I w Bi] dit nr. Mort een bijvoegsel. UND VAN ALTENA Uitgever: L. J. VEEKMAN, Heusden. No. 4083 Woensdag 4 Mei. 1921. FEUILLETON, f II llfl 1 r- Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent Advertentiën *an 6 reg®ls 90 cent= Elke r?gel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT" De stroom van de politiek der gealli eerden gaat hoe langer hoe meer in de richting die Frankrijk aangeeft. Van Washington is geen bemiddeling meer te verwachten, indien het bericht juist is, dat behalve Frankrijk, ook Enge land en België daar voorgoed hebben laten weten, dat het Duitsche aanbod in zijn tegenwoordigen vorm onaannemelijk is. Te Berlijn schijnt de regeering, nu zij geen anderen uitweg meer ziet, ten slotte ook niet ver meer af van het alternatief om óf de besluiten van Parijs aan te nemen, óf het veld te ruimen voor een ander ministerie. De vraag wordt ten slotte of de bezetting van het Roergebied te voorkomen zal zijn, ook als deze Duit sche regeering of eene andere zich, door den nood gedwongen, bij de besluiten van Parijs neerlegt. Men weet dat Briand gezegd heeft dat Frankrijk het Roergebied moest bezetten als onderpand voor zijn veiligheid, maar het is nog niet gebleken, of de andere geallieerden zoo ver zullen gaan. Voor dezen moest die bezetting de straf voor Duitschland zijn, als het niet toegaf in de kwestie van de schadevergoeding. Briand wil de bezetting echter blijkbaar ook als nieuwe sanctie voor het nalatig blijven van Beieren inzake de ontwapening van zijn burgerwacht. In gelijken geest dacht hij half' Maart over de afschaffing van de sancties, die na het mislukken von de conferentie te Lon den werden afgekondigd, toen hij zeide dat die sancties slechts zouden ophouden op drie voorwaarden dat de kwestie van de verantwoordelijkheid voor den oorlog als definitief opgelost beschouwd wordt, dat de ontwapening plaats heeft en dat de oorlogsmisdadigers gestraft worden. De moeilijkheid voor elke Duitsche re geering blijft, dat het Munchen niet kan dwingen. De Opperste Raad is Zaterdag te Londen bijeengekomen. Het officieele communiqué zegt De vergadering van den Oppersten Raad van heden heeft den toestand besproken, die ontstaan is tengevolge van het in ge breke b'ijven van Duitschland om het ver drag van Versailles geheel uit te voeren, te 8) nik zou haar gaarne voor haar liefderijk medelijden bedanken, maar ik bid u, Miss Stapleton, neem gij die taak voor mij op u.« «Ik zal dit voorloopig doen,* hernam zij «als gij genezen zijt, kunt gij dien dank in persoon hernieuwen «Helaas, dat zal wel nooit gebeuren,* zeide ik, «maar toch ben ik haar onuit sprekelijk dankbaar.* «Vaarwel,* zeide Miss Stapleton, terwijl zy mij een banknoot overhandige, tot veel hooger bedrag dan mijne vordering was. Ik verliet het huis gelukkig en beklemd tevens ik zou Miss Webster in geen zes weken hooren. Maar ik kon van haar droomen, voor haar bidden en dat was geen geringe troost. Den volgenden morgen bracht ik den brief aan Dr. Webster, die mij met de meeste goedheid ontving en mij terstond zijne hulp beloofde, ofschoon hy van den uitslag onzeker was. Dit stelde mij weinig teleur, want mijne verwachting was niet hoog gespannen. Ik bleef eenigen tijd met hem spreken, terwijl ik vermoedde, dat hij gedurende al dien tijd mijne oogen nauwkeurig onderzocht. Hij verzocht mij ten slotte den volgenden betreffende de ontwapening, de bestraffing der oorlogsschuldigen en schadeloosstellingen Voordat de vergadering werd verdaagd, trof zij maatregelen voor een onmiddellijk onderzoek, door deskundigen, van de mo daliteiten en waarborgen. De Petit Parisien meent te weten, dat het hoofdpunt in de discussie in den Op persten Raad de kwestie van een ultimatum aan Duitschland zal zijn. De toekomst van Duitschland ziet er nog steeds donker uit. Briand heeft in den Senaat te verstaan gegeven, dat Frankrijk, afgescheiden van de kwestie van de schadevergoeding, het Roer gebied als onderpand voor zijne persoonlijke veiligheid moet nemen. Briand kan moeilijk meer terug het parlement kijkt hem scherp op de vingers en Poincaré is gangmaker. Vermoedelijk zou hij echter graag de Roer operatie laten schieten, als Duitschland nu nog aannemelijke voorstellen doet. Daar ziet het echter niet naar uit, al bevreemdt erg het stilzwijgen