Fa. flLPH- HUPSCH Uitgebreide collectie FRANSCÏÏ KRISTAL V, •s-BOSOH. Vughterstraat 19. f Levering onder garantie van breuk en bij levering. in. de nieuwste modellen. TELEFOON 716. Rusland lijft rreemde krijgsgevangenen. Riga. De Duitsche en Oostenrijksche krijgsgevangenen, die zich nog in Siberië bevinden zullen volgens een verordening der sovjet-regeering gedwongen worden in Russischen dienst te treden. De door hen gevormde bataljons moeten tegen de Sibe rische opstandelingen aangewend worden. Het Ultimatum aan Duitschland. Re Commissie ran Herstel naar Londen ontboden. Londen, 3 Mei. De Commissie van Her stel is uit Parijs naar Londen ontboden. Zij komt morgen aan en zal Duitschland het opgestelde memorandum toezenden, waarop uiterlijk 12 Mei, te middernacht, moet worden geantwoord. Londen, 3 Mei. Reuter verneemt, dat de mogelijkheid bestaat, dat Duitschland geblokkeerd en Hamburg bezet zal worden, indien Duitschland de eischen der gealli eerden niet aanvaardt. Zeeliedenstaking in Amerika. New-York, 3 Mei. De vereeniging van Amerikaansche stoomschip-reeders verwierp het voorstel van Hoover om het geschil met de zeelieden scheidsrechterlijk te laten uitmaken. De leiders van den zeelieden- bond hebben gedreigd om het geschil over het geheele land uit te breiden en de be weging zelfs uit te strekken tot de Britsche en andere buitenlandsche schepen. Zyn spraakvermogen teruggekregen. Een oud-soldaat Frank Kelly, die in den oorlog zijn spraakvermogen had verloren, heeft dit dezer dagen plotseling terugge kregen. In 4917 was hij van het slagveld in Noord-Frankrijk naar huis gezonden met verlamde beenen, terwijl zijn spraakver mogen geheel verdwenen was. Sindsdien kon hij zich slechts uitdrukken door middel van papier en potlood. Dezer dagen nu nam hij deel aari een vroolijk partijtje en opeens, toen de uitgelatenheid ten top was gestegen, kreeg hij zijn spraak terug. Hij deelde later aan een pers-vertegenwoordiger mede, dat hij een brok in zijn keel had gevoeld, die plotseling barstte, waarop hij zich in staat gevoelde te spreken. Ik heb den geheelen nacht niet geslapen, zeide hij, en zoo bang was ik weer stom te zullen worden, dat ik maar al heb doorgepraat. De dokter van den gelukkigen Kelly stond verstomd over het gebeurde. Kelly zelf is thans van oordeel, dat hij door een zelfde mirakel ook nog eens het gebruik van zijn verlamde beenen zal terug krijgen, BINNENLAND. Goed opgenomen. Toen Zaterdag de Koningin en Prinses Juliana op bezoek gingen bij de Koningin- Moeder, deed zich, naar de »Msb.« vertelt iets zeer ongewoons voor. De auto reed zachtkens het met palen afgezette voorplein op 't paleis in het Korte Voorhout, toen plotseling eenige jongens, die daar in de buurt speelden, op de treeplank sprongen, roepend zoo hard ze konden «Leve Ju* liaanije. Leve Juliaantje«. Dadelijk waren de verschrikte lakeien bij de hand om de jongens te verwijderen, maar de Koningin gaf een teeken hen te laten staan en zij fiepen maar steeds«Leve Juliaantje®. Totdat H. M. zeide «Jongens, het is heel aardig, dank je wel, maar nu moeten we naar binnen®. De jongens bleven nog even naast de auto staan en konden maar niet begr ijpen, dat het de Koningin was, die zoo eenvoudig tot hen gesproken had. Invaliditeitswet. In April 1921 werden 361 weduwen- renten en 1097 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op ge noemden datum krachtens artikel 373 dier wet 9379 personen in het genot verkeer den van eene als vrucht hunner verzeke ring verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week. Krachtens de vrijwillige verzekering, ge regeld in de Oudersdomswet 1919, waren op vorengenoemden datum 23332 personen in het genot van eene als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente vau drie gulden per week. o Loonsverlaging. De federatie van vakvereenigingen in de metaal- en scheepsbouwnijverheid heeft zich bij referendum uitgesproken met 45.169 stemmen ten gunste van en met 35.913 stemmen tegen de aanvaarding van een verlaging der loonen. Uitbreiding der infanteriebewapening. De «Tel.