SENORIO de 10 cents sigaar, ëiji nr. mmoBri een bijvoegsel. Rook ons SUCCESMERK, fel. Sat. 412. L| IJJ J5 A j Hinthamerstraat 24, 's-BOSCH. ■J! Magazijn St. Jozef. L. DERKS, Und van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden, No4080. Zaterdag 23 April1921. XAQAZXJff fl T» n A FEUILLETON. 1MII I.M ANN's Heeren- en Kinderkleeding. samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. DRAAGT Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDS CH OVERZICHT Lloyd George heeft Maandag in het Lagerhuis op aan hem gestelde vragen aangaande het nakomen zijner verplichtin gen door Duitschland, geantwoord »De Duitsche regeering welke in gebreke blijft ten aanzien van de vergoedingen en de berechting van personen, beschuldigd van misdrijven tijdens den oorlog, toont totdusver geen neiging om praktische voorstellen te doen ter uitvoering van het tractaat van Versailles in dit opzicht, en onder deze omstandigheden is het gebiedend noodzakelijk dat de geallieerden confereeren om de bepalingen van het tractaat door te zetten.® De Opperste Raad zal tegen 1 Mei bijeenkomen om over zijn verdere gedrags lijn besluiten te nemen. Voordien zal echter nog een samenkomst tusschen de Engelsche en Frarische eerstp ministers plaats hebben. Een bericht uit Dover meldt, dat Lloyd George en Briand elkaar vermoedelijk aanstaanden Zaterdag te Lympne, bij Folkestone, op het bekende buitenverblijf van Sir Philip Sassoon zuilen ontmoeten. Lympne heeft de leiders van de Engelsche en Fransche politiek ook onder Millerand een paar keer samen gezien, om verschillen te vereffenen, die eerst uit den weg moesten geruimd worden voor zij in den Oppersten Raad verschenen. De vergadering van den Oppersten Raad, die nu komt, is er echter een van bui- 6) Toen ik dit beaamd had, hoorde ik aan den uitroep der jonge vrouw, dat ik geen vreemdeling meer voor haar was en dat ik meermalen het onderwerp van hun ge sprek moest geweest zijn. Beiden waren evenzeer verheugd mij te zien en reeds den volgenden morgen was mjjn bagage en was ik door de zorg der lieve gastvrouw in een kamer gelogeerd, waar alles vereenigd was, wat zich tot gemak en genoegen van den bewoner denken laat. Doch hoe aangenaam alles was ingericht en hoezeer ik mij tehuis gevoelde in het ruime vertrek, met zyn schoon uitzicht op eenen heerlijken tuin, ik haakte naar den familiekringzij oefende een weldadigen invloed uit op ieder'die daarin verkeerde en ik zag ook daar weder bewaarheid, hoe veel invloed de band der familie uitoefent op de ondergeschiktenieder deed even blijmoedig zijn plicht en de voorkomenheid en wijze waarop de diensten een bezoeker ontvingen, beloofden een beschaafden en gullen gastheer. Behalve Mr. Scheldon en zijn vrouw ont moette ik een derden huisgenoot den vader van Mevr. Scheldon, een eerwaardig, vroo- lyk oud man, die blykbaar geen vreemde» tengewone beteekenis, omdat naar de algc- meene verwachting Amerika er weer voor het eerst actief en niet meer voor spek en boonen aan deel zal nemen. Bij de te verzenden uitnoodigingen kunnen de geallieerden Washington ditmaal niet over slaan. En dit zal öf de uitnoodiging aan nemen óf den Raad laten weten wat het wil, zich in elk geval zoozeer laten gelden dat het van nog meer belang wordt of de Europeesche mogendheden en Japan zich met Amerika verstaan dan dat alleen Engeland en Frankrijk het eens worden. De procedure kan niet in een vloek en zucht haar beslag krygen en daarom is er alle kans, dat de eerste Mei nog niet de termijn zal zijn, waarop de deurwaarders van de entente aan Duitschland een exploit zullen beteekenen over een niet géhono- reerden wissel van 600 millioen (nog aan te zuiveren op een vordering van 4 millioen) en het verder zullen mededeelen wat het in het geheel schuldig is. Voor dien tijd moeten Ook de nieuwe Duitsche tegenvoorstellen bekend worden. Het