Bazar te Heusden. Overstromingsramp in Belyvia. De rivier Mamore is buiten haar oevers getreden en heeft de stad Trindad over stroomd. Aanzienlijke schade werd aan gericht. Verscheidene duizenden personen zijn dakloos geworden. Herig gerecht tusschen Sinn Feiners en soldaten. Londen. Officieel wordt uit Londen medegedeeld, dat een troepenafdeeling een aantal gewapende mannen in een huis na bij Midleton, (graafschap Cork) heeft ver rast. Een hevig gevecht ontstond, hetwelk ongeveer twee uren duurde. Drie gewonde Sinn Feiners werden gevangen genomen, terwijl 13 anderen werden gedood. Een aantal geweren, alsmede een hoeveelheid munitie' en bommen werden in het hnis gevonden. Een soldaat werd geword. BINNENLAND. Nederland en België. De onderhandelingen. De commissie voor buitenlandsche zaken in de Belgische kamer heeft besloten den minister van buitenlandsche zaken uit te noodigen met haar de kwestie te komen bespreken van de hervatting der onder handelingen met Nederland en wel ten opzichte van de Wielingen. Baling ran de eierpryzen. De grootere aanvoeren op onze binnen- landsche eiermarkten eenerzijds en de groote daling op de Engelsche markt, waar de prijs van 35 op 30 schilling per 120 te rugliep, anderzijds, hebben in ons land een belangrijkeTfprijsdaling der eieren veroor zaakt. Naar het Weekblad voor den handel in Kruidenierswaren meldt zijn de expor teurs tengevolge dezer daling er niet^zon- der kleerscheuren afgekomen, temeer waar het getal der de vorige week naar Londen geëxporteerde eieren veilig op drie mil- lioen te schatten is. Leening gemeente Eindhoven. Bij gehouden uitgifte van f 1,150,000 6j pet. oblig. der gemeente Eindhoven tegen 99J pet. werd deze leening|aanzieniijk over- teekend. Bandietenstreek. Men meldt aan de M sjjb. uit Winschoten In het grensplaatsje Brande^o ver vielen gisterennacht vier* onbekend gebleven ban dieten hei echtpaar P. Bauer 90 en 83 jaar oud. Het geheele huis werd geplun derd en het aanwezige geld meegenomen. Een poging om het huis in brand tejsstekeri, mislukte. Te vijf uur 's morgens werden de oude menschen, die gebonden waren, kennend gevonden. Het is niet onmogelijk, dat de bandieten naar Rhede-Bellingwolde zijn gevlucht. Ernstig ongeluk. Aneta seint uit Weltevreden In de suikerfabriek Krebet is de hoofd - buis der stoornleiding gesprongen. Elf in landers werden zwaar gewond, zeven zijn inmiddels overleden. Roofmoord te Haskerhorne in 1910. 5 December 1910 werd in een boschje onder Haskerhorne het lijk gevonden van 't 71-jarige koopmannetje Tj. de Jong. Deze droeg altijd papiergeld bij zich, wat op het iyk niet gevonden werd. Er werd daarom aan misdadige handelingen gedacht. Op het lijk werd sectie verricht, er kwa men echter geen voldoende aanwijzingen en men dacht aan het geval niet meer. Een paar maanden geleden ging de op perwachtmeester der brigade marechaussée te Heerenveen in deze zaak nog eens aan het speuren en kreeg zoooveel gegevens, dat hij den 45-jarigen arbeider J. v. d. W. te Oudehaske arresteerde, dien hij aan streng verhoor onderwierp, met dit gevolg, dat deze bekende de misdaad gepleegd te hebben. Onder zeer groote belangstelling is gis teren deze zaak voor de rechtbank te Heerenveen behandeld. Tien getuigen wer den geboord. Het O.M. eischte 8 jaar gevangenisstraf. Bandieten. Uit