter zee Rotsaert, als een held huldigde toen deze op een goeden dag een der schepen uit de haven van Dordrecht wegsleepte naar Antwerpen. De heer Rotsaert deed het toen in interviews voor komen, alsof hij een soort overwinning te water had behaald. Hij mengde er zelfs de Nederlandsche militaire autoriteiten in, die met de zaak niets hadden uit te staan. De Nederlandsche belanghebbenden want de Nederlandsche regeering stond geheel buiten deze affaire lieten het Antwerpsch advocaatje rustig begaan, wetende dat hij tenslotte toch aan het kortste eind zou trekken en zijn z.g, victorie een gevoelige nederlaag zou worden. En zoo is het ook uitgekomen. Na maandenlange onderhandelingen tusschen de Belgische regeering en de raadslieden der Nederlandsche belanghebbenden, is er een oplossing in der minne gevonden. De financieele vorderingen der Nederlanders zijn door de Belgische regeering erkend, zoodat de betreffende schepen door de Nederlandsche wateren naar België zullen kunnen gebracht worden. De kerkelijke belasting. Te Harlingen moeten de meesten der honderd personen, die in den zomer van het vorige jaar hun lidmaatschap van de Ned. Herv. Kerk hebben opgezegd, hun kerkelijken hoofde'ijken omslag over 1920 die voor de helft hun is kwijtgescholden, nog betalen. De kerkvoogdij is nu over gegaan tot gerechtelijke vervolging. Vele orthodoxen in die gemeente hebben er- geen vrede mede, dat de kerkeraad en kerkvoogdij de rechten der vrijzinnigen ten eenenmale hebben miskend en al hun billijke verzoeken hebben afgewezen. Deze vrijzinnige leden toch zijn volkomen wettig krachtens synodale reglementen tot de kerk toegetreden. De kerkelijke gemeente derft door de uittreding dezer vrijzinnige leden een jaarlijksche opbrengst van f2000. (N. R. Ct.) Een treuw dier. Een inwoner van Winterswijk, die naar Haarlem verhuisde, nam zijn kat mee, schrijft het Vad. Het dier, dat zich in zijn nieuw verblijf niet thuis gevoelde, kwam bij zijn oude woning te Winterswijk dezer dagen weer aanzetten. o Buitenlandsch briefport. Naar wij vernemen, heeft de Commissie van Advies voor het Staatsbedrijf van de Posterijen, de Telegrafie en de Telefonie zich in haar Vrijdag gehouden vergadering beziggehouden met de verhooging die de buitenlandsche tarieven voor brieven, druk werken en postpakketten moeten ondergaan als uitvloeisel van het postcongres van Madrid zij heeft zich geheel kunnen ver eenigen met de ter zake door het hoofd bestuur der Posterijen en Telegrafie gedane voorstellen. o Verhooging ran reizigerstarieven. Naar aanleiding van het gerucht, dat de Nederlandsche spoorwegen met de regeering in onderhandeling zijn, om het reizigers tarief wederom te verhoogen, heeft het Centrum te bevoegder plaatse inlichtingen ingewonnen. Men kon daar het bericht niet bevestigen, maar evenmin was men gerechtigd het tegen te spreken. o Valsche bankbiljetten. Een bankinstelling te Amsterdam ontving een geldzending van f12.000 in Neder- landsch bankpapier uit Gent. Bij het nazien van de zending bleek, dat er zich onder de bankbiljetten bevonden, zeventien van f25,welke valsch hleken te zijn. Zij waren gemerkt met de serieletters BX. De biljetten zijn goed nagemaakt, doch voelen een beetje vettig aan. De kleur is dieper geel dan bij de echte biljetten. Letterraadsels in de thee. De