JlOHDeyy Brak water. In de Inlaagpolder onder Haarlemmer- liede komen veel sterfgevallen onder het vee voor tengevolge van brak water. Het water komt uit een Zijkanaal en is dus voor een deel zeewater, dat bij het schut ten te IJmuiden binnengelaten wordt. Ook in andere polders aldaar die watertappen uit binnenwateren wordt het water door het langdurige droge weer gaandeweg slechter. 1 rASR-A-HIJNHARDtZEI^T^^ BEKENDMAKING. DE GEDEPUTEERDE STATEN VAN NOORDBRABANT, doen te weten: 1®. dat van en met 4 Juli 1921 tot en met 17 Juli 1921 ten raad- huize der gemeenten Drongelen, Dussen, Genderen, Meeuwen en Wijk en ten kantore van den secretaris der waterschappen „Zuidhollandsche polder", „de Jufvrouwenweide en Zijlmans- polder", „het Zuideveld", „de polder van Meeuwen", „Binnen- polder van Drongelen", „Buiten Millenaarspolder", „de Waarden", „Beneden het Drongelensche Veer", „Binnenpolder van Gans- oijen", „Het Aalsveld", „Polder van Eethen", „Polder van Gen- deren", „Polder van Aalburg", „het Hakkeveld", „Het Oud en Nieuwland van Babyloniënbroek" voor belanghebbenden ter inzage ligt een ontwerp-besluit tot op richting van het waterschap HET NOORDER- AFWATERINGSKA NAAL" 2°. dat voorschreven ontwerp, als mede eene kaart op de schaal 1 25000 van het op te richten waterschap gedurende sub 1°. genoemden termijn voor belang hebbenden ter inzage liggen ter provinciale Griffie van Noord brabant (kamer nr. 30) 3°* dat eventueele bezwaren tegen gemeld ontwerp-besluit bij de Provinciale Staten van Noord brabant kunnen worden ingediend. 's Hertogenbosch, den 22n Juni 1921 De Gedeputeerde Staten voornoemd A. van Voorst tot Voorst, Voorzitter. Wagenaar, Griffier. Vergadering van den Raad der gemeente GENDEREN, op 24 Juni, n.m. 4 uur. Voorzitter den EdelAchtb. Heer Brune. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen der vorige vergadering worden zonder aanmerkingen goedgekeurd. Ingekomen is 1. De goedkeuring door Ged. Staten van het Raadsbesluit van 4 Mei, inzake geldleening ten behoeve van het electrisch licht. 2. Idem van de in dezelfde vergadering vastgestelde verordering op het beheer van het Gem. Electr. Bedrijf. 3. Een reclame inzake aanslag Hoofd. Omslag. Op voorstel van den Voorzitter wordt deze in handen gesteld van B. en W. voor advies, om dan in de eerstvol gende vergadering behandeld te worden. 4. Een adres van eenige leden der Ned. Herv, Gemeente. In dit adres wordt te kennen gegeven, dat adressanten bij geruchte hebben vernomen, dat den Raad in deze vergadering een voorstel zal worden gedaan om de openbare school te Genderen over te dragen aan de Gereformeerde ge meente. Zij verzoeken den Raad op dit voorstel niet in te gaan, omdat de goede verstandhouding onder de ingezetenen hier door ten zeerste zou lijden. Evenmin ver zoeken zij in te gaan op het voorstel om de openbare school te verplaatsen naar de Kleiberg. Op voorstel van den Voorzitter wordt dit schrijven aangenomen voor ken nisgeving. 