land van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No4061 Woensdag 16 Februari1921* „Ryke Kinderzegen" Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT De Beiersche regeering heeft in de ontwapeningskwestie gehoorzaamd aan den eisch der Rijksregeering, maar met het geestelijk voorbehoud, dat het Beiersche volk en zijn regeering ook thans nog in het behoud van zijne onontbeerlijke zelf bescherming een levenskwestie zien. Toen de Polen uiteengescheurd, verdrukt en machteloos gemaakt werden, leefde de oude geest der volksweerbaarheid voort in hun gymnastiekverenigingen, die hun over- heerschers vergeefs trachtten uit te roeien. Als er nu een rijkswet komt tot afschaf fing van burgerwachten en schutterijen in Duitschland, zullen de Beieren wel weten, wat hun te doen staat, nl. oefenen en onderhouden van hun lichaamskracht, en de vaardigheid in het hanteeren van buks en geweer kan onderhouden worden in de schuttersverenigingen, die in Noord- en Zuid-Duitschland een geschiedenis hebben teruggaande tot den tijd van de opkomst der steden. De Duitsche tchuttersbond is eene eerbiedwaardige traditie der volks weerbaarheid, die vooral in Beieren in hooge eere wordt gehouden, en men be- grypt dat men tegenover zulke tradities met Entente eischen en rijkswetten het volk wel uiterlijk kan ontwapenen, maar nooit den geest van zijn weerbaarheid, die iets ongrijpbaars is, kan fnuiken. Neemt men geweren weg, dan zuilen er, zoo er niet genoeg overblijven, mettertijd nieuwe gemaakt worden, en we zouden wel eens willen zien, wat er over tien jaar van de ontwapening over is. De Entente had zich tevreden moeten stellen met het buit maken of vernielen van de geweldige oor logsmachinerie van het oude Duitsche legerdat zij ook het volk zijn oude militaire tradities met geweld of bedreiging daarmee zou kunnen afnemen, is natuurlijk een hersenschim. Het besluit van de Beiersche regeering in het belang van de rijkseenheid kan daarom ook maar weinig praktische beteekenis hebben. Men ziet het aan Ierland, waar in verhouding tot de oppervlakte des lands, veel meer sol daten in de weer zijn dan er in Duitsch land over zullen blijven en in districten, die onder de krijgswet staan, zelfs de doodstraf op het dragen van wapenen staat, hoe weinig te bereiken is tegen een volk dat zich niet wil laten ontwapenen. In Engeland dreigt weer een spoorweg staking. Het Engelsche geassocieerde ge nootschap van treinmachinisten en stokers heeft Lloyd George gedreigd, dat het eene staking zal uitroepen, indien het geen on derzoek laat instellen naar het gebeurde te Mallow in Ierland, waarbij een locomotief poetser en een stoker zijn doodgeschoten door de militaire politie en een aantal an dere spoorwegbeambten zijn gewond. De Daily Telegraph beschrijft dit geval als eene wraakoefening van de politie, die wraak nam omdat hun chef bij een aanslag werd gewond en zijn vrouw werd gedood. Lloyd George heeft, ofschoon hij ver klaarde geen bedreiging met eene staking te zullen toelaten, het toch noodig geoor deeld, in Ierland inlichtingen te vragen. Ondertusschen neemt de regeering maat regelen, om, indien de vakvereeniging van machinisten en stokers hare bedreiging waar mocht maken, zich op dezelfde wijze tegen eene staking op de spoorwegen te weer te kunnen stellen als de vorige maal. De Deutsche Zeitung, die te beschouwen is als de spreekbuis van conservatieven en Alduitschers, heeft een richtsnoer voor de houding van de Duitsche regeering te Lon den aangegeven, waarvoor hare partij ech ter misschien de verantwoording niet op zich zou nemen, als zij van de regeering deel uitmaakte. Haar politiek is, om dat gene wat Duitschland aanbiedt, zoo laag te stellen, dat de Entente het niet aan zal nemen en de zaken dan maar tot het uiterste te laten komen, in de verwachting dat de nieuwe Amerikaansche regeering die begin Maart optreedt, tusschenbeide zal komen, om Europa uit het moeras te halen. Dat lijkt een bedenkelijk kansspel, maar de conservatieven hebben goede reden om van de Pruisische verkiezing een ver sterking van hun macht te verwachten en het denkbeeld, om op Amerika's tusschen- komst en bemiddeling aan te sturen, komt voort uit het juiste instinct dat het land, dat voor de overwinning van de geallieer den de beslissing heeft gegeven op den duur niet buiten