Dienstbode. WEILAND Bij de Weilanüverpachting zal alsnog verpachi worden Wei- en Hooiland INZET Zaaigranen Wyberf ADVERTEEREN doet verkoopen. Erfhuis van meube- laire goederen. LEEST OU! V an zeer groot belang een groote partij HOUT, Notaris A. SCHAAP publiek verkoopen, Notaris A. SCHAAP BEDWATEREN. Notaris RIETRA VOORJAARS PETER BOUMAN, Notaris KNOOK 2.06.80 H A. BOUW- en WEILAND, Notaris KNOOK Een Huis met Erf, Bouwland en Djjk gerecht vanaf 15 Aug. 1920 van f 200. op f 300.wordt gebracht. 4. Goedkeuring door Ged. Staten van de gewijzigde gem.-begrooting 1920. 5. Goedkeuring door Ged. Staten van de gemeentebegrooting 1921. 6. Goedkeuring door Ged. Staten van de gemeenterekening 1920, in ontvangst op f 66918.06 en uitgaaf f 63978.28j, slui tende alzoo met een batig slot van f 2939.77J. De stukken 1 tot en met 6 worden aan genomen voor kennisgeving. 7. Brief Gemeenteraad Bergen op Zoom, waarin adhaesiebetuiging wordt verzocht aan zijn adres tot de Kroon, om de voorgestelde regeling van Ged. Staten der salarissen voor de Ambtenaren^ van den Burg. Stand niet goed te keuren. De Voorz. zegt, dat deze salarisregeling hier reeds is goedgekeurd, zoodat het dwaasheid zou zijn daarop thans door adhaesiebetuiging aan dit adres nog terug te komen. Op zijn voorstel wordt ook dit adres voor kennisge ving aangenomen. 8. Goedkeuring door Ged. Staten der verordening op het bakken van brood. De Voorzitter zegt te kunnen mededeelen, dat de verordening reeds eenige malen is ge controleerd, dat tot heden echter geen over tredingen zijn geconstateerd en de bakkers de verordening goed nakomen. Aangenomen voor kennisgeving. Thans komt punt 3, bespreking verlaging gasprijs, aan de orde. De Voorzitter zegt naar aanleiding van de berichten in de verschillende bladen over verlaging van den gasprijs in andere plaatsen, de directie der gasfabriek te hebben gevraagd een voorstel te doen tot verlaging van den gasprijs. Deze berichtte echter, dat zij thans nog onmogelijk den gasprijs kan verlagen, omdat het Rijks- kolenbureau de gasfabriek had verplicht een grooten voorraad kolen op te doen die meer dan f70.per ton kosten. Eerst als deze voorraad is opgebruikt, zal de directie tot verlaging kunnen overgaan. B. en W. hebben .zich daarop om in lichtingen gewend tot het kolenbureau, of het werkelijk een verplichting was geweest dat de gasfabriek een vrij belangrijken kolenvoorraad had opgedaan. Dit Bureau antwoordde dat het niemand een verplichting tot het opdoen van kolen had opgelegd. Wel was de fabrieken, in kleine plaatsen vooral, aangeraden in hun eigen belang steeds een zoo groot moge lijken voorraad te houden. De Voorzitter zegt dat uit dit antwoord dus biijkt, dat het niet juist is, dat de directie tot het opdoen verplicht was, hoe wel spr. moet erkennen, dat het laatste gedeelte van het antwoord dubbelzinnig is. B. en W. hebben zich hierop gewend tot de beide gemeenten waar dezelfde directie een fabriek heeft en hebben daar geïnformeerd naar den gasprijs. Volgens ontvangen bericht was de gas prijs te Beetsterszwaag (Gem. Gorredijk) over de maand Januari 23 cis. en is die met 1 Februari gebracht op 21 ct. Te Hellevoetsluis was de gasprijs over de maan den Oct. Nov. Dec. en Januari 20 ets. en is die met 1 Februari gebracht op 17 cent. Spr. heeft