Land van altena Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden, No4099. Woensdag 29 Juni. 1921 Huidaandoeningen. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur ingewacht. Tegen huiduitslag, eczema, dauwworm, gordelroos, en alle jeukende huidaandoe ningen, wordt Foster's Zalf sterk aanbe volen. Zij geeft baat vanaf de eerste aan wending. Prys f 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. BUITENLANDSCH OVERZICHT De berichten uit Opper-Silezië zijn van minder bloeddorstigen aard. Zij gewagen van eindelooze onderhandelingen met de commissie van twaalven uit de leiders van de Duitsche partijen in het gewest en met generaal DöfVr, die waarschijnlijk wel tot een positieven uitslag zullen leiden, Er is een vernuftig tei uglochtsplan ontworpen voor de Duitsche zelfverweercorpsen en de Poolsche opstandelingen, volgens hetwelk een bewijs van goede trouw, te leveren door den terugtocht van de eene partij, dooi de andere met een gelijken terugtocht be antwoord zal worden. Opper-Silezië is thans een voorwerp van ruilhandel geworden in de hooge politiek tusschen Engeland en Frankrijk. Er moet vreugde heerschen onder de gemeenschap der volkeren over elke kwestie die langs minnelijken weg uit den weg wordt geruimd. Daarom moet men ver heugd zijn dat de raad van den Volkenbond de moeilijke internationale kwestie van de Alands eilanden niet alleen opgelost heeft, maar dat zijn gezag bij de twee partijen in ge schil zoo groot is, dat ook de in het onge lijk gestelde zijn beslissing aanvaardt. Fin land krijgt de groep van vele honderden graniet-eilanden en scheren, van welke negentig bewoond zijn. Zij liggen aan den ingang van de Botnische golf en bij den zuidwestelijken hoek van Finland, waarmee het winterijs ze ook verbindt, maar de zeevarende eri landbouwende bevolking is van Zweedschen oorsprong. In 1809 zijn de eilanden met Finland samen aan Rusland gekomen. De Engelschen en Franschen veroverden bij hun veldtocht tegen Rusland in 1854 de vesting Bomarsund op Aland, maar ontruimden het eiland weer na de Russische verdedigingswerken vernield te hebben. Sedert dien tijd mocht Rusland er geen versterkingen bouwen, wat het echter toch deed. De voornaamste betee- kenis van de eilanden is van strategischen aard. Daarom worden zij volgens de be slissing van den raad van den Volkenbond opnieuw Agedemilitariseerd.« Het zwakke punt in de beslissing van den Raad is niet zoozeer dat een fronde van negen staten haar opnieuw betwisten wil (wat weinig zin heeft, nu Brantig uit naam van Zweden verklaard heeft dat hij die beslissing aanvaardde,) maar dat Rusland er niet by gekend is, omdat het voorloopig geen rol speelt in den Raad der volkeren. Wanneer het Russische Volk weer zichzelf geworden is en weer vertegenwoordigers heeft die uit zijn naam kunnen spreken, zou de Aland-kwestie heropend kunnen worden. Voormannen onder de Engelsche mijn werkers, hebben op het congres van de Arbeiderspartij redevoeringen gehouden, waaruit wel ontstemming en verbittering tegen de regeering, maar geen revolutie geest sprak. Als economisch conflict zal de staking der kolendelvers geen bedenke lijke uitbreiding krijgen, zooals eerst ver wacht werd. Er verluidt n.l. dat de grootste vakvereenigingen aan de mijnwerkers heb ben laten weten, dat zij op geen solidariteits- staking mogen rekenen. Het einde van de mijnwerkersstaking zit dan ook in de lucht. Bewogen door het gebrek van de mynwerkersgezinnen ver wacht men dat het bestuur tot hervatting van het werk zal raden. Men verwacht algemeen, dat als de staking spoedig ten einde komt, de fegeering alsnog haar aanbod van 10 millioen pond sterling gestand zal doen, ofschoon de officieel© termijn daarvoor verloopen is. Minister Chamberlain heeft Donderdag in het Engelsche Lagerhuis den stap, dien de geallieerden bij Griekenland gedaan hebben, om zyn strijdlust in te toornen en zijn lot in handen van de geallieerden te leggen, bevestigd, maar over een stap te Angora kon hy zwijgen, omdat die nog niet gedaan bleek te zijn. Pas wanneer de Grieken zich bereid hebben getoond, de tusschenkomst van de beschermende mogendheden te aanvaarden, zullen de Tur ken in kennis gesteld worden met hun voorwaarden