Parijsche Journal verzekert, dat Stinnis er reeds voor uit Weenen ontboden is, om er zijn oordeel over uit te spreken. Lloyd George deed alleen maar, of hij van zulke voorstellen nog niets afwist. Amerika heeft eindelijk aangekondigd dat dat het de beslissing over het eiland Jap, w arover de opperste raad buiten dat land om aan Japan een mandaat heeft verleend, in zijn geest beslist wil zien. De kwestie is er in den grond een tusschen Amerika en Japan, die beiden buitengewone betee kenis hechten aan de kabels die er aan ling in de wetenschappen was, welke zijn schoonzoon met zooveel vrucht beoefende, en als wij 's avonds bij elkander zaten, was het gesprek zoo afwisselend vroolijk of hoog ernstig, dat de uren vervlogen en de tijd om ter ruste te gaan altijd te vroeg kwam. Reeds was ik een week bij mijne vrien den gelogeerd, en nog was niet aan mijne nieuwsgierigheid voldaan, om te weten hoe alles zoo veranderd was. Men behoefde waarlijk niet tot de nieuwsgierigsten te behooren, om oorzaak van zoo grooten om keer te willen weten. Reeds den eersten dag had Scheldon mij beloofd, het vervolg zijner geschiedenis te zullen mededeelen maar hetzij hij aarzelde of dat daarvoor eene andere reden bestond, ik vernam weinig of niets. Op zekeren middag kwam ik wat vroeger dan gewoonlijk in de eetzaal en vond daar de beide gelieven want dat waren zij eigenlijk nog in een tête i tête. Ik hoestte eens, maakte eenige beweging, maar te vergeefs, ik werd niet opgemerkt. Met warme vriendschap beschouwde ik het ge lukkige paar, dat zoo geheel in en voor elkaar scheen te leven. Scheldon zat in een geraakkelijken fauteuilonbeschrijfelijk edel was zijn gelaat en houding dat hooge voorhoofd deed den denker kennen en die liefde-stralende oogen, waarmede hij naar zyn vrouw zag, de vriendelijke glimlach om zijnen mond, zie, het was moeielijk, niet naar hem toe te gaan om hem de hand te drukken. Zijne vrouw zat op een land komen, maar de Europeesche gealli eerden staan voor de moeielijke taak, om tusschen beiden bemiddelend werkzaam te zijn zonder hun verhouding met een van hen te bederven, een task, die buitengewone staatsmanswijsheid vereischt. De commissie van herstel voert intusschen politiek op eigen hand door de overbren ging van den Duitschen goudvoorraad naar het bezette gebied te eischen, een eisch over welks doorzetting de beslissing even eens aan den Oppersten Raad zal staan. Duitschland weigert natuurlijk dat goud zelfs als »waarborg« te Koblentz of te Keulen te deponeeren, want als het ten slotte tot nieuwe sancties in den een of anderen vorm komt, zou het voorgoed naar dat goud kunnen fluiten en voor een in storting van zijn wisselkoers staan. Iets wat de geallieerden toch ook in hun eigen belang moeielijk kunnen wenschen. Duitschland zit echter niet stil. Het zal nu zoo spoedig mogelyk tegenvoorstellen doen en om de zaak te bespoedigen wordt uit Berlijn gemeld, dat de vergadering van de comm. voor buitenlandsche aangelegen heden vermoedelijk niet zal gehouden wor den maar dat de nieuwe Duitsche voorstel len dadelijk aan de voltallige vergadering van den Rijksdag zullen worden voorgelegd. Dat bespoedigt de procedure, maar opent, daar de regeering zoodoende haar leven aan die voorstellen verbindt, de kans op een ministerieele crisis. Toen de onder handelaars van de regeering naar Londen gingen, bleef de Rijksdag van den inhoud GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Oud-Hollandsch tinwerk Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. GERO ZILVER - ALPACCA Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Vraag prijscourant voor Gero zilver. voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. laag stoeltje aan zijne voeten en zag hem lachend aan, terwijl zijn hand achteloos op haar hoofd lag en met haar krullen speelde. De verzoeking was zwaar, om