XAQAZXJI ij i nr. Und van altena ZELFOPOFFERING. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusdeu. No. 4096 Zaterdag 18 Juni. 1921 L Rook ons SUCCESMERK, SENORIO de 10 cents sigaar, Iel. int. 411. Hinthamerstraat 24, 's-BOSCH. i FEUILLETON. lUIILMAWs Heereu- en Kiiiderkleeding. samengesteld uit de edelste tabakken en hoogtij ne kwaliteit. Groothandel in sigaren, sigaretten, tabak. Gorinclieiu. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. A bonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers. 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. □SM SKID BUITENLANDSCH OVERZICHT Sir Hamar Greenwood, de minister voor Ierland, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de jongste pogingen om een wapen stilstand in Ierland te weeg te brengen, tot niets geleid hebben. Zoowel Sir J. Graig als Lloyd George had den hun bereidwilligheid te kennen gegeven, om met de leiders van Sinn Fein bijeen te komen, maar de laatste hadden geweigerd. Wat Sir James Graig betrof, schijnt deze de uitnoodiging aan de Valera gezonden te hebben, maar zij werd afgeslagen. Nu de toestand zoo was, verzocht Green wood alle partijen om zich tegen den tegenwoordigen opstand aaneen te sluiten. Als die opstand bedwongen was, moest men zich vereenigen om Noord- en Zuid- lerland aan te moedigen zich over een grondslag met de grootst mogelijke finan- cieele zelfstandigheid, en hun geschillen zeiven te regelen. Volgens de «Daily Mail* zal, indien het Zuidelijke parlement op 28 Juni niet offi cieel bijeenkomt, een onderdrukking van de Sinn Feinsche opstandelingen op groote schaal beginnen. Het gebied van de krijgs wet zal worden uitgebreid tot geheel Ier land, uitgezonderd Ulster. Een aantal klopjachten tegen de opstandelingen zal beginnen. Daarvoor zal Ierland in verschil lende districten verdeeld worden, die e'k stelselmatig afgezocht en omsingeld zullen worden. Militairen, politie en hulptroepen (eene novelle door Louise.) 3) «Dat is zij,* riep Charlotte, en zonder hare tante, die sprakeloos van bevreemding haar onwillekeurig volgde, reden van hare handelingen te geven, schelde zij aan het eenvoudige ijzeren hek dat haar van de landwoning afscheidde, en vroeg aan den bediende die haar opende, met gejaagden toon: «wie woont hier?* «Freule Josephine Ducastel,« gaf deze ten antwoord, en eer hij er iets bij kon voegen dat de freule geene bezoeken van vriendin, veelmin van vreemden ontving, snelde het meisje, als door eene onweer staanbare macht aangetrokken, de trappen op, een zijvertrek in en met den kreet «Josephine, zijt gij het lag zij in de armen van het schoone meisje. De tante, die Charlotte gevolgd was en hare nicht nu eerst begon te begrijpen, zeide den bediende in korten woorden, dat zij zijne meesteres kende en haar nood zakelijk moest zien. Josephine was schoon, al had het ziele- lijden eene vroegtijdige bleekheid over het gelaat der achttienjarige verspreid. Blonde zullen versterkt worden. Krassin, de vertegenwoordiger van Sovjet- Rusland, om te trachten handelsrelaties tusschen zijn land en Engeland tot stand te brengen, vertoeft weer sinds eenigen tijd in Londen. De Londensche correspondent van de Petit Parisien heeft een onderhoud gehad met Krassin, die eeriige opheldering gaf over de redenen, die Lenin er toe heb ben gebracht de hulp van buitenlandsche kapitalisten in te roepen. Zijn betoog komt hierop neer dat Lenin inziet dat het buiten land slechts zeer langzaam de zegeningen van de bolsjewistische revolutie zal gaan beseffen, veel langzamer dan hy tot dusver had gedacht. Vandaar dat hij nu tot een vergelijk tracht te komen met de binnen- landsche oppositie (de Russische boeren) en met de buitenlandsche (de kapitalisten), die hij eerst wou verpletteren. Krassin hing een droef tafreel op van de ellende die in