5. Een briefje van het Bestuur van de School met den Bijbel, waarin dit te kennen geeft, het verzoek om beschikbaar stelling van localiteit of subsidie voor school- bouw, voorloopig terug te nemen. Hier door komt punt 5 der agenda te vervallen. Voorstel uitbreiding Electr. net. De Voorzitter zegt, dat van een viertal ingezetenen, die in de nieuwe huizen komen te wonen op den nieuwen weg naar Heusden, bij hem een verzoek is ingekomen om aan sluiting aan het Electr. net. Deze men- schen verkeerden in de meening, dat het net door heel de gemeente zou komen en hebben de geleiding in hunne woningen reeds laten aanleggen. In een vergadering van B. en W. is dit reeds ter sprake ge weest een vertegenwoordiger der P.N.E.M. heeft een berekening der kosten gemaakt en heeft deze begroot op plm. f 1000. De aansluiting zal voor de gemeente wel geen voordeel, doch waarschijnlijk ook geen nadeel opleveren. Indien nu tot aansluiting wordt besloten, wat moet dan met den Genderschen dijk en den Kleiberg gebeuren? De afstand Genderschen dijk is 2maal zoo groot als den afstend naar den nieuwen wegdaar het echter een zoogenaamde uitlooper is, zullen de kosten ook iets meer bedragen en zijn die geraamd op f 2600. De kosten van aansluiting voor den ge- heelen Kleiberg, lang 1700 meter, zijn begroot op f 8000.De aansluiting voor de school met onderwijzerswoning op den Kleiberg zou van uit Eethen kunnen ge schieden, de kosten zouden dan slechts f 600.bedragen. De Voorzitter meent, dat men in deze voorzichtig moet zijn en den Kleiberg er niet mag bijnemen, er staan daar veel te weinig woningen eh daarbij is nog slechts door 1 persoon licht aangevraagd, doch al was het, dat alle woningen aansloten, dan r.og zou het bedrijf zich daar niet bedruipen en zou het een belangrijke schadepost biijven. Spr. meent, dat het met de aansluiting der school iets anders is, deze kosten zijn niet zoo groot en dit maakt op het geheel riiet veel uit. Wat den Genderschen dijk betreft, daar zijn nog slechts 2 aanvragen, de menschen zijn daar echter ontevreden dat zij niet van de straatverlichting zullen profiteeren. Het lid v. d. Heuvel kan zich niet goed begrijpen, dat de aansluiting van den nieuwen weg slechts f1000.en die van den Genderschen dijk f 2600.-— zou be dragen. De Voorzitter zegt, dat het volgens de P.N.E.M. en ook de aannemer van het gemeentelijk net sprak in denzelfden zin, het aan den Genderschen dijk een uitloo per is waarvoor zwaarderen draad moet worden genomen, terwijl dit met den nieuwen weg niet het geval is. Het lid Brouwers merkt den Voorzitter op, dat de menschen op den Genderschen dijk slecht te spreken zijn. Te Heesbeen is men echter nogjveel slechter te sprekendaar profiteert men er heelemaal niet van en de straatverlichting zullen ze toch mede moeten betalen. De Voorzitter zegt, dat dit nog afge wacht dien te worden, daarover zullen nog nadere voorstellen aan den Raad worden gedaan. Wethouder Smits meent, dat de men schen nog niet voldoende zijn ingelicht en niet weten dat ze het licht aan het ge meentebestuur moeten aanvragen. Spr. heeeft vernomen, dat van de vier wo ningen, nabij de school op den Kieiberg, er drie zijn die aan zouden willen sluiten, hij zou er daarom voor zijn ook die aan te sluiten de kosten daarvoor kunnen ook niet zoo hoog zijn, als men de leiding vanaf de school doortrekt. De Voorzitter zegt, dat daar rekening gehouden moet worden met den telefoon draad, en men 6 meter van dezen draad moet blijven. Men zal of er onder door of overheen moeten, zoodat de telefoonlei ding verandering behoort te ondergaan, hetgeen de kosten van zelf hooger maakt. Het lid W. J. G. Branderhorst is er voor om zoo er van 4 gezinnen 3 aan willen sluiten, hiertoe over te gaan, misschien dat met den kabel onder den grond te leggen men telefoonombouw kan voorkomen. De Voorzitter meent, dat de kosten voor ondergrondschen kabel belangrijk hooger zijn dan vóór bovengrondschen en voor kleine afstanden schijnt het niet doenlijk, anders zou