pa aLPH- HUPSCH I Uitgebreide collectie FRANSCH KRISTAL HOEST Vughter straat 19. 's-BOSCH. in de nieuwste modellen. Levering onder garantie van breuk en bij levering. Anöa-bonbons TELEFOON 715. verkoudheid, heeschheid. gebruikt Per cloos 60 en 30d WA.HUNHARDT.2eist BUITENLAND. De Hongaarsche landbouw. Volgens de vPester Zeitung* is er dit jaar in heel Hongarije veel meer grond bewerkt dan het vorige. Men neemt aan, dat de bebouwde oppervlakte ongeveer tweemaal zoo groot is. Aan het genoemde blad wordt uit de provincie gemeld, dat er veel klachten zijn over de droogte en dat men hard naar een flinken langduriger) voorjaarsregen verlangt, aangezien bij het uitblijven daarvan de oogst waarschijnlijk niet zal beantwoorden aan de verwachtin gen, die men er tot nu toe van koestert. Karei heeft toeh iets verkregen. Gemeld wordt, dat Karl van de regee ring Horthy drie concessies verlangde en verkreeg. Ten eerste Vol jaargeld zooals vroeger van 10 millioen Hongaarsche kro nen 2e Schriftelijke verklaring, dat hij als wettig apostolisch koning van Hongarije blijft bevestigd en thans verzocht wordt wegens buitenlandsche politieke verhoudin gen het land te verlaten en voorloopig af te zien van de uitoefening van zijn heer- schersrechten 3e Onmiddellijke overhan diging van een groote som. o Onlusten in Schotland. De Daily Chronicle meldt De onlusten in Schotland nemen toe met name in Dun fermline. Te Fife is een rumoerige mei igte uit den band gesprongen en te Cowden beath is een opzichter, die weigerde hot pompwerk te verlaten weggesleurd en zwaar mishandeld. Een groote politiemacht maakte gebruik van de gumnistokken. De politie viel de menigte aan en bevrijdde den man. De mijnwerkers heeschen een roode vlag en verzamelden zich in duizenden en be legerden de politie. Dinsdag legen midder nacht hadden er onbeschrijfelijke tooneelen plaats. De politie van andere plaatsen snelt toe. De botsingen tusschen mijnwerkers en politie zijn legio, het aantal gewonden is groot. De stakers vernielden de straat verlichting. Het geregeld gevecht duurde voort tot laat in den nacht. o De juweelen ran den fflbret. Herhaaldelijk zijn in de Duitsche pers en ook daarbuiten medeiieelingen gedaan van pogingen van verschillende Duitsche vorsten om hun vermogen over de Duitsche grenzen te smokkelen. Men herinnert zich nog het verhaal van een geheimzinnig vliegtuig, dat plotseling op een eenzaam punt van de Zweedsche kust verscheen en daar een pakje neerwierp, dat opgevangen werd door een paar vreemdelingen, die eenigen tijd tevoren een landhuisje daar in dat verlaten oord hadden betrokken. De Zweedsche douane-ambtenaren waren ech ter op hun quivive en hadden beslag ge legd op het pakje, dat een aanzienlijke hoeveel kostbaarheden van groote waarde bleek te bevatten. Het nader onderzoek wees uit, dat deze juweelen, waarvan de waarde op circa zes millioen Zweedsche kronen geschat werd,toebehoorden aan den prins van Wied den gewezen Mbret van Albanië, die op deze meer en meer ge bruikelijke manier een deel van zijn ver mogen uit het onveilige Duitschland met zijn fnuikende belastingen, naar het buiten land liet brengen. Het geval kwam voor het gerecht, doorliep verschillende instan ties en thans heeft het hoogste rechtscol lege te Stockholm uitgemaakt, dat dn ju weelen van den prins van Wied moeten worden teruggegeven, op voorwaarde, dat hij Zweedsche inkomende rechten betaalt. Hoeveel deze bedragen, wordt niet vermeld maar allicht minder dan de Duitsche ver mogensbelasting er van zou vorderen. Het vliegtochtje naar Zweden zou dus niet onvoordeelig geweest zijn, terwijl de prins zich nu in