voar liet Lisa vbi Hgiisdei ei Aiteia, de Laigstraat en BsiiBlerviirl SENORIO de 10 cents sigaar, 4 9 L nr. Tel. 1st. J ZELFOPOFFERING. Uitgever No. 4094, L. J. VEERMAN, Heusdeu. Zaterdag 11 Juni. 1921. Rock ons SUCCESMERK, Hinthamerstraat 24, 's-BOSCH. FEUILLETON. HAIILHAWs Heeren- en liiiiderkleeding. Und van ALTENA I samengesteld uit de tabakken en hoogfijne kwaliteit. MMAZIJS Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. DRAAGT (xorinchein. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 40 uur ingewacht. zMsZuamz ID 1 BUITENLANBSCH OVERZICHT Het geharrewar in en over Opper-Silizië duurt voort met een drukke wisseling van protesten, ultimatums, beschuldigingen en af en toe wordt er ook geschoten. Wordt dit te erg, dan komen de machinegeweren en de tanks der geallieerden er ten slotte aan te pas. Hun troepen zijn thans be gonnen rnet het afbakenen van het onzijdige terrein tusschen de twee linies. Engeland en Frankrijk zijn het over de hoofdkwestie nog even oneens als enkele weken geleden. Engeland is bezig aan een nota, waarin de gegevens van Stuart, den nieuwer» Engelschen vertegenwoordiger in Opper- Silezië, verwerkt zulien worden, zoodra zij ontvangen zijn. Zoodoende laat de Opperste Raad nog op zich wachten. Om het wachten voor Parijs niet te iang te laten duren, heeft Londen daarheen een voorloopige nota gezonden, ten einde aan de Fransche regeering mee te deelen, dat het het verslag van den Engelschen commissaris Sir Harold Stuart vvi! afwachten, alvorens nadere voorstellen te doen over de bijeenroeping van den Oppersten Raad. Die nota bevatte niets nieuws en de Fran sche regeering behoefde daarem geen be denktijd, maar heeft dadelijk geantwoord, dat het bereid was om te wachten, tot Stuart's rapport was ingekomen. De stand van de kwestie is door deze nota-wisseling volstrekt niet gewijzigd. Tegelijkertijd heeft Briand op Duitsland's beklag over (eene novelle door Louise.) I. Het was in het jaar 4794. Onheilspel- pelende geruchten van Lodewijks vlucht en gevangennemming verspreidden zich uit Parijs over de provinciën en schenen te duiden op een snelle en bloedige ontknooping van het groote drama der omwenteling, dat, op het spreekgestoelte begonnen, onder de bijslagen der guillotine zou worden af gespeeld gisting, gespannen verwachting vervulden de gemoederen Toch gaf rnen zich vooral in de gewesten, die meer van de hoofdstad verwijderd waren aan zorge- looze vroolykheid en uitspanning over. Som wijlen wel is waar rimpelde zich een voor hoofd onder den last der zorgen en ge dachten somwijlen werd in den wijden gezelschapkring het lot van Frankrijk het onderwerp der gesprekken meer dan een jeudig redenaarstalent ontwikkelde zich in hartstochtelijke opgewondenheid, die de wrij ving van denkbeelden over de hoogste be langen doet geboren worden veeltijds echter behandelde men de onderwerpen van den dag en waren de gezelschappen, zooals meestal helaas, eene samenkomst van be haag- en praatzucht, van louter nieuws de bedreiging, dat de geallieerden Duit- sche dorpen ontruimen en aan hun lot overlaten zullen, indien generaal Höfer niet naar rede wilde luisteren, geantwoord, dat de handhaving van de orde in Opper- Stlezië uitsluitend de zaak van de geallieer den was. Duitsche bladen uiten de vrees, dat de radikale elementen, die op het oogenblik reeds in troebel water visschen, in het gebied van Korfanty ten slotte de macht in handen zullen krijgen en dan Korfanty opzij zullen schuiven. Dat zon de verwarring van een toestand, waaraan nu reeds geen touw is vast te maken, volkomen maken en de geallieerde troepen tegenover drie fronten stellen. De moeilijkheden zullen er niet geringer op worden, zoodra de Fransche en Engel- sche commandanten het in Opper-Silezië ook nog met elkaar oneens worden, waar voor reeds aan