voor het Land van Heusden en Alteua, de Langstraat en de Bommelerwaard. li 4067. Woensdag 9 Maart BEHOORENDE BIJ HET Vervolg gemeenteraadsverlag Genderen van Donderdag 2 Maart. Vaststelling verordening op de keuring der waren. Door Ged. Staten is hiervoor op last van den minister een concept-ver ordening toegezonden. De verordening wordt volgens dit model met algemeene stemmen vastgesteld. Voorstel bijdrage in de exploitatiekosten voor den tram Heusden's Bosch. De Voorzitter deelt mede, dat van den Burgemeester van Heusden een schrijven is ingekomen, waarin deze aandringt op het verleenen door de gemeente van eeri bijdrage in de exploitatiekosten van boven- genoemden tram. Rijk en Provincie zijn bereid het tekort 4919, dat de exploitatie toen opleverde, mede te dekken, indien de betrokken gemeenten 25 pet. van dit tekort dragen. Opheffing van de lijn zou voor de streek te betreuren zijn, weshalve wordt aangedrongen deze met een bijdrage te steunen. B. en W. hadden eerst gemeend een subsidie te moeten verleenen, doch men kon het niet eens worden over het cijfer. Om dit beter te kunnen bepalen is toen besloten, dat eerst zou worden geïnformeerd hoeveel menschen uit deze gemeente, van den tram gebruik maken en hoeveel goe deren in de maanden Jauuari en Februari voor deze gemeente zijn aangekomen en vervoerd. Cijfers omtrent het aantal ingezetenen, dat van den tram gebruik maakt zijn uit den aard der zaak niet te geven, en aan het tramstation te Heusden verklaarde men gisteren, geen cijfers te mogen geven over het vervoer der goederen, deze dienden aan den Directeur te Tilburg te worden gevraagd. Daarna is nog in Heesbeen geïnformeerd, doch daar stelde men weinig belang in den tram. Een en ander is aanleiding geweest, dat B. en W. thans meenen den gem.raad te moeten advisee- ren geen subsidie te verleenen. De heeren G. J. W. Branderhorst en Boll achten dit een goed voorstel. De heer v. d. Heuvei verklaart zich ook tegen subsidie. Een ander geval zou het zijn als de tram door Genderen liep, doch door nu subsidie te verleenen aan den tram, kan morgen de Heusdensche Stoom boot-Mij, die voor Genderen veel belang rijker is, wel komen. De heer G. J. W. Branderhorst zou er meer prijs op stelleu zoo de boot van Drongelen naar Genderen was te krijgen. De Voorzitter zegt, dat daar vroeger reeds moeite voor is gedaan, dat dit echter niet gaat. Hieop wordt met algemeene stemmen besloten geen subsidie te verleenen. Vaststelling verordening schoolcommissie. De Voorzitter zegt dat met het 1)og op de nieuwe lager onderwijswet een school commissie moet worden samengesteld en voor deze commissie een verordening dient te worden gemaakt. .Hiervoor is het ge bruikelijke model genomen. De heer v. d. Heuvel vraagt wat de werkkring der commissie is, waarop de Voorzitter antwoordt, dat deze toezicht pooet houden op het onderwijs, rapport moet uitbrengen aan B. en W. en aan den Inspecteur voor het onderwijs. De verdere werkzaamheden zijn spreker ook niet bekend. Men heeft reeds een com missie tot wering van schoolverzuim, krijgt nu een commissie voor schooltoezicht, bin nenkort nog een ouder-commissie, ais het zoo dus doorgaat, wordt ten slotte alles commissie. Hierop wordt de verordening vastgesteld zooals ue ter tafel is gebracht. Benoeming leden commissie schooltoe zicht. Door B. en W. worden aanbevolenals lid onderwijend personeel van een openb. school de he>ren Verzijl of de Roon, als lid