pa ALPH>HUPSCH S Uitgebreide collectie FRANSCH KRISTAL Winsumer Zalf Xfusrht ughterstraat 19. 's-BOSCH. I Levering onder garantie van breuk en bijlevering. in. de nieuwste modellen. TELEFOON Tlö. Koning Nikita ran Jloutonegro, f Antibes, 1 Maart. Koning Nikloaas van Montenegfo is overleden. De Koningin er de Koning van Italië zijn telefonisch gewaarschuwd zij worden verwacht voor de teraardebestelling, waarvan de datum nog niet is vastgesteld. Een kardinaal ran lijn bagage beroofd. De aartbisschop van Westminster, kar dinaal Bourne, die op weg was naar Rome, voor bijwoning van het consistory, verliet tusschen Como en Milaan voor een oogenblik zijn gereserveerde coupé om zich naar de restauratiewagen te begeven. Dieven maakten van deze gelegenheid gebruik om van de bagage van den bis schop vijf koffers te ontvreemden. De kardinaal waarschuwde de politie die in den trein aanwezig was, doch het onder zoek leverde geen resultaten op. o Een millioea dollar schade door storm. Het boschbeheer heeft de schade on derzocht, die op 29 en 30 Januari op het schiereiland Clympie is aangericht en deelt mede dat voor een waarde van 1.000.000 dollar aan hoornen ontworteld werden. Enkele van de door den storm gevelde boomen moeten reeds 500 jaar oud zijn. Sinds den storm heeft men van een paar dozijn families niets meer vernomen. o Arbeiderswoelingen in Luxemburg. Soldaten van de vrijwilligerscompagnie en Fransche jagers, aangebracht in vracht auto's, hebben de fabrieken te Differdingen en Rodange bezet. In een vergadering hebben de arbeiders besloten, dat zij voor- loopig het werk zouden voorzetten en dat, indien over twee dagen de ontslagen ar beiders niet weer waren aangenomen, de algemeene werkstaking in het geheele land zou worden geproclameerd. De dag ging voorbij zonder eenig ernstig incident. Eenige leiders werden des morgens gearresteerd, maar weer losgelaten. In de hoofdstad is elke samenscholing verboden. o Troebelen in lluslaud. Uit alle deelen van Rusland komen be richten over onlusten en verzet tegen de Raden-regeering. In Petrograd kwam het tot geregelde straatgevechten, waarbij de arbeiders gebruik maakten van machine geweren. Het gerucht gaat dat Lenin en Trotzky zich naar de Krim in veiligheid hebben gebracht en aldaar wachten op eeri gelegenheid om verder te vluchten. BINNENLAND. Noodlottig ongeval. Een reservekorporaal uit Arnhem die de school voor verlofsofficieren der bereden artillerie te Ede bezoekt, is op noodlottige wijze om het leven gekomen. Hij had zich Dinsdagavond laat per motor-rijwiel van Ede begeven, is onderweg geslipt en ver moedelijk tegen een boom geslingerd. Des nachts vond men hem hevig verwond, dood op den weg. Zijn lijk is naar Ede over gebracht. j Ernstig motor-tngeluk. len gehuwd motorrijder, 34 jaar oud, van Amsterdam komende is tegen een boom op den straatweg bij Buurmalen (Betuwe) gereden en dood opgenomen. Zijn met gezel werd aan hoofd en neus verwond doch deze kon per trein naar Amsterdam vertrekken. Verlenging van den Arbeidsduur. De Bond van Patroonsvereenigingen in de bouwvakken te Rotterdam heeft den Minister van Arbeid eep met redenen om kleed verzoek gedaan, om van 4 April a.s. tot 30 September e.k. den arbeidstijd in de bouwvakken te Rotterdam op 9 uur per etmaal te mogen stellen. De 8 uren dag. Hoezeer de Minister van Arbeid een open oog heeft voor de moeilijkheden, waarvoor verschillende bedrijven in den overgangs tijd komen te staan en hij steeds bereid was, om, waar inderdaad noodig, van de hem gegeven bevoegdheden gebruik te ma ken, om langer dan 45 uren per week arbeid te verrichten, zoo wil hij toch uit drukkelijk verklaren, dat hij niet bereid is mee te doen aan de reactie, welke zich thans tegen den 8 urendag openbaart. Hij zou het zeer bedenkelijk achten, wanneer de Arbeidswet 1949, kort geleden met vrijwel algemeene instemming der Staten- Generaal tot stand gekomen, thans weer aanmetkelijk zou worden verzwakt. geneest uitsluitend steenpuisten, bloed vinnen, negenoogen, open beenen, winterhanden en -voeten, dauw-, haard en ringworm, zwerende borsten, oude en verwaarloosde, enz. enz. Verkrijgbaar bij Apoth. en Dro gisten en Winkeliers en te Heusden bij J. N. W. Brugman, Coiffeur, Botermarkt; 's-Bosch Gebrs. Ver hees, Orthenstr. 