Tegen verstopping Amerika kocht dit luchtschip, dat aldaar de «Z. R. 2® zal heeten, voor circa 6 millioen gulden van de Britsche regeering, voor wie het oorspronkelijk bestemd was, maar die het uit een oogpunt van bezuini ging aan Amerika verkocht. o Bet BeisjewisMe ouderrindt ergen tegenstand. Een telegram uit Reval bericht, dat de bolsjewistische regeering uit Moskou is vertrokken naar Nisjni Nofgorod, waar ook Lenin binnen enkele dagen wordt verwacht. o De toestand in Rusland, Riga, 6 Maart. Volgens het Russisch telegraaf-agentschap hebben de zeelieden te Kroonstad, na een voorloopige regeering te hebben gevormd, de Sovjet-troepen aange vallen en den omtrek van Petrogad bezet. De matrozen trachtten zich van Oranienbaum meester te maken, dat vlak tegenover Kroonstad ligt, maar het Sovjet-garnizoen wist dit te beletten en richtte het vuur van de batterijen op de aanvallers. Het revolutionnaire comité zond daarop vier oorlogsschepen naar Oranienbaum, die de Sovjet-forten bombardeerden. Berlijn, 7 Maart. Uit Rusland slechts berichten die even verwarrend zijn, als de toestand in dat land zelf waarschijnlijk ver ward is. Berichten uit Helsingfors willen weten dat St. Petersburg en Moskou nog in oproer zijn. Semenof nadert met 25.000 kozakken uit Siberië, terwijl generaal Antonof met zijn boeren den toftroer uit het goevernement Woronesi voor Moskou wil afsnijden. Volgens een bericht van Svenska Dag- bladet, dat er vertrouwbaar uitziet, berich ten de Finsche autoriteiten, dat men bij St. Petersburg kanongebulder hoort waaruit blijkt, dat de strijd daar opnieuw is ont brand. Het comité te Kroonstad beweert dat de toestand zich snel ten zijnen gunste zal keeren, als de Basjikieren die te St. Peters burg en de Chineezen die te Moskou huis houden, honger krijgen door den boeren opstand van generaal Antonof. N.R.C. o Londen, 7 Maart. Uit Helsingfors wordt gemeld, dat zoowel St. Petersburg als Moskou zich in handen van de opstandelingen be vinden. Generaal Semenof rukt met 25000 kozakken op in Siberië en generaal Antonof, die 5000 boeren onder zich heeft, is meester van Woronesj en Tambow en be dreigt den aanvoer van levensmiddelen te Moskou. De stad en het district St. Peters burg zijn in beleg verklaard. N.R.C. De itrtyd in Ierland. Generaal Cumming gedood. Londen, 7 Maart. Bevestigd wordt, dat de brigade-generaal Cumming, een andere officier en twee soldaten gedood zijn in een hinderlaag bij Killarney. Twee soldaten werden bovendien gewond. Nog een Moord. Londen, 7 Maart. De Burgemeester van Limerick is in zijn huis doodgeschoten zijn echtgenoote werd gewond. De gewezen burgemeester der stad werd eveneens dood geschoten. Scheepsramp bij de Belgische kast. 40 opvarenden omgekomen. Antwerpen, 7 Maart. De boot, die Za terdagmorgen om drie uren door de «Italier® van den «Lloyd Royal Beige® in den grond geloopen werd, blijkt de «Madimba® van de «Compagnie maritime Beige du Congo® te zijn, die Vrijdag alhier naar Congo was vertrokken. In dat geval zouden de 43 opvarenden onder wie 27 Belgen in de golven zijn omgekomen. De commandant van de «Italier® vertelde mij, dat hij in klaren nacht en bij kalme zee nabij het vuurschip Ruytingen voer, toen hij uit de Wielingen een andere boot*zag naderen. Toen dit schip vlak bij de «Italier® was, kwam het door een onverklaarbare bewe ging dwars voor de Lloydboot te liggen en werd het midschips aangevaren. Het vreemde schip moet letterlijk midden door gesneden geweest zijn,- want in geen tijn zonk het naar de diepte. gebruike men Foster'a Maagpillen, een uit stekend, geen gewoonte vormend laxeer middel. Prijs f 0.65 per flacon, alom ver krijgbaar. BINNENLAND. Loonsverlagingen. In de glasindustrie hebben de werkgevers den arbeiders een ontwerp-collectief voor gelegd met loonsverlagingen van 22 pet. tot 35 pet. en een werktijd zoover als de wettelyke bepalingen zullen toelaten. De besturen der arbeidsvereenigingen zijn uitgenoodigd over dit ontwerp onder handelingen met de