SENORIO de 10 cents sigaar, M oil nr. betiasn gen niivoeysel. Land van altena Rook ons SUCCESMERK, 111 STAATKUNDIG HUWELIJKSPLAN. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4090. Zaterdag 28 Mei. 1921, XAfiAZXJV Tel. lat. 412. Htrif hamerstraat 24, 's-BOSCH, FEUILLETON. Magazijn St. Jozef. L. DERKS, HA If LH ANN's Ileeren- en Kinderkleeding samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van i6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. oase BUITENLANDSCH OVERZICHT De Fransche minister-president Briand heeft nu dan toch in de Kamer gesproken en eens duidelijk laten uitkomen dat het eigenlijke geschil tusschen Engeland en Frankrijk gaat over de uitlegging der uit komsten van de gehouden volksstemming in Opper-Silezië. Hij herinnerde er aan, dat bij de be handeling van het vredesverdrag de ge allieerden eerst met algemeene stemmen besloten hadden Opper Silezië aan Polen toe te kennen. Op het verzet van Duitsch- land, heeft de Raad van Vieren toen be sloten een volksstemming uit te schrijven. Frankrijk, dat het vredesverdrag eerbiedigt, wenscht, dat dit besluit op eerlijke wijze wordt .uitgevoerd. Opper-Silezië behoort historisch niet bij Duitschland, naar zoowel de Fransche en Engelsche encyclopediën, als de meest be kende Duitsche atlassen toegeven. Twee eeuwen geleden is het met geweld bij Pruisen ingelijfd en de bevolking is zich daar steeds tegen blijven verzetten. Wat de economische en geografische zijden van het geval betreft, bh,kt uit het vredes verdrag, dat zij niet mogen leiden tot het maken van onderscheid tusschen de rijke en arme streken. Men moet dus den wensch van de bevolking bestudeeren en daarbij rekening houden met den uitslag van de volksstemming, gemeente voor gemeente. Polen heeft in de mijndistricten zoowel de 3) Katharina, ^vier streng gelaat terstond op het gezicht van het meisje eerie vrien delijke uitdrukking teekende, lachtte om het gesnap van het kind en sloeg haren arm om den hals, streek haar liefkozend de lokken van het voorhoofd en drukte een hartelijke kus op de frissche keraal- roode lippen. «Boos ik omdat gij mij liefhebt. Wat denkt gij van mij, kind Gelooft gij dat ik u weg zou laten gaan, zonder afscheid van u te nemen Al had ik ook nog zulke gewichtige bezigheden gehad, zou ik daarvoor gezorgd hebben, of dacht mijne kleine lieveling, dat zij meer om grootmama dacht, dan deze om haar neen, mijn kind, ik heb dezen morgen veel aan u gedacht en zelfs op het oogenblik dat gij binnen kwaamt, hield ik mij in plaats van te slapen, met uwe toekomst bezig.* Het meisje hief hare oogen verwonderd tot de Keizerin op en zag haar vragend aan. «Aan mij grootmamazal het in de toekomst dan anders zijn dan nu «Gij zult weldra vijftien jaar zijn, Alexandra.* nominale meerderheid, als de meerderheid in de verschillende gemeenten. Bovendien grenzen de districten met een Poolsche meerderheid aan Polen, wat een reden te meer is om den Franschen vertegenwoor diger in de commissie voor de volksstem ming in het gelijk te stellen. Het voorstel van het Engelsche lid der commissie zou beteekenen, dat slechts 40 percent van het deel der bevolking, dat voor Polen gestemd heeft, bij Polen gevoegd zou worden. Aan gezien het vraagstuk voor een andere in stantie gebracht is, rust op de Fransche regeering de plicht de rechtvaardigheid van haar stelling te handhaven, maar de ge schillen mogen niet leiden tot een breuk tusschen de geallieerden. Briand verzekert dat dit ook ongetwijfeld de meening is van Lloyd George. Wat den oorsprong van de onlusten in Opper-Silezië aangaat, deze zijn ontstaan op het gerucht, dat de kwestie met de overeenkomst van Parijs in voor Polen ongunstigen