voor een toenadering. Grie kenland werkt nog aan het antwoord, dat natuurlijk in nauw verband zal staan met de militaire vooruitzichten. Men behoeft niets alles te gelooven wat er uit Konstan- tinopel verluidt over den geringen vecht lust van de Grieksche troepen. Maar het is opmerkelijk, dat het Grieksche offensief zoo lang op zich laat wachten en de Ko ning die na een hooggestemde proclamatie inaar het front« was vertrokken, nog altijd -te Smyrna vertoeft. De Grieksche soldaten hebben al bij hun vroegeren terugtocht na het eerste mislukte offensief getoond, dat de fut er eenigszins uit was, een volmaakt natuurlijk verschijnsel bij een volk, dat al zoovele jaren in een toestand van een halve of heele mobilisatie heeft verkeerd, nadat het de Balkan-oorlogen reeds achter den rug had. Eindelijk is het volmaakt duister, hoe de Grieksche schatkist het Klein-Azia- tische avontuur moet financieren, zelfs als de Grieken een glansrijke overwinning mochten behalen. Het terrein van Klein- Azië is zoo ongunstig, dat de bereiking van het ideaal van elke oorlogvoering, het alge- heele verpletteren van den vijand dat, terloops gezegd, ook in den grooten Euro- peeschen oorlog in het open veld steeds onvulbaar is gebleken iets onmogelijks is en zulk een overwinning niet meer dan een episode zou zijn in een veeljarigen oorlog daarna. Angora wordt hoe langer hoe meer het zwaartepunt van het Turk- sche rijk en de Grieken hebben eigenlijk alle reden om dankbaar te zijn, dat de zetelplaats van hun oude vijanden zoo ver buiten het Europeesche grens komt te lig gen. Het een of andere accoord over Smyrna, dat juist geschikt is orn het Griek sche prestige te redden, lijkt de verstan digste oplossing wat echter niet wil zeggen, dat zij daarom aanvaard zal worden. Bij een bespreking van den toestand in de Antionale vergadering den Kenalistische regeering verklaarde de Commissaris van buitenlandshe zaken, dat er teekenen zijn Griekenland's geneigdheid tot het aanvaar den eener misselijke schikking. De minister voegde er bij, dat, ingeval de Grieksche regeering officieele stappen tot toenadering doet, Turkije deze niet mag veronachtzamen. BUITENLAND. Een handige oplichter. Zooals reeds eenige dagen geleden be kend is, heeft een handig oplichter, die zich uitgaf voor commandant van een in de Seine gemeerden torpedojager, een co- mestibleshandelaar te Parijs voor een aan zienlijk bedrag aan wijnen, biscuits, koffie en suiker opgelicht, welke goederen, naar hij zeide, bestemd waren voor de beman ning van den bodem, waarover hij het bevel voerde. Het Ministerie van Marine zou de rekening wel betalen. Dezer dagen nu legde de politie de hand op een zeeofficier, die goeden sier maakte, doch tot over zijn ooren in de schulden stak. Zijn borst was overdekt met allerlei ridderorders en hij leefde in gezelschap van een vrouw, die hij zijn echtgenoote noemde. Hij beweerde officier ter zee te zijn en in het genot van onbepaald verlof, omdat hij belast was met een belangrijke missie naar Columbië en andere landen. Ten bewijze daarvan liet hij een aantal sofficieelec do cumenten zien, benevens een stapel aan bevelingen van hoogstaande personen op politiek, commercieel en wetenschappelijk gebied. Na een langdurig verhoor bekende hij geen zeeofficier te zijn en reeds zes maan den lang zijn opiichtingspraktijk te hebben uitgeoefend. Zonder geheugen aangetroffen. De Engelsche politie heeft in de bladen een oproep geplaatst naar de betrekkingen van een vrouw, wier volledig signalement zij publiceert, en die de vorige week in de kuststreek van Kent zwervend is aange troffen. De vrouw deelde mede, dat zij haar geheugen verloren had. o Schrijven ran Lloyd George aan de Valera. Een uitnoodigingomnaar Londen te komen. Londen, 26 Juni. Sedert langen tijd hebben wij hier niet zulk goed nieuws gehad als thans te melden valtDe nieuwe onder handelingen van het federatiebestuur der mijnwerkers met het bestuur van den mijn- werkersbond en de regeering zullen morgen voormiddag hier ter stede aanvangen. Een ander verheugend bericht is, dat Lloyd George den Sinn Fein-president De Valera en den Ulster premier Craig tot een bespreking met de Britsche regeering heeft uitgenoodigd