Und van altena ISN STAATKÏÏÏDIQ HUWELIJKSPLAN. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4091. Woensdag 1 Juni. 1921, FEUILLETON. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG, Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Eike regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. BUITENLANDS CH OVERZICHT In tegenstelling met de geruchten dien aangaande is nog geen enkelen datum vastgesteld voor de bijeenkomst van den Oppersten Raad te Boulogne. De besprekin gen tusschen de geallieerden duren voort. De Fransche regeering stelt voor een conferentie van deskundigen te Boulogne bijeen te roepen ter bespreking van het vraagstuk van Opper-Silezië. De gezanten- raad is onder voorzitterschap van Cambon bijeen gekomen en is, naar het communi qué van de zitting meedeelt, tot overeen stemming gekomen over een zeker aantal zaken, die aan de geallieerde commissie zullen worden voorgelegd om gevolg te geven aan de practische opdrachten, welke deze aan den raad heeft onderworpen. De Temps meent te weten, dat de voorstellen waarmee de raad zich bezig heeft gehouden, gedaan zijn door den Italiaanschen vertegen woordiger in de commissie te Oppelri en dat de Engelsche vertegenwoordiger deze heeft gesteund. Deze voorstellen zouden neerkomen op het bekende plan om de streken, waarover geen geschil kan be staan, aan Duitschland en Polen toe te wijzen en alleen de betwiste strook door de geallieerde troepen bezet zou blijven. De Fransche vertegenwoordiger had voor behoud nopens deze voorstellen gemaakt. Briand heeft in de Fransche Kamer na langdurig debat de motie van vertrouwen gekregen, die men verwachtte. De Franschen hebben echter geen haast. Nu zal de Senaat nog aan 't woord komen voor de eerste Minister zich vrij kan maken voor de bijeenkomst vanden Oppersten Raad. Te Londen heet het in officieele kringen, dat zoowel de Duitsche als de Poolsche regeeringen thans hun plicht doen. In Opper-Silezië zelf blijft de toestand vrijwel dezelfde, in afwachting van de aankomst der Engelsche troepen. De Engelsche bataljons voor Opper-Silezië zijn tot herstel van de orde op weg gegaan. Ongetwijfeld zullen zij daarmee succes hebben, al is hun sterkte niet groot. Worden zij gebruikt om de orde te herstellen in het gedeelte, waar de Duitsche vrijkorpsen staan, dan behoeven zij niet voor hun huid te vreezen. Bij de tegenwoordige stemming kan men erop rekenen, dat de Duitschers gewillig hun wapens aan de Engelschen uitleveren. Treden zij daarentegen op in het gedeelte, dat Korfanty in zijn macht heeft, dan zullen zij ongetwijfeld ook meer 4) Het meisje nam het portret. «Dank I beste grootmama. Wie het portret voor stelt, zag ik op het eerste gezicht. Ik heb het bij mama gezien en voegde zij er op nieuw blozende bij, toen stond er de naam onder. Adieu grootmama, verraad mij niet, papa moet het niet weten. Het vroolijk kind omarmde en kuste de Keizerin en ging met dienzelfden lichten zwevenden tred, waarmede zij binnen was gekomen, uit het vertrek. Katharina zag hare kleindochter met welgevallen na. «Zij zal gelukkig worden, fluisterde zij op zachten gevoelvollen toon, doch voegde zij er luid en met kracht bij «en Ruslands macht zal een nieuwen, krach- tigen steun hebben bereiken dan de Franschen, omdat zij tegen de Polen niet voor geweld zullen terug deinzen, wat de Franschen wel deden, omdat het bloed nu eenmaal kruipt, waar het niet gaan kan. Uit Warschau is juist gemeld dat de economische overeeenkomst tusschen Frankrijk en Polen geteekerid zijn en dat nu ook de militairen en politieke overeenkomsten, die Sapieha in Februari te Parijs heeft gesloten, van kracht zullen worden Franschen en Polen komen daardoor steeds meer in de verhouding van bondge- nooten en wapenbroeders en bij de ver wijten, die tegen de Franschen zijn gericht over hun te kort schieten in het handhaven van de orde tegen de opstandelingen, moet men dingen niet uit het oog verliezen, die menschelijk verklaarbaar zijn. Het Duitsche Rijksgericht heeft zijn eerste vonnis tegen den oorlogsmisdadiger Heijnen geveld en hem tot tien maanden gevangenisstraf veroordeeld. De Engelsche pers roept schande over het eerste vonnis van Leipzig, dat volgens haar meening veel te licht is. De Duitsche nationale pers heeft met Heynen te