Fa. flLPH- HUPSCH Week's Inmaakglazen, Ketels, Saptoestellen en ane onderdeelen. -=== EXAIIEN In een paar dagen £PRO£IENI Vughter straat 19. 's-BOSCH. VREEST GEEM MIJflHARDP Zenuw-tabletten TELEFOON 715. want er best&at een middel dak U rustiö en kalm houdt,terwijl üw geest helder blijft Kijker 73cl. bij apoth en drogbf l>c arbeidsonrust in Engeland. Het conflict in de Katoen industrie. De onderhandelingen tusschen de ver tegenwoordigers van de werknemers en de werkgevers in de katoen-industrie over een oplossing van het bestaande arbeidsconflict zijn verdaagd. Voorgestelde loonsverlaging voor de gaswerkers. Te Londen is Dinsdag een conferentie van gasfabriekdirecteuren van geheel En geland en den gaswerkersbond geopend tot het voeren van een bespreking van de door eerstgenoemden voorgestelde loonsverlaging van 6 shilling per week en opheffing van de 12J pet, ourlogsbijslag, ingaande op 1 Juli. o Aardbeien en de staking. Treinen vol aardbeien komen naar Lon den uit het vruchtenland Kent, doch de aardbeien vinden geen afzet. De fabrikanten van jams kooperi niet, omdat hun fabrieken voor een deel gesloten zijn en omdat dooi de stakingen de koopkracht van het publiek voor hun producten verminderd is. o De fabrieken van Singers' naaimachines te Glasgow zullen op 24 Juni voor on- bepaalden tijd worden gesloten, wegens gebrek aan kolen, waardoor 10.000 wer k lieden op straat komen. Op zoek naar goud. Wij hebben vermelding gemaakt van de expeditie die wordt uitgerust, om goud te vinden in Alberta (Canada.) Inmiddels is ook goud ontdekt in de Canadeesche pro vincie Manitoba bij Le Pas. De »Times« verneemt uit Toronto, dat daar de grootste goudertsbeddmg van het Noord-Amerikaarische vasteland is ontdekt. Men heeft de ertsbedding al over een lengte van 350 vcet en breedte van 50 voet bloot gelegd. De goudzoekers zijn dadelijk be gonnen om ook in den omtrek terreinen voor concessies af te bakenen. De eerste kist dynamiet is aangekomen voor verdere nasporingen, met behulp van ontploffingen. Blijde voorspelling. De leider van het statistisch bureau van de Amerikaai.sche kamer van koophandel voorspelt 'n rustigen zomer voor den Ame- rikaarischen handel en komt verder tot de slotsom dat tegen het einde van den oogst een langzame geleidelijke verbetering mag worden verwacht. Een laffe misdaad. Een Italiaansch knaapje, vijf jaar oud, werd eenige weken geleden te New-York ontvoerd. Den dag na zijn verdwijning ontving zijn vader een brief, waarin hem werd medegedeeld, dat hij zijn kind nooit zou terugzien, wanneer hij binnen een week geen zeshonderd pond sterling betaalde. De vader, een arme karrevoerder, die in zijn geheele leven nog niet het tiende deel van die som had bezeten, kon dus niet betalen al had men het ook gewild. Dezer dagen is het lijkje uit de Hudson opgehaald. o Werklooien-demonstratie te Sheffield. Ongeveer 500 werkloozen, medevoerende een vlag waarop een doodskop en doods beenderen waren afgebeeld, met het onder schrift «Beter dood dan uithongeren,® maakten zich, aldus meldt de Daily Chronicle Maandag meester van den hoofdingang van het stadhuis te Sheffield en kwamen in heftige bewoordingen op tegen het voornemen van het armbestuur om den onderstand met 5 sh. persoon te verminderen. Het verkeer was twee uur lang gestremd. De werkloozen namen twee tramwagens om daarin te luisteren naar de redevoeringen. De toestand werd dreigend, doch de burgemeester beloofde bij den minister van volksgezondheid te zullen aandringen de verlaging niet goed te keuren. Het arm bestuur heeft door de mijnwerkersstaking een schuld van 100.000 p.st. en betaalt wekelijks 15.000 