pa. ALPH- HUPSCH j Uitgebreide collectie FRANSCH KRISTAL BOSCH I ln" cie n-ieu-wste tnodellen. 1 Levering onder garantie van breuk en bij levering. :- Vughter straat 19. CPROETENI TELEFOON 715. In de andere 'faculteiten is de daling niet minder belangrijk, de cursus 1918—1919 werd bijgewoond door 7350, die van 1919 1920 door 13071, die van 1920—1921 slechts door 7634 studenten. Laatste nieuws. Briand heeft Barthon gelast de lichting 1919 op te roepen. De- Opperste Raad heeft besloten om aan Duitschland een ultimatum te zenden op korten termijn. De intergallieerde commissie zou Opper- Silezië bijna geheel, ook het industrie-ge bied, aan Duitschland hebben toegewezen. o De verborgen schat op het eiland Pinaki. Het geheim van den bedelaar. Voor de zooveelste maal is er weer belangstelling ontstaan voor den schat, welken zich, naar men zegt, moet bevinden op het eiland Pinaki, een van de koraal eilanden ten Oosten van Tahiti. Er is zelfs een nieuw syndicaat te Tahiti opgericht, ten einde de nasporingen te kunnen her vatten. Naar het verhaal de ronde doet, zou tijdens de revolutie in Peru, nu een 60tal jaren geleden, een kerk zijn verwoest en de rijke goudschat, benevens tal van kost bare steenen, die zij in haar schatkamers verborg, door een viertal mannen wegge sleept en in een schoener geborgen zijn. Daar zy geen papieren hadden, durfden zij geen Australische haven binnen te loopen en daarom besloten zy den schat voorloopig maar op een van de^onbewoonde eilanden te begraven, totdat zij erin zouden slagen, te Sidney een vaartuig te charteren voor een voorgewende handelsonderneming. Op deze wijze zouden zij dan in het bezit komen van de noodige papieren om den schat veilig in een Australische haven aan land te kunnen brengen. Het verhaal omtrent de aangewende pogingen om den schat opnieuw te ont dekken, dateert van 1912. In een van de stratenuvan Sydney werd óp zekeren dag een man, Thompson ge- heeten, door een ouden bedelaar aange sproken. Hij schonk den man een klein bedrag en was zeer verbaasd, dat de bedelaar hem daarop om zijn'naamjen adres verzocht. Niettemin gaf hij het hem. Eenigen tijd later ontving^Thompson.het verzoek, zich naar een der^ziekenhuizen van dé stad te begeven. Daar gekomen bemerkte hij, dat degene, die naar hem laten vragen, de oude^bedelaarj van weleer was. De oude man vertelde dat hij hem bij zich had laten komen, om hem de plaats mede te dealen, waar een groote schat begraven lag, door hem en nog 3 anderen, lang geleden op een eenzaam eiland gebracht. De bedelaar was de eenig overlevende persoon en daar hij zyn einde voelde na deren, wilde hij zijn geheim niet mee in het graf nemen. Thompson heeft daarna acht jaar van zijn leven gewerkt om den verborgen schat te vinden, doch tot dusverre zonder resul taat. Thans zai een nieuwe expeditie naar het eiland worden uitgerust. Verkrijdt. en alle drogisten fabr. a.m'jn hardt. 2ejst. BINNENLAND. Dure kaeieu Door den veehandelaar G. Bies, te Ze venhuizen, zijn in één koop van den vee- honder A. Leeflang te Makkinga 24 kalver en melkkoeien gekocht voor f 14.000 De verkooper nam direct er weer 7 uit voor f 700 per stuk. De vorige] week werd te Gorinchem tegen een 7-tal motorrijders proces-verbaal opge maakt wegens overtreding der maximum snelheid. Onder hen waren 5 personen, in Gorcum woonachtig. De verjaardag ran prinses Juliana. Zaterdagmiddag heeft in Den Haag de bloemenhulde aan princes Juliana plaats gehad. Op het ruime plein, achter het paleis, hadden de kinderen (ongeveer 3200) zich in een halfrond opgesteld. Om half vier verschenen de koningin, de