SEN0R10 de 10 cents sigaar, J Bij dii nr. behoort een bijvoegsel, fWH WtfWB. Magazijn St. Jozef. L. DERKS, L Rook ons SUCCESMERK, MAIAIIII m ff m A Tel. lat. 412. Lf id, O Hinthamerstnaat 24, 's-BOSCH. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4076 Zaterdag 9 April1921 FEUILLETON. IMHLMANN's Heeren- en Kiuderkleeding. samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. □■K BUITENLANBSCH OVERZICHT Koning Karei heeft toch, hoewel on gaarne, aan den eisch van het Hongaarsche parlement gehoor gegeven en Hongarije weder verlaten, om andermaal gastvrijheid te zoeken in Zwitserland. Hoewel hij aan eetiige getrouwen, die bij zijn aftocht tegen woordig waren een «spoedig tot weerziens* heeft toegeroepen, is het toch twijfelachtig of hij hiertoe wel weer in de gelegenheid zal worden gesteld. De Zwitsersche re geering heeft hem voorloopig Luzern als verblijfplaats aangewezen, waar hij zal blij ven tot de Bondsraad verdere besluiten in verband met zijn verblijf in Zwitserland zal hebben genomen. De Wiener Allgemfine Zeitung zegt te- vernemen uit legitimistische kringen te Weenen, dat admiraal Horthy en het Hon gaarsche kabinet aan koning Karei, om diens heengaan uit Hongarije gemakkelijker te maken, hem de geheele civiele lijst zouden hebben beloofd, zooals die ten tijde van de vroegere monarchie was, d. w. z. 10 millioen kronen per jaar, en dat zij hem een verklaring hebben overhandigd, onderteekend door admiraal Hoi thy, de Hongaarsche ministers en den voorzitter van het parlement, waarbij deze hem er kennen als wettig en apostolisch souvereiri van Hongarije, en hem alleen maar ver zoeken, nog voor een zekeren tijd af te zien van de uitoefening van zijn soevereine rechten, om redenen van buitenlandsche politiek. Duiischland en de Vereenigde Staten, die eigenlijk nog met elkaar in oorlog zijn, daar de Amerikaansche regeering het ver drag van Versailles nooit erkend heelt, hebben een weg gevonden om met elkaar van gedachten te wisselen over het schade- vergoedingsvraagstuk. Dr. Simons heeft het Duitsche standpunt in deze zaak door tusschenkomst van een Amerikaansch ambtenaar te Berlijn aan de nieuwe regeering te Washington doen kennen en deze heeft hierop een kort ant woord teruggezonden, dat volgens de com mentaren, die het uitgelokt heeft, zoowel in Duitschland als in de Landen der ge allieerden een bevredigenden indruk heeft gewekt. Aan Duitschen kant grondt de bevrediging zich blijkbaar op den niet on welwillender! toon van de Washingtonsche nota, maar voor de voldoening aan de zijde der geallieerden blijkt vastere grond aan wezig, omdat er geen regel in voorkomt, uit welken af te leiden is, dat de Ameri kaansche regeering in de kwestie een van de geallieerden afwijkend standpunt in neemt. Washington leest in de Duitsche nota met voldoening de bereidwilligheid om herstel te verschaffen «tot de grens van Duitschland's betaal vermogen* en deelt dsarop ronduit mede, dat het aan den kant der geallieerden staat in hun opvatting over Duitschland's verantwoordelijkheid voor den oorlog en daarom over zijn zedelijke verplichting om goed te maken wat het kan. Het leest de erkenning van deze verplichting als eenige gezonde grondslag voor de vestiging van een hechten en recht 2) HÜ was weduwnaar, met een eenig kind een dochtertje, dat twee jaar jonger was dan ik. Als kinderen hadden wij altijd samen gespeeld, maar Amy Clement was nu vier jaar op eene kostschool geweest en kwarn eerst terug na mijne ongelukkige Londensche reis. Ik was te verlegen om Mr. Clement's huis te gaan bezoeken ten einde de kennis van vroegere jaren weer aan te knoopen maar onze tuinen grens den aan elkaar, het was zomer en dage lijks was ik bij de lage heining te vinden die de