pa. ALPJ-l. HUPSCH I SlscfrlschcSalon-errSchemerlampen,mef Vughterstraat 19. Jnfluenz&K I c- Gebruikt S&napepfri I 's-bosch. I bijbehoorende happsn. TELEFOON Tlö. AANBEVELEND. imamm tablettew tmmm Be Iersche burgeroorlog. Drie politieagenten, verbonden aan Dublin Castle, werden aangevallen door een ge- wapenden troep in een straat bij Dublin Castletwee werden gedood, de derde bleef buiten verwachting ongedeerd. Twee politie-agenten werden doodgeschoten te Ballylongford in het graafschap Kerry, De schadeloosstellingen. De commissie voor het herstel heeft mededeeling gedaan van de eischen der verschillende regeeringen, welke aan de commissie zijn aangeboden en door die commissie worden onderzocht. De defini tieve resultaten omtrent de goed te keuren bedragen, herleid in gouden marken en waarbij rekening gehouden wordt met den wisselkoers, zullen eind April bekend wor den gemaakt. Frankrijk eischt wegens schade aan industrieele eigendommen 38 milliard, 882 millioen aan gebouwde eigen dommen ruiui 36 milliardaan mobilair 25 milliard aan niet gebouwde eigendom men 21 milliard 671 millioen aan goe deren van den Staat 1 milliard 958 mil lioen aan publieke werken 2 milliard 583 millioen en wegens verschillende andere veroorzaakte schade 2 milliard 359 mil lioen. Wegens ter zee wordt geëischt ruim 5 milliard wegens vergoeding aan Algiers en de koloniën 10.710.000 wegens schade in het buitenland 2 milliard 94 millioen. Voor pensioenen aan militairen wordt ge- eischt 60 milliard, voor uitkeeringen aan gezinnen 12 milliard 926 millioenvoor pensioenen aan burger-slachtoffers van den oorlog 514 millioen als vergoeding voor slechte behandeling van burger en militai ren krijgsgevangenen 1 milliard 869 mil lioen, wegens inbeslagnemingen ten koste van de bevolking 1 milliard 267 millioen. Het totaal der Fransche vorderingen be draagt 218 milliard 541 millioen 506.110 francs. De Iersche burgereorleg. De aartsbisschop van Canterbury wees in het Hoogerhuis op het gemis van officieele mededeelingen, die bijzonderheden gaven betreffende zekere incidenten in Ierland. De onzinnige moordzucht der extremisten was zeker afschuwelijk, maar de wraak nemingen van slecht onder tucht staande troepen hadden hem verbijsterd. De rede voering van Greenwood had het bij 't pu bliek niet duidelijk gemaakt, of hij deze incidenten als onbeteekend beschouwde of niet. Indien de autoriteiten den vrede wilden verzekeren door verkeerde dingen te doen, zouden zij geen vrede erlangen die iets waard was. Indien zij den vrede kregen door een dwangbewind, zou het veronder steld succes zeer teleurstellen. Zij konden geen duivels door duivels uitbannen. BINNENLAND. DE NIEUWE POSTTAR1EVEN. Met ingang van 1 Maart a.s. worden de te heffen porten en rechten gewijzigd als volgt Briefkaarten: 7| cent. Brieven van een gewicht t.m. 20 gr. 10 cent boven 20 tot en met 100 gram 15 cent boven 100 tot en met 300 gram 20 cent boven 300 tot en met 500 gram 30 cent boven 500 tot en met 1000 gram 40 cent boven 1000 tot en met 2000 gram 50 cent. Yoor z.g. stadsbrieven bestaat geen af zonderlijk tarief meer. Gedrukte stukken: Voor een gewicht tot en met 500 gram 2 cent per 50 gram of gedeelte van 50 gram boven 500 tot en met 750 gram 25 cent boven 750 tot en met 1000 gram 30 cent boven 1000 tot en met 1500 gram 35 cent boven 1500 tot en met 2000 gram 40 cent. Nieuwsbladen. Indien de frankeering bij abonnement geschiedt, voor een gewicht van niet meer dan 55 gram cent, boven de 55 gram tot en met 150 gram 1 cent en voor meerder gewicht van 50 gram of gedeelte van 50 gram cent daarboven. Geschiedt de frankeering niet bij