zin zou zijn opgelost. Wat vermochten de 12000 Fransche soldaten tegen 80.000 opstandelingen Hadden zij ten kosten van stroomen bloeds de orde moeten herstellen Niettemin hebben zij de grootst mogelijke voorzorgen genomen. Doch de hoofden van de Duitschers zijn verhit geraakt en de pangermanisten hebben mis bruik gemaakt van den toestand. De woor den van Llyod George, verkeerd begrepen en verkeerd overgebracht, hebben hen aan gemoedigd. Met het oog op deze gisting heeft Briand aan Duitschland laten weten, dat er voor dat land ernstige gevolgen uit zouden kunnen voortvloeien. De Duitsche regeering en pers hebben dit begrepen, maar benden hebben gedaan, wat aan de rijksweer niet mocht worden toegestaan. Het gevolg is een conflict geweest. Thans is de orde hersteld. Intusschen heeft Briand de Duitsche re- peering de noodzakelijkheid onder het oog gebracht de benden te ontwapenen en de grens te sluiten. Vanochtend heeft de Duitsche regeering laten weten, dat zij dientengevolge maatregelen heeft genomen. Briand brengt hulde aan de openhartigheid en de eerlijkheid van Wirth. Frankrijk, zoo vervolgde hy, heeft de kracht om zich te laten gelden. Zijri belangen zijn door de regeering op de beste wijze behartigd en het land beseft zulks. Zij, die een andere politieke gedragslijn noodig achten, dienen dit duidelijk uit te spreken. Men zou dade lijk tot die andere politiek zijn toevlucht moeten nemenindien het probleem de levensbelangen van Frankrijk aantastte. Maar Briand zal alles doen, wat mogelijk is om den vrede te handhaven met de middelen van druk, waarover hij beschikt. De wereld ziet thans met belangstelling uit naar de aanstaande vergaderingen van den Opperste Raad. Engeland, Frankrijk Italië en Japan zullen er met Amerika, als niet belanghebbend, maar toch belangstel lend toeschouwer deel aannemen. Lloyd George meent, dat de beslissing over de grens met meerderheid van stemmen ge nomen kan worden, maar mocht Frankrijk in de minderheid dreigen te komen, dan is het duidelijk, dat het uit den Oppersten «Hoe verlang ik naar mijn verjaardag, riep het meisje, blijde in hare handen klappende. «Gaan wij weêr, evenals het vorige jaar, naar Kroonstad, om een water tochtje te maken O, wat was dat heerlijk schoon I De effene zee, de vele schepen, de lustig wapperende vlaggen, de helder blauwe hemel l och, grootmama, beloof mij, dat wij op mijn verjaardag weder naar Kroonstad gaan. Daar is mij de dag zoo vroolijk en recht feestelijk.* Het zal zoo zijn, mijn kind 1 Ik zie u zoo gaarne recht vroolijk en gelukkig en wij zullen dien dag niet dikwerf te zamen meer vieren.* «Hoe zoo, grootmama Gelooft gij, dat papa het niet gaarne ziet, dat ik zoo dikwerf tot u kom Hij is gewoonlijk zoo koud en somber, misschien wil hij dat ik altijd in Gatschina blijf.* «Dat niet mijn kindUw vader zal er niets tegen hebben, dat gij wekelijks hier komt, zoolang gij nog te Gatschina woont doch dat zal mogelijk van geen langen duur meer zijn.* «Verlaten wij Gatschina,* vroeg het meisje zichtbaar getroffen. «Toch niet om naar Moskou te gaan, ik wil niet zoover van u verwijderd zyn, grootma.* De Keizerin drukte hare kleindochter vaster tegen zich aan. «Maar gij kunt niet altijd bij mij blijven. Gij zyt bijna vijftien jaar, Alexandra «Wat doet er dat toe Moet ik daar om weg GROOTE KEUZE Eetserviezen, Koffie- en Ontbijtserviezen. Waschstellen. Vraag prijscourant voor Gero zilver. I voorheen JACQ. KRIJBOLDER Hinthamerstraat 70. 's-BOSCH. »Gij komt tot rijperen leeftijd, waarin gij, volgens den loop der dingen, andere plichten te vervullen hebt.