men daartoe wel meer besluiten. Spr. zou niet te spoedig tot aansluiting willen overgaan, de menschen moeten er eerst maar eens om vragen, ze zijn zoo onwillig om mee te werken als ze groot zijn. Hij heeft te Eethen een vergadering gehouden om een en ander toe te lichten en daar waren 5 personen tegenwoordig. Te Genderen was het al precies eender. Toen alles van az was medegedeeld en men zich moest op geven voor aansluiting, ging men met een lachend gezicht heen alsof men zeggen wilde, dat zal me wat worden. Zij die nu licht willen hebben moeten er maar om komen vragen. Spr. is niet van plan ze er voor na te loopen, naar zijne meening is het vandaag traag, maar morgen graag. De leden van de Raad zijn deze laatste meening ook toegedaan. Het lid v. d. Heuvel stelt voor den Gen derschen dijk ook aan te sluiten indien zich 3/4 der gezinnen voor aansluiting aan melden. De Voorzitter stelt hierop voor eerst den nieuwen weg, kosten plm. flOOO.aan te sluiten. Met algemeene stemmen wordt dit voor stel aangenomen. Eveneens wordt met algemeene stemmen aangenomen het voorstel lo. om de school met onderwijzers woning op den kleiberg aan te sluiten, kosten plm. f 600. 2o. om de woningen nabij die school aan te sluiten, zoo de kosten vanaf de school niet meer bedragen dan plm. f 800. eri zich drie van de vier gezinnen willen aansluiten en 3o. den Genderschen dijk aan te sluiten zoo 3/4 der gezinnen zich voor aansluiting opgeeft. Benoeming Hoofd der School te Eethen. Door den Schoolopziener zijn daarvoor aanbevolen de heeren A. J. Platteel te Wijk en J. J. Bliek te Hoek, de beide andere sollicitanten zijn boven de 50 jaar en kun nen volgens den schoolopziener niet voor benoeming in aanmerking komen. Benoemd wordt met algemeene stemmen de heer A. J. Platteel te Wijk de be noeming zal ingaan met 4 Sept. Met algemeene stemmen wordt toestem ming verleend om bij die posten der be grooting 4920, waarbij over is, over te schrijven op de posten, die te laag zijn geraamd. Op de vraag van den Voorzitter of nog iemand iets voor de openbare vergadering heeft, zegt het lid W. J. G. Branderhorst dat hij uit het Raadsverslag van Drongelen heeft gezien, dat daar sprake is geweest over de aflossing der geldleening ten be hoeve van het gem. elecr. bedrijf, en men daar de vraag heeft gesteld, of deze lee ning niet vroeger kan worden afgelo&t, dan in het contract staat aangegeven. De Voorzitter zegt, dat de leening is aangegaan voor den tijd van 35 jaren. De Burgemeesters in het Land van Heusden en Altena hebben eene vergadering te Dussen gehad, waarbij de heer Weijtjes, Hoofd-administrateur van de P.N.E.M., tegenwoordig was. Genoemde mijnheer heeft zeer veel moeite gedaan de gemeen tebesturen aan geld te helpen. Hij beveelt als het voordeeligst aan de Rijksverzeke- ringbank. Deze wjl echter niet met de P.N.E.M. doch alleen met iedere gemeente afzonderlijk onderhandelen. Spreker is toen met de Burgemeesters van Dussen en Andel naar Amsterdam geweest en men heeft zich aan de Rijksverzekeringbank bereid verklaard de gemeentebesturen geld te verschaffen tegen 6| pet. onder voorwaarde in het contract vermeld, dus de renteaf lossing na het vijfde boekjaar en in 30 jaar geheele aflossing. Aan deze leening verbindt de Rijksver zekeringbank de voorwaarde dat geen vroegere aflossing kan plaats vinden. De Voorzitter vindt dit laatste wel een bezwaar, doch gelooft dat er ten slotte niets anders zal overblijven dan van de aanbieding gebruik te maken. Bij