abonnement, dan is voor alle Nieuwsbladen en bijvoegsels het port der gedrukte stukken van toepas sing. Met ingang van 1 April a.s. wordt het port der nieuwsbladen en bijvoegsels, waar van de frankeering per abonnement ge schiedt, nader vastgesteld op: voor een gewicht van niet meer dan 55 gram 1 cent; boven 55 gram tot en met 150 gram 2 cent en voorts voor elk meerder gewicht van 50 gram of restend gedeelte van 50 gram 1 cent meer. Monsters: Tot een gewicht van 150 gram 7| en verder voor elk meerder gewicht van 50 gram of gedeelte van 50 gram 2J cent daarboven. Aanteekening: Behalve het port is voor gewoon aan- geteekende stukken, alsmede voor aange- teekende brieven met aangegeven gelds waarde een recht verschuldigd van 15 centvoor aangeteekende brieven met aan gegeven geldswaarde daarenboven een recht van 2j cent voor elke honderd gulden of restend gedeelte van honSerd gulden aan gegeven geldswaarde. o Geldleening van 15 millioen. B. en W. van Amsterdam stellen den raad voor ten laste der gemeente een geld- leening aan te gaan van ten hoogste 15 millioen nominaal, tegen de rente, den koers en de verdere voorwaarden, nader door B. en W. te bepalen na overleg met de commissie van bijstand in het beheer van de financiën en de belastingen. o Gemeenteadministratie. Het schriftelijk gedeelte van de examens ter verkrijging van een akte van bekwaam heid in de gemeente-administratie en con trole van de gemeente-financiën wordt op 8 en 9 April gehouden te Groningen, Deventer, Venlo, Zeist, Haarlem en Dord- drecht. Het mondeling examen wordt 23 Mei en volgende dagen gehouden te Zeist. IG-lrige werkdag voor gemeente werklieden. De gemeenteraad van Belien heeft volgens de Msb. den 10-urigen werkdag weer in gevoerd voor de 'gemeentewerklieden. Ingemaakte groenten voor Duitsekland. Zooals gemeld zond het R. K. Huisves- tings-Comité te 's-Hertogenbosch 5000 va ten ingemaakte groenten ter verdeeling aan het Centraal Comité van de Duitsche Roode Kruisverenigingen te Berlijn. lit de Sigaren-industrie. Men meldt uit Valkenswaard aan het E. D. Door de Sigarenfabrikanten is in ver- eeniging een rekwest aan de regeering ge richt om gedaan te krijgen, dat zy op hunne fabrieken negen uur arbeid mogen laten verrichten. De Weensche kinderen. Het algemeen Ned. Comiié voor Oos tenrijk maakt bekend, dat het thans in het bezit is van het officieele rapport van den hoofdinspecteur van de volksgezondheid te. Weenen, dr. Böhm, hetwelk bevestigd wordt door de te Weenen vertoevende Nederlandsche regeerings-artsen en door een telegram van het Volksgesundheitsamt aan den Oostenrijkschen gezant te Den Haag. In al deze bescheiden wordt ver klaard, dat na 5 Februari geen enkel geval van vlektyphus meer te Weenen is voorgekomen en dat overbrengen van deze ziekte door een kindertransport dan ook volkomen uitgesloten is. o Inlijving flilitie. Bij beslissing van het Dep. tan Oorlog, d.d. 17 Feb. 1921, Afd. Dienstplicht, is bepaald, dat de inlijving van de militie- plichtigen 1921 zal plaats hebben in de hieronder genoemde tijdvakken Voor Infanterie 1 ged. van 1418 Maart; 2 ged. van 14 Juni en 3 ged. van 37 October. Voor Artillerie 1 ged. van 14 18 Maart 2 ged. van 1 5 Augustus. Voor Cavalerie 1 ged. van 15 April 2 ged. van 37 October. Een merkwaardige uitzondering. De heer v. D., lijstenmaker, wonende in de Javastraat te 's Gravenhage, telefo neerde dezer dagen de politie en deelde mede, dat hij een knecht had, die het vertikte zich aan de 8 uren-wet te houden. Hij vond 8 uur werken per dag voor een gezond man schadelijk en wei gerde, na dien arbeidstijd, de werkplaats te verlaten. De man