Voorkomt ontsteking. Eerste Piederl. Onderlinge Verzekering üaatiêhappy. Maandag 7 Februari j 1. werd in Café- Restaurant >De Kroonc Spui, te 's Gra- venhage de oprichtingsvergadering gehou den van de Eerste Nederlandsche Onder linge Verzekering Maatschappij, »Bestaans- zekerheid van Land- en Tuinbouwbedrijtc. De vergadering stond onder leiding van .den heer Mr. W. A. M. Cremers, Advo caat en Procureur te Delft, Commissaris der Maatschappij. In zijn openingswoord deelde de Voor zitter mede, dat de oprichting van deze Maatschappij allerwege met warme instem ming was begroet, getuigde de ruime mate van belangstelling, welke van de zijde der belangrijkste Landbouw-organisaties werd betoond en thans weer bleek, uit de aan wezigheid van vele Autoriteiten op het ge bied van Land- en Tuinbouw, op deze oprichtingsvergadering. Vooral de Maatschappijen van Landbouw waren goed vertegenwoordigd. Wij merk ten o.a. op de Heeren T. J. B. E. Kiel- stra, Secretaris der Zeeuwsche Landbouw Mij. A. C. de Jong en Adr. M. Nelemans, resp. Secretaris en Voorzitter der Noord- Brabantsche Mij. van Landbouw, A. Leen- houts, Lid Hoofdbestuur der Mij. tot be vordering vau den Landbouw in Zeeland. P. Stapel, Lid Kon. Ned. Landbouwcomité, welke drie laatstgenoemde heeren als Com missaris aar. de nieuw opgericht Mij. zijn verbonden. Verder de Heeren P. Ton, Secr. der Prov. Org. van de Veilingsver- eenigingen in Zeeland en D. Houtkooper, die namens de Landbouwers in de Haar lemmermeerpolder was afgevaardigd. Van den heer Mr. Ridder van Rappard, Com missaris der Mij. was bericht van verhin dering ingekomen, wegens verblijf in het Buitenland. Uit het concept-reglement, hetwelk met enkele wijzigingen werd goedgekeurd, ont- leenen wij, dat de Maatschappij het risico overneemt van de schade, welke door ïnatuur elementend als hagelslag, vorst, droogte, overvloedige regenval, storm e d. aan de te velde staande Land- en Tuin- bouwgewassen kan worden toegebracht. Voorts, dat de instelling ZUIVER ON DERLING is en dat aan de Deelnemers in ruime mate medezeggingschap wordt ge geven, - door het instellen van Commissies van Advies bestaande uit vijf personen elk, welke in ieder district door de deel nemers worden gekozen. Het land is verdeeld in 50 Districten, ieder met een administrateur aan het hoofd, bijgestaan door, op verschillende plaatsen gevestigde Correspondenten. Een groot deel van deze vergadering werd gewijd aan de bespreking van art. 6 van het Reglement, waarin de schaderege ling is vastgelegd. Men was algemeen van oordeel, de re geling der schade een uiterst moeilijk pro blem was de Directie heeft echter, door een bijzondere wijze van organisatie, alle moeilijkheden weten te ondervangen. De Maatschappij staat onder Directie van de Heeren D. Dorré en B. van der Kloet, Direc teuren der Zuid-Hollandschen Assurantie Maatschappij te Voorburg. Aan het einde der vergadering sprak de Voorzitter den wensch uit, dat de Directe uit de groote belangstelling welke zij uit alle orden des lands mocht ondervinden, ondubbelzinnig mocht zijn gebleken, dat deze instelling in eene, reeds lang gevoelde behoefte voorziet, en dat dit voor haar een spoorslag mocht zijn, om de Maatschappij tot grooteo bloei te brengen. Zie achterstaande advertentie in dit blad. Huidkwalen als uitslag, eczama, kloven, puisten enz. breiden zich vaak uit als ge volg van ontsteking. Voorkomt dit door de plekken te wasschen en drogen en daarna Foster's Zalf aan te wenden, die ontsteking tegengaat, de aangedane deelen heelt en de huid volkomen blank maakt. Prijs f 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. Vr^je Invoer in Duitschland. De Duitsche minister van voedselvoor ziening en landbouw maakt bekend, dat met ingang van 15 Februari de invoer van levend slachtvee, lammeren, schapen, geiten, varkens, versch vleesch, hammen, vet van runderen en schapen vrij is in Duitschland. Van dien datum af