® verneemt dat het in het voor nemen ligt de bewapening van de infan terie uit te breiden met lichte mitrailleurs, kanonnen vat: 6 c.M. en bommenwerpers. Van verschillende korpsen der vesting artillerie, die thans o.a. met kanonnen van 6 c.M, zijn bewapend, zijn reeds officieren en onderofficieren aangewezen om in de verschillende inafnferie-garnizoeneri onder richt te geven in de behandeling van de kanonnen van 6 c.M. Poging tot ontvoering. In de Doornstraat te Scheveningen werd Dinsdagmiddag het meisje v. E. naar school gebracht. Een heer stapte uit een langs rijdende auto, greep het meisje en trachtte het te ontvoeren Door het publiek werd hem dit onmogelijk gemaakt, waarna de rnari in zijn auto stapte en wegreed. Men vermoedt, dat deze poging tot ont voering is uitgegaan van de moeder, die uit de ouderlijke macht is ontzet. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderkleeding is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hint hamerstraat 69 te 's Bosch, het best gesorteerde en goedkoopste adres. Gedu rende het seizoen ook des Zondags geopend van 101 uur. Hensden. De Heusdensche Harmonie, die onder leiding van den heer Latenstein op Hemelvaartsdag deelnam aan het uitge schreven concours van muziekgezelschappen te Culemborg had het voorrecht met een eersten prijs in de 4e afdeeling (een groote zilveren medaille) uit den vredelie- venden kampstrijd terug te keeren, ver kregen met 322 punten, zijnde 22 punten méér dan het strikt vereischte getal. Zoolang de Vereeniging bestaat, nam ze nog nimmer deel aan een concours zoodat het des te meer waardeering verdient, dat zij de eerste maal reeds met lauweren terugkeerde. Wij wenschen de Harmonie met haren verdienstelijken kapelmeester een toenemend succès toe, zij heeft thans getoond wei iets te kunnen presleeren. Moge de burgers van Heusden haar met finaritieelen steun voorthelpen op den ingeslagen weg, dan twijfelen wij niet of zij zal nog meermalen bekroond terugkeeren. Voigens advertentie in dit blad zal op 13 Mei a.s. in de Ned. Herv. Kerk alhier, namens het Nutsdepartement, een orgelbespeling plaats vinden door den Heer Alt, oud-organist dier Kerk, thans toon kunstenaar te Bolsward. Het kerkgebouw zal alsdan loegangelijk zijn voor leden van het Nutsdepartement Heusden, terwijl de toegang voor niet-leden wordt opengesteld tegen betaling van 25 ets. waarvoor pro gramma wordt verstrekt. Het verdient aanbeveling zich bijtijds van een programma te voorzien, met het oog op de verklarende tekst, daarin opgenomen. Wij namen inzage van het programma waaruit we opmaken, dat het een avond van hoog kunstgenot kan worden. Werkendam. Op den 9 April ge houden rijkspremiekeuring te Waalwijk, werd den zwartbonte Stamboek en premie stier Dirk, van de Wed. G. Verhoeven-v. d. Pol te de Werken, bekroond met de lste prijs. Bij de op Zaterdag j.l. gehouden inschrijving voor het bouwen van 34 ge- meeritewoningen waren de laagste inschrij vers voor metsel- eri timrnerweik D. Bak ker alhier voor f144000 en schilderswerk W. Visser voor f 5160; het werk is aan beiden gegund. Capelle. Gedurende de maand April werd in de Rijkspostspaarbank op het hulp postkantoor alhier ingelegd f 2705,87 en terugbetaald f 1540,77. Het aantal inlagen bedroeg 25, dat der terugbetalingen 16. Er werden 104 telegrammen behandeld, waarvan 54 verzonden en 50 ontvangen, terwijl 174 telefoongesprekken gevoerd wer den, waaronder 7 celgesprekken en 2 tele foonoproepberichten. Bij de j.l. Zaterdag plaats gehad hebbende aanbesteding van het uitbaggeren van circa 1000 M3 aangeslibde grond uit de haven alhier werd het laagst ingeschre ven door C. Brouwers te Drimmelen voor den prijs van 90 cent per Ms. Het aan tal inschrijvers bedroeg 15 de hoogste in schrijver eischte fl.60 per M». Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund, Op Maandag, 9 dezer, zal door den Commissaris der Koningin dezer provincie een bezoek aan deze gemeente worden ge bracht. Alsdan zal voor de ingezetenen gelegenheid bestaan om des voormiddags te 10,15 uur in audiëntie te worden ont vangen. Zij, die daarvan gebruik wenschen te maken, gelieven daarvan te voren op gaaf te doen ter secretarie alhier. We zullen hopen, dat de ingezeten zich van hun plicht bewust zullen zyn om de drie kleur van hunne huizen te doen wapperen. Dlissen. Aan de universiteit te Am sterdam slaagde voor het doctoraal examen in de klassieke letteren de Welerw. Pater J, R. Rietra S. J. Nienwendijk. De heer M. Ottevanger alhier is benoemd als onderwijzer aan de Chr. School te Werkendam. Op het jl. Woensdag gehouden concours te Sliedrecht, behaalde het fanfa rekorps »Crecendo« alhier den 2de prijs in de 2de afdeeling. Raamsdonksveer. De prijs der boter werd in een week tijds met 55 cent per K.G. verlaagd en gebracht of f 2.75 per K.G., zeer zeker tot vreugde der consu menten. In de Zendingsbu°jes der Bijz. School werd van 1 Mei 20 tot 30 April '21 niet minder dan 81 gulden bijeenge bracht. Rijswijk. De ijk- en herijk van maten en gewichten voor deze gemeente zal plaats hebben op Zaterdag 7 Mei a s. van 11 1 u. (z. t.) te Woudrichem op het Stadhuis. Vergadering van den Raad der Gemeente DRONGELEN op Dinsdag 3 Mei, vm. 11 uur. Voorzitter EdelAchtb. Heer D. F. Brune. Secretaris WelEd. Heer D. A. van der Schans. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering en zegt, dat (ie vorige week Woensdag te 's-Bosch door de P.N.E.M. de aanbesteding heeft plaats gehad van het eiectrisch net in deze gemeente. Dat zeven firma's wa ren uitgenoodigd voor de inschrijving, doch dat slechts 6 inschrijvingen hadden plaats gehad, waarvan de Algemeene Electrische Maatschappij te Amsterdam de laagste was met een bedrag van f 14225.Dat het de l edoeling is, dat de gunning zoo spoedig mogelijk plaats heeft, opdat met het werk een aanvang kan worden geno men. Daartoe zal de ingenieur morgen, Woensdagochtend, bij de Raadsvergadering tegenwoordig zijn, om zoo noodig nog eenige nadere toelichtingen te geven. De aannemer is verplicht 20 weken na de gunning het werk op te leveren. Nu moeten morgen eenige belangrijke Raads besluiten worden genomen, waarom spr. iri hoofdzaak deze vergadering heeft belegd, om de verschillende ontwerpen eerst eens onder de oogen te zien, opdat men mor gen niet onvoorbereid besluiten zou moeten nemen. Door de P.N.E M. is een rentabilite ts- rekenirig ingezonden, berekend op 80 aansluitingen en 15 straatlantaarns, die aangeeft van het eerste jaar een nadeelig saldo van f61.50. Bij deze ;rentabiliteits- rekening zijn den Tol en den Assem buiten beschouwing gebleven. De leden Nieuwkoop, v. Gammeren, Treffers en v. Campen verklaren zich ook voor aansluiting van deze beide gedeelten van de gemeente, al moet daarvoor ook een hooger bedrag dan de gestelde f20000 geleend worden zij zouden alle ingezete nen in de gemeente in de gelegenheid willen stellen van eiectrisch licht te pro- fiieeren. De Voorzitter zegt dat nog een tweede rentabilileitsrekening is ingekomen van 100 aansluitingen, dat in Diorgelen echter slechts 72 a 73 woningen zijn, zoodat deze feitelijk buiten beschouwing kan blijven. De heer v. Campen meent dat binnen eert zestal jaren in Drorigelen wel 100 woningen zullen zijn. De Voorzitter zegt, dat dan toch eerst de vereeniging van gemeenten wel tot stand zal moeten komen. Spr. kan mede deelen, dat van Ged. Staten bericht is ingekomen, dat binnen kort een