prins, het verjarende prinsesje en ook de koningin-moeder. I^adat de vorstelijke personen hadden plaats genomen, begon de huldiging met het zingen van het prinsesseliedje van dr. L. J. Sicking »Daar is geen school meer, daar is geen les, wij maken jool voor de Prinses, Oranje boven, Oranje boven® enz. Daarna kwam het groote momentde aanbieding van bloemen aan de verjarende prinses. Daaraan namen up initiatief van de «Vereeniging Oranjebond® kinderen uit Den Haag, Scheveningen en Delft deel. Ook werd de prinses o.m. een in Nassaublauw kalfsleder gebonden boek aangeboden, bevattende de namen der ver schillende vereenigingen en versierd met een gouden J. met kroon. Aan het slot der plechtigheid ontving elk kind, dat aan de hulde had meegedaan, uit de handen van de koningin, den prins of de prinses een portret van prinses Juliana. Te water, de eenige uitweg. Zaterdagmiddag reed in Den Haag een auto, toebehoorende aan en bestuurd door den heer A. S. B. te Rotterdam, in het water aan de Pririsessegracht. Omdat, in volle vaart rijdende, een tram en een automobiel tegelijk in tegengestelde richting kwamen, zag de heer B. geen anderen uitweg, aldus een botsing vermijdend. Een voorbijganger sprong direct in 't water en redde de drenkelingen, twee heeren en twee Dames. De auto is uit het water gehaald door een kraanwagen van de Brandweer. De Jachtwet. In het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp, houdende bepalingen betreffende de jacht, wordt op gemerkt, dat dit ontwerp geenszins voldoet aan de eischen, welke thans op dit gebied worden gesteld. Dit wetsontwerp laat te weinig recht wedervaren aan de landbouw belangen en de redelijke aanspraken vau de grondgebruikers tegenover de wenschen van de jachtliefhebbers. Met kracht kwam men er tegen op, dat deze tegenoverge stelde belangen in de memorie van toelich ting eenigermate op één lijn worden ge steld. De aanspraken van de jachlsport moeten in elk opzicht ondergeschikt worden gemaakt aan de belangen van een ratio- neele bodemproductie en van de grondge bruikers. Werklooze typografen. In verband met het feit, dat bij de steunregeling voor uitgetrokken werkloozen van verschillende groepen de typografen werden uitgesloten, heeft het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Typografenbond aan den minister een adres gezonden, met het verzoek om ook de uitgetrokken werklooze typografen iri de steunregeling voor uitge- trukkenen te doen deelen. Een werkster in Den Haag. Ook al niet tip-top, volgens de klacht van een Haagsche mevrouw in de H.P. Ze vroeg per advertentie een werkvrouw voor ruw werk Alleen, die zich aan boden, bleken werkloozen te zijn. 30 cents per uur was schering en inslag sommigen eischten voor den halven dag f 3 vast. De eerste, die op proef kwam, vond schrobben en schuren van een marmeren gang mannenwerk, evenals het dweilen. Zij vertikte het althans. No. 2 was er niet voor te vinden de kopjes van het ontbijt te helpen afwasschen. No. 3, even naar den loodgieter gezon den, die vijf minuten ver afwoonde, ging mopperende heen, bleef drie kwartier uit, en toen haar daar een aanmerking op werd gemaakt, vond zij dergelijke aanmerkingen hoogst ongepast. No. 4 weigerde (zij bekeek hare handen eens) beslist aardappelen te schillen. Ik heb er genoeg van, zegt mevrouw. Een boot op de Waal gezonken. Men meldt uit Gorinchem, 29 April Hedennamiddag is de stoomboot Harmonie I®, varende tusschen Tiel en Rotterdam, aan den wal van het veer te Brakel ge zonken. Men vermoedt dat de boot op een scher pen steen is gevaren. Passagiers en vee werden door