zijn er dus voor deze waren geen invoervergun ningen meer noodig de bestaande gezond heids- en veilingsvoorschriften blijven echter ook voor 't vervolg van kracht. Rotterdam's financiën. Bij den Rotterdamschen gemeenteraad hebben B. en W. een voorstel ingediend tot het aangaan van kasgeldleeningen tot een bedrag van f 25.000.000. VAN ALLES WAT. Gasprljsrerlaging te Rotterdam. B. en W. van Rotterdam stellen den gemeenteraad voor den gasprijs te verlagen van 19 cent, op 17J cent. Berekend wordt, dat bij een verlaging met 1 j cent, inplaats van het voor 1921 geraamde nadeelig saldo een voordeelig saldo zal verkregen worden van f 1.229.000 Loonirerlaging. Naar jHet Volk* meldt is aan de vaste bootwerkers en controleurs van de Holland- sche Stoomboot Maatschappij te Amsterdam, ten getale van een paar honderd personen, namens de directie aangezegd, dat hun ga rantieloon, dat thans f 40 per week be draagt, met ingang van 19 Februari a.s. met f 4 zal worden verminderd. Druten, 11 Febr. In de te Arnhem gehouden vergadering van den Bond van R. K. Steenfabrikanten in Gelderland in besloten met den Bond van R K. Steen fabrieksarbeiders te onderhandelen over een loonsverlaging van 10 pCt. in de a.s. campagne. Vervroegde Zomertijd. Moskou, 12 Febr. Om brandstof en verlichtingsmiddelen te besparen worden in het geheele gebied van Sovjet-Rusland de uurwerken in den nacht van 14 op 15 Februari een uur vooruitgezet. Broekhuys gezocht. Volgens den »Lokal Anzeiger<r heeft de Nederlandsche justitie de uitlevering ge? vraagd van W. H. Broekuys, zaakwaar nemer (den manager van de Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank) wegens »op- lichting tot een bedrag van één millioen gulden, Ëcn geheele natie gedecoreerd. Van af den wapenstilstand tot 1 Januari 1921 zijn door de Belgische regeering 1.045.054 decoraties uitgereikt. De on kosten hiervan bedragen 3.557.720 80 frans. »De Standaard. Ons klad is billijker! De voorpagina van de ïDaily Maik is voor advertenties beschikbaar en kost per keer twaalf duizend gulden. Kranten bericht. c De Wereld van den Arbeid. Onze zegslieden legden ons uitbetalings- lijsten over, waaruit bleek, dat aan 22 metselaars en opperlieden ruim f 1800 is uitbetaald, wat neerkomt op gemiddeld on geveer f 83 per week per arbeider. »N. R. Ct.« o Vreemde historie. Uit Barendrecht wordt aan de Dordt. Ct.« geschreven De vorige week is door den burgemees ter dezer gemeente een schrijven ontvangen van zekeren Q een oud ingezetene, die sedert 1908 in de Vereen. Staten van Amerika woonachtig is. Daarin bekende hij, de dader te zijn van een brandstichting alhier ten huize van zijn ouders in 1906 gepleegd, waardoor de woning geheel in vlammen opging. In dit schrijven deelde hij in gebroken Hollandsch mede, in Ame rika tot bekeering te zijn gekomen, daar na geen rust meer te hebben gehad en zoo tot deze bekentenis te zijn gekomen. Aan den burgemeester verzocht de man den weg te wijzen, dien hy moest betre den om voor zijn misdrijf te boeten. Destijds heeft Q. voor de Dordrechtsche Rechtbank wegens brandstichting terecht gestaan. Bij gebrek aan bewijs kon even wel geen veroordeeling volgen. Naar wij vernemen heeft de burgemees ter bet schrijven doorgezonden aan den olficier van "justitie te Dordrecht. IInring naar Duitschland. Het hoofdbestuur van de Reedersver- eeniging voor de Nederlandsche Haring- visscherij heeft officieel bericht ontvangen, dat eindelijk de levering van haring naar Duitschland zal kunnen plaats hebben voor een bedrag van IJ millioen gulden, dat daarvoor in het regeeringscrediet beschik baar is geBteld. De haring zal geleverd worden door de haringscombinatie gevormd uit reeders van haringschepen uit Vlaardingen, Maassluis, Scheveningen en Katwijk. Het oppakken, afkuipen en afleveren zal geschieden onder toezicht van de controleurs der Reeders- vereeniging, waarna de haring wordt over genomen, gekeurd en