werkgevers te voeren. o Slapte in het bedryf. Wegens aanhoudende slapte in het be dryf zal bij de N.V. voorheen G. Scholten te Hoorn, voorloopig een dag per week minder worben gewerkt. Aan een 7 tal personen is ontslag aangezegd. o Werkvolk ontslagen. Al het werkvolk der groote stroo-carton- fabriek «De Halm® bij Groningen, is met ingang van 12 Maart ontslagen als een gevolg van de malaise in dit bedrijf. o De nieuwe briefkaarten. Wij betalen thans 2| maal zooveel voor een Binnenlandsche, bijna 4 maal zooveel al.s voor een stadsbriefkaartlaten wij aan nemen, dat het noodig is om de begrooting der posterijen eenigermate te doen sluiten. Maar zeker mag de zuinigheid niet zóó betracht worden, dat het materiaal dat de post verschaft voor dien hoogen prijs vrij wel onbruikbaar is. De nieuwe briefkaarten zijn gedrukt op zulk dun papier, dat men het nauwelijks in de hand kan nemen, zeker niet in een brievenbus kan steken zonder het te kreukelen. Douar. van NispenBlankenheym. f Op hoogen leeftijd is te Rotterdam, naar de »N. R. Ct.« meldt, overleden vrouwe M. C. Blankenheym, douairière jhr. mr. C. J. van Nispen tot Pannerden, wier streven in haar gansche leven was weldoen in den ruimsten zin des woords. Behalve de vorstelijke schenkingen, ter nagedachtenis aan haar ouders, aari de vereeniging Inrichting van Ooglijders en het zeehospitum te Katwijk aan Zee, heeft zij giften gedaan aan de vereeniging Hulp aan behoeftige blinden, het Heilige Geest huis, het St. Franciscusgesticht, het St. Antoniusgesticht, de St. Ventius- en de St. Elisabethvereenigirig, voorts aan ver schillende R. K. kerken en andere instel lingen. De ex-Keizerin. Uit Doorn wordt gemeld Het medisch rapport luidtHoewel ook dagen van grootere rust subjectieve ver lichting brachten, zijn de ziekteverschijnselen van het hart toegenomen, die in het bij zonder uitkomen in een verhoogd geruisch van het hart. De beoordeeling van den toestand blijft onveranderd. get. Dr. Hachner. Ernstig auto-ongeluk. Uit 's-Gravenhage wordt gemeld Zondagavond tegen half zeven is een ernstig auto-ongeluk gebeurd op den Leidschenstraatweg nabij het Boschhek. Daar is een in volle vaart rijdende auto omgeslagen, waardoor de beide inzittende chauffeurs G. C. G-, wonende Mallemolen en J. C. A. D., wonende in het Bezuiden- hout te 's-Gravenhage, uit den wagen werden geslingerd. De 20-jarige D. was onmiddellijk dood. De 23-jarige G. is in bewusteloozen toe stand naar het Gemeenteziekenhuis opge nomen. De auto werd zwaar beschadigd. BRAND TE ROTTERDAM. Een roekelooze jongensstreek. Rotterdam, 7 Maart. Hedenmiddag te 5 uur hebben eenige jongens uit bal dadigheid vaten, gevuld met teer en olie, welke opgestapeld lagen aan de Hertekade, in de onmiddelijke nabijheid van pand 12 aldaar, in brand gestoken. Er ontstond een enorme vlam, die zich weldra meedeelde aan de voorzijde van het pand. Op de eerste verdieping hiervan bevond zich de echtgenoote van den spoor wegarbeider R. J. van Velthuyzen met 3 kinderen, die slechts met groote moeite uit het brandende perceel gered konden worden. De vrijwillige brandweer, onder leiding van den Hoofdman J. Bakker, bad veel moeite het aanwakkerende vuur te stuiten. Met 5 stralen moest gewerkt wor den. Eerst na een half uur was men den brand geheel meester. Fritvliegbeschadiging. In enkele streken van ons land treft men deze beschadiging vaak in erge mate aan bij de jonge plantjes van de zomer gewassen. De fritvlieg, welke als made in het wintergraan en in grassen overwintert (deze maden zijn dus thans aanwezig) komt, nadat de maden verpopt zijn omstreeks eind April of begin Mei te voorschijn en legt dan haar eieren aan de bladeren van haver en zomergerst. De maden, welke hieruit komen, kruipen tusschen bladscheede en halm en beginnen daar het vernielingswerk. Op het veld ziet men plantjes, welke soms aan den voet eenigszins opgezwollen zijn en waarvan de bladeren roodachtige punten hebben. Vaak ook worden de hartblaadjes geel en bij onderzoek bemerkt