kantonrechter te Heerenveen heeft den theehandelaar L. K., die in zijn pakjes thee met letterraadsels werkte, schuldig- verklaard aan overtreding der Loterijwet en hem veroordeeld tot f 50 boete of 30 dagen hechtenis. De liehting 1921. De inlijving van de lichting 4921 zal, behoudens onvoorziene omstandigheden, niet voor 1 Maart 1921 geschieden. De tijd- vakkeó van inlijving zullen, zoodra mogelijk, na de vaststelling ter openbare kennis worden gebracht. De diefstal te Sittard. De commissarissen van de Sittardsche Bank hebben een belooning van f 500 uitgeloofd voor de aanwijzing van den dief of zoodanige welke tot de arrestatie kunnen leiden. o Slaapziekte. Te Kerkrade zijn elf personen lijdende aan slaapziekte. Er zijn 2 sterfgevallen. Majesteitschennis. In Den Haag is Vrijdagavond wegens majesteitschennis opgebracht de 23-jarige S., die zich tegenover politieagenten bij het Koninklijk Paleis in het Noordeinde, met beleedigende woorden over de leden van het Koninklijk Huis had uitgelaten. Alle jeukende huidkwalen als eczema, uitslag, netelroos, acne, winter handen enz., en ook lichte kwalen als zadelpijn, insectenbeten, kloven enz. worden geheeld door aanwending van Foster's Zalf. Prijs fl.75 per doos, alom verkrijgbaar. Uw RIJWIELEN en ONDERDEELEN bij ondergeteekende, welke tegen de scherpst concnrreerende prijzen van de hand gedaan worden, en met volle garantie. (prijs f 7.50) met biezen naar keuze (gratis een ander rijwiel in gebruik.) Beleefd aanbevelend Rijwielhandel en Emailleerinrichting. TELEFOON INTERCOMM. No. 49. AGENTSCHAP van het eenig Verkoopkantoor voor Nederland van het Rheinisch-Westfalische Kohlen-Syndicat. KANTOOR VAN Rechtsknndig Adviseur, Havenstr. 5 (naby 'tstation) 's-BOSCH. ADVIES en BIJSTAND met betrekking tot processen, strafzaken, faillissement, nalaten schappen, boedelscheiding, voog dij, curatesle, echtscheiding, ar beidscontract, enz. Behandeling van alle voor komende Rechtszaken, zoo wel bij Rechtbank als bij Kanton gerecht, innen van Schuldvor deringen, regeling zaken van debiteuren met hunne schuldei- schers, maken van Contracten, Requesten, enz. enz. Bill ij ke Conditiën. Zondags na 1 uur kantoor gesloten, DE IS WEDER VOORRADIG IN DEN BOEKHANDEL VAN Spoedige radicale genezing door de bekende pillen URIE 2 ook bij verouderde gevallen f 2.50 N.V. Mij. SANITAS. GOUDA, Korte Tiendeweg 10. ROTTERDAM, Korte Hoogstr. 37. UTRECHT, Zadelstraat 37. AMSTERDAM, Rembrandtplein 4. dat iedereen weet waar hij het vertrouwdst zijn koopt. Iedereen zal u beslist ver wijzen naar Wykschestr. HEUSDEN. P. S. SCHAATSEN van van Ruiter en Nooitgedacht de fijnste Kunstschaatsen. St. Jansstraat 1012, naby het station, 's-HERTGGENBOSCH Interc. Telef. 436, Bind 114, b/d Waterpoort, Biiiyke zen- behalve ZONDAGS. BIJVOEGSEL Jflenw^blad Ingekomen bij Ds. Huijgens van Mej. J., 2 rolletjes gehaakte kant, 1 kleedje, 1 boekomslag. Ingekomen lij de Zusters: van de Zusters uit H., borstelzak, werk zak, 2 fantasiedoosjes, 4 vaasjes, portret lijstje, 2 stukken zeep, 2 bloknoten, por- temonnaie, schilderijtje, 3 naaldenboekjes, 2 spiegeltjes, tekst, boekomslag, 3 gulden, verschillende dingen voor den grabbelton, van Mevr. W. uit 's Gr., kindersokjes, van Mej. de J., 2 kleedjes, 2 vinger- doekringetjes.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 5