ïoot liet Liié van Heusien ei Altena, de Langstraat n de Boiielerwaard SENORIO de 10 cents sigaar, J Rook ons SUCCESMERK, Magazijn St. Jozef. Und van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4064. Zaterdag 26 Februari. 1921. MAIAZIJV «ff D A lel lat. 412. U Uj Hinthamerstraat 24, 's-BOSCH. HET TESTAMENT L. DÊRKS, ItAIILMANN's Heeren- en Kinderkleeding. samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. FEUILLETON. DRAAGT Gorinchein. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. OB BUITENLANDSCH OVERZICHT De verkiezing van den Pruisischen Landdag, die jl. Zondag is gehouden, heeft de groote verwachtingen, die de rechter zijde erop gebouwd had, slechts in zoo geringe mate verwezenlijkt, dat men voor die partij gerust van eene teleurstelling rnag spreken. Haar verwachting toch was, volgens haar pers, de regeering weer in burgerlijk nationale banen te leiden, doch daarvan is niets gekomen. De be staande regeerings-coalitie in Pruisen van sociaal democraten, centrum en democraten, blijft gehandhaafd Ofschoon verzwakt, heeft de oude coalitie toch de volstrekte meerderheid behouden. Zij beschikt thans over 224 stemmen, tegenover 190 der gezamenlijke oppositiepartijen. De Landdag zal nu als volgt zijn sa mengesteld (hierbij moet men rekening houden met de afgevaardigden uit Opper- Silezië die uit den vroegeren Landdag blijven zitting houden) sociaal-democraten 111, verlies 33, centrum 83, verlies 14, Duitsche riatio- nalen 73, winst 35, communisten 30, winst 30, onafhankelijker! 28, winst 4, democraten 25, verlies 41, Welfen en Sleeswijk-Holsteiners 6, winst 4, economi sche partij 2, winst 2, in het geheel 414 afgevaardigden. Bij de besprekingen over de vorming van de nieuwe regeering in Pruisen en in verband daarmede de hervorming van de MR. MEESON. Naar het Engelsch van H. Rider Haggard 25) Wat kon het uitmaken, of zij nu nog een kort poosje langer moest lijden En buitendien, wie kon voorspellen, of het morgen misschien al niet te laat zou wezen, daar mr. Meeson best vóór het aanbreken van den volgenden dag kon ster ven. Ook de matrozen zouden wel eens kunnen weigeren, om het document te on derteekenen. Er er konden allerlei andere dingen tusschenkomen. Gelukkig was mr. Meeson bekend met al de formaliteiten om voor een testament rechtsgeldigheid te geven en wist hij, dat vóór alles de testateur en de beide ge tuigen in tegenwoordigheid van een ander moest teekenen. Hij wist ook, dat het in geval van ziekte voldoende was, als een derde persoon de pen tusschen de vingers van den testateur hield en deze bij deon- derteekening behulpzaam was of als iemand, in tegenwoordigheid en onder toezicht van den testateur, in de plaats van deze teekende en hij trok uit een en ander dus de con clusie die later in het groote proces Meeson contra Adison en Co. door de recht bank zou worden bevestigd dat het vol regeering in het Rijk, treedt de wenschi - lijkheid op den voorgrond, dat dr. Simons niet naar Londen zal gaan, terwijl hij slechts op eene minderheidsregeering steunt. Dit is overigens alleen formeel het geval, in zoover de rijksregeering mede op de sociaal-democraten steunt, al zijn deze niet in het kabinet vertegenwoordigd. De uitslag der verkiezingen in Pruisen is nu een geschikte aanleiding voor de sociaal-democraten in den rijksdag om weer aan de regeering deel te nemen en een even geschikte aanleiding voor de Duitsche volkspartij om in Pruisen desgelyks te doen, waardoor dan tevens een overeenkomstige politieke leiding in Pruisen en in het rijk zal worden verkregen, die wrijvingen, welke anders te verwachten zullen zijn, voorkomt. De interparlementaire raad der drie Scan