men dan, dat deze zeer los in de scheede zitten. Directe bestrijdingsmiddelen tegen frit vlieg zijn niet aan te geven. Een voor behoedmiddel tegen de aantasting is het vroeg zaaien der zomergranen. Wan neer n.l. de vliegjes eieren beginnen te leggen zijn de vroeg gezaaide haver en gerst reeds zoodaning ontwikkeld, dat de fritvliegen de voorkeur er aan geven haar eieren at te zetten aan jonge grassen of aan later gezaaid graan. Ook kan een meer ontwikkeld gewas een aantasting beter doorstaan. Wanneer het dus met het oog op de gesteldheid van den grond en andere omstan digheden mogelijk is de haver en zomer gerst vroeg te zaaien late men dat in geen geval na. Door deze werkwijze kan meermalen vroote schade voorkomen worden. PLAATSELIJK NJEÜWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Heusden, 8 Maart. Hedenmorgen ver spreidde zich het bericht van het overlijden van onzen Oud-Burgemeester, de Heer P. L. Honcoop, die, naar wij nader verna men, heden voormiddag ten zes ure kalm is ontslapen. De Heer Honcoop, geboren 20 December 1839 te Haarsteeg (gem. Hedikhuizen) werd op 8 Febr. 1880 benoemd tot Bur gemeester dezer gemeente en wist van stonde aan zijne functie met beleid en kracht uit te oefenen. Toen in den nacht van 30 December 1880 de doorbraak te Nieuwkuijk plaats vond, die het geheele Land van Heusden en Altena onder water zette, wist hij met de meeste energie eene watersnoodcom- raissie samen te stellen, die van hier uit, met een vloot van 12 vaartuigen en eene bemanning van 36 matrozen, het geheele Land van Heusden van alle benoodigdhederi voorzag. Behalve zijne onvermoeide werk zaamheid kwam., dat hem persoonlijk tot groote geldelijke offers. In 1882 tot Dijkgraaf van het water schap het Land van Heusden bij kon. besl. benoemd, wist hij het waterschap, dat door den watersnood onder grooten finantieelen druk zat, door een goede leiding in den loop van eenige jaren uit zyn geldelijken nood te redden en in tijden van hoog water, wanneer de dijken op doorbreken stouden, met zijn Heemraden steeds het gevaar af te wenden. Bij het bezoek van Hare Majesteit onze Koningin, bij de heropening van den Maasmond, werd de Heer Honcoop begif tigd met het Kruis als Ridder in de Orde Oranje Nassau, dat in 1911, bij zijn af treden als Dijkgraaf, met het Officierskruis werd verwisseld. In het jaar 1893 gekozen tot Lid der Staten van Noord-Brabant, bekleedde hij deze functie tot 1918, toen hij zich niet meer herkiesbaar stelde. Als Regent in het College van Godshui zen bleef hij tot aan zijn overlijden in functie, hoewel hij den laatsten tijd de vergaderingen niet meer kon bijwonen. Zeer heeft hij geijverd om, bij de doorgraving van de Bergsche Maas, Heusden met de overzijde door een vaste brug ver bonden te houden waarbij hij de voldoe ning smaakte, dat aan zijn wensch, met die van duizende anderen, in alle opzichten voldaan is. Of wij alleen woorden van lof hebben en den overledene als een volmaakt mensch willen voorstellen, dat zij verre. Wij wa ren zelfs meermalen het met hem oneens maar waar wordt volmaaktheid gevonden? Toch zal ieder het met ons eens zijn, dat de Heer Honcoop, die op een werkzaam leven kon bogen, een der grootste figuren uit het laatste tijdvak van Heusden is ge weest. Hij ruste in vrede Aalburg en Heesbeen. Morgen (Donderdag) zal alhier een biddag voor 't gewas worden gehouden, alsdan zal er te Aalburg des voormiddags om half tien en te Heesbeen des middags om twee uur Godsdienstoefening worden gehouden, waar bij Ds. Bakker hoopt op te treden. Aalst. Bij de 10-jaarl. stemming over het beroepen van een predikant en het benoemen van ouderlingen en diakenen, werden 26 stemmen voor den Kerkeraad en 43 voor de lidmaten uitgebracht, zoodat we in deze gemeente een veranderden toe stand krijgen. De heer T. Lagendijk, onderwijzer aan de O. L. School alhier, komt no. 1 voor op de voordracht voor onderwijzer te 's Gravendeel. Onze algemeen geachte predikant, Ds. Japchen, heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Gem. te