banken is niet mir.der dan tegen 7 pet. geld te krijgen en is er al eens een voordeeliger aanbieding, dan kan men de leenirig slechts plaatsen tegen den koers van 97,, zoodat het ook weer op hetzelfde neerkomt. Het is best mogelijk dat de rentestan daard iets zal dalen, doch het algemeen gevoelen is dat hij eerder zal stijgen. Zocdra er een einde komt aan de tegen woordige malaise die in de verschillende bedrijven heerscht en men volop aan- het werk gaat, dan komt er vanzelf meer vraag naar geld, en het ligt voor de hand dat het dan duurder wordt. Zoo er echter een andere mogelijkheid is, waarbij de gemeente vrij is en de geldschieter ge bonden, dan zou spr. er direct voor zijn, b.v. hypotheek op gemeentegebouwen zoo die was te krijgen. De gemeente Dron gelen heeft een aabieding van 5' pet. voor een hypotheek op hare landerijen onder voorwaarde dat de gemeente kan aflossen wanneer ze wil en de geldschieter gebon den blyft. Het lid Boll meent dat op die manier makkelijk aan geld zal zijn te komen. De Voorzitter zou daarom willen pro- beeren f 45000.hypotheek te krijgen op de onderwijzerswoningen en hiervoor goedkeuring aan Ged. Staten willen vragen. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter zegt nu zelf nog iets te hebben, het komt wel als mosterd na den maaltijd, doch hij heeft, om geen invloed uit te oefenen op de besprekmgen, daar over eerder niets willen zeggen. Het is naar aanleiding van het adres van de leden der Ned. Herv. Kerk, wier kinderen op de openbare school gaan. Spr. moet dit adres ten zeerste betreuren, meent dat er in dit opzicht een groot misverstand bestaat en dat men de vraag van het schoolbestuur der bijzondere school om een locaal of geld voor schoolbouw vastkoppelt aan het denkbeeld om de openbare school te Genderen op te heffen of de kinderen daarvan naar Eethen te sturen. Iedereen in den Raad weet, dat toen in 4949 de onderwijswet tot stand kwam hij er her haaldelijk op heeft aangedrongen van de twee scholen een te maken. Het bestaan van twee scholen was te genstrijdig, daarom heeft spr. gewild, dai er een van werd gemaakt, zonder er aan te denken de openb. school achter te stel len of de bijzondere school te bevoordeelen. Toen was er niets van bekend dat er nog eens een wet zou komen, die recht gaf den gemeenteraad om gelden te vragen voor de stichting van een school. Dat spr. met het voorstellen tot vereeniging de bijz. school heeft willen bevoordeelen, is bezijden de waarheid hij heeft deze zaak meermalen ter sprake gebracht, alleen met het oog op het onderwijsbelang. Hij kan de ver zekering geven, dat iedereen, die onpartijdig en gezond oordeelt en den toestand kent, zal zeggen de twee scholen moesten één zijn. De tegenwoordige toestand is niet in het belang van het onderwijs nog in dat der geldmiddelen der gemeente. Ieder weet dat spr. voor bijz. onderwijs is en dat zijn kinderen de bijzondere school hebben be zocht dit geeft echter geen recht te denken, dat hij voor de verzorging van de belangen der kinderen die de openbare school bezoeken tekort zou schieten. Bij de aanvaarding van zijn- ambt was hij zich de verschillende belangen bewust en heeft deze steeds voor oogen gehad. Spr. kan er ook geen bezwaar in zien, dat de kinderen, die openbaar onderwijs verlangen, naar Eethen ter school zouden moeten. De afstand, 35 k 45 minuten gaan, is geen wettelijk, evenmin een prac- tisch bezwaar. Te -Doeveren, waar men niet zoo genadig behandeld is, daar is men wel genegen