Rusland heerscht. Er is nijpend gebrek aan verkeersmiddelen, aan brandstof en aan werktuigen. Het gemis aan werktuigen voelt vooral de boer zwaar, die naar Krassin wel wilde erkennen niet van plan is het bolsjewisme te om helzen «omdat Lenin en Krassin zulke mooie oogen hebben.Ze willen waar voor hun geld en graan en om hen te vriend te houden zoekt Lenin thans toenadering tot de buitenlannsche kapitalis ten met voordeelige aanbiedingen om de hulpbronnen des lands te ontginnen, ln Duitschland heeft men zich verbaasd, dat men in Engeland zoo verontwaardigd is over de vrijspraak te Leipzig van den lokken hingen ordeloos en toch bevallig om de effen slapen en den blanken hals, eene enkele hing over haar hoofd, maar zij merkte het niet. Wie niet van de zielskrankheid van het arme meisje was bewust, zou ligt die achteloosheid voor de verstrooiing van het spel hebben aangezien, maar wie Jose phine kende, moest diep bewogen zijn met haar lot, als hij haar daar neer zag zitten bij die ruischende harp en dien droevigen zang, en toch wezenloos. Bij de plotse linge omarming van Charlotte echter schrikte zij op, een oogenblik scheen hare bezinning terug te keeren, zij opende hare kwijnende blauwe oogen en vroeg «Keert gij einde lijk weer De toon, waarop deze woorden gesproken werden, sneed de beide bezoeksters door de zielvooral toen de krankzinnige die twee vreemden aanschouwde waar zij eenen geliefden blik meende te ontmoeten, weer machteloos de oogen sloot en uitriep «vergeefs 1 Daar stonden nu de twee vrouwen tegen over het machtelooze meisje, onbewust wat zij tot haar hulpe konden bijbrengen. Eene kamenier schellen was het doelmatigst, doch Charlotte weerde de hand harer tante af. «Wat hebt gij aangevangen, kind zeide de oude dame. «Laat mij, laat mij lieve tante, ik zal haar tot haar zelve brengen, ik gevoel het, ik heb er de kracht, het vermogen toe.* En neerknielend naast de lijderes, een arm om haar ranke gestalte geslagen, fluisterde kapitein-luitenant Neumann, den comman dant van de duikboot, die het hospitaal schip «Doan Castle* getorpeteerd heeft. De vrijspraak werd gedaan op dezen grond, dat hij van zijn superieuren last bad ont vangen, alle schepen tot zinken te brengen en dus ook in dit geval eenvoudig op bevel van zijn superieuren gehandeld had. Dit is volgens de Duitsche wet in orde, vol gens de Engelsche echter blijkbaar niet daar toch volgens deze wet een soldaat behalve zijn plichten en verplichtingen als zoodanig, daarenboven nog alle verplichtin gen en plichten van een gewoon burger moet nakomen. Dit is weer een geval, waaruit blijkt, dat de geallieerden met de bestraffing van de zoogenaamde «oorlogs misdadigers* op den verkeerden weg zijn. Het zou daarom ook aan het algemeene rechtsgevoel grooter bevrediging verschaft hebben, als men, na de grooten vrij uit te hebben laten gaan, ook de kleinen had laten loopen en mee had gewerkt, om over heel de oorlogsverdwazing de spons te halen. De zaak der geallieerden kan er nauwelijks mee gediend zijn, of deze of gene Duitscher nu nog een tijd in de 'gevangenis zit. Men weet nu al, dat, als het ooit weer oorlog zou worden tusschen groote beschaafde en wetenschappelijk toegeruste naties, de gru welen van 1914/18 zich niet alleen zouden herhalen, maar bij de inmiddels n euw be dachte zouden verbleeken. Het verzet tegen de Engelsche politiek in Klein Azië blijft algemeen. Koning Konstantijn is nu scheep gegaan naar het gevechtsterrein Venezilis heeft de bespre kingen niet de regeering te Londen hervat. Dit alles voorspelt voor de Franscbe politiek niets goeds te eer, daar volgens de laatste berichten sowjet troepen als steun voor de Kemalisten op weg zijn. Er zijn drie mogelijkheden of de Grieken winnen, of de Turken, of geen van beide legers. Het eerste zou den Franschen