Und van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4065. Woensdag 2 Maart1921 FEUILLETON. HET TESTAMENT Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.25, en franco per post beschikt 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 46 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 40 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT De onderhandelingen met Grieken en Turken zullen wel niet tot eene onveran derlijke regeling voeren en vele kwesties open laten. Vrijdag is aan de delegaties uit Griekenland en Turkije voorgesteld, de scheidsrechtelyke beslissing van de groots mogendheden der Entente over hun ge schilpunten te aanvaarden, welke beslissin gen gegeven zullen worden op grond van de bevindingen van eene technische com missie uit Engelschen, Franschen en Ita lianen, die zich naar het naburige Oosten begeeft om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Hun conclusies zouden als richtsnoer dienen voor de latere toewijzing van betwiste® gebieden als Tracië en Smyrna. De nationalisten, die hun verzet tegen den vrede met gewapenderi tegen stand bekrachtigden, zijn te Londen de eigenlijke woordvoerders der Turksche belangen geworden. De Turken, die in twee kolonnes naar Londen trokken, maar daar vereenigd slag leverden, hebben uit een diplomatiek oog punt zoo meesterlijk gemanoeuvreerd, dat de Grieken al vrijwel de kous op den kop hebben gekregen. Kalogeropoeius heeft in zijn wanhoop over het feit, dat wingewes ten, die in een plechtig tractaat aan zijn volk waren toegekend, hem weer ontfutseld zijn en over hun toewijzing nader beslist zal worden door een commissie, die voor het meerendeel uit vijanden en voor de rest uit onzekerevrienden van het tegen woordige Griekenland bestaat Kaloge- ropoelos heeft in zijn wanhoop nadere instructies gevraagd aan de regeering van koning Konstaritijn, een vorst, dien de Entente niet erkend heeft. De Turken hebben bij monde vanBekir Sami-bei 'al beloofd, dat zij de beslissing van de commissie der geallieerden over Thracië en Smyrna zouden aanvaarden, en behouden zich voor, rsa ruggespraak met Angora te antwoorden op de verdere vraag of zij dan de rest van het tractaat van Sèvres, behoudens de regelingen voor Ar menië en Koerdistan, zouden erkennen, Zij zullen zich wachten, de sterke positie, waar in zij tegenover de Grieken zijn gekomen door dit tweede antwoord in gevaar te brengen, en dan kunnen zij rustig afwach ten. Zij kunnen voorloopig voortbouwen aan hun nieuwe Aziatische hoofdstad Angora die zij tot een luisterrijke residentie van Moestapha Kemal-pasja willen maken. Vech- van Mr. MEESON. Naar het Engelsch van H. Rider Haggard 26) »Hem daar dien man met dat groote boek Ik ken hem, het is nummer 25, hy stierf al een jaar ofwat geleden. Het was een flink dokter, maar een van zijn patiënten bracht een valsche aanklacht tegen hem in en heeft hem toen totaal geruï neerd. Hij was al heel blij dat hij ro mans en novellen voor me kon schrijven, de arme drommel. Wij lieten hem een medische encyclopedie samenstellen 300 pond stetling hebben wij hem voor de twaalf deelen betaald. Jammer, dat hij bij het elfde deel gek werd en stierf. Zijn weduwe hebben we niets betaald. En nu komt hij op mij toe ja, hij is het ik herken hem. Hoor maar, hij spreekt. Hoort gij hem niet Daar heb je 't nu al. Hij zegt, dat ik thans als auteur bij hem in dienst kom en hij mijn uitgever wordt, voor duizend jaren achtereen. O wee, o wee daar komen ze allemaal aan zetten. Zij komen elk uit hun eigen hok te voorschijn Zij willen my vermoorden 1 Houdt ze tegen 1 Houdt ze in 's hemels naam tegen 1" en hij huilde en schreewde en sloeg met handen en vooten om zich ten de Grieken, zooals zij deze week te Londen dreigden te zullen doen, door, dan komt op hen het odium, dat de nieuwe 5vrede,® dien de geallieerden voorbereiden in de war gestuurd wordt, en kunnen de geallieerden zich geheel en al ontslagen rekenen van de verantwoordelijkheid, om de laatste snippers van het tractaat van Sèvres aan elkaar te plakken. De Grieken weten trouwens, dat de ge allieerden van hun beslissing niet meer terug kunnen komen, omdat hun de tijd ont breekt en komende week, als de kwestie van de Duitsche schadevergoeding aan de orde komt, hun hoofd er niet meer naar staat, om Grieksche weeklachten aan te hooren. In een gesprek