28 en Vuchterstr. 77 Gorinchem, Firma Schoon, Apoth. Hoogstr. Waalwijk, Drog. De Toko, t/o de MarktBaardwijk, G. Bijneri. Waar niet verkrijgbaar is verkoopers govraagd. Gen.-Agent J. C. DE VRIES, Winsüm (Gr/ PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DEMEJCRE, Hint- F a flrè r s t"Hnrr"69 te s Bosch, het best gesorteerde ëh göéclkööpstë actres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 10—1 uur. Hensden. In de Maandagavond ge houden algemeene vergadering der Heus- densche vereeniging «Ons Belangt, werd besloten de vereeniging op te heffen, daarna werd overgegaan tot verkoop van den in ventaris, wat nog een flink bedrag opleverde. Werkendam. Door stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. kerk is beslist, dat het beroepen van een predikant, het benoemen van den kerkeraad, enz. voort aan is opgedragen aan een kiescollege. Vrijdagavond brak er brand uit in de Werkenschedijk bij een alleen staande schuur op een afgesloten terrein, de schuur daarin ook nog een wagen en wat gereed schap stond alsmede een schelfje klaverhooi er naast, brandde geheel af. Men ver moedt kwaadwilligheid, er was niets ver zekerd. Aalburg. Bij de deze week gehouden verhuring van weiland alhier brachten die, welke behooren aan de Ned. Herv. Kerk, f 300 minder op dan het vorig jaar, terwijl die, welke behooren aan de Diakonie f 26 meer opbrachten. Aalst. Bij de gehouden stemming, aan wie in de eerste 10 jaren het be roepen van een predikant en het benoemen van ouderlingen en diakenen zal behooren, waren 26 stemmen op den Kerkeraad en 43 op de stemgerechtigde lidmaten uitge bracht, zoodat in deze gemeente de toe stand verandert. Baardwijk. In deze gemeente is ent- vangen het voorstel tot vereeniging van Baardwijk, Waalwijk en Besoijen met in gang van 1 Januari 1922. De verkiezing (candidaatstelling) voor de commissie, be doeld in art. 431 Gem. wet, zal plaats hebben op Dinsdag 8 Maart a.s. Capelle. Tot voorzitter en secretaris der commissie tot wering van schoolver zuim zijn herbenoemd de heeren W. G. Treffers en J. van der Lely. Blijkens de uitkomsten der in deze gemeente gehouden volkstelling bedraagt het voorloopig bevolkingscijfer 1283 man nen en 1210 vrouwen, totaal 2493. De heer J. Bos, vroeger onderwijzer aan de O. L. school in de Nieuwstraat alhier is door Z.E. den Minister van O. K. en W. benoemd tot bureau-ambtenaar, le klasse in de Inspectie Zutphen. Gedurende de maand Februari wer den op het hulppostkantoor alhier 69 tele grammen behandeld, waarvan 29 verzon den en 40 ontvangen, terwijl 198 tele foongesprekken gevoerd werd en, waaronder 17 celgesprekken en 3 telefoonoproepbe richten. In de Rijkspostpaarbank werd ingelegd f 3147.81 en terugbetaald f 2434.46. Het aaantal inlagen bedroeg 53, dat der terugbetalingen 19. Drongelen. Met 26 tegen 18 stem men is alhier door de stemgerechtigde manslidmaten der Ned. Herv. Gemeente besloten om het beroepen van Predikanten en het benoemen der Kerkeraadsleden in 't vervolg door manslidmaten te doen ge schieden, in plaats van door den Kerkraad. Dinteloord. Reeds enkele dagen voeren de boerenarbeiders alhier een loonactie. De boeren wenscben 't oude looncontract van 1920, d. i. 34 36 cent per uur met enkele centen te verminderen. De arbeiders willen daar nog niet van weten en willen op z'n