Bij dit nr. heltoon een bijvoegsel. Und van ALTENA Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No4067. Woensdag 9 Maart1921. FEUILLETON. HET TESTAMENT De Duitsche voorstellen verworpen. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. A Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Zaterdag j.l, heeft Harding, de nieuwe President der Vereenigde Staten zijn ambt aanvaard en daarbij verklaard, dat de nieuwe regeering van zins was een politiek te volgen van zich niet te laten verstrikken in de zaken van Europa. Zij weigert deel te nemen aan eenig blijvend militairbond- genootschap, of eenige economische ver plichting te aanvaarden. Zij is echter bereid, deel te nemen aan een ontwape ningsconferentie. Zij is bereid er haar deel toe bij te dragen, om een aanvals oorlog zoo gehaat te maken, dat regee- ringen en volken, die er hun toevlucht toe nemen, de rechtvaardigheid van hun aak moeten bewijzen of als vogelvrij verklai den moeten staan voor de balie der bescha ving. Kortom door aspiraties te uiten, practi- sche plannen te zoeken, de nieuwe opvat ting van de menschheid aangaande recht vaardigheid en gerechtigheid en haar haat van den oorlog in aanbevolen actie te vertolken, zijn wij zeer hartelijk bereid ons te vereenigen, maar elke verbintenis moet aangegaan worden in de'uitoefening van onze nationale souvereiniteit. Sedert de vrijheid stuwkracht en de onafhankelijkheid bezielende kracht en de nationaliteit ver heffende kracht is geworden, is een wereld-opperregeering in strijd met al wat ons dierbaar is, en kan zy geen bekrach tiging van onze republiek ontvangen. Deze verklaring bevat dus eene duidelijke afwijzing voor hen, die nog hoopten, dat Amerika zich bij den volkenbond zou aan sluiten. Amerika blijft derhalve een groote macht buiten den volkenbond, waarmede men rekening zal moeten houden. Het voorbeeld doet zich reeds voor. Er zijn n.l. vijandelijkheden uitgebroken lus- schen Panama en Costa-Rica, naar aan leiding van het grensgeschil lusschen beide landen. De Raad van den Volkenbond heeft de twee harrewarrende republieken er in hun geschil aan herinnerd, dat zij lid van den Volkenbond en dus gebonden waren de diensvolgens aangegane' verplich tingen te handhaven. Maar die herinnering was reeds verzonden, vóór de Raad er kennis van droeg, dat Amerika zijn goede diensten tot minnelijke regeling van het geschil had aangeboden. Nauwelijks ver neemt de Raad dit, of hij besluit de uit- van Mr. MEESON. Naar het Engelsch van H. Rider Haggard 28) De boot landde en een lange magere man met een sterk gepronceerd accent van den Amerikaan sprak haar toe. »Gij zijt een schipbreukelinge, miss?* vroeg hij. i>Ja,« antwoordde Augusta, die nauwe lijks een enkel woord kon uitbrengen, »wij zijn de eenige geredden van de Kangoeroe, die een week geleden bij een aanvaring met een walvischvaarder hier in de buurt is gezonken. vAh,« riep de kapitein, »wat zegt gij daar Een aanvaring met een walvisch vaarder Dan vermoed ik, dat het mijn compagnon is. Deze wordt sints een week vermistik had juist de hoop, hem op het spoor te zijn 1 En dus is hij omgeko men Maar gij zult wel zoo goed zijn, mij zoo dadelijk op de hoogte te brengen omtrent de details, c Augusta gaf een beschrijving van het gansche verloop der gebeurtenis. De bij zonderheden waren wel geschikt, om zelfs het gemoed van dezen Yankee kapitein in beroering te brengen. Augusta wees den kapitein en zyn lie- komsten van deze gelukkige tusschenkomst af te wachten. De rede van Harding geeft echter geen aanwijzing voor Amerika's houding tegen over het geschil tusschen Duitschland en de geallieerden in zake de schadevergoe ding. Hoe zal de conferentie dienaangaande verloopen, op 't oogenblik dat wy dit schrijven is hiervan met eenige zekerheid nog niets te zeggen Zooals men weet hebben de geallieerden als eisch aan Duitsch land gesteld om voor 7 dezer 's middags 12 uur een afdoend antwoord te ontvan gen. Dr. Mr. Simons heeft reeds aan den Engelschen premier verklaard »Wij nemen op ons om ons antwoord vóór den vastge- stelden tijd mede te deelen, en kunnen nu reeds zeggen, dat de Britsche eerste Minis ter de bedoeling van de Duitsche regeering schijnt te miskennen en naar onze meening zal zich geen gelegenheid voordoen, voor de sancties, door de mogendheden ge noemd. Wij krijgen dus nieuwe voorstellen, voor welke