de echtge- nooten, zooals zij daar zaten, niet te storen en als ooggetuige mede het geluk te ge nieten, dat hun deel was, en dat zij zoo zeer waardig waren. Mijne bescheidenheid echter behield de bovenhand en ik trad de kamer verder in. Het was een ondeu gend vermaak, maar waarom zou ik niet zeggen zooals het was, ik had er genoegen in, de verlegenheid van de jonge vrouw te zien, toen zij aldus verrast werdhaastig en blozend stond zij op en naarmate zy verlegen was, lachte mijn vriend hartelijk hij heette mij welkom, en ik maakte van die gelegenheid gebruik, om hem zijne be lofte te herinneren, waaraan hij nog den zelfden avond voldeed. Zyn verhaal kwam op het volgende neder Gij herinnert u dat ik, toen ik te Londen afscheid van u nam, eenige maanden met afwisselend geluk hier en daar voorlezingen hield doch de voortdurende eenzaamheid drukte mijn geest zoodanig neder, dat myne gezondheid begon te kwijnen en verande ring van lucht mij noodzakelijk werd. Ik besloot daarom naar mijne moeder terug te keeren, die mij met de haar eigene liefde ontving en verzorgde. Zonder deze was ik zeker de zware ziekte niet te boven ge komen, welke mij kort na mijne tehuis komst overviel. Toen ik beterend was, begreep ik echter maar al te goed, hoeveel van hare -voorstellen onkundig, nu is de toestand echter zoo kritiek, dat zij het noodig acht, het parlement erin te kennen en het achter zich te hebben. De sociaal-demo craten geven, hoewel zij niet in de Duitsche regeering zitten, bij een stemming voor of tegen de regeering den doorslag en men weet, dat die ervoor zijn, om in tegemoet koming zoo ver mogelijk te gaan. Zijn de nieuwe voorstellen dus werkelijk tegemoet komend, dan is er alle kans op een bekrachti ging door het parlement. Er wordt in Engeland, nu April zulk een koud weer met zich brengt, allerwege koude geleden en tegelijk vermeerderen de be richten over de werkloosheid in de nijver heid. Binnen 44 dagen, zegt men zullen alle nijverheidsondernemingen aan de Noord oostkust van Engeland stil staan. In Noord Staffordshire zijn reeds ruim 20 duizend arbeiders werkeloos, de treilers kunnen niet uitvaren voor de vïschervangst enz. Het is daarom hoog tijd dat er aan het conflict een einde komt of dat Engeland kolen van elders krijgt. De transportar beiders hebben echter, hoewel zij de sym pathiestaking hebben opgegeven, het dreige ment geuit dat zij de uit het buitenland ingevoerde kol^n als besmet zullen beschou wen en niet zullen aanraken. Intusschen is men alweer een stap nader tot den vrede gekomen, daar de mijneige naars besloten hebben, den nationalen loon- raad, een van de twee voornaamste eischen van de mijnwerkers, in te willigen. De bedoeling moet zijn, dat deze loonraad een minimumloon vaststelt dat voor alle dis tricten geldt, waarbij dan een bijslag komt die in elk district verschillend zal zijn. Hoe de nationale loonregeling mogelijk gemaakt zal worden, zonder dat er ook een nationale pot ingesteld wordt, staat er niet bij, maar de bedoeling is zeker, dat het subsidie van de regeering daarbij dienst moet doen. Een regeeringspot dus, in plaats van een pot uit de samenvoeging van winsten en lonnen. Biedt het voorstel van de eigenaars betreffende de instelling van een nationalen raad den kolendelvers datgene wat ook zij eronder verstaan, dan blijft als eenig geschilpunt de kwestie van den nationalen pot over. Deelt het ver schil, zou een goede raad zijn aan het mijriwerkerscongres, nu de eigenaars toe gegeven hebben aan een eisch, dien ock de regeering uitvoerbaar achtte. De toestand in Oostenrijk is nog zeer ongunstig. Op een internationaal congres Gorinchem. van Christelijke mijnwerkers te Salzburg gehouden schetst de Heer Buggenhout, dat België aldaar vertegenwoordigde, den toe stand aldus De menschen zien er ellendig uit. De kinderen zijn uitgemergeld. Alle »fut« is