met eenige Fransche afgevaardigden ter conferentie te Londen moet Lloyd George volgens de Temps ge- gezegd hebben »De beraadslaging over de schadevergoeding zal waarschijnlijk wel een veertien dagen duren, want ditmaal wil ik er een eind aan maken. Van de tegenvoorstellen van Duitschland op de a.s. schadevergoedingsconferentie is nog niets bekend geworden. Wel heeft de Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken in eene rede, gehouden in den economischen rijksraad, gezegd, dat hy op het punt der schadevergoeding een buiten gewonen aanval verwacht, dien men zal hebben te doorstaan. De Parysche besluiten zijn immers niet maar uit de lucht gegrepen, doch zij zijn na harden strijd en naar spr. meende in groote haast ten slotte tot stand gekomen, teneinde op eenigerlei wijze tege moet te komen aan de volstrekte finan- tieele en economische nooden bij de tegen standers. ïOnze tegenstanders zijn het met elkaar eens over deze formuleering en het zal ongelooflijk moeilijk zijn hen van deze overeenstemming af te brengen en te doen komen tot een andere over eenstemming. Wij mogen niet hopen, met een positief resultaat uit Londen terug te keeren, in dien wij er niet in slagen, met hen te komen tot aanvaarding van een algemeenen belangengrondslag, Wij hebben dus onze tegenvoorstellen zóó moeten inrichten, dat wij er althans eenigermate op kunnen rekenen, dat onze tegenstanders het daar over onderling eens kunnen worden. Toepassing en uitvoering van de Parijsche besluiten houd ik voor volkomen buitenge sloten.® Uit Perzië komen berichten van een heen. Augusta raakte geheel opgewonden bij deze ontzettende scène. Zij knielde naast hem neder en trachtte hem te kalmeeren, doch te vergeefs. Hij ging voort, met wilde gebaren om zich heen te slaan en weerde Augusta's troostende woorden af, totdat hij eindelijk onder een rauwen gil achterover viel. Mr. Meeson was dood. ïO God,® riep Augusta, toen zij een weinig van den schrik bekomen was, »wat een vreeselijke doodstryd I® Augusta nam het verschrikte kind bij de hand en bracht het door storm en regen naar de andere hut, om de beide matrozen te gaan vertellen, wat zooeven was voor gevallen. De deur stond open. Zij twij felde een oogenblik, of zij wel binnen zou gaan. Het zwakke schemerlicht maakte ^r alles zoo donker, dat zij nauwelijks een hand voor de oogen zien kon. Langzamer hand gewenden hare oogen zich echter aan de duisternis. Johnnie en Bill zaten tegen over elkander het rumvat stond tusschen beiden in. Bill had een groote kom in de hand, die hij juist scheen gevuld te hebben. Augusta kwam op het moment, dat hy de kraan van het vat dichtdraaide. »Ik ben aan de beurtVerdraaid, het is mijn beurt,® zei Johnnie toen Bill de kom aan de mond wilde brengen. »Jij hebt al zevenmaal, ik nog maar zesmaal gedronken.® »Ik geloof, dat jij aangeschoten bent Kozakken-opstand. Met drieduizend man zijn zij op 24 Februari tegen Teheran op gerukt en hebben er de zwakke regeering van den Sipahdar Azam, die met Moskou aan het onderhandelen was, afgezet en vervangen door eene ïsterke® regeering, welke naar men ons verzekert eene anti- bolsjewistische politiek zal voeren. De diplomatieke medewerker van de Daily Herald verklaart den staatsgreep van de kozakkenbrigade in Perzië als een doorge stoken kaart van Engeland, om de onder handelingen tusschen sowjet-Rusland en Perzië tot mislukking te brengen. Toen het de Engelsche regeering niet gelukt was de Perzische regeering en het Per zische parlement er toe te krijgen, de Britsch- Perzische overeenkomst aan te nemen en Rothstein, de onderhandelaar der Sowjet- regeering reeds zijn reis naar Teheran ondernomen had, om het Russisch-Perzische tractaat te onderteekenen, zou Engeland besloten hebben, geweld te gebruiken. De kozakken-divisie die den staatsgreep volvoerde, is een strijdmacht, onder En gelsche voogdij en heeft tot November jl. ook onder bevel van een Engelsch generaal gestaan. De nieuwe eerste-minister Sejjid Zia-ed-Din is een journalist die vroeger steekpenningen van de Tsaristische en in den laatsten tijd van de Engelsche regeering ontving. De medewerker van de Daily Herald bestempelt dezen laatsten zet van het vCur- zonisme« als een krankzinnige politiek. Im mers, zij komt neer op een omverwerping van de Perzische nationale regeering door gesubsidieerde militaire en