daarop overleg gepleegd met mijnheer de Haan, die tot zijn spijt ver hinderd was deze vergadering bij te wonen en die goed op de hoogte is met de kolen- prijzen. Deze verklaarde dat de kolenprij- zen den laatsten tijd ontzettend gedaald zijn en deze in den vrijen handel f 30 f 35 kosten, zoodat er naar diens meening alles zins reden was de gasprijs te verlagen. B. en W. zouden daarvan ook met het oog op andere plaatsen voor willen stellen den gasprijs met ingang van 1 Februari te bepalen op 19 ets. en met 1 Maart op 17 ets. per Ms. De heer de Mol vindt het onbillijk nu de gasfabriek nog met dure kolen zit te houden den prijs te verlagen. De heer H. Verhoeven acht dit eveneens onbillijk, toen de fabriek nog goedkoop gas leverde is door den Raad ook niet voorge steld te verhoogen en het is naar spr. mee ning onbillijk, dat de prijs nu reeds zou wor den verlaagd. De heer v. Herwaarden zegt dat in andere plaatsen de gasprijs heel wat minder is dan hier, in Bergen op Zoom is deze pas van 19 op 16 ct. gebracht en het zou dus treurig zijn indien de prijs hier nog 23 ct. moest blijven. De heer F. Verhoeven vraagt of de voorraad kolen heel groot is. De Voorzitter zegt dat de voorraad be langrijk is, dat dit echter naar zijne meening geen motief mag zijn om den prijs niet te verlagen. De Directie zal er zeker een strop aan hebben, doch met andere zaken is dit toch ook het geval. Als de prijzen dalen, moeten deze toch ook hun waren tegen lageren prijs van de hand doen. De Directie deelt dus het lot van vele han- delsmenschen. Spr. acht het onbillijk nu de prjjs te Gorredijk met 1 Febr. op 21 en te Hellevoetsluis op 17 ct. is gebracht, dat Heusden, aan dezelfde Directie 23 ct. zou moeten betalen. Toen de prijzen verhoogd zijn, zijn deze verhoogingen niet uitgegaan van den gem.raad, doch zijn deze verhoogd op voorstel van de Directie. Naar spr.'s meening hebben B. en W. wel degelijk rekening gehouden met de omstandigheden, immers het voorstel is met 1 Febr. 19 ct., terwijl de prijs te Hellevoetsluis reeds op 17 ct. is gebracht. Hij wil gaarne erkennen, dat de gemeente werkelijk schappelijk behandeld is door de Directie en dat deze ons tijdens de mobi lisatie steeds van gas heeft voorzien. In andere plaatsen is dit niet altijd het geval geweest. B. en W. laten dezen factor ook gelden. De heer de Mol zegt dat aan de gas» fabriek heel weinig verdiend wordthoewel spr. ook liever 15 dan 20 ct. betaalt, kan hij zich met eene verlaging thans niet vereenigen, de fabriek dient bestaansmo gelijkheid te hebben. De Voorzitter meent ook, dat de gasfa briek nooit een schitterende zaak is ge weest, doch dit kan de gemeente niet helpen. De prijs is voorloopig, volgens het bestaande contract zou de fabriek het gas moeten leveren tegen 10 ct. Niemand had een paar maanden geleden durven zeggen, dat de kolenprijzen zoo enorm zouden dalen, doch een onbillijkheid is het dat hier zooveel meer betaald zou moeten worden dan elders. Daarbij komt, dat de voorraad haar niet is opgedrongen. De heer H. Verhoeven^ïeent, dat het kolenbureau de Directie wel niet direct, doch moreel verplicht heeft zooveel voor raad op te doen. Het slot van het schrijven van dit bureau geeft duidelijk te kennen dat de Directie is gezegd koop ze maar, want ze worden toch niet