WflPMHFN bü ki^ererx| Slechte spijsvertering en de onaangename gevolgen als brakingen, hoofdpijn, gemelijkheid, verstopping, geel zucht, hartzuur enz. verdwynen door het gebruik van Foster's Maagpillen. Prijs f 0.65 per flacon, alom verkrijgbaar. CroydoQ zonder onderwyiers. De onderwijs-autoriteiten te Croydon (bij Londen) wilden meer dan 600 onder wijzers ontslaan om hun onmiddellijk daarop weer te benoemen op een lager salaris. Ais de Paaschvacantie voorbij zal zijn, dan is Croydon zonder onderwijzers, daar ze allen het ontslag hebben aanvaard en niet in aanmerking wenschen te komen voor herbenoen^ng op lager salaris. Het oudste rijwiel. Wie mocht meenet), dat het rijwiel een uitvinding van pas de laatste vijftig jaren is, heeft het mis. Ook hier staat China, dat in zooveel opzichten Europa in beschaving ver vooruit is geweest, vooraan. Oude Chineezen kronieken, aldus meldt ïde Kampioene, deelen mee, dat omstreeks 2300 jaren vóór Chr. 'n geleerde zoon van 't Hemelsche Rijk een vehikel had be dacht, dat den naam van »geiukkige*draak« kreeg en dat met ons rijwiel eenige over eenstemming vertoonde. De ïgelukkige draak® baarde groot opzien en spoedig maakten de meeste Chineezen er gebruik van vooral de dames voelden veel voor dit nieuwe verkeersmiddel. De geestdrift ging zoover, dat de wiei- rijdende Chineesche vrouwen hare huiselijke plichten erdoor veronachtzaamden, wat groote ontstemming verwekte. Aan het keizerlijk hof werd er over geklaagd, en ten slotte vaardigde de keizer een besluit uit, waarbij een ieder, die den >gelukkige draakgebruikte, met strenge bestraffing werd bedreigd. Hiermede was het lot van het rijwiel in China bepaald vóór 4000 jaar. o Korte berichten ontleend aan het «N. v. d. D.« De uitsluiting in het kleermakersbedrijf te Amsterdam en Rotterdam is Maandag ingegaan. De staking van bouwvakarbeiders is te Tilburg begonnen. Een Grieksch stoomschip is in de Wie lingen gezonken, de bemanning is gered. In Oostenrijk zal weldra het volk zich kunnen uitspreken over de aansluiting met Duitschland. Uit Smyrna wordt bericht dat de Turken den opmarsch der Grieken hebben gestuit de verliezen der laatsten zouden 7000 be dragen. Volgens de Turken is het Grieksche offensief mislukt. In den Italiaanschen Senaat wordt een handelsverdrag met Sovjet-Rusland in uit zicht gesteld. BINNENLAND. Zonsverduistering. Vrijdag 8 April a.s. zal er eene zons verduistering kunnen worden waargenomen die voor beschouwers op de centrale lijn ringvormig en elders als gedeeltelijke zons verduistering waar te nemen zal zijn. De centrale lijn gaat over het uiterste noorden van Schotland. In ons land zal, zegt het >Hbl,«, bij de eclips, in den voormiddag waarneembaar, meer dan 75 procent van de zonneschijf verduisterd zijn. Ieder denke er aan, uit sluitend op de bekende wijze, door zwart- beróokt glas naar de zon te kijken. De verduistering begint om 7 u. 12 's ochtends. Begin der centrale verduiste ring 8 u. 44, einde 10 u. 26. Einde der verduistering te 11 u. 58 m. Men telle 1 uur bij deze tijden op van wege den zomertijd. Beide btenen afgereden. Tilburg, 4 April. Hedenmorgen om 11 uur is met de tram komende uit de rich ting Dongen aan 't Wilhelminapark een ernstig ongeluk gebeurd. De 71jarige Wed. Dirksen uit Dongen was voornemens uit te stappen doch be merkte te laat dat deze weer in beweging was. Roepende ik moet er uit I begaf ze zich naar 't balkon en sprong van den wagen. Ze werd door den aanhangendeu goederenwagen gegrepen en beide beenen afgereden^ de een boven den enkel de ander boven de knie. Per politiebrancard naar 't Gaethuis vervoerd werd door Dr. Passtoors onmiddellijk de amputatie verricht. Nader meldt men dat de vrouw heden middag is overleden. o— De loonsverlaging iu de mijnindustrie. Heerlen, 2 April. Naar wij uit goede bron vernemen, overweegt de regeering, na een onderhoud dat de minister van Landbouw met de directies van de staats- en particuliere mijnen had, een regeling in overleg met deze laatste, waardoor de loons erlaging der mijnwerkers over langere termijnen verdeeld zal wordeo. —o Protestantsch liekeuhuis. Het Bestuur der Stichting het Protes tantsch Ziekenhuis te s' Bosch deelt mede dat het ziekenhuis 15 Mei a.s. niet ge sloten wordt. Het Bestuur vertrouwt, ge zien de vele blijken van belangstelling, de expolitatie te kunnen voortze ten. o be kroonprins betaalt geeu koofdelijkeu omslag. Wieringen, 1 April. Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland hebben op een be roep van den ex-kroonprins, om ontheffing van hoofdelijken omslag, gunstig beschikt, zoodat de kroonprins, die door den ge meenteraad was aangeslagen en zijn aan slag reeds had voldaan, deze thans terug ontvangt. o De moord te Blitterswyk. Door het gerechtshof te 's Bosch, is uit spraak gedaan in de zaak contra A. Ewalds, 27 jaar, boerenknecht te Horst, gedeti neerd, beklaagd van doodslag gepleegd op 15 Aug. 1902 te Blitterswijk op Elisabeth Yerblakt, huisvrouw Kuijpers, en gevolgd door diefstal van ongeveer 50 gulden en een gouden ring. Het vonnis der rechtbank te Roermond werd vernietigd en beklaagde schuldig ver klaard en veroordeeld overeenkomstig den eisch van het O. M. tot levenslange gevan genisstraf. o Luitenant Vogel, Naar de Rotterdamsche correspondent van de »Times« aan zijn blad mededeelt, is luitenant Vogel, de Duitsche officier, die zooals men zich herinneren zal, Karl Lieb- kriecht en Rosa Luxemburg doodschoot, eenigen tijd geleden naar Nederland uitge weken. Volgens den correspondent moet luitenant Vogel zich onder een aangenomen naam als rustig zakenman in Den Haag gevestigd hebben. Verhoogde boterpry». Naar wij vernemen heeft de boterver- koopcombinatie den boterprijs weder op nieuw met tien cents per kilo verhoogd, zoodat sinds verleden Donderdag de boter 30 cents per kilo in prijs is gestegen. Inbraak. Dezer dagen is te Loosdorp, onder Leerdam, ingebroken bij den landbouwer E. van Kleij. Vermist wordt ongeveer f3000 aan goud en zilver en f1000 aan geld, benevens een fiets en een'ge klee- *dingstukken. De inbrekers waren zoo bru taal, de sleutels der zilverkast uit de slaap kamer weg te nemen. Van de dadei'3 is nog geen spoor ontdekt. ls dat krankzinnigheid 1 Een 30-jarig individu, dat zich te Bus- sum tijdelijk ophield, zag jongens voetballen. Hij bemoeide zich belangstellend' met het spel, om daarna onverhoeds den 15-jarigen B. J. Slaap, zonder eenige aanleiding, met een knipmes in den nek te steken en over het voorhoofd te snijden. De jongen werd verbonden en de politie zette den bedrijver na, die zich spoedig zelf aanmeldde. Hij verklaarde in Indië, Duitschland, Amerika en België geweest te zijn en was gevlucht voor gepleegde zedenmisdrijven. Hij had expres te Amsterdam een knip mes gekocht om op de een of andere plaats zijn misdiijf te volvoeren. Hij is gevankelijk naar Amsterdam over gebracht. o Vliegongeluk by Gouda. Vrijdagavond, bij het maken van duike lingen met de »Fokker«-machine boven het vliegterrein te Gouda, weigerde de motor, zoodat de Duitsche oorlogs-vlieger Fincke het toestel niet meer in horizontale richting kon krijgen. Van aanmerkelijke hoogte kwam het vliegtuig in het water terecht. De vlieger wist op 3 4 meter van het water uit toestel te springen en bleef on gedeerd. De Duitsche ex-keizerin. Het bulletin van de Kraus luidt De toestand van de keizerin gaat, of schoon met schommelingen, langzaam ach teruit. De laatste dagen was het subjectieve welbevinden minder goed. De liefderijke en de zaakkundige ver zorging door de familie en de verpleegsters hebben de keizerin tot dusver kunnen doen behouden. Moordaanslag en poging tot zelfmoord. 