zal er slechts toe bijdragen, het Britsche rijk in Zuid-Azië nog meer gehaat te maken. Bovendien, moet die politiek een noodlottigen invloed hebben op de onderhandelingen met Krassin over de hervatting van den handel tusschen Engeland en Sowjet-Rusland. De argwaan tegen Engeland bestond reeds, dat het, nu het zijn troepen uit Perzië terugtrok, zijn invloed daar »met zilveren kogels® zou trachten te behouden, 't Is nu echter de vraag maar of het voordeeltje, dat Engeland nu in Perzië behaald heeft, opweegt, teger: de mogelijke verbreking der onderhandelingen met Sowjet-Rusland over de hervatting van de handelsbetrek kingen met dit land. o BUITENLAND. baas,® zei Bill en hij keerde de kom van brandewijn in zijn keel om. >Nu zal ik eens voor jou tappen, vriendje,® en hij vulde de kom opnieuw, seerlijk duurt het langst, dat is mijn idee.® »Mr. Meeson is dood,® zei Augusta, om een eind te maken aan dit zonderling gesprek. De beide mannen keken haar vrij wezen loos aan. Johnnie was de eerste, die het woord nam. »Zoo Is hij werkelijk dood, Miss zei hij al hikkend en stootend. »Is hij dood Nu, ik denk, hij is daar ginder op een warmer plekje dan hier op Ker- goelenland. Ik drink op zijn welzijn ik had er nog geen gelegenheid toe.® En in een teug dronk hij de kom met rum leeg.® ïlk doe ook mee, met uw verlof,® zei Bill, »Johnnie, geef mij die kom eens aan. Wij willen op het welzijn van dien dier baren afgestorvene drinken.® Augusta ging met loornen tred naar hare hut terug. Zij delete het stoffelijk over schot zoo goed als het ging toe en vertelde aan kleine Dick, dat mr. Meeson ver, heel ver weg was gegaan en daarop gingen zij wat rusten. Hoezeer het haar ook tegen de borst stuitte, zij vond toch eenigen troost in de gedachte, dat mr. Meeson door zijn testament en zijn berouw ten minste voor een deel goed had gemaakt, wat hij had misdreven. Zij bad in stilte tot God, sloot den klei nen Dick in haar armen en sliep kalm in. Eenige uren later werd zij gewekt door Staking by eleetrische fabriek. Wegens het ontslag van een arbeider hebben honderd arbeiders van de electrische fabrieken te Roux, die den stroom leveren aan het geheele bekken van Charleroi, het werk neergelegd. Alle fabrieken in die streek zijn stop gezet, waardoor 45000 werklieden tot werk loosheid zijn gedwongen. Er zijn bespre kingen begonnen om het geschil bij te leggen, o Servim en Moiitenegryneii. De »Tempo« verneemt uit Valona, dat er bij Podgoritza een gevecht is ontbrand tusschen Servische troepen en Montene- grijnsche opstandelingen. Verscheidene ge huchten staan in brand. Te Antivari wordt onafgebroken kanongebulder gehoord. De brand te Antwerpen. Volgens de Soir zijn in verband met den brand in de maritieme magazijnen te Ant werpen, drie personen gearresteerd, die men even te voren in de omgeving had zien rondzwerven. Er worden nog meer arrestaties verwacht. Spoorwegstaking te Warschau. De »Frankfuter Zeiting® verneemt uit Warschau, dat daar onverwacht een staking is uitgebroken. De officieele vertegenwoor digers der. vakvereenigingen hadden de re geering een ultimatum gesteld waarin met een staking werd gedreigd, wanneer hun eischen niet vóór 7 Maart a.s. ingewilligd zouden zijn. Thans is deze afspraak door het uitbreken eener wilde staking verbro ken. Vrijdagnacht staakten alle machinis ten van het kruispunt Warschau. Zij eischen dat hun duurtebijslag, die thans 400 pCt, bedraagt, onmiddelyk tot 800 pCt. wordt verhoogd. De ministerraad beraadslaagt over dezen eisch. Op bevel van den minis ter van Spoorwegen werd een aantal machi nisten uit hun huizen gehaald zij weiden onder militair geleide naar hun machines gebracht en gedwongen, dienst te doen. Volgens een nader bericht bevat het staatsblad een decreet waarbij alle Poolsche spoorwegen onder militaire controle worden geplaatst. De onlusten in Italië. De bladen melden uit Bari, dat door het kracRtig optreden der politie overal de rust hersteld is. een luid rumoer, een gezang van allerlei drinkliederen, bij de matrozen in gebruik. Bill en Johnnie hadden blijkbaar meer gebruikt dan nuttig voor hen was. Zij had den het rumvat duchtig aangesproken en gingen zeker nog wat van de frissche nacht lucht profiteeren. r»Men hoorde al op flinken afstand het vloeken en brullen. Doch allengs werd het geluid zwakker het verwijderde zich, naar het