de Nij- megsche stoomboot overgenomen. o Nederland en België. De Wlelingen-quaestie en de socialisten. Op het congres der S. D. A. P. was de voorzitter gemachtigd om het houden van een samenspreking te bevorderen tusschen Belgische en Nederlandsche leidende partij- genooten over de tusschen beide landen hangende geschillen. Nog voordat aan de opdracht uitvoering gegeven was, kwam bij het Partijbestuur van het Belgische Partijbestuur een verzoek in tot het houden van een dergelijke con ferentie. Deze verdere bespreking heeft er nu toe geleid, aldus meldt »Het Volk®, dat op 21 en zoo noodig 22 Mei de bijeenkomst zal gehouden worden en wel waarschijnlijk te Antwerpen of misschien te Brussel. De S. D. A. P. zal vertegenwoordigd zijn door de hee en Troelstra, Schaper en Sannes van de Kamerfractie, de heeren Vliegen, Werkhaven, Wibaut en Van der Goes van het Partijbestuur. o De Nymeegsche kermis. Een uit de burgerij te Nijmegen ge vormde commissie tot behoud van de kermis heeft onder overlegging van lijsten, waarop 10.344 handteekeningen, bij den gemeen teraad een adres ingediend, houde de verzoek niet aan te nemen het voorstel van negen raadsleden tot afschaffing van de kermis en tot het doen geven van volksfeesten. Dergelijk verzoek heeft ook de Nijmeeg- sche Handelsvereeniging by den raad ingezonden. Opbrengst iuvaliditeitszegels. De opbrengst van den verkoop van invaliditeitszegels in de maand Maart bedroeg f 2.722.599.—. o De suikerprys. Het nNed. Weekbl. voor den Handel in Kruidenierswaren® meldt een verlaging van den suikerprijs met f2 per 400 K.G. voor de eerste kwaliteit en f 1 voor de andere soorten. o De overeenkomst in het reenbedry?. Thans is een arbeidsovereenkomst ge sloten tusschen werknemers en werkgevers in het rayon Nieuw-Amsterdam, Erica, Barger Oosterveen en Oranjedorp. De loonen werden bepaald op 70 pCt. van 1920 en op 50 cent per uur tot 1 Juli en na dien tijd 40 cent. o Eieren-export. Het »Ned. Wkbl. voor den Handel in Kruidenierswaren® meldt dat in de week van 21 28 April naar Londen zijn ver scheept 919 kisten, inhoudende 1.102,800 eieren. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 10—1 uur. HEOSDEN VOORUIT! Dat zou men Zaterdagmiddag hebben erkend, toen op 30 April de nieuwe, of liever, geheel vernieuwde zaak van de firma Johan de Mol, op de markt, ge opend werd. Alles en ieder verdrong zich voor de ruime vitrinis, alwaar eene groote ver scheidenheid, tapijten, dames-, heeren-, weikmans- en kinderkleeding was geëta leerd, tevens van prijzen voorzien, die na het dure tijdperk dat we pas doorleefd hebben, een ieder deden watertanden. Ten 4 ure zou de opening plaats hebben en terzelfder tijd kwam de Heusdensche Harmonie, met vaandel voorop, om de feestelijke stemming te verhoogen en werden de kloeke ondernemers van de nieuwe zaak bij monde van het Bestuurslid, de Heer de Moor, gecomplimenteerd. Weldra zagen we nu ballons de nieuwe zaak verlaten, elk voorzien van een bon voor den vinder. In het geheel werden er 300 opgelaten, die met opzet niet te sterk met gas gevuld waren, zoodat ze voor het meerendeel in Heusden verbleven. Een groote variëteit in bons. Er waren er voor een compleet stel heerenkleeding, ook voor kinder- en dameskleeding, voor een hoed of een pet, voor een paar sokken en voor een cocosvloermat. We kunnen ze geheel niet allen opsommen, dan hadden we enkele kolommen noodig doch zooals ieder kan begrijpen had dit een wedloop voor het jonge v< Ikje ten gevolge, hetgeen meermalen tot grappige incidenten aan leiding gaf. Inmiddels gingen wij een kijkje nemen van de verschillende