goed- kooper. De Voorzitter meent, dat dit in vele zaken zoo gegaan is en er op die manier er veel rnenschen ingeloopen zijn. De heer De Moll zegt, dat de zaken concurrenten hebben en dus moeten verlagen. Met de gasfabriek is dit echter niet hel geval. Als de fabriek het gas niet tegen den voorgestelden prijs wil leveren en de fabriek stop zet, wat dan De Voorzitter gelooft niet, dat de Di rectie daar zoo spoedig toe zal overgaan. Men moet niet uit het oog verliezen, dat redelijke prijzen worden aangeboden. Spr. meent, dat de Directie met stopzetting zeer gevaarlijk spel zou spelen. Bovendien vol gens het bestaande contract moet het gas geleverd worden voor 10 ets., daarbij is de voorgestelde prijs niet onbillyk. De groote voorraad dure kolen mag de Di rectie z. i. niet als argument doen gelden, De heer H. Verhoeven vraagt, of in het contract ook de kwaliteit van het gas staat omschreven. De Voorzitter antwoordt hierop, dat het contract vermeldt dat het gas wit en goed moet zijn wordt aan dezen eisch niet voldaan, dan kan de kwaliteit door des kundigen worden onderzocht. Spreker zegt, dat, mocht het gas ai eens niet zoo goed zijn, dit niet aan de Directie mag worden geweten. Slechte kolen zijn oorzaak ge weest, dat niet altijd aan de eischen kon worden voldaan. Een feit is het, dat de vertegenwoordiger der fabriek hier steeds zijn best heeft gedaan om met de hulp middelen die hij had, de gemeente zoo goed mogelijk van gas te voorzien. Hef voorstel van B. en W. wordt hierop in stemming gebracht en aangenomen met 5 tegen 1 stem, die van den heer de Mol. B. en W. stellen voor ^m de honden hooger te belasten. Voor honden van weelde betaalt men thans f 5, dit zouden zij wenschen te brengen op f 10. Voor trek- en waakhonden wordt thans f 1 betaald, dit zou op f 2.50 worden gebracht onder bepaling, dat de verhoogde belasting zal ingaan met het dienstjaar 1921. De heer de Mol vindt de verhooging te groot, en vreest dat daardoor minder be lasting zal inkomen, oipdat veel rnenschen hun honden zullen wegdoen. De Voorzitter zegt dat men dit vroeger ook eens heeft beweerd, toen de belasting van f 2 50 op f5 was gebracht en inplaats van minder zijn er veel meer honden gekomen. Daarbij in het naburige Herpt betaalt men voor pleizierhonden ook f10 belasting. De heer F. Verhoeven vindt het ver dubbelen der belasting op honden van weelde niet te veel, maar zou daarom ook de belasting op trek en waakhonden wil len verdubbelen en dus niet op f 2.50 doch op f2 willen brengen. De Voorzitter zegt tegen dit voorstel geen bezwaar te hebben, hoewel hij f 2.50 ook niet te hoog acht. De heer v. Herwaarden vreest, dat vele pleizierhonden nu als waakhond zullen worden aangegeven, om op die manier minder belasting te betalen. De Voorzitter merkt daartegen op, dat de honden dan niet mogen losloopen worden ze op den openbaren weg aange troffen, dan wordt tegen den eigenaar proces-verbaal opgemaakt. Verder is het euvel niet te keeren, want aan een hond zijn neus is niet te zien of het een pleizier- of wel waakhond is. Hierop wordt de voorgestelde verhooging met algemeene stemmen aangenomen. Door het vertrek van den heer Van Andel is een vacature ontstaan in de commissie, die de bezwaarschriften van den Hoofd. Omslag moet behandelen. De Raad is vrij