scheen, in de richting van het strand. Plotseling weerklonk er een vreeselijke schreeuwdan werd alles stil. Augusta was op gaan zitten. Wat beteekende dat lawaai. Toen alles stil bleef, werd zij echter spoedig weder door den slaap bevangen en vielen haar oogen dicht. Hoofstuk XI. REDDING, De eerste stralen van de morgenzon bra ken aan den gezichteinder door, toen Au gusta op pijnlijke wijze werd herrinnerd aan de tatoeeering, die zijn den vorigen dag had ondergaan. Zij liet Dick nog door slapen en begaf zich naar aanleiding der nachtelijke 'rustverstoring met duistere ver moedens bezield, naar de hut der zeelie den. Deze was ledig. Op een pas of wat afstand lag de kom, die de beide matro zen blijkbaar bij hun drinkgelag hadden gebruikt Zij nam de kom op, die nog al- Volgens een telegram uit Bari aan de »Corriere d'Italia® is de toestand te Miner» vino en Murgo zeer ernstig. De branden duren voort. Tot dusverre zijn er 43 dooden. Te Torre del Annunziata is de algemeene staking afgekondigd. Bij een botsing tusschen nationalisten en socialisten werd een persoon gedood en verscheidenen gekwetst. o De Duitsche gedelegeerden. Parijs, 28 Febr, De Duitsche gedele geerden zijn Zondag vertrokken. De »Petit Parisien® gelooft, dat het weinig waar- schynlijk is, dat de conferentie vóór Woens dag met de Duitschers zal kunnen verga deren. Oproer tegen het Sovjet-bestuur. De speciale correspondent van het Let- laudsche telegraafagentschap te Moskou seinde Zaterdag volgens de »Msb.« recht- streeksch uit Moskou naar Riga Vrijdagavond zijn ongeveer 60.000 ar beiders, onder wie ook het personeel der staatsspoorwegen, in staking gegaan. Zou er nu, na de duikbooten, weer een van Jules Verne's fantasieën verwezenlijkt worden Het begint er naar te lijken, want dadelijk wordt men herrinnerd aan zijn »reis naar de maan,® wanneer men verneemt dat er ernstige plannen bestaan om de uitvinding practisch toe te passen van een Amerikaansch professor, Robert H. Goddard, die een projectiel naar de maan wil zenden. Die plannen worden wetenschappelijk en financieel gesteund door het Smithsonian Institution, dat voor de uitvoering vijfduizend dollars beschikbaar gesteld heeft. Het plan van prof. Goddard is om een vuurpijl naar de maan te schie ten, waarvan de ontploffing, als zij de maan raakt, op aarde zou kunnen worden waar genomen. De voortstuwende kracht zou rook- zwak kruit zijn en d^ gassen welke de vuurpijl zelve zou uitstooten, zullen een ontzettende snelheid kunnen geven, zoodat hij iedere nieuwe ontploffing de raket-vuur pijl steeds hooger wordt geschoten. De uitvinder heeft berekend dat om een hoogte van 400 kilometer te bereiken, een vuur pijl van 25 pond noodig zou zijn en dat van dit totale gewicht circa 47 pond uit een lading* kruit zou bestaan. En verder heeft hij becijferd dat met een vuurpijl waarvan het aanvangsgewicht 6436 pond bedraagt, een ontploffing op de maan zou tijd sterk naar alcohol riekte. De man nen hadden haar dus zeker in de nachte lijke duisternis laten vallen. Maar waar waren die mannen zelf gebleven Vlak in haar nabijheid daalde een hooge rots loodrecht in zee. Zij liep daar langs die plek, toen zij opeens aan den voet van de rots den hoed van een der matrozen zag liggen. Naar het scheen, waren zij dus dezen weg langs gegaan. Zij moesten tot aan den top van het voorgebergte dicht langs het water zijn gegaan maar ook daar was geen spoor van Bill en Johnnie te ontdekken. In gedachten verzonken keek zij met iets meer aandacht naar beneden. Plotseling ontsnapte een kreet van schrik haar borst. Op den bodem van het ondiepe water lagen de lijken der twee omgekomenen. Zij lagen daar arm in arm als sliepen zij. Hoe de mannen waren omgekomen Nie mand die het kon vertellen. Wellicht had den zij in hun dronkenschap twist en stort ten zij in de duisternis van de rots naar beneden. Misschien struikelden zij bij on geluk en vielen zij door een noodlottig toe val in het water. Wie, die de juiste toe dracht der zaak kon meedeelen. Daar la gen zij nu, totdat het weder vloed werd en de storm de lijken zeewaarts voerde. En zoo was Augusta de eenige die ten slotte met Dick overbleef. Met kloppend hart keerde zij naar hare hut terug. (Wordt vervolgd). ïoor kit Land van Heitsden en Alteia, U Lamstraal en tie Bintltrv

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1