Lloyd George in zijn rede, waarvan wij hieronder een uittreksel opnemen, handig den weg gebaand heeft. De Duitschers gaan nu verder de lijn langs om te zoeken naar de plaats van den minsten weerstand. Hun eerste aanraking daarmee deed hen op een muur stuiten, die niet te verzetten was, maar zij hopen stellig een plek te vinden, waar de steenen van het oorlogsbondge nootschap minder hecht ineengevoegd zitten. Wij hebben de eerste crisis tusschen de geallieerden en de Duitschers achter den rug en kunnen ook nog crisis beleven onder de geallieerden onderling. Hier volgen eenige belangrijke stukken uit de rede van Lloyd George, gehouden naar aanleiding van het te bekende aan bod der Duitsche regeering. Wat hebben wij dan van Duitschland gevraagd Ik acht het van belang, dat het Duitsche publiek het karakter van den eisch volkomen zal begrijpen, omdat ik zeker ben dat het dat niet doet. Wy hebben er alleen op aangedrongen, dat Duitschland vergoeding betaalt voor de uitgaven, die onze landen moet doen tot herstel van de veroorzaakte materieele schade en voor de verminking van lijf en leden van han inwoners. Wij hebben niet meer gevraagd dan dat, wij kunnen niet minder dan dat aanvaarden. Dit is afge scheiden van de reusachtige sommen voor oorlogspensioenen, waarin ten minste tien jaar door ons moet worden voorzien. Welke den de hut, in welke het lijk van mr. Meeson lag en de andere, waarin zij met Dick den laatsten nacht had doorgebracht. «Nu miss,« zei de kapitein, die Thomas was genaamd, j>ik kan my voorstellen, dat gij er niet rouwig om zult zijn, dat gij dit onherbergzaam oord kunt verlaten. Als gij wilt, dan zal ik u op mijn schip brengen, op de Harpoen,die op weg is naar Norfalk in de Vereenigde Staten. Gy zult wel vinden, dat het daar aan boord wat naar traan riekt, want wij zijn geheel en al vol geladen maar onder de bestaan de omstandigheden zult ge u wel daarin willen schikken. Gij vindt trouwens ook mijn vrouw aan boord en die zal er een genot in vinden, u met de meeste zorg vuldigheid te verplegen. Goddank, dat ik u dadelijk na ons morgengebed met mijn verrekijker opmerkte, want anders zou ik waarlijk niet licht op die treurige plek hier het anker hebben geworpen Wat nu dat lijk aangaat, mijn matrozen zullen het wel eerst even begraven, wees daarvan verzekerd.* Augusta dankte hem voor zijn vriende lijkheid en ging in de hutzij zocht haar boeltje bij elkaar, daaronder ook de rolletjes met goud geld, die mr. Meeson haar had nagelaten. Twee matrozen zochten de kleine boot van de Kangoeroe op, waarin Augusta ge red was en roeiden haar en Dick daarna naar den walvischvaarder, een fraaie schoener brik, die rustig op korten afstand van de uitgaaf in de Duitsche begrooting is daar mede te vergelijken Ik ben er zeker van, dat het Duitsche volk geen begrip heeft van de verwoestingen in de gealli eerde landen aangericht ten gevolge van het optreden van de keizerlijke regeering in Augustus 4914. Dit is geen ingebeelde grief, maar het geldt verwoestingen wier herstel een verpletterenden last aan de hulpbronnen der geallieerden oplegt. Neem Frankryk. Frankrijk heeft dit jaar op zijn begrooting een uitgaaf moeten opnemen van twaalf milliard francs als een deel van de kosten voor het herstel van de verwoeste gebieden. In Frankrijk zijn 21.000 fabrieken ver woest. De mijnen in Noord-Frankrijk zijn ver woest en het herstel zal minstens tien jaar duren. Alle metaal-, chemische en ma chinefabrieken zijn in het verwoeste ge bied geslecht. Er zijn 4000 textielfa brieken en 4000 fabrieken van levensmid delen vernield of berooofd van de machi nes, die naar Duitschland werden vervoerd of ter plaatse werden stukgeslagen. Niet minder dan 1659 steden of dor pen werden geheel uitgeroeid 707 steden werden voor drie kwart en 1656 voor de helft verwoest319.269 huizen werden vernietigd en geheel in puin gelegd 313.665 gedeeltelijk vernield 20.603 fa brieken, bijna 5000 bruggen, 8000 K.M. spoorweg en 52.000 K.M. straatweg ver nield Drie millioen achthonderdduizend H.A. grond werd onbruikbaar gemaakt, waarvan 1.640.000 «.H.A. akkergrond, die hersteld moet worden. Frankryk is beroofd van 50 pCt. van zyn totale steen kool industrie, 21 millioen tori, in plaats van 42 millioen en deze cijfers zijn het minimum. Ik heb het verwoeste gebied van het eene eind tot het andere doorgereisd en het