onderwijzend personeel van een bijz. school de heer Haijer0f mej. Hansen, als ouder die kinderen een openb. school heeft de heeren W. L G. Branderhorst of P. W. de Raad, a? ouder die kinderen op een bijz. school heeft de heeren C. Heijstek of H. Kuijpers, als algemeen ingezetene de heeren H. Spoor of Ds. Nauta. De uitslag der stemming was 6 stem men op dhr. Verzijl tegen 1 op dhr. de Roon, 5 op dhr. Haijer tegen 2 op mej. Hansen, 4 op dhr. W. J. G. Branderhorst tegen 3 op dhr. P. W. de Raad, 4 op dhr. C. Heijstek tegen 3 op dhr. H. Kuij pers, 5 op dhr. H. Spoor tegen 2 op Ds. Nauta. o Vaststelling huurwaarde onderwijzerswo ningen. De Voorzitter zegt dat, voor de wet 1920 op het lager onderwijs tot stand kwam, de onderwijzers het recht hadden te kiezen tusschen vaststelling der huur waarde van de onderwijzerswoningen door den Raad, of vaststelling daarvan op 10 pet. van hun salaris. De huurwaarde is toen door den Raad gebracht op f 270. 10 pet, van het salaris. De wijziging die de nieuwe wet hierin heeft gebracht is niet wat men er van zou verwachten. Met het oog op de verhooging der sala rissen zou men rneenen, dat ook de huur waarde der woningen zou worden verhoogd. Oppervlakkig bekeken is dit ook zoo, im mers de wet geeft recht de huurwaarde te bepalen op 15 pet. van het salaris. Doch de wet geeft den onderwijzer thans het recht te kiezen tusschen 15 pet. van het salaris of vaststelling op hetzelfde be drag als de geschatte huurwaarde voor de pers. belasting. Voor de woning te Gen deren is de huurwaarde daarvoor geschat op f475.De keus is voor het Hoofd begrijpelijkerwijze niet moeilijk, deze neemt vanzelf de laatste schatting. In plaats van verhooging krijgen we dus een verlaging der huur. Om aan deze onbillijkheid een einde te maken stellen B. en W. voor, de ambts woningen met 1 April a.s. aan hunne bestemming te onttrekken en ze onder hands te verhuren voor f300.Kunnen Hoofden der scholen voordeeliger een wo ning huren, dan mogen ze dit gerust doen. Spreker vindt het onbillijk, dat de onder wijzerswoningen tegen zoo?n laag bedrag verhuurd zouden moeten worden. De heer Boll vraagt, of het wel zoo ge makelijk zal gaan de woningen aldus te verhuren. De Voorzitter antwoordt daarop, dat dit onderwerp besproken is op de Prov, griffie en dat bovenstaand advies is ver kregen, van het Departement in den Haag. De Huurcommissie maakt het wel niet ge makkelijk iemand uit een woning te krijgen, doch dan moet ook een behoorlijke huur betaald worden. Spr. heeft echter volstrekt geen vrees, dat het zoover zou moeten komen, de Hoofden der scholen zullen vol strekt geen bezwaar hebben tegen de huur. De heer Brouwers vreest, dat het Hoofd der school te Heesbeen in Heusden, waar hij vroeger ook reeds heeft gewoond, goed- kooper zal kunnen huren. De Voorzitter betwijfelt dit, in elk geval zal voor het bedrag niet een woning zijn te krijgen als de onderwijzerswoning te Heesbeen. Hierop wordt het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. Voorstel verkoop woning Burgerl. Arm bestuur te Eethen. Het bestuur heeft een woning tot heden verhuurd aan v. Enkhuizen, die dezen huurder wil koopen voor een be drag van f 4400.Hiervoor is echter de goedkeuring van den Raad noodig en daarna goedkeuring van Ged. Staten. De gevraagde goedkeuring wordt met algemeene stemmen verleend. Voorstel vereeniging van Gemeenten. De Voorzitter zegt, den leden daarover reeds zooveel papier te hebben