p.st. uit aan werkloozen. BINNENLAND Invaliditeitswet. Het maandelijks overzicht van toegekende rente en toegestane geneeskundige behan deling en verpleging krachtens de Invalidi teitswet op 1 Juni 1921 vermeldt, dat op dien datum waren toegekend 11148 ouderdomsrenten, 529 weduwenreriten, 1491 weezei,renten, waarvan in het gebied van den laad van Arbeid te Tilburg resp. 298, 16 en 39. Op kosten van het Invaliditeitsfonds werd aan 1270 verzekerden verpleging in een ziekenini ichting of Sanatorium of genees kundige behandeling verleend, waarvan door tusschenkomst van den Raad van Arbeid te Tilburg 13 van wie 3 als genezen wer den ontstegen, terwijl in den loop dezer maand in het gebied van dezen Raad nog 6 verzekerden in een Sanatorium zullen worden opgenomen. Bovenstaande cijfers toonen voldoende aan welk nut de Invaliditeitswet voor de arbeiders afwerpt, laten zij daarom zorgen dat voor hen op tijd geplakt wordt. Brand te Tilburg. Uit Tilburg seint men dat de fabriek van looistoffen en looiextract alsmede de looierij der firma Vos en Co., in de Goirke- straat geheel afgebrand zijn. De schade bedraagt circa f 400.000. Het verbrande was verzekerd op Rotterdamsche Beurspolis, Oorzaak onbekend. o Man en vrouw vermoord. Temeuzen, 15 Juni. Hedenvoormiddag bemerkten te Ciinge buren geen leven in de woning van het echtpaar Frans Huijgens (ruim 50 jaar) en Rosalia Dellaert (onge- voor 70 jaar Onderzoekende vonden zij in het acbteihuis den man met afgesneden hals en de vrouw op dezelfde wijze ver moord in bed liggen. Het echtpaar behoorde tot den werkenden stand maar genoot zekeren welstand. Men vermoedt met roofmoord te doen te hebben. De inbrekers die werk tuigen achterlieten, zijn vermoedelijk door een of ander in hun roof verhinderd. De woning ligt midden in het doip nabij de Belgische grens. Naar het Haagsch Corr. Bureau mede deelt, is met ingang van 20 Juni benoemd tot burgemeester van Arasterdam, de heer W. de Vlugt, wethouder van Amsterdam. Een meikstr(jd. In den Haag dreigt een meikstrijd tus schen de boeren melkleverarciers en de slijters. De laatsten ontvangen thans een winstmarge van zeven cent per liter, en de boeren willen deze brengen op vijf cent zooals-ook in andere steden gebruikelijk is. De veeboeren willen nu zelf de melk distributie ter hand nemen. Het Hbl. vreest datde organisatie der boeren niet in staat zal Kijken om de melkslijtery voldoende naar eisch te behartigen. Een behoorlijke meikdistributie stampt men niet zoo maar uit den grond. Het blad dringt op interventie van het gemeentebestuur aan, om zoo mogelijk nog den strijd te voorkomen. Een dappere echtgenoot». Een agent in burger betrapte te Maas tricht een jongen op het steien van aard beien. Toen hij deze wilde medenemeu, daagden eenige vrouwen op, die den agent zijn goed recht betwistten. Er voegden zich nög eenige mannen bij het groepje en de in het nauw gedreven agent had het hard te verantwoorden. Totdat er ontzet kwam opdagen in de persoon van zijn echt- genoote, die met sabei en revolver gewa pend, zich moedig in het strijdgevoei stortte, haar man kon bereiken en dezen de sabel in de hand duwen, waarna de agent het troepje kon overmeesteren. o De prijzen der biggen, en ook der oudere varkens zijn in de gansche «Meierij® den laatsten tijd zeer verminderd. Als het weer maar anders was, zouden de boeren wel gaan uitponden, doch nu is men bang voor het bederven van het vleesch. In het najaar en den winter gaat dat echter weer beslist gebeuren, want naar het oordeel der plattelandsbevolking zijn de vleesch- en spekprijzen niet in overeenstemming roet den prijs der varkens. o kind