Und van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden, No. 4079. Woensdag 20 April1921 feuilleton. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent, i Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT De aangekondigde algemeene staking op Vrijdag 1.1. in Engeland is niet door gegaan, daar de spoorwegmannen zich hebben afgewend. 4' heeft deze afwending van de spoorstaking in 't heele land eene groote verlichting teweeggebracht, toch blijft de hoofdkwestie, de mijnstaking, nog bestaan. De actie van het Drievoudig Verbond, die de staking aflastte, brengt een scheiding in de arbeidersgelederen. Het behoeft echter niemand te verbazen dat de gematigde arbeidersleiders ophielden hun steun te verieenen zoodra de kwestie een gevaarlijken politieken kant begon te krijgen. Zeker is het echter, dat het land nog niet uit de nesten is. Men is er in- tusschen in geslaagd de afgebroken onder handelingen weer te beginnen en het voor uitzicht is nu zoo, dat er een regeling op komst is. De mijnwerkers stapten van hun hooge paard af, door zich bereid te verklaren naar een nieuw aanbod van de eigenaars te luisteren, en deze laatsten gingen zoo ver, dat zij zich daarna nog bereid ver klaarden, alle winsten, die de mijnen in de naaste toekomst mochten maken, af te staan af te staan dan natuurlijk ten behoeve van de zwaarst getroffen delvers. In deze nieuwe atmosfeer van verzoening welke alleen benauwend is voor de extre misten die groeiden in de verscherping van het conflict, begint dan de tweede faze van de onderhandelingen. En daarin zullen de klachten van de zwaarst getroffen werk lieden gereedelijk gehoor vinden. Vier oud-soldaten, die in de mijnen van Wales werken, hebben een beroep gedaan op den prins van Wales, dien men in Engeland als een gevoeügen jongeman kent. On langs was hem bij een reis door het land het zien van een aantal oorlogsinvaliden te machtig. Hij moet stellig getroffen zijn door dat beroep van mannen, die voor hun land ge vochten hebben en met gevaarlijk werk nu minder zouden verdienen dan de slechts betaalde werklieden in andere takken van nijverheid. Het is die door iedereen ge voelde onbillijkheid, een onbillijkheid niet door menschelijk toedoen, maar van de economische wet, welke de sympathie voor de mijnwerkers wakker hield. Dezelfde economische wet bleek voor gelukkiger di siricten immers verbetering van het tegen woordige loon mogelijk te maken. Dat 'a 6) Dit waren de laatste woorden, welke ik uit haren mond hoorde ik ontvluchtte die woning, waar ik mij nog zeer weinige uren geleden zoo gelukkig had gevoeld, en zocht troost aan de borst van haar, die ik wist dat my belangloos en onveranderlijk lief had, en daar, in de cuderlyke woning, her vond ik die rust, welke mij in staat stelde aan mijne toekomst te denken en mij voor te bereiden op den werkkring welke ik mij gekozen had eerst later vernam ik, dat Amy zeer kort na mijn vertrek uit Londen met haren neef huwde. Hier eindigde de blinde zyn verhaal, maar niet zijne geschiedenis. God gaf den zwaar beproefde een licht op zijn pad het is dag voor hem geworden. LICHT. werkte onder de werklieden het denkbeeld van samenvoeging zoowel van loonen, als van winsten zoo sterk in de hand. In Zuid Wales worden de loonen in het bijzonder gedrukt, omdat de kosten van het betimmeren en het schoren van de mijngangen er buitengewoon hoog waren. In Juni 4914 verdienden de delvers er ge middeld j^l.17 sh. in Maart 4921 (onder regeeringscontrole) 4.17 sh. en nu in April werd hun een loon aangeboden van 2.7| sh. Het voorgestelde percentage van verhooging in vergelijking met 1914 was dus 55 pet. Maar de kosten van het leven zijn met 141 pet. toegenomen, zoo dat, de delvers daar recht hadden om te klagen, dat men hun levensstandaard van voor den oorlog aanmerkelijk verlaagde. Zulke onbillijkheden zal men kalm onder de oogen zien, nu het conflict zijn poli tieken bijsmaak begint te verliezen. De Kabinetsraad te Berlijn heeft Woens dag j.l. besloten stappen te doen om de uitvoering van de sancties opgeheven te krijgen. Vooral in het Rijnland ziet men de gevolgen van de sancties veel ernstiger dan in het Roergebied. We zullen dus bij de pogingen, om de sancties opgeheven te krijgen natuurlijk ook zuivere voorstellen van Duitschen kant de