afdeelingen Heeren-, Kinder- en Dameskleeding en verbaasden ons over de groote uitgebreidheid in elk der afzonderlijke genres. Aan spiegels ontbreekt het niet zoodat een ieder, na in eee zeer goed ingerichte paskamer, zich overtuigd heeft of het ge kozene op maat is, vervolgens ten voeten uit, op meer dan eene plaats zich in het nieHwe gewaad kan spiegelen. Bijzonder viel ons ook op, in de tapijten- afdeelir.g, de geheel nieuwe en practische inrichting voor den verkoop van cocos op rollen. We willen het niet wagen eene op somming te geven van alles wat in den meest uitgebreiden zin alhier te zien is. De vele bekendmakingen geveri dit telkens weer en we zouden zeggen Komt allen en overtuigt u Het zijn niet uitsluitend koopers die welkom zijn (hoewel het toch daarom in de eerste plaats te doen is) maar ook alle belangstellenden die een kijkje willen komen nemen, worden met de meeste voorkomendheid ontvangen. Het gaat dan echter menigeen, als in »de Bijerikorf« te Amsterdam, men komt alleen om te zien en aangelokt door de mooie artikelen en de billijke prijzen heeft men gekocht zonder daatoe het voornemen gehad te hebben. Overtalrijk waren de bewijzen van be langstelling die de firma mocht ontvangen in den vorm van kaartjes, telegrammen en bloemstukken, (wy telden niet mir.der dan in de dertig prachtige bloemenmanden) terwijl de plaatselijke autoriteiten en vele andere ingezetenen persoonlijk hunne ge- lukwenschen kwamen aanbieden. Het is voor het eerst, dat Heusden trotsch kan zijn op eene zoo moderne inrichting. We hopen en vertrouwen, dat de onder nemers in alle opzichten zullen slagen. Onze beste wenschen vergezellen hen. De Kermis is in aantocht. De huizen verrijzen als paddestoelen. De mannelijke en vrouwelijke bouwers weten in een ommezien een geraamte op te stellen, dat, met doek overspannen, in 2 3 uur eene woning voorstelt. Nu nog een geel- geverwde wagen met een ponny er voor, die het ameublement aanbrengt en weldra ia een geheel verkregen, dat straks de bewondering moet wekken van kermis bezoekers. Onze bekende koekkramen zijn van beter allooi en de schouwburgtent vergt steviger constructie. De jeugd amuseert zich intusschen met van alles getuige te zijn 't is voor hen een week van genieten. Een der grootste attracties, voor het uitgaand publiek, is de Schouwburg van de familie Bakker. Oude goede bekenden, telkens aangevuld door een jonger geslacht. De titels der aangegeven stukken zijn ten deele eveneens goede bekenden maar daarom voor menigeen des te meer aan trekkelijk. Het gezelschap, dat thans met 2 Schouwburgtenten reist, is er zeker op vooruitgegaan, waaruit we een succes op tal van plaatsen mogen afleiden. Reeds nu is de tweede tent op weg naar Hulst, alwaar het gezelschap in het begin der volgende week ho«pt op te treden. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand April 4921 ingelegd f48495.77, terugbetaaldf23750.55 Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 6971. Werkendam. Tot waarnemend ont vanger der registratie en domeinen alhier, is benoemd de heer A. van der Minne. Almkerk. Zaterdag 30 April j.l. werd alhier ter gelegenheid van de verjaardag van H. K. H. Princes Juliana de Muziek-41 tent door het fanfarecorps Nooit Gedacht® in gebruik genomen. Nadat den Heer B. W. B. Buizer een openingswoord had gesproken waarbij hy o.m. deed uitkomen wat de muziek-Vereeniging op muziekaal gebied in zeer korten tijd heeft gepresteerd, daarbij wijzende op de eenigzins minder gunstige finantieele toestand der vereeniging, Zomer- verdwijnen, door eén pot a SPRUTOL werd met het