wijzigingen bestaan. Met twee op elkaar afgunstige en elkander niet vertrouwende brandweercorpsen zal de brand daar moeilijk gebluscht kunnen worden. In Engeland zijn de mijnwerkers en ei genaars Woensdag weer bijeengekomen om duidelijke voorstellen op te maken, die Vrijdag zijn ingediend op de conferentie van afgevaardigden uit de mijndistricten. Op de conferentie van afgevaardigden zal het bestuur een volledig rapport in dienen over de voorstellen zoowel van de eigenaars als van de regeering, en het zal aanraden, een stemming onder de leden te houden over de voorstellen. Deze aanbeveling zal bijna zeker worden gierigheid zoo ten minste was het in de ruime heldervei lichte zaal van den rijken bankier Farnieux te Lyon. Tallooze gasten wemelden door elkander, en wie de stil staande groepjes had gadegeslagen of be luisterd, hij had byna overal dezelfde onbe duidende woorden, dezelfde lafte vleierijen teruggevonden, of, wat nog veel pijnlijker was, eene bittere, schampere aanmerking op dezen of genen gehoord. »En ik houd staande dat zij eene groote coquette is,« zeide eene dame van eene goede vijftig jaar, op een toon die naar het scheen geen tegenspraak toeliet. »Wie, mevrouw vroeg eene lieve blon dine, die bij dezen onverwachten uitval als uit een droom opschrikte en de dwepende blauwe oogen tot de spreekster ophief. »Och kind, dat was niet voor u, ik sprak daar met baron G.ze wees op een jeugdig officier, »die in Clermont in garnizoen had gelegen, »ik had het juist over het vreemde vooral dat in die stad sedert een paar dagen alle jongelui het hoofd in de war brengt. Maar 't is haar verdiende loon. »Wie dan, mevrouw herhaalde 't meisje dat nog niets begreep van al deze volzin nen, die met eene nieuwe machtspreek gesloten werden. »De naam doet niets ter zake maar 't is een indrukwekkend voorbeeld voor meisjes van uwe jaren, daarom zal ik u de treurige geschiedenis maar verhalen. De jonge dame, van wie ik sprak, was eene bekende van mijne dochter. Het kind was opgevolgd, ofschoon het wel mogelijk is, dat de afgevaardigden zelf zullen beslissen, de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor het aanvaarden van het nieuwe aan bod der eigenaars, zonder eerst de mijn werkers te raadplegen. Men houdt het voor bijna zeker, dat de stemming onder de mijnwerkers zal uit- loopen op een besluit om de staking te beëindigen. Een meerderheid van 2/3 zou, volgens de regels van den mijnwerkers- bond, noodig zijn om de staking voort te zetten. In de afgeloopen week heeft het nauwe lijks de aandacht getrokken dat te Londen de Volkenbond op de operatietafel heeft gelegen voor een voorloopig onderzoek waar van zijn leven afhangt. De commissie voor amendementen op de Oorkonde van den Volkenbond, die den aanhef van het tractaat van Versalles vormt, heeft vergaderd over artikel 40 van die Oorkonde, dat altijd als de hoeksteen van Wilson's stichting beschouwd is. Het luidt De leden van den bond verbinden zich de territoriale ongeschondenheid en de tegen woordig staatkundige onafhankelijkheid van alle leden van den bond te eerbiedigen en tegen eiken aanval van buiten af te hand haven. Bij eeri aanval, bedreiging met een aanval of een gevaar voor aanval brengt de raad advies uit over de middelen, waar door deze verplichting nagekomen zal worden. Het artikel is de heilige verbintenis van alle mogendheden, die lid van den bond en van goeden wille zijn om allen verover aars, die in de toekomst het zwaard zou den willen trekken, om zich met ander mans gebied te verrijken, een halt toe te te roepen. Wordt dit artikel in den geest waarin het ontworpen is, nagekomen, dan heeft geen natie, die een oorlog uitlokt, meer iets te winnen dan voor bloed ge- kochten oorlogsroem. De ijdelheid van oorlogsvergoedingen begint reeds duidelijk te worden. Maar de namen van