uit de menschen. Het leven is er ver schrikkelijk duur. Melk is er niet te vin den. Ik heb er driemaal overnacht, daar voor betaalde ik 236 kronen. Twee eieren kosten 700 kronen. Het ontbijt kostte mij 74 kronen. Voorts deelde de heer van Buggenhout op een vraag naar de loonen -mee, dat een geschoold arbeider, een goed vakman 8000 kronen in de maand verdient, d.i. 200 franken in Belgisch geld. »Een redacteur van een dagblad, ging v. B. voort, verdient 3000 kronen d.i. 75 fr. per maand. Reken eens uiteen paar schoenen kost reeds 3.600 kronen. Vleesch wordt er door het werkvolk niet gegeten. Men lijdt er honger. Daar heb ik gevoeld dat men ongelijk heeft er tegen op te komen wanneer men de hulp der Ententelanden ten voordeele van de Oostenrijksche kinderen inroept. BUITENLAND. opofferingen de goede vrouw zich had moeten getroosten, om my het noodige te verschaffen en hoewel zij door mijne blindheid veel kon verbergen, gelukte haar dit slecht ten deele. Zoodra ik dus zoover hersteld was, dat ik zonder gevaar op reis kon, hervatte ik mijn eenzamen zwerftocht door het leven. Ik ging weder naar Londen voorzien van onderscheidene dringende aan bevelingen, waaronder aan eenige kost- schoolhouderessen, waar ik lessen verkreeg en veel liefderijkheid ondervond en meestal goed betaald werd, somwijlen meer dan de overeenkomst waslater vernam ik, dat ieder der scholieren het zijne had bij gedragen, om mij in mijnen toestand be hulpzaam te zijn. Het was een kalm en gelukkig jaar voor mij, als het ware de inleiding tot het kalme en gelukkige leven dat ik nu geniet, hoewel er nog velerlei stormen moesten voorafgaan, eer ik daartoe geraakte. Mijne bezigheid werd mij dubbel aange naam, omdat zij mij voordurend in aanra king bracht met hartelijke en toegenegene personen, iets, waaraan een ongelukkige dubbel behoefte heeft en meestal in het vrouwelijk hart vindtde trouweloosheid van een harer had-mij niet ongevoelig ge maakt voor de goedheid van anderen. Onder de institutrices, in wier inrichting ik les gaf, behoorde eene Miss Stapleton, die een school had, waar jonge meisjes hare laatste schooljaren doorbrachten en hare opvoeding voltooiden. Het was eene der helderste Loonsverlaging bjj den scheepsbouw. De werkgevers en de vakvereenigingen in den scheepsbouw hebben een overeen stemming bereikt, waarbij de loonen van 4 Mei af met drie shilling per week zullen worden verminderd en na 34 Mei nog eens met drie shilling. en bekwaamste vrouwen die ik immer ont moette, misschien een weinig excentriek, maar goedhartig tot in het overdrevene. Zij had van mij gehoord en toen zij mijne ongelukkige omstandigheden vernam, liet zij mij bij zich komen en kwam met mij overeen, dat ik op haar school een cursus over natuurkundige wetenschappen zou geven. »Het waren allen meisjes van rijke ouders,® zeide zy, »die gaarne iets zouden over heb ben voor de meerdere vorming hunner kin deren.® Niet dat Miss Stapleton zelf zoo wetenschappelijk was, of die studiën voor de aan hare zorg toevertrouwde zoo noodig achtte, maar ik was hulpbehoevend, en dat was de brave vrouw voldoende. Ik begon mijne lessen en werd nergens met meer onderscheiding en voorkomend heid behandeld. Miss Stapleton liet mij, zeker omdat ik blind was, meer met de meisjes in aanraking komen, dan zij anders wel zou gedaan hebben, en van lieverlede werd het eene gewoonte, dat de meisjes, na afloop der les om mij heen kwamen zitten, om mij duizenderlei vragen te doen en spoedig leerde ik de een van de ander aan de stem onderscheiden. Onder de scho lieren was er eene die zelden sprak, maar dan zoo liefelijk, zoo bedeesd en teeder, medelijdend tevens dat zij mijn favorite werd. Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD vior helLaiil vai Benden en Altena, de Langstraat ai de Bimmelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1