Und van ALTENA Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No, 4063. Woensdag 23 Februari1921. FEUILLETON. HET TESTAMENT Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Lloyd George heeft Vrijdag in het Lager huis vele woorden gebruikt, om uiteen te zetten, dat hij zijn verkiezingsbelofte gestand bleet, volgens welke Duitschland tot de grens van zijn vermogen moest betalen. Eigenlijk zei hij tot den laatsten cent, waarvoor men de zakken van de Duitschers zou doorzoeken. Met het laatste waren volgens hem thans de geallieerde deskundigen daar nu mee bezig. Er is onder hen groote argwaan, dat Duitschland de allures aanneemt van een bedelaar in havelooze plunje, maar met eigen huizen waar niemand van weet. Ter loops plaatste hij echter in zijn betoog de opmerkelijke zinsnede dat, alvorens eenige regeering de verantwoording op zich nam om de nakoming van de verplichtingen van Duitschland af te dwingen, »regeeringen, parlementen en volkenovertuigd moeten zijn, dat zijn in gebreke blijven niet te wijten is aan iets wat het redelijkerwijze kan verklaren, maar aan »een opzettelijke poging van Duitschland's kant om Europa nog eens te tarten. Dat klinkt als een eerste restrictie op de besluiten van Parijs, waarover, voor zoover men wist, geen par lementen en volken meer geraadpleegd be hoefden te worden, maar die, zoodra Duitsch land den eenmaalvastgestelden en vervallen termijn niet betaald had, automatisch in werking zouden treden met het uitvoeren van de sancties. Volgens het Berlijnsche 8 Uhr Abend- bladt zouden de entente-regeeringen het plan hebben opgevat, de Duitsche regeering te verzoeken, de Duitsche voorstellen nog voor het begin der conferentie te Londen aan de entente voor te leggen. Men wil deze tegenvoorstellen dan te Parijs en te Londen aan een grondig onderzoek onder werpen. Aangezien een dergelijk verzoek op 't oogenblik echter officiëel niet is ge daan, heeft de rijksregeering hiertegenover ook haar hou ing nog niet kunnen bepalen. Bovengenoemd blad meent, dat de Duitsche regeering goed zal doen, wel te bedenken of zij het voorstel moet aannemen, aange zien sommige ententebladen ingeval van publicatie van de Duitsche tegenvoorstellen te Londen, zeker van de gelegenheid ge bruik zouden maken, om deze tegenvoor stellen zonder de minste zakelijke kritiek van Mr. MEESON. Naar het Engelsch van H. Rider Haggard 24) »Op mijn rug,« herstelde mr. Meeson, met zwakke stem. »IkGetatoeëerd als een wilde, met mijn eigen testament »Het zou tot weinig nut zijn, dunkt mij,» zei Bill, die in de nabijheid stond, xmaar als gij gestorven zijt, wat wordt er dan van dat heele testament Het zou zeker niet meer te ontcijferen zijn.« Mr. Meeson zuchtte. »Dan hebben we het kind nog,» zei Bill. »Het is nog jong en zijn huid, die nog zoo teer is, zal zeker gemakkelijk te tatoeëeren zijn. Maar gij zoudt hem fflnk moeten vasthouden en zijn mond dicht moeten stoppen, want hij zal vervaarlijk gaan schreeuwen, denk ik.a »Ja,« zei mr. Meeson, slaat ons het testament maar op den arm van dat ventje tatoeëeren. Dan is het kind toch ergens nuttig toe,» s'ïGoed en wel,« zei Bill, »het is echter de vraag, of het onder die marteling niet het leven er bij inschiet, want denkt niet al te gering over de pijn, die het zal moeten uitstaan. Wat het sap van den visch betreft, dat is onschuldig daar sta af te keuren. De jongste ontwikkeling van het Sinn Feinsche schrikbewind in Engeland wordt aangetoond door