* Alexandra wist waarop de Keizerin zin speelde zij hield zich echter of zij de bedoeling der Keizerin niet begreep. «Is het niet voor alles mijn plicht by u en mijne ouders te blijven vroeg zij schijnbaar onnoozel. «Als gij gehuwd zijt, zult gij ons voor uwen echtgenoot en uwe eigene huishouding spoedig genoeg vergeten. «Gehuwd!* riep zij lachende, maar toch kleurende, terwijl zij tegelijkertijd haar vinger op de lippen der Keizerin legde. «Stoute grootmama, ik zal weggaan, den wagen bestellen en zonder afscheid ver trekken.* «Gij blijft zeker, kleine ondeugd, als ik u uw toekomstigen echtgenoot toon.« Alexandra draaide het hoofdje om en zag nieuwsgierig de gansche kamer rond. «Gij hebt hier toch geen bezoek, groot mama «Neen, maar eenige goed getroffen por tretten van jonge prinsen, die gewis uwe belangstelling zullen wekken,* zeide de Keizerin schertsend en nam een op de tafel liggend boek in de hand. «O. ik zie graag portretten, geef mij het boek, grootma.* «Geduld, mijn kind I ik zal ze u van de rij af laten zien en zeg mij dan, welk u het best bevalt.* Katharina sloeg het album open. Raad zou wegloopen, zoodat het dan nog niet tot een beslissing kwam. Engelsche troepen zijn intusschen naar Opper-Silezië vertrokken, wat oorspronkelijk niet in de bedoeling lag, om de orde aldaar te helpen handhaven. Het wachten is nu op wat de vergadering van den Opperste Raad in deze kwestie besluiten zal. In Egypte zijn ernstige onlusten uitge broken, die vooral bedenkelijk zijn, omdat er een scherpe vijandschap tegen het Euro- peesche element bij aan den dag is gekomen. Een telegram uit Alexandrië stelt het aantal slachtoffers daar op 23 dooden en 130 ge wonden, onder wie geen Engelschen zijn. Het wemelt in de Egyptische steden echter van Grieken en Italianen. Een gerucht uit Kaïro wil, dat ook vijftienhonderd ge wapende Bedoeïenen op Ramleh, 8 K.M. ten Noordoosten van Alexandrië oprukken, om medewerking te verleenen bij de uit voering van een plan voor een revolutie. Alexandrië is intusschen door Engelsche troepen bezet. De oorzaak van de uitbarsting schuilt in de samenstelling van de delegatie, die naar Engeland vertrekken zou, om over den toekomstigen status van Egypte te onder handelen. Na het rapport van Lord Milner's com missie konden de Egyptische nationalisten hopen op afschaffing van het Engelsche protectoraat, behoudens zekere waarborgen op het stuk van de beveiliging van het Suez-kanaal en Egyple's buitenlandsche betrekkingen. De Engelsche regeering heeft nog geen besluit genomen en het wantrouwen, dat het protectoraat toch gehandhaafd zal worden, is in den iaatsten tijd verlevendigd. De Egyptische regeering, waarvan Adly het hoofd is, heeft bij de benoeming van de delegat e, die verder moet onderhandelen, Zagloelpasja, den al gemeen vereerden leider van de nationa listen, die bij vroegere onderhandelingen een groote rol heeft gespeeld, gepasseerd. Vandaar de verbittering van de bevolking. De nationalisten eischen dat het ministerie van Adly af zal treden of de kwestie aan de Nationale Vergadering zal voorleggen, welke met volledige vrijheid van handelen bijeen behoort te komen, wat alleen mo gelijk is, indien overal de krijgswet en de censuur afgeschaft worden. Het zou er nog aan ontbreken, dat Engeland hij zijn binnenlandsche moeilijk heden, den burgeroorlog in Ierland, de Qnrust in Palestina en Mesopotamië en Maar ik weet niet wie die portretten eigenlijk voorstellen, grootmama, het zijn alle vreemde gezichten. »Dat komt er niet op aan, des te on partijdiger zal uw oordeel zijn. Hoe bevalt u deze jonge officier «Jong gij schertst, grootmama, zie slechts die oude trekken, die rimpels om den mond, die matte oogen Katharina lachte. «Het zou de aarts hertog van Oostenrijk zeker niet aange naam zijn, als hij wist, hoe gij zijn portret kritiseert Doch deze voorzeker een flink gelaat hoe bevalt u die «Ook niet, grootmama. Hij ziet er zoo zacht, zoo vrouwelijk uit; er is niets krachtigs, niets mannelijks in die trekkenzulke mannen zijn niet naar mijnen smaak.