der Amerikaansche regeering. De Londensche onderhandelingen over het bijleggen van het loonsgeschil met de mijnwerkers zijn opnieuw afgebroken en weer hebben de leiders zich naar hun districten begeven, om zich met de werk lieden zeiven in verbinding te stellen. Het finantieele ondersteuningsplan van de re geering is berekend op een loonsverlaging van 3 sh. in Mei en van 3j sh. in Juni en nog wat steun in Juli en Augustus, waarvoor de schatkist 10 millioen be schikbaar wil stellen. De mijnwerkers vinden dat die loonsverlaging te ver gaat, maar verwerpen het aanbod,, omdat er bij aanneming van het regeeringsaanbod niets komt van de uitvoering van hun twee principieele eischen nationale loon- raad en nationale winstpot. Alle moeite is dus vergeefs geweest en men is geen stap verder gekomen. Vandaar dat men in Engeland het plan overweegt, om door Invoering van een nieuwen zomertijd nog een uur kunstlicht uit te halen. Fiume, dat na den vrede zoo van zich deed spreken door de bezetting van den dichter vliegenier d'Annunzio, die zich ten slotte weer aan de officieele Italiaansche regeering heeft moeten onderwerpen, doet weer eens van zich spreken. De fascisten hebben een bestuur uitge roepen en trachten het verdrag van Rapallo, dat de stad autonoom maakte, ongedaan te maken. Totnog toe hadden hun wapen daden zich tot Italië zelf bepaald en tot morgen terug te keerer, waaraan ik na tuurlijk voldeed. Ik wist volstrekt niet, dat hij eenig plan tot eene operatie had, en toen ik binnen kwam was er een tweede persoon in het vertrek, met wien hij over mijn toestand raadpleegde. «Mijn goede Mr. Scheldon,* zeide de brave dokter, toen ik gezeten was, «mijne kleine wilde bloem schrijft mij in haren brief, dat gij les geeft in de sterrekunde. Zou het u groote ongelegenheid veroorzaken of liever zou het mogelijke vooruitzicht om eenmaal de sterren te zien, u kunnen doen besluiten voor eenigen tijd van uwe gelief koosde studiën afstand te doen Ik geloof dat ik bloosde en stamelde, toen ik antwoordde dat het mijn eenig middel van bestaan was en dat ik geen tehuiskomen in Londen had. «Dit laatste is een ondergeschikt punt,* zei de welwillende dokter. «Indien ik aan neem u te genezen of liever dit zal trachten want ik beloof niets moet gij in mijne onmiddelijke nabijheid zijn. Ik heb een kamer voor u in gereedheid laten bren gen voor het overige moeten wij trach- na de operatie een dubbel getal lessen voor u te bekomen. Stemt gij toe Hoe kon ik weigeren I Nogmaals plaatste ik mij in een armstoel om de operatie te ondergaan, en hoewel geen liefhebbend vader mij meer ter zyde stond, toch was het mij, alsof zijn geest tegenwoordig was, zijn beeld, zooals ik mij dat gevormd had, het optreden als een soort van aggressieve burgerwacht tegen de extremisten van links. Het geweld van deze minderheid plachten zij met geweld te beantwoorden of zelfs te voorkomen door preventieve gewelddaden. In hun verkiezingsprogram eischten zij ruim een week geleden de eer op, Italië van de bolsjewiki bevrijd te hebben. Maar verder behelsde dat stuk «Wij vieren de overwinning (die Italië in den oorlog behaald heeft), welke de overwin ning van het volk was en verheerlijken het onsterfelijke legioen van Fiume en zijn aanvoerder. Ondanks Rapallo, geven wij Dalmatië niet op«. Een verkiezingspro gram bevat meestal beloften, waarvan de partijen zich later niet zooveel meer aan trekken. Te Fiume heeft men het merk waardige geval dat een punt ervan uitge voerd wordt, vóór de verkiezingen nog ge houden zijn. Voor de Italiaansche regee ring is de nieuwe Fiumer kwestie een heet hangijzer, want de fascisten zijn een roerig element in het coalitie-blok. De Iersche kwestie komt ook maar niet tot oplossing telkens leest men over aan vallen en als gevolg daarvan represaille maatregelen. De politie schijnt er ook niet altijd correct op te treden, ten minste In het Hoogerhuis is Dinsdag een tref fend licht geworpen op het optreden van de «black and lans*, de Iersche hulppolitie. Lord Harmoor las een brief voor van zijn broer Harrison Cripps, vroeger chirurg van St. Bartholomew's Ziekenhuis, die in het Shannon View Hotel te Castle Connell Zon dag voor een week aanwezig was, toen ongeveer zestig «black and tans« dat hotel binnendrongen en een aanval deden op