SENORIO de 10 cents sigaar, Bi i nr. üeftoorl een üoegsel, Miat. Land van altena Uitgever: L* J. VEERMAN, Heusden, No4092. Zaterdag 4 Juni1921. Rook ons SUCCESMERK, IMMIJI Hinthamerstraat 24, 's-BOSCH. ■J FEUILLETON. ■III ITMT1ÏÏ1SI& EUWILIJKSPLAH. IMHLIIANN's Heeren- en Kimlerkleediiig. Gorincheui. samengesteld uit de edelste tabakken en hoogfijne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. DRAAUT Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 4.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. bu1tenlandsch overzicht Lloyd George had in een onbewaakt oogenbiik uitgelaten, dat hij, indien de twee partijen in het geschil bij de Engel- sche 8teerikolennijverheid het nu niet eens zouden worden, hij dan een gedwongen scheidsrechterlijke beslissing zou voorstellen. Het is goed geweest, dat hij de woor den herroepen heeft. Men kan zich licht voorstellen, hoe de heele Engelsche vakbeweging anders op hare achterste beenen was gaan staan tegen zulk een »dwangwet«. Maar met of zonder bedreiging met een dwarigwet schiet men met de oplossing van het ge schil nog altijd geen zier op. In de enkele bekkens, waar de mijnwerkers of hun vertegenwoordigers ten aanzien van de jongste regeeringsvoorstellen hun meening reeds hebben laten blijken, Nzijn zij ver- worpen of onaannemelijk verklaard. Beide partijen bewerken de openbare meening af en toe met langademige verklaringen, maar het publiek, dat boft, omdat de zon voor de verwarming van de menschheid zorgt, en zijn eten op het gas kookt, verliest gaandeweg zijn belangstelling. Het neemt ook het feit, dat het de wedrennen van Epsom niet met den trein kan berei ken, gemoedereerd op en gaat er te voet of per wagen heen. In deze omstandigheden wordt het een wedstrijd, wie het langer uithoudt, het publiek of de mijnwerkers. Het finantieele uithoudingsvermogen der laatsten verbaast, want men moet niet gering denken over het onderhouden van 1.200.000 mijnwer kers en hun gezinnen. De Russische en Duitsche vakbewegingen hebben flinke be dragen toegezegd en de Engelsche vak- vereenigingen steunen naar vermogen, maar hun eigen kassen waren heel slecht gevuld, toen de stilstand intrad. Ook hebben de stakers bij de heerschende (Slot volgt) Ik ben overtuigd dat de grootvorstin dien eisch niet zal volhouden en dat de Keizerin zal inzien, dat het onmogelijk is.« Graaf Woronzoff schudde bedenkelijk het hoofd en vertrok. De jonge Koning van Zweden verkeerde in geen geringe ver legenheid. De gedachte, op het punt, om het hoogste doel zijner wenschen te be reiken, de geliefde zou moeten verliezen, was hem ondragelijk, terwijl de Zweedsche wetten in dezen te duidelijk spraken, om aan toegeven te kunnen denken. Hij, de afstammeling van den grooten Koning en geloofsheld, wiens naam hij droeg, kon minder dan iemand anders er in toestem men, om eene Koningin op den troon te plaatsen, die eene andere geloofsbelijdenis A# J fs werkloosheid weinig kans om tijdelijk met iets anders den kost te verdienen. Het ambt van Engelsche eerste-minister wordt met den dag inspannender en Lloyd George is gedwongen zijn tijd te verdeelen tusschen het oplossen van drie groote hersenpijnigende puzzles de mijn werkersstaking. Opper-Silezië en Ierland. De eerste Engelsche troepen voor Opper- Silezië zijn ter plaatse aangekomen en te Breslau toegejuicht als bevrijders. De Duitschers riepen »Hoezee voor Engeland Weg met de Polen 1 Gij zijt onze be vrijders De Fransche regeering wil nog niet weten van het Italiaansche voorstel, dat Engeland steunt, hierop neerkomende, dat men het onbetwiste Duitsche en Poolsche gebied elk voor zich onder Duitsch en Poolsch gezag zou stellen en daartusschen een onzijdige zóne afbakenen, waar de ge allieerde troepen de orde zouden moeten handhaven. Polen en Duitschers zouden aldus gescheiden worden, voeren de voor stellers aan, maar de bedenking