ten einde te trachten een op lossing te vinden van de Iersche kwestie. Het laatste bericht kwam zeer onverwacht en als het ware uit de lucht vallen. Het gaf hier allerwege even groote verademing als de verkwikkende onweersbui van den afgeloopen nacht. o Vergiftiging in België. Te Neckerspoel (Mechelen) zijn 16 per sonen vergiftigd door het eten van bedorven varkens gehakt. De toestand is zeer ernstig. Amerika in gifgas vooraan. Een nieuw oorlogsgas, dat alle levende wezens waarmede het in aanraking komt, binnen 30 minuten doodt, werd hier door Kapitein L. D. Hutson beschreven. Het aantal ondersteunde wcrkloozeu in Duitschland. Het aantal Duitsche werkloozen, dat onder steuning ontvangt, bedroeg gedurende de maand Msi 358.000. o Oogstvooruitzichten in Amerika. Het Departement van Landbouw rekent naar den uitslag der tot nu binnengekomen berichten over den toestand van het winter en voorjaarskoren, op een oogst van 43 millioen bushel meer dan die van het laatste jaar. o De warmste dag. Den 22sten Juni is te New-York heel warm geweest, nl. 93 gr. F. in de scha duw. Het is, sinds te New-York betrouw bare aanteekeningen worden gehouden van de temperatuur, daar nog nooit zoo warm geweest als op den 22sten Juni. De Britsche mijnwerkersstaking. Londen, 27 Juni. De mijneigenaars en de mijnwerkers zyn voorloopig overeenge komen, dat 4 Juli het werk zal worden hervat. Gerecht tusschen twee hyena's en een panther. Tijdens een voorstelling van een circus te Neully, een voorstad van Parijs, wist een panther uit zijn eigen kooi te breken, en bij twee hyena's is een aangrenzend hok te komen. Hij doodde deze beiden, maar kreeg zelf zulke verwondingen aan zijn staart, dat men hem heeft moeten opereeren. Hij werd daartoe eerst onder narcose gebracht. BINNENLAND. Goede zalmvangst. Tengevolge van de buitengewoon lagen waterstand en voor de visscherijen op de beneden-rivieren ongunstigen wind, kon men de vorige week op de Beneden-Mer- wede bijna geen netten uitzetten, hetgeen voor de visscherijen op de boven-rivieren een gunstigen invloed had. De reis van de Koningin naar Noorwegen uitgesteld. Uit 's-Gravenhage wordt gemeld, dat de voorgenomen reis van de Koningin naar Noorwegen, in verband met de politieke omstandigheden, voorloopig uitgesteld is. o De malaise in de visschery. Als een bewijs hoe treurig het op hel oogenblik met de stoomvisscherij gesteld is, kan blijken dat te IJmuiden op gerech telijk bevel twee stoomtreilers werden verkocht, die tesamen f 12.150, dus f 6000.per stuk opbrachten. Voor twee jaar en nog korter terug was een stoomtreiler f 120.000.waard. Kerkbrand. Zaterdagmorgen is het fraaie koepel- kerkje van Arkel, staande even over de grens van Gorinchem, finaal uitgebrand. Eerst viel de koepel, die van vrij verren afstand uit de treinen en van den dijk zichtbaar was, naar beneden en toen kreeg het vuur van binnen voedsel. Het orgel en enkele kostbaarheden konden gered worden. Alles brandde verder af. Alleen de dikke steenen muren staan er nog. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon het kerkje niet meer redden. Het was de Ned. Herv. kerk, in 1855 gebouwd. De goten waren in reparatie. De oorzaak is vermoedelijk onvoorzich tigheid van loodgieters. Dc zaak Groenendaal. Den Haag, 27 Juni. Zondag werd te 's Gravenhage een door ongeveer 1000 per sonen bijgewoonde protestvergadering ge houden, terzake gevangenneming en gevan genhouding van den principieelen dienst weigeraar Herman Groenendaal, die reeds gedurende drie weken als protest voedsel weigert. Verschillende sprekers, o.a. Albert de Jong, den Haag, de Ligt, Katwijk en van der Es, Soest, voerden het woord. Aange nomen werden twee moties, afkeurende de gevangenhouding van Groenendaal, eischen de diens onmiddellijke invrijheidstelling en van alle andere principrele dienstweiger aars en opwekking tot verzet tegen het kapitalistisch, militairistisch stelsel. In optocht werden de moties gebracht naar de woning van den Minister van Oorlog, waar de betoogers op een afstand werden gehouden. Bclangrtyk verlies. Een motorwielrijder heeft Zaterdag bij Leiduin een portefeuille met 25 biljetten van f 1000 verloren. De politie heeft de nummers genoteerd. Voorkoming