voorstel aan den Raad zal worden voorgelegd, om Drongelen te vereeriigen met Meeuwen en Genderen, met uitzondering van Heesbeen en Doeveren, die bij Oudheusden zullen worden gevoegd. De heer v. Campen zegt, haast wel met zekerheid te kunnen verzekeren, dat in zes jaar tijd het getal van 100 woningen zal zijn bereikt zonder vereeniging. Verder is nog ingekomen Een ontwerp-besluit voor het tarief van het Electriciteitsverbruik, een leiddraad voor de vaststelling van een leeningsplan, voor een te sluiten leening groot f 20000. met aflossing in 35 jaar beginnende de eerste aflossing na het 6e jaar, en een ontwerp-overeenkomst voor de exploitatie van het Eiectrisch bedrijf. Tevens moet, zoo de electriciteitsvoor- ziening een gemeentelijk bedrijf wordt, zooals B. en W. zich voorstellen, volgens art. 114bis der gemeentewet een verorde ning voor dit bedryf worden vastgesteld. Nadat de verschillende modellen zijn besproken, zegt de Voorzitter dat deze ter secretarie ter inzage zullen blijven liggen, zoodat de leden die in den namiddag nog op hun gemak kunnen inzien en bestu- deeren. Hierop leest de Secretaris de notulen der vorige vergadering, die zonder op- of aanmerkingen worden goedgekeurd. Ingekomen is a.. Een adres van den gemeenteveld wachter, waarin deze zijn vorig verzoek voor een te bouwen woning intrekt, en kermis geeft voornemens te zijn zelf een woning te doen bouwen, waarvoor hij de Gemeente een stukje grond verzoekt. De kosten van woningbouw zijn hoog, daarbij zal aan zijn te bouwen woning een arres- tantenlocaal worden verbonden, zoodat adressant den Raad verzoekt vergoeding voor woninghuur te mogen ontvangen. De Voorzitter zegt, dat dit adres pas heden morgen is ingekomen, zoodat B. en W. het niet hebben kunnen bespreken, en zou het daarom in handen van B. en W. willen stellen ter fine van bericht. b. Een circulaire van den minister, waarin deze aandringt dat in het regle ment op het Burgert. Armbestuur een bepaling wordt opgenomen voor de uitbe steding van kinderen. Met algemeene stemmen wordt besloten de verlangde wijziging aan artikel 19 van het regl. op het Burg. Armbestuur toe te voegen. Voor onderwijzeres aan de openb. lagere school heeft zich slechts een sollicitante aangemeld. De verkregen inlichtingen van deze solTicitante zijn gunstig, evenals het advies van den schoolopziener. De minister van Onderwijs heeft geen bezwaar, dat zij alleen op de voordracht geplaatst is der halve stellen B, en W. voor de sollitante te benoemen lot onderwijzeres aan de openbare school. De heer v. Campen zou aan de benoe ming de voorwaarde willen verbinden, dat de onderwijzeres ook in Drongelen woon achtig moet zijn. De Voorzitter verklaart de stellige over tuiging te hebben, dat zij Drongelen ook als woonplaats zal kiezen en acht een dergelijke bepaling, die later toch altijd nog gemaakt kan worden, voor 't oogenblik overbodig. Hierop wordt Mevrouw v. Noothoven de Goor geb. Broeckert, te 's Hage, met alge meene stemmen tot onderwijzeres benoemd met indiensttreding op 1 Juni a.s. Door het overlijden van den heer B. Vos is een vacature ontstaan in het Burg. Armbestuur. B. en W. bevelen voor deze vacature aan de heeren M. de Haan en C. M. Donker. Bij de stemming verkreeg de heer de Haan 4 en de heer Donker 3 stemmen, zoodat de eerste gekozen is. Daar niemand verder het woord verlangt sluit de Voorzitter de vergadering. GOEDE GEWOONTEN, GOEDIfGEZONDHEID. Een minder goede gezindheid komt zel den zonder oorzaak. I^rsonon, die te veel eten zich overwerken^ te veel rooken, te veel alcohol gebruike^ laat naar bed gaan en geen lichaamsb^eging in de buitenlucht nemen, moeten I\ri gezondheid achteruit gaan. Hun leefwijze is te laken. Slechte gewoonten overladen het bloed met vergiftig urinezuur, dat zich ophoopt en de niev£n verzwakt. Want de nieren werken arfs bloedfilters als zij gezond zijn filtreeren zij de onzuiverheden uit het bloed, maar/^ij verzwakken by overspanning. Bij zwsdike nieren geschiedt filtratie onvolko men en blijft het schadelijk uri/ezuur in het gestel acnW. Dit is de oor zaak van rug pijn, urinekwalen, duizeligheids/onnatuurlijke loomheid, verlies aan gewicht, aanleg voor waterzucht, ontsteking van de nieren of blaas, rheumatische pijnen en zenuwachtig heid. Goede gewoonten verschaffen een goede gezondheid door afyóer van het urinezuur en verlichting vau de taak der nieren. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u hierin bijstaan ;/zij versterken zwakke nie ren, lenigen dé urinekanaien en regelen de blaas. Zij slagen zelfs in gevorderde ge vallen van nierwaterzucht, rheumatiek, steen en dergelijke urinezuur-kwalen. Ge bruik vari Foster's Rugpijn Nieren Pillen, indien /noodig, is op zichzelf een goede gewoo/te gij kunt geen verstandiger be gin maken dan met dit speciale niebge- neasmiddel. -v Verkrijgbaar, bij alle goede drogisten f 1.75 per doos. PREDIK B ËITR T E 8 Mei. (Zomertijd). Ger. kerk A, vm. 10 en nm. 6 u. Ger. Gem. vm. 10 en nm. 6 u. leesdienst. Chr. Ger. Kerk, vm. 10 en nm. 6 u. ds. Barth. Ger. Kerk vm. 10 en nm. 3 u. ds. Bosch Aalst, vm. 10.30 en nm. 3 u. ds. Japchen. Drongelen, geen opgaaf. uit Dussen. Ger. kerk, vm. 10,30 en nm. 3 u. ds. v. d. Sluis. Ger. kerk, vm. 9,30 u. en nm. 2,30 u. leesdienst. Chr. Ger. kerk vm. 9.30 u. en nm. 2.30 u. leesdienst. Ger. Kerk, geen opgaaf. Nieuwendijk, geen opgaaf. n.m. 3 u. u. ds. Kluin. Raamsdonk(D.), nm. 2 u. ds. v. d. Graaff. (F), vm. 9,30 u. leesdienst. Sleeuwijknm. 6 30 u. ds. van Garderen. Ger. Kerk vm. 10 u. leesdienst en nm 2,30 u. ds. Schilder uit Gorin- chem. Geref. kerk, geen opgaaf Uitwijk, vm 9.30 en nm. 2u.ds.de Wit. Veen, vm. 9.30 u. en nm. 2 u. dr. Tjalma Ger. kerk, vm. 9,30 u. en nm. 2 u. leesdienst "^NAGEKOMEN BERICHTÊNT" Almkerk. Op het Nat. Concours voor Muziek- en Zangver. te Sliedrecht behaalde de Muziekvereniging «Crescendo« te Nieu wendijk (gem. Almkerk) den 23en prijs in de tweede afdeeling. Op het Nat. Concours voor Muziek- en Zangver. te Culemborg behaalde onze Muziekvereeeniging »Nooit Gedachu alhier den lsten prijs in de lste afdeeling, met het hoogste aantal punten 407 en met lof v. d. Jurie. 's Gravenmoer. Maandagavond hield de Raad dezer gemeente eene openbare ver gadering ter vaststelling van het primitief kohier van den hoofdelijkea omslag. Voorts werd besloten tot onder handsche aanbesteding van het uitdiepen der haven en tot het aangaan eener geldieening, groot f 4000, a 6 pCt. rente, ter dekking van de uitgaven daartoe. Waspik. De aanbesteding van de uit breiding van het R. K. Liefdegesticht zal volgende week plaats hebben. Alleen in gezetenen kunnen inschrijven. De plannen en het bestek voor dezen bouw zijn gemaakt door den bouwkundige A. G, de Bruyn> alhier, onder wiens leiding het werk ook zal worden gemaakt. Het nieuwe gebouw dat zal bestaan uit twee verdiepingen be looft werkelijk een sieraad voor de gemeente te worden. vA Hemden, nm. 5 u. ds Den Hollander uit Amersfoort. (Doopsbediening). Geref. Kerk, vm. 10 u. en nm. 6 u. leesdienst. Werkendam, vm. 10 u. en nm. 6 u. ds. Kalkman. Aalburgvm. 10.30 u. ds. Bakker. Andelvm. 10,30 u. en nm. 3 u. ds. v. d. Put. Almkerk, vm. 10 u. ds. v. Garderen uit Sleeuwijk. Dussen, vm. 10 u. ds. v. Stein Callenfels. Geref. Kerk, vm. 10 u. en nm. 3 u. ds. de Bruin. Doeverennm. 3 u. ds. v. Stein Callenfels Eethen, geen opgaaf. Denderen, geen opgaaf. 's-Gravenmoernm. 2 u. ds. Jonkers uit Waspik. Heesbeennm. 3 u. ds. Bakker. Herpt, vm. 10 u. ds. Huijgens. Meeuwen, geen opgaaf. Nederhemert, N.z. vm. 10,30 u. en Z.z. Sprang, geen opgaaf. Wijk, vm. 10,30 en nm. 3 u. ds. Gobius du Sart.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2