in zijn keuze, dóch B. en W. hebben gemeend de heer de Haan te moeten aanbevelen, omdat deze met vele loonen op de hoogte is. De heer de Haan wordt hierop met algemeene stemmen benoemd. Bij de rondvraag informeert de heer de Mol of het den Voorzitter ook bekend is, dat schadevergoeding is te verkrijgen voor de aardappelopdoening in 1918. Spr. heeft geruimen tijd geleden in de Maasbode gezien, dat de de minister heeft toegezegd, de schade te zullen vergoeden, geleden bij de verplichte opdoening van aardappelen in 1918, De schade, die de gemeente toen heeft geloopen, was nogal belangrijk, naar hij meent een paar duizend gulden zoo er dus iets van terug te krijgen zou zijn, diende dit wel onderzocht te worden. De Voorzitter zegt hiervan niets gelezen te hebben en betwijfelt zeer of dit wel zoo is. Wel heeft hij eens iets gelezen over vergoeding van bergloon en vervoer der aardappelen. Gaarne zal spr. echter informeeren of de bewering van den heer de Mol juist is, want zoo er kans op vergoeding bestaat, zal hy er zeker van willen proGteeren. Niemand verder het woord verlangende, sluit de Voorzitter de openb. vergadering en gaat de Raad over in geheim comité ter behandeling reclames H. O. Burgerlijke Stand. WERKENDAM Geboren: Jansje d. v. T. Ippel en M. v. Elzelingen Antonie J. z. v. A. J. Vroegh en J. H. Strang Neeltje W. d. v. W. Visser en J. E. Speijer Eimertz. v. A. Duijnhouwer en A. M. v. d. Wiel. Ondertrouwd J. v. d. Stelt 26 j. en E. G. de Kooning; A. v. d. Wal26j.en M. v. d. Werf 30 j. Overleden: Poostrem 19 dagen. DRONGELEN, over de maand Januari. Geboren: Antoriia Clasina d. van L. Bouman en C. H. Bouman Roeland Hendrikus z. v. D. A. van der Schans en A. A. van Eeten. GENDEREN, over de maand Januari. Geboren: Maria d. v. A. B. Ver steeg en C. Kamerman Paulina Maria d. v. A. van Enkhuizen en C. de Cloe. Overleden: A. M. v. d. Beek 32 j. echtg. P. W. van Mersbergen. Marktberichten. ROTTERDAM, 21 Febr. Aanvoer 556 vette runderen, 132 vette kalveren, 180 schapen of lammeren,- 1043 varkens. Men noteert: runderen le kw. 180 a 190, 2e kw. 165 a 175, 3e kw. 145 a 155 ct. p. K.G. Ossen: le kw. 180 a 185, 2e kw. 160 a 170, 3e kw. 140 a 150 ct. p. K.G. Kalveren: le kw. 240 a 260,^2e kw. 200 a 220, 3e kw. 160 a 180 ct. p. K.G. Schapen: le kw. 160 a 170, 2e kw. 140 a 150, 3e kw. 120 a 130, lammeren 155 a 170 ct. p. K.G. Varkens: le kw. 128 a 134, 2e kw. 120 a 126, 3e kw. 114 a 118, licht soort 120 a 130 ct. p. K.G. Vlas. Aangevoerd 14860 steen Blauw f 1.25 a f2.50, 800 steen Groningsch fl.50 a f.21320 steen Holl. Geef f 1.50 a f 2.-, 3740 steen Wit fl.10 a f 1.40, 1370 steen DR f 1.25 af 1.55. GORINCHEM 21 Febr. Aangevoerd 344 koeien, 4 nuchtere kalveren, 318 biggen, 148 overloopers. Men besteedde voor: kalfkoeien f600 a f 710, melkkoeien f 590 a f 610, kalf- vaarzen f 460 a f 540, guiste vaarzen f 360 a 425, ljjarige ossen f160 a 220, nuch tere kalveren f 45 a f52, overloopers f 40 a f70, biggen f15 a f35. Waterhoogte Heusden. Hoog Water. Laag Water. 