Duitschland nog te ver antwoorden heeft wegens »Steuerflucht« en het over de grens smokkelen van zijn ver mogen. Ernstige nityntntpUffitig in Frankrijk. In een kolenmijn te Larbousset, behoo rende tot de mijnen van Tiély, in de ge meente Robiac (Gard), heeft Maandag een mijngas-ontploffing plaats gehad. Reeds zijn er veertien dioden en tien gekwetsten uit de mijn boven gebracht. Men vreest echter dat er meer slachtoffers gemaakt zullen zijn. o üuifschland. Vrije Tabaksbandel. Volgens beslissing van hel Rijksminis terie voor Economie zal op 1 Juli de ta- bakshandel geheel vrij worden. o De sTempot verneemt uit Triest De fascisten hebben het dorp Corato in brand gestoken. Zij zijn Bareschi, Se- gopi, Cormorans en Waki binnengedrongen. De bevolking is in de heuvels gevlucht. Bareschi en Segopi zijn met den grond gelijk gemaakt. Te Marmuans zijn de woningen van hen, die hebben deelgenomen aan den opstand, vernield. De torpedo- bootjager Stocco heeft te Cornizza een sterke afdeeling matrozen aan land gezet, die zich met de fascisten heeft vereenigd, na eenige schermutselingen met de Kroaten. Volgens de vMessagaro* is de stad Car- bizza gedeeltelijk verwoest. o De tabaksbelasting. Men voorziet, volgens de »Msb.«, dat de jongst ingevoerde belasting op tabak en sigaren in België een jaarlijksch bedrag van 60 millioen francs zal inbrengen. De Donaulanden. De keuze van een koning. Uit Boedapest wordt gemeld dat het Hongaarsche Kabinet besloten heeft dat den 13den Augustus verkiezingen vooreen koning gehouden zullen worden. o De Engelschen trekken hun troepen uit Opper-Sileiië terug. Volgens een draadloos telegram uit Nauen heeft de Engelsehe regeering aan deFransche laten weten, dat zij om redenen van bin- nenlandsche^ politieken aard genoodzaakt is de Engelsehe troepen uit Opper-Silezië terug te trekken. Deze zullen nu door Fransche troepen vervangenfworden. o De onlusten in Duitschland. Massa-arrestaties in het bezette gebied. Frankfort,j 6 April. *In den omtrek van Mörs hebben de Belgen meer dan negenhonderd personen, die aan den com- munistischen opstand hebben deelgenomen, gearresteerd. Onder hen bevinden zich ook vrouwen, waarvan er eenigen weer op viije voeten zijn gesteld. De meeste ge vangenen werden reeds door den krijgs raad, die van Aken naar Mörs werd ver plaatst, veroordeeld. De minste slraf is een jaar gevangenisstraf. Onder de ver oordeelden bevindt zich de vroegere Duitsch- nationaal en tegenwoordige communistische agitator dr. Gabrieh Hij werd tot 5 jaar dwangarbeid veroordeeld. Crisis iu de Spa&nsche industrie. 140 fabrieken gesloten. Berichten uit Madrid melden, dat de crisis in de textiel-industrie steeds ernstiger wordt. In Catalonië zijn 140 fabrieken gesloten, terwyl in 420 de verkorte werk tijd is ingevoerd. o Verbranding van 7000 a 8000 lijken. Londen, 5 April. De »Times« verneemt uit Helsingfors het aantal dooden in Kroon stad en rondom de vesting op het ijs, be draagt zeven of achtduizend. Alle lijken worden opgestapeld op het plein van het marine-hospitaal en zullen daar worden verbrand. o Een spion aangehouden. Te Boulogne aan zee is een Rus een man van 50 jaar, Koswewits geheeten, in hechtenis genomen onder beschuldiging, dat hij na den wapenstilstand aan Duitsch land kopieën van geheime plannen en do cumenten betreffende 's lands defensie, die in het ministerie van oorlog bewaard wer den heeft geleverd. De Rus zou deze documenten in handen gekregen hebben met behulp van medeplichtigen, die de politie nog niet ontdekt heeft. Op het oogenblik van zijn inhechtenis neming was de Rus controleur in een groote fabriek te Wimereux