verbrand. Terwijl de kinderen der familie Knops, Lange Tolbrugstraat te 's Bosch, alleen thuis waren, had een der kleintjes de onvoor zichtigheid met lucifers te spelen, met het noodlottig gevolg dat de zes-jarige Nelly in brand geraakte. Gelukkig waren de buurtbewoners spoe dig ter plaatse, en werd het hevig gebrande kind direct naar het Groot-Z'ekengasthuis gebracht. Vooral het lichaam, de linkerarm en het iinkerbeen hebben veel brandwonden bekomen terwijl de kleine ook moeite heeft de oogen te openen Alhoewel het kind goed bij bewustzijn is, wordt door Dr. Mettrop toch voor haar behoud gevreesd. was de Heer J. OUTSMA te Leer mens volkomen genezen van steen puisten en andere gezwellen. Slechts de OPRECHTE WINSUMER ZALF riep deze resultaten te voor schijn. Steenpuisten, negenoogen, bloedvinnen, zweren, dauw-, ring- en baard worm, brand- en andere wonden genezen vlug en volkomen door Op rechte Winsumer Zalf. Verkrijgbaar per bus van 75 cent en f 1.35 (hoe grooter bus hoe voordeeliger) bjj Apoth., Drogisten en Winkeliers en te Heusden bij J. N. VV. Brugman, Coiffeur, Boter markt 's Bosch Gebrs. Verhees, Orthenstr. 28 en Vuchterstr. 77 Gorinchem Firma Schoon, Apoth. Hoogstr.Waalwijk Drog. De Toko, t/o de MarktBaardwijk G. Bijnen. Waar niet verkrijgbaar is verkoopers gevraagd. Gen.-Agent J. C. DE VRIES, Winsum (Gr.). PLAATSELIJK NIEUWS. Acht «uilen van dagen in niciiwerwctsche vervoermiddelen. Eene deelnemende Dame had de attentie 8 oude verpleegden in het Diaconessenhuis te Heusden een genotvollen middag te verschaffen. Achtereenvolgens werden ze per auto in twee ritten naar het vrien delijke Nederhemert vervoerd, alwaar hun in bijzijn van de zusters, een kop thee en kleine ververschingen werden aangeboden, en ze, voorzoover hun leeftijd dat toeliet, in het plantsoen rondtrippelden. Voor allen was het moderne voertuig iets geheel nieuws. Hoogst dankbaar en voldaan keerden ze dan ook huiswaarts. Als een hizonderheid kan dienen, dal in bedoelde inrichting 11 ouden van dagen vertoeven, die samen den eerbiedwaardiger) leeftijd van 882 jaar tellen dus gemid deld ruim 80 jaar per hoofd. De jongste dezer is 72 en de oudste (A. Kieboom) 97 jaar. Wanneer men nagaat dat in Heusden een groot aantal personen wonen, die meer dan 80 jaar tellen, mag^ men aannemen, dat Heusden als eene gezonde plaats kan aangemerkt worden. Heasden Bij Koninklijk besluit is benoemd tot dijkgraaf van het waterschap der Ilooge Maasdijk van het Bovenland van Heusden, de Heer H. A. M. J. M. Ver hoeven alhier. De op Donderdag 11. gehouden gras verpachting, door het College der Gods huizen alhier, wijst een teruggaand cijfer aan, in vergelijking der vorige jaren. In 1919 was de totale opbrengst f 9006, in 1920 f 4940 en in 1921 f 4703. Naar wij vernemen is de Gemengde Zangvereeniging «Crescendo® en de Muziek vereniging «de Heusdensche Harmonie® voornemens deze maand aan de Buiten- sociteit gezamenlijk eene uitvoering te geven. Alsdan zullen de Cor.coursnummers der beide Verenigingen ten gehoore worden gebracht. Werkendam. Vrijdag (10 Juni) had op het kerkhof alhier de plechtige aanbie ding plaats, van den grafsteen, door vrien den geplaatst op het graf van wijlen den WelEerw. Heer ds. E. Kropveld, em. pre dikant bij de Geref. kerk. Het woord werd daarbij gevoerd door dr. Buysterveld, van Rotterdam. Almkerk. A.s. Zondagavond 7 unr (z. t.) hoopt voor de Ger. Zendingsvereeni- ging, alhier op te treden Dr. Bouman van Kampen. Naar wij uit goede bron vernemen zal het fanfarecorps «Cresendo® te Nieu- wendijk (gem. Almkerk) op Woensdag 13 Juli a.s. des avonds het Festival opluis teren hetwelk gehou 'en