thuis ge stuurd, dat verdere toelichting overbodig is. Hij zou bij Ged. Staten een voorstel willen in dienen tot opheffing van de gemeente Genderen, Drongelen, Meeuwen en de stich ting van een nieuwe gemeente Eethen, daarbij tevens de mededeeling voegende, dat er prijs opgesteld zou worden zoo de nieuwe Raad inplaats van uit 7 uit 11 leden zou bestaan, opdat ieder deel der gemeente dan een vertegenwoordiger in de Raad kan hebben. v. d. Heuvel. De wachtgelden staan mij slecht aan. Voorzitter My ook, doch daar is niets aan te doen. Boll. Ik heb uwe cijfer eens onder de oogen gezien, deze zijn heel mooi en duide lijk, doch de menschen moeten overal be talen, en ik geloof niet dat men er te Wijk en zelfs te Capelle beter voorstaat dan wij. Voorzitter Wat de menschen te Wijk of te Capelle moeten betalen weet ik niet. Ook niet of de draagkracht daar minder is dan hier doch uit de cijfers in het Prov. blad dat ik hier voor me heb, blijkt duide lijk, dat de H. O. in Genderen Meeuwen Drongelen f11582.Terwijl in Wijk met hetzelfde getal inwoners als de 3 gemeenten samen slechts ruim 7000 wordt geheven, zoodat wij met een bedrag van f4000. mir^er zouden kunnen volstaan. Zijn we zoover, dat we minder behoeven te betalen dan schreeuwen wij misschien ook nog mee. v. d. Heuvel In Wijk schreeuwen ze misschien gemakkelijk. Voorzitter. Iemand die uit Wijk hier is komen wonen, zei mij, ik ga weer in Wijk wonen, dan behoef ik slechts de helft belasting te betalen. Hier is het percentage 3 pet., en te Wijk ook, en toch betaal ik daar zooveel minder, ik begrijp er niets van. G. J. W. Branderhorst. Ik geloof dat wij hier de arbeidersklasse lager hebben aangeslagen dan te Wijk, doch het hoofd der school te Wijk zal wel evenveel be lasting betalen als het Hoofd der school hier. Voorzitter. De Hoofd. Omslag is te Wijk f 4000 minder dan hier, het bestuur van Genderen, Meeuwen en Drongelen kost f10397,in Wijk f 5309, dus hier 2maal zooveel. Wij kunnen nu wel zeggen wij voelen niet veel voor vereenigen en blijven liever zelfstandig, doch. men moet niet vergeten, dat er een ernstig streven is, zooveel mogelijk te vereenigen. Er is een voorstel om Heesbeen en Doeveren bij Heusden te trekken, en hoewel ik deze noode zie vertrekken, moet ik erkennen, dat ze meer bij Heusden dan bij Genderen behooren. Worden deze van Genderen afgenomen, dan wordt deze gemeente hoe langer hoe noodlijdender. De GraafF. Als Heesbeen en Doeveren armlastig waren, dan zou men ze niet naar Heusden willen halen. U kent mijn stand punt over vereenigen, en dat is, dat het nooit geen voordeel zal brengen, doch wel nadeel. Later zal men zeggen, de Graaf! heeft gelijk gehad. De eerste 10 jaar is het zeker geen voordeel, en daarna zal 't te bezien zijn. Boll. Ik sympathiseer met de redenee ring van wethouder de Graaf! en geloof dat deze gelijk heeft. Voorzitter. We moeten ons niet blind staren op het wachtgeld. Zeker blijft dit gedurende 10 jaar een last voor de ge meente, doch men moet niet vergeten, dat er gemeente-ambtenaren zijn, die voor de 10 jaren om zijn recht op pensioen heb ben en dan behoeft ook alleen het ver schil tusschen het tegenwoordig salaris en het pensioen te worden vergoed. Daarbij kunnen er van de tegenwoordige functio narissen overlijden, men mag daar wel niet naar verlangen, doch de mogelijkheid is niet uitgesloten, bovendien aan vereeni ging ontkomen, zullen we, naar mijne mee- ning toch niet kunnen, eer