schadevergoeding betreffende tegemoet kunnen zien. De voornaamste prikkel tot het opgeven van de politiek van lijdelijk verzet, aan Duitschen kant, is dan de »katastrofale« uitwerking van de bestaande sancties en de vrees voor nieuwe. Ondanks de voorge wende onverschilligheid, die men in Duitsch- land te dien aanzien ten toon gespreid heeft, is er, naar men zegt, in verant woordelijke kringen niemand die daar gering over denkt. Men acht het echter nutteloos of blijkbaar zelfs schadelijk daarop zelf nadruk te gaan leggen, zoo lang er nog eenige kans bestaat, de sancties door goed ingekleede tegenvoorstellen opgeheven te krijgen. De nieuwe voorstellen zullen ook thans ernstig gemeend zijn en zich dus houden binnen de perken van het Duitsche betaalvermogen, zoo verzekert men. Dit is echter een rekbaar begrip en als men hard rekt, kan men het, zoo niet in de breedte (de jaarlijksche aflossing) dan toch in de lengte (het aantal termij nen) vinden. Naast de arbeiderspartijen, die buiten de regeering staan, beweegt vooral het centrum hemel en aarde, om de nieuwe voorstellen zoo ver strekkend mogelijk te maken, wat die party, welke Eenige jaren waren voorbijgegaan sedert mijne kennismaking met den blinde, die zijn zwervend leven voortzette waardoor ik hem geheel uit het oog verloor. Nogmaals echter zou ik den man, voor wien ik even veel achting als deelneming gevoelde, ont moeten en wel onder omstandigheden, welke mij even verrassend als aangenaam waren. Het drukkende Londen voor eenige weken ontvliedende reisde ik, zonder bepaald plan, door verschillende steden van ons dierbaar eiland zoo kwam ik te E. alwaar ik, eeni- gen tijd wilde vertoeven ook had ik aldaar nog een paar oude kennissen, zoodat ik mij niet zoo geheel verlaten gevoelde als som tijds op reis het geval kon zijn. Ik vestigde mij dus zoo gemakkelijk mogelijk in een goed hótel en de vriendelijke waard deed mij een relaas, wat er al merkwaardigs in de stad te zien en te hooien was. Voor lezingen en meetings over verschillende onderwerpen in overvloed doch daar mijne belangstelling in dergelijke zaken niet bij zonder groot was, luisterde ik op zijn best naar den spraakzamen waard, totdat ik hem den naam Scheldon hoorde noemen, die voorlezingen hield over de drie wetten, waaraan de hemellichamen in hunnen loop moeten gehoorzamen. «Dat is de blinde George U riep ik uit. «Wie is de blinde George vroeg de verwonderde waard, ik noemde Mr. Scheldon, «maar die is niet blind.Ik glimlachte, verraeenende dat de waard in dezelfde vergissing als ik was verval len en de blindheid van den begaafden man niet had bemerkt en ik maakte daaruit de ge volgtrekking dat de bevolking van het stadje van zijnen toestand onkundig was gebleven. Den volgenden morgen begaf ik mij naar mijne vrienden en bracht al spbedig het gesprek op den blinden astronoom, «maar ook in den boezem van de regeering op permachtig is, dan blijkbaar doet om de regeering te versterken tegen het verzet, dat van de rechterzijde niet uit kan blijven. De Grieksche Kamer heeft de regeering gemachtigd tot het invoeren van de cen suur en deze omstandigheid dient men in 't oog te houden bij het lezen van de Grieksche berichten over de militaire ope raties in Klein-Azië. De Grieken zeggen, dat zij de Turken bij hun aanval op Kalahissar met groote verliezen hebben afgeslagen, maar er is ook een bericht doorgeglipt, volgens hetwelk de ontruiming van de stad mogelijk zou kunnen worden «voor een nieuw operatieplanDaaruit kan men afleiden, dat de Grieken het ook te Afioen Karahissar benauwd krijgen en de geheele militaire situatie er voor hen nu niet zoo rooskleurig bijstaat, als zij met het zenden van hun overwinningsberichten de wereld wys trachten te maken. BUITENLAND. Engeland. In 't Britsche Lagerhuis kondigde Lloyd George een nieuwe conferentie der gealli eerden aan tegen 1 Mei over de Duitsche schadeloosstellingen. Lloyd George heeft in 't Lagerhuis het arbeidsconflict besproken. De Britsche regeering heeft de werving voor de «verdedigingstroepen* stop gezet, —o Geen staking. Londen, 46 April. De spoorwegmannen en transportarbeiders hebben hedenmorgen de mededeeling gepubliceerd, dat tengevolge van de verwarring op de conferentie van het Drievoudig Verbond van gistermorgen geen redelijke hoop meer