minst 't looncontrakt van '20 ge handhaafd zien. '«Gravenmoer. Dinsdagavoud trad alhier in de Geref. Kerk op de WelEerw. Heer Ds. v. d. Graaf uit Raamsdonk, ten einde voor de Anti-rev. Kiesvereeniging het millioenplan toe te lichten. Met den wederopbouw van het -net voor de electrische verlichting zal alhier spoedig worden begonnen. De palen zijn reeds aangevoerd. Genderen. Hoewel bij den uitzaai verleden herfst de ontkieming en ontwik keling der wintergranen door de droogte zeer belemmerd werd, begint het graan, nu begunstigd door het mooie weer, na voldoende vocht te hebben ontvangen, zich zoodanig te ontwikkelen, dat de landman er met goede verwachting op kan neerzien. Hedikhnizen. Op den 24en April a.s. zal het 30 jaar geleden zijn dat onze Eerw. heer pastoor, H. Koeken, zijn in- ede deed in onze parochie. Land van Altena. Vette varkens eden heden 65 cent per pond, levend gewicht. Handel tamelijk vlug. Nienwendijk. A.s. Vrijdagavond 11 Maart om half zeven, hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden, Ds. Knoppers van Almelo, voor de Ger. Jongeiingsver. «De Zaaier«. met het onderwerp «Kruis, Troon en Altaar. Nederhemert (Eiland). Donderdag morgen had J. R. alhier het ongeluk, bij den molen te Aalburg, bij het uitwijken te kort aan den kant van den dijk te komen, zoodat de kar omsloeg. Alles liep zonder persoonlijke ongelukken af, alleen was de kar en het tuig eenigszins bescha digd. Oudendijk. Maandagavond vergaderde in het schoolgebouw de Landbouw-vereen, «Samenwerking® (afd N.-Br. Mij. van Landbouw). Als voornaamstê punten die dezen avond werden afgewerkt zouden wij kunnen noemen 4e. goedkeuring der no tulen, (na op verzoek van een der leden verbeterd te zijn), 2e. voorlezing jaarverslag, hetwelk om zijn gebrekkigen inhoud met bijna algemeene stemmen niet werd goedgekeurd, en door den Secretaris zal worden aangevuld 3e. met volstrekte meer derheid van stemmen werden herkozen tot leden van het bestuur, de heeren At Vink Lzn. en H. van Andel 4e. als tusschen- persoon bij den aankoop van granen en meststoffen, werd benoemd de heer C. Vink Wzn 5e. een commissie werd be noemd, bestaande uit de heeren J. Spiering, G. Vink en A. v. d. Nat, welke zal trach ten inlichtingen te verkrijgen om te ge raken tot het oprichten van een Coöpera tieven winkel en zoo mogelijk brood bak kerij 6e. eens onderzoeken in hoeverre het mogelijk zou zijn voor gezamenlijke re kening de eieren naar een veiling te ver zenden 7e. een betere regeling aan te vragen wat betreft de buslichting alhier. Daarna sluiting. Sprang. J.l. Maandagmiddag had den 15-jarigen L. v. d. H. hij het voetbal spel, het ongeluk te struikelen. De ge volgen waren dat hij zijn dijbeen brak. J I. Zondagavond was de prachtige trekhond van den landbouwer A. de B. alhier van den ketting verdwenen. Enkele dagen later is dit dier door de politie bij zekeren de P. te Kaatsheuvel in beslag genomen, deze beweerde dat hij was mee geloopen. Yeen. Vergadering van den Gemeente raad op Zaterdag 5 Maart v.m. 10 uur. Te behandelen onderwerpen. 1 Ingekomen stukken. 2 vaststelling regeling Burgelijk armbe stuur 1920. 3 Aanmerking Gemeentebegrooting 1921 4 Vaststellen verordening keuren van waren. 5 Schrijven Hanzebank inzake geldleening. 6 Benoemen lid v.h. algemeen armbestuur. 7 Benoemen leden Commissie van school toezicht. 8 Schrijven Ged. Staten inzake opcenten grondbelasting. 9 Adres om ontheffing van vak 7 art. 2 L.O. wet 1920. 0 Benoemen onderwijzer van bijstand. 11 Reclames Hoofd. Omslag 1920. 