zal worden te Meeuwen. Bommelerwaard. Donderdag 9 Juni werden door Joh. v. Suijdam Uit Gameren de eerste nieuwe aardappelen aan de Veiling te Zaltbommel aangevoerd. Z.g. Eerstelingen welke verkocht werden tegen 35 cent per Kilo. Het aardbeiengewas (hoewel men aan vankelijk tengevolge de hevige nachtvorsten het ergste vreesde) is dit jaar goed ge weestde opbrengst was best'en de prijs hield zich goed Thans hoewel de voorraad klein word, worden ze weer wat duurder en gelden van 15 tot 20 cent per pond. Het hooiland is niet zwaar doch zal met het oog op het vele droge weer nog niet tegenvallen. Gras voor 't vee is wel niet zoo breed doch nog geen gebrek. Water is erger, men moet putten graven in de slooten teneinde het vee te doen drinken. De veldvruchten staan op den huidigen dag uitstekend. Niemand kan zich herin neren dat in dezen tijd de aardappelen en suikerbieten zoo prachtig stonden als nu. Handel in hooi de vorige week iets levendiger, thans weer geen kooplust. Op een te Gameren gehouden verpach ting j.l. Zaterdag van Uiterwaardsch hooi land werd nog naar schatting f 20 per 500 Kilo besteed. Vraag naar vette varkens, schappelijk, prijs ongeveer 50 cent per pond. Capelle. Bij deri landbouwer A. S. alhier was een gans reeds eenigen tijd zoek. Men schelse zich de verbazing van genoemden landbouwer, toen deze week de gans met niet minder dan 23 jonge ganzen het erf kwam opwandelen,. Zeker wel iets zeldzaams. Door de Coöperatieve stoomzuivel- fabriek de Toekomst alhier is de prijs der boter verlaagd en gebracht op f2.00 per K.G. Onze vroegere predikant Ds. J. H. Koster, thans predikant te Wouterswoude, heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Gem. te Nieuwe Tonge, Voor de vacature van wijkverpleeg ster, ontstaan door het vertrek van zuster de Bond, hebben zich eindelijk twee sol licitanten aangemeld, nadat het salaris tot driemaal toe is verhoogd en nu gebracht op f 1750. Woensdag kreeg J. v, D., toen hij van zijn werk huiswaarts keerde, een trap van een juist passeerend paard tegen het hoofd. Per rijtuig moest hij worden huis waarts gebracht, waarna direct genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Zijn toestand is zeer ernstig. Het gebeurde vond plaats op de Hoogevaart by den overweg. Onze geachte Candidaat-Notaris, de Heer H. Hospers, sedert 1912 werkzaam op het kantoor van den Notaris Middel koop, gaat deze gemeente verlaten en zich voorloopig te Vriezenveen vestigen. Dassen. Onze dorpsgenoot de Heer A. van lersel, werkzaam op de secretarie al hier, slaagde dezer dagen te 's Bosch voor het examen van de vereeniging van leera ren in Boekhouden. Als bewijs van de droogte kan dienen, dat in de watermolen een spreeuw is genesteld en thans vier jongen heeft. Gameren. Het Fanfarecorps «Prinses Juliana® hoopt 15 Aug. deel te nemen aan het te houden Concours te Driebergen. Wij twijfelen niet of deze vereeeniging welke op Pinkstermaandag te Dieren een 2e en een eereprijs behaalde zal zeker op het a s. Concours succes hebben. Was het voor deze vereeniging vóór 'n paar jaren een moeilijke tijd om staande te blijven, nu 2ijn de rollen geheel omge keerd. Een flinke bijdrage van haar be schermheer en veel steun in de gemeente had zij f 400 bij elkaar teneinde de noo- dige instrumenten aan te schaffen. Een woord van dank aan beschermheer en gemeentenaren is hier zeker op zijn plaats. Gravenmoer. Onder begunstiging van prachtig weder maakten Woensdag de leerlingen der hoogste klassen van de Christelijke school met hunne onderwijzers een uitstapje naar Scheveningen. Hoogst voldaan keerden allen des avonds in opge wekte stemming huiswaarts, na