Hei- en Boeikop en ook een naar die te Nijkerk. Beneden-Langstraat. Bij zeer geringe vraag gaan de hooiprijzen steeds omlaag. Men besteedt van f T 8 tot f20 per 500 K.G. voor het goede handelshooi. Een gevolg van deze lage hooiprijzen is dat verschillende hooipolders thans als weiland zullen worden verpacht. Bommelerwaard. De laatste dagen weer meer leven in de aardappelhandel. Voornamelijk in «de Wetters« tegen f 6 per H.L. Brakel. Als gevolg van den open winter, zijn de werkzaamheden op het veld reeds zoover gevorderd, dat vele arbeiders werkloos zijn. Verscheidene personen, ook uit naburige gemeenten, komen zich voor sterk verminderde daggelden aanbieden. We hoorden over loonen van fl.25 per dag terwijl voor kort nog f 2.50 gevraagd werd. Waar moet dat heen, met den arbeider, die zoodoende met zijn gezin van f 7.50 per week moet leven Besoijen. In de Vrijdag gehouden raadsvergadering werd o.m. aan de ver eeniging «Koninginnedag® een subsidie toe gekend van f 4800 voor den bouw eerier kiosk. Capelle. J. 1. Zaterdag was het tele foonverkeer met deze gemeente den gehee- len morgen verbroken, tengevolge van het vallen van een der gerooide hoornen op het net. Door het flink optreden der ijlings ontboden rijkstelegraafarbeiders was het riet omstreeks een uur weder hersteld. Door de Coöperatieve Stoomzuivel- fabriek «De Toekomst® alhier is de prijs der zoete- en karnemelk met 4 cent per liter verlaagd, terwijl de boter 40 cent per K.G. in prijs gedaald is. J.l. Zondagmiddag speelde het eerste elftal onzer voetbalvereeniging »Excelsior« den laatsten competitiematch voor de 2e klasse B, V. B. in dit seizoen tegen Rood- Wit-Blauw II uit Besoijen onder leiding van den heer Muskens uit Kaatsheuvel. Direct na den aftrap gaat de voorhoede van Excelsior er met het bruine monster vandoor en het spel is nog geen halve minuut oud of Bert weet zijn club met een prachtig schot de leiding te geven. Hierna gaat het spel gedurende een half' uur vlug op en neer en we verwachten telkens, dat het tot doelpunten van een der beide partijen zal komen, doch de beide doelverdedigers verrichten gedurende dezen tijd kranig werk, totdat Hein uit een rnooien voorzet van rechts nummer 2 zeer prachtig in het R.W.B. doel kopt. Even daarna krijgen we een schermutseling voor het Excelsior doel en we denken R.W.B. II een tegen- puntje te zien maken, doch ten koste van de goolpaal weet Thijs prachtig te redden. Nadat de paal gerepareerd is neemt het spel opnieuw een aanvang met het zelfde vlugge spel van beide partijen. Rust treedt in met 2 0 in het voordeel onzer geel zwarten. Na de rust weer hetzelfde op en neergaand spel, met Excelsior, dat nu het voordeel van den wind heeft, iets in de meerderheid. Tot doelpunten komt het vooralsnog niet, totdat Hein de kans krijgt en het derde gaatje in het vijandelijk doel boort. Na nog wat op- en neer getrap blaast scheidsrechter Muskens einde en heeft Excelsior haar laatsten compeiitiematch wel verdiend gewonnen. De match droeg een vriendschappelijk karakter. Het tweede elftal had rust, doordat het R.W.B. terrein te Besoijen voor den wed strijd R.W.B. III Excelsior II afgekeurd was. Dranen. Het aantal werkloozen is hier geslonken tot 20 personen. Een bewijs dat het in de schoenindustrie iets beter, gaat. Gameren. De heer A. G. van Gorcum onderw. aan de bijzondere school alhier, heeft voor een gelijke benoeming te Vleuten bedankt. Genderen. Door de arbeiders in de machinale vlasscherij van dhr. W. van Wijk, bijna uitsluitend sterke jonge man nen, was tot den Minister van Arbeid een verzoekschrift gericht om 40 uren te mogen werken, waarop echter afwijzend is be schikt. Ds. Rijnenberg, pred. der Ned. Herv. Gem. alhier ie voornemens heden (Woensdag) 's avonds half zeven een bid stond te houden voor het gewas. 