dinavische landen is Maandag j.l. te Kopen hagen bijeengekomen en heeft besloten om den 4en en 5en Juli aldaar de 13e ver gadering der afgevaardigden te houden, waar men bespreken zal le. het probleem der internationale bewapening 2e. het deelnemen der drie Scandina vische landen aan den wereldarbeid tot herstel van den handel en 3e. de verhouding van de Scandinvi- sche landen tot den Volkenbond. De raad besprak het voorstel van weder- keerige uitwisseling van parlementaire stuk ken tusschen de landen. Tewfik-pasja, de oude grootvizier en aanvoerder van de Turksche afvaardiging uit Konstantinopel, heeft, nauwelijks te Londen aangekomen, de voor zijn land doende was, als hij, de testateur, ook slechts het eerste begin van zijn handteekeriing zette. Als hij dan zijn hand op den arm van Bili lei zou deze de rest kunnen doen. Hij nam dus de vischgraat in zijn-hana, maar boorde 't zij in zijn onhandigheid, 't zij in zijn verlangen om heel acuraat te werk te gaan, de punt zoo diep in den arm, dat Augusta het een oogenblik van pijn uitschreeuwde. Hij legde zijn hand op den arm van Bill, die de onderteekening ^Jonathan Meeson® verder afmaakte. Toen hij gereed was, kwam de beurt aan Johnnie, die het gansche verloop der zaak tot dus ver met de grootste aandacht gevolgd had. Daar hij van tatoëeren even weinig af wist als mr. Meeson, maakte ook hij maar alleen het begin van zijn naamteekening en liet de rest aan de bekwame hand van Bill over. Dan teekende Bill als tweede getuige en juist toen de zon onderging was ook het document af, alleen nog de datum uitgezonderd. Augusta stond van haar zitplaats opvijf uren had de be handeling geduurd. Zij begaf zich, wan kelend op hare voeten, naar de hut terug, liet zich doodvermoeid op het zeildoek vallen en viel onmiddellijk in een diepen slaap. Het eerste, wat Augusta bij het ontwa ken den volgenden morgen bespeurde, was een heftige pijn in haar bovenarm. Toen zij de oogen opende, merkte zij, dat er nog de diepste duisternis heerschte. Zij was nog zoo afgemat, dat het haar zelfs inspan traditioneele rol van den zieken man ge speeld, om zich uit de netelige positie te redden, dat de conferentie niet twee ver schillende Turksche delegaties, een uit Konstantinopel en een uit Angora, wilde hooren. Op zijn ziekbed heeft hij zich zoo verzekerde een bericht van Dinsdag avond verzoend met de mannen uit Angora, die immers in de buitenlandsche politiek hetzelfde willen en alleen over de binnenlandsche politiek van meening ver schillen. Woensdag zouden de Turken hun zaak bepleiten, nadat Kalogeropoelos reeds van de hem geboden gelegenheid om zonder wederhoor verklaringen af te leggen dankbaar en ampel gebruik gemaakt had. Voor de geallieerden is de hoofd voorwaarde voor den vrede met Turkije het sloopen van de forten aan de Darda- nellen en de Bosporus, al vervuld. Daar hebben zij zeiven voor gezorgd, toen Turkije weerloos geworden was. Zij wenschen nu nog slechts de rol van vredestichters tus schen Turkije en Griekenland te vervullen, hoewel van verschillend standpunt. In het Grieksch-Turksche tweegevecht staat Briand achter Turkije, Llojd George meer achter Griekenland. Frankrijk stelt zijn* prestige van regeerder over millioenen Mohamme- daansche koloniale onderdanen en zijn hekel aan Constantijn boven andere overwegingen, Engeland verkiest de vriendschap van de Grieken om de handelsbelangen die het in Hellas heeft en om hen als hulptroepen voor eigen belangen in Wèst-Azië te be houden. GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. WaschsteUen. Oud-Hollandsch tinwerk Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. GEHO ZILVER - ALPACCA Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver. voorheen JAGQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. ning kostte, om haar hand uit te strekken, teneinde te voelen, of Dick nog goed en wel naast haar lag te slapen. Toen sloot zij de oogen weer om opnieuw in te sla pen. Toen zij eindelijk goed wakker werd, drong het daglicht in de vochtige don kere hut en bescheen de droevige figuur van mr. Meeson, die onrustig zich van de eene op de andere zijde wentelde. Ook het kind werd wakker. Augusta nam het dadelijk mede naar den oever, om het te wasschen. Het was buiten zoo koud en zoo vochtig, dat de kleine begon te schreien. Zij spoedde zich dus maar weer gauw naar binnen en met Dick ontbeet zij met een weinig beschuit en eenige gebakken pin- guin-eieren. Zij voelde zich ellendig van den honger immers er waren al heel wat uren verloopen sedert zij voedsel had ge bruikt. Na iets te hebben genuttigd voelde zjj zich dan ook veel beter. Daarop begaf zij zich naar mr. Meeson, om eens te kijken, hoe deze het maakte. Zijn gelaat was, ingevallen hij had een hoog opgezette kleur; zijn tanden klap. perden en, hoewel hij geheel wakker was, liet hij aldoor onsamenhangende klanken hooren. Hij probeerde nog wat voedsel te gebruiken, maar het lukte hem niet. Al leen wat water kon hij binnen krijgen. Nadat zij voor hem gezorgd had zooveel zij kon, zocht zij de beide zeelui op. Zij ontmoette hen, terwijl zij van de nood vlag kwamen, waar zij weer eens op den Briand's intuïtie zal hem denkelijk niet tot blijvenden tegenstand tegen de Britsche politiek ter zake van het tractaat van Sèvres verleiden, want na de Grieksch- Turksche ruzie komt de voor hem veel belangrijker kwestie van de Duitsche ver goeding in de volgende week. De twee eerste-ministers zijn voornemers op Che quers, het nieuwe buitenverblijf der Britsche premiers, het week-end te slijten en reeds daarom moet er harmonie tusschen gast heer en gast heerschen. Voor wat hoort wat. Als Briand Engeland ter wille is in de kwestie van het Naburige Oosten, mag hij allicht op krachtiger steun van dat land op de conferentie met de Duitschers reke nen. Briand kan dat te gereedelijker doen, omdat de onderhandelingen met Grieken en Turken nog niet tot een onverandeüjke regeling kunnen voeren en, naar te vree zen is, vele kwesties open zullen laten. Op 19 Februari hebben Briand de Fran- sche minister-president en prins Sapieha de Poolscbe minister van buitenlandsche zaken het politieke Fransch- Poolsche ver drag geteekend. Het verdrag bevat de navolgende bepalingen 1. Teneinde samenwerking te verkrijgen bij hun streven naar den vrede, verbin den de beide regeeringen zich, samen te werken op alle punten san buitenlandsche politiek, waarbij de beide staten zijn be trokken en betreffende de regeling der inter nationale betrekkingen, volgens den geest der verdragen, en overeenkomstig het Vol kenbondsverdrag. 2. Aangezien de economische wederop bouw eerste voorwaarde is voor het her stel van de internationale orde en den vrede in Europa, zulien de beide regeerin gen het daarover eens trachten te worden. Met het oog op een solidaire actie en we- derzijdschen steun zullen zij hun best doen om hun economische betrekkingen te ver beteren. Bijzondere verdragen en eeri handelsovereenkomst zullen te dien einde worden gesloten. 3. Indien, tegen de verwachtingen en de oprechte vreedzame bedoelingen der beide contracteerende staten in, deze of een van hen zouden worden aangevallen zonder uitdaging hunnerzijds, zullen de beide regeeringen elkaar raadplegen over verdecjiging van hun gebieden, en de be veiliging van hun wettige belangen, binnen de grenzen, bepaald in de inleiding. 