vol- sterkt niet passen, zij hebben een levendige herrinnering bewaard aan wat hier Konstan- tijn's trouweloosheid in de schietpartij tegen de Fransche matrozen bij het Zappeion« wordt genoemd. Men denkt daarbij vooral aan het lot der Fransche bezettingstroepen in Cilicië. Winnen de Turken dan zal het zelfgevoel der Mohammedanen ook in de Fransche bezitting sterk worden aangewak kerd. Blijft de strijd oubeslist met andere woorden, rukken de Grieken niet in Angora, de Kemalisten niet in Smyrna binnen, dan kan de veldtocht lang slepen. zij op haar zoetsten toon. «Josephine, ik heb u lief, ik veroordeel u niet.* Het was of eene wonderbare ingeving haar de juiste snaar had doen treffen, weer klank vond in de ziel der ongelukkige. Weer scheen een straal van rede het mar- merkoude aangezicht te bezielen. Josephine bloosde, zuchtte en stamelde «en hij dan, veroordeelt hij mij niet Toen, als wist zij dat hier geen antwoord mogelijk was, richtte zij zich op en Charlotte met een teerderen blik aanziende, sprak zij op den toon der hoogste erkentenis «Wie zijt gij toch vreemdelinge, die het ongelukkige meisje in hare eenzaamheid komt bezoeken, nooit nog heb ik u aan schouwd er» toch ken ik u, toch heb ik meer in die sprekende donkere oogen ge lezen. Gij zijt de vriendin naar wie ik smachtteGoddank ik ben niet meer alleen. Josephine, die slechts bij vlagen door de droeve zielskwaal werd aangetast, zooals zij zelve verklaarde, kwam langzamerhand geheel tot zichzelve het onderhoud werd allengs levendig. Charlotte verklaarde zoo veel mogelijk de reden harer onverwachte verschijning uit het lied dat zij beluisterd had, want zij vreesde de droeve weeze te kwetsen door haar 't harde oordeel mede te deelen, waarbij zij voor 't eerst haar naam had hooren noemen. De avond vlood onopgemerkt heen, alle huisgenooten ver wonderden zich over de volkomene kalmte Men begrijpt Engelands bezwaren tegen de macht der Turksche nationalisten tus schen Britsch Indië en den Archipel, maar dit besef overbrugt de tegenstelling niet. Ook de versterking van het Britsche smal deel voor Koristantinopel doet onaangenaam aan. Aan een vermeestering van de stad door de nationalisten gelooft men voorloopig niet. De overeenkomst tusschen hen en de bolsjewiki gesloten, welke den nationalisten Koristantinopel toekent, acht men hier on voorzichtig. Niets immers waarborgt, dat Rusland niet een goeden dag zijn oude politiek zal hervatten. BUITENLAND. Zuinigheid. De door den oorlog opgelegde zuinigheid is in helaas maar heel enkele gevallen een goede gewoonte gebleven. Zoo gebruikte het technische personeel van een groote Engelsche courant ieder jaar 2600 Kilo poetskatoen. Werd dat vuil, dan gooide men het vroeger weg. Doch enkele ge demobiliseerde soldaten kochten het vuile poetskatoen voor 8 shilling per 200 Kilo op, maakten het schoon en verkochten het weer voor 30 shilling aan den oorspron- kelijken eigenaar. Zelfs de drukinkt en de olie die er uit kwam leverden nog een extratje op. o Sabotage. In Frankrijk doen onbekend blijvende personen den laatsten tijd telkens pogingen om treinen te doen ontsporen, het laatst weer in de buurt van het Gare du Nord te Rouen, waar een wissel defect was gemaakt. Men denkt aan daden van sabo tage van bei spoorwegpersoneel. o Hongersnood. De sanitaire toestand in Kief is de laatste weken zeer verergerd en dreigt in een catastrophe te ontaarden. De bevolking, die nog in de stad gebleven is, sterft in massa van honger. Gedurende eenige da gen zijn meer dan twee duizend personen van honger gestorven. Een buitengewone commissie heeft een oproep tot de boeren in bet district Kief gericht, met het ver zoek om zonder eenige vertraging levens middelen ter beschikking van de stervende bevolking te willen stellen. Deze berichten zijn afkomstig van de te Kief verschijnende officieele «Witnik«. o der jonkvrouw, die by het uitleiden der gasten den bediende last gaf nimmer, op welk uur ook, deze dames af te wijzen. Toen klemde zij Charlotte in de armen en zeide gij zult mijne vriendin zijn, gij wilt, gij moogt mijn lijden deelen en ik zal ge lukkiger zijn.