Wilhelmus een begin gemaakt v/h programma. De muzieknummers wer den onberispelijk ten uitvoer gebracht,zoodat het talrijk opgekomen publiek bijzonder heeft genoten. Ammerzoden. Door de Politieveree- niging voor de Bommelerwaard is opgericht een Politiehondenclub, met het doel politie honden af te richten. Secretaris is de heer Copier en dresseur de heer Van Bokhoven. Andel. De opbrengst der Emmabloem bedroeg voor deze gemeente 66.66|. Alhier doet zich opnieuw een geval van mond- en klauwzeer voor. Als bijzonderheid kan worden ver meld, dat tot en met 30 April 1921 slechts 2 sterfgevallen bij den Burgerlijken Stand werden aangegeven, tegenover 15 in 1920 over hetzelfde tijdvak. Baardwijk. Het eerste blok woningen van de bouwvereeniglng staat thans onder de kap, terwijl naen met het tweede blok ook reeds ver gevorderd is. Het beloven mooie woningen te worden. Beneden-Langstraat. In den hooi- handel is thans eenige meerdere beweging. Men besteedt van t 49 tot f21 voor het goede handelshooi. Drnnen. De aspergeteelt is nu nog niet bijzonder goed geweest doch nu het weer een weinig zachter wordt zullen er weldra weer vele zijn. De prijzen zijn tamelijk hoog. Dassen. Het bouwen van een electrisch net in onze gemeente is opgedragen aan de firma W. v. Boxtel Zn. te Tilburg voor de som van f 44,000 verhoogd met 80 pCt. zoodat de kosten nog circa f 40.000 onder de raming blijven. Voorts is ge garandeerd dat men uiterlijk begin December zoover met den aanleg gereed zal zijn, dat Dussen van licht kan worden voorzien. 's-Gravenmoer. De WelEerw, heer ds. J. C. Klomp te Rijssen heeft voor het beroep der Ned. Herv. Gem. alhier bedankt. Meeuwen. Op Hemelvaartsdag a s. n.m. 2 uur heeft in deze gemeente plaats een groote openluchtmeeting van het Leger des Heils, opgeluisterd door muziek en zang. Volgens besluit van dezen Raad alhier zal de openbare school worden op geheven en het schoolgebouw in eigendom worden afgestaan aan het Bestuur voor Christelijke schoolonderwijs. Raamsdonksveer. Beursbericht Tarwe f 22j f 23. Rogge f 19. Haver geen handel. Hooi f 21 beste kwaliteit. Voor de betrekking van koster der Ned. Herv. Gemeente, kwamen naar wij vernamen slechts 2 sollicitanten in alzoo blijkbaar niet veel liefhebberij voor deze betrekking. Als blijk van hoogachting en erken telijkheid werd dhr. Vogel M.U.L.O. onder wijzer, bij zijn vertrek naar Doetichem door de leerlingen een prachtige zilveren lepel en vork aangeboden, benevens een lijst bevattende de namen der leerlingen die daartoe bijgedragen hadden. Sprang. Vrijdagavond werden, ten na- deele van den landbouwer J. v. B. twee hooibelten een prooi der vlammen, wat zijn oorzaak vond in het spelen met lucifers door kinderen. Met moeite wist men de schuur te behouden. Waalwijk. Zaterdagmiddag kwamen de Anti-revolutionairen uit de Langstraat en omgeving in de groote zaal van den gildenbond alhier, in openbare vergadering btjeen. Na opening door den voorzitter, den heer Hoek, verkreeg zijn Excellentie oud minister H, Colijn het woord, die in een geestdrif tig betoog de A. R. beginselen uiteenzette. Spr. gaf een overzicht over het verleden, bepaalde vervolgens zijn gehoor bij het Rieden, en wierp ten slotte een blik in de toekomst. Deze keurige rede werd door de talrijk aanwezigen met ademlooze stilte aangehoord. Na een woord van dank door den voor zitter sloot dhr. Colijn met dankzegging. Waspik. Een dezer dagen waren hier twee jongelui uit. Zij zochten hun genoe gen in wie het meest jenever kon drinkeD. few Venkrtfati bij drcgïiten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2