de regeling van den vrede kan blijven, wanneer daar weer een regee ring aan het bewind is, die uit naam van de meerderheid van de kiezers kan spre ken. Maar behoeft Europa daar nu eerst weer voor in het moeras te zakken en de zenuwcrisis te beleven, die het gevolg zou zijn van nieuw wapengekletter De Duit sche regeering heeft een voorzichtig ant woord op de uitnoodiging voor Londen ge zonden, waarbij zij nadruk legde op het woord »onderhandelingen«, er. de gealli eerden hebben liever dan den vorm waarin dat antwoord gekleed was, ouder het ver grootglas te nemen, daar in de eerste plaats een aanneming van de uitnoodiging in willen zien. Als men de geschiedenis van de regeling van den vrede nagaat, ziet men dat der gelijke punten van hooge spanning als nu telkens bereikt zijn. Op 25 November 1918 verklaarde Ebert in de vergadering der Duitsche bondsstaten »als de wapen stilstandsvoorwaarden niet weldra buiten werking treden, is het allerergste te vree- zeri, een voorloopige vrede moet redding brengen«. Maar den 17den December werd de wapenstilstand vernieuwd en had den de geallieerden de bruggehoofden om trent Keulen, Koblentz en Maintz bezet. Vervolgens hebben wij in Juni 1919 de crisis beleefd over het al of niet teekenen van het tractaat van Versailles door de Duitschers. Den 28en Juni werd het tractaat ge- teekend, nadat de Duitsche onderteekenings delegatie nog juist bijtijds benoemd was. Eindelijk kregen wij in December 1919 de spanning over het al of niet ratificeeren door de Duitschers en het al of niet ver zenden van een ultimatum van de gealli eerden om Duitschland tot teekenen van het aanvullingsprotokol te sommeeren. Als men de Deutsche Zeitung op die verschil lende crisis-tijdstippen naslaat, zal iemand steeds weer het welbekende forsche geluid uit hare kolommen tegemoet klinken. Wij moeten ook ditmaal aangaande de uitkom sten van de conferentie te Londen niet pes simistisch zijn, omdat het opnieuw ontke tenen van een wereldoorlog toch iets anders is dan het beteekenen van een dwangbevel. Het bericht in ons vorig overzicht, waar bij gewag gemaakt werd van een weigering der Sovjet-regeering, om internationale troepen toe te laten voor het toezicht bij de volksstemming in Lithauen, eischt in zooverre herziening dat de regeering te Moskou heeft goedgevonden dat militaire afdeelingen van neutrale staten toezicht zullen houden bij de volksstemming en dat haar bezwaar alleen het zenden van Fran- sche en Engelsche troepen gelden. Ook heeft zij geen bedenking tegen Amerikaansche en Italiaansche troepen. De Sovjet-regeering heeft theoretisch natuurlijk over het Litausche gebied niets te zeggen, maar in de praktijk is het haar niet onverschillig of er in een grensland troepen komen van staten, die zoo groote sympathie voor de Russische contra-revo lutionairen aan den dag heeft gelegd. Doordat de eigenliefde van de twee groot ste geallieerde zoodoende in de kwestie van Wilna in het spel is gekomen, is zij weer ingewikkelder geworden. Engeland en Frankrijk zouden er op zichzelf niet rouwig om zyn als van de noodzakelijkheid om in Centraal-Lithauen een garnizoen te leggen, ontslagen werden, maar het is voor hen een andere kwestie, van het zenden van troepen af te zien, omdat Moskou daar niet van gediend is. BUITENLAND. De burgeroorlog in Ierland. Achtereenvolgens hebben vier brandstich tingen Zaterdagavond eenige Manchester petroleummagazijnen, rubber-en chemische fabrieken in vlammen doen opgaan. In één geval werd de waker met een revol ver beschoten. Alle zes schoten misten. De branden werden snel gebluscht. Ge lijksoortige branden vielen voor in een spin nerij te Oldham en een andere te Roch dale. In beide gevallen was parafine op ontbrandbaar matriaai gegoten Te Man chester zijn twee personen gearresteerd. o Belgische lecning ran 1 Milljard. Brussel. De l-mil!iard-leening is vol- teekend met meer dan 1200 millioen frcs. o Heffing op het kapitaal in Frankryk. De «Action frangaise® publiceert het op zienbarende bericht, dat de regeering voor nemens zou zijn een afgifte te eischen van 25 pet. van het kapitaal. Als de regeering definitief besluiten zou een desbetreffend wetsontwerp in te dienen, zou de Kamer in geheime zitting worden bijeengeroepen en de maatregel zou in werking treden een week, nadat de wet van kracht was