* Zoo was er dan slechts een oogenblik noodig geweest om dien onverbreekbaren band te sluiten, die door geen aardsche macht te verbreken is zoo had dat enkele oogenblik in twee wezens, die elkander nooit hadden ontmoet, maar die aan elkan der ontbraken, vertrouwen en vriendschap vaak eerst de vruchten van vele jaren, doen ontkiemen, Charlotte was er gelukkig, Jose phine minder ongelukkig door. Weinige dagen slechts kon Charlotte te Clermomt vertoeven, maar dikwijls, bijna gedurig, zagen de beide vriendinnen elkan der, Josephine had nog wel bij wijlen vlagen van zwaarmoedigheid, maar ze weken wel dra wanneer zij arm in arm met Charlotte over de bergen dwaalde. Deze, te kiesch om een vertrouwen af te vragen waarop zij nog geen recht meende te hebben, ver meed zorgvuldig iedere zinspeling op het ongeluk harer vriendin. Den dag vóór haar vertrek, toen zy weer door de omstreken wandelden en de roode tinten bewonderden, die de dalende herfstzon op planten en hoornen, op berg- en heuvelkruinen neer- goot, hadden zij langzaam en zonder het te weten een gemakkelijk bergpad beklom- DRAAGT De plunderingen in Ciiina. 350 soldaten gedood. Een ooggetuige meldt, dat een aantal plunderaars met hun buit per trein uit Wuchang naar^het Noorden zijn gevlucht. Plaatselijke troepen achtervolgden de plunderaars en konden hen onder vuur nemen. Circa 350 werden gedood. Het werk te Muuehen hervat. Het werk is Dinsdagmorgen te München overal zonder uitzondering en zonder eenige rustverstoring hervat. De burgerlijke bladen verschijnen weer. In weerwil der alge meene staking is de ontwaping geregeld doorgezet. o De mynwerkersstaking. De mijnwerkers stemmen gedurig voor het hervatten van het werk. De stemming in South Wales toonde tot dusver een overweldigende meerderheid tegen het voorstel der eigenaars. Ook te Aumonford zijn de mijnwerkers ongeveer allen voor de verwerping daarvan. o Een gunstige oogst. Volgens een mededeeling van den minister voor voedselvoorziening in Duitschland aan het «Berl. Tageblatt«, zal dit jaar, voor zoover het zich laat aanzien, de oogst gunstig uitvallen hij zal in elk geval veel beter zijn dan die van 't vorig jaar en kan in elk geval een goede gemiddelde oogst wor den genoemd. men. De meisjes stonden stil en wierpen een blik op den wijden omtrek, die zich als eene heerlijke schilderij voor hare voeten uitstrekte. «Zóó droomde ik,« barstte Jose phine uit, ik meende dat al het schoon dat het leven mij van zoo nabij toonde, het mijne was, en mijn droom is vervlogen, afgronden en stroomen liggen er tusschen dat heil en mij en ik bleef alléén. Mijn moeder is niet meer, mijn vader is verre en hij Heldere tranen rolden ovrr de bleeke wangen der jonkvrouw. Toch herstelde zij zich. «Charlotte, zeide zij, «hebt gij wel eens nagedacht over de gevolgen die de omwenteling voor ons Frankrijk kan hebben?* Charlotte verbleekte. Die onverwachte vraag wekte in haar levendigen geest eene lange reeks van denkbeelden op, die haar meer dan eens hadden bezig gehouden. Haar toon werd somber, haar donker oog schitterde van ongewonnen gloed.* De revolutie,* sprak zij en zag met bevreemding het teerdere meisje aan dat naast haar stond, «derevolutie zal veel heil, maar ook veel, oneindig veel jammeren over ons vaderland brengen. Daar zullen ketenen verbroken, maar tallooze kerkers ontsloten en met slachtoffers ver vuld worden. Wordt vervolgd.) r iigt Ian en Alten de Lamstraat n de Boiineierwaard B -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1