van Fran- schen kant die al veertien dagen geleden, toen er voor het eerst sprake van was, is gemaakt, blijft dat de geallieerde troepen dan, tusschen Polen en Duitschers, in een gevaarlijken toestand zouden komen en elk oogenbiik teruggetrokken kunnen worden. Dit voorstel is nu in den gezantenraad in behandeling. Aan den anderen kant is er een Fransch voorstel betreffende het bijeenkomen van den Oppersten Raad, dien Engeland zoo spoedig mogelijk bijeen wil zien. Frankrijk wenscht daarentegen dat een commissie van deskundigen eerst de beraadslaging voor den Oppersten Raad zal voorbereiden en de bijeenkomst van dien Raad uigesteld zal worden, tot de deskundigen hun advies kunnen uitbrengen en de orde middelerwijl hersteld is. Frank rijk meent dat men misschien tot half Juni moet wachten. Engeland wil de ver gadering al in de helft van deze week te Boulogne houden. Er is nog geen aan wijzing dat deze tegenstelling in een vloek was toegedaan. Het was een moeilijke strijd tusschen liefde en plicht. Het liefe lijk beeld zijner beminde aan de eene zijde, de Zweedsche stenden en zijn gevoel van eigenwaarde daartegenover. Hij raadpleegde met zijne vertrouwden, maar allen spraken als hunne overtuiging uit, dat de stenden dusdanig contract nooit zouden goedkeuren en dat bovendien het Zweedsche volk met tegenzin een Koningin zou ontvangen, die eene andere geloofsbelijdenis was toegedaan. In zijn angst spoedde hij zich naar het paleis om de Keizerin te spreken en haar te bewegen dien eisch te laten varen. De sluwe Katharina had dit echter voorzien en toen hij aan het winterpaleis kwam, deelde men hem mede, dat de Keizerin was uitgereden daarop reed hij naar Cat- schina, doch te vergeefs, de Keizerin was er niet en hij moest wachten tot den avond, welken hij gewoon was in den familiekring door te brengen. In spanning wachtte hij het oogenbiik af waarop hij zich kon laten aandienen.. Aan het paleis gekomen, heerschte daar ongewone drukte en tot zijn en een zucht overbrugd zullen worden. De Engelschen, zoo meenen de Franschen, hebben goed praten, als zij Duitschland om politieke en economische redenen ter wille wenschen te zijn. Zij hebben met de bepalingen in het vredestractaat over de Duitsche vloot en koloniën alles bereikt wat voor hen van belang is. Frankrijk daarentegen staat voor het vraagstuk, hoe het zich tegen een herhaling van een aan val van Duitschland moet beveiligen. Zooals we reeds in ons vorig overzicht schreven, voldoet Duitschland stipt aao zijn eerste verplichtingen. De betaling van een milliard gouden marken is vóór 1 Juni geschied. De tweede fatile datum is 30 Juni. Dan moet de ontwapening geschied zijn. Engeland, dat Frankryk geen aan leiding wil geven om weer met de bezet ting van het Roergebied te kunnen dreigen, wendt in Beieren al zijn invloed aan om de regeering tot spoed aan te dringen bij het afdanken der schutterijen. Tegen 15 Juni moet de organisatie van het Duitsche leger herzien zijn en in overeenstemming gebracht met de desbetreffende bepalingen van het vredesverdrag. Tegen 30 Juni moet alle overtollige oorlogsmaterieel ingeleverd zijn. Alle ver plaatsing van wapens en ander oorlogsma terieel, anders dan voor inlevering, ver nieling en onbruikbaarmaking, is verboden zonder vergunning van de controlecommissie. De inlevering van de wapens door de be volking moet op 10 Juni haar beslag hebben gekregen. Ongeoorloofd oorlogs materieel in de vestingen in het binnen land moet tegen 31 Mei ingeleverd zijn en het geschut van de kustforten tegen 10 Juni. De ontbinding van de organisaties voor zelfverdediging moet 30 Juni voltooid zijn. De Duitsche regeering moet tegen 31 Mei de lijst hebben ingediend van de organisaties die zij van plan is te ontbin den op grond van de wet van 22 Maart. Dan komen nieuwe betalingen aan de orde 1 Juli aflevering aan de commissie van herstel