heerschers die hun rijken in oorlogen nitgebreid heb ben, worden in de geschiedenis met dikke letters vermeld. Weet een oorlogsmaker dat hij ook geen gebied meer te winnen heeft, dan vervalt de grootste prikkel tot het verstoren van den vrede. Canada heeft bij wijze van amendement voorgesteld art. 40 te schrappen, om voor de Vereenigde Staten de gelegenheid te openen, hun afkeer van den Volkenbond te overwinnen. Art. 40 is het groote bezwaar dat de Amerikaansche regeering betooverd door de schoonheid, door de in nemende stem en manieren van freule Josephine, en waarom zou ze ook niet, daar was geen sterveling in heel Clermont die niet zijne hulde bracht aan de achttien jarige schoone ze scheen de vorstin van de geheele stad. En toch, weet ge, men bewonderde haar wel, en ieder die haar zag was opgetogen, maar de wijzeren schud den bedenkelijk het hoofd en waarschuwden de jonge meisjes haar in alles te volgen want wij zagen dat zij bij alle goede hoe danigheden een koud onvoelig hart had, dat zy eene coquette was. Mevrouw spreek dat oordeel niet zoo haastig uit, misschien ïLuister verder, lieve, zoudt gij het niet voor onge voeligheid, voor de hoogste zelfzucht houden huldigingen aan te nemen en harten tot zich te lokken, zonder ooit eenig gevoel te beantwoorden, en zich in eene gemaakte zwaarmoedigheid terug te trekken om nog meer, weet ge, opgemerkt en het voor werp der algemeene belangstelling te worden.» »Mqyrouw Ic riep het jonge meisje eens klaps uit en hare oogen werden bezield, »ik ken de dame niet, over wie gij spreekt, maar gij zijt bitter en zeker, zeker, zyt gij onrechtvaardig. Ik ook ben vrouw, ik ben jong, maar wat ik ondervonden heb en gevoeld in die korte jaren, heeft mij geleerd dat het oordeel der menschen vaak onjuist en meestal onbarmhartig is. Waarom de oorzaken naar de uitkomst, waarom niet tegen den bond heeft. Schrap het en Amerika treedt misschien toch nog toe, meent Canada. De medewerking van Ame rika is wel het prijsgeven van een artikeltje waard. Ja zekermen moet dan goed weten, dat de echte, oorspronkelijke Vol kenbond, die zijn leden de veiligheid van hun gebied en daarom den vrede zou waarborgen en den wedstrijd in het aangaan van bondgenootschappen en het wapenen zou stuiten, dood zal zijn, voor hij nog geleefd zal hebben. De kwestie van Wilna, die eenige maan den geleden zoo sterk op den voorgrond had en waartoe door verschillende regeerin gen ook de onze besloten was er troepen heen te zenden schijnt nu tusschen Polen en Lithauen op vreedzame wijze te worden opgelost. BUITENLAND. De staking in Italië. Rome, 4 Juni. Gisterenavond, toen zij terugkwamen van een vergadering, konden de post- en telegrafie-ambten niet door dringen in de telegraaf bureaux zij vonden die bezet door de politie. Een mededee- ling van den minister der posterijen ver klaart, dat deze maatregel werd genomen met het doel om de beambten te bescher men, die wenschen te arbeiden, zonder door de extremisten te worden bedreigd. In den vervolge zullen in de bureaux al leen de beambten worden toegelaten, die een verklaring zullen onderteekerien, waarin zij zich verbinden om een geregelden dienst te verzekeren. Sinn-Feincrs terechtgesteld. De lersche politie beambte Mitchell, die wegens moord op een inbraak bij een lersche magistraat door den krijgsraad ter dood was veroordeeld, heeft zijn vonnis in de gevangenis te Dublin ondergaan. Te zelfder tijd werd het doovonnis vol trokken van twee Sinn-Feiners wegens moord op een politie-agent. o flynwerkersstakiiig in België. De »Virigtième Sièclea deelt mee, dat 44000 mijnwerkers in het Borinagebekken het werk staken als protest tegen loons verlaging. Een proces om een kind. Uit het familieleven der Hohenzollerns, Voor het Landesgericht te Potsdam wordt de uitkomst naar de beweegredenen beoor deeld