Magazijn St /Joz/f. L. DERKS, Und van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Reusden. No. 4084 Zaterdag 7 Mei. 1921. Rook ons SUCCESMERK, SENORIO de 10 cents sigaar, Hinthamersfff*aat 24, 's-BOSCH. IttlILHA\Vs Ileeren- en KiiideHÓeeding. I samengesteld uit dé edelste tabakken en hqpgfïjne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. FEUILLETON, DRAAGT Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. i Isa» BU1TENLANDSCH OVERZICHT De Londensche vergadering van den Oppersten Raad heeft zich eerst te verstaan gegeven over de sancties, die tegen Duitschland zouden toegepast worden, indien het de finantieëele eischen van de geallieerden verwierp en is pas daarna die eischen zeiven gaan vaststellen. Dit kwam omdat niet zoozeer over de santies zeiven, als wel over de wijze waarop zij Duitschland aangezegd zouden worden, het felste verschil van meening tusschen Lloyd George en Briand bestond. Lloyd George kon moeielijk meer tornen aan het vroeger genomen besluit tot bezetting van het Roergebied, maar heeft gevochten om het ultimatum, dat, naar hij hoopte, die bezetting zou afwenden, en ook om het beginsel, dat de bezetting zou ophouden, zoodra Duitschland bijdraaide. Men weet welke belangen er voor Engeland bij een bezetting van het Roergebied op het spel staan. De steerikoolcrisis heeft den wan- bopigen toestand van de Engelsche mijn- nijverheid blootgelegd. De Westminster Gazette sprak het open uit»komt het tot een bezetting van het Roergebied (het Duitsche Lancashire en Yorkshire), dan moet dit onzen belangen in het leven tasten en vermoedelijk alle kansen die er nog zijn, om onzen buitenlandschen kolen handel te herstellen, vernietigen.» Te Parijs erkent men dat de strijd tusschen Lloyd George en Briand dikwijls een Dtra- gisch karakter» heeft aangenomen, een enkel Engelsch blad geeft toe dat het verschil in den beginne zoo heftig was, 9) Met welk een zalig moederlijk gevoel zette zij zich naast mij neder, om mij de letters te lëeren bij haar nam de tot inan gerijpte zoon de eerste lessen in deze kin- f" derhjke studiën. Het lezen ging vrij spoe dig, maar schrijven lukte niet best en ik geloof dat ik er nooit een heksenmeester in zal worden, althans ik heb die hoop al lang laten varen en behelp mij zoo goed en zoo kwaad als het gaat mijne vrienden zijn aan dat krabbelschrift gewoon geraakt en ik kan er best uitkomen, zoodoende heb ik ten minste een punt van aanraking met groote mannen. Maar om tot mijne geschiedenis terug te keeren. De tijd was daar, dat Miss Stapleton hare school weder opende, en op den bepaalden dag bevond ik mij op hare stoep, en belde aan, maar hoe ik schelde tot mijn niet geringen schrik kreeg ik geen antwoord het huis was ledig. Ik begreep niet hoe dit mogelijk was, want ook dan, f als de vacantie verlengd was, zouden er dienstboden zijn. Ik trad een naburigen winkel binnen en daar vernam ik helaas, dat Miss /Stapleton overleden was. Zij was plotseling door een beroerte getroffen de wereld telde eene goedhartige, brave vrouw dat de Fransche vertegenwoordigers op het punt waren, de onderhandelingen af té breken en naar Frankrijk te vertrekken. Wat men tot Dinsdag ongeveer over eengekomen was, was het volgende De Duitsche schuld is 132 milliard gouden mark. Om haar te kwijten, zal Duitschland obligaties uitgeven, die een jaarlijksche betaling van ,2 millard gouden marken noodig zullen maken plus een som gelijkstaande met 25 pCt. van de waarde van den Duitschen uitvoer, voorloopig ge raamd op nog eens 11 milliard. Dit zou geen werkelijke heffing van die uitvoer zijn, maar alleen een waardemeter voor Duitsch- land's welvaart, volgens de opvatting, dat Duitschland naar mate het meer uitvoert, ook meer betalen kan. Neemt de Duitsche uitvoer toe en leveren de 25 pet. vari de waarde van dien uitvoer, meer op dan de geraamde Ij