tuinen scheidde, alleen in hoop Amy's stem te hooren want dikwijls zat zij uren lang in een klein prieel aan het eind van den tuin te zingen. Op zekeren avond zong het lieve meisje weer met volle borst een harer liefste, wegsleependste liedjes met ingehouden adem luisterde ik toe, tot zij geëindigd had, en toen gevoelde ik voor het eerst, dat als Amy ook nog een kind was, ik reeds een man begon te wor den, en eene diepe zucht verried mijne tegenwoordigheid «George, lieve, blinde George I zijt gij daar riep Amy met hare zachte, liefe lijke stem en hare kleine hand werd mij over de heg heen toegereikt. Ik kon niet spreken. «De heg is "laag,zeide Amy, «spring er over, ik wil u zoo graag eens spreken. Kom, beste George, haast u Ik gehoorzaamde dadelijk, en was wel dra bij haar. «Waarom zijt gij niet vroeger gekomen, George vroeg zij. «Ik dacht dat gij mij vergeten hadt,« antwoordde ik. *0, neen, dat nooit,riep zij uit, «ik houd, mijn vader uitgezonderd, meer van u dan van iemand anders,* en zij omhelsde mij- Mijn hart klopte, terwijl ik haar om helsde, en een kus op haar voorhoofd drukte. Toen was zij een nschutdig lief meisje o, God, ware ik toen gestorven I Hoeveel jaren van onbeschrijfelijke ellende zouden mij dan niet zijn gespaard I Toen dien avond mijn vader ons iets zat voor te lezen viel ik hem in de rede met de vraag «Moeder, is Amy Clement mooi «Neen, myn jongen, dat juist niet.* Voor het eerst in mijn leven sprak ik mijne moeder tegen en riep «Moeder, ik weet dat zij schoon is.t «Hoe dat, George «Omdat hare stem zoo zacht en liefelijk is.« «Maar ik ben blij dat andere men- schen haar niet mooi vinden. «Waarom vroeg mijne moeder lachend. «Omdat,* zeide ik, «niemand haar dan zal vleien en van mij afleiden en als ik dan ouder ben, weet gy, dan kan ik haar huwen.* vaardigen vrede in het betoog van Simons en daarnaast den oprechten wensch van Duitschland «om de onderhandelingen met de geallieereen op een nieuwen grondslag te heropenen*. Om het belang van deze laatste zin snede toe te lichten, moeten wij een oogen- blik terugdenken aan de conferentie te Londen en de omstandigheden welke zij afgebroken is. Simons legde op het be slissende oogenblik voorstellen over, die naar zijn meening overeenkwamen met wat de geallieerden verlangden, maar dit in contante waarde uitdrukken. Of Simons daarmee buiten de perken van zijn op dracht ging, doet hier op het oogenblik niet ter zake. Het feit blijft, dat de con ferentie zijn voorstellen als belachelijk ver wierp en hem het besluit mededeelde, om sancties toe te passen voor de Duitsche tekortkomingen inzake het vredestractaat. Uit de Amerikaansche nota kan men nu moeilyk anders lezen dan dat Washington met de verwerping van Simons' laatste voorstellen door de geallieeerden instemt, daar het bij de Duitsche regeering den oprechten wensch aanneemt en de onder handelingen met de Geallieerden «op een nieuwen grondslag« te heropenen. Het kan zijn, dat Amerika het evenmin eens is met het Parijsche program van de ge allieerden, dat het b.v. zou voelen voor het al dikwijls aangeroerde denkbeeld, dat Duitschland den schuldenlast van de Ge allieerden aan Amerika voor zijn rekening nam, waardoor het Parijsche program ge- GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbij tser viezen. Waschstellen. Oud-Hollcindsch tinwerk. [Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. OIHLO ZILVER - ALPACCA Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver. voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. «Haar trouwen, George riep mijn vader met ongeveinsde verwondering. «Mijn arme jongen zeide mijne moeder op medelijdenden toon. Ik begreep beiden. «01 denkt gij misschien dat Amy mij niet zou willen huwen, omdat ik blind ben zeide ik «dan hebt gij het zeer mis. Zij heeft het mij beloofd en zij zal woord houden.