Barneveld wordt gemeld Vier gemaskerde kerels hebben Zaterdag avond bij den landbouwer E. van Dronke- laar, onder Lunteren, ingebroken. Be zoon van den landbouwer werd bijna doodge schoten, zijn dochter gebonden met een prop in den mond en het dienstmeisje mis handeld. Twee der vermoedelijke daders, thuisbehoorende op de landkolonie van het Leger des Heils, zijn gearresteerd. o Een aardschok. Te Maastricht is Zondagnamiddag 10 minuten over half 5 een aardschok gevoeld, die 4 k 5 seconden duurde. Maagpijn, krampen, brakingen, slechte spijsvertering, verstopping enz. moeten spoedig zwichten voor Foster's Maagpillen, 'het ideale,5 zacht werkende laxeermiddel. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. S.S. «Geervliet* gebouwd op de werf van de Firma de Haan Oer- lemans alhier voor rekening van de Natio nale Stoomvaart Maatschappij Directie de Heeren Soetermeer, Fekkes Co. te Rot terdam, heeft verleden week met goed gevolg 'ge-proefstoomd op den Nieuwen Waterweg. De hoofdafmetingen van het schip zijn: lengte 215'0" breedte 34'4" en holte 15'6". Het schip is van het Raised Quarterdeck type en heeft een laadvermo gen van 1600 Tons. De machine, gebouwd door Burgerhont's Machinefabriek te Rotterdam, heeft de volgende afmetingen 400 x 650 X 1050 mM. slag 700 inM, en ontwikkelde tijdens de., proeftocht circa 800 1. P. K., waarbij eeri snelheid van circa 11 rnjjl'werd ver kregen, De stoorn wordt geleverd door twee schotsche ketels 2948 x 3400 mM. werkende onderbeen jdruk van 180 lbs. Schip en machine zijn gebouwd volgens hooste klasse Bureau Veritas speciaal Sur vey en Nederl.^ Schepenwet, terwijl het bovendien speciaal certificaat voor de hout- vaart verkreeg. Voor vlug laden en lossen zijn vier stoomwinches aanwezig, terwijl het schip eveneens is voorzien van stoomankerspil en stoomstuu rmachirie. Verblijven^voor officieren en bemanning zijn confortabel ingericht, terwijl het schip geheel ;e!ectrisch is verlicht. Nadat het schip den gemeten mijl had gevaren werd het terstond door de ReederIj overgenomen. Het praatje als zouden bij de firma de Mol aihier, goederen ontvreemd zijn en waarvan reeds een bepaalde persoon als daderes werd genoemd, is absoluut onwaar. Naar genoemde firma ons mede deelt is bij haar niets ontvreemd eri berust het geheele praatje slechts op kwaadaardige laster tegenover bedoelde persoon. In het café van den heer P. A Leijten is een biljart-club opgericht met 20 leden. Het Bestuur is ais volgt semengesteld H. Belzer, Voorzitter, Ch. van Eggelen, Vice-Voorzitter, P. van Alphen Secretaris- Penningmeester en B. van Diem Commis saris van orde. De Heer Vermeulen, een oud-stad genoot, is de eer te beurt gevallen door de Regeering te worden aangezocht weder om terug te keeren naar Ned. O.-Indië waar hij voor kort werd op pensioen ge steld als Inspecteur bij het Lager Onder wijs, ten einde van advies te dienen bij de reorganisatie van voornoemden tak van dienst. Werkendam. Vrijdagavond ontstond er brand in de woning bewoond door T. Ippel Sr. De aangebouwde schuur bene vens een schuur even van het huis ver wijderd staande, alsook drie hooibergen, werden eea prooi der vlammen. Met veel moeite bleef het huis gedeeltelijk behouden, Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. In den ouderdom van 63 jaar is te Meerkerk overleden Ds. J. Boeienga, vroeger predikant bij de Ger. kerk alhier Bij de gehouden aanbesteding voor het ophoogen van het terrein voor rekening van de woningbouwvereeniging •Werken dam VooruiU was de minste inschrijver de heer M. Hoeke te De Werken voor f 18820 aan wien het werk is gegund. Alhier is opgericht eene vereeni- ging van het type trekpaard. Tot bestuurs leden werden gekozen de heeren O. Wal raven, J. Breure en J. Kant. Aalst. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer P. van Ooijen, thans verbonden aan de Nederlandsche school voor M.U.L O. te Brussel (België) werd door den Inspec teur van het Lager Onderwijs aangewezen ter benoeming van een leerkracht (intern) aan het Heipaedagogisch Instituut «Klein Warxsborn« te Arnhem. De 'directeur van het Instituut heeft de benoeming reeds bekrachtigd, zoodat de heer van Ooijen waarschijnlijk tegen 1 Mei in Holland zal terugkeeren. Op 1 Maart a.s. hoopt de heer A. Schaap, kantoorhouder alhier, den dag te herdenken, waarop hij voor 40 jaar in dienst der posterijen trad, Het zal dien gedien stigen ambtenaar dien dag niet aan blijken van belangstelling ontbreken. Andel. Onder het vee van den Heer G. Millenaar is het mond- en klauwzeer uitgebroken. De hoeve wordt bewaakt. Reeds langen tijd werd door de bewoners van den Maasdijk en het Steegje geklaagd over minder goed electrisch licht. De oorzaak daarvan bleek een 's avonds in werking zijnde motor van den heer Mans. Thans heeft genoemde heer een aparte geleiding gekregen, zoodat klachten in deze tot het verleden behooren. Almkerk. Voor de Ned. Herv. Ge meente alhier, is bij eenige meerderheid van stemmen voor de eerstvolgende 10 jaren, het benoemingsrecht van ptedikan-1 ten, ouderlingen en diaken toe te kennen, aan denj, Kerkeraad. A.s. Vrijdagavond half zeven zal de Christelijke Schoolvereeriiging alhier een ver gadering houden, waar de Heer C. v. Vee len, hoofd der Christelijke school, een woord zal spreken over de kNieuwe School wet. Beneden-Langstraat- In den hooi- handel gaat zeer weinig om, waardoor de prijzen jsteeds^achteruitgaan bij nog rui men voorraad wordt thans slechts f 18 f 20 voor het goede handelshooi besteed, voor het stroo betaalt men f 12 per 500 K.G. t Capelle. Dezer dagen stierf bij den landbouwer J. P. in de Nieuwstraat alhier e®n beste kalf koe tengevolge van infectie Voorwaar een groote schadepost voor ge noemden landbouwer, aangezien dit beest een waarde vertegenwoordigde van ruim f700.— Onze dorpsgenoot D. V., werkzaam bij Heemaf, geraakte met zijn been bekneld tusschen een staaldraad, zoodat hij genood zaakt was zich onder geneeskundige be handeling te stellen. Donderdagavond jl. trad voor de anti-rev. Kiesvereeniging alhier in de Ned. Herv. Kerk aan den Loonschendijk op Ds. v. d. Graaf uit Raamsdonk met het on derwerp«Een offer gevraagd*. In een kernachtige gloedvolle rede toonde hij aan, dat het doel van dit offer was om gelden in te zamelen voor het zg. millioenenplan, ten doel hebbende de oprichting van een centraal bureau voor de anti-rev. party. De belangstelling was bevredigend, doch de offervaardigheid daarvoor miniem. Zondagmiddag jl. om twee uur hield Ds. J. H. Paddenburgh, pred. der Ned. Herv. gem. alhier, zijn afscheidsrede naar aanleiding van Joh. 3 36, voor een tot in de hoeken gevuld kerkgebouw, waaronder zeer velen uit omliggende ge meenten. Aan het eind zijner rede werd de vertrekkende leeraar toegesproken door zijn ambtgenoot, Ds. v. d. Graaf, waarna de gemeente hem toezong psalm 121 5. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente aan den Loonschendijk is beroe pen Ds J, Ronge te Hoog-Blokland. Dezer dagen raakten D. O. en E. T., toen zij uit het café van C. V. te Hoogevaart kwamen, tengevolge van de duisternis te water. Met den schrik en een nat pak kwamen zij vrij. Vrijdagavond j.l. hield de laridbouw- vereeniging voor de gemeenten Capelle, Vrijhoeve-Capelle en Sprang in de zaal van den heer J. Treffers aan het Bruggetje een vergadering, waarin de heer en Haisinga en Struif een lezing hielden, respectievelijk over stalverbetering en inrichting der boer derijen. De voorzitter der vereeniging, de heer M. J. Rijken, dankte beide sprekers voor hun duidelijke en zakelijke uiteen zetting. We hopen, dat deze lezingen tot verbeteiing der desbetreffende toestanden mogen bijdragen, aangezien een en ander op sommige plaatsen in deze omgeving nog veel te wenschen overlaat. Begunstigd door prachtig voorjaars weder en bijgewoond door een groot aantal supporters werd j.l. Zondagmiddag op het voetbalterrein alhier de competitiematch voor de 2e klasse B. V. B. tusschen Ex celsior I uit deze gemeente en Quick II uit Waalwijk gespeeld onder leiding van den heer C. van der Put uit Tilburg. Direct na den aftrap ontwikkelt zich een vlug spel en gaat de voorhoede van Ex celsior het terrein der tegenpartij en het vijandelijk doel verkennen. Na ongeveer een kwartier spelens weet Bert de Capel- sche club met een prachtig schot de leiding te geven, terwijl even later bij een scher mutseling voor het Quick doel Jaap van de gelegenheid gebruik maakt en het tweede gaatje in het vijandelijk doel boort. Rust gaat in met 20. Na de rust zijn onze geel-zwarten merkbaar in de minderheid en komt de voorhoede van Quick sterk opzetten. Door een fout van Thijs weet de middenvoor van Quick een tegenpunt te maken. Na nog eenig heen en weer trappen, waarbij doelpunten evenwel uit blijven, blaast de scheidsrechter inrukken en heeft Excelsior welverdiend gewonnen. Op de leiding van den heer Van der Put viel niets aan te merken. Dewerken Vanwege het Ministerie van Waterstaat is aanbesteed het onder houd van de Rijksrivierwerken van de Maas en afgedamde Maas (gedeelte Well-Wou- drichem) de Bergsche Maas, het Heusdensch kanaal en den Amer, gedurende 1921, in 2 perceelen. Raming perceel 1 f 18.300; perceel 2 f41.700. Laagste inschrijver was voor perceel 1 Corn, van Loon C.Dzn. alhier voor f 16.600. Genderen. Bij stemming bij de Ned. Herv. Gem. alhier is besloten dat de eerst volgende tien jaren, zooals voorheen, de beroeping van predikanten en de benoeming van ouderlingen en diakenen, zal berusten bij stemgerechtigde leden. Oudendijk. Vrijdagavond vergaderde in café Vink de Landhouwvereen. •Samen werking* (afd. N.