milliard, dan zal dat meer dere gebruikt worden voor het vlottend maken van nieuwe obligaties, tot alle schuldbekentenissen in omloop zijn. Aan neming van deze eischen alleen is nog niet voldoende, Duitschland moet ook waarborgen verschaffen in den vorm van eer» verband op zijn in- en uitgaande rechten. En dit punt, dat in de besluiten van Parijs ont brak, zou een reden kunnen zijn, waarom Berlijn sals een hond tot zijn uitbraaksel terugkeerende», nu weer neiging zou ver- toonen om die toch aan te nemen. Berlijn, moet men echter bedenken, beteekent hier een regeering, in wier boezem een latende crisis heerscht en die niet zeker is van de houding van het parlement. En de geallieerden zijn de leden van het minder. Ik herinnerde mij zoo vele kleine oplettendheden, ons laatste onderhoud, het geschenk dat ik toen van haar ontving, ik gevoelde dat ik eene vriendin verloren had. De school was uiteengegaan en de lieve vroolijke groep, die zich daar om mij heen verzamelde, waaronder ik zoo menig kalm en gelukkig uur had doorgebracht, was voor altijd verdwenen en mijrie zachte Lelie Ik schrikte bij de gedachte aan haar. Welk recht had ik om aan haar te denken Ik zou haar toch niet weder zien. Maar ik moet, ik wil haar zien, riep ik overluid uit, toen ik mij met haastigen tred van de vroeger mij zoo dierbare woning verwijderde en den weg naar het huis van Dr. Webster insloeg, niet met het voor nemen daar .een bezoek te gaan afleggen, maar in de hoop dat ik Miss Webster bij toeval zou zien. Ik ging de woning onderscheidene malen voorbij en zag haar gelaat, dat ik terstond aan de gelijkenis met de waternimf herkende. Wel wist ik, daU ik, zoo ik mij aan meldde, met hartelijkheid zou ontvangen worden, maar ik was mij zelf niet meester. Ik had besloten mijne hefde voor zijne dochter te verzwijgen en indien mijn ge heim mij ontsnapte, kon de goede dokter mij terecht van zwarte ondankbaarheid be schuldigen. Ik dacht er met smart aan, hoe zoowel verschil in rijkdom als in jaren zich tusschen mij en Lelie stelde. Ik kon niet hopen ooit een ander gevoel dan mede oorlogsverbond zonder hun machtigen mede geassocieerde Amerika. De bondgenooten hebben, uit ongerust heid des gewetens over het oordeel, dat Amerika later over hun besluiten zou kunnen vellen, thans in allen vorm een uitnoodiging aan Washington gericht om zich te laten vertegenwoordigen in den Oppersten Raad, in den gezantenraad en in de commissie van herstel. De dagen die gewonnen zijn, doordat Lloyd George zijn zin heeft ge kregen met zijn ultimatum, kunnen nog menige verandering en verrassing brengen. Lloyd George heeft op de conferentie zijn zin gekregen, daar de bedenktijd, die Duitschland voor de aanvaarding van de besluiten der geallieerden gelaten wordt neerkomt op een ultimatum met een termijn van tien dagen. Bir.nen 4 dagen zal n.l. de commissie van herstel hare vordering aan Duitschland beteekenen en dan krijgt dit nog zes dagen tijd om ja of neen te zeggen. Tegen 13 Mei moet dus de beslissing gevallen zijn over al of niet bezetting van een gebied waar Duitschland 70 pCt. van zijn steenkolen vandaan krijgt en de uit voering van een soort van blokkade van de havens Hamburg, Bremen en Lubeck, die den Duitschen handel verlammen zou. Het is daarom niet goed in te zien, wat Duitschland anders zou overblijven dan 2ich naar de eischen der geallieerden, zoodra dezen het onderling voorgoed eens zijn geworden, te schikken. Naar aanleiding van e onlangs gehouden GROOTE KEjUZE Eetserviezen, Koffie- Ontbijtserviezen. Waschstellen. en Kaasmesjes GERO ZILVER ALPACCAl Tafel-, Dessert-, Lepels/en Vorken, Snikerlep eltfl es. Vraag prijscourant vo/r Gero zilver. voorheen JlCQ. KRIJBOLDER Hinthadierstraat /O. 