's Gravenhage, 4 April. In perceel Stille Veerkade 4, ten huize van den smid V. heeft zekere S., die met zijn vrouw daar als huisbewaarder woont, getracht, zijn vrouw van het leven te berooven. Reeds eenigen tijd leefde S. met zijn 26-jarige vrouw in onmin. Het moet in de laatste weken al een paar malen gebeufd zijn, dat S. aan de woning aan de Veerkade was gekomen en zijn vrouw gedreigd had. Ook hedenochtend kwam hij aan de woning, waar hij zijn vrouw ditmaal alleen aantrof. Volgens zijn later arn de politie afgelegde verklaring, heeft hij toen getracht met een zakmes zijn vrouw den hals af te snijden. Terwijl hij nog bezig was, zich zelf te verwonden, verscheen de politie, die hem het mes ontnam. De toestand der vrouw is levensgevaarlijk. Die van S. is minder ernstig. Beide gewonden zijn door den Eersten Hulpdienst naar het Gemeente ziekenhuis vervoerd. Ongeluk by Weesp. Zondagmorgen reed de familie Snoek van het Zandpad onder Weesperkarspel naart de kerk. Voorop de heer Snoek, achter in den tentwagen zijn vrouw en drie kinderen, een meisje en twee jongens, waarvan de oudste circa negen jaren teld. Op den Amsterdamscheweg maakt het jonge paard, opgeschrikt door een rinke lende ijskar, een zysprong en kwam in de Weesper Trekvaart terecht, -allen en alles met zich voerende. De vaart is ter plaatse zeer diep, zoodat het gerij onder water verdween, alleen een tipje van den kap bleef zichtbaar. En daaronder be vonden zich de moeder met drie kinderen. De heer Snoek had de tegenwoordigheid van geest boven op den wagen te klimmen en den kap open te rukken, waardoor hij de zijnen wist te bereiken en te redden. Het is wonder goed afgeloopen. Het paard verdronk. VV UIaI*hKiiiI« volwassenenI AT worden, snel verdreven door Pryj pör doos&o ci verkrijgbaar bij alle drogisten Ij PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de .Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adre£ Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 10--1 uur. Heusden. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkanto ren werd gedurende de maand Maart 4921 ingelegd f 21113.15 en terugbetaald f 27118 95. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 6961. Zaterdagavond had in het café van den heer P. A. Leijten alhier, een feest avond plaats van de Biljart-Vereeniging »Nooit Gedacht®. De Vereeniging, welke ruim 30 leden telt, kwam ten 7 ure bijeen, om ten 8 ure het feest te openen. Tijdens een keurig diner sprak de Voorzitter een woord van dank en wenschte de leden verder een genoegelijken a vond, die werd doorgebracht met Zang en Voordrachten, biljart en kaartspel. Wij wenschen bovengenoemde Vereeni ging in haar verder bestaan veel succès. De jongeheer J. W. Stassen is 4 April geslaagd te Amsterdam voor diploma A Handenarbeid. Werkendam. Door den raad der ge meente is tot onderwijzeres aan de open bare lagere school (B) alhier benoemd mej. C. Venis. Onze vroegere dorpsgenoot Ds. A. Buurman is beroepen bij de Ned. Herv. kerk te Garijp (Fr.) Almkerk. Op Donderdag 31 Maart j.l. werd de geheel nieuwe opgetrokken Ger. Kerk te Waardhuizen (Gem. Almkerk) in gebruik genomen. De WelEerwaaarde Heer Ds. Dekker, predikant dier gemeente, die in den Dienst des Woord voorging, had naar aanleiding van deze heugelijke gebeurtenis tot tekstwoord gekozen 1 Sam. 7—-12. In een boeiende rede verhaalde hij van den bouw dezer kerk, in hoofd zaak er op wijzende, dat Gode alleen daar voor dank worde gebracht. Daarna sprak Ds. Pontier van Heerlen zijne blijdschap uit bij het zien van dit gebouw, terwijl Ds. Bosch, predikant te Almkerk, namens de Classis de gemeente van Waardhuizen complimenteerde met deze gebeurtenis. In het slotwoord dankte Ds. Dekker het be stuur der^ Ned. Herv. Kerk te Uitwijk voor de bereidwilligheid aan de Ger. Gem, betoond, om ruim 8 maanden de Herv. Kerk te hunner beschikking te stellen en wenschte ook die gemeente Gods besten zegen toe. J.l. Zondag 5 April nam Dr. C. J. Montijn, predikant der Ned. Herv. Kerk, afscheid dezer gemeente. Het kerkgebouw bleek werkelijk te klein om alle belang stellenden te bevatten. ZijnEerw. had tot tekstwoord gekozen flebreënj 13 vers 8. Na