zijn kinderen naar Heesbeen te zenden. Op sommige andere plaatsen, niet alleen op het platteland, doch ook in steden, moeten de kinderen wel een uur loopen eer ze aan school zijn. De ervaring heeft spr. geleerd, dat de grootste opposanten er het eerst toe over gingen, hun kinderen naar een andere school te zenden. Het waren G. J. W. Branderhorst en ds. v. Asch, die het sterkst er tegen waren dat de school van Eethen op het midden van den Kleiberg werd gebouwd en zij zonden hun kinderen naar Genderen ter school, omdat het onderwijs daar beter was en als spr. zich niet vergist zendt ook het Raadslid Branderhorst zijn kinderen naar Genderen. Het is sprekers bedoeling nooit geweest de kinderen der openbare school naar de bijzondere school te trekken. Deze gedachte zou misschien hebben kunnen ontstaan, als hij nu eerst met het voorstel was gekomen, doch hij heeft er meermalen over gesproken en spreekt er nu voor de zooveelste maal over. Hij heeft met den schoolopziener gesproken en de verschillende zaken, met het onderwijs in betrekking staande, nagegaan. Daarbij bleek dat te Eethen thans 23 leerlingen de openbare school bezoeken, zoodat waar schijnlijk binnenkort de onderwijzeres op wachtgeld gesteld zal moeten worden. In Genderen is het iets beter omdat daar ook kinderen uit Eethen schoolgaan. Uit den Burgerl. Stand van de jaren 4915 af blijkt dat te Eethen 25 en te Genderen 27 kinderen zijn geboren, zoodat er bin nenkort uitzicht is dat men zoowel te Genderen als te Eethen een eenmansschooltje zal krijgen, terwijl men bij vereeniging een school met 3 leerkrachten zou hebben. Spr. meent hierover thans genoeg gezegd te hebben. Het lid Boll zou aan het gesprokene nog iets toe willen voegen hij meent dat voor kinderen van 5j jaar of ouder het wel een bezwaar is om 3 kwartier te loopen, de ouders moeten ze dikwijls zelf weg brengen. Komt straks de verplichting dat de kinde ren tot hun 44e jaar moeten schoolgaan, dan zal de ontwikkeling van dien aard worden dat het werk voor de lomperds blijft. Spr. vindt het voor een gewoon werkman vol doende als hij behoorlijk heeft leeren lezen en schrijven, vooral als deze daarzelf mede tevreden is. Wil men meer leeren, dan bestaan daarvoor andere scholen. De kin deren uit Doeveren moeten een half uurtje loopen eer ze aan sehool zijn, indien de school korter bij was zou hij dit veel beter vinden. De kinderen leeren onderweg veel kwaad en het peil van de jeugd wordt er beslist slechter door. De Voorzitter merkt op, dat hij zijne persoonlijke meening heeft willen doen kennen met het oog op het adres en meent dat men zich niet aan den afstand mag vastklampen. Of de kinderen van den Genderschen dyk naar Genderen of naar Eethen naar school moeten, maakt geen verschil, want de afstand is precies hetzelfde. Is er sprake van naar school gaan, dan zijn de ouders o zoo bezorgd voor hun kinderen, doch 's avonds weten zij ze op geen uur na te vinden. Het lid v. d. Heuvel meent, dat het alleen de kwestie van vader en grootvader is en men daarom de school wil behouden. Wethouder de Graaf! kan zich niet vereenigen met de opmerking van het lid Boll, dat het werken voor de lomperds is. Steeds zullen de ontwikkelden den voorrang genieten. Naar spr. meening heeft de Voorzitter gelijk, en ook de Raadsleden, die, als er gestemd moest worden, over de opheffing beslist tegen zouden stemmen, moeten in hun hart zeggen dat deze gelijk heeft, maar er wordt alleen gelet op den volksgeest. Het lid