12 Regeling of opheffing-distributiebedrijf. Verslag in volgend nummer. Woadrichem. De heer H. de Lorm alhier is benoemd tot schatter van lokali teiten waar sterken drank in 't klein wordt verkocht. Waalwijk. Door B. en W, is bepaald, dat de verkiezing der commissie uit de in gezetenen, die over het wetsontwerp tot samenvoeging der gemeente Waalwijk Be soijen en Baardwijk zal worden gehoord, za! plaats hebben op 15 Maart 1921. Znilichem. Mej G. G. Kuijntjes alhier behaalde te Breda de akte nuttige hand werken. De heer J. W. Jonker heeft zijn benoeming tot onderwijzer aan de Christe lijke school te Hedel niet aangenomen. NAGEKOMEN BERICHTEN. Er komen berichten, dat de contra-re voluties te Moskou en Petrograd door de Sovjet-troepen bedwongen zijn. o De Geallieerden vragen van Duitschland uiterlijk Maandag óf zich te onderwerpen aan de besluiten van Parijs, óf redelijker voorstellen te doen, en dreigen met be paalde strafmaatregelen. o Babiloniënbroek. Ds. E. van Asch alhier, heeft toez. van beroep aangenomen naar de Ned. Herv. Gem.^e Daarle, Waspik. Maandag jl. maakten enkele werklooze grondwerkers, die te diep in het glas hadden gekeken, alhier de straat onveilig. Een was zelfs zoo brutaal, dat hij naar den veldwachter ging, want daar had hy nog een appelte mee te schillen. Met veel gevloek en getier ging heel het stelletje mee, doch de politie was hier natuurlijk niet van gediend. Door het kalm optreden van den veldwachter werd echter erger voorkomen. Thans waren de jon gelui spoedig bedaard en het werd door hen toch maar beter geacht kalm naar huis te -gaan. Of dit muisje voor de rust verstoorders echter geen staartje zal heb ben, betwijfelen wij sterk. Vergadering van den Raad der Gemeente Genderen op Donderdag 3 Maart, rim. 2 uur. Voorzitter EdelAchtb. heer D. F. Brune. Aanwezig alle leden. Nadat de Voorzitter de vergadering met gebed heeft geopend, worden de notulen der vorige vergadering gelezen, die daarop onveranderd worden goedgekeurd en vast gesteld. Ingekomen is 1. Een schrijven van Mej. De Haan uit Heusden, inhoudende dankbetuiging voor de verleende toelage. 2. Idem van Mej, v. Dissel voor de toegestane salarisverhooging. 3. Een schrijven van het gem.bestuur van Heusden van 21 Jan., waarin de sa menstelling van het Bestuur der Huur- commissie, waarondpr ook deze Gemeente valt, wordt medegedeeld en waarin tevens wordt kennis gegeven, dat de Secretaris dezer commissie eiken werkdag tusschen 4012 is te spreken ter Griffie van het Kantongerecht. 4. Eeii schrijven van Ged. Staten dd. 2 Febr., waarin wordt kennis gegeven dat de verordening op de heffing der opcenten op de grondbelasting is goedgekeurd. 5. Idem van hetzelfde college waarin de rekening dezer gemeente over het dienstjaar 1919 in ontvangst en uitgaaf definitief wordt vastgesteld, zooals zij door den Raad voorloopig was vastgesteld. 6. Besluit van Ged. Staten van 9 Jan. waarby goedkeuring wordt verleend aan de gemeentebegrooting 1921. 7. Goedkeuring Raadsbesluit waarin was besloten het batig slot der rekening 1919 aan te wenden voor den dienst'20. 8. Een Prov. blad waaruit blijkt dat de jaarwedde van de wethouders dezer gemeente vanaf 4 Jan. 1921 zijn verhoogd van f90 op f175, voor iedere wethouder dus f 87.50. De stukken 1 tot en met 8 worden aangenomen voor kennisgeving. 9. Nóg is ingekomen een schrijven van H. Kleinloog, waarin deze verzoekt, ten eerste: het bedrag voor het schoonhouden der secretarie te willen verdubbelen en dus te brengen op f 50, en ten tweede om de huur voor de secretarie te verhoo- gen, aangezien ook dit bedrag met het oog op de tegenwoordige tydsomstandig- den te laag is. Op voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming besloten op dit adres afwijzend te beschikken. 