we twee jaar verder zijn gebeurt dat toch. Vandaag doen we dit echter niet gedwongen en komt er een nieuwe regeling voor de jaarwedden van het gemeentepersoneel, dan zijn de wacht gelden zooveel hooger. Telkens worden ons door de regeering nieuwe uitgaven opgedrongen, en zullen de verschillende gemeentebestnren elkaar meer en meer noodig hebben. Nu weer met de nieuwe keuringswet. Ik begrijp de oppositie niet. Is er geen voordeel te zien, zoolang er ook geen nadeel te zien is, zou ik voifr vereenigen zijn. Ik zeg dit voor mij zelf, mijn persoonlijk voordeel is niet ver- eenigen. De Graaf!. De oppositie kweeken Ged. Staten zelf. Waarom eerst den gem.raad laten beslissen, als het naderhand toch moet gebeuren. Ze werken ten voordeele der gemeenten, doch spotten zelf met het geld. Op de vergadering in Waalwijk werden voor het te bouwen slachthuis bedragen genoemd van f 50,000,'t Is bespot telijk. Voorzitter. Dit bedrag is genoemd met het oog op de centrale slachtplaats waaraan een laboratorium moet verbonden zijn. Voor iedere gemeente moet een nood- slachtplaats worden ingericht. Ik heb zelf toen nog gevraagd of het brandspuithuis daarvoor niet dienst kon doen, en toen is me geantwoord, dat wij er zoo gemakkelijk niet zullen afkomen. Vandaag is het de slachtplaats, morgen weer iets anders hoe het over 10 jaar zal zijn weet ik niet, ik heb geen profetischen blik, doch ik heb met cijfers het voordeel aangetoond en dat is mij voldoende, al het verdere is fantasie. De Graaf!. Mijn besluit is nooit ver eenigen, en ik geef u in overweging, vraag het de ingezetenen. Voorzitter. Juist de gem.raad heeft een gemakkelijke positie in zoo'n zaak van gewicht. Hij behoeft niets te doen dan zich in beginsel uit te spreken, terwijl naderhand de ingezetenen nog in de ge legenheid worden gesteld, hun gevoelen daaromtrent kenbaar te maken. Door het voorstel nu te verwerpen, snijden we aan alles den pas af. Boll. U beweert hoe grooter gemeente hoe voordeeliger. Ik kan dit niet inzien, als ik den schuldenlast van de gemeenten Amsterdam, Rotterdam en den Haag zie, en daartegen over die van een kleine ge meente als Engelen dan krijgt men een anderen indruk. Voorzitter Wij zijn niet te vergelijken met een dergelijke gemeente, we zuilen hier geen subsidie gaan geven aan schouwbur gen enz., we hebben hier geen straatreini ging, het blijft hier een plattelands gemeente met zijn eenvoudige en simpele behoeften ik acht het onderwerp thans voldoende be sproken en we zullen dus tot stemming overgaan. Voor stemden de leden Smits, G. J. W. Branderhorst en de Graaf!, de laatste om de goede verstandhouding te bewaren in het college van B. en W. De overige leden stemden tegen, zoodat het voorstel tot vereeniging met 4 tegen 3 werd ver worpen. Op de vraag van den Voorzitter of nog iemand iets voor de openbare vergadering heeft, zegt dhr. Boll, niet alleen een vraag te hebben tot den Voorz. alléén doch tot den geheelen Raad. Spr. zegtbij den post op de begrooting groot f 100 voor extra politiedienst, heb ik gezegd er voor te zijn dat er ook controle werd uitgeoefend of de f 100 verdiend werden of niet en heb ik me bereid verklaard, zoo de politie mij des nachts wekte hun boekje af te tee- ken. In het laatst van Januari werd ik opgeroepen, doch de politie die anders vriendelijk was, was dit toen niet. Ik heb daarover nagedacht en heb er den brigadier later naar gevraagd. Deze be weerde toen dat ik in een