gecontroleerd door de controleurs der Reichsfischversorgung. Van de vangst 1920 kunnen ongeveer 50 000 kantjes haring worden verzonden, waarvan 90 pet. volle- en 10 pet, steur- haririg mag zijn. Bovendien is de Reichs fischversorgung bereid een gelimiteerde hoeveelheid haring der vangst 1919 af te nemen. o Yossentaaiheid. De jachtopziener H. te Vragender plaatste een vossenstap, om een vos te bemachtigen, die bezoeken aflegde in de kippenhokken der boeren. Twee dagen later was de stap verdwenen en met be hulp van een politiehond werd Reintje op gespoord een half uur daar vandaan, met de stap om den linkervoorpoot. Hij had zijn voortanden op de stap stukgebeten, om zijn poot te bevrijden. o— Werkverschaffing. Helmond, 14 Febr. Door de gemeente werd een perceel heide-grond aangekocht, gelegen onder de gemeente Bakel ter ver krijging van het noodige zand ter ophooging vBn verschillende terreinen voor woning bouw enz. Deze werken zullen door werk- loozen uitgevoerd worden. Loensvermindering. Helmond, 14 Febr. De firma Swinkels heeft de werkloozen weder in de gelegen heid gesteld op hare bedryven het werk te hervatten tegen een loonsverlaging van 40 pCt. o Provinciale Staten. De eerstvolgende zitting der Staten van Noordbrabant is bepaald op Dinsdag 22 Februari des voor middags om kwart over tienen. Subsidie tram lijn DrunenHeusden. Gedeputeerde Staten stellen voor in het door den minister van Waterstaat vast te stellen exploitatietekort op de tramlijn DrunenHeusden - over 1919 uit de pro- vinoiale kas een subsidie te verleenen van 25 pCt. tot een maximum van f 3250 onder beding dat het Rijk 50 pCt. en de belangstellende gemeenten eveneens 25 pCt. bijdragen. Verbetering afwatering provincie. Gedeputeerde Staten stellen voor om over het onderzoek naar de verbetering van de afwatering der provincie beschik baar te stellen de som van f 46.500. o Valsche Nederiaudsche bankbiljetten. De politie heeft te Antwerpen een druk kerij van valsche Nederlandsche bankbil jetten ontdekt. Een paar weken geleden reeds had zij het vermoeden opgevat, dat te Antwerpen valsche bankbriefjes van 25 gulden in omloop werden gebrachtzij slaagde er in, een verdacht persoon te arresteeren, die in het bezit van vijftig zulke briefjes was. Zware brand. Maandag ontstond te Winschoten brand in de stroovoorradea der stoo-eartonfabriek »Reiderland«. Na korten tijd breidde de brand zich, ondanks de inspanning der brandweer, zoodanig uit, dat de geheele stroovoorraad, omstreehs tien millioen k.g. de geheele turfvoorraad van tien duizend kub. meters, benevens 120.000 kilogram plakpapier verbrandden. De schade be draagt meer dan een half millioen gulden. Heviger brand heeft zeker zelden plaats gehad. De daken der gebouwen en huizen waren hel verlicht. Uren ver in den omtrek was de vuurzee zichtbaar. Omtrent de oorzaak is niets met zekerheid bekend. De slaapziekte. Te Zevenaar doet zich bij twee kinde ren de slaapziekte voor. Een der patiënten is weder hersteld. o ficbouw ingestort. Te Tilburg is het uit drie verdiepingen bestaande bijna voltooide nieuwe fabrieks gebouw van de firma Kerstens tot op den ondersten zolder ingestort. Het ongeval had plaats, terwijl de eerste steenlegging in den gevel plaats had. Persoonlijke on gelukken hadden niet plaats. De schade wordt op f 50.000.geschat. o De prijs van lood. Men seint uit Berlijn De prijs voor Duitsche loodfabrikanten is met 650 Mark per 100 Ko. gedaald. PLAATSELIJK NIEUWS. Heucden. Naar aanleiding van ach terstaande advertentie vestigen wij de aan dacht van aanstaande militieplichtige personen van 16 jaar en ouder op de groote voordeelen aan voorafgaande oefe ningen verbonden. Als plaatsen van voorafgaande oefeningen zijn in deze omgeving aangewezen Heusden, 's-Bosch, Kaatsheuvel en Tilburg zoodat ingezetenen van Heusden, Aalburg en Wijk, Heesbeen, Genderen c.a Drongelen, Meeu wen, Herpt, Hedikhuizen, Oudheusden, Elshout en Drunen in hun belang zullen handelen als ze aan deze oproeping gehoor geven. Naar ons werd medegedeeld, is het ge- wenscht dat de a.s. militieplichtigen zich door hun vader doen vergezellen, aange zien de minderjarigen geen verplichting op zich kunnen nemen, die geldig is om te worden nagekomen. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Donderdag 17 Febr as. des namiddags te 7.30 ure. Te behandelen onderwerpen 1. Notulen vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Bespreking verlaging gasprijs. 4. Voorstel van B. en W. verhooging hondenbelasting. 5. Reclames Hoofdelijken Omslag. In de vergadering der R. K. kies- vereeniging van Zondagavond, die druk bezocht werd, trad als spreekster op Mevr. Brouns-Van Besouw, die in een keurig ver zorgde rede, ongetwijfeld zeer veel zal heb ben bijgedragen, om den plicht van den R. K. kiezer en vooral van de vrouwen, eens goed duidelijk te doen uitkomen Hierna ging men over tot reorganisatie der vereenigingen (v. d. Raad, Staten en Kamer) die gecombineerd werden, waarna tot voor zitter van het nieuw bestuur werden ge kozen de heer Hub. Verhoeven en tot leden Mevr. Verhoeven-Severijnen, Mej. A. de Leeuw en de heeren G. Carpay, L. de Mol, F. Schreuder en F. Verhoeven die de funties onderling zullen verdeelen. Andel. Gedurende de afgeloopen maand werden op het hulptelegraafkantoor 60 telegrammen behandeld en 60 gesprekken gehouden. Almkerk. A.s. Donderdagavond half zeven hoopt voor de Ger. Gemeente alhier op te treden, voor de Zending Ds. Mer- kelein, Zendeling op Java. J.l. Zondag is in de Ger. Kerk alhier ruim f 80.gecollecteerd voor de Ger. Kerk te Waardhuizen (gemeente Almkerk) Brakel. Vorige week werd er in het werkliedengebouw alhier een vergadering gehouden, om te komen tot oprichting van een zangvereen. die zich ten doel stelt de de beoefening van eenstemmig kerkgezang. De opkomst was niet zeer groot. Er gaven zich slechts elf leden op. In het bestuur werden gekozen de heeren Jan van Willigen en Hendrik van Dalen, terwijl als directeur zal optreden de heer H. van Wijgerden. De oefeningen zullem gehouden worden in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk. Beneden-Langstraat De veeprrjzen staan momenteel zeer hoog en vooral naar jong vee is bijzondere vraag. Vet vee gaat minder goed en ook vette varkens blijven terugloopend. Men besteedt voor kalf koeien f 650 a f750, kalfvaarzen f 475 a f 600, melkkoeien f 550 a f725, vaarzen f300 tot f500, pinken f 180 a f325 en nuchtere kalveren f30 a f35. Babiloniënbroek. Daar de koudbloed- fokkerij in de laatste jaren veel meer voordeel heeft opgeleverd, dan de warm bloedfokkerij, hebben de heeren A. Straver Wz. te B.-Broek, C. M. Donker en J. A. van Campen te Drongelen, op verzoek van verschillende paardenliefhebbers, gemeend, goed te doen een vergadering te beleggen op a.s. Vrijdag 18 Februari v.m. 11 uur in 't café van den heer D. v. d. Zaken te Besoyen om te trachten voor gezamen lijke rekening een koudbloed hengst aan te koopen. Bij voldoende deelname van aandeelen van honderd gulden, dat voor ieder toch geen bezwaar behoeft te zijn, zou men al spoedig tot aankoop kunnen overgaan. Trouwe opkomst gewenscht. Gameren. Op elk gebied onthoudt men zich van koopen, vooral met het oog op de dalende prijzen. Zoo was er te Nieuw waal een partij sparren per schip aangekomen en bij de veiling ,werd geen bod gedaan. Hier kwam een schip met turf en de schipper is onverrichterzake weggevaren. Aardappelhandel iets vlugger, prijs voor Red star vorige week f4.60 nu f5. per H.L. Kaatsheuvel. Naar wij vernemen is de indertijd voor deze gemeente getroffen wachtgeldregeling voor de schoenindustrie als gevolg van de huidige crisis-werkloos heid door de fabrikanten opgezegd, zoodat de werkloozenkassen in functie moeten wor den gesteld. Geconstateerd mag worden dat de fabrieken gaandeweg weder begin nen te werken, zoodat de werkloosheid ge regeld afnemende is. Raamsdonksveer. Op de graanbeurs Hotel de Reijer besteedde men Zaterdag II. voor tarwe f22, voor Rogge f 18 per 100 K.G. in haver was geen handel ;ter- wijl het hooi 20 d f 22 per 500 K,G. deed. Als bestuursleden van den Chr. Werkmansbond werden Zaterdag gekozen de heeren A. P. Calliber, Ms. de Rooij en F. Schott, die alle drie de verkiezing zich lieten welgevallen. De collecte voor het leerstoelfonds uitgaande van den Ger. Bond bracht ruim f 130 op Bij den heer v. L. ontstond Zondag een begin van brand, dat gelukkig zeer spoedig gebluscht werd. Natuurlijk volop belangstelling. Hoewel reeds verschillende malen een oproeping geplaatst is voor twee on derwijzeressen aan de Chr. School, kwam er nog geen enkele sollicitatie in. Raamsdonk. De onlangs door de politie aangehouden personen, verdacht van diefstal van manufacturen te Waspik, heb ben bekend. Rijswijk. Bij de landbouwers J. B. en J. N. alhier, zijn, vermoedelijk door een hond, een 20-tal kippen doodge beten. Sleeuwijk. Door - het overlijden van den heer J. v, d. Nat, die ruim 25 jaar het orgel in de Gereformeerde Kerk heeft bespeeld, is in diens plaats zijn zoon A. W. v. d. Nat benoemd. Waspik. De prijs van het spek, eerst gedaald tot 80 cent per pond, is thans alhier gestegen tot 85 cent. Ook de jonge varkens worden duurder. De prijs loopt tot f 40 per stuk. De handel in hooi is flauw. Voor het hooi wordt besteed f 18 per 500 K.G. en voor roggestroo f 10. De prijzen zijn sterk gedaald. Naar wij uit goede bron vernemen zal onze Harmonie deelnemen aan het met Pinksteren te houden concours te Breda. Als eene merkwaardigheid kan wor den medegedeeld dat de landbouwer J. A. de Bont alhier, een haas ving in de gang zijner woning. Bij Kon. Besluit d.d' 17 Januari 1921 Nr. 6, is goedgekeurd de verorde ning tot heffing van 80 opcenten voor de gebouwde en 20 opcenten op de ongebouwde eigendommen, der grondbelasting in deze gemeente. Voor de lichting 1922 der Natio nale Militie zijn alhier aangegeven 42 per sonen. Sinds jaren is dit cijfer niet bereikt. Drongelen. Openbare vergadering Raad dezer gemeente op Woensdag 16 Febr. nam. 2 uur. Te behandelen 1. Ingekomen stukken. 2. Ontslag onderwijzeres. 3. Aanmerkingen Begrooting 1921. 4. Voorstel Vereeniging gemeenten. 5. Machtiging verhuring weiland. 6. Begrooting Burg. Armbestuur 1921, 7. Bezwaarschrift Hoofd. Omslag. Genderen. Naar wij uit goede bron vernemen is door den heer G. v. d. Beek ■Z.G.n. alhier, aangekocht den 3-jajige Belgischen goudvos hengst »Anton« welke bij bovengenoemde ter dekking zal gesteld worden. Deze hengst is een zoon van den be kenden Belgischen concours hengst »Mar- qies de Zuijen*. Wondrichem. De regeering heeft besloten de kerk alhier te restaareeren. Voor dit doel zijn verschillende fotogra fische opnamen gemaakt. Een prachtige foto, waarop duidelijk de gaten in het dak zichtbaar zijn, wordt onder toestemming van het Rijksbureau voor de Monumenten zorg in een der geïllustreerde bladen ge plaatst. Door het Kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeente alhier besloten het pre- dikantstractement van f 2000 op f 3000 te brengen. Daar de middelen om hiertoe te geraken, ontbraken, is besloten aan ieder lidmaat der kerk een circulaire te zenden, waaraan een inschrijvingsbiljet is gehecht om bij dragen voor dit doel. De heer Y. M. Kentie, die jaren lang de gemachtigde was van den kerke- lijken ontvanger, heeft zijn betrekking neer gelegd. In zijn plaats is benoemd de heer J. Smits Jzn., die de vorige week gekozen werd tot notabel. Daar deze functies niet vereenigbaar zijn, had een nieuwe verkie zing plaats. Gpkozen werd de heer Y. M. Kentie, met 3 stemmen meerderheid. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Januari 1921 gestort f 115.996.97, uitbetaald wegens chèques f 18.960.08J. Op de postrekeningen van dit postkan-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2