-Br. Mij. v. Laridb.) alhier. Het doel van deze bijeenkomst was in hoofdzaak een bespreking te houden wie vari de leden willen medewerken tot op- pichting van een vereeniging tot het nemen van aandeelen in een Coöp. Beetwortel- Suikerfabriek. Na een uiteenzetting, waarin het vóór en tegen van coöperatiefwerkeri werd besproken, bleek dat slechts enkele leden genegen waren zich bij zoo'n ver eeniging aan te sluiten, zoodat de oprichting voorloopig niet kan doorgaan. Voorts werd besloten het alhier geves tigde depót van de Coöp. Meelfabriek te Nieuwendijk op te heffen en voortaan weder bij inschrijving voeder en kunst meststoffen aan te koopen. Voor de goede gang van zaken zal dan weder een per soon worden aangesteld, waarvoor inmiddels sollicitanten zich kunnen opgeven. Daarna werd deze bijeenkomst door den Voorzitter gesloten. Raamsdonksveer. Graanbeurs «Hótel de Reijert werd Zaterdag druk bezocht, doch weinig handel. Tarwe f21 per 100 KG.; Rogge f 18 per 100 K.G. Haver f 14 per 100 K.G. Hooi f20 k f22 per 500 K.G. De handel in stroo beteekent niet veel, terwijl bovendien de prijzen niet hoog zijn, tot f 12 per 500 K.G. wordt er besteed. Voor een talrijk publiek trad vorige week op 't Dorp op de heer Kooien, Hoofd- Controleur der Coöper. Beetwortelsuiker fabriek te Zevenbergen, in het belang van deze fabriek. Naar men ons mededeelde, niet zonder gunstig gevolg. De stand der wintertarwe en rogge is hier over bet algemeen goed, ja zelfs best te noemen. De jongeheer C. A. droeg een met 2 scherpe patronen geladen revolver in den zak. De politie gaf hem, als niet gerech tigd tot het dragen van vuurwapenen, een proces-verbaal en nam zijn revolver in beslag. Ds. Meischke, die hier 26 jaren predikant was en nu sinds enkele jaren als Emiritus in Den Haag woont, ontving een beroep naar Nieuw- en St. Joostland, doch bedankte. Veen. Vrijdag 18 dezer werd hier de 10 jaarlijksche stemming gehouden, of het betoepingswerk aan den kerkeraad der Ned. Herv, Kerk blijft, of dat dit voortaan door de gemeente moet geschieden. Van de 55 uitgebrachte stemmen bleken 43 voor den Kerkeraad en 12 voor de ge meente te zijn, zoodat de toestand onge wijzigd blijft. Waspik. Met ingang van 1 Juli a.s. is alhier een wijkverpleegster aangesteld van wege de vereeniging Het Wit Gele Kruis. Zondag 1.1. speelde onze voetbal- vereeri. «Brabantia* een competitiewedstrijd tegen Excelsioruit Oisterwijk. Uitslag 2 0 in het voordeel van Excelsior. Op 1 Maart a.s. zal alhier worden aangevangen met het geven van een moeder cursus. De lessen worden gegeven door Dr. G. A. Wijffels alhier. Vrijdag 1.1. werd door onze gemeente politie een persoon aangetroffen, die door zijne dronkenschap de straat onveilig maakte, en het publiek lastig viel. De politie nam hem onder hevig verzet in verzekerde bewaring. Bij nader onderzoek bleek, dat deze persoon, genaamd L. v. O., in het politieblad stond gesignaleerd, wijj hij nog eenigen tijd gevangenisstraf te goed had. Zaterdag werd hij*naar de strafge vangenis te 's Bosch overgebracht. Thans is door de Harmonie defini tief besloten deel te nemen aan het con tours te Breda, en wel in de tweede afdeeling. Tot Instructeur is benoemd de heer N. Sneijers te Raamsdonksveer. A.s. Vrijdag 25 Febr. des nam. ten 6 uur zal eene openbare vergadering worden gehouden van den Raad dezer gemeente. Aan de orde zal worden gesteld 1. Mededeelingen. 2. Wijziging Politie verordening. 3. Wijziging begrooting dienstjaar 1921. 4. Benoeming Haven meesters. 5. Machtiging aan Burg. en Weth. tot het houden van verpachtingen enz. 6. Adres der veldwachters orn ver hooging hunner jaarwedde. 7. Verzoek van de vereeniging »Het Wit-Gele Kruis* om subsidie. 8. Vaststelling tarief elec- trischen stroom. 9. Reclame Hoofdelijken Omslag. 10. Uitbrengen van advies inzake het ontwerp van wet tot vereeniging dezer gemeente met Raamsdonk, Geertruidenberg en Made. Waalwijk. Tot kantoorbediende bij de commissie van voorbereiding der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, is benoemd mej. M. Wingels. Het aantal ingeschrevenen voor de militielichting 1921 bedraagt 73. Andere jaren bedroeg dit aantal nooit meer dan 45 tot 50. Op de spoorlijn tusschen Geertrui denberg en Made is een vreeselijk verminkt lijk gevonden van een tot nu toe onbekend gebleven zwerver. Gebleken is, dat de man Donderdagavond met den laatsten trein overreden is. Znilichem. De heeren A. A. van Dommelen en S. R. Posthuma zijn res pectievelijk als voorzitter en secretaris der commissie tot wering van schoolverzuim herkozen. Ds. S. C. Groeneveld heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente van Pouderoijen bedankt. Bij de Zusters ingekomen van: Mevr. van H. uit T. f25, B. uit A. f25,K. uit A. f2,50. Mevr. D. uit W. f 5, en schilderijtje. P. T. f 1, en kruikenzak. Fam. V. f 1,50, 2 stukken zeep, porseleinen bakje, 3 teksten. v. d. W. fl, N. N. f 2,—. - N. N. f 3,—. D. f 2,50 en 1 pr. kindersokjes. K. fl,en 2 doozen zeep. Mejuffr. B. nachtzak, 2 kleedjes, 3 zakjes met knikkers. v. S. 3 slabbetjes. N. N. doosje zakdoekjes. Mej. A. R. 2 kleedjes. D. v. d. S. wollen das. Fam. H. naaidoos, kinder rokje, 2 platen. J. B. speldenkussen en boekenlegger. J. V. 2 pariner.lappen. J. S. 2 wandspreuken. V. verschil lende dingen voor den grabbelton. E. v. D. iheemut8 en kussen. Firma C. Polak 12 pakjes puddingpoeder. Delf- sche Slaoliefabriek 6 flesschen slaolie. Firma Talens en Zoon 60 fleschjes inkt. Firma Oosthoek en Zoon 6 bloemen- bakjes. Zeepfabriek het Klaverblad 36 stukken zeep. Firma Zumpolle 2 lederen naaidoozen, 9 portemonnaies, 2 portefeuilles. Firma Grootes 100 reepen chocolade. Fabriek de Lindenboosn 6 blikjes koekjes. Firma Bieze Stolk en Co. 3 doozen wit haakkatoen, 12 kluwen rood haak- katoen, 12 klossen zwart garen. Zr. M. v. d. B. uit 's Gr. 2 bloemenvaasjes, 1 flacon, kinderrokje, slabbetje, zakdoeken houder, 2 boeken, briefkaartenblok,l kleedje, kruikenzak, werkzak. Mevr. H. uit M. kleedje. Den Heer S. uit A. f 5. J. W. kleedje. Mejuffr. A. B. uit R. pop. M. uit H. fl. Vergadering van den Raad der ge meente HEUSDEN op Donderdag 17 Febr. nam. uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer H. J. van Eggelen. Aanwezig de heeren de Jongh, H. Ver hoeven, Herwaarden, F. Verhoeven, de Mol, en v. Everdingen. Afwezig de heer de Haan. De Voorzitter opent te 7.40 de verga dering, waarop de ambtenaar de notulen der vorige vergadering leest, die daarop onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen is 1. Goedkeuringsbesluit van Ged. Staten vaststelling jaarwedde der Wethouders op 7j pCt van de minimum jaarwedde van den Burgemeester alzoo f 150. 2. Goedkeuringsbesluit gewijzigde ver ordening heffing van legesgelden. 3. Een schrijven van den Minister van Justitie waarin wordt goedgekeurd dat de huurprijs voor het lokaal van het Kanton-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2