's-BOSCH. lijden bij haar ts verwekken. Zoo besloot ik dan mii tevreden te stellen, door haar van tijd tot tijd op een afstand te zien en langen tijd hield ik mijne belofte. Ik nam mijne vroegere bezigheid weder op, doch ik weet niet hoe het kwam, ik slaagde veel minder dan toen ik blind was. Misschien was mijn ongelijk vroeger eene dubbele aanbeveling geweest. Hoe het ook zij, ik had mijn gezicht herwonnen en mijne vroegere populariteit verloren, vooral op de dames-kostscholen. Mogelijk was de weten schappelijke kennis, bij een blinde verwon derlijk, geen aandacht waardig in iemand die het gebruik zijner oogen had. Ik ver geleek mijzelf met den beroemden franschen komiek Samuel, die de gunsteling van het publiek was, zoolang hij verschrikkelijk scheel zag doch in armoede vergeten weg kwijnde toen een gelukkige operatie zijne oogballen op de rechte plaats bracht. Niet dat ik tot zulk een uiterste vervallen was. Ik vond bij voortduring genoegzame bezig heid om in mijne geringe behoeften te voor zien en ik besteedde mijne vrije uren tot een thans vruchtbaarder en dergelijker studie want er was iets in mij, dat mij zeide, dat ik door volhardende vlijt en ijver en door gebruik te maken van de gaven mij door God geschonken, eenmaal mij zelf een woning en naam zou verschaffen. Met deze gedachten vervuld, wandelde ik eens in Kensington's park, mijne lieve lingsplaats, toen ik Miss Webster plotseling uit een pad te voorschijn zag komen. Zij volkstemming in Opper-Silezië is thans per bulletin bekend gemaakt dat het grootste deei met het industriegebied aan Duitsch land zullen worden toegewezen, komen on rustbarende berichten uit Polen. Gewapende Polen zijn op het bericht dat de geallieerde commissie op grond van de volkstemming in Opper-Silezië aan den op persten raad heeft aanbevolen, aan Polen alleen de kreitsen Pless en Rybnik en een stuk van den kreits Kattowitz toe te kennen, op den verjaardag van de Poolsche consti tutie in de kreitsen Kattowitz, Hindenburg, Beuthen, Pless, Rybnik, Grosstrehlitz en Gleiwitz met geweldplegingen en be zettingen begonnen. Het is het stelsel dat de Poolsche generaal Zeligowski bij de be zetting van Centraal-Lithauen toepaste. Natuurlijk zit Korfanty er achter, die zijn lijn bedreigd ziet als de opperste raad vol gens de aanbeveling van de commissie mocht handelen, maar Warschau kan recht voor zich uit blijven kijken en behoeft van niets te weten. Aan Europa wordt alvast een illustratie gegeven van de Balkanisatie, die de vredesregeling in die streken tot stand gebracht heeft. De geallieerde troepen zijn vrijwel overal tegen de rustverstorende komitadzj's scherp opgetreden, en dat de .Fransche troepen daarbij niet achter zijn gebleven, wordt in de berichten van Duitsche zijde erkend. Zaterdag is dan ook eindelijk de oorlogs toestand tusschen Duitschland eri de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika officieel geëindigd. De vredesregeling tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland wordt daarna waarschijnlijk neergelegd in een afzonderlijk tractaat tusschen beiden, dat verschillen zal van dat van Versailles, in zoover er alles in ontbreken zal wat be trekking heeft op den Volkenbond, d.i. in de eerste plaats het Covenant en de man daten, door den bond te verleenen enz. Amerika dat zijn deel heeft gehad in de overwinning, komt dan, volgens het beginsel van Hughes, op tegenover de geallieerden voor zijn aandeel in de vredesregeling, welke van die overwinning bet gevolg is Maar de vredestoestand kan bij besluit van president Harding al binnen eenige dagen intreden en ook zijn invloed oefenen op hetgeen de geallieerden op het oogenblik te Londen tegenover Duitschand besluiten. Totdusver beraadslagen zij zonder Amerika. liep gejaagd en zag er verschrikt uit en werd op den voet gevolgd door een net gekleed jong mensch, die haar voortdurend aansprak. Er was niemand anders in de nabijheid, en mijne kleine lieve lelie zag er als een verschrikte vogel uit, die