10. Een schrijven van Ged. Staten met ingesloten adres van den Minister van binnenlandsche zaken, waarin wordt aan gedrongen om de noodige voorziening te treffen bij de uitbesteding van kinderen. B. en VV. stellen met het oog op dit adres voor het reglement op het Burgerl. Armbestuur te wijzigen, en daarin een be paling op te nemen, dat de pleegouders voor de lichamelijke verzorging, voor een afzonderlijke slaapplaats en voor passend schoolonderwijs, zooveel mogelijk in dezelfde godsdienst als waarin het kind is opgevoed, moeten zorg dragen. Dat deze hun pleeg kind wel bezigheden mogen laten verrich ten, doch dat deze bezigheden niet gelijk gesteld mogen worden met die voor een werkkracht in loondienst. De voorgestelde wijziging wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Aan de orde Voorstel aangaan eener kasgeldleening. De Voorzitter zegt dat de gemeente in de noodzakelijkheid verkeert, om eene kasgeldleening aan te gaan. In het begin van het jaar wordt wel uitgegeven doch niets ontvangen. Daarbij moeten de sala rissen voor het onderwijzend personeel worden voorgeschoten. Met Januari is daarvoor reeds een bedrag van pl.m. f 4000 uitbetaald, hetgeen in de maand April van het Rijk wordt terugontvangen. De ge meente heeft een schuld van f12010 die voor 1 April moet worden afgelost. B. en W. vragen daarom aan den Raad machtiging om eene kasgeldleening aan te gaan van 15 a 16 duizend gulden, ren tende 6 a 6j pCt en waarvan de aflos sing moet geschieden vóór 31 Dec. van dit jaar. Aan het einde van het jaar zal men dan wel weer voor een te kort van pl.m. f 8000 komen te staan, doch door de aflossing van f4000 'sjaars is er toch uitzicht, dat de gemeente in een niet al te lang tijdsbestek door haar schuld heen komt. Een kasgeldleening heeft dit voor bij een gewone leening, dat gemakkkelijksr voor een kort tijdbestek geld verkrijgbaar is, dan op langeren termijn. Door het bedrag nu op 15 a 16 duizend te stellen behoeft slechts één Raadsbesluit te worden genomen en kan het geld geleend worden al naar de behoefte is, is dus geen 16000 noodig dan wordt dit bedrag niet geleend. B. en W. hebben in het begin van het jaar reeds f 3000 geleend, wordt nu dus voor het restant geleend, dan behoeft men daarvan ook slechts voor 9 maanden rente te verg deden. De heer v. d. Heuvel betwijfelt of het wel zoo gemakkelijk zal gaan, om een der gelijk bedrag te leenen, waarop de Voor zitter antwoordt dat aan kasgeld nog wel te komen is. Indertijd is den Minister van Financiën gevraagd de gemeente te helpen en is daarop een gunstig antwoord ont vangen. Daarop is den minister gevraagd of de beslissing over het aangaan van een leening mocht worden aangehouden tot Januari of Februari. De minister merkte toen op dat de behoefte dus oogenblikkeüjk niet zoo groot scheen en zegde toe dat naderhand nog eens mocht worden aan gevraagd. De rente was toen gesteld op 6 pCt. De heer Smits vreest, dat thans de rente wel hooger zal moeten zijn, waarop de Voorzitter antwoordt dat de minister dan verwezen kan worden naar de circulaire van Ged. Staten, waarin de gemeenten van Noord-Brabant zeer solide worden ge noemd. Hierop wordt met aigemeene stemmen de gevraagde machtiging verleend. Wijziging verordening Herhalingsonder- wijs. Tot heden werd dit onderwijs ge geven van half Mei tot half Sept., volgens de oude wet was dit voldoende, doch de nieuwe Lager Onderwijswet van 1920 bepaald dat het voor 't verkrijgen der Rijksbijdrage noodig is, dat het vervolgonderwijs ten minste gedurende 150 uren per jaar moet worden gegeven. Met oog hierop is het noodig, dat de verordening wordt gewijzigd in dien zin, dat het herhalingsonderwijs voor meisjes zal worden gegeven in alle 3 de dorpen des Woensdags- en Zaterdags middags, gedurende 6 uur p. w. in 't tijdvak van 1 April tot 1 October. Voor het herhalingsonderwijs voor jongens dient eerst nog overleg gepleegd te worden met de Hoofden der scholen. De voorgestelde wijziging wordt hierop met algemeene stemmen goedgekeurd. Vervolg in het volgend nummer.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2