Waarom juist die zwaarmoedigheid aan eene onedele drijfveer toegeschreven Waarom aan behaaagzucht gedacht, wat mogelijk een diep zielelijden tot grondslag heeft »Maar de uitkomst, lieve, haar eigen berouw heeft het bewezen, dat haar gedrag niets, niets dan coquetterie was. Twintig en meer jongelieden van de aanzienlijkste standen hadden beurtelings en met harts tochtelijken aandrang naar hare hand ge dongen, ze waren op meer of min aan moedigende wijze ontvangen, maar werden toch, waar het op 't groote vraagstuk aan kwam, afgewezen en 't waren goede par tijen ook. Een jongman, ik meen hij heette Francheville, scheen de beste hoop te mogen koesteren zij was hartelijk, gevoelig met en voor hem elk benijdde hem, zooals gij wel kunt denken, en toch verheugde men zich dat eindelijk het koude hart van freule Josephine scheen te ontdooien Plotse ling wordt iedereen opgeschrikt door de tijding dat Francheville als in razernij de stad heeft verlaten en naar 't leger op de grenzen vertrokken is, en een paar dagen later dat Josephine krankzinnig is geworden, 't Is onverschoonlijk iemand zoo te mislei den, zoo te behandelen een mensch van de beste en schoonste verwachtingen zoo tot speelbal van vrouwelijke ijdelheid te gebruiken, Nu heeft ze berouw, gaarne had zij Rem teruggeroepen, dien armen jongen, die nu van wanhoop in den dood een proces [gevoerd door de weduwe van prins Joachim van Pruisen tegen prins Eitel Friedrich. De weduwe eischt de teruggave van haar zoon, prins Kar! Franz Joseph. Zij had haar man twee jaar ge leden verlaten. Na den dood van prins Joachim nam prins Eitèl Friedrich het kind tot zich. Hij weigert thans, den jongen prins te geven, op grond van het feit, dat de moeder reeds vóór den dood van haar man dezen en hun kind heeft veriaten. De. Ct. Een Amerikaansche vliegeuierstcr doodgevallen. Miss Laura Bromwell, de bekende Ame rikaansche aviatrice, werd by een val in Mineola gedood. Miss Bromwell vloog op een hoogte van 4000 voet en had juist een looping ge maakt, toen het vliegtuig naar beneden stortte. Miss Bromwell, die 22 jaar was behaalde in 4948 haar brevet als aviatrice en stond om haar stoutmoedigheid bekend. De handel met Rusland. Te Helsingfors wordt de aankomst van een door de Fransche regeering gezonden handelsdelegatie verwacht, die zich zal oriënteeren over de handelsmogelijkheden met Sovjet-Rusland en zich daarheen zal begeven. Verder vertrekt binnenkort een handelsmissie uit Tsjecho-Slowakije met gelijk doel naar Rusland. gaat.« De schijn is tegen haar, ik moet beken nen,a sprak de jonge blondine, toch kan ik haar niet veroordeelen. Hoe omdat een man, bekoord door vrouwelijk schoon, voor onze voeten nederzinkt, zijn wij ver plicht ons onherroepelijk aan het zijne te verbinden De mannen mogen trouw zweren en die trouw verbreken, maar wij, we moeten hunne geloften aannemen en beant woorden. En toch (ging zij voort op pei- zenden toon) het is toch smarteiijk, een hart te breken door onverschilligheid. Maar ik kan het niet gelooven, dat die oorzaak alleen de schoone Josephine tot krankzin nigheid gebracht heeft. »Charlotte, Charlotte, wat dweept gij weer en praat over onderwerpen die gij Diet kunt begrijpen, en waarover ik u liever niet hoorde spreken,zei een andere matrone die toevallig haar was genaderd en de laatste volzinnen van het gesprek hud ge hoord. »Tante-lief, beknor mij niet, het was een onderwerp waar ik zoo veel belang in stelde, ik zou er wel wat om willen geven dat ongelukkige meisje te leeren kennen. En u mevrouw, sprak ze, zich met eene bevallige neiging tot de vreemde dame wendende, u vraag ik vergiffenis, zoo ik mogelijk ^onbescheiden uwe meening heb durven in twijfel trekken. (Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD II

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1