overblijft voor een vereenigde actie. Tot Donderdagavond was er alle hoop op een geweldige ontplooiing van de soli dariteit der arbeidersklasse. Omstandig heden, die zich sindsdien voordeden, namen den vasten grond weg, waarop de oproep tot de stakingsactie was gebaseerd. o Een kestbaar beeldje. In Juli van 't vorig jaar uit een zending antiquiteiten, uit Hongarije afkomstig, een beeldje gestolen van den Italiaanschen beeld houwer Benvenulo Cellini, welk beeldje een waarde had van f 50.000, 't kwam in handen van een Rotterdamschen koopman, hoe komt gy er aan,* vroeg mijn vriend, «de man is volstrekt niet blind en op mijn beweren dat het uiterlijk niet zich- baar was, hernam mijn vriend lachende dat ik wel gelijk had als hij blind is, dan moet het wel zeer onmerkbaar zijn, zoowel voor de omgeving als voor hem zelf, want gisteren nog heeft hij de schilderij, welke gij daar ziet hangen, bewonderd 1 Dat was een afdoend bewijs en ik geraakte geheel in het onzekere. Gelukkig kwam mijn vriend mij te hulp door mij een toegangkaart voor dien avond aan te bieden, dan kon ik mij overtuigen of de blinde en ziende Mr. Scheldon de- zefde personen waren. Met gespannen ver wachting zag ik den avond tegemoet, en toen wy de ruime zaal waar de lezing zou gehouden worden, binnentraden, zag ik, dat mijn vriend mij een wezenlijken dienst had bewezen door mij toegang te verschaf fen. De zaal was reeds geheel gevuld en met moeite bereikten wij onze plaats, terwijl een aantal andere personen ongetroost en wegens gebrek aan ruimte, moest terug- keeren. Deze aandrang van het publiek bevestigde mijn vermoeden, dat mijn oude vriend zou optreden, want wie anders dan hij kon zoo wegsleepend over die onder werpen spreken, dat de geheele bevolking als om strijd ijverde om daarbij tegenwoor dig te zijn. Ik bleef niet lang in het onzekere. Naar den ingang gekeerd, om den gevierden held van den avond te zien binnentreden, ont- die, wetende dat het gestolen was, er f 12.50 voor betaalde en die het toen weer voor de eigenlijke waarde wilde laten verkoopen. Wegens heling is thans één maand gevang, tegen den koopman geëischt. o Storm In Amerika. New-York, 16 April. Een wervelstorm heeft gewoed over Zuid-Arikansas in den afgeloopen nacht en veroorzaakte op uit gestrekt gebied verwoestinghuizen en andere gebouwen werden vernield, oogsten vernietigd. Er zijn op zijn minst vijftig menschen gedood en honderden gewond. o De mijnwerkersstaking in Engeland. De mijnwerkersgedelegeerden komen Vrijdag a.s. bijeen. De staking dunrt reort. De conferentie van mijnwerkers-afge vaardigden is vastgesteld op Vrydag a.s. De leden van de hoofdbesturen keeren terug naar hunne respectieve districten. Intusschen zal het werk in de mijnen niet worden hervat. Alvorens uiteen te gaan, besloot het hoofdbestuur der mijnwerkers het ontslag van Hodges, als secretaris der federatie te aanvaarden. Londen, 16 April. De levenskosten waren 1 April 133 pet. hooger dan in 1914; op 1 Maart waren zij 141 pet. hooger. De vermindering is vooral te dan ken aan goedkooper voedsel. o Conferentie op het Klysée. Parijs, 16 April. Volgens de Temps* had de bijeenkomst van gister op het Elysée ten doel om maatregelen van militairen aard te bespreken, die na 1 Mei genomen zouden worden, zoodra de commissie voor het herstel proces-verbaal zou hebben op gemaakt van het feit, dat Duitschland niet aan zijn verplichtingen heeft voldaan. On der de maatregelen, die door de geheele Entente zullen worden goedgekeurd, maar door Frankrijk voornamelijk genomen, zou voorkomen de militaire bezetting van het Roergebied en de exploitatie daarvan ten voordeele van de kas der schadeloosstellin gen. De bezetting zou ten gevolge kunnen hebben dat de lichting 1919, die naar huis is gezonden, weer onder de wapens werd geroepen en misschien ook de lichting 1918 werd opgeroepen. waarde mijn oog plotseling den blinden George van vroeger dagen voor mij, maar neen niet den blinden George van vroe ger dagen Zijn bleek gelaat, dat mij vroeger met vrees vervulde, had plaats gemaakt voor een gezonde kleur; zijne oogen schit terden van levensvuur en geestzijne lange zwarte haren, welke over zijn schouder golfden, dit alles maakte hem tot een ideaal van mannelijke schoonheid. Hij gaf den arm aan eene nog jeugdige