bij Boulogne aan zee, waar granaten gedemonteerd worden. o Veertien Engelsehe gloeilampenfabrieken hebben, met het oog op de Duitsche con currentie, besloten a s. Zaterdag te sluiten. -o- - Te Longwood House op St. Helena, waar Napoleon stiei f, zal op 5 Mei a.s. de 100ste gedenkdag van zijn dood even eens feestelijk worden herdacht. BINNENLAND. Amerikaausche steenkolen naar Europa. De Daily Mail verneemt uit New-York dat de consul-generaal der Ver. Staten te Rotterdam verklaarde, dat de vertegen woordigers van Amerikaansche steenkool- firma's van meening zijn, dat de verkoop van Amerikaansche kolen de laatste paar weken zoodanig toeneemt, dat in Europa een organisatie zal worden gevormd om steenkolenvoorraden op te leggen in Bre men, Hamburg en andere Duitsche havens alsmede in Nederlandsche, Belgische, Zwit- sersche en Fransche centra. Een dure Aprilgrap. Op den eersten April reden op een bepaald uur verschillende auto's naar het gemeentehuis van Heerlen ze waren tele fonisch besteld en bestemd voor een der wethouders. Deze wist echter van den prins geen kwaad en de chauffeurs keerden onverrichterzake terug naar di garage. Thans is bekend geworden, wie de auto's besteld beeft en de eigenaars der auto's stellen den grappenmaker financieel aan sprakelijk. De Aprilgrap zal een 200 gulden kosten. o Tekort aan leerkrachten. Vanaf heden kunnen de leerlingen der drie laagste klassen aan de bijzondere school te Hoenrade (Kerkrade) door gebrek aan onderwijzers de school slechts met halve dagen bezoeken. Evenzoo te Kaal heide, waar geen nieuwe leerlingen meer aangenomen kunnen worden. Door electriciteit gedood. Te Hardinxveld is de 22jarige lijn werker uit Gorinchem by herstellingen aan electr. geleidingen, door den electrischen stroom doodelijk getroffen. Zijn lijk viel uit een paal naar beneden. Klcctriciteitroorsiening ran het land. De minister van waterstaad heeft thans het wetsontwerp inzake de electriciteits- voorziening van het land ingetrokken. o Verbrand. Uit Leiden wordt gemeld In een bo venwoning op den Middelweg is de 75- jarige weduwe Schrijver-De Raaf, terwijl zij op een gastoestel viel, in brand geraakt. De buien vonden het vrouwtje geheel ver brand. De ontstane brand werd spoedig gebluscht. o Suikerbieten. Zooals te verwachten was, worden in de Tieler- en Bommelerwaard veel minder contracten door ds suikerfabrikanten afge sloten dan vorige jaren. De lage prijs der bieten in verhouding tot de hooge arbeidsloonen, maakt het den landbouwers onmogelijk dit jaar suikerbieten te verbouwen. o Rivierdiefstal. Voor het kantongerecht te Gorinchem stonden terecht drie rivierschippers uit Woudrichem en Hardinxveld, die groote partijen steenkolen van schippers beneden de waarde hadden gekocht, De ambtenaar van het O. M. eischte voor elk der drie beklaagden één maand hechtenis. o Orerstrooniing. Onze regeering ontving een telegram van den president van Cheribon, meldende voort- durenden hoogen waterstand van de Tjima- loek. Bij Rambattankoeloon en Indrama- joe is de schaardijk op een plaats door gebroken. Herstel is op het oogenblik uit gesloten. Getracht wordt, de doorbraken aan den slaperdijk zoo spoedig mogelijk te dichten. De schade is nog niet te schatten, Weg geslagen zijn 10, zeer ernstig beschadigd 100 en onder water geloopen 450 huizen benevens 800 bouws beplante rijstvelden. De heerendienstweg is overeen halven paal ondergeloopen en aan den b tvenloop grooten- deels weggeslagen. Maatregelen zijn ge nomen tot verstrekking van gratis voedsel aan hen, die daaraan gebrek hebben en tot werkverschaffing aan anderen. o Een geweldige kei. Op het buitengoed »Het Kruisselt* bij Oldenzaal, is een tweede, buitengewoon groote kei opgedolven. Dit zwerfblok heeft een zeer regelmatigen vorm en is aan de eene zijde plat. Zooals het thans op den grond is geplaatst, bedraagt zijn verticale omtrek 5.48 M. en merkwaardig genoeg zijn horizontale ook 5.48 M. Een tweede steen, ook aldaar opgedolven, heeft onge veer de groote van de bekende Amersfoort- sche kei. De groote vOldenzaalsche Steen*, te Oldenzaal ter zijde van bet gemeentehuis geplaatst, heeft een omtrek bij 5 M. bij nage ioeg 7 M. in beide, bovengenoemde richtingen. De reuzenkei is echter veel grilliger van vorm dan die op >Het Kruis selt*. (Hbld.) o Ztyu vader bestelen. Te Ylissingen is een 16 jarige jongen uit Haarlem aangehouden, die zijn vader bestolen had voor 19000 Mark, dit geld in Nederlandsche munt had omgezet en er op uit was getrokken. Hy is naar Haarlem teruggebracht. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 10 1 uur. Heusden. Mej. Jacqe. Verhoeven is legen 1 Mei benoemd tot onderwijzeres aan de school der Eerw. Zusters te Made. Naar wij vernemen is de Tooneel- Vereeniging verbonden aan de vHeusderische Harmonie* voornemens deze maand een Tooneel-Uitvoering te geven in Hótel »Concordia» De herdenking van het 25jarig be staan van de vereeniging van Hoofdlieden der Brandweer te Heusden werd onlangs feestelijk herdacht. Een der vroegere hoofdlieden, de Heer K. A. van Rijswijk, die sints met der woon naar den Haag vertrok, heeft daaraan een blijvende herinnering geschonken, bestaande in eene keur ige penteekening. Hierop ziet men een gedeelte van Heusden, met den brand in de Breestraat. De ouderwetsche brandspuiten, met haar slangenwerk, wor den door knaapjes bediend, als een beeld zooals het was, maar het niet zijn moest terwijl een motorspuit als toekomstbeeld daarbij is aangebracht. Het geheel is met smaak uitgevoerd en een woord van lof aan ontwerper en uitvoerder is alleszins verdiend. Almkerk. Naar wij vernemen, is onze vroegere dorpsgenoot, M. J. Geudeke, thans onderwijzer aan de School van Zwak zinnige kinderen te Vlaardingen, dezer dagen te Amsterdam geslaagd voor het Diploma A. Sloijd. Capelle. In de j.l. Dinsdagavond ge houden vergadering van ouders en voogden van schoolgaande kinderen op de O. L. School in de Kom alhier, zijn tot leden der Oudercommissie van die school gekozen de heeren C. Vos, J. Molegraaf, H. Mes, Jac. Vos en A. Rijken, die hunne benoe ming aannamen. De heeren J. Verheyden, J. de Groot en J. Rijken hebben voor hunne benoeming tot lid van de Commissie van Plaatselijk Schooltoezicht bedankt. Als bewijs dat het havenverkeer in deze gemeente vooruitgaat moge het vol gende dienen. Gedurende het jaar 1920 bedroeg het aantal schepen 220, waarvan 149 binnenkomende en 71 uitgaande. De gezamenlijke tonneninhoud bedroeg 10646, waarvan 7020 voor opvarende en 3626 voor afvarende schepen, terwijl in 1919 het aantal slechts 82 bedroeg, waarvan 58 opvarende en 24 afvarende schepen, met een gezamenlijken tonneninhoud van 5819. Genderen. Door de leden der Coöp. Stoomzuivelfabriek »Op Hoop van Zegent is met groote meerderheid van stemmen besloten de fabriek aanmerkelijk uit te breiden en alzoo een hoognoodige verbou wing te doen ondergaan en ook een nieuwe directeurswoning bij te bouwen. J.l. Dinsdag trad alhier op voorde A. R. Kiesvereeniging Ds. de Graaff, Ned. Herv. predidant te Raamsdonksveer, met een opwekkingsrede voor het Millioenplan. De gehouden collecte, voor de door brand geteisterde gezinnen, heeft in Gen- deren, Eethen, Doeveren en Beesbeen totaal f3070opgebracht. Gameren. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Sprang door ds. H. Ewoldt alhier. 'a Gravenmoer. Door het hulptele graafkantoor alhier zijn in de voorgaande maand behandeld 76 telegrammen, waar van 33 verzonden en 43 ontvangen. Het aantal telefonische gesprekken be droeg 100. Op de Rijkspos'spaarbank werden inlagen gedaan tot een bedrag van f2318.ter wijl 15 terugbetalingen plaats hadden ten bedrage van f 7305.34. Herpt. Tot organiste der Ned. Heiv. Kerk alhier is benoemd Mej. S. Zonneveld te Heusden. Begunstigd door het prachtige voor jaarsweer, beginnen de fruitboomen reeds volop te bloeien. Wanneer alles een beetje meeloopt, belooft het een overvloedigen oogst. Evenals andere jaren, staat ook nu wederom de kerseboom, die zich op een hoogte van circa 10 meter op den ouden gemeentetoren bevindt, in vollen bloei en trekt vele vreemdelingen om dit eigenaar dig verschijnsel te zien. Door de visschers uit Woudrichem, die in den Nieuwen Maasmond onder deze gemeente visschen, is deze week de eerste elft gevangen. Meeuwen. In de Geref Kerk zal aanstaande Woensdag om half zevert biduur voor het gewas worden gehouden door Ds. de Bruin van Dussen. Nienwendijk. Uit het jaarverslag der Coöp. Zuivelfabriek »Altena« bleek, dat vanaf 1 Januari tot 31 December 1920, 3.549 917 KG. melk is geleverd, waarvan het gemiddelde vetgehalte 3,20 bedroeg, terwijl de gemiddelde prijs der melk 13.65 ct. per L. opbracht. Woensdagavond a, s. 8 uur (Z. T.) zal de Christ. Zangvereeniging ^Oefening kweekt kunst* alhier, een uitvoering geven in bet Instituutlokaal. Oudendijk. Maandag hield de Land- bouwvereen. »Samenwerking« (afd. N.-Br. Mij. v. Landb.) in het schoolgebouw een algemeene vergadering. De vergadering, die slechts mötig bezocht was, werd wegens afwezigheid van den Eere-Voorzitter, Voorz. en Vice-Voorzitter geopend door den Se cretaris. Na voorlezing der notulen, kwam in bespreking gezamenlijke verkoop eieren, wat echter geen genoegzame deelname vond. Besloten werd een aanvraag te verzenden voor het plaatsen van een tele foonpost. Tot lid werd met algemeene stemmen toegelaten H. Ambrosius. De contributie voor 1921 werd vastgesteld op f 1 50 per lid. Nog werd besloten door tusschenkomst van de vereenigirig dezen Zomer door één veearts de varkens te laten inenten tegen vlekziekte. De Secretaris deelde nog mede dat bij de inschrijving voor maisaankoop slechts 1000 K.G. was besteld. Na de gebruikelijke rondvraag werd daarna de vergadering gesloten. Raamsdonksveer. Door de R. K. Tooneelvereeniging Kunst na Arbeid wordt Zondag 10 en 17 April opgevoerd De Pauselijke Zouaaf, benevens het blijspel. De dertiende Klokslag of De dief gestraft. Veen. De fanfare alhier is voornemens met Hemelvaartsdag aan het concours te Culemborg deel te nemen. De uit te voe ren nummers zijn nu zoover gevorderd, dat eenige repetitiën in de openlucht noo- dig zijn. Aan een geschikte plaats daar voor echter ontbrak het. Maar de heer M. Smits gaf permissie de tent op te slaan, in zijn boomgaard, zoodat van nu af, weêr een gelegenheid dienende de repetitiën buiten gehouden kunnen worden. Een woord van lof aan voornoemden heer is hier zeker op zijn plaats voor deze welwillendheid die door de leden der mu ziek zeer op prijs wordt gesteld. Dezer dagen waren alhier weer eenige kooplieden om sneeuwklokjes z.g. morgensterren. Sinds den oorlog uitbrak was er totaal geen vraag naar. Maar nu zijn weer verschilllende partijtjes opgekocht, o.a. bij den heer C. d. D. waar voor ruim vier roeden veertig gulden werd besteed. Voor sommigen weer een aardig buiten kansje. bij &poth.en drogisten

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2