ziet er daar waarlijk ontzettend uit. De grond zelve is omgewoeld en vernietigd. Vele verwoestingen werden veroorzaakt door bombardementen of oorlogsbewegingen, doch een aanzienlijke schade werd opzettelijk toegebracht om de productie te vernietigen. Er is verder een verlies van millioenen tonnen aan koopvaardijschepen. Engeland alleen reeds 8 millioen ton. Frankrijk heeft verder 1.400.000 gesneuvelden er. moet pensioenen betalen aan 3| millioen menschen. Het Britsche rijk verloor een millioen dooden en heeft aan 1.700.000 menschen pensioenen te betalen. kust voor anker lag. Toen zij het vaartuig naderden, zagen zij de overige bemanning van de Harpoen en ook een vrouw die hun komst met de levendigste belangstelling verbeidden. Met een hoera werden zij begroet. Spoedig waren zij aan boord, waar het inderdaad geducht naar traan rook een lucht, die Augusta echter in dit moment lieflijker was dan de heerlijkste parfum, om de zelfde reden waarom ook het vrij onoog lijke scheepsdek haar de verrukkelijkste plek van de wereld toescheen. Zij was niet meer alleen Zij was weder onder de menschen I Hartelijk werden Augusta en Dick omarmd door mrs Thomas, een vrouw van een flink uiterlijk, van circa dertigjarigen leeftijd, de dochter van een Suffolkischen farmer, die naar de Veree nigde Staten was verhuisd. Nadat Augusta ook aan haar nog een uitvoerig verslag had gedaan van haar treurige lotgevallen, bracht men haar en Dick naar hun kajuit, eigenlijk die van den kapitein en zijn vrouw, doch welke thans voor Augusta en Dick was bestemd, daar de kapitein voor zich een ander plekje had uitgekozen. Wat een genot, dat zij zich thans ein delijk weder eens in frissche kleeren kon steken. Wat schoon linnengoed, wat doel matige kleeding over het algemeen, ja wat zelfs een kam en een borstel beteekenen, dat wordt ons eerst recht duidelijk als wij ze niet meer bezitten. Augusta was bezig, Frankrijk alleen en Engeland alleen dra gen in dit opzicht een jaarlyksche last, die ongeveer driemaal zooveel bedraagt als de geheele jaarlijksche betaling, thans door Duitschland aangeboden voor de schade op elk gebied. Het is nog geen vierde deel van de som, die noodig is voor het herstel van de schade. Was de Duitsche regeering hier gekomen met eenig voorstel waaruit de oprechte wensch sprak, om zijn ver plichtingen te vervullen dan zouden wij het de meest geduldige overweging hebben ge schonken. Een aanbod als ons thans ge daan wordt is echter geen enkele overwe ging waard. LONDEN, 7 Maart (Reuter). De gealli eerden verwierpen de Duitsche tegenvoorstellen en znllen de straf maatregelen uitvoeren. N. R. Ct. LONDEN, 7 Maart. (Reuter.) Na de conferentie ontving Foch zijn in structies en werd een telegram ge zonden met het bevel morgen de militaire bewegingen te beginnen. N. R. Ct. LONDEN, 7 Maart. (Belga). Vanochtend om half 11 vergaderden de geallieerden in Downing Street. Lord d'Abernon en minister Loucheur brachten bet antwoord mede van de Duitsche delegatie, op het haar in den nacht medegedeelde ontwerp, dat als minimum basis van een regeling met de geallieerden moest dienen en dat ongeveer gelijk stond met de Parijsche voorstellen. Loucheur zeide, terwijl hij uit zijn rijtuig stapte Er is niets bereikt. Daaruit valt op te maken, dat de Duitsche delegatie in de voltallige zitting met een weigering op het ultimatum der geallieer den zal antwoorden. N. R. Ct. BRUSSEL, 7 Maart, (Belga.) Uit Londen is bericht ontvangen dat Simons om twaalf uur een rede hield waarin hij te verstaan gaf, dat de Duitschers de grondslagen van het vergelijk te Parijs niet konden aan vaarden. Deze re e wordt door de gealli eerden als een weigering beschouwd. De vergadering werd daarna verdaagd. Aan Theunis, Lloyd George, Chamberlain en Loucheur werd opgedragen een nota op te stellen, waarin van de weigering der entente om de Duitsche tegenvoorstellen te aanvaarden wordt kennis gegeven. N. R. Ct. haar kleeding wat in orde te brengen toen mrs. Thomas aan de deur klopte om te worden binnengelaten. »Wat hebt gij fraaie haren, nu zij uit gekamd zijn«, riep deze in volle bewonde ring. »Maar lieve deugd, wat hebt gij daar op uw arm Augusta verhaalde nu de geschiedenis der taloeëering en het was goed, dat zij het vertelde, want zij verzekerde zich zoo doende den bijstand van iemand, die later inderdaad zon kunnen getuigen dat zij ge tatoeëerd was, toen zij Kergueleiland ver lieten dat de kunstbewerking pas even te voren had plaats gevonden nog altijd toch was haar arm vrij hevig ontstoken. Mrs. Thomas hoorde het alles met groote deelneming aan en wist niet of zij meer bewondering moest hebben voor de ener gie van Augusta, die zich aan zulk een marteling had onderworpen, dan medelijden met haar, die zooveel pijnen had doorstaan. »Nu, het beste zou wezen, dat hijc en hier doelde de practische mrs. Thomas op Eustach u tot zijn vrouw nam, dan kunt gij n ten minste troosten, dat gij uw arm om zijnentwil zoo hebt laten misvor men.