de predikatie, die* met aandacht door de aanwezigen gevolgd werd, sprak Ds. de Wit van Uitwijk den scheidenden leeraar namens den kerkeraad in hartelijke bewoor ding toe en verzocht de gemeente staande Dr. Montijn toe te zingen Psalm 121 4. Dezer dagen kreeg de landbouwer de Jong een trap van een zijner paarden, met het gevolg dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het contracteeren van suikerbieten alhier heeft een aanvang genomen. Uit betaald wordt voor de eerste levering f 24.50 en voor de latere leveringen f 21.50. Beneden-Langstraat. In den hooi- handel komt weinig verandering. Bij ge ringen omzet wordt voor goed hooi/ hoog stens f 18.per 500 K.G. besteed, terwijl in de mindere soorten volstrekt geen vraag is. De prijzen voor weiland worden daarop ook niet hooger. Capelle. De Coöp. Stoomzuivelfabriek »De Toekomst® alhier, hield jl. Donderdag avond haar gewone Ledenvergadering bij L. van Dongen. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereeniging in bloeienden toestand verkeert en de bedrijfsuitkomsten gunstig waren. Er werd van de leden ontvangen 4.764.217 K.G. melk, waarvoor aan boter- geld werd uitbetaald f 508385.45. Het gemiddeld vetgehalte der melk was 3.08 pCt. Voor ondermelk werd aan de leden uitgekeerd f 176952.80. Het reservefonds kon weer vergroot worden. Op voorstel van de commissie voor het nazien der jaarrekening werd de balans en verlies- en winstrekening over lê20 onveranderd vast gesteld. Het ledental der vereeniging steeg tot 527, terwijl in deze vergadering weer een achttal veehouders als lid werden aange nomen. Machihekamer en ketelhuis werden door verbouwing en het plaatsen van een ster kere stoommachinie en grootere stoomketel belangrijk verbeterd. De invoering van den zomertijd kwam ter sprake in verband met het afhalen der melk. De voorzitter stemde gaarne toe, dat de zomertijd voor den landbouwer zeer bezwaarlijk is. Aangezien, alle protesten ten spijt, de invoering toch werd doorgezet, kan de fabriek niet anders doen, dan zich aan den wettelijken tijd houden, daar an ders de verzending der producten niet tijdig kan plaats hebben. Met een woord van dank aan de slechts in kleinen getale opgekomen leden sloot de voorzitter de vergadering. Ds. P. Zant te Delft heeft voor het beroep naar de Herv. gemeente alhier bedankt. Begunstigd door prachtig voorjaar- weder en bijgewoond door een talrijk pu bliek werd Zondagmiddag jl. een aanvang gemaakt met den seriewedstrijd, uitge schreven door de voetbal vereeniging Ex celsior® alhier. Allereerst kwamen »Bra- bantia® uit "Waspik en »K.V.V.« uit Kaats heuvel in het veld. Na een flink gespeelden match wist »Brabantia« met 60 te win nen. Vervolgens speelde *Juliana« uit Baardwijk tegen >Neerlandia« uit Kaats heuvel, welke match eindigde in het voor deel van jJuliana®. Stand 2 0. De wedstrijden, die orid£r leiding van den heer P. Treffers uit Sprang stonden, hadden een aangenaam verloop. Eethen. Naar wij vernemen heeft de heer Blom bedankt als organist in de Ned. Herv. kerk alhier. Tot ons genoegen heeft zich thans tijde lijk beschikbaar gesteld onzen vroegeren organist, de heer Sprong. 's Gravenmoer. De heer Van Etten uit Oosterhout, die zijne opleiding genoot ter gemeente-secretarie alhier, is benoemd tot ambtenaar ter secretarie te Oosterhout, met ingang van 1 April j.l. Bij de Gereformeerde kerk alhier is als herder en leeraar beroepen de heer D. K. Wielenga, candidaat te Rotterdam. Meeuwen. Het alhier te houden fes tival van Mnziek- en Zangvereenigingen zal worden gehouden op Donderdag 44 Jnli a.s. Bij feestelijkheden zullen reeds op Woensdag daaraan vooafgaande geopend worden. Tot commissarissen der feest commissie zijn benoemd de heerenC. de Graaff, A. A. de Graaff, H. Redeker, J. A. Ocker, D. E. Ocker, G. van Bruikom en L. van Bergeijk. Raamsdonksveer. De collecte voor den Ger. Zendingsbond gehouden in de Ned. Herv. Kerk, bij gelegenheid van een spreekbeurt door Ds. Kievit uit Lunteren, bracht de som van ruim f108.op. Eindelijk kwam het langverwachte transport Weensche kinderen. Verschillenden was reeds eerder in de gemeente een viertal maanden een liefderijk tehuis ver schaft. - Graanbeurs Hótel de Rijer. Tarwe f 22.