vrouw, wier schoon en zacht gelaat den trots ver ried, welke hare ziel gevoelde, bij hel aanschouwen der volle zaal, waar aller blik ken naar den man harer keuze gericht waren, waar straks de menigte aan zijne lippen zou hangen wel mocht zy zich be roemen op zulk een echtgenoot 1 De moeder kan moeielijk meerder zorgen hebben|voot' haar kind, dat hij voor zijne vrouw. Hij bewees haar zoo vele kleie oplet tendheden, er straalde zoo veel innige gene genheid uit zijne oogen, uit elk zijner bewegingen, als hij met haar sprak, haar shawl wat ophaalde, een hoekje opzocht waar geen tocht haar deren zou, dat het elk, die dit belangwekkend paar nauwkeurig gadesloeg, duidelijk moest zijn, hoe innig de band was, welke tusschen deze twee bestond en ik verlangde zeer nadere kennis te maken roet de vrouw, aan wie het ge lukt was, hem het verledene zoodanig te vergoeden, dat daar geen sporen meer van overig schenen te zijn. Weldra begon nu Mr. Scheldon zijne Sterke sneeuwval. Kassei, 46 April. De sterke sneeuwval van hedennacht heeft groote storingen ver wekt in het telefoonverkeer. or Gevaar voor een nieuwe staatsgreep in Griekenland. Zuid-Italiaansche bladen berichten, dat in Griekenland een gevaarlijke toestand voor de monarchie is ontstaan. De troepsn sloegen aan het muiten en weigerden naar Smyrna te gaan. In het heele land heerscht groote ontevredenheid over het voortzetten van den oorlog in Klein-Azië. Een meteorenregen De Engelsche astronoom W. F. Denning, die zich groote bekendheid verwierf door zijn meteoorwaarnemingen, heeft in ver band met de omstandigheid, dat de komeet Pons-Winnecke de aardbaan doorkruist, gewezen op de mogelijkheid, dat omstreeks 27 Juli ern schitterende meteorenregen zal te zien zijn. o Myninstorting. In de mijn Kermanacq te St. Herin had een instorting plaats, tengevolge waarvan 6 personen werden gedood en verscheidene gewond. —o Een goeil bezoldigd baantje. In Frankrijk bestaat de doodstraf nog en naen houdt er dus ook een beul op na «monsieur de Paris* genoemd door den volksmond. De minister van justitie heeft onlangs in de Kamer medegedeeld, dat de beul een jaarwedde van 20.000 ft', geniet. Men kan niet zeggen, dat het beroep slecht betaald wordt en laat gelukkig, heel wat vrijen tyd. o Nieuwe voorstellen van Duitschland. Volgens een telegram uit Praag aan de «Temps* heeft Duitschland aan de Tsecho- Slowakische regeering gevraagd om als be middelaar te dienen tusschen Duitschland en de Entente-mogendheden voor een nieuw Duitsch voorstel inzake de schadeloosstel lingen, maar Tsjecho-Slowakye heeft ge weigerd. Boycot van Entente-producten. In Hamburg is, op voorstel van de koop lieden aldaar een volkomen boycot voor de producten van de Engelsche, Fransche en Belgische industrie geproclameerd. o lezing. Hoe duidelijk herinnerde ik mij nu den eersten avond onzer kennismaking datzelfde wezen, doordrongen van het groot- sche en verhevene van zijn onderwerp, nog meer bezield, sedert hij Gods almacht in de werken der natuur met eigen oog had mogen aanschouwen voorwaar het ver wonderde mij niet meer, dat men in die volle zalen geen beweging hoorde, dat ieder medegesleept door den vurigen beschrijver van den sterrenhemel, geheel gehoor was. Zoo ging het ook mij, ik vergat de geheele omgeving en met den spreker dweepte ik of boog ik mij eerbiedig neder voor Hem, die alle deze groote dingen had gewrocht. Zelfs de meest ongeloovige in de zaal moest bukken voor de kracht der waarheid, welke uit zijne woorden sprak zijn zedelijke in vloed op zijn gehoor was groot, grooter dan ik ooit te voren had vermoed. Toen de spreker tot leedwezen van zijne toehoorders had geëindigd, haastte ik mij naar de plaats waar zijne vrouw zat, ver zekerd dat hij derwaarts het eerst zijne schreden zou richten en ik bedroog mij niet. Nauwelijks stond ik in de nabijheid of ik zag hem naderen om zijne echtgenoot behulpzaam te wezen, met al de galanterie van een jongen minnaar. Toen zij gereed stonden om te vertrekken, zeide ik «Mr. Scheldon Ic Verwonderd zag het paar mij aan, maar na een oogenblik hernam hij «Die stem ken ik zijt gij niet Sir Herbert Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voor tist Land van Hsusden en uttena, de Langstraat gn de gommeierwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1