openb. Raads vergadering zou hebben gezegd, dat de politie voor de f 100 niets deed. Op mijn aandringen verklaarde de brigadier, dit van den Voorzitter zelf te hebben vernomen, daarom zou ik den Voorzitter en de toen aanwezige leden willen vragen of ik dit heb gezegd. De Voorzitter zegt en de leden van den Raad stemmen dit toe, dat de heer Boll heeft gezegd, dat hetgeen er voor gedaan werd, gecontroleerd diende te worden. De heer Boll dankt den Voorzitter en zegt nog iets te hebben over den veelbe sproken tuinbouwcursus. Bij de toekenning van de subsidie wisten wij nog niet dat de heer Haijer f 3.50 per lesuur van het Rijk vergoed kreeg, doch de Voorzitter verklaarde van de ver dere cijfers niets te weten. Alle leden hebben toen een afkeurende houding tegen over mijnheer Haijer aangenomen en ik heb toen gezegd, dat wij er voor 2 jaar aan vast zitten. Mijnheer Hajjer is toen bij mij geweest en zeide in zijne eer gekrenkt te zijn, door de bewering dat hij den Raad er had laten in vliegen. Wij hebben heel vriendelijk samen gesproken en de verschillende stukken na gezien, waaruit bleek dat het Rijk f 15 voor administratiekosten, f 12 voor reisgeld en f 2 per lesuur vergoed. Nadat de subsidie was toegekend is de wet gewijzigd en is dit laatste bedrag van f 2 op f 3.50 gebracht. Dit was dus een meevaller, waar niemand op had gerekend. Hadden wij dit vooruit geweten dan zouden wij geen subsidie hebben toegekend. Doch het komt mij nu erg vreemd voor, dat terwijl op de bijgevoegde begrooting voor de Tuinbouwcursus gedrukt stond 1916 B. en W. moeten bekennen er niets van te weten. De Voorzitter zegt hier wel even op te willen antwoorden dat er geen sprake van kan zijn dat de Raad er is ingevlogen. Men vliegt er in, als men onjuiste inlich tingen krijgt. Er is echter niets wat ge lokt heeft er is geen enkel cijfer genoemd. B. en W. hadden met cijfers voor den dag moeten komen, dit is een verzuim ge weest. Wij hadden moeten vragen hoe veel geeft het Rijk, doch mijnheer Haijer heeft ons gezegd het er niet voor te kun nen doen, wij zyn misschien wel wat te goeder trouw geweest. Die fout rust bij mij, doch elk lid van den Raad is daarbij schuldig, deze hebben ook het recht de zaak te onderzoeken. Voor de f2.die het Hoofd er voor kreeg kon hij het onmoge lijk doen en ik geloof ook niet, dat zoo wij die cijfers goed hadden geweten, dat de uitslag dan anders zou zijn geweest en wij toch subsidie zouden hebben verleend. Hij moet er eiken avond voor naar Eethen en heeft zich voor deze cursus in het bijzonder voor te bereiden. Een ander geval zou het zijn zoo op het tijdstip van de subsidie verlee ning bekend was geweest dat de heer Haijer f 3 50 per les uur vergoed kreeg, doch dit wist niemand. Niemand verder het woord verlangende sluit de Voorzitter de Openbare vergade ring en gaat de Raad over in geheime zitting ter behandeling reclames Hoofd. Omslag. BUITENLAND. Drie jonge bandieten. Te Mannheim zijn drie jongens van tus schen de 15 en 19 jaar aangehouden, die den 20n. Februari bij Weilheim den h> Bauer uit München en zjjn chauffeur, tc zij per aut<) voorbij kwamen doodgeschot hebben. o Brutale diefstal. Een brutale diefstal heeft zich volgeni de M s b. in het hartje van Parijs vooi gedaan. Vier zware eiken deuren van de toren van de »Notre Dame« werden n; melyk door dieven vernield, evenals toegang tot de hoogere omgangen, waarii de booswichten de zware bliksemafleider afzaagden, de