van obligaties van 12 milliard gouden marken 15 Juli eerste kwartaal betaling van den jaarlijkschen termijn van twee milliard gouden marken 15 Augustus eerste kwartaalbetaling van 26 pet. van de waarde van den Duitschen uitvoer enz. De verkiezing in Ulster heeft een groote overwinning gebracht voor de Unionisten. Tot dusver hadden de Unionisten 38 zetels in het noordelijk parlement gekregen, Sinn Fein 6 en de nationalisten 5. Het stelsel van evenredige vertegenwoordiging, dat in Ierland wordt toegepast, kan niet zoo volmaakt zijn als de Engelsche pers het had voorgesteld en dit schijnt groo- tendeels het gevolg te zijn van de indeeling der kiesdistricten. Dat komt het duidelijkst uit te Belfast, waar de Unionisten met 127.500 uitge brachte stemmen (78.4 pet. van het heele aantal) vijftien zetels kregen, maar de Sinn- spijt werd hij niet als gewoonlijk in den hem zoo lieven kring ontvangen, maar al de grooten en aanzienlijken waren er ver zameld, terwijl de Keizerin, die gewoon was bij zulke gelegenheden zelve de hon neurs waar te nemen, zoo bezet was, dat het hem niet gelukken kon, haar ook slechts alleen te spreken. En zijne Alexandra, schooner dan' ooit, blijde en gelukkig als zij waskon hij die vreugde storen, kon hij een wanklank doen hooren als haar geheele wezen de zaligheid van zijn bijzijn verried Zoo dikwerf hij dit poogde, be stierven de woorden op zijne lippen, Hij vertrok, zonder dat het hem gelukt was, zijn bezwaar mondeling aan de Keizerin mede te deelen. De voor de verlooving vastgestelde dag was aangebroken reeds in den vroegen mor gen kondigde kanongebulder en klokkengelui de bewoners der hoofdstad de heugelijke ge beurtenis aan. Naarmate het later werd en het voor de plechtigheid aangekondigde uur naderde, zag men de galarytuigen van den Russischen adel in lange rijen naar Feiners en nationalisten, die tezamen 35.250 stemmen (21.6 pet.) uitbrachten, maar een zetel (die aan een nationalist te beurt viel.) Slecht gevaren is de arbeiderspartij. Hare drie candidaten brachten het te Belfast tot niet meer dan ruim 1880 stemmen, wat bewijst, dat de economische strijdvragen in Ulster in vergelijking met de politieke nog geen gewicht in de schaal leggen. "buitenland. Het fiasco van het communisme in Rusland. Volgens berichten uit Sovjet-Rusland is Lenin voornemens om een aantal decreten uit te vaardigen over de teruggave van fabrieken en ondernemingen met minder dan 300 arbeiders aan de vroegere bezitters. Over de inkomsten zal van staatswege con trole worden gehouden. o Moord in een auto. In de vorige week maakte een bewoner van Gent een autorit naar Zeeuwsch-Vlaan- deren. Op den terugrit werd hij by het Belgische Selzaete aangeroepen door iemand die vroeg of hij een eind mee mocht rijden. Aan dit verzoek werd voldaan, Tot zoover is het geval eenvoudig genoeg, maar de Gentenaar is niet levend meer thuisgekomen. Hij werd doodgevonden liggende in zijn auto, met twee revolver kogels in het hoofd Bovendien waren 20.000 francs verdwenen. o Loonsverlaging b(j de Amerikaansche spoorwegen. Vermindering der loonen met 12 pCt. De Raad van bestuur der spoorwegen in de Vereenigde Staten kondigt aan, dat van 1 Juni af de loonen der spoorweg arbeiders met 12 pCt. zullen worden ver laagd, hetgeen een besparing van vier honderd millioen dollar zal teweeg brengen. o In het bezette gebied. Omtrent den toestand in het nieuw bezette gebied bericht de «Tagliche Rund- schau« naar indrukken van ooggetuigen De bezetting is te zijner tijd geschied om te dwingen tot de erkenning van de be sluiten van Londen, In weerwil van de aanneming zonder voorbehoud van het ultimatum schijnen de Franschen zich in te richten voor een onbepaalden duur van hun verblijf. De Fransche bezetting heeft geëischt, dat er een kazerne wordt gebouwd, die 12 millioen mark kost en paardenstallen ter waarde van 3| millioen, terwyl