doen, daar hij slachtoffert is van het «schan- deüjke vredestractaat«, twee uitersten in beoordeeling die bewijzen dat de objectiviteit in deze na-oorlogs-wereld nog zoek is. Het eerste miljard gouden marken schade loosstelling van Duitschland aan Frankrijk is thans betaald. Er is dus een begin. Als nu de Beiersche burgerwachten nog ontwapend zijn, wat nog maar niet erg vlotten wil, dat de drie eerste eischen der geallieerden, n.l. bestraffing der oorlogs misdadigers betaling van 1 milliard voor 1 Juni en ontwapening der Beiersche bur gerwachten, althans voldaan. De Engelsche pers is optimistisch ge stemd ter opzichte der nieuwe steenkool conferentie die Zaterdag begonnen is. De Manchester Guardian heeft vernomen dat de mijnwerkers niet zullen staan op hun eisch betreffende den nationalen pot. J4et mijnwerkers zijn dan bedoeld hun leiders, liet congres dat de oorspronkelijken eischen van nationalen pot en nationale loonsrege- ling geformuleerd heeft, zou er anders over kunnen denken. Andere bladen stellen meer hun verwachting op de door hen als een feit voorgestelde onderstelling, dat de koleridelvers de staking beu zijn en bij een hoofdelijke stemming al gauw genoegen zouden nemen met een voorstel, dat hun althans tijdelijk een beter loon waarborgt dan de eigenaars eerst hebben voorgesteld. II. Drie maanden na het hierboven verhaalde op den 14 Augustus 1796, kwam de zeven tienjarige Koning van Zweden, onder den naam van graaf van Wasa, te Petersburg aan. Men had in Stokholm alles beproefd om hem van de reis naar Ruslands hoofd stad terug te houden, maar vergeefs. Gedach tig aan den wil zijns vaders en opgewekt door verschillende tot hem gekomen be richten, verklaarde hij de stenden en zijne ministers openhartig, maar vast, dat hij in de keus van eene levensgezellin, slechts de stem van zijn eigen hart zou volgen, doch dat hij overigens zijne waardigheid en de eer van Zweden, onder alle omstan digheden, voor oogen zou houden. Katharina's geheime agenten hadden hem van de stem ming van het Russische hof kennis gegeven. Katharina ontving haren jeugdigen gast met de meeste onderscheiding. Nog den zelfden dag van zijne aankomst werd hij aan de grootvorstin Alexandra voorgesteld. Het was voor beiden een eigenaardig oogen- blik doch hunne jeugdige onschuld en hunne wederzijdsche genegenheid kwamen hen te hulp. Zij vonden in elkander, wat zij ge hoopt en gedacht hadden. Misschien was nooit eene door staatkunde noodzakelijke en door ouders bepaalde verbintenis meer in overeenstemming geweest met den innigen wensch des harten, dan bij dit jonge paar het geval waszelden zullen twee van de vroegste jeugd voor elkander bestemde wezens zich met warmer liefde aan elkan der hebben gehecht en met meer vreugde de op hen rustende verplichtingen hebben vervuld, dan de jonge Koning van Zweden en de prinses Alexandra. Dat hoofdzakelijk de liefde in het gansche wezen der vrouw eene groote omwenteling In dit verband herinnert men eraan dat de regeering 10 millioen had aange boden, om hun in een overgangsperiode van drie maanden tegemoet te komen. Nu de staking al zoo lang geduurd heeft, zou men de overgangsperiode b.v. met een maand kunnen verkorten, zoodat de mijnwerker meer in de hand zou krijgen. Intusschen heeft de mijnwerkersb iweging een klap gekregen door het besluit van de bootwer kers te Glasgow om het werk te hervatten mits er geen maatregelen van weerwraak worden genomen. De Daily verklaard dit besluit niet uit gemis aan moed of welwillendheid, maar uit een «tragisch gebrek aan samenhang in de vakbeweging«, die, indien zij aan hare andere eigenschappen slechts grooter solidariteit paarde, onweerstaanbaar zou zijn. Datzelfde gemis aan solidariteit is ook gebleken uit de houding van het Drie voudig Verbond tegenover de mijnwerkers* staking. Het blad blijft er echter by, indien de regeering den nationalen pot niet wil, de mijnwerkers voet bij stuk zullen houden. In Ierland blijven brandstichting en moordaanslagen aan de orde van den dag. Te Kildusart (Clare) is weer een kon stabel van de politie doodgeschoten en zijn metgezel, eveneens een konstabel, gewond. Vrijdagochtend zijn in het Zuiden van Ierland tal van politiekazernes met bommen en geweervuur bestookt, zonder dat de politie verliezen leed. De werkinrichting te Macrom (Cork), waarin militairen en politie onder dak gebracht waren, is in brand gestoken. Te Mount Bolus bij Tullamore (King's County) is het lijk van een onbekend burger gevonden, die doodgeschoten was. Op de kleeren was een kaartje gespeld met de woorden «Spionnen en verklikkers, neemt u in acht.