— k f 23.— per 100 K.G. Rogge f 48.50 k f 49.50 j Haver f15.k f 16. Hooi f20.— k f 21.— 500 - In de plaats van dhr. J. Dorren- boom, die als Voorzitter van de Weegbrug- Vereen. Gemeentebelang® bedankte, werd als zoodanig gekozen dhr. M. Konings, terwijl dhr. D. Zijlmans als Bestuurslid werd benoemd. In het vervolg is het weeggeld 20 cent per 1000 K.G. voor de leden en 30 cent voor de niet-leden. Als Penningmeester van de Ned. Chr. Bouwarbeidersbond alhier, is dhr. Snoek opgetreden in de plaats van dhr. P. Pruijssens. Rossum. 31 Maart. Dinsdag mocht onze predikant, ds. Eijkman, den dag her denken, waarop hij vóór 25 jaren het predikantsambat in onze gemeente aan vaardde. Van alle zijden ontving Lij blij ken van belangstelling, terwijl hem namens zijn gemeentenaren een prachtige stoel en haard werden aangeboden, 's Avonds werd hem door de fanfare Juliana een serenade gebracht. Sleenwijk. Tot gemeentebode alhier is benoemd de heer M v. Driel alhier, Alhier is opgericht een vereeniging ^Ziekenzorg® genaamd. Voorzitter is Ds. van Garderen, secretaris de heer Huisman, penningmeester de heer M. Dekker. Sprang. Gedurende de maand Maart werd aan het hulppostkantoor alhier op Rijkspostspaarbank ingelegd f2230.13 en terugbetasld f 1669.69. De door B. en W. voor deze ge meente vastgestelde kiezerslijst bevat voor de Kamer 934, voor de Staten 922 en voor den Raad 898 kiezers. Waspik. Zondag j.l. speelde onze voetbalvereen. »Brabantia« te Capelle tegen aK.V.V.® uit Kaatsheuvel en won welver diend met 60. Zondag j.l. bracht onze Harmonie eene serenade aan het nieuw-gekozen be-*" stuurslid de heer A. BrokxSmits. De vice-president der vereeniging, de heer Van Schijndel, feliciteerde de heer Brokx met zijne benoeming en sprak de hoop uit, dat de benoemde al het mogelijke zal doen om de Harmonie tot meerdere bloei te brengen. De heer Brokx bedankte voor de eer, welke hem door het brengen van eene serenade werd aangedaan en ver klaarde in zijne nieuwe functie al datgene te doen wat in het belang der vereeniging is. Een en ander bracht een gezellige drukte in onze gemeénte. Onze Liedertafel gaf Zondag j.l. eene uitvoering te Klein-Dongen. Voor een goed bezette zaal werden verschillende mooie nummers ten gehoore gebracht. Naar we vernemen, zijn reeds meerdere uitnoo- digingen, tot het geven van een zangavond, ontvangen. De door B. en W. op 22 Maart j.l. vastgestelde kiezerslijst bevat 1585 kiezers voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, 1563 kiezers voor de Provinciale Staten en 1542 voor den Gemeenteraad. Naar we uit goede bron vernemen, bestaan er plannen tot aankoop van een nieuwe veerpont voor het veer over het Oude Maasje bij J. de Graaf alhier. De twee belanghebbende waterschappen zullen dan in de kosten een subsidie geven. Wijk. Zaterdagavond gaf het fanfare corps Oefening en Uitspanning® hare aangekondigde uitvoering. De opkomst van het publiek was niet zoo groot als wij bij de uitvoeringen van »0. en U.« gewoon zijndit had echter dit voor, dat het opgekomen publiek behoorlijke zitplaatsen had en ook met aandacht de uitvoering der verschillende nummers kon volgen. De uitvoering der muzieknummers was zeer goed en de vereeniging liet daarmede uitkomen, dat ze heel wat kan presteeren. Ook de meeste voordrachten voldeden goed, vooral »Hannes bij de Dorpsharmo- niec viel zeer in den smaak. Wij roepen »0. en U.« dan ook gaarne een spoedig weerzien toe. Woadrichem. Van 25 t.m. 31 Maart werden aangevoerd en afgeslagen 22 winterzalraen f 2.50 k f 2.80 p. kg. Zaltbommel. Voor de betrekking van I FUwikani A. MIJN HARDT. 2 c la/, i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2