te vergeefs aan het wapen var) den jager zocht te ontkomen. Onder iedere andere omstandigheid zou ik mijn voornemen ge trouw zijn gebleven, maar al mijne plannen waren vergeten, bij het denkbeeld, dat ik haar beschermen kon. Snel liep ik op haar toe en oogenblikkelijk herkende zij mij als een kinddat in haars vaders armen heul en troost zoekt, zoo sterkte zij hare handen naar mij uit en hing aan mijn hals, terwijl zij in tranen uitbarstte. Hoe groot was het geluk, dat ik in dat oogen blik smaakte, toen ik voor het eerst mijn arm om het wezen sloeg, dat ik boven alles beminde. Wij spraken geen van bei den een woord, maar mijne zachte lelie hing in mijne armen, nog bevende van den doorgestanen angst. Haar vervolger was verdwenen en ik geloof dat zij, zoo min als ik, meer om hem dacht. Eindelyk stelde ik het lieve meisje voor, om haar een eind weegs te vergezellen, zoodat zij zonder vrees hare woning kon bereiken. >0, dat kunt gij niet meenen, om mij alleen naar huis te zenden,» zeide zij vleiend terwijl zij op mijn arm leunde. >Waarom wilt gij niet met mij huiswaarts gaan. Myn vader denkt, dat gij ons vergeten hebt. Gij zijt nooit meer bij hem terug geweest.» BUITENLAND. Het gevaarlijke radium. De dieven die onlangs van Amerikaan- sche hospitalen en doktoren radium hebben gestolen, zijn ontdekt door de langzaam genezende brandwonden aan hun handen of aan de plaats die correspondeerde met die plaats in hun kleereri, waar zij het radium hadden verborgen. o Beekdrukkerstaking in de Ver. Staten. Uit New-York wordt gemeld De druk kersgezellen bij talrijke firma's staken wegens de weigering der patroons om de 44-urige werkweek toe te staan. Men schat, dat er bijna 5000 stakers te Chi cago zijn. Een vermist Deeusch expeditieschip. Het Ministerie van Financiën heeft 250 000 Kronen toegestaan voor uitrusting van een expeditie naar Groenland, teneinde een onderzoek in te stellen naar het ver blijf van het expeditieschip »Dagny«. In 1920 zond de Oost-Groenlandsche Haudelsvereeniging dit schip op onderzoek uit 4n de nog onbekende streken van Oost- Groenland, doch ontving tot heden van de 22 leden der bemanning taal nog teeken. Men vermoedt dat het schip ingevroren of met man en muis vergaan is. Loonsverlaging. New-York. De U. S. Steel Corporation verlaagde de loonen harer 475.000 werk lieden, die in dagdienst zijn, met 20 pCt. »Dan brengt gij mij ook zeker te huis,» zeide het meisje met ongeveinsde vreugde. Dik ben de' namen der sterren vergeten en bovendien,» voegde zij er op teerdere» toon bij, Dwij kunnen saaien over Miss Stapleton spreken.» Ik bracht haar te huis en de dokter ontving mij met een vriendelijk verwijt, dat ik niet eerder was gekomen, en ik was zoo gelukkig, dat ik al myn voorzichtig heid vergat ik keerde dag op dag terug totdat ik eindelijk dat huis bijna mijne woning kon noemen. De dokter drong er op aan, dat ik haar verder in de astronomie zou onderwijzen en zij beloofde van haar kant mij als haren leerling aan te nemen in de schrijfkunst, want mijn gekrabbel was een onderwerp harer voortdurende spotternij, en papa was het geheel met haar eens, dat ik daarin nog zeer weinig vorderingen had gemaakt, zoodat ik vol strekt hare hulp behoefde. Somwijlen ver gat zij, dat ik niet meer blind was, en nam zij met kinderlijke eenvoudigheid mijne hand, om mij op onze wandelingen te ge leiden maar als zij bemerkte dat zy zich vergist had, zocht zij dit te herstellen, hetzij door als een dartel kind even vooruit te loopen, iets op te merken of een bloem te plukken. ïoor het Land van Hefisiisn en ALtsns, de Langstraat en tie Bmnmeierwurd ud-Holland,kch tiïLwerk. Tafel- Dessertmessen, Fr/it- Boter-j dU vergeten i« riep ik uit, du, wie ik meer dan het leven verschuldigd ben. O, Miss Webster gij weet niet hoe onmoge lijk dat is.» Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1