* «Als het echter de kroonprins van Spanje was. Als hij zijne kroon aan uwe voeten legde en u koningin wilde maken «Vriendelijk dank 1 er zijn nog meer kronen en die door vrij wat knapper hoofden gedragen worden.* «Hoe weet gij dat «Ik denk het maar.* Dan zal u toch zeker dit portret bevallen, ik weet niet dat hierop iets aan te merken is,« zeide de Keizerin, terwijl zij een nieuw blad omsloeg en hare gunstelinge vorschend aanzag. «Ik kan niet zeggen, dat het mij mis haagt,* antwoordde de kleine. «Dat heet, met andere woorden, dat het origineel hopen mag.* DRAAGT (worifichetn. zijn geharrewar over opper-Silezië, met een oproerige beweging in Egypte te doen kreeg. Ook in Portugal is het onrustig. Het ministerie aldaar is omvergeworpen met een klein revolutietje, zooals dat in Por tugal gebruikelijk is. Dit ministerie had zitting sinds Maart. Minister-president Machado, een van Portugal's vooraanstaande politieke figuren, was ook in 4914 Minister president. In October 1915 werd hij tot president van de republiek gekozen en onder zijn bewind besloot Portugal toen actief aan den oorlog deel te nemen. Zijn halve naamgenoot, Machado dos Santos, heeft hem thans ten val gebracht, en deze is vooral bij soldaten en matrozen gezien om zijn pogingen om hun betere soldij te bezorgen. Wegens zijn politieke liefhebbe rijen heeft hij verschillende jaren in de gevangenis doorgebracht. BUITENLAND. Verwoede strijd by Oppeln. In de omstreken van Oppeln is een ver woede strijd gaande tusschen opstandelingen en verschillende Duitsche militaire organi saties Bij de Iaatsten worden manschappen van de vroegere Oostzeetroepen en afdee- lingen uit Mecklenburg en Hannover opge merkt. In de districten aan den linkeroever van den Oder worden vele Polen door de Duitschers gearresteerd. Inzonderheid worden Poolsche priesters mishandeld en naar het binnenland gevoerd. «Ik verzeker u, grootmama, dat mij het origineel tamelijk onverschillig is. «Zoo, dan zeker ook dit*, hernam de Keizerin, nogmaals een blad omslaande en op een nieuw beeld wijzend. «Alexandra zweeg. Een donkerrood over- toog hare wangen en zij verborg haar blond gelokt kopje aan de borst der Kei zerin, om hare verlegenheid te verbergen. Wat nu, mijn kind, gij zwijgt. Zou dit de rechte zijn vroeg de Keizerin verrast. De jonge grootvorstin antwoordde niet. «Voorwaar hier zijn de neiging des har ten en de belangen der staatkunde op zoo wonderbare wijze vereenigd, dat wij daarom alleen reeds alles beproeven moeten, de verbintenis tot stand te brengen. Weet gij mijn kind, wiens beeld het is «Dat doet er niet toe, grootmama,* hernam de prinses, die nog altijd haar blos trachtte te verbergen. «Het is en blijft de schoonste uit uwe verzameling. Zoo moet een jonge man er uitzien, zal ik hem van ganscher harte liefhebben. Ik bid u groot mama, geef mij dat portret, ik wilde het nog zoo gaarne eens zien, als ik alleen ben.* De Keizerin sneed het blad uit het al bum en gaf het aan het jonge meisje. «Het is het uwe en bewaar het zorgvuldig, totdat gij ook het origineel bezitten zult. Het is de voor u bestemde gadeKoning Gustaaf Adolf van Zweden 1* NIEUWSBLAD viir let Laid m Htisfei ki Alteia, it Langstraat n tie Binelerviirl Oud-Hollandsch tinwerh. Tafel- Dessertmessen, Fruit- Boter en Kaasmesjes. GEKO ZILVER - ALPACCA i Tafel-, Dessert-, Lepels en Vorken, Suikerlepeltjes. Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1