op wagens aan den trein te zijn afgehaald. Genderen. Bij het in oogenschouw nemen der vruchtboomen blijkt dat zoowel vroege appels als vroege peren een beneden middelmatige fruitoogst zullen geven. De late peren staan er vrij goed voor, terwijl de late appelboomen een overvloedige op brengst beloven. Naast de reeds bestaande Zangver eeniging alhier is een tweede opgericht welke reeds ruim 30 leden telt. Oudendijk. Dinsdagnacht heeft men door inbraak zich toegang weten te ver schaffen tot een drietal boerderijen, toebe- huorende aan C. D„ C. V. en P. W. Bij elk werd een rijwiel medegenomen. Het rijwiel van P. W. is later weder terug gevonden, vermoedelijk was dit niet solied genoeg meer. Van een en ander is dade- lyk aangifte gedaan bij de politie, die een onderzoek instelde, echter tot heden zonder resultaat. Poederoijen. Tot onderwijzeres aan de openbare school alhier is benoemd mej. Sterrenberg te Haaften. Raamsdonksveer. De regenval be droeg in de maand Mei alhier 54,6 m.M. Naar wij vernamen wordt het Be stuur van de Burgerwacht alhier met 2 leden uitgebreid nl. met de heeren v. Rijswijk en de Bont, beiden uit bet Dorp. In de plaats van dhr. A. Kommers Azn., die bedankte, treedt nu dhr. v. Rijswijk op als commandant. Sprang. Beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier den heer Bruin, cand. tot den H, D. te Zeist. Voor het millioen plan is in deze gemeente door de, hiervoor benoemde plaat selijke Commissie, een bedrag van ruim f 500.ingezameld. De aanslag was f 400.— Waspik. Alhier is opgericht een voet balclub onder den naam van «D E V 0.«, 20 personen traden als lid toe. De openings wedstrijd zal plaats hebben op Zondag 19 Juni a.s. des namiddags 2 uur, waarbij is uitgeloofd een zilveren medaille. De nieuwe vereeniging heeft de be schikking over een prachtig groot terrein gelegen te Waspik-Boven aan den weg Waspik-'s Gravenmoer. Voor nieuw Hooi wordt alhier be steed f20.— per 500 K G. Woudrichem. Maandag 20 Juni a.s. zal de opening der aardappel-veiling plaats hebben. Daarna zal eiken werkdag veiling worden gebonden. Veiling 15 Juni. Aangevoerd 2480 K.G. kruisbessen, prijs 11 d 11 ct. p. K G. Zomer- vcrdwQrierx door 6én pol Vergadering van den Raad der gemeente DRONGELEN, op Woensdag 15 Juni nam. half vier. Voorzitter WelEd. Heer v, d. Schans, (Wethouder). SecretarisWelEd. Heer D. A. v. d. Schans. Aanwezig de leden v. d. Stelt, Nieuw koop. v. Gammeren, Treffers en v. Campen. Afwezig het lid Vos. De Voorzitter deelt mede dat de Bur gemeester verhinderd is deze vergadering bij te wonen. Door de P.N.E.M is te Dussen eene vergadering uitgeschreven, ter bespreking om de geldleeningen voor de verschillende gemeenten gelijk geplaatst te krijgen, welke vergadering de Burge meester moest bijwonen. Hierop leest de Secretaris de notulen der vergaderingen van 3 en 4 Mei. Naar aanleiding der notulen van de vergadering van 3 Mei merkt de heer Nieuwkoop op, dat bij de benoeming van een lid voor het Burgerl. Armbestuur, de notulen de candidaten vermeld als de heeren C. M. Donker ert M. de Haan, door B, en W. is de aanbeveling echter juist omgekeerd aangegeven. Tot heden is het de gewoonte geweest, dat nummer één van de aanbeveling wordt benoemd volgens de notulen zou thans van deze gewoonte zijn afgeweken. De Voorzitter stelt de heer Nieuwkoop in het gelijk en zal de notulen dus doen wijzigen. De notulen van 4 Mei geven de heer Nieuwkoop aanleiding op te merken, dat bij het leening-besluit voor het Gemeentelijk Electrisch Bedrijf niet staat vermeld, dat de leening tussehentijds kan worden afge-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2