1s Grave moer. In de openbare raads vergadering, Donderdagavond gehouden, is benoemd tot hoofd der openbare lagere school de heer J. van Ruit te Werkendam. Aan den heer J. Pruissen werd op diens verzoek eervol ontslag verleend als lid der commissie tot wering van schoolverzuim en als zoodanig benoemd de heer J. C. Poleij. Aangeboden werd het verslag van het onderwijs aan de openbare lagere school, het verslag ingevolge artikel 52 der Wo ningwet, alsmede het verslag van den toe stand der Gemeente, alles over 1920. Besloten wordt nog tot het doen van enkele af- en overschrijvingen op de be grootingen over 1920 en 4921. Vrijdagavond gaf de pas opnieuw opgerichte tooneelvereening «Oefent U Zeiven® hare eerste uitvoering die voor de jonggeborene welgeslaagd mag genoemd worden. Voorgaande week hield de Bur gerwacht hare jaarvergadering, waarin door den secretaris en den penningmeester hunne keurig opgestelde jaarverslagen wer den uitgebracht. Door het hulptelegraafkantoor alhier zijn over de vorige maand behandeld 72 telegramen, waarvan 33 verzonden en 39 ontvangen. Het aantal telefonische gesprekken be droeg 83. Op de Rijkspostspaarbank werden 27 inlagen gedaan tot een bedrag van f 2056 80|, terwijl 20 terugbetalingen plaats hadden ten bedrage van f3340.78. Kerkdriel. Door het op hol slaan van het paard wilde de heer O. door het ach terportier het rijtuig verlaten, waarbij hij echter zóódanig tegen den grond geslingerd werd, dat zijn schouder ontwricht werd, en hij zich ter geneeskundige behandeling per auto naar 's Bosch liet vervoeren. Door de honden van den bakker De G. werden eenigen .tijd geleden "een drietal schapen in de weide verscheurd, waarvoor hij door het Kantongerecht te Zaltbommel tot schadevergoeding veroor deeld werd. Daags na dit vonnis werden ten nadeele van den landbouwer W. v. H. door dezelfde honden weder twee schapen verscheurd. Het wordt hoog tijd, dat krasse maatregelen tegen zulke gevaarlijke honden genomen worden. Foaderoyen. Voor onderwijzeres aan de O. L. School alhier heeft zich thans 1 sollicitante aangemeld. Rijswijk. In de Maandagavond ge houden vergadering van de afd. Giessen- Rijswijk van de Noord-Brabantsche Maatsch. van Landbouw werd voor het seizoen 1921 tot zaaier voor de zaaimachine der afdee- ling benoemd de heer G. Nieuwenhuizen. Van de gelegenheid tot het bestellen van hulpmeststoffen werd een ruim gebruik gemaakt. Tot secretaris-penningmeester der afd. werd in de plaats van den heer J. Nieu wenhuizen, die als zoodanig bedankte, ge kozen de heer G. Nieuwenhuizen. Sprang. Ds. Oosterhuis van St. Anna- land heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier bedankt. Maandagmorgen j.l. verspreidde zich de droeve mare door onze gemeente dat onze alom geachten kantoorhouder de heer F. Maat na een korststondige ernstige on gesteldheid is overleden. Onze burgerij zal het gemis zeker voelen. Hij was een humaan en zeer gedienstig beambte, was steeds ten allen tijde bereid het publiek in alles te hejpen. Ook als secretaris van den verhuurders- bond had hij aller achting. Als lid-ver huurder in de Huurcommissie was hij de rechte man op de rechte plaats en werden zijn adviezen steeds op hoogen prijs ge steld. Ook had genoemde zitting in de com missie tot wering van schoolverzuim. Zyn veelzijdigen arbeid zal nog lang in aange name herinnering blijven. Donderdag zal het stoffelijk overschot aan den schoot der aarde worden toever trouwd. Vlijmen. Tot bestuurslid van het Wa terschap «De Binnenpolder van Vlijmen« werd benoemd de heer G. R. van der Ven, Burgemeester alhier. Raamsdonksveer. Gedurende Febr. werd aan het Postkantoor alhier met de daaronder ressorteerende hulppostkantoren ingelegd f 21264,21 en terugbetaald f 20786,18. 1116 op- en afvarende Stoombooten en zeilschepen passeerden gedurende de afgeloopen maand de Rol brug. De geza menlijke inhoud bedroeg 99408 ton. Dhr. v. Beek ving dezer dagen op den Amer een prachtigen zalm, die blijk baar door een schroef eener boot doodge slagen was. Een aardig buitenkansje (waarde ongeveer 70 gulden, naar men ons mede deelde.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2