en bestrijding van de aardappelziekte. Belanghebbenden worden er hierbij aan herinnerd, dat het tijd wordt de aardap pelen met Bordeauxsche of Bougondische pap te bespuiten ter voorkoming van de aardappelziekte, veroorzaakt door de zwam Phytophthora infestans. Landbouwers, die zich nog niet van de benoodigde hoeveelheid kopervitriool en kalk voor de bereiding van Bordeauxsche pap of van pappoeder (ko pervitriool en sodex) voor die van Bour gondische pap hebben voorzien, wordt dan ook aangeraden, zoo spoedig mogelijk hunne bestelling te doen, opdat de eerste bespui ting nog voor het einde dezer maand kan plaats hebben. Inlichtingen en aanwijzin gen worden gaarne gegeven door den Plantenkundigen Dienst te Wageningen en door de op verschillende plaatsen gevestigde technische ambtenaren en controleurs bij dien Dienst. Smokkelarij. By Gendringen (Geld.) is op verzoek van de Duitsche politie de landbouwer S uit Netterden in arrest genomen, toen hij zoogenaamde ledige kisten die met 200 koffiemolens waren gevuld, naar Holland wou brengen. o De Kabinetcrlzis. Aalberse blijft aan Arbeid. 's Gravenhage, 25 Juni. Naar het Corr. Bur. van de meest bevoegde zyde verneemt, is iedere mededeeling over mogelijke ver wisseling van portefeuilles en optreden van andere titularissen ten eenenmale voorbarig. Meer bepaald is van een wisseling van de portefeuille van Arbeid en van Financiën geen sprake. Weesinrichting te Neerbosch. Te Nijmegen is de 58ste jaarvergade ring gehouden van de Vereeniging Weesin richting te Neerbosch, onder presidium van ds. A. Pijnacker Hordijk. Uit het jaarverslag van den directeur, ds. Schrijver, bleek, dat in het afgeloopen jaar veel werd gevergd van bestuur en directie, doch dat, dank zij veler werken en financieelen steun, de opleiding en alles wat daarmede in verband staat geregeld kon doorgaan. Voor 396 kinderen uit alle deelen des lands en van verschillende ge zindten werd opneming gevraagd, van wie 64 werden opgenomen, in de eerste plaats de weezen die in andere weeshuizen geen plaats konden krijgen. 62 kinderen ver trokken, enkele naar hun familie, een zeven tal die wegens wangedrag verwijderd wer den en de overigen wegens plaatsing in een betrekking naar het werk, dat zij op de Weesinrichting hadden geleerd. Aan het einde van het boekjaar vertoefden 497 kinderen in de Weesinrichting. Met groote waardeering wordt in het verslag den ook het afgeloopen jaar ondervonden steun van heinde en verre vermeld. De kermis te Nijmegen. De gehouden verpachting van stand plaatsen voor de in October aldaar te hou den kermis heeft f 43.200 opgebracht (het vorige f 35.088). Bovendien zal 20 pCt. van de entreegelden der vermakelijkheden in de gemeentekas vloeien, hetgeen wel op eenzelfde bedrag te ramen valt. Een ker mis is dus wel een belangrijke verlichting voor de belasting-betalers. Een roci-zeilbootje omgeslagen. Een echtpaar verdronken. Zondagmiddag is te Loenen een roei bootje, dat door 't bijzetten van een zeiltje tot zeiljacht was omgezet, door een ruk wind, op de Vecht bij de Meindensche sluis, tusschen Loenen en Nieuwersluis, omgeslagen. Van de vier personen, die zich in 't bootje bevonden, werden twee gered, maar 't sinds 3 maanden gehuwde echtpaar Vonk, van hier, werd eeriigen tijd na 't ongeluk levenloos opgehaald. Vroege aardappelen. Men schrijft van den Langendijk Nu men algemeen de klacht hoort, vooral van uit de groote steden, dat de vroege aardappelen zoo schrikbarend duur zijn, is het misschien niet ondienstig mee te deelen, dat de tuinbouwers aan den Langendijk ten zeerste klagen over het beschot. De opbrengst is gemiddeld 150 K.G. per snees of ruim 6000 K.G. per H.A. o Een brandstichter. De te Apeldoorn in voorloopige bewaring gesteide van A., verdacht Zaterdag 18 dezer in het »Spelderholt«, eigendom van Jhr. Teixeira de Mattos, opzettelijk brand te hebben gesticht, waardoor tusschen de 3 en 4 H.A. van de mooiste aanplanting dezer uitgestrekte bezitting verloren ging, heeft thans een volledige bekentenis afge legd en medegedeeld het bosch op twee plaatsen in brand te hebben gestoken. VIGI tour kit Lam! van Heisden en Altena, de Langstraat m le Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 1