was nog zoo naïef om te meenen, dat niemand het recht had om hem te verbieden langer dan 8 uren te werken. De man bleef op dit standpunt staan, ook toen de politie arriveerde, zoodat deze hem ten slotte met geweld uit de werk plaats moest verwijderen. Hengstenkeuring te 's Bosch. Bij de gehouden verplichte hengsten- keuring werden goedgekeurd Tuigpaarden Dublin van de wed. A. Kolff te Almkerk Fiscus van D. van Buuren, Meeuwen Trekpaarden Veldmaarschalk van And. Verschoor, Almkerk Alle goedkeuringen geschiedde door de Stamboekcommissie. Twee hengsten waren afwezig, er wer den er 15 afgekeurd, waarvan 8 door de Rijkscommissie en 7 door de Stamboek- en Rijkscommissie. o De autodiefstal te Gravenhage. In verband met den belangrijken diefstal van automobielen ten nadeele van de firma Engelbert aan het Bezuidenhout te 's Gra venhage, kan thans worden medegedeeld, dat in totaal zijn verduisterd 2 personen auto's, 25 vrachtautomobielen en 10 motor rijwielen tot een gezamelijke waarde van f 80 000. Geleidelijk zijn deze wagens en fietsen uit de loodsen van de firma te Scheveningen vervoerd; Als verdacht van deze verduistering is aangehouden de 27- jarige L., magazijnchef der firma. Zoöwel de naagazijnchef L., als koopman H., die van heiing wordt verdacht, zijn in verzekerde bewaring. De personen uit het personeel, in deze zaak door de politie gehoord, zijn op vrije voeten gesteld. lit de zitting Eerste Hamer. De exkeizer en exkroon prins. Zoowel de gewezen Duitsche keizer als de ex-kroonprins worden als vreemdelingen beschouwd, die, uit hoofde van de positie welke zij hebben ingenomen, zich beperking van bewegingsvrijheid moeten laten wel gevallen. De secretaris-generaal in algeméenen dienst is belast met de uitvoering der maatregelen door de tegeering te hunnen opzichte genomen of nog te nemen. De Russische fondsen. De Regeering houdt zich zooveel mogelijk op de hoogte van hetgeen in andere landen, voornamelijk in Frankrijk en Engeland reeds werd gedaan of alsnog zal worden gedaan tot bescherming van de belangen van hou ders van Russische fondsen en zal niet nalaten zoo daartoe aanleiding bestaat met de Regeeiingen in die landen ter zake in overleg te treden. Overigens houdt de Regeering voeling met de hier te lande op initiatief van de vereeniging van den Effectenhandel opgerichte «Commissie voor de Russische fondsen Gaspryarerlagiug. Het Gemeenteblad van Amsterdam bevat een voorstel van de sociaal-democratische raadsleden Ed. Polak. Vliegen, Kleerekoper, Gulden, Pothuis, Tilanus en Smit, om den gasprijs te verlagen van 21 cent per ku- bieken meter (241 cent over den munt meter) tot 17 cent per kubieken meter (17J over den muntmeter). PLAATSELIJK NIEUWS. Heasden. Wij verwijzen onze Lezers naar het beknopt verslag der Provinciale Staten-vergadering, inzake te verleenen subsidie aan de Tram Heusden-Drunen. De Heusdensche Conservenfabriek werd heden bij inzet op f 12.300 gebracht door den heer Ch. Sprengers te Oudheus- den en door denzelfden gehoogd met f 2700 en dus te samen gesteld op f'15.000. Werkendam. Naar wij vernemen is de monteur der Telegrafie Gulden uit Roozendaal overgeplaatst naar Werkendam. Dit is de eerste maal dat hier een monteur gestationneerd wordt. Het zal een groot gemak wezen voor de kantoren en de abonné's der telefoon. Andel. De Christelijke Zangvereen. «Sursum Corda* is voornemens eene uit voering te geven op Zaterdag 5 Maart a.s. in het lokaal der Openbare School. De zangnummers zullen afgewisseld worden door voordrachten en samenspraken. Capelle. De firma C. Vos heeft haar schoenfabriek, die eveneens een tijd stil gelegen heeft weder