geworden Al 12 jaar op bed. Twaalf jaar geleden stapte een knap en 'gezond man van 40 jaar een hotel in het Londensche West-end binnen en bestelde er een zit-slaapkamer op de eerste ver dieping. Er kwam een brief en de gast begaf zich naar bed. Daar vertoeft hij nu al 42 jaar, behalve dan dat hij eiken mor gen een bad neemt, terwijl zijn bed op nieuw opgemaakt wordt, en hij twee keer beneden naar het buffet is geweest. Eenige reden voor zijn bedlegerigheid geeft hij niet cp. De Belgische begrooting. De minister van financiën te Brussel heeft in de Kamer een begrootingsontwerp ingediend, en verklaard dat de strikt nood zakelijke uitgaven zeer aanzienlijk zijn. De begrooting bedraagt 9.667 millioen, het deficit 4.580 millioen. In December 1.1. bedroeg het budget 11.224 millioen, en het deficit 6.455 millioen. De uitgaven voor het herstel (oorlogsschade, uitkeerin- gen, enz.) bedraagt meer dan 2.75 milliard. Taalincident in dc Belgische Hamer. In de Kamer deed zich, volgens de »Msb.«, weer een taalincident voor. To*en de katholiek Heijman zijn interpellatie over de werkloosheid in het Vlaamsch begon, riep de Waal Van Hoegaerden »Maar spreek toch Fransch, meheer Heijman De oud-minister van oorlog Masson vulde aan en zeide »Er zijn slechts een paar leden in de Kamer, die u verstaan.ee Daarop ontstond ruzie tusschen de Vlaam- sche en Waalsche socialisten onderling, omdat enkele beethoofden onder hen de zaal wilden verlaten. De voorzitter wees op het recht der leden, om zich in de Kamer te bedienen van de taal, welke zij verkiezen. Daarna zette Heijman zijn rede in het Vlaamsch voort. Een vijftal Waalsche 'socialisten verliet daarop demonstratief de zaal om in de koffiekamer op de ïeenheid van het vader land® en op de onbetwistbare rechten® der Vlamingen te gaan drinken.® o Werkloosheid in Denemarken. Het aantal werkloozen in heel Denemar ken bedraagt thans 85000. Straatroorers te Berltyn. Personen op straat van hun kleeren beroofd. Straatroovers oefenen op het oogenblik in Berlijn op een ongewone wijze hun bedrijf uit. De volgende gevallen zijn ter kennis van de politie gebracht Een 14jarig dienstmeisje werd door een echtpaar in den nacht van Maandag op Dinsdag op straat getroffen. Het meisje had slechts een hemd aan en verklaarde dat zij door twee mannen met witte baarden was aangevallen, die haar van de kleeren hadden beroofd. In denzelfden nacht trof een beambte van den laatst binnengekomen trein in een coupé een man in bewusteloozen toestand aan, die geheel naakt was. Zijn kleeren waren verdwenen. Men bracht hem naar een ziekenhuis waar een dokter vaststelde dat de man lijdende was aan epilepsie. Waarschijnlijk heeft men hem in den trein, toen hy door krampen was overvallen, van zijn kleeren beroofd. Een derde geval van berooving van kleeren betreft een 35jarigen arbeider, die door de politie in de Schönwalderstrasse in Spandau van al zijn bovenkleeren be roofd werd aangetroffen. Ëen vreoiyke begrafenis. Te Staten-Eiland (New-York) werd een zwaarbefloerste lijkwagen aangehouden, waarin, in plaats van een lijkkist, whisky was geborgen, en wel ter waarde van 1000 p. st. De drie »doodbidders« wer den natuurlijk onmiddellijk in verzekerde bewaring gesteld. De politie had argwaan gekregen, door dat er geen rouwstoet bij deze begrafenis was en omdat de doodbidders vroolijker waren, dan bij dergelijke gelegenheden gebruikelijk is. De politie nam 60 fles- schen Kentucky-whisky in beslag. Dezer dagen is te New-York de geschie denis van een teleurstelling aan het licht gekomen, dat een lieve echtgenoote haren gade heeft bereid. De geschiedenis vond haar oorsprong in de bekentenis van de vrouw, echtgenoote van het slachtoffer van haar listen, die kruideniersbediende is, welke bekentenis ongeveer bevatte, dat geen enkel van de elf kinderen, die zij haar man had geschonken,® zijn eigen was. Zij had ze alle »betrokken« van een gesticht voor vondelingen, en dat zonder dat haar echtgenoot er ook maar iets van gemerkt had. Op Nieuwjaarsdag gaf de vrouw weer voor, van een drieling te zyn bevallen. Vier jaar geleden had ze eens een twee ling »het leven geschonken.Zij verklaarde dat haar vreemde handelwijze uitsluitend was voortgekomen uit haar groote liefde voor kinderen en daar haar eigen huwe lijk kinderloos was gebleven, had zij op deze