politie-agenten in burgerkleeren, die aan het buffet stonden en die zij voor Sinn- Feinens aanzagen. Bij het vuurgevecht werden Denis O'Donovan, de hotelhouder, en twee politie agenten gedood en in het geheele hotel, zoo verklaart Harrison Cripps, werd alles kort en klein geschoten met een machinegeweer. De «black and lans«, zoo schreef hy verder, gedroegen zich als «ontzinde roodhuiden* en brulden en vuur den in het wilde weg. Een nltmatum aan Duitschland Naar verwacht wordt, zullen de geal lieerde experts tot een accoord komen, dat het verschil van opvatting tusschen de ge allieerden wegneemt. Jn plaats dat de geallieerden onmiddellijk naar het Roerge bied oprukken, zal een kort ultimatum aan Duitschland worden gesteld. Wanneer de termijn daarvan is afgeloopen, zullen bij weigering van Duitschland, om aan de ge stelde voorwaarden te voldoen, de sancties met geweld worden doorgevoerd. Het Engelsehe voorstel. De geallieerde experts zijn bijeengeko men, om het schema in zake het herstel voorgesteld door den Engelschen minister van Oorlog Worthington Evans, te behan delen. In dit schema worden vaste an- nu teiten van 2 milliard goudmark voor gesteld benevens een taxe van 25 pCt. op den Duitschen uitvoer. De besprekingen waren van uiterst technischen aard en er werd geen beslissing bereikt. De experts zullen weder bijeenkomen, en dan rapport uitbrengen aan den Oppersten Raad. BUITENLAND. De vrede tusschen Duitschland en de V. S. Washington, 1 Mei. De Senaat heeft met 49 tegen 23 stemmen de motie-Knox, betreffende den vrede met Duitschland, aangenomen. stond mij levendiger voor den geest, dan sedert zijnen dood het geval was geweest. Ik voelde weer den druk zijner hand, ik hoorde weder het gebed dat hij uitsprak, gedurende de eerste operatie. Het was voorbij I de kunstbewerking was afgeloopen en God had zich mijner ontfermd. Ik was niet meer blind. Ik viel onwillekeu rig aan de voeten van den goedhartigen man neder. Ik kon mijnen dank niet anders te kennen geven. Mijne oogen werden weder geblinddoekt en na eenigen tijd, mocht ik van mijn nieuw zintuig gebruik maken. Wat eene nieuwe wereld opende zich voor mij, wat een zee van gewaar wordingen deed zich aan mij voor, wat verschillende en velerlei indrukken ontving ik en hoe vreemd kwam mij alles voor. Hoe verlangde ik het gelaat van mijne lieve moeder te zien en dat van haar, aan wie ik in zekeren zin dit alles was ver schuldigd. De eerste voorwerpen welke ik verlangde te zien, waren boeken en bloemen, voor mij de symbolen van weten schap en natuur. Hoe verwonderd zag ik de eersten aan, ofschoon zij voor mij ge sloten waren, want nu eerst dacht ik er aan, dat ik niet lezen kon. De eerste bloem welke ik zag, was een lelie hoe heerlijk vond ik die ik heb die in de boeken be waard. Niets kon de goedheid evenaren waarmede dokter Webster mij overlaadde maar ik gevoelde mij bezwaard langer van zijne gastvrijheid gebruik te maken, dan hoogst noodzakelijk was voor het herstel De Zomertyd in Engeland. Een verschil van 2 uur I Naar gemeld wordt, overweegt de En- gelsche regeeiing om het verschil tusschen zomer- en wintertijd, dat thans één uur bedraagt, twee uren te maken. Napeleon's eeuwfeest. De Engelsche regeering heeft aan de Fransche haar wensch te kennen gegeven om Napoleon's eew feest op 5 dezer te vieren door een saluut van 101 kanonschoten op St. Helena. De Fransche regeering heeft hare waardeering uitgesproken voor deze vriendelyke en edelmoedige hulde aan de nagedachtenis van den vroegeren tegen stander. o Ecu Eransck munitiedepot in dc lucht gevlogeu. In Saarbiücken is een Fransch munitie depot met 600 granaten in de lucht ge vlogen. Kort na deze explosie ontplofte een tweede depot met 300 granaten. De bevolking in paniek. o— Invoering hij de geheele regeerings- handelsiuariue. Washington, 30 April. De loonsver laging van 15 pCt. zal op last van den mijner oogen. «Gij hebt nooit naar mijne Lelie gevraagd,* zeide de dokter op den dag van mijn vertrek. Een donkere bios kleurde mijn gelaat en ik ontweek een antwoord, door te vragen of zij werkelijk zoo heette. »Neen,« zeide de vader, «maar ik noem haar altijd zoo, zij is zeer blank en teer en tenger ook, voegde hij er bij. Miss Stapleton heeft mij medegedeeld dat gij haar altijd nog voor een kind hebt gehou den. Als gij mij volgt, dan kunt gij haar portret zien.