W. J. G. Branderhorst meent dat de toestand te Eethen zoodra het nieuwe Hoofd er is wel zal verbeteren. De Voorzitter merkt daartegen op, dat die te Genderen dan weer zooveel slechter zal worden. Daarbij, toen de school te Eethen gebouwd werd, waren er 65 leer lingen. De cijfers spreken voor zichzelf. Niemand verder het woord verlangende sluit de Voorzitter de openbare vergadering en gaat de Raad over in geheime zitting* ter behandeling reclames H. O. Openbare vergadering van den Rïtad der gemeente MEEUWEN gehou den den 23 Juni 4924.' Tegenwoordig alle leden (6) (een vacature) Voorzitter Edelachtb. heer Brune, Bur gemeester. Secretaris WelEd. heer P. W. Sprong. 4. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen zijn een Rekening en Begrooting der Gezondheidscommissie ge zeteld te Heusden. Uit de Begrooting blijkt dat het aandeel dezer gemeente voor 4922 is berekend op f 52.84, Worden goed gekeurd. 3. Aangeboden wordt het gemeente verslag over 4920. 4. Mededeeling van Gedeputeerde Sta ten, dat de beroepschriften inzake Hoofde- lijken omslag van K. M. Dirkzwager en A. v. d. Assen door dat College zijn afgewezen. 5. Burgemeester en Wethouders stellen voor, ingevolge verzoek van dat Bestuur van het Groene Kruis te Drongelen, om over 4924 wederom eene subsidie be schikbaar te stellen van f 400. Met algemeene stemmen wordt besloten genoemde subsidie toe te kennen. 6. Mededeeling van Gedeputeerde Sta ten dat zij hunne beslissing omtrent over gave van de openbare school aan de i Ver eeniging voor Bijzondere onderwijs verdagen. 7. Verzoek van Ged. Staten, onder toezending van een 5-tal verzoekschriften, inzake de overgave der openbare school als bovengenoemd, om daarover het gevoelen van den Raad nog eens te doen kennen. Burgemeester en Wethouders stellen voor deze adressen in een volgende ver gadering te behandelen, aangezien de Raad thans onvoltallig is. Wordt aldus met al gemeene stemmen besloten. 8. Verzoek van den heer B. Henge- veld, hoofd der school te Babiloniënbroek, om eervol ontslag als zoodanig met ingang van 4 October a.s. Wordt besloten dit ontslag tegen genoemden datum eervol te verleenen. 9. Overgegaan wordt tot onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid, den heer T. v. Rijsbergen. Tot leden der commissie worden aangewezen de heerende Graaff, Vos en van der Beek. De Voorzitter schorst voor dit onder zoek der vergadering. Na heropening verklaart de commissie, bij monde van den heer v. d. Beek, dat alle stukken in orde zijn, en mitsdien tot toelating wordt geadviseerd. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten 40. Verder wordt besloten tot de noo- dige af- en overschrijvingen in de Begroo ting Dienst 4920. 44. Aan de orde komt benoeming van een onderwijzeres te Babiloniënbroek. In gekomen zijn 2 sollicitaties. Burgemeester en Wethouders hebben in overleg met de schoolopziener eene voor dracht opgemaakt, vermeldende enkel Mej. C. van Andel, onderwijzeres te Meeuwen. Bij gehouden stemming blijkt, dat zijn uitgebracht 6 stemmen en waarvan 3 op Mej. van Andel en 3 op Mej. Millenaar. De Voorzitter deelt mede dat Mej. van Andel is benoemd, aangezien de 3 stem men op Mej. Millenaar van onwaarde zijn, wijl zij niet op de voordracht voorkomt. De heer Straver verklaart zich hiermede moeilijk te kunnen vereenigen en vraagt waarom er dan nog gestemd moest worden. De Voorzitter antwoordde dat de wet dit vordert.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1921 | | pagina 2