* «Maar George,* zei mijn vader, hoewel Mr. Clement hier zeer stil leeft, zegt men toch dat hij rijk is en nog steeds geld spaart, om zijne dochter een grooten bruids schat mee te geven. Ook legt hij zeer veel aan hare opvoeding ten koste, en schijnt er op te rekenen, dat zij een groot huwe lijk doen zal.* Ik was mijn ouders zeer dankbaar voor de kiesche wijze, waarop zij mij de waar heid hadden onder het oog gebracht maar ik was niet overtuigd van de nietigheid mijner verwachtingen. Amy zou nog een paar jaar bij eene tante gaan doorbrengen om hare opvoeding te voltooien, en wij scheidden met duizend beloften van trouw. Ik zal de nu volgende vier A vijf jaren maar in kort bespreken. Maar zij zijn gekenschetst door te smartelijke gebeurte nissen, om te worden vergeten. In dien tijd verloor ik alles wat mij het leven aan genaam maakte, de makkers .mijner kinds heid, de vrienden mijner jeugd. Mijne lieve zusters die juist de kinderjaren ont wassen waren, stierven aan den typhus, wijzigd zou worden of hoe dan ook, maar het geeft duidelijk te verstaan, dat Duitsch land weer het eerst over de brug moet komen en dan met voorstellen op een anderen grondslag dan de Londensche. Reden om dezen wenk an de V. St. al te zeer als een bons op te nemen, is er daarom voor Duitschland niet. Inte gendeel. Het antwoord laat bijv. de Duitsche regeering het gaatje open, waar door het te Washington kan laten vragen, welke voorstelling men zich daar van dien nieuwen grondslag maakt. Spreekt Amerika zich dan duidelijk uit, dan heeft Duitschland een aanwijzing voor den vorm van voor stellen, waarbij het van den zedelijken steun van Amerika verzekerd zou kunnen zijn eq veel sterker tegenover de geallieer den zou komen te staan. De strijd in Kleiri-Azië ontwikkelt zich in origunstigen zin voor de Grieken. Of schoon de berichten uit Smyrna nog de geruchten over de terugtocht der Grieksche troepen weerspreken, schijnen zij toch inderdaad een gevoelige nederlaag te hebben geleden, en berichten te Londen ontvangen wijzen er op dat de Grieksche aanvallen volkomen zijn mislukt en dat zij gedwongen zijn terug te trekken op hun oorspronke lijke linie, waarhij de Turken hen klaar blijkelijk niet volgen. De Engelsche mijnwerkersstaking geeft nog geen hoop op een spoedig einde. De strijd dreigt nog ernstiger te worden, daar de transportarbeiders besloten hebben de mijnwerkers te steunen. De toestand in de mijnen is onveran derd. De mijn wei kers houden zich over het algemeen bedaard en bemoeien zich niet met de vrijwilligers, die het water uit de schachten houden, behalve in de Schotsche mijndistricten, waar de toestand steeds verergert. Te Hamilton zijn er ruiten ingeslagen door de stokers, en er werd een dreigende houding aangenomen door de posten der stakers tegen de on derkruipers in de plaatselijke mijnen. Een mijn is aangevallen door de mijnwerkers, waarbij een kantoor werd vernield en een voorman zoo zwaar werd mishandeld door de menigte, dat hy naar het ziekenhuis moest worden gebracht. De uitnoodiging van Lloyd George aan de mijn-eigenaars en mijnwerkers om de onderhandelingen te heropenen is in zoo ver een gunstig teeken, dat de eerste minis ter klaarblijkelijk van zijn hooge paard is afgeklommen. Zijn voorwaarden althans die toen ons district ontvlokte. Mijn broeder Karei, mijn edelmoedige, goedhartige broe der, verloor op zeventienjarigen leeftijd het leven, terwijl hij trachtte een drenkeling uit het water te redden. Myne ouders bleven alleen met hunnen blinden zoon. Vijf lange jaren waren voorbij gegaan, sedert ik Amy Clement gesproken had, de eenige, lichtende ster aan den