* Verder werden een douanekantoor en vier villa's te Cork door Sinn Feiners verbrand. Bij den brand van het douane kantoor is verschrikkelijk gevochten tusschen opstandelingen en regeeringstroepen, waar bij vier opstandelingen werden gedood en zeven gewond, de regeeringstroepen leden geen verliezen. BUITENLAND. Ken stad te koop. Van 't najaar zal het grootste deel van de stad Reigate (Surrey) bij opbod worden teweegbrengt, als een verkwikkende zonne straal, welke het zwellend knopje plotseling in eene bloeiende roos veranderd, bleek ook hier weder in al zijn omvang. Alexandra nog voor weinige maanden een kind te noemen, was nu eene volwassen jonkvrouw geworden, haar lichaam, meer nog haar geest, had zich snel ontwikkeld. Een nieuw leven, eene nieuwe wereld was voor haar ontstaan en het zoetste der geheimen, het geheim der liefde, had aan haar gansche wezen nieuwe bekoorlijkheid toegevoegd. Wie haar zag, moest bekennen, dat de jonge koning van Zweden in het bezit van zulk een schat te benijden was. Doch ook Gustaaf Adolf stak gunstig boven de jongelieden van zijnen leeftijd uit. Het zou moeilijk zijn, zegt de geschied schrijver, niet slechts een koning, maar zelfs een jongeling te vinden, wiens innemend uiterlijk eene betere opvoeding verraden had en die zooveel van zich liet verwach ten als de jonge Koning van Zweden. Zijn onderhoud was boeiend en ongekunsteld. Wat hij sprak was verstandig en door dacht. Hij schonk aan vele zaken opmerk zaamheid, die gewoonlijk zijnen leeftijd vreemd blijven. Vier weken na de aankomst van den jongen Koning aan het Russische hof, was de verbintenis met grootvorstin Alexandra eene uitgemaakte zaak, en reeds was de dag vastgesteld, waarop de verlosing met veel plechtigheid en pracht zou plaats heb ben. Katharina wilde bij de gelegenheid DRUKKERIJ L. J* VEERMAN Botermarkt, HEUSDEN. voor alle voorkomende DRUKWERKEN. Vraagt monsters en offerten. verkocht, ten verzoeke van den heer So- mers, den eigenaar. Deze bezit n.l. al de hoofdstraten, w.o, de weg naar Brighton, die door de stad gaat, al de voornaamste winkels, en het meerendeel van de huizen. De possessie is van den tijd van konin gin Anne af in zijn familie geweest. o Hevige onweders. In tal van streken van Spanje hebben hevige onweders plaats gehad, die nog voortduren. De Ebro is buiten hare oevers getreden. Er hebben groote overstroomin gen plaats gehad. Aanslag op auto's. De Berlijnsche bladen vernemen, zegt het «Hbld.* uit Weeneri, dat in de nabij heid van Weenen, tusschen Wiener Neu- stadt en den Semmering, een misdadige aanslag is gepleegd op de automobielen, die dezen weg passeeren. Ter hoogte van IJ meter was een sterk ijzerdraad dwars over den weg gespannen. Om 10 uur Donderdagavond naderde een automobiel deze plaats. De chauffeur werd door de glassplinters van de ingedrukte ruiten ernstig gewond, doch wist Wiener Neu- stadt nog te bereiken, waar werd gecon stateerd, dat den eigenaar van de auto, die binnen in gezeten had, het hoofd vol komen van den romp was gescheiden. Eenige minuten later kwam een tweede auto aanrijden. De chauffeur werd door het ijzerdraad uit den wagen geslingerd en zwaar gewond. Door den schok schoot het ijzerdraad los eu de auto reed zonder bestuurder verder en viel met de passagiers in een diepe sloot. De inzittenden, onder wie zich een vrouwelijk gemeenteraadslid van Weenen bevond, werden ernstig ge wond. Men weet nog niet of het hier een al- gemeene wraakoefening tegen auto's betreft of een plan voor een berooving. o hare keizerlijke macht in vollen glans ten toon spreiden. Geheel Petersburg zag vol verwachting den feestdag tegemoet, want als de pracht- iievende Katharina de zorg voor zulk een feest op zich genomen had, mocht men veilig iets buitengewoons verwachten. Terwijl het hof en wat daartoe behoorde met grooten ijver zijne toebereidselen maakte en het volk in nieuwsgierige spanning wachtte op de dingen, die daar komen zouden, be kommerden