koperen bekleeding mee namen, alsook de platina-toppen. Zij heb ben dat alles ongehinderd weten te ver richten. o Een noodlottig bruiloftsmaal. Uit Duisburg wordt gemeld dat najjtó nuttigen van een bruiloftsmaal 41 gasten typhu3 kregen. De oorzaak hiervan was, dat eene vrouw, die deze ziekte reeds onrijp de leden had, het middagmaal had be1 Drama. In het fort St. Jean bij Marseille heeft zich volgens de M s b. een vreeselijk dramn, afgespeeld. Een soldaat heeft plotseling in een vlaag van waanzin 4 kameraden doodgeschoten en is toen in een zaal ge vlucht, waar hij iedereen, die trachtte binnen te komen, met een geladen gewes dreigde. Men heeft den ongelukkige dood; geschoten. Een kardinaalsgraf opcugeb roken. Naar de Romeinsche correspondent varj! het »Berliner TageblatU meldt, hebben onbekende daders het graf van kardinaal Agliardi te Burgamo opengebroken. Alb kostbaarheden werden geroofd. Het l'jkf werd den vinger afgesneden, waaraan zichr, de bisschopsring bevond. o Een werf afgebrand. De »Daily Cronicle« verneemt uit Milaan, dat 30 met geweren gewapende commu nisten uit weerwrraak tegen de verbranding der Kamer van Arbeid door fascisten (na tionalisten), de groote scheepstimmerwerf te Son Marco zijn binnengedrongen, na eerst de wachtposten te hebben overmand Zij sprenkelden benzine in de kantoren en werkplaatsen, welke zij daarna in brand staken. Deze werf was de grootste in Julisch Venetië en er waren meer dan 6000 ar beiders werkzaam. Naast de terreinen der scheepswerf stonden groote fabriekei van plantaardige oliën, waarin 1000 ar beiders werk vonden. Ook deze fabieken werden ëen prooi der vlammen. o fleer dan 2 millioen Kussen Geemigreerd. Sinds 1919 zijn twee millioen vluchte lingen uit Rusland geëmigreerd. Duizenden overschrijden nog steeds de Sovjetlinies. Een bericht van het Amerikaansche Roode Kruis geeft een schatting van het aantal, dat over verschillende landen verdeeld is. De Krim-vluchtelingen, die zich reeds over een half dozijn landen van het naburige Oosten verspreid hebben, zijn niet hierbij inbegrepen. Polen 1.000.000, Duitschland 560.000, Frankrijk 175.000, Oostenrijk 50.000, Konstantinopel 50.000, Finland 25.000, Italië 20.000, Servië 17.000, Engeland 15.000, Letland 42 000, Hongarije 5000, Egypte 4000, Griekenland 2500, Zweden 1000, Noorwegen 1000, Bohemen 1000, Lennos 3500, Cyprus 1500, teza men 1.964.000, de Krim vluchtelingen 128.000 in totaal 2.092.000. BINNENLAND. Overreden. Zaterdagavond om halftien is te Geldrop de 43-jarige A. V. door de tram naar Helmond overreden. Hoofd en een been werden den ongelukkige, die dwars over de rails lag, van den romp gescheiden. Ofschoon de machinist uit alle macht rem de, kon hij 't ongeluk niet meer voorko men. V. die in 't Knekelhuisje woonde, is naar het R. K. Liefdegesticht overge bracht. Hy verkeerde in staat van dron kenschap en droeg de jeneverflesch nog in den zak. o De Zomerdienst bij de Spoorwegen. Op de Nederlandsche spoorwegen zal de zomertijd 1 Juni beginnen. o Actie tegen belastingdruk. Het Utr. Dagblad meldt Wij zijn in de gelegenheid geweest eens inzage te nemen van de adhaesiebetuigin- gen met het request aan TL M. de Ko ningin tot vermindering van den belasting druk te Utrecht. Het aantal was nog niet opgeteld, maar wij gelooven toch wel te mogen zeggen, dat het, ook grof geschat, in de duizenden loopt, tlJIflEUEL }fieitw5blad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 7