4. De beide regeeringen verbinden zich elkaar te raadplegen, alvorens nieuwe ver- uitkijk waren geweest. Blijkbaar hadden zij het vat met rum niet onaangesproken gelaten,, zij het ditmaal dan ook op wat meer bescheiden wijze dan de vorige maal. Bill keek echter dof voor zich uitde leelijke Johnnie zag er weerzinwekkender uit dan ooit te voren. Zij keek hen beiden met een verwijten den blik aan en verzocht hen weder eenige pinguin-eieren te gaan zoeken. Johnnie weigerde gewoon weg en zei, dat zij zelve eieren kon gaan zoeken. Bill ging intus- schen dadelijk op weg en kwam een uur later terug, juist toen het weer verschrik kelijk begon te regenen hij bracht een zes of zeven dozijn eieren mee. Augusta zat met het kind, naast zich in de sobere hut en keek naar mr. Meeson, terwijl daarbuiten de regen onophoudelijk neerplaste en met stralen door de reten van het dak naar binnen drong. Zij deed haar best om den man tegen den binnen- dringenden regen te beschutten, maar het was haar onmogelijk. Als zij er in slaagde hem tegen de nattigheid te beschermen, die van boven kwam, dan werd hij van aan zijn voeten kil én vochtig. Zijn klee deren waren heelemaal nat. Een paar uur later kreeg hij zijn be wustzijn terug en daarmede keerde ook zijn angst voor zijn naderend-uiteinde we der en tegelijk zijn berouw over het ver keerde wat hij gedaan had. Ach, de mil lioenen die hij had opgehoopt konden hem thans niet meer baten. dragen te teekenen, waarbij hun politiek in Midden- en Oost-Europa is betrokken. De bijzondere verdragen bedoeld in ar tikel 2, staan op het punt van te worden voltooid en zullen binnenkort worden ge teekend. BUITENLAND. De werkeloosheid in Berlyn. In weerwil van alle maatregelen is de werkeloosheid in Januari weer belangrijk toegenomen. De mannelijke werkeloozen die ten deele ondersteund worden, bedra gen nu 357.000 het aantal der ten volle ondersteunden steeg van 410.000 tot 432.000. Ontbinding verlangd. Uit Athene wordt gemeld, dat de En- gelsche gezant daar geprotesteerd heeft tegen een bestelling der Grieksche regee ring van materiaal voor draadiooze telegra fie bij een Duitsche firma. De gezant verlangde ontbinding van de leverings overeenkomst. o Een sprekende film. Uit Stockholm wordt bericht,, dat na gedurende meer dan 10 jaar proefnemin gen gedaan te hebben, de Zweedsche ingenieur Sven Berglund er in geslaagd is een sprekende film uit te vinden, waarvan getuigd wordt, dat het spreken absoluut samenvalt met hetgeen op het doek ver toond wordt. ïlk moet sterven,jammerde hij, »ik moet sterven en ik was een slecht mensch. Aan het hoofd te hebben gestaan van zulk een prachtige zaak en dan zoo te moeten heengaan Augusta poogde ondertusschen op alle wijzen hem te troosten. Thans bij den aanblik van den dood kwamen zijn zondige handelingen hem te binnen. Thans kwam hij tot de erken tenis, dat hij ze niet kon verantwoorden ïHoor eens,« zei hij, en hij deed een laatste poging om zich op te richten, »ik wil het u mededeelen, waarin ik misdreef.® Augusta luisterde. »0, neen® riep zij, »ik kan dat alles niet aanhooren Het is mij niet mogelyk.® ïOb, miss Smithers,® zuchtte hij en hij zonk weer op den grond. Als gij weet, hoe het met de Meesons gesteld is, dan zoudt gij u, dacht mij, beter in uwe ge dachten kunnen verplaatsen. Stel u eens voor, wat ik moet lijden, op het moment, dat ik een zoo onzekere toekomst tegemoet ga.® Mr. Meeson hield een oogenblik op., ïNeem hem weg 1 Neem hem weg,® riep hij opeens uit en hij staarde met wijd geopende oogen om zich heen. »Wien vroeg Augusta. i»Wien Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD VAN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1