zich de beide hoofdpersonen van dat alles het allerminst om deze ge wichtige gebeurtenis. Zij waren zoo over gelukkig in hunne jeudige liefde, zij leefden zoo geheel voor elkander, dat zij wat er rond hen omging niet opmerkten en de geheele buitenwereld voor hen van weinig beteekenis was. Wel verheugden zij zich in de feestelijke plechtigheid, omdat die hen voor altijd zou vereenigen, doch zij waren zoo gelukkig, zoo zalig in elkanders bijzijn, dat eene vermeerdering van geluk hun eene onmogelijkheid toescheen. Den morgen, welke het verlovingsfeest voorafging, liet zich graaf Woronzoff, namens de Keizerin, bij den Koning aandienen en gaf hem eene met de Russische wapens en het rijkszegel voorzien document over. «Wat brengt gij mij, graaf vroeg de jonge vorst, die aan dit bezoek geen bij zonder gewicht gehecht had en in zijn geest slechts met zijne bruid bezig was. «Uwe Majesteit gelieve dit document eenige oogenblikken uwe bijzondere aan bru welen in Klein-Aiiê. De correspondent voor Klein-Azië van de «Manchester Guardian* meldt het volgende Sinds kapitein Pappagrigoriou een week of zes geleden het commando over de Grieksche strijdkrachten in het Yalova- gebjed heeft overgenomen, zijn in die streek 14 Turksche dorpen door Grieksche z.g. «ongeregelde troepen* verwoest. De correspondent constateert, dat de Fransche, Italiaansche en Engelsche Roode Kruis-afgevaardigden, die de overlevenden uit dat gebied willen overbrengen naar Konstantinopel, daarbij stuiten op krachtigen tegenstand van de Grieksche militairen, die samenwerken met Grieksche roovers en met Armeniërs. De correspondent signaleert de kwaad aardigheid en onmenschelijkheid der Griek sche autoriteiten, die de inscheping van de vluchtelingen zooveel mogelyk trachten te beletten, en die daarin werden bijgestaan door priesters van het Grieksche patriar chaat. Van de 7000 Turken, die zes weken geleden nog in het Yalova gebied woonden, zijn er slechts 1500 over, van wie 1200 nég in handen zijn van de Grieksche bezettingstroepen. o De herdenking van de commune. Tijdens de ontruiming van Père La- chaise, waar de leden van de communis tische federatie aan de Seine ter gelegenheid van den vijftigsten verjaardag der com mune, een betooging hielden, kwam het tot een botsing met de politie. De politie gaf een salvo op de menigte af. Ver scheidene personen werden gewond, waar onder de afgevaardigde Lafront. Ook werden talrijke personen gearresteerd. 13 Italianen gedood. Volgens berichten van den correspondent van een Amerikaansch blad in Opper-Silezië, zijn in den strijd bij Leschina, j.l. Donderdag 13 Italianen waaronder één officier door de Polen gedood. De Italiaansche troepen hebben »Selbstschutz« bij een aanval op Ralesche gesteund. o De pest in Mexico. Te Tampico hebben zich vier nieuwe geva'len van builenpest voorgedaan. Er zijn drie dooden. Het totaal aantal ge vallen te Tampico bedraagt nu veertig. dacht te schenken,* zeide de minister. «Om bij de aanstaande hooge verbintenis de rechten en belangen der beide partijen in wetteiijken vorm te brengen, heeft de Keizerin mij belast, het bijgaande huwe lijkscontract op te stellen. Gustaaf Adolf zag het document vluchtig in. Plotseling riep hij uit: «wat is dat, wat bedoelt men met die laatste zinsnede «Niets anders,hernam de graaf, «dan de noodige schikkingen voor het verschil van godsdienstige belijdenis. Uwe Masjesteit zal inzien, dat Rusland »Maar,« viel de Koning hem heftig in de rede, «waarom over zulk een gewichtig punt niet vroeger gesproken, het had 't eerste der onderhandelingen behooren te zijn. Hare majesteit de Keizerin twijfelde geen oogenblik, dat de toekomstige gemaal van hare geliefde kleindochter hoegenaamd geene zwarigheid zou maken, de aan de Grieksche kerk verschuldigde «Ik ben protestant, Mijnheer I* viel hij den spreker op nieuw in de rede, «ik ken slechts de verplichtingen voor mijn rijk en mijn geloof. «Echter uwe toekomstige gemalin «Zal mijn geloof en dat van mijn volk deelen. Ik heb dat van den aanvang af besloten, want dat eischt de rijkswet, welke ik voor allen moet gehoorzamen. Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD vööt list Lui van Heisdei en Alteia, do Lanptrnt eo ie Bommelgrwaard HET

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1