18 Febr. 124 M. 0.64 M. -f N.A.P. 19 0.92 0.40 20 1.02 0.35 21 v 0.98 0.28 AD VERTEN TIEN Voor de vele en ondubbel zinnige bewijzen van gene genheid, op 16 dezer, bij mijn 25-jarig ambtsjubileum, van Almkerk's burgerij en daar buiten ontvangen, betuigt on- dergeteekende, mede ook na mens zijne Echtgenoote en Kinderen, oprechten dank. M. GEUDEKE, Kantoorhouder b/d Postd. Almkerk, Febr. 1921. Mevrouw VAN EVERDINGEN te Heusden, vraagt tegen Mei eene eenvoudige De Ondergeteekenden berichten dat zij hebben ontvangen Anthraciet a t 3.50 per mud. en eerstdaags wachtende zijn JNootjes- koien a 1 3.per mud. Steeds tegen concurreerende prijs. Aanbevelend, M. BAX. A. v. DIJK Mz. te WAALWIJK, zal op Vrijdag 4 Maart a t., om 10| uur v.m aan de Haven te Waalwijk, om contant geld, voor den Heer P. van Fersem alsPlanken, Amerik. Schroten, Ribben, Latten, enz. zullen plaats hebben 1°. Dinsdag 1 Maart e.k. vm. 10 u. precies bij D. van Wijk te Aalburg t/v. Ned. Herv. Kerk en Diaconie aldaar en mej. Wed. H. Vos. 2°. Vrijdag 4 Maart e k. vm. 10 u. precies bij Wed. Zon neveld te Veen t/v. Ned. Herv. Kerk en Diaconie aldaar. 3°. dienzelfden dag nm. 2 u. precies bij R. Bouman te Eethen t/v. den heer P. W. Boll en mevr. v. Gellicurn-Boll. 4°. Zaterdag 5 Maart e.k. vm. 10 u. precies in Hótel «Con cordia® te Heusden l/v. dames v. d. Blom. Zie biljetten. te houden door te WAALWIJK, op Donderdag 24 Febr 1921 des v.m. 11 uur, in Hotel «VerWiel® te Waalwijk, voor de Herv. Kerk te(Baardwijk, plm. 2.65 H A. in den Buitenpo'.der aldaar, in 4 perceelen, voor 2 jaar 1921 en 1922 Spoedige radicale genezing door de bekende pillen URIE 2 ook bij verouderde gevallen f 2 50 N.V. Mij. SANITAS. GOUDA, Korte Tiendeweg 10. ROTTERDAM, Korte Hoogstr. 37 UTRECHT, Zadelstraat 37. AMSTERDAM, Rembrandtplein 4. te DUSSEN, bericht, dat het huis met tnin te Heusden, Oudheusdensche poort Z 3, zeer laag is ingezet en verhoogd tot, f1200. TOESLAG Zaterdag 5 Maart 1921 v.m. 11 unr precies te Heusden KofGehuis «Het Wapen van Amsterdam.® Bestellingen van worden reeds aangenomen. Prijzen en monsters op aan vraag. Aanbevelend, AALBURG. te ANDEL, zal publiek veilen en verkoopen op WOENSDAG 2 MAART n.m. 3 uur in café Vos te Veen, bij inzet en op WOENSDAG 9 MAART n.m. 3 uur in café Zonneveld te Veen, bij toe slag. a/d Rievelsteeg onder WIJK in 3 perceelen. Verhuur tot einde 1921 aan J. A. v. Andel, J. J. Millenaar, L. v. Wijk en J. v. Ballegooijen. Zie biljetten. bltyft stead* krachtig en welluidend wnn- neerif] met Wybert- Tabletten versorgd wordt. Sedert 75 jaren geliefd ter rer> frlssching der i banden.. Bluv* MitiUi Yafettcotfesp te ANDEL zal publiek verkoopen op Woens dagen 2 en 9 Maart a.s. vm. 11 uur in café WESTERLAKEN te G i e s s e n. a/d Maasdijk te GIESSEN, groot 20.50 aren v. d. erven Adrianus Roza. en op Woensdag 16 Maart a.s. v.m. 11 uur in gemeld huis. Voor alle jongelingen van 16 tot 19 jaren en tvoor allen die ouder mochten zijn, maar nog dienstplichtig, zal er op Vrijdag 25 Febr. 's-avonds ten half zeven uur te Heusden, in het Hótel „Het Wapen van Amsterdam" aan de Wijksche Poort gehouden worden namens de regeering. Toegang vrij. Alle jongelingen bovengenoemd, uit Heusden, Herpt en Berne, Hedikhuizen, Oud-Heusden en Elshout, Hees been, Doeveren, Drongelen, Genderen, Eethen, Aalburg en Wijk worden dringend uitgenoodigd. De min derjarigen met vader of voogd. Comité van Actie H. VERHOEVEN, Voorzitter, A. KARTHON, Secretaris. Heusden, 14 Febr. 1921. las een lipt Plangrljie lezing

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 3