* Dr. Webster geleidde mij in een klein vertrek, dat, volgens zijne verklaring, de kamer zijner vrouw was geweest, die sedert jaren overleden was en wier portret daar hing, te voeten uit, benevens het portret zijner dochter geschilderd als een water nimf en gekroond met leliess Met welk een zoet genot aanschouwde ik dat zacht, dat liefelijk gelaat. Ik geloofde, dat ik niet van haar kon spreken zonder mijn geheim te verraden. Vóór ik het huis van Dr. Webster ver liet, zeide hij mij op de meest kiesche wijze, dat mijne financiën misschien door mijn lang verzuim eenigszins ten achteren zouden geraakt zijn, dat hij meer dan genoeg en maar één kind had, dat ik nu een vriend in de wereld bezat, tot wien ik mij in alle ongelegenheden kon wenden, die mij met raad en daad zou bijstaan en toen ik weg ging drukte hij mij een voor mij toen president van den Shippiug Board Benson bij de geheele regeeringshandelsmarine worden ingevoerd. De loonsverlaging gaat 1 Mei in. De zwarte troepen. Naar men aan de München-Augsburger Abendzeitung meldt, trekken er sedert twee dagen voortdurend troepentransporten door de Palts, die bestaan uit Marrokkanen, Senelageezen, Madegassers en andere zwarte troepen, en die naar de Fransche officieren zeggen, bestemd te zijn om spoedig binnen te rukken in het deel van Beieren dat rechts van den Rijn is gelegen, bij Aschaf- fenhurg. Staking te Berlyn. Bij een stemming hebben ongeveer 80 pCt. van de bedienden in den kleinhandel te Berlijn zich uitgesproken voor een sta king, die, volgens het «Acht Uhr Abend- blatt* waarschijnlijk Dinsdag is begonnen in alle zaken van den kleinhandel. Prijsverlaging ijzer. De ijzergroothandelaars in Silezië en Po sen hebben vanaf 1 Mei den prijs voor gewalst ijzer met 40 Mark en dien van blik met 100 Mark per dubbelen centenaar verminderd. Russische belastingen. In Rusland is besloten tot het heffen van belasting in natura. De boer zal 25 pCt. van zijn oogst moeten afstaan. Dat dit niet de eenige belasting is, is begrijpelijk. Tot nogtoe werd de geheele oogst ge- requireerd. Met dit stelsel is gebroken. om den bureaucratischen rompslomp, die het meebracht. En vermoedelijk ook, om dat de oogst, die tegen waardelooze roe bels moest worden afgestaan, zelden heel groot was. 't Doctcrsbaantje niet meer loouend Het aantal studenten in de geneeskunde is te Paiijs gedurende den oorlog gering geweest, zooals te begrijpen valt. Tegen over een gemiddeld cijfer van 3000 over de jaren 1909 tot 1914, daalde dit cijfer in 1914'15 tot 636. Een bewijs voor de ernstige finantieele crisis, die er ook in Frankrijk heerscht, is het evenwel dat dit cijfer zich na den oorlog eerst hersteld heeft, zoodat er in 1919—1920 weer 3500 studenten in de geneeskunde waren. In het jaar 19201921 evenwel maar 15221 aanzienlijke som in de hand. Myn hart was te vol om te spreken, maar ik yerliet dat huis met een gevoel van dankljaarl&id en geluk dat ik nooit zal vergeten.' De heldere zon, wier stralen ik van lieverlede had leeren verdragen, bescheen geen ge lukkiger sterveling. Mijne liefde voor de lelie, hoewel zij mij hopeloos voorkwam, was mij op dat oogenblik een heldere ster op mijn pad en mocht ik de schoone bloem al nooit bezitten, ik mocht die ten minste bewonderen en van tijd tot tyd de geuren van haar bijzijn inademen. Mijn eerste verlangen was nu, gelijk het altijd in vreugd en leed geweest was, om mijne moeder deelgenoote te maken mijner vreugde, en mijn overvloeiend hart aan haren boezem te ontlasten. Ik kan u hare blijdschap niet beschrijven, toen zij haar «blinden jongenzooals zij mij altijd noemde aldus wederzag zij snikte en lachte en dankte en drukte mij tegen haar aan om mij weêr los te laten, mij aan te zien en op nieuw schreiende van vreugde te om helzen. Toen kwam de gedachte bij haar op, hoe onuitsprekelijk gelukkig vader zou geweest zijn, indien hij dit had mogen be leven en hoe al de lieve dooden zouden gejuicht hebben, als zij deze wonderdadige genezing hadden beleefd Hoe gelukkig, hoe overgelukkig was de dierbare vrouw bij het herstel van haar «blinden jongen Wordt vervolgd.) 0 voor 1st Land van Heusden n Altena, de Langstraat en tie Boiielt'rvnrl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1