in werking gesteld, zoodat de werkloosheid in de schoenindus trie gelukkig weer zoo goed als tot het verleden behoort in deze gemeente. Naar men ons mededeelt is bij de alhier gehouden aanbesteding van het verf- werk der directeurswoning voor rekening 'van de Stoomzuivelfabriek »de Toekomst* het laagst ingeschreven door Weduwe J. J. van der Waals eu Zonen voor f 969. Hoezeer de prijs van het hout ge daald is blijkt wel uit het feit, dat dej.l. Woensdag door do gemeente verkochte hoornen, staande voor het schoolhuis in de Kom alhier, de respectabele som opbrach ten van f 101, Tot ons genoegen kunnen we mede- deelen, dat de afbouw van het electrisch net in deze gemeente reeds zoover gevor derd is, dat de geheele gemeente verlicht kau worden. Dassen. Uitslag 10e Volkstelling. a. Inwoners M. 1858 Vr. 1760 Totaal 3618 b. Tijdelijk aanwezig 67 Getelde personen 3685 Drongelen. De verpachting van het weiland der gemeente bracht thans f 901 op tegen f1257 over de jaren 1919 en 1920. Een perceel, toen verpacht voor f122 bracht nu f30 op. Genderen. Bij de deze week gehou den publieke verhuring van weilanden zijn gemiddeld weer zéér hooge prijzen besteed. Meenwen. Ds. D. J. v. d. Graaf, Nech Herv. predikant te Raamsdonk, hoopt a.s. Donderdag 3 Maart in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden in verband met het Millioenplan der Anti-rev. partij. Nieawendijk. Op de j.l. Woensdag avond gehouden vergadering, in de Geref. Kerk alhier, waarin de zendeling Ds. Mer- kelijn optrad, sprekende over zijn werk te Magelong, bracht de collecte voor de zen ding op fll9,26J. Vrijdagavond 4 Maart zal het Fan farecorps »Cresendo« alhier een uitvoering geven in het Instituut-lokaal. Raamsdonksveer. Onze voormalige predikant de WelEerw. heer ds.C. B.Hol land, thans te Kampen, ontving een beroep naar Muiden. Tot Bestuursleden van de Chr. Hist. Kiesvereeniging werden gekozen de heeren v. Dongen Forman, A. J. Lankhuizen, beiden lid van den Raad, en A. J. D. Konings Az. Als afgevaardigden naar de Jaarverg. van de Chr. Hist. Unie te Utrecht zijn benoemd de heeren Redert, Dubbelman, A. J. Lankhuijzen, Calliber, D. Konings en J. Elemans. De heer Vlaanderen uit Nieuwendijk trad voor de anti-rev. Kiesv. op in het belang van het Miliioenplan. Naar ZEd. in zijn met de grootste aandacht gevolgde rede mededeelde, zou deze Kiesv. f 600 moeten opbrengen. Een commissie ter inzameling van gelden is reeds benoemd. De WelEerw. Heer Ds. Koopmans, pred. der Ger. Kerk alhier, herdacht zijn 35-jarige ambtsvervulling. Namens de de gemeente werd ZEerw. een enveloppe met inhoud aangeboden. Sleenwijk. Wegens het niet aanne men der benoeming door A. Visser Arn.z, is door het Centraal Stembureau tot lid van den gemeenteraad benoemd verklaard M. T. van Anooij te Kille. Waspik. Bij den Heer F. J. B. al hier, is een geval van besmettelijke ziekte «Roodvonk* geconstateerd. De prijs van het brood is alhier wederom met 2 cent verlaagd. Door het R.K. Kerkbestuur alhier, is besloten tot vergrooting van het kerk hof. Met spoed is men reeds met de werkzaamheden begonnen, waardoor vel schillende werklooze grondwerkers voor eenigen tijd zijn geholpen. Het opzicht heeft de Heer J. J. Kamp belangloos op zich genomen. Door verschillende land bouwers wordt het benoodigde zand gratis aangevoerd. Van gemeentewege zijn een vijftien tal werkloozen werkzaam gesteld aan het schoonmaken van waterloopen. Thans is het geheele electriciteits- bedrijf in werking gesteld. Binnenkort zal het feestelijk wordeu geopend. De administratie van het Gemeen telijk Electriciteits-Bedrijf alhier, is naar wij vernemen opgedragen aan de N.V. Provinciale Noordbrabantsche Electriciteits- Maatschappij te 's Hertogenbosch, die ook voor het technisch gedeelte zorg draagt. Voor een en ander is alhier aangesteld de Heer P. Verschuren. Wondrichem. In café van Gooi hield de land en tuinb.