donkeren hemel mijns levens. Mr. Clement was nog steeds onze buurman, maar ofschoon hij altijd vriendelijk jegens mij was, durfde ik nooit naar Amy te vragen, uit vrees dat mijn geheim ontdekt zou worden want reeds lang had ik begrepen, dat van de drootner, mijner jeugd niets zou verwezen lijkt worden. Maar Mr. Clement scheen mijne wenschen te voorkomen en als ik zijn hartelijk «goeden morgen* hoorde, volgde er ook dikwijls «Amy is welzy heeft mij verzocht haar ouden speelmakker te groeten,* of anders «Amy vraagt of gij haar niet zult vergeten Maar waarom kwam Amy niet terug Hare opvoeding was nu toch voltooid. Ik hoorde spreken van een huwelijk tus- schen haar en haren neef en ik mocht al mijne hoop hebben vaarwel gezegd, mijne liefde was niet verminderd, en eene vreese- lijke jaloezie maakte zich van mij meester van mij, den blinde, dien zij dubbel onge lukkig maakte. Geen indruk van buiten verzachtte het grievend leed. Nooit had ik zoo diep gevoeld hoeveel ik miste door DRAAGT Gorinchein. heeft hij laten vallen, naar het schijnt. Het gebrek aan publieke instemming met de onverzettelijke houding der regeering en vrees ten slotte voor het drievoudig ver bond zal hem daartoe wel bewogen hebben. De transportfederatie heeft zich wel niet zelf voor staking uitgesproken, maar haar bestuur vrijheid van handelen gegeven. Alles hangt dus nu van de late besprekin gen af, waartoe Lloyd George nu den stoot gegeven heeft. In den Fransche Senaat heeft Briand Dinsdag in krachtige taal te kennen gegeven dat Duitschland flink onder handen genomen zal worden als het op 1 Mei a.s. in ge breke blijft aan zijne financieele verplich tingen le voldoen. Frankrijk's ernstige financieele toestand maakt het noodig, betaling te verlangen. De openbare meening in Frankrijk valt hem bij en er wordt al gemompeld, dat het nieuwe dwangmiddel de bezetting van het Roer-gebied zou zijn. Wij gelooven, dat het Briand ernst is met zijn bedreiging al zien wij niet in, hoe een nieuwe dwang maatregel Frankryk's financieele toestand zou vei beteren. Die kan alleen verbeteren indien Duitschland voor de bedreiging zwicht en met de nieuwe voorstellen komt aan gaande welke het reeds een wenk van Amerika heeft gekregen. Daar is het dan hoog tijd voor. myr.e blindheid. In die dagen van stille wanhoop verwijlde ik dikwijls op de graven mijner broeders en zusters. Zoo zat ik op zekeren avond diep ter nedergebogen op het kerkhof, toen ik plotseling eene zachte hand op mijn schouder voelde. Ik raakte die aan, en hoewel er geen woord gespro ken werd, herkende ik Amy, «Amy I Juffrouw Clement riep ik. >0 spreek zoo niet, George. Dat heb ik waarlijk niet aan u verdiend.* Wie zou die stem gewantrouwd hebben ik was dadelyk overtuigd van hare trouw. Ik drukte haar aan mijn hart, en in dat plechtig uur hernieuwden wij bij het graf mijns broeders de plechtige gelofte, die wij reeds in onze kindsheid elkander gezworen hadden. O, hoe trotsch en gelukkig was ik dien dag, toen ik haar naar huis bracht, die later mijne bruid zou zijn want Amy scheen verzekerd van de toestemming haars vaders. Zij beminde en achtte mij zoo zeer, zeide zij dat zij niet begrijpen kon, hoe ik een oogenblik hare liefde had kunnen betwij felen. Hoe vreerad, dat haar verstandige George die bespottelijke geruchten omtrent haren neef Frederik had kunnen gelooven. Hij was in Indië, zij beminde hem wel want hij was goed en edelmaar zij be minde hem met eene kalme, zusterlijke genegenheid. Eenige dagen later zat ik met Amy in het prieeltje in den tuin haars vaders. Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voor Het Land vaii Heüsdgn en Altsna, de Langstraat 6t! de Bommeierwaard I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1