wijze een rijke kinderzegen om zich heen weten te vergaren. »Om theaters en uitgaan over 't alge meen geef ik niets, verklaarde zij dezer dagen. Alleen om kinderen geef ik. Zij zijn het voornaamste in mijn leven.» Mrs. South, zoo heet deze kindervriendin is thans 52 jaar en zoodoende is het niet te verwonderen, dat de geboorte van haar drieling in medische kringen veel belang stelling wekte, hetgeen tot de onthulling van haar geheim heeft geleid. BINNENLAND. Slaapziekte 1 Bij de 22-jarige 3 weken geleden met W. K. gehuwde dochter van den spoor wegarbeider B. te Steenwijk, doet zich slaapziekte voor. De jonge vrouw slaapt reeds langer dan een week. o Ëen meevaller by een aanbesteding. Men meldt uit Goes De bedragen der inschrijvingen voor den bouw van 18 middenstandswoningen (laag ste f 137.400) zijn zoozeer meegevallen, dat de bydrage der gemeente ten behoeve van den bouw vermoedelijk teruggebracht zal kunnen worden van f 22.739 tot f 15.900. De oorzaak moet gezocht wor den in de dalende prijzen der materialen en de scherpe concurrentie. Uitvoer van eieren gehandhaafd. Uit de meest betrouwbare bron verne men wij, dat de minister van landbouw den uitvoer van eieren niet zal beperken. In de eerste plaats zijn de prijzen weer da lende, dan neemt de aanvoer gestadig toe. Verder is 't noodig, dat wij de Engelsche markt weer trachten te bezetten, waarvoor nu de beste tijd is, omdat de Deensche eieren nog maar schaars in Londen wor den aangevoerd. En ten slotte zou een uitvoerverbod in de eerste plaats de kleine zandboeren treffen zij voeren de meeste eieren aan en deze boeren maken toch al een zeer slechten tijd mee. Daarom laat de minister den uitvoer vrij. Ëen moderne Nederlandgche dief. Eenige dagen geleden is een zekere J,, oud 27 jaar, Nederlander van geboorte, te Nice aangehouden. Hij had gepoogd een huisbewaarder van een rijk gezin over te halen hem te helpen bij het leegstelen van een klein paleis, dat dit gezin aan de promedade des Anglais bewoonde. De zaak was bijna geregeld, toen de politie er lucht van kreeg. Een vriendin van den Neder lander, Antoinette S. en een zekere S,, 52 jaar, geboortig uit den Haag, zijn even eens gevangen genomen. De J. bleek een zeer moderne dief te zyn. Men vond allerhande wetenschappe lijke interessante toestellen en werktuigen in zijn kamer. Het merkwaardigste was echter een geluidloos werkende revolver, die een poeder afschiet, dat gemengd met de lucht een verdoovend gas ont wikkelt. En hiermede is men op het spoor ge komen van een andere inbraak, n.l. die by den rijken Peruviaan Ayalo, wien onlangs uit zijn slaapkamer voor een millioen francs aan juweelen werden ontvreemd. Men verbaasde zich er toen over, dat Avalo noch zijn vrouw den dief hadden gehoord. Het merkwaardig pistool verklaart echter veel. Ook blijkt het, dat de J. betrekkingen had met een Turk en een Japanner, die hem bij de inbraak bij Ayalo hebben kun nen helpen. Slapte. Aan de Gerofabriek te Zeist zijn 150 arbeiders ontslagen, terwijl voorloopig slechts 4 dagen per week zal worden ge werkt. De dienstbetrekking opgezegd. De directie der Kon. Stearine Kaarsen fabriek »Gouda« heeft naar het »Hbld.« meldt, aan al hare werklieden de dienst betrekking opgezegd tegen 28 Februari e.k. Vóór den datum zal aan die werklieden worden medegedeeld of en zoo ja, onder welke voorwaarden een nieuwe overeen komst kan worden gesloten. o Conflict sigarenindustrie. Men meldt uit Tilburg Dank de tusschenkomst, die de directeur der Districts-Arbeidsbeurs alhier deze week heeft verleend, zijn beide partijen tot over eenstemming gekomen, waardoor het per soneel der firma Majoie Maandag den ar beid heeft hervat. o •verreden. Te Tilburg is Zaterdagmiddag op het stationsterrein bij het rangeeren der spoor wegarbeider J. Roks door den trein over reden en gedood. Hem werd het hoofd van de romp gereden. De ongelukkige, 34 jaar oud, is gehuwd en laat een we duwe met 4 kinderen na. o „Trianon" gesloten. De firma Ferwerda en Tieman, welke eigenares is van Trianon® te Amsterdam, deelt mede, dat zij, onder de tegenwoor dige omstandigheden, de exploitatie van het restaurant niet meer wil voortzetten. »Trianon® zal dus voorgoed worden ge sloten. voor iig vanHeusOenBiAlteiiajeLanistraatendeBoimeierwaifd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1