-vereen. Land van Altena Dinsdagavond hare 24ste ledenvergadering. Voor een volle zaal sprak de heer P. Ver hagen eere-voorzitter, het welkom uit. Hij deelde aan de vergadering mede dat hij ook thans weder uitgenoodigd was, dezen avond als voorzitter, te fungeeren waaraan hij dan ook gaarne voldeed. De notulen der vorige vergadering door den Secretaris voorgelezen werden onver anderd goedgekeurd ook het jaarsverslag dat een uitgebreid relaas gaf van den toe stand der vereeniging werd nadat het lid Kamermans een kleine toelichting had ge geven onder dank aan den schrijver, aan vaard. Wij kunnen er nog uit ontleerien dat de omzet bedroeg 46.730 gulden, ter wijl werd aangevoerd 42.784 K.G. appels, 26.£44 K.G. peren, 322.315 K.G. aar dappelen benevens eenige partijen zakken fruit en groenten. Met groote meerderheid van stemmen werden herkozen tot leden aan het bestuur de heeren M. B. v. Andel, D. Westerlaken en A. Vink Czn., terwijl tevens werd ge kozen (vacature Andel) de heer C. Ver- weijs aldaar. Het Veilingspercentage werd weder vast gesteld op 4 pCt. Een voorstel om ook voor niet-leden te veilen tegen 8 pCt. kos ten werd met 4241 stemmen verworpen. Nog werden de volgende besluiten ge nomen le den Voorzitter een gratificatie te verleenen van 40 gulden. 2e voor po litietoezicht uit te trekken 25 gld. 3e voor kamerhuur te betalen 25 gld. 4e ophaal- loon contributie te bepalen op 20 gld. 5e loonen Secr.-penning. vaststelling op 350 gld. Op een ingekomen schrijven van den Veilingmeester en knecht om hun een duurte toeslag toe te kennen werd besloten thans 200 gld. uit te trekken die door het be stuur naar billijkheid zal worden verdeeld. Het verplicht veilen van vroege aardappelen tot 20 Aug. a.s. zal voor de leden weder worden gehandhaafd. De heer A. B. Kamermans, deelde aan den Voorzitter mede te willen bedanken als bestuurslid, en dankt tevens de heeren voor het vertrouwen in hem geschonken. De Voorzitter dankte den heer K. voor hetgeen hij reeds voor de vereeniging ge daan heeft. Nadat in de rondvraag nog eenige zaken te spraken kwamen ging men over tot de gratis verloting waardoor weder een 16- tal leden met een nuttig landbouwwerktuig verrijkt huiswaarts keerden. Ten stotte dankte de Voorzitter allen voor de aangename medewerking en sloot daarna de vergadering. Zuilicliem. De veilingsvereeniging Zuilichem en omstreken hield Donderdag 17 Februari in het café van den heer P. van Horssen haar jaarlijkscbe algemeene ledenvergadering. In 1920 werd voor een totaal bedrag van f 84.047.15 geveild. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat op 1 Januari 1920 f616.13 in kas was, de inkomsten over 4920 bedroegen f 3544.85, de uit gaven f 3540.23j, in kas op 1 Januari 1921 f620.75j. Bij de bestuursverkiezing werd de heer L. van Dalem herkozen, ter wijl in de plaats van den heer A. Hobo den heer G. A. Dingemans werd gekozen. Bij de jaarlijksche verhuring van zitplaatsen in de Geref. kerk alhier brach ten deze f 960 of f 21 meer op dan in het afgeloopen jaar. Burgerlijke Stand. HEUSDEN. Geboren: Adriana Maria, d. v. L. L. Koot en C. J. van den DungenClara, d. v. A. Borsje en S. de Ridder. Waterhoogte Heusden. Hoog Water. Laag Water. 22 Febr. 0.88 M. 0.29 M. N.A.P. 23 1.04 0.35 24 1.08 0.34 éVit I KWIIH^ r>I >11 mill''I i uiWil' II MM——Hl mi m» 'i in

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2