de bevolking door onbarmhartige in-beslag- neming van woningen ten sterkste wordt gekweld. o Britsche metaalbewerkers. Londen, 31 Mei. De afgevaardigden van 33 vakorganisaties in de metaal-industrie, anderhalf millioen arbeiders vertegenwoor digende, hebben een bezoek gebracht aan het winterpaleis rijden. Heeren en dames in gala-kostuum, bestegen de marmeren trappen, welke naar de troonzaal voerden. Moeielijk kan men zich een schitteren der tooneel denken dan deze verzameling, aanbood. Verblindend was het schitteren der door de zon beschenen edelgesteenten. In het midden der zaal stond de door prach tige draperieën omhangen troon, boven wel ken eene van diamanten schitterende kroon geplaatst was. Een licht gefluister deed hooren en aller blikken wendden zich naar de vleugeldeuren, welke met het inwendig gedeelte van het paleis in verband stonden. Plotseling gingen die open en de opper hofmaarschalk verscheen, met een aantal wit en blauw gekleede pages, die zich aan beide zijden van den troon schaarden daar op volgden twee herauten met gouden staven en dicht achter hen trad de Keizerin bin nen. Zij droeg het vorstelijk hermelijn op den schouder, en de sleep van haar kleed werd door vier pages gedragen. Een schitterende diadeem op het hoofd, was het eenige uiterlijke teeken harer waardig den minister van arbeid om een onderzoek te vragen in zake de loonsverlagingen, die 16 Juni ingaan. Zij verklaarden, dat zoo van deze loonsverlagingen een werkstaking het gevolg was, de metaal-industrie vol komen stil zou worden gezet. Op het oogenbiik worden schikkingen getroffen voor een conferentie tusschen vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers. Kauw niet op grassprieten. Onder bovenstaand opschriftricht de »Daily Chronicle« een vermaning tot de sportsmen om tijdens wedstrijden vooral geen gras sprietjes in den mond te nemen en daar op te kauwen. Als een bewijs van het gevaarlijke van deze zoo algemeene gewoonte deelt het blad mede, dat de bekende voet baller Harrij Littlewort zich onder medische behandeling heeft moeten stellen en twee operaties heeft moeten ondergaan, in ver band met een geheimzinnige klieraandoening die hem ontzettende pijnen veroorzaakte en zijn gezondheid ondermijnde. o De Britsche mynwerkersstaking. Naar aanleiding van een dergelijk besluit van den bond van spoorwegmachinisten hebben de bond der spoorwegmannen en die der transportarbeiders besloten om het verbod van kolen te vervoeren geheel op te heffen. De steenkool kan nu vrij voor alle doeleinden worden vervoerd. o De staking in Noorwegen. Naar uit Christiana gemeld wordt, heerscht onder de stakende arbeiders reeds algemeene ontevredenheid over de stakings leiders. Zij schijnen in overwegende meer derheid besloten te zijn de algemeene staking nog in den loop dezer week te eindigen en den arbeid de volgende week weer te hervatten. o heid, doch ook zonder deze had ieder der aanwezigen haar voor de machtige gebied ster herkend. Katharina nam op den troonzetel plaats. Naast haar zat de jonge bruid, terwyl de grootvorst Paul, zijne gemalin, en de overige prinsen en prinsessen in de onmiddelijke nabijheid van den troon stonden. Nog ont brak de hoofdpersoon der tegenwoordige plechtigheid de Koning van Zweden. Niemand van zijn gevolg had zich op het paleis laten zien. Verschrikt zocht ieders oog den hoogen bruidegom zonder twijfel zou hij ieder oogenbiik door de nog ge opende deuren van de troonzaal binnen treden, ofschoon er toch reeds een zwaar vergrijp jegens de etiquette plaats had, door zoo lang op zich te laten waehten. Eenige minuten gingen in ademlooze stilte voorbij de jonge Zweedsche monarch verscheen niet. (Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voor liet Land vu HousEtei ti Altena, de Langstraat n ds Bonelerwaard i □ET»

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1