* »Wat een naief idee*, riep Augusta, wien een blos het gelaat overdekte en zij kon het niet verbergen, dat die opmer king haar beleedigde. Het wekte haar ergernis, dat zij door anderen zoo gewoon hoorde spreken over een zaak, waarover zij nauwelyks durfde nadenken. LONDEN, 7 Maart. (Reuter.) De Duitsche delegatie deelde vandaag mede, dat Duitsch land bereid is tot betaling der bepaalde annuiteiten voorzien hij het verdrag van Parijs voor de eerste vijf jaar en verder tot het geven van volledig enquivalent voor de twaalf percent van de uitvoeren. Deze betalingen zijn echter alleen mogelijk als het grootste deel kan worden gefinancieerd door een leening en de delegatie kon dat voorstel alleen doen als Opper-Silezië Duitsch blijft en de beperkingen van den Duitscben handel worden opgeheven. Nadat Simons gesproken had, verklaarde Lloyd George, dat er geen twijfel bestaat aan het ant woord, dat de geallieerden verplicht zijn te geven. N. R. Ct. De Belgen en de strafbepalingen. Brussel, 7 Maart. De minister van oorlog, Deveze, is voor hij naar Londen vertrok door koning Albert in audiëntie ontvangen, wien hy mededeeling gedaan heeft over de maatregelen, die in de Bel gische vakken zyn genomen. Des avonds is opnieuw kabinetsraad gehouden. Het kwam er op aan, orde te brengen in de inlichtingen, die 's ochtends te Brussel waren ontvangen, en die on duidelijk waren. De minister-president Carton de Wiart, die door den Koning in gehoor was ontvangen, bevestigde aan zijn collega's de incidenten, die te Londen waren voorgevallen. De Belgische regee ring is het volkomen eens met de gealli eerden wat betreft de samenwerking aan de toepassing der strafbepalingen. Indien Duitschland zijn verplichtingen niet nakomt zullen Fransche, Engelsche en Belgische troepen in stelling gaan in Dusseldorf, Ruhrort en Duisburg. Het talrijkste con tingent zal door Frankrijk worden geleverd, Engeland zal er zich toe bepalen één compagnie te sturen. BUITENLAND. Per luchtschip over den Atlantischen Oceaan. De »R. 38* een in Engeland voor Amerika gebouwd reuzenluchtschip, dat het grootste ter wereld genoemd wordt, zal in het laatst van Mei of in het begin van Juni met een Amerikaansche bemanning aan boord van Engeland naar Amerika over steken. Men hoopt zonder oponthoud naar de kust van den Grooten Oceaan door te gaan en zoodoende een ononderbroken reis te volbrengen van ongeveer 8000 mijlen. Terwijl Dick en Augusta een ontbijt gebruikten, bestaande uit soep en koffie, dat beiden zich heerlijk lieten smaken be gaf mrs. Thomas, door nieuwsgierigheid gedreven, zich naar de kust, om de hutten der schipbreuknlingen in oogenschouw te nemen en een blik te werpen op het stof felijk overschot van mr. Meeson, een man, die door dit zonderlinge testament hare levendige belangstelling had gewekt. De meeste matrozen voeren met hetzelfde doel over, deels ook om water in te ne men voor de Harpoen. Zoodra men Augusta alleen had gelaten, begaf deze zich met Dick naar haar hut en met een gevoel van de innige dank baarheid, knielde zij neder om God lof te geven voor beider redding. Daarna sliepeh de beide geredden wel dra in. Hoofdstuk XII. WEDERZIEN. Toen Augusta wakker werd, ondervond zy eene haar maar al te goed bekende schommelende beweging zij waren in volle zee Nadat zij zich thans in frissche kleeren had gestoken, begaf zij zich naar dek. Zij was verwonderd toen zij tot de ontdekking kwam hoe lang zij had geslapen immers de zon was op het punt van onder te gaan en wierp thans haar laatste purperen stra len op de donkergroene golven. (Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD voor let Land un HeisIci en Atteia, de Langstraat en de Boitieierwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1