nachtelijke aanvallen op pensions te Liverpool, die bezocht worden door Iersche landverhuizers naar Amerika. Drie troepen gewapende Sinn Feiners bebben Vrijdagnacht de slaapkamers van een 12 tal landverhuizers doorzocht, namen hun plaatsbewijzen en passen af, en bevalen hun onmiddellijk naar Ierland terug te gaan. Het doel van deze handeling is, naar men gelooft, het verloopen van het Iersche republikeinsche leger te beletten. De wekelijksche opgaaf omtrent de eu veldaden in Ierland vertoont eene bevre digende daling in de verliezen van de strijdmacht der regeering, vergeleken bij die in de vorige weken. Dit is niet het gevolg geweest van een vermindering der Sinn Feinsche aanvallen, doch van een geringer succes, dat zij daarmee bereikten. Er werden n.l. in de afgeloopen week nog 26 aanvallen op de strijdkrachten der re geering gedaan, waarbij 3 dooden vielen verder werden 5 bruggen opgeblazen. Men verwacht binnenkort eene aanzienlijke ver betering van den toestand. Kalogeropoelos, de Grieksche eerste minister is op zyne doorreis door Frankrijk naar de conferentie te Londen, door de Fran8che pers op voor hem en zijn land minder aangename artikelen onthaald. Zooals men weet, hadden de staatslieden der Entente aanvankelijk geruststellend tegenover Griekenland verklaard, dat zij de grondslagen van het tractaat van Sèvres zouden ontzien. Nu spreekt Hervé het al uit, dat die grondslagen gelegd zijn in een tijd, dat alles anders was dan nu. Thracië en Smyrna, het loon voor het meevechten van het Grieksche leger aan de zijde van de Entente, komen reeds in het geding. Toen die aan Griekenland be loofd werden, kwam het erop aan de Grie ken in de wijd geopende armen van de geallieerden te lokken. Nu zij hun taak volbracht hebben, moet hetzelfde lokaas, aan Turkije voorgehouden, dienst doen, om den Turken te kennen te geven, dat alles vergeten en vergeven is, als zij maar nooit meer met Duitschland gemeene zaak ma ken. Men kan er zeker van zijn, dat geen hand aan geallieerden kant den Grieken hulp zou verleenen, wanneer de soldaten van Moestapha Kemal pasja hen uit Smyrna verdreven. Misschien zouden de Italianen tot inmenging bereid zijn, maar van zulke ik voor in.» »Neen, Dick zult ge niet aanraken, zei Augusta op beslisten toon, »het kerel tje zou het met den dood moeten bekoopen. Buitendien heeft niemand het recht, hem voor zijn heele verdere leven te brandmerken.» ®Nu, dan weet ik geen raad meer te geven,» zei Bill. »Mr. Eustach Meeson was eens zeer vriendelijk jegens mij,» zei Augusta, »en liever dan hem het uitzicht te laten ver liezen op het vermogen, dat hem rechtens toekomt, laat ik mij zelf tatoeëeren.» »Jongens,« riep Bill verwonderd, j>dat is er een, die courage heeft. Als ik een jonge kerel was, dan zou ik graag eens een ander woordje met u spreken.» »Ja, dat is een mooie inval,» zei thans ook mr. Meeson, »gij zijt jong en krach tig genoeg. Gij hebt nog een heel leven voor de borst. Laat ons dan maar dade lijk beginnen. Ik voel me vreeselijk zwak en 't zou kunnen zijn, dat ik niet eens den nacht meer haal. De gedachte alleen, dat ik alles, wat gedaan kan worden, doe om Eustach zijn vermogen terug te geven, zal me nog de noodige kracht geven om althans eenige uren nog in het leven te blijven.» Hoofdstuk X. Mr. MEESON'S EGOÏSME VERONT WAARDIGDE AUGUSTA. Zij keerde hem den rug toe en vroeg Bill kortweg hulp zijn de Grieken niet gediend, omdat zij wel weten, dat Italië hun van het begin af aan, het bezit van Smyrna benijd heeft en zijn hulp niet onbaatzuchtig zou zijn. De geallieerden zijn nu zoover, dat zij de verkiezing, die Wenizelos uit de macht ont zette en de volksstemming, die koning Kon- stantijn terugriep, als eene bijzondere be stiering moeten beschouwen. De frontver andering van het Grieksche volk onthief hen van de onmogelijke taak, om Turkije te dwingen, Griekenland schadeloos te stellen. De geallieerden hebben intusschen ont dekt (wat zij al sedert Gallipoli konden weten) dat de Turken voortreffelijke sol daten zijn, veel voortreffelijker dan de snel voetige Hellenen, wier krijgsverrichtingen in Kemalisdan, het land van Moestapha Kemal, op weinig of niets zijn uitgeloop§n. De Turksche soldaten hebben bovendien de zeldzame eigenschap, dat zij, niet zooals de Grieken, naar demobilisatie verlangen. Vermoedelijk zijn er onder hen, die al sedert den eersten Balkan-oorlog in het veld zijn geweest. De Grieken die hun grooten staatsman uit het politieke strijd perk, als een mokkende Achilleus, naar zijn tent dreven en tot werkeloosheid ver oordeelden, mogen nu klagen over de trou weloosheid van deze wereld. Maar zij kunnen niet méér verhinderen 'dat in de subcommissies der geallieerden een regeling in elkaar wordt gezet, die het vroegere tractaat van Sèvres onher kenbaar maakt. Do Turken van Angora echter hebben aan de wereld opnieuw de les geleerd, om zicïl een harden en ver pletterenden vrede van-den hals te schuiven, niet bestaat in machtelooze protesten, maar in het verzet met de wapenen, waarbij zij van hun tegenstanders ten slotte nog den lof voor hun krijgsmansdeugden oogsten. BUITENLAND. De gevondeB schat. Men schrijft uit Boedapest aan de N. R. C. De vondst van een kist met opalen in het ministerie van financiën is een buiten kansje, daar de schat er al verscheidene jaren vergeten moet hebben gestaan. De edelsteenen zijn afkomstig uit de opaalmij- nen te Sarospatak in Opper Hongarije, die thans in het bezit van Tsjecho-Slowakije zijn. De gevonden steenen wegen 70.000 karaat en zijn meer dan 100 millioen kro nen waard. Ze zullen naar het buitenland worden verkocht, doch de grootste steen »Dan zal ik mij zeker op mijn arm moeten laten tatoeëeren.» »Ja Miss,» zei Bill, »daar is nog al wat plaats noodig voor zoo'n document. Dat eischt heel wat zorg, dat wil ik u wel vertellen. Niemand moet over Bill Jones werk den neus op kunnen halen.» »Goed, dan zal ik mij klaar maken,» zei Augusta, die hoe langer zoo meer tegen het heele zaakje begon op te zien. Zij trok den mouw van haar japon om hoog, terwijl Bill den visch van zijn inkt- zakje ontdeed. Aan een klein stukje hout maakte hij, door het tegen een steen te slijpen, een punt, waaraan hij een zeer scherpgepunte vischgraat bevestigde. »Nu, Mr. Bill, ge kunt beginnen,zei Augusta vast besloten, terwijl zij op de lippen beet. »Gij hebt er juist een goeden arm voor, zei miss,» de matroos, terwijl hij dien bekeek zoo ongeveer als een beeldhouwer het mar merblok beziet, waarin hij zijn werk zal gaan uitbeitelen. >Dat heb ik nooit in m'n leven gedaan, een vrouw getatoeëerd.» Augusta beet zich nog sterker op de lippen, de tranen sprongen haar in de oogen. De gedachte kwelde haar, dat zij, als zij het leven er af zou brengen voort aan altijd met zoo'n eigenaardig testament op haar arm rond zou moeten loopen en dat eenig en alleen ter wille van een jon gen man, die een dergelijke opoffering waarschijnlijk toch nimmer zou weten te waardeer en. van 70 karaat en meer dan 2 millioen waard is aan het Nationaal Museum ge schonken. Denemarken. Het Loonvraagstuk in Denemarken. Het aantal werkloozen in Denemarken beloopt thans 80.000 en is nog steeds stijgende, aldus meldt de correspondent van de »Morningpost« te Kopenhagen. Verwacht wordt dat er een aantal fabrieken, die thans met verlies werken, binnenkort zullen sluiten. De werkgevers zien de oplossing ,van de moeilijkheden alleen in een verlaging van de productiekosten en streven daarom naar de vermindering van de loonen. De arbeiders daarentegen staan op het standpunt, dat zoolang de officieele prijsindex geen daling van de levensmid- delenprijzen aanwijst, zij zonder strijd geen loonsvermindering zullen aanvaarden. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat als het resultaat van den toestand van het oogen blik, een harde strijd zal ontbranden. 411 herbergen gesloten. De Antwerpsche correspondent van de »Msb.« schrijft: Het wordt ernst met het verbod om alcohol te verkoopen in de drankhuizen. Dezer dagen werden niet minder dan 411 herbergen, de meeste voor een 8-tal dagen, gesloten. De betrokken minister heeft bovendien als antwoord op een tot hem gericht protest verklaard, dat voortaan nog met grooter strengheid zal worden opge treden. Een blinde weer ziende geworden. In de buurt van Cardiff heeft een 65- jarige vrouw, na 23 jaar volkomen blind te zijn geweest, opeens het gezichtsvermo gen teruggekregen. In medische kringen wekt dit geval groot opzien. De vrouw verloor indertijd haar gezichtsvermogen door een bliksemstraal en was daarna 5 dagen geheel bewusteloos. In een wagon verbrand* Twee arbeiders uit het bouwvak legden zich Zaterdag te Crefeld na een feest te slapen in een leegstaanden verhuiswagen. Waarschijnlijk zijn ze onvoorzichtig ge weest, toen ze een pijpje opstaken want de wagen raakte in brand. Toen de brand weer verscheen, was de wagen geheel door het vuur vernield en de lijken van de beide arbeiders vond men geheel verkoold terug. Maar hoezeer zij zich dit laatste wilde opdringen, toch fluisterde gedurig een an dere stem haar in, dat hij het integen deel maar al te goed zou apprecieeren. En deze laatste stem schonk haar kracht, om de wreede marteling te weerstaan. Dat offer, waartoe zij bereid was zou zij het dan waarlijk uitsluitend uit plicht gevoel brengen O neen, zij bracht het, wijl zij Eustach innig en oprecht be minde Eerst hier op deze verlaten plek, hier in het aangezicht van den vreeselijken dood, was zij zich bewust geworden van haar liefde. En edel en zelfopofferend als zij van nature was, besloot zij zonder eenig weifelen de daad, waartoe zij besloten was, tot den einde toe te volbrengen. En men denke niet te licht over die pijniging, waar aan zij zich thans zoo gelaten ging onder werpen. Buitendien betrof het hier dat gene wat alle vrouwen zonder onderscheid het meest schuwen zich aan belachelijk heid bloot te stellen. Want zoo ergens, dan was hier van het verhevene tot het belachelijke slechts één schrede. nBegin nu maar,» zei zij, >en maak nu maar dat het testament zoo gauw moge lijk klaar is.» »Dat is mijn plan ook, miss,» hernam Bill. »Nu oude heer, geef nu maar eens op, hoe dat testament moet luiden, maar zoo kort mogelijk, hoor »Ik vermaak al mijn bezittingen aan Eustach H. Meeson Dit is zoo kort, als Een valsch-geld fabriek in Tsjecho-Slowakye. Sedert meer dan een jaar warden in Duitschland, Polen en Tsjecho-Slowakije valsche bankbiljetten van 50 Mrk. uitge geven. Meer dan 200 personen werden in verband hiermede gearresteerd. On danks ijverige nasporingen slaagde men er niet in te weten te komen vanwaar deze bil jetten precies kwamen. In November van het vorig jaar werd het eerste spoor ontdekt en een fotograaf uit Praag aangehouden. Bij verder onderzoek slaagde men er in te Neukölln een bezitter van een steen drukkerij te arresteeren, terwijl later een vrouw werd aangehouden, eveneens wegens het uitgeven van valsche M.-biljetten. Alle drie bleken bij hetzelfde complot te zijn betrokken. Thans heeft de politie de zaak door de verklaringen van ondertusschen nog 13 gearresteerden geheel ontdekt. Met massa's waren de valsche biljetten door tusschenkomst van handelaars, agenten en subagenten verspreid. o Het reuze-vliegtuig in Italië. Capronie, die toch altijd geweldig groote vliegtuigen heelt gebouwd o.a. den drie dekker met drie motoren, die op de Elta te zien was, heeft nu een toestel gebouwd, waarmede hij over den Oceaan hoopt te vliegen. Het vliegtuig is Epoca gedoopt en is zóó groot dat in den romp 100 per sonen kunnen zitten. o De Ex-Keizer, i Lloyd George verklaarde in het Engelsche Lagerhuis dat de uitlevering van den kei zer door Holland noch door Engeland noch door Frankrijk het gevaar waard werd geacht van een vijandige actie tegen Hol land. Maar anderen,, die zich schuldig hadden gemaakt aan onmenschelijke gru welen moesten worden berecht en wanneer de geallieerde staatslieden de Duitsche ver tegenwoordigers te Londen zouden ont moeten zouden zij hierop blijven staan. o Te veel ambtenaren. In de Fransche kamer is zeer geklaagd over het schrikbarend toenemen van het aantal ambtenaren. Ofschoon de meeste oorlogsdiensten zijn opgeheven of belang rijk verminderd, overtreft het aantal amb tenaren van thans dat van 1913 nog met meer dan 150,000. De budget-rapporteur heeft ernstig aangedrongen op het inkrim pen van tal van diensten. ik het maar met eenige mogelijkheid kan zeggen. Eri dat zal, dunkt me, als de getuigen er hun handteekening onder zet ten, wel voldoende zijn,» zei mr. Meeson, een zwakke poging doende om weer in zijn gewonen toon te vervallen, inog nooit heb ik gehoord, dat een testament dat over twee millioen pond loopt, in negen woorden was vervat.» Bilt doopte zijn vischgraat in de inkt en Augusta kon een kreet van pijn nauwelijks smoren. Zij kromp ineen, want de be werking was begonnen. Zij beet zich op de lippen, doch liet geen kreet hooren, hoeveel pijn zy ook leed, want Bill was het meer te doen om een kranige en kunstige uitvoering der oorkunde dan om de zorg voor zijn offer, zoo stak en prikte hij aldoor met de visch graat, die hij telkens opnieuw in het sap van den inktvisch doopte. Augusta dreigde nu en dan in onmacht te vallen, maar tel kens wist zij zich te beheerschen. Na drie uren was de hoofdzaak geschied Bill had flink doorgewerkt. Het testament stond dwars op haar arm in sierlijke, duidelijke letters te lezenalleen de onderteekenin- gen ontbraken nog. Bill vroeg haar, of zij wellicht liever daarmede tot den volgenden ochtend wilde wachten, doch zij